sane-backends 1.0.17 - en to da translation catalogue (657 entries)

en: (1/1) Button
da: (1/1) Knap

en: (1/1) Button test option. Prints some text...
da: (1/1) Knap testindstilling. Udskriver noget tekst...

en: (1/3) Fixed
da: (1/3) Faste

en: (1/3) Fixed test option with no unit and no constraint set.
da: (1/3) Faste testindstillinger uden enhed og ingen restriktioner sat.

en: (1/3) String
da: (1/3) Streng

en: (1/3) String test option without constraint.
da: (1/3) Streng testindstillinger uden restriktioner.

en: (1/6) Bool soft select soft detect
da: (1/6) Boolsk soft select soft detect

en: (1/6) Bool test option that has soft select and soft detect (and advanced) capabilities. That's just a normal bool option.
da: (1/6) Dette er en boolsk testindstilling, som er "soft select" og "soft detect" (og "avanceret"). Dette er en normal boolsk indstilling.

en: (1/6) Int
da: (1/6) Heltal

en: (1/6) Int test option with no unit and no constraint set.
da: (1/6) Heltal testindstilling uden enhed og uden begrænsninger.

en: (2/3) Fixed constraint range
da: (2/3) Fast restriktionsområde

en: (2/3) Fixed test option with unit microsecond and constraint range set. Minimum is -42.17, maximum 32767.9999, and quant is 2.0.
da: (2/3) Fast testindstilling, med enhed i microsekund og restriktionsområde sat. Minimalt er -42.17, og maksimalt 32767.9999, og mængde er 2.0.

en: (2/3) String constraint string list
da: (2/3) Streng restriktioner strengliste

en: (2/3) String test option with string list constraint.
da: (2/3) Streng testindstillinger med strengliste restriktioner.

en: (2/6) Bool hard select soft detect
da: (2/6) Boolsk hard select soft detect

en: (2/6) Bool test option that has hard select and soft detect (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device).
da: (2/6) Dette er en boolsk testindstilling, som er "hard select" og "soft detect" (og "avanceret"). Dette betyder, at indstillingen ikke kan ændres fra forenden, men af brugeren (f.eks. ved at trykke på en knap på enheden).

en: (2/6) Int constraint range
da: (2/6) Heltalsbegrænsningsområde

en: (2/6) Int test option with unit pixel and constraint range set. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
da: (2/6) Heltal testindstilling med enheden "pixel" og et begrænsningsområde. Minimum er 4, maksimum 192, og skridtlængden er 2.

en: (3/3) Fixed constraint word list
da: (3/3) Fast restriktions ordliste

en: (3/3) Fixed test option with no unit and constraint word list set.
da: (3/3) Fast testindstilling uden enheder og restriktions ordliste sat.

en: (3/3) String constraint long string list
da: (3/3) Streng restriktioner lang strengliste

en: (3/3) String test option with string list constraint. Contains some more entries...
da: (3/3) Streng testindstillinger med strengliste restriktioner. Indeholder nogle flere indgange...

en: (3/6) Bool hard select
da: (3/6) Boolsk hard select

en: (3/6) Bool test option that has hard select (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device) and can't be read by the frontend.
da: (3/6) Dette er en boolsk testindstilling, som er "hard select" (og "avanceret"). Dette betyder, at indstillingen ikke kan ændres fra forenden, men af brugeren (f.eks. ved at trykke på en knap på enheden), og at det ikke kan læses af forenden.

en: (3/6) Int constraint word list
da: (3/6) Heltalsbegrænsningsordliste

en: (3/6) Int test option with unit bits and constraint word list set.
da: (3/6) Heltal testindstilling med enheden "bit" og en ordlistebegrænsning.

en: (4/6) Bool soft detect
da: (4/6) Boolsk soft detect

en: (4/6) Bool test option that has soft detect (and advanced) capabilities. That means the option is read-only.
da: (4/6) Dette er en boolsk testindstilling, som er "soft detect" (og "avanceret"). Dette betyder, at indstillingen er skrivebeskyttet.

en: (4/6) Int array
da: (4/6) Heltal tabel

en: (4/6) Int test option with unit mm and using an array without constraints.
da: (4/6) Heltal testindstilling med enheden "mm" og en tabel uden indskrænkninger.

en: (5/6) Bool soft select soft detect emulated
da: (5/6) Boolsk soft select soft detect emulered

en: (5/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and emulated (and advanced) capabilities.
da: (5/6) Dette er en boolsk testindstilling, som er "soft select" ,"soft detect"og "emulated" (og "avanceret").

en: (5/6) Int array constraint range
da: (5/6) Heltal tabel med begrænset område

en: (5/6) Int test option with unit dpi and using an array with a range constraint. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
da: (5/6) Heltal testindstilling med enheden "dpi" og en tabel med et begrænset område. minimum er 4, og maksimum 192, og skridtlængden er 2.

en: (6/6) Bool soft select soft detect auto
da: (6/6) Boolsk soft select soft detect auto

en: (6/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and automatic (and advanced) capabilities. This option can be automatically set by the backend.
da: (6/6) Dette er en boolsk testindstilling, som er "soft select" ,"soft detect"og "automatic" (og "avanceret"). Denne indstilling kan sættes automatisk fra bagenden.

en: (6/6) Int array constraint word list
da: (6/6) Heltal tabel med begrænset ordliste

en: (6/6) Int test option with unit percent and using an array with a word list constraint.
da: (6/6) Heltal testindstilling med enheden "procent" og en tabel med en begrænset ordliste.

en: 2x2 custom
da: 2x2 tilpasset

en: 3x3 custom
da: 3x3 tilpasset

en: 4x4 coarse
da: 4x4 grov

en: 4x4 custom
da: 4x4 tilpasset

en: 4x4 fine
da: 4x4 fin

en: 5x5 coarse
da: 5x5 grov

en: 5x5 custom
da: 5x5 tilpasset

en: 5x5 fine
da: 5x5 fin

en: 6x4 (inch)
da: 6x4 (tommer)

en: 6x6 custom
da: 6x6 tilpasset

en: 8 bit output
da: 8 bit uddata

en: 8.5x11 (inch)
da: 8.5x11 (tommer)

en: 8x10 (inch)
da: 8x10 (tommer)

en: 8x8 Coarse Fatting
da: 8x8 grov fortykning

en: 8x8 Fine Fatting
da: 8x8 fin fortykning

en: 8x8 Vertical Line
da: 8x8 lodret linie

en: 8x8 coarse
da: 8x8 grov

en: 8x8 custom
da: 8x8 tilpasset

en: 8x8 fine
da: 8x8 fin

en: 8x8 very fine
da: 8x8 meget fin

en: A longer exposure time lets the scanner collect more light. Suggested use is 175% for prints, 150% for normal slides and "Negative" for negative film. For dark (underexposed) images you can increase this value.
da: En længere eksponeringstid lader skanneren indsamle mere lys. Anbefalet brug er 175% for papirbilleder, 150% for diapositiver og "Negativ" for negativer. Ved mørke (undereksponerede) billeder, kan denne værdi øges.

en: A5 landscape
da: A5 tværformat

en: A5 portrait
da: A5 portræt

en: ADF Mode
da: ADF-tilstand

en: Adds to blue based on green level
da: Øger det blå, baseret på grønt niveau

en: Adds to blue based on red level
da: Øger det blå, baseret på rødt niveau

en: Adds to green based on blue level
da: Øger det grønne, baseret på blåt niveau

en: Adds to green based on red level
da: Øger det grønne, baseret på rødt niveau

en: Adds to red based on blue level
da: Øger det røde, baseret på blåt niveau

en: Adds to red based on green level
da: Øger det røde, baseret på grønt niveau

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: After sending the scan command, wait until the button on the scanner is pressed to actually start the scan process.
da: Når skankommando er sendt, starter skanningen først når der er trykket på knappen på skanneren.

en: All pages
da: Alle sider

en: Analog Gain
da: Analog forstærkning

en: Analog frontend
da: Analog forende

en: Analog gamma blue
da: Analog gamma blå

en: Analog gamma correction
da: Analog gammakorrektion

en: Analog gamma green
da: Analog gamma grøn

en: Analog gamma red
da: Analog gamma rød

en: Analog gamma-correction
da: Analog gammakorrektion

en: Analog gamma-correction for blue
da: Analog gammakorrektion for blå

en: Analog gamma-correction for green
da: Analog gammakorrektion for grøn

en: Analog gamma-correction for red
da: Analog gammakorrektion for rød

en: Auto
da: Automatisk

en: Auto Threshold
da: Automatisk tærskelværdi

en: Auto area segmentation
da: Automatisk områdeopdeling

en: Auto eject
da: Automatisk skub ud

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic Document Feeder
da: Automatisk dokumentføder

en: Automatic adjustment of threshold
da: Automatisk justering af tærskelværdier

en: Automatic separation
da: Automatisk separering

en: Automatic threshold
da: Automatisk tærskelværdi

en: Automatic warmup
da: Automatisk opvarmning

en: Automatically sets brightness, contrast, white level, gamma, noise reduction and image emphasis
da: Automatisk indstilling af lyshed, kontrast, hvid balance, gamma, støjreduktion og billedbetoning

en: Backtrack lines
da: Bagudrettede linier

en: Balance factor for blue. A value of 100% means no correction.
da: Balancefaktor for blå. 100% giver ingen korrektion.

en: Balance factor for green. A value of 100% means no correction.
da: Balancefaktor for grøn. 100% giver ingen korrektion.

en: Balance factor for red. A value of 100% means no correction.
da: Balancefaktor for rød. 100 % giver ingen korrektion.

en: Bay
da: Skuffe

en: Bayer Dither 16
da: Bayer dither 16

en: Bayer Dither 64
da: Bayer dither 64

en: Bi-level black and white (lineart mode)
da: 2 niveau sort/hvid (stregtegningstilstand)

en: Bind RGB
da: Sammenbind RGB

en: Bind X and Y resolution
da: Sammenbind X- og Y-opløsning

en: Bind analog gamma
da: Sammenbind analoge gammaværdier

en: Bind gamma
da: Fælles gamma

en: Bit depth
da: Bit dybde

en: Black level
da: Sort niveau

en: Blue
da: Blå

en: Blue balance
da: Blå balance

en: Blue brightness
da: Blå lyshed

en: Blue gain
da: Blå forstærkning

en: Blue gain value of the AFE
da: Blå forstærkningsværdi for den analoge forende

en: Blue intensity
da: Blå intensitet

en: Blue lamp off
da: Blå lampe slukket

en: Blue offset
da: Blå forskydning

en: Blue offset value of the AFE
da: Blå forskydningsværdi for den analoge forende

en: Bool test options
da: Boolske testindstillinger

en: Bottom-right x
da: Nederst-højre x

en: Bottom-right x position of scan area.
da: Nederste-højre x position af skanområde.

en: Bottom-right y
da: Nederst-højre y

en: Bottom-right y position of scan area.
da: Nederste-højre y position af skanområde.

en: Brightness
da: Lyshed

en: Button 1
da: Knap 1

en: Button 2
da: Knap 2

en: Button state
da: Knap tilstand

en: Button test options
da: Knap testindstillinger

en: Buttons
da: Knapper

en: CRT
da: CRT skærm

en: CRT monitors
da: CRT skærme

en: Cal. exposure-time
da: Kalibrér eksponeringstid

en: Cal. exposure-time for blue
da: Kalibrér eksponeringstid for blå

en: Cal. exposure-time for green
da: Kalibrér eksponeringstid for grøn

en: Cal. exposure-time for red
da: Kalibrér eksponeringstid for rød

en: Cal. lamp density
da: Kalibrér lampe densitet

en: Calibrate
da: Kalibrering

en: Calibrate Scanner
da: Kalibrér skanner

en: Calibrate before next scan
da: Kalibrér før næste skanning

en: Calibrate lens focus in document position
da: Kalibrér linsefokus på dokumentposition

en: Calibrates for black and white level.
da: Kalibrerer for sort og hvidt niveau.

en: Calibration
da: Kalibrering

en: Calibration by backend
da: Kalibrering ved bagende

en: Calibration data cache
da: Kalibreringsdatacache

en: Calibration mode
da: Kalibreringstilstand

en: Change Document.
da: Skift dokument.

en: Change document
da: Skift dokument

en: Channel
da: Kanal

en: Coarse
da: Grov

en: Coarse calibration
da: Grovkalibrering

en: Coarse calibration for first scan only
da: Grovkalibrering kun for første skan.

en: Coarse calibration is only done for the first scan. Works with most scanners and can save scanning time. If the image brightness is different with each scan, disable this option. For testing only.
da: Grovkalibrering udføres kun for første skanning. Virker med de fleste skannere og kan spare skanningstid. Hvis billedets lyshed er forskellig for hvert skan, fravælg denne indstilling. Kun til testformål.

en: Color
da: Farve

en: Color 36
da: Farve 36

en: Color Halftone
da: Farve halvtone

en: Color Lineart
da: Farve stregtegning

en: Color Matrix
da: Farve matrix

en: Color RAW
da: Farve RAW

en: Color RGB
da: Farve RGB

en: Color RGB TEXT
da: Farve RGB TEKST

en: Color balance
da: Farvebalance

en: Color channels gain settings
da: Farvekanalforstærkningsindstillinger

en: Color channels offset settings
da: Indstillinger for farvekanalernes forskydning

en: Color correction
da: Farvekorrektion

en: Color correction coefficients
da: Farvekorrektionskoefficienter

en: Color pattern
da: Farvemønster

en: Color24
da: Farve 24

en: Color36
da: Farve 36

en: Color48
da: Farve 48

en: Colour lines per read
da: Farvelinier pr. læsning

en: Conditional
da: Betinget

en: Contrast
da: Kontrast

en: Contrast blue channel
da: Kontrast blå kanal

en: Contrast green channel
da: Kontrast grøn kanal

en: Contrast red channel
da: Kontrast rød kanal

en: Controls blue level
da: Fastsætter blåt niveau

en: Controls green level
da: Kontrollerer grønt niveau

en: Controls red level
da: Fastsætter rødt niveau

en: Controls the "hue" (blue-level) of the acquired image.
da: Fastsætter farvetone (blåt niveau) for det rekvirerede billede.

en: Controls the brightness of the acquired image.
da: Fastsætter lyshed for det rekvirerede billede.

en: Controls the brightness of the blue channel of the acquired image.
da: Fastsætter lysheden i den blå kanal i det rekvirerede billede.

en: Controls the brightness of the green channel of the acquired image.
da: Fastsætter lysheden i den grønne kanal i det rekvirerede billede.

en: Controls the brightness of the red channel of the acquired image.
da: Fastsætter lysheden i den røde kanal i det rekvirerede billede.

en: Controls the contrast of the acquired image.
da: Fastsætter kontrast for det rekvirerede billede.

en: Controls the contrast of the blue channel of the acquired image.
da: Fastsætter kontrasten i den blå kanal i det rekvirerede billede.

en: Controls the contrast of the green channel of the acquired image.
da: Fastsætter kontrasten i den grønne kanal i det rekvirerede billede.

en: Controls the contrast of the red channel of the acquired image.
da: Fastsætter kontrasten i den røde kanal i det rekvirerede billede.

en: Controls whether backtracking is forced.
da: Fastsætter om bagudrettet sporing er gennemtvunget.

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom color matrix for grayscale scans.
da: Tilpasset farve matrix for gråtoneskanning.

en: Custom color matrix.
da: Tilpasset farve matrix.

en: Debugging Options
da: Fejlsøgningsindstillinger

en: Default
da: Standard

en: Defaults
da: Standard

en: Define calibration mode
da: Definer kalibreringstilstand

en: Define exposure-time for blue calibration
da: Angiv belysningstid for kalibrering af blå farvedel

en: Define exposure-time for blue scan
da: Angiv belysningstid for skanning af blå farvedel

en: Define exposure-time for calibration
da: Angiv belysningstid for kalibrering

en: Define exposure-time for green calibration
da: Angiv belysningstid for kalibrering af grøn farvedel

en: Define exposure-time for green scan
da: Angiv belysningstid for skanning af grøn farvedel

en: Define exposure-time for red calibration
da: Angiv belysningstid for kalibrering af rød farvedel

en: Define exposure-time for red scan
da: Angiv belysningstid for skanning af rød farvedel

en: Define exposure-time for scan
da: Angiv belysningstid for skanning

en: Define lamp density for calibration
da: Angiv lampe densitet for kalibrering

en: Define lamp density for scan
da: Angiv lampe densitet for skanning

en: Defines blue lamp off parameter
da: Fastsætter parametre for slukning af blå lampe

en: Defines green lamp off parameter
da: Fastsætter parametre for slukning af grøn lampe

en: Defines red lamp off parameter
da: Fastsætter parametre for slukning af rød lampe

en: Defines the halftoning (dithering) pattern for scanning halftoned images.
da: Angiver det halvtonegitter (dithering) der skal anvendes ved skanning af halvtonebilleder.

en: Defines the zoom factor the scanner will use
da: Angiver zoomfaktoren som skanneren skal bruge

en: Delay the transfer of data to the pipe.
da: Forsink overførsel af data til røret.

en: Determines the speed at which the scan proceeds.
da: Fastlægger hastigheden for skanningen.

en: Determines whether a builtin or a custom gamma-table should be used.
da: Fastlægger om en indbygget eller en tilpasset gamma-tabel skal bruges.

en: Device-Settings
da: Enhedsindstillinger

en: Diamond
da: Diamant

en: Disable backtracking
da: Deaktiver bagudrettet sporing

en: Disable pre focus
da: Deaktiver pre-fokusering

en: DispersedDot16x16
da: Spredte punkter 16x16

en: DispersedDot8x8
da: Spredte punkter 8x8

en: Display short resolution list
da: Vis kort liste med mulige opløsninger

en: Dither A (4x4 Bayer)
da: Dithering A (4x4 Bayer)

en: Dither B (4x4 Spiral)
da: Dithering B (4x4 spiral)

en: Dither C (4x4 Net Screen)
da: Dithering C (4x4 net/skærm)

en: Dither D (8x4 Net Screen)
da: Dithering D (8x4 net/skærm)

en: Dithered/halftone black & white (halftone mode)
da: Dithered/halvtone sort/hvid (halvtonetilstand)

en: Dithermap 1
da: Ditheringsmønster 1

en: Dithermap 2
da: Ditheringsmønster 2

en: Do a grayscale rather than color scan
da: Udfør en gråskalaskanning fremfor en farveskanning

en: Do a quality white-calibration
da: Foretag en kvalitets hvid-kalibrering.

en: Do not calibrate focus
da: Kalibrér ikke fokus

en: Do not force status code
da: Gennemtving ikke status kode

en: Do not force the backend to return a status code.
da: Tving ikke bagenden til at returnere en status kode.

en: Document Feeder
da: Dokument føder

en: Double Optical Resolution
da: Dobbelt optisk opløsning

en: Download pattern A
da: Hent mønster A

en: Download pattern B
da: Hent mønster B

en: Dropout
da: Udfald

en: Duplex
da: Dobbeltsidet

en: Duplex scan
da: Duplex skan

en: Duplex scan provide a scan of the front and back side of the document
da: Duplex skan, skanner begge sider af dokumentet

en: Duration of read-delay
da: Varighed af læseforsinkelse

en: Eject
da: Skub ud

en: Eject document after scanning
da: Skub dokumentet ud efter skanning

en: Eject the sheet in the ADF
da: Skub arket i den automatiske arkføder ud

en: Enable Duplex (Dual-Sided) Scanning
da: Aktiver Duplex (dobbeltsidet) skanning

en: Enable automatic determination of threshold for line-art scans.
da: Aktiver automatisk fastsættelse af tærskelværdi for stregtegningsskanninger.

en: Enable selection of exposure-time
da: Aktiver valg af belysningstid

en: Enable selection of lamp density
da: Aktiver valg af lampe densitet

en: Enable test options
da: Aktivér testindstillinger

en: Enable various test options. This is for testing the ability of frontends to view and modify all the different SANE option types.
da: Aktivér forskellige testindstillinger. Dette er til at afprøve om forenderne kan vise og ændre alle de forskellige SANE indstillingstyper.

en: Enables or disables calibration data cache.
da: Aktivér eller deaktivér kalibreringsdatacache.

en: Enables or disables speeding up sensor movement.
da: Til/fra for øgning af sensors hastighed.

en: Enhancement
da: Forbedring

en: Error Diffusion
da: Fejlspredning

en: Exchange upper and lower byte of image data in 16 bit modes. This option can be used to test the 16 bit modes of frontends, e.g. if the frontend uses the correct endianness.
da: Bytter om på den øvre og nedre byte i billedata i 16 bit tilstand. Denne indstilling kan bruges til at teste forendens 16 bit tilstand, d.v.s. om forenden anvender en korrekt endianness.

en: Experiment
da: Eksperiment

en: Exposure time
da: Eksponeringstid

en: Extra Fast
da: Meget hurtig

en: Extras
da: Ekstra

en: Fast
da: Hurtig

en: Fast gray mode
da: Hurtig gråtonetilstand

en: Fast preview
da: Hurtig forhåndsvisning

en: Fast scan
da: Hurtig skanning

en: Faster
da: Hurtigere

en: Fastest
da: Hurtigst

en: Feeder mode
da: Arkføder tilstand

en: Filename
da: Filnavn

en: Film type
da: Filmtype

en: Film-strip
da: Film-stribe

en: Fine
da: Fin

en: Firmware balance
da: Fastprogram balance

en: First entry
da: Første angivelse

en: Fix focus position
da: Fast fokusposition

en: Fixed test options
da: Faste testindstillinger

en: Focus 2.5mm above glass
da: Fokusér 2,5 mm over glaspladen

en: Focus Position
da: Fokuseringspunkt

en: Focus on glass
da: Fokusér på glaspladen

en: Force backtracking
da: Gennemtving bagudrettet sporing

en: Force monochrome preview
da: Gennemtving monokrom smugkig

en: Force scanner calibration before scan
da: Gennemtving kalibrering før skanning

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_ACCESS_DENIED after sane_read() has been called.
da: Tving bagenden til at returnere statuskoden SANE_STATUS_ACCESS_DENIED efter sane_read() er blevet kaldt.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_COVER_OPEN after sane_read() has been called.
da: Tving bagenden til at returnere statuskoden SANE_STATUS_COVER_OPEN efter sane_read() er blevet kaldt.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_EOF after sane_read() has been called.
da: Tving bagenden til at returnere statuskoden SANE_STATUS_EOF efter sane_read() er blevet kaldt.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_IO_ERROR after sane_read() has been called.
da: Tving bagenden til at returnere statuskoden SANE_STATUS_IO_ERROR efter sane_read() er blevet kaldt.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_JAMMED after sane_read() has been called.
da: Tving bagenden til at returnere statuskoden SANE_STATUS_JAMMED efter sane_read() er blevet kaldt.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_DOCS after sane_read() has been called.
da: Tving bagenden til at returnere statuskoden SANE_STATUS_NO_DOCS efter sane_read() er blevet kaldt.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_MEM after sane_read() has been called.
da: Tving bagenden til at returnere statuskoden SANE_STATUS_NO_MEM efter sane_read() er blevet kaldt.

en: From paper
da: Fra papir

en: From white stick
da: Fra kalibreringsstriber

en: Front button wait
da: Vent på frontknap

en: Full scan
da: Fuld skanning

en: Fuzzy parameters
da: Uklare parametre

en: Gain
da: Forstærk

en: Gamma Correction
da: Gammakorrektion

en: Gamma Tables
da: Gamma tabeller

en: Gamma correction
da: Gammakorrektion

en: Gamma value
da: Gamma værdi

en: Gamma-correction table for the blue band.
da: Gamma korrektionstabel for blå kanal.

en: Gamma-correction table for the green band.
da: Gamma korrektionstabel for grøn kanal.

en: Gamma-correction table for the red band.
da: Gamma korrektionstabel for rød kanal.

en: Gamma-correction table.  In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
da: Gamma korrektionstabel. I farve tilstand påvirker denne indstilling de røde, blå og grønne kanaler ens (dvs., der er en intensitets gammatabel).

en: Geometry
da: Skanområde

en: Grain size
da: Kornstørrelse

en: Gray
da: Gråtone

en: Gray gain
da: Grå-forstærkning

en: Gray mode color
da: Farve ved gråtone tilstand

en: Gray offset
da: Grå-forskydning

en: Gray16
da: Grå 16

en: Gray8
da: Grå 8

en: Grayify
da: Gøre grå

en: Grayscale 4 bits
da: 4 bit gråskala

en: Grayscale 8 bits
da: 8 bit gråskala

en: Grayscale scan
da: Gråskalaskanning

en: Green
da: Grøn

en: Green balance
da: Grøn balance

en: Green brightness
da: Grøn lyshed

en: Green gain
da: Grøn forstærkning

en: Green gain value of the AFE
da: Grøn forstærkningsværdi for den analoge forende

en: Green intensity
da: Grøn intensitet

en: Green lamp off
da: Grøn lampe slukket

en: Green offset
da: Grøn forskydning

en: Green offset value of the AFE
da: Grøn forskydningsværdi for den analoge forende

en: Greyscale lines per read
da: Gråskalalinier pr. læsning

en: Grid
da: Gitter

en: Halftone
da: Halvtone

en: Halftone A (Hard Tone)
da: Halvtone A (hård tone)

en: Halftone B (Soft Tone)
da: Halvtone B (blød tone)

en: Halftone C (Net Screen)
da: Halvtone C (net/skærm)

en: Halftone Dot 32
da: Halvtone punkt 32

en: Halftone Dot 64
da: Halvtone punkt 64

en: Halftone pattern
da: Halvtonemønster

en: Halftone pattern size
da: Halvtonemønster størrelse

en: Halftoning
da: Halvtone

en: Halftoning Unsupported
da: Halvtone er ikke understøttet

en: Hand-Scanner Simulation
da: Håndskanner simulering

en: Hand-scanner simulation
da: Håndskanner simulering

en: High
da: Høj

en: High contrast printing
da: Udskrift med høj kontrast

en: High density printing
da: Udskrift med høj opløsning

en: Highest quality but lower speed
da: Højeste kvalitet men lavere hastighed

en: Highest speed but lower quality
da: Højeste hastighed men lavere kvalitet

en: Highlight
da: Højlys

en: Highlight for blue
da: Højlys for blå

en: Highlight for green
da: Højlys for grøn

en: Highlight for red
da: Højlys for rød

en: Holder focus position 0mm
da: Holder fokusposition 0mm

en: Horizontal
da: Vandret

en: How long to wait after transferring each buffer of data through the pipe.
da: Fastlægger, hvor længe der skal ventes efter overførsel af hver databuffer gennem røret.

en: Hue
da: Farvetone

en: If checked the backend automatically tries to determine an optimal value for the threshold.
da: Hvis aktiveret prøver bagenden automatisk at bestemme en optimal tærskelværdi.

en: If checked the color calibration before a scan is done by the backend
da: Hvis valgt, udføres farvekalibreringen før et skan af bagenden

en: If checked the scanner does not perform backtracking
da: Hvis aktiveret udfører skanneren ikke en bagudrettet sporing.

en: If enabled, only the shading correction is performed during calibration. The default values for gain, offset and exposure time, either build-in or from the configuration file, are used.
da: Hvis aktiveret, bliver der kun gennemført skyggekorrektion under kalibreringen. Standardværdierne for forstærkning, forskydning og eksponeringstid, enten indbygget eller fra konfigurationsfilen, bliver brugt.

en: If enabled, the device will be calibrated before the next scan. Otherwise, calibration is performed only before the first start.
da: Hvis denne indstilling er sat til, vil enheden blive kalibreret før næste scanning. Ellers foretages kalibreringen kun før første skanning.

en: Ignore calibration
da: Ignorer kalibrering

en: Image
da: Billede

en: Image Enhancement
da: Billedforbedring

en: Image emphasis
da: Billedbetoning

en: Image intensity
da: Billedeintensitet

en: Impact-dot printers
da: Matrix printere

en: In RGB-mode use same values for each color
da: Anvend samme værdi for hver farve i RGB indstilling.

en: Increase or decrease the analog gain of the CCD array
da: Forøg eller formindsk CCD sensorens analoge forstærkning

en: Ink-jet printers
da: Blæk printere

en: Int test options
da: Heltalsindstillinger

en: Invert endianness
da: Invertér endianness

en: Lamp off
da: Sluk lampe

en: Lamp off at exit
da: Lampe slukkes ved afslutning

en: Lamp off time
da: Sluk-lampe tid

en: Lamp off time (minutes)
da: Lampe slukkes efter (minutter)

en: Lamp on
da: Lampe tændt

en: Lamp status
da: Lampe status

en: Lampoff-time
da: Sluk lampe tid

en: Lampoff-time in seconds.
da: Sluk lampe tid i sekunder.

en: Lampswitch
da: Lampe afbryder

en: Lens calibration in doc position
da: Linsekalibrering på dokumentposition

en: Let's see whether frontends can treat this right
da: Lad os se om forenderne kan håndtere dette rigtigt

en: Limit the amount of data transferred with each call to sane_read().
da: Begræns mængden af overført data ved hvert kald af sane_read().

en: Lineart
da: Stregtegning

en: Load the image as grayscale.
da: Hent billedet som gråskala.

en: Loss of pixels per line
da: Tab af pixler pr. linie

en: Low
da: Lav

en: Low density printing
da: Udskrift med lav opløsning

en: Manual pre focus
da: Manuel pre-fokus

en: Manually switching the lamp(s).
da: Manuelt tænd/sluk for lampen(lamperne).

en: Matrix multiplication of RGB
da: Matrix multiplikation af RGB

en: Max
da: Maks

en: Media
da: Medie

en: Medium
da: Mellem

en: Midtone
da: Mellemtone

en: Midtone for blue
da: Mellemtone for blå

en: Midtone for green
da: Mellemtone for grønt

en: Midtone for red
da: Mellemtone for rød

en: Mirror horizontal
da: Spejlvend vandret

en: Mirror image
da: Spejl billedet

en: Mirror image horizontally.
da: Spejlvend billedet vandret.

en: Mirror image vertically.
da: Spejlvend billedet lodret.

en: Mirror the image.
da: Spejlvend billedet.

en: Mirror vertical
da: Spejlvend lodret

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Mode 1
da: Tilstand 1

en: Mode 2
da: Tilstand 2

en: Mode 3
da: Tilstand 3

en: Mono Color Matrix
da: En farve matrix

en: Multi-level RGB color (one pass color)
da: Flerniveau RGB farve (et-gennemløb farve)

en: Multi-level black & white (grayscale mode)
da: Flerniveau sort/hvid (gråskalatilstand)

en: NTSC Gray
da: NTSC grå

en: Negative
da: Negativ

en: Negative Film
da: Negativ film

en: No Correction
da: Ingen korrektion

en: Noise reduction
da: Støjreduktion

en: None
da: Ingen

en: Number of bits per sample, typical values are 1 for "line-art" and 8 for multibit scans.
da: Antal bit pr. farve, typisk bruges værdien 1 for "stregtegning" og 8 for multibit skanninger.

en: Number of lines the scan slider moves back when backtracking occurs. That happens when the scanner scans faster than the computer can receive the data. Low values cause faster scans but increase the risk of omitting lines.
da: Antal linier skannervognen flyttes tilbage når bagudrettet sporing opstår. Det sker når skanneren skanner hurtigere end computeren kan modtage dataene. Små værdier giver hurtigere skanninger, men øger risikoen for at linier bliver sprunget over.

en: Number of options
da: Antal af indstillingsmuligheder

en: Number of scan lines to request in a SCSI read. Changing this parameter allows you to tune the speed at which data is read from the scanner during scans. If this is set too low, the scanner will have to stop periodically in the middle of a scan; if it's set too high, X-based frontends may stop responding to X events and your system could bog down.
da: Antal skanlinier der skal forlanges pr. SCSI-læsning. En ændring af denne parameter tillader en fintuning af hastigheden, hvormed der læses data fra skanneren under skanningen. Hvis dette er sat for lavt, stopper skanneren periodisk midt i skanningerne. Hvis det sættes for højt, kan X-baserede forender stoppe med at reagere på X begivenheder, og dit system går ned.

en: Number of the frame to scan
da: Billednummer der skal skannes

en: Off
da: Slukket

en: Offer a select filedescriptor for detecting if sane_read() will return data.
da: Tilbyd en vælg fil beskriver for at bestemme om sane_read() vil returnere data.

en: Offer select file descriptor
da: Tilbyd en vælg fil beskriver

en: Offset
da: Forskydning

en: On
da: Tændt

en: One page
da: En side

en: Only perform shading-correction
da: Udfør kun skyggekorrektion

en: Optional equipment
da: Tilvalgsudstyr

en: Paper size
da: Papirstørrelse

en: Pass-through
da: Uforandret

en: Physical size of the paper in the ADF
da: Reel størrelse af papiret i ADF'en

en: Positive Film
da: Positiv film

en: Predefined settings
da: Foruddefinerede indstillinger

en: Preview
da: Smugkig

en: Preview mode
da: Smugkigtilstand

en: Print a list of all options.
da: Udskriv en liste med alle indstillinger.

en: Print options
da: Udskriv indstillinger

en: Provides standard scanning areas for photographs, printed pages and the like.
da: Giver standard skanområde for fotografier, tryk o.l.

en: Quality calibration
da: Kvalitetskalibrering

en: Quality scan
da: Kvalitets skanning

en: Quick format
da: Hurtig format

en: Randomize
da: Udvælge tilfældigt

en: Read delay
da: Læseforsinkelse

en: Read limit
da: Læsebegrænsning

en: Read only test-option
da: Skrivebeskyttet test-indstilling

en: Read-only option that specifies how many options a specific devices supports.
da: Skrivebeskyttet indstilling der specificerer hvor mange indstillinger en bestemt enhed understøtter.

en: Red
da: Rød

en: Red balance
da: Rød balance

en: Red brightness
da: Rød lyshed

en: Red gain
da: Rød forstærkning

en: Red gain value of the AFE
da: Rød forstærkningsværdi for den analoge forende

en: Red intensity
da: Rød intensitet

en: Red lamp off
da: Rød lampe slukket

en: Red offset
da: Rød forskydning

en: Red offset value of the AFE
da: Rød forskydningsværdi for den analoge forende

en: Reduce the isolated dot noise
da: Reducer støj fra enkelt punkter

en: Request a preview-quality scan.
da: Forlang et skan i smugkigkvalitet.

en: Request that all previews are done in monochrome mode.  On a three-pass scanner this cuts down the number of passes to one and on a one-pass scanner, it reduces the memory requirements and scan-time of the preview.
da: Forlang at alle smugkig laves i monokrom tilstand. På en tre-gennemløbs skanner, reduceres antal gennemløb til et, og på en en-gennemløbs skanner reducerer det hukommelsesforbruget og tidsforbruget.

en: Request that all previews are done in the fastest (low-quality) mode. This may be a non-color mode or a low resolution mode.
da: Forlang at alle forhåndsvisninger udføres i hurtigste (lav kvalitet) tilstand. Dette kan være gråtone, eller lav-opløsning.

en: Return SANE_STATUS_ACCESS_DENIED
da: Returner SANE_STATUS_ACCESS_DENIED

en: Return SANE_STATUS_COVER_OPEN
da: Returner SANE_STATUS_COVER_OPEN

en: Return SANE_STATUS_EOF
da: Returner SANE_STATUS_EOF

en: Return SANE_STATUS_IO_ERROR
da: Returner SANE_STATUS_IO_ERROR

en: Return SANE_STATUS_JAMMED
da: Returner SANE_STATUS_JAMMED

en: Return SANE_STATUS_NO_DOCS
da: Returner SANE_STATUS_NO_DOCS

en: Return SANE_STATUS_NO_MEM
da: Returner SANE_STATUS_NO_MEM

en: Return fuzzy lines and bytes per line when sane_parameters() is called before sane_start().
da: Returner uafklarede linier og bytes pr. linie når sane_parameters() kaldes før sane_start().

en: Return-value of sane_read
da: Retur værdi af sane_read

en: Saturation
da: Mætning

en: Scalar gamma
da: Skalær gamma

en: Scalar gamma blue
da: Skalær gamma blå

en: Scalar gamma green
da: Skalær gamma grøn

en: Scalar gamma red
da: Skalær gamma rød

en: Scan Mode
da: Skanner tilstand

en: Scan exposure-time
da: Eksponeringstid til skanning

en: Scan exposure-time for blue
da: Eksponeringstid til skanning for blå

en: Scan exposure-time for green
da: Eksponeringstid til skanning for grøn

en: Scan exposure-time for red
da: Eksponeringstid til skanning for rød

en: Scan in fast gray mode (lower quality).
da: Skan i hurtig gråtonetilstand (lavere kvalitet)

en: Scan lamp density
da: Skanner lampe densitet

en: Scan mode
da: Skannertilstand

en: Scan resolution
da: Skanningsopløsning

en: Scan source
da: Skanningskilde

en: Scan speed
da: Skanningshastighed

en: Scan the complete scanning area including calibration strip. Be careful. Don't select the full height. For testing only.
da: Skan hele skanningsarealet inklsive kalibreringsstriben. Vær forsigtig. Vælg ikke fuld højde. Kun til test formål.

en: Second entry
da: Anden angivelse

en: Select bay to scan
da: Vælg fra hvilken skuffe der skal skannes

en: Select minimum-brightness to get a white point
da: Vælg minimum-lyshed, der skal betragtes som hvidt.

en: Select smoothing filter.
da: Vælg udglatningsfilter.

en: Select the kind of test picture. Available options:
    Solid black: fills the whole scan with black.
    Solid white: fills the whole scan with white.
    Color pattern: draws various color test patterns depending on the mode.
    Grid: draws a black/white grid with a width and height of 10 mm per square.
da: Vælger type af testbillede. Mulige indstillinger:
    Helt sort: fylder hele skanningen med sort.
    Helt hvidt: fylder hele skanningen med hvidt.
    Farve mønster: tegner forskellige farvemønstre afhængig af tilstand.
    Gitter: tegner et sort/hvidt gitter med en bredde og højde af de enkelte felter på 10 mm.

en: Select the mode for previews. Greyscale previews usually give the best combination of speed and detail.
da: Vælg tilstand for forhåndsvisning. Gråskala smugkig er normalt det bedste kompromis mellem hastighed og detaljerigdom.

en: Select the return-value of sane_read(). "Default" is the normal handling for scanning. All other status codes are for testing how the frontend handles them.
da: Fastlægger returværdien af sane_read(). "Standard" er den normale indstilling ved skanning. Alle andre returværdier er til for at teste hvordan forenden håndterer dem.

en: Select the test picture
da: Vælg testbillede

en: Selects a value for scalar gamma correction (blue channel)
da: Vælger værdi for skalær gammakorrektion (blå kanal)

en: Selects a value for scalar gamma correction (green channel)
da: Vælger værdi for skalær gammakorrektion (grøn kanal)

en: Selects a value for scalar gamma correction (red channel)
da: Vælger værdi for skalær gammakorrektion (rød kanal)

en: Selects a value for scalar gamma correction.
da: Vælger værdi for skalær gammakorrektion.

en: Selects the "graininess" of the acquired image.  Smaller values result in sharper images.
da: Vælger "kornethed" for det rekvirerede billede. Mindre værdier giver et skarpere billeder.

en: Selects the ADF mode (simplex/duplex)
da: Vælger ADF tilstand (enkeltsidet/dobbeltsidet)

en: Selects the brightness.
da: Vælger lyshed.

en: Selects the colour band, "Master" means that all colours are affected.
da: Vælger farvekanal, "Master" betyder at alle farvekanaler påvirkes.

en: Selects the dropout.
da: Vælger udfaldet.

en: Selects the gamma corrected transfer curve
da: Vælger gammakorrigeret overføringskurve

en: Selects the gamma correction mode.
da: Vælger gammakorrektionstilstand.

en: Selects the gamma correction value from a list of pre-defined devices or the user defined table, which can be downloaded to the scanner
da: Vælger gammakorrektionsværdi fra en liste med foruddefinerede enheder eller en brugerdefineret tabel, som kan hentes til skanneren

en: Selects the halftone.
da: Vælger halvtone.

en: Selects the number of the frame to scan
da: Vælger nummeret på det billede der skal skannes

en: Selects the scan mode (e.g., lineart, monochrome, or color).
da: Vælger skanningstilstand (f.eks. stregtegning, monokrom eller farve).

en: Selects the scan source (such as a document-feeder).
da: Vælger skanningskilde (som f.eks. en dokument-føder).

en: Selects what blue radiance level should be considered "black".
da: Vælger hvilket blåt glansniveau der skal anses for "sort".

en: Selects what blue radiance level should be considered "full blue".
da: Vælger hvilket blåt glansniveau der skal anses for "helt blåt".

en: Selects what blue radiance level should be considered "white".
da: Vælger hvilket blåt glansniveau der skal anses for "hvidt".

en: Selects what green radiance level should be considered "black".
da: Vælger hvilket grønt glansniveau der skal anses for "sort".

en: Selects what green radiance level should be considered "full green".
da: Vælger hvilket grønt glansniveau der skal anses for "helt grønt".

en: Selects what green radiance level should be considered "white".
da: Vælger hvilket grønt glansniveau der skal anses for "hvidt".

en: Selects what radiance level should be considered "black".
da: Vælger hvilket glansniveau der skal anses for "sort".

en: Selects what radiance level should be considered "white".
da: Vælger hvilket glansniveau der skal anses for "hvid".

en: Selects what red radiance level should be considered "black".
da: Vælger hvilket rødt glansniveau der skal anses for "sort".

en: Selects what red radiance level should be considered "full red".
da: Vælger hvilket rødt glansniveau der skal anses for "helt rødt".

en: Selects what red radiance level should be considered "white".
da: Vælger hvilket rødt glansniveau der skal anses for "hvidt".

en: Selects whether the acquired image should be halftoned (dithered).
da: Vælger om det rekvirerede billede skal skannes i halvtoneindstilling (dithering).

en: Selects which radiance level should be considered "50 % blue".
da: Vælger hvilket glansniveau der skal anses for "50% blå".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % gray".
da: Vælger hvilket glansniveau der skal anses for "50% grå".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % green".
da: Vælger hvilket glansniveau der skal anses for "50% grøn".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % red".
da: Vælger hvilket glansniveau der skal anses for "50 % rød".

en: Selects which scan color is used gray mode (default: green).
da: Vælger hvilken skan farve der bruges i gråtone tilstand (standard er grøn).

en: Set default values for enhancement controls (brightness & contrast).
da: Sæt standardværdier for forbedringskontroller (lyshed og kontrast).

en: Set default values for enhancement controls.
da: Anvend standardværdier for forbedringskontroller.

en: Set exposure-time
da: Fastsæt eksponeringstid

en: Set lamp density
da: Fastsæt lampe densitet

en: Set sharpening value.
da: Angiv niveau for skærpning

en: Set the order of frames
da: Fastsætter billedrammernes rækkefølge

en: Set the order of frames in three-pass color mode.
da: Fastsætter billedrammernes rækkefølge i tre-gennemløbs tilstand.

en: Set the scanners color matrix.
da: Fastlægger skannerens farve matrix.

en: Set the time (in minutes) after which the lamp is shut off.
da: Angiv efter hvor lang tid (i minutter) lampen skal slukkes.

en: Set type of media.
da: Vælg medietype.

en: Sets UTA on/off
da: Tænder/slukker for UTA'en

en: Sets blue channel gain
da: Fastsætter blå-kanals forstærkning

en: Sets blue channel offset
da: Indstillinger for blå-kanals forskydning

en: Sets gray channel gain
da: Fastsætter grå-kanals forstærkning

en: Sets gray channel offset
da: Indstillinger for grå-kanals forskydning

en: Sets green channel gain
da: Fastsætter grøn-kanals forstærkning

en: Sets green channel offset
da: Indstillinger for grøn-kanals forskydning

en: Sets lamp on/off
da: Tænder/slukker for lampen

en: Sets red channel gain
da: Fastsætter rød-kanals forstærkning

en: Sets red channel offset
da: Indstillinger for rød-kanals forskydning

en: Sets the color balance values to the firmware provided values.
da: Fastsætter farvebalanceværdierne til værdierne fra det faste program.

en: Sets the color correction table for the selected output device.
da: Fastsætter farvekorrektiontabellen for den valgte uddataenhed.

en: Sets the feeding mode
da: Fastætter fødningstilstanden

en: Sets the focus position to either the glass or 2.5mm above the glass
da: Fastsætter fokuseringen enten på glaspladen eller 2,5 mm over denne

en: Sets the gamma value of all channels.
da: Fastsætter gamma værdien for alle kanaler.

en: Sets the horizontal resolution of the scanned image.
da: Fastsætter den vandrette opløsning af det skannede billede.

en: Sets the image emphasis
da: Fastsætter billedbetoning

en: Sets the resolution of the scanned image.
da: Fastsætter opløsningen af det skannede billede.

en: Sets the size of the halftoning (dithering) pattern used when scanning halftoned images.
da: Fastsætter størrelsen på det halvtonegitter (dithering) der skal bruges ved skanning af halvtonebilleder.

en: Sets the vertical resolution of the scanned image.
da: Fastsætter den lodrette opløsning af det skannede billede.

en: Setup gain and offset for scanning automatically. If this option is disabled, options for setting the analog frontend parameters manually are provided. This option is enabled by default. For testing only.
da: Indstil forstærkning og forskydning for skanning automatisk. Hvis dette er fravalgt, kan de analoge brugerfladeparametre manuelt indstilles. Denne indstilling er forvalgt. Kun til testformål.

en: Shadow
da: Skygge

en: Shadow for blue
da: Skygge for blå

en: Shadow for green
da: Skygge for grøn

en: Shadow for red
da: Skygge for rød

en: Shadow, midtone, highlight, exposure time
da: Skygge, mellemtone, højlys, eksponeringstid

en: Sharpening
da: Gør skarpere

en: Sharpness
da: Skarphed

en: Shift blue to green
da: Forskyder blå mod grøn

en: Shift blue to red
da: Forskyder blå mod rød

en: Shift green to blue
da: Forskyder grøn mod blå

en: Shift green to red
da: Forskyder grøn mod rød

en: Shift red to blue
da: Forskyder rød mod blå

en: Shift red to green
da: Forskyder rød mod grøn

en: Short resolution list
da: Kort opløsningsliste

en: Shut off lamp
da: Sluk lampen

en: Shut off scanner lamp.
da: Slukker for skannerens lampe.

en: Simplex
da: Enkeltsidet

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.  This option also enables a fixed width of 11 cm.
da: Simulerer en håndskanner. Håndskannere kender ikke forud billedhøjden. I stedet for angiver de en billedhøjde på 1. Denne indstilling tillader test af forenden, om den kan håndtere dette korrekt. Indstillingen giver også en fast bredde på 11 cm.

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners often do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.
da: Simulerer en håndskanner. Oftest kender en håndskanner ikke billedhøjden i forvejen. I stedet for returnerer de en højde på -1. Sættes denne indstilling tillades test af, om en forende kan håndtere dette korrekt.

en: Simulate a three-pass scanner by returning 3 separate frames.  For kicks, it returns green, then blue, then red.
da: Simuler en tre-gennemløbs skanner ved at returnere 3 separate billedrammer, én for hver grundfarve. Rækkefølgen er: grøn, blå og rød.

en: Simulate a three-pass scanner. In color mode, three frames are transmitted.
da: Simuler en tre-gennemløbs skanner. I farvetilstand overføres tre billedrammer.

en: Size of read-limit
da: Størrelsen af læsebegrænsning

en: Slide
da: Diapositiv

en: Slow
da: Langsom

en: Slower
da: Langsommere

en: Slowest
da: Langsomste

en: Smooth
da: Udglat

en: Smoothing
da: Udglatning

en: Solid black
da: Helt sort

en: Solid white
da: Helt hvidt

en: Source Selection
da: Kildevalg

en: Special Options
da: Specialindstillinger

en: Special options
da: Specialindstillinger

en: Speedup sensor
da: Hastighedsøgnings sensor

en: Start calibration process.
da: Begynd kalibreringsprocessen.

en: Status Code Simulation
da: Status kode simulering

en: String test options
da: Streng testindstillinger

en: Swap black and white
da: Invertér farver, f.eks. byt om på sort og hvid.

en: Switches the lamp on or off.
da: Tænder/slukker for lampen

en: Text Enhanced Technology
da: Tekstforbedringsteknologi

en: The (maximum) amount of data transferred with each call to sane_read().
da: Den (maksimale) mængde data overført, ved hvert kald af sane_read().

en: The filename of the image to be loaded.
da: Filnavnet på det billede der skal hentes.

en: The lamp will be turned off after the given time (in minutes). A value of 0 means, that the lamp won't be turned off.
da: Lampen bliver slukket efter den angivne tid (i minutter). Værdien 0 bevirker, at lampen ikke bliver slukket.

en: The number of pixels that are wasted at the end of each line.
da: Antal pixler, der er ubenyttede ved enden af hver linie.

en: The saturation level controls the amount of "blooming" that occurs when acquiring an image with a camera. Larger values cause more blooming.
da: Mætningsgraden styrer belysningen af ethvert enkeltbillede taget med et kamera. Højere værdier sørger for en stærkere belysning.

en: Thermal printers
da: Termo printere

en: This is the very long third entry. Maybe the frontend has an idea how to display it
da: Dette er den meget lange tredie angivelse. Måske har forenden en ide om hvordan det skal vises

en: This option reflects the status of the scanner buttons.
da: Denne indstilling reflekterer skannerknappernes status.

en: This option turns off the lamp of the flatbed during a scan
da: Denne indstilling slukker lampen i flatbed'en under skanning

en: Three-Pass Simulation
da: Tre-gennemløbs simulering

en: Three-pass simulation
da: Tre-gennemløbs simulering

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Toggle lamp of flatbed
da: Tænd/sluk lampen

en: Toggles the lamp of the flatbed
da: Tænder/slukker lampen i flatbed'en

en: Top-left x
da: Øverst-venstre x

en: Top-left x position of scan area.
da: Øverste-venstre x position af skanområde.

en: Top-left y
da: Øverst-venstre y

en: Top-left y position of scan area.
da: Øverste-venstre y position af skanområde.

en: Transparency
da: Film

en: Transparency Adapter
da: Filmadapter

en: Transparency Unit
da: Filmenhed

en: Turn lamp off
da: Sluk lampen

en: Turn off lamp when program exits
da: Slukker for skannerens lampe, når programmet stoppes.

en: Turn off scanner lamp
da: Sluk for skannerens lampe

en: Turn on scanner lamp
da: Tænd for skannerlampen

en: Turns the lamp off immediately.
da: Sluk lampen med det samme.

en: UTA on
da: UTA tændt

en: Unload
da: Skub ud

en: Unload Document.
da: Skubber dokumentet ud.

en: Unload media after scan
da: Skub mediet ud efter skanning

en: Unloads the media after a scan.
da: Skubber mediet ud efter gennemført skanning.

en: Update options
da: Opdatér indstillinger

en: Update options.
da: Opdatér indstillinger.

en: Use 0mm holder focus position instead of 0.6mm
da: Anvend 0mm holder fokusposition i stedet for 0,6mm

en: Use Image Composition
da: Anvend billedkomposition

en: Use bit depth greater eight internally, but output only eight bits.
da: Brug bit dybde større end 8 internt, men uddata kun 8 bit.

en: Use custom gamma table
da: Brug tilpasset gammatabel

en: Use lens that doubles optical resolution
da: Brug linse, der fordobler den optiske opløsning.

en: Use non-blocking IO
da: Brug ikke blokerende IO

en: Use non-blocking IO for sane_read() if supported by the frontend.
da: Brug ikke blokerende IO for sane_read(), hvis det er understøttet af forenden.

en: Use same gamma values for all colour channels.
da: Anvend samme gammaværdi for alle farvekanaler.

en: Use same values for X and Y resolution
da: Brug samme værdier for X og Y opløsning.

en: Use the lightlid-35mm adapter
da: Anvend lightlid-35 mm-adapteren

en: User defined
da: Brugerdefineret

en: User defined (Gamma=1.0)
da: Brugerdefineret (gamma=1,0)

en: User defined (Gamma=1.8)
da: Brugerdefineret (gamma=1,8)

en: Vertical
da: Lodret

en: Wait for Button
da: Vent på knap

en: Wait for button
da: Vent på knap

en: Wait to scan for front-panel button push.
da: Vent med at begynde skanning, til frontknappen trykkes.

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 40 seconds warm-up time.
da: Varm op indtil lampens lyshed er konstant, i stedet for at insistere på 40 sekunders opvarmningstid.

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 60 seconds warm-up time.
da: Varm op indtil lampens lyshed er konstant, i stedet for at insistere på 60 sekunders opvarmningstid.

en: Warmup lamp
da: Varmer lampen op

en: Warmup lamp before scanning
da: Varm lampen op før skanning

en: Warmup-time
da: Opvarmningstid

en: Warmup-time in seconds.
da: Opvarmningstid i sekunder.

en: White level
da: Hvid niveau

en: White level for blue
da: Hvid niveau for blå

en: White level for green
da: Hvid niveau for grøn

en: White level for red
da: Hvid niveau for rød

en: X-resolution
da: X-opløsning

en: XPA Gray
da: XPA Grå

en: Y-resolution
da: Y-opløsning

en: Zoom
da: Forstørrelse

en: flatbed scanner
da: Flatbed skanner

en: sheetfed scanner
da: arkføder skanner
