sane-backends 1.0.11 - en to fi translation catalogue (618 entries)

en: (1/1) Button
fi: (1/1) Painike

en: (1/1) Button test option. Prints some text...
fi: (1/1) Painike. Tulostaa tekstiä.

en: (1/3) Fixed
fi: (1/3) Murtoluku

en: (1/3) Fixed test option with no unit and no constraint set.
fi: (1/3) Murtoluku kokeiluasetus ilman yksikköä ja rajoituksia.

en: (1/3) String
fi: (1/3) Merkkijono

en: (1/3) String test option without constraint.
fi: (1/3) Merkkijono ilman rajoituksia.

en: (1/6) Bool soft select soft detect
fi: (1/6) Boolen pehmovalinta pehmotunnistus

en: (1/6) Bool test option that has soft select and soft detect (and advanced) capabilities. That's just a normal bool option.
fi: (1/6) Boolen kokeiluasetus, jolla on pehmovalinta- ja pehmotunnistus- ominaisuuksia. Se on vain tavallinen boolen asetus.

en: (1/6) Int
fi: (1/6) Kokonaisluku

en: (1/6) Int test option with no unit and no constraint set.
fi: (1/6) Kokonaisluku ilman yksikköä ja rajoituksia.

en: (2/3) Fixed constraint range
fi: (2/3) Murtoluku aluerajoituksella

en: (2/3) Fixed test option with unit microsecond and constraint range set. Minimum is -42.17, maximum 32767.9999, and quant is 2.0.
fi: (2/3) Murtoluku kokeiluasetus mikrosekunti-yksiköllä ja aluerajoituksella. Minimi on -42,17, maksimi 32767,9999, ja askel on 2,0.

en: (2/3) String constraint string list
fi: (2/3) Merkkijono sanalistalla

en: (2/3) String test option with string list constraint.
fi: (2/3) Merkkijono sanalistarajoituksella

en: (2/6) Bool hard select soft detect
fi: (2/6) Boolen kovavalinta pehmotunnistus

en: (2/6) Bool test option that has hard select and soft detect (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device).
fi: (3/6) Boolen kokeiluasetus, jolla on kovavalinta ja pehmotunnistus. Tämä tarkoittaa, että käyttöliittymä ei voi itse muttaa asetusta, mutta käyttäjä voi (esim. painamalla painiketta laitteessa).

en: (2/6) Int constraint range
fi: (2/6) Kokonaisluku aluerajoituksella

en: (2/6) Int test option with unit pixel and constraint range set. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
fi: (2/6) Koknaisluku pikseli-yksiköllä ja aluerajoituksella. Minimi on 4, maksimi 192, ja askel on 2.

en: (3/3) Fixed constraint word list
fi: (3/3) Murtoluku rajoituksella ja sanalistalla

en: (3/3) Fixed test option with no unit and constraint word list set.
fi: (3/3) Murtolukukokeiluasetus ilman yksikköä, rajoituksella ja sanalistalla.

en: (3/3) String constraint long string list
fi: (3/3) Merkkijono pitkällä sanalistalla

en: (3/3) String test option with string list constraint. Contains some more entries...
fi: (3/3) Merkkijono sanalistalla. Sanalista sisältää enemmän sanoja.

en: (3/6) Bool hard select
fi: (3/6) Boolen kovavalinta

en: (3/6) Bool test option that has hard select (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device) and can't be read by the frontend.
fi: (3/6) Boolen kokeiluasetus, jolla on kovavalinta. Tämä tarkoittaa, että käyttöliittymä ei voi itse muuttaa asetusta, mutta käyttäjä voi (esim. painamalla painiketta laitteessa), eikä käyttöliittymä voi lukea asetusta.

en: (3/6) Int constraint word list
fi: (3/6) Kokonaisluku sanalistalla

en: (3/6) Int test option with unit bits and constraint word list set.
fi: (3/6) Kokonaisluku bitti-yksiköllä ja sanalistarajoituksella.

en: (4/6) Bool soft detect
fi: (4/6) Boolen pehmotunnistus

en: (4/6) Bool test option that has soft detect (and advanced) capabilities. That means the option is read-only.
fi: (4/6) Boolen kokeiluasetus, jolla on pehmotunnistus. Se tarkoittaa, että asetus voidaan vain lukea.

en: (4/6) Int array
fi: (4/6) Kokonaislukutaulukko

en: (4/6) Int test option with unit mm and using an array without constraints.
fi: (4/6) Kokonaisluku mm-yksiköllä käyttäen taulukkoa ilman rajoituksia.

en: (5/6) Bool soft select soft detect emulated
fi: (5/6) Boolen pehmovalinta ja pehmotunnistus emuloita

en: (5/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and emulated (and advanced) capabilities.
fi: (5/6) Boolen kokeiluasetus, jolla on pehmovalinta, pehmotunnistus ja emulointi.

en: (5/6) Int array constraint range
fi: (5/6) Kokonaislukutaulukko aluerajoituksella

en: (5/6) Int test option with unit dpi and using an array with a range constraint. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
fi: (5/6) Kokonaisluku dpi-yksiköllä ja taulukolla aluerajoituksella. Minimi on 4, maksimi 192, ja askel on 2.

en: (6/6) Bool soft select soft detect auto
fi: (6/6) Boolen pehmovalinta pehmotunnistus auto

en: (6/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and automatic (and advanced) capabilities. This option can be automatically set by the backend.
fi: (6/6) Boolen kokeiluasetus, jolla on pehmovalinta, pehmotunnitus ja automaattiominaisuudet. Ajuri voi säätää tätä asetusta automaattisesti.

en: (6/6) Int array constraint word list
fi: (6/6) Kokonaislukutaulukko sanalistalla

en: (6/6) Int test option with unit percent and using an array with a word list constraint.
fi: (6/6) Kokonaisluku prosenttiyksiköllä ja taulukolla sanalistarajoituksella.

en: 2-pixel
fi: 2 pikseliä

en: 2x2 custom
fi: 2x2 oma

en: 2x2 normal
fi: 2x2 normaali

en: 3x3 custom
fi: 3x3 oma

en: 3x3 normal
fi: 3x3 normaali

en: 4-pixel
fi: 4 pikseliä

en: 4x4 coarse
fi: 4x4 raaka

en: 4x4 custom
fi: 4x4 oma

en: 4x4 fine
fi: 4x4 hieno

en: 4x4 normal
fi: 4x4 normaali

en: 5x5 coarse
fi: 5x5 raaka

en: 5x5 custom
fi: 5x5 oma

en: 5x5 fine
fi: 5x5 hieno

en: 6x4 (inch)
fi: 6x4 (tuumaa)

en: 6x6 custom
fi: 6x6 oma

en: 6x6 normal
fi: 6x6 normaali

en: 8 bit output
fi: 8-bittinen tulos

en: 8-pixel
fi: 8 pikseliä

en: 8.5x11 (inch)
fi: 8.5x11 (tuumaa)

en: 8x10 (inch)
fi: 8x10 (tuumaa)

en: 8x8 Coarse Fatting
fi: 8x8 raaka lihavointi

en: 8x8 Fine Fatting
fi: 8x8 hieno lihavointi

en: 8x8 Vertical Line
fi: 8x8 pystyviiva

en: 8x8 coarse
fi: 8x8 raaka

en: 8x8 custom
fi: 8x8 oma

en: 8x8 fine
fi: 8x8 hieno

en: 8x8 normal
fi: 8x8 normaali

en: 8x8 very fine
fi: 8x8 tosi hieno

en: A longer exposure time lets the scanner collect more light. Suggested use is 175% for prints, 150% for normal slides and "Negative" for negative film. For dark (underexposed) images you can increase this value.
fi: Pidempi valotusaika antaa kuvanlukijan kerätä enemmän valoa. Ehdotetut arvot ovat 175% painotuotteille, 150% normaaleille dioille ja "Negatiivi" negatiivifilmeille. Tummille (alivalottuneille) kuville, voit kasvattaa tätä arvoa.

en: A5 landscape
fi: A5 vaaka

en: A5 portrait
fi: A5 pysty

en: ADF Mode
fi: Syötttapa

en: Adds to blue based on green level
fi: Lisää sinistä vihreän määrän perusteella

en: Adds to blue based on red level
fi: Lisää sinistä punaisen määrän perusteella

en: Adds to green based on blue level
fi: Lisää vihreää sinisen määrän perusteella

en: Adds to green based on red level
fi: Lisää vihreää punaisen määrän perusteella

en: Adds to red based on blue level
fi: Lisää punaista sinisen määrän perusteella

en: Adds to red based on green level
fi: Lisää punaista vihreän määrän perusteella

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: After sending the scan command, wait until the button on the scanner is pressed to actually start the scan process.
fi: Kuvanlukukomennon lähettämisen jälkeen, odota kunnes kuvanlukijan painiketta todella painetaan, ennen kuvanluvun aloittamista.

en: All pages
fi: Kaikki sivut

en: Analog Gain
fi: Analoginen vahvistus

en: Analog gamma blue
fi: Analoginen gamma (sininen)

en: Analog gamma correction
fi: Analoginen gammakorjaus

en: Analog gamma green
fi: Analoginen gamma (vihreä)

en: Analog gamma red
fi: Analoginen gamma (punainen)

en: Analog gamma-correction
fi: Analoginen gamma-korjaus

en: Analog gamma-correction for blue
fi: Analoginen gamma-korjaus siniselle

en: Analog gamma-correction for green
fi: Analoginen gamma-korjaus vihreälle

en: Analog gamma-correction for red
fi: Analgoinen gamma-korjaus punaiselle

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Auto Threshold
fi: Automaatinen kynnys

en: Auto area segmentation
fi: Automaattinen osittelu

en: Auto eject
fi: Automaattinen poisto

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic Document Feeder
fi: Automaattinen syöttö

en: Automatic adjustment of threshold
fi: Automaattinen kynnyksen asetus

en: Automatic separation
fi: Automaattinen osiointi

en: Automatic threshold
fi: Automaattinen kynnys

en: Automatic warmup
fi: Automaattinen lämmitys

en: Automatically sets brightness, contrast, white level, gamma, noise reduction and image emphasis
fi: Asettaa automaattisesti kirkkauden, kontrastin, valkotasapainon, gamman, kohinan poiston ja korostuksen

en: Balance factor for blue. A value of 100% means no correction.
fi: Tasapainokerroin siniselle. 100% tarkoittaa: ei korjausta.

en: Balance factor for green. A value of 100% means no correction.
fi: Tasapainokerroin vihreälle. 100% tarkoittaa: ei korjausta.

en: Balance factor for red. A value of 100% means no correction.
fi: Tasapainokerroin punaiselle. 100% tarkoittaa: ei korjausta.

en: Bay
fi: Taso

en: Bayer Dither 16
fi: Bayer-rasteri 16

en: Bayer Dither 64
fi: Bayer-rasteri 64

en: Bi-level black and white (lineart mode)
fi: Kaksitasoinen mustavalko (viivapiirros)

en: Bind RGB
fi: Sido RGB

en: Bind X and Y resolution
fi: Sido X- ja Y-tarkkuus

en: Bind analog gamma
fi: Sido analoginen gamma

en: Bind gamma
fi: Sido gamma

en: Bit depth
fi: Bittisyvyys

en: Black level
fi: Mustataso

en: Blue
fi: Sininen

en: Blue balance
fi: Sinitasapaino

en: Blue brightness
fi: Sinisen kirkkaus

en: Blue gain
fi: Sinisen vahvistus

en: Blue intensity
fi: Sinisen voimakkuus

en: Blue offset
fi: Sinisen siirtymä

en: Bool test options
fi: Boolen kokeiluasetukset

en: Bottom-right x
fi: Oikea alakulma x

en: Bottom-right x position of scan area.
fi: Kuva-alueen oikean alakulman x-koordinaatti.

en: Bottom-right y
fi: Oikea alakulma y

en: Bottom-right y position of scan area.
fi: Kuva-alueen oikean alakulman y-koordinaatti.

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Button state
fi: Painikkeen tila

en: Button test options
fi: Painikekokeiluasetukset

en: CRT
fi: Loisteputki

en: CRT monitors
fi: Loisteputkinäytöt

en: Cal. exposure-time
fi: Kal. valotusaika

en: Cal. exposure-time for blue
fi: Kal. valotusaika siniselle

en: Cal. exposure-time for green
fi: Kal. valotusaika vihreälle

en: Cal. exposure-time for red
fi: Kal. valotusaika punaiselle

en: Cal. lamp density
fi: Kal. valomäärä

en: Calibrate
fi: Kalibroi

en: Calibrate Scanner
fi: Kalibroi kuvanlukija

en: Calibrate before next scan
fi: Kalibroi ennen seuraavaa kuvanlukua

en: Calibrate lens focus in document position
fi: Tarkentaa linssin tarkennuksen kohteeseen

en: Calibration
fi: Kalibrointi

en: Calibration by backend
fi: Ajuri kalibroi

en: Calibration mode
fi: Kalibrointitila

en: Change Document.
fi: Vaihda kohde.

en: Change document
fi: Vaihda kohde

en: Channel
fi: Kanava

en: Coarse
fi: Raaka

en: Coarse calibration
fi: Raakakalibrointi

en: Coarse calibration for first scan only
fi: Raakakalibrointi vain ensimmäisellä kuvanluvulla

en: Coarse calibration is only done for the first scan. Works with most scanners and can save scanning time. If the image brightness is different with each scan, disable this option. For testing only.
fi: Raakakalibrointi tehdään vain ensimmäisellä kuvanluvulla. Toimii useimpien kuvanlukijoiden kanssa ja voi säästää aikaa. Jos kuvien kirkkaus on eri joka kerralla, poista tämä asetus. Tämä asetus on testausta varten.

en: Color
fi: Väri

en: Color 36
fi: Väri 36

en: Color Halftone
fi: Värirasteri

en: Color Lineart
fi: Väriviivapiirros

en: Color Matrix
fi: Värimatriisi

en: Color RAW
fi: Väri RAW

en: Color RGB
fi: Väri RGB

en: Color RGB TEXT
fi: Väri RGB TEKSTI

en: Color balance
fi: Väritasapaino

en: Color channels gain settings
fi: Värikanavien vahvistus

en: Color channels offset settings
fi: Värikanavien siirtymä

en: Color correction
fi: Värikorjaus

en: Color correction coefficients
fi: Värikorjauskertoimet

en: Color pattern
fi: Värikuvio

en: Color24
fi: Väri 24

en: Color36
fi: Väri 36

en: Color48
fi: Väri 48

en: Colour lines per read
fi: Väririvejä / luku

en: Conditional
fi: Ehdollinen

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Contrast blue channel
fi: Sinisen kontrasti

en: Contrast green channel
fi: Vihreän kontrasti

en: Contrast red channel
fi: Punaisen kontrasti

en: Controls blue level
fi: Määrää sinisen määrän

en: Controls green level
fi: Määrää vihreän määrän

en: Controls red level
fi: Määrää punaisen määrän

en: Controls the "hue" (blue-level) of the acquired image.
fi: Määrää kuvan "sävyä" (sinistasoa).

en: Controls the brightness of the acquired image.
fi: Asettaa luettavan kuvan kirkkauden

en: Controls the brightness of the blue channel of the acquired image.
fi: Asettaa sinisen kanavan kirkkauden.

en: Controls the brightness of the green channel of the acquired image.
fi: Asettaa vihreän kanavan kirkkauden.

en: Controls the brightness of the red channel of the acquired image.
fi: Asettaa punaisen kanavan kirkkauden.

en: Controls the contrast of the acquired image.
fi: Asettaa luettavan kuvan kontrastin.

en: Controls the contrast of the blue channel of the acquired image.
fi: Asettaa sinisen kanavan kontrastin.

en: Controls the contrast of the green channel of the acquired image.
fi: Asettaa vihreän kanavan kontrastin.

en: Controls the contrast of the red channel of the acquired image.
fi: Asettaa punaisen kanavan kontrastin.

en: Controls whether backtracking is forced.
fi: Määrää käytetäänkö jäljitystä.

en: Custom
fi: Oma

en: Custom color matrix for grayscale scans.
fi: Oma värimatriisi harmaasävy lukua varten.

en: Custom color matrix.
fi: Oma värimatriisi.

en: Debugging Options
fi: Debug-asetukset

en: Default
fi: Oletus

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Define calibration mode
fi: Määrää kalibraatiotavan

en: Define exposure-time for blue calibration
fi: Aseta valotusaika sinisen kalibroinnille

en: Define exposure-time for blue scan
fi: Aseta valotusaika siniselle kuvanluvulle

en: Define exposure-time for calibration
fi: Aseta valotusaika kalibroinnille

en: Define exposure-time for green calibration
fi: Aseta valotusaika vihreän kalibroinnille

en: Define exposure-time for green scan
fi: Aseta valotusaika vihreälle kuvanluvulle

en: Define exposure-time for red calibration
fi: Aseta valotusaika punaisen kalibroinnille

en: Define exposure-time for red scan
fi: Aseta valotusaika punaiselle kuvanluvulle

en: Define exposure-time for scan
fi: Aseta valotusaika kuvanluvulle

en: Define lamp density for calibration
fi: Määritä valomäärä kalibrointia varten

en: Define lamp density for scan
fi: Määritä valomäärä kuvanlukua varten

en: Defines the halftoning (dithering) pattern for scanning halftoned images.
fi: Asettaa rasterikuvion koon rasterikuvia luettaessa.

en: Defines the zoom factor the scanner will use
fi: Määrää kuvanlukijan käyttämän zoom-kertoimen

en: Delay the transfer of data to the pipe.
fi: Viivästää tiedon siirtoa.

en: Determines the speed at which the scan proceeds.
fi: Määrää kuvanlukunopeuden.

en: Determines whether a builtin or a custom gamma-table should be used.
fi: Päättää käytetäänkö sisäänrakennettua vai käyttäjän asettamaa gammataulukkoa.

en: Diamond
fi: Timantti

en: Disable backtracking
fi: Poista peruutus.

en: Disable pre focus
fi: Poista esitarkennus

en: DispersedDot16x16
fi: Hajapisteet 16x16

en: DispersedDot8x8
fi: Hajapisteet 8x8

en: Display short resolution list
fi: Näyttää lyhyen tarkkuuslistan

en: Dither
fi: Rasteri

en: Dither A (4x4 Bayer)
fi: Rasteri A (4x4 Bayer)

en: Dither B (4x4 Spiral)
fi: Rasteri B (4x4 Spiral)

en: Dither C (4x4 Net Screen)
fi: Rasteri C (4x4 Net Screen)

en: Dither D (8x4 Net Screen)
fi: Rasteri D (8x4 Net Screen)

en: Dithered/halftone black & white (halftone mode)
fi: Rasteroitu mustavalko

en: Dithermap 1
fi: Rasteri 1

en: Dithermap 2
fi: Rasteri 2

en: Do a grayscale rather than color scan
fi: Lue harmaasävykuva värikuvan sijaan

en: Do a quality white-calibration
fi: Tee tarkka valkokalibrointi

en: Do not calibrate focus
fi: Ei kalibroida tarkennusta

en: Do not force status code
fi: Ei pakoteta paluuarvoa

en: Do not force the backend to return a status code.
fi: Ei pakoteta ajuria palauttamaan statuskoodia.

en: Document Feeder
fi: Asiakirjan syöttäjä

en: Double Optical Resolution
fi: Kaksinkertainen optinen tarkkuus

en: Download pattern A
fi: Ladattu kuvio A

en: Download pattern B
fi: Ladattu kuvio B

en: Duplex
fi: Kaksipuolinen

en: Duration of read-delay
fi: Lukuviiveen kesto

en: Eject
fi: Poista

en: Eject document after scanning
fi: Poista kohde kuvanluvun jälkeen

en: Eject the sheet in the ADF
fi: Poista kohde syöttölaitteesta

en: Enable Duplex (Dual-Sided) Scanning
fi: Kaksipuolinen kuvanluku

en: Enable automatic determination of threshold for line-art scans.
fi: Aseta automaattinen kynnysarvon päättely viivapiirrosta varten.

en: Enable selection of exposure-time
fi: Valotusajan asettaminen

en: Enable selection of lamp density
fi: Valomäärän valinta

en: Enable test options
fi: Kokeiluasetukset päälle

en: Enable various test options. This is for testing the ability of frontends to view and modify all the different SANE option types.
fi: Asettaa päälle useita kokeiluasetuksia. Asetuksilla voidaan tarkistaa käyttöliittymän kyky näyttää ja muokata kaikenlaisia SANE-asetuksia.

en: Enhancement
fi: Parannus

en: Exchange upper and lower byte of image data in 16 bit modes. This option can be used to test the 16 bit modes of frontends, e.g. if the frontend uses the correct endianness.
fi: Käännä ylemmän ja alemman tavun järjestys 16-bittisessä tilassa. Tällä toiminnolla voidaan kokeilla 16-bittisiä tiloja käyttöliittymissä, esim. käyttääkö käyttöliittymä oikeaa tavujärjestystä.

en: Exposure time
fi: Valotusaika

en: Extra Fast
fi: Hyvin nopea

en: Fast
fi: Nopea

en: Fast gray mode
fi: Nopea harmaa

en: Fast preview
fi: Nopea esikatselu

en: Fast scan
fi: Nopea

en: Faster
fi: Nopeampi

en: Fastest
fi: Nopein

en: Feeder mode
fi: Syöttötapa

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Film type
fi: Filmin tyyppi

en: Film-strip
fi: Filmiliuska

en: Fine
fi: Hieno

en: Firmware balance
fi: Firmware-tasapaino

en: First entry
fi: Ensimmäinen

en: Fix focus position
fi: Korjaa tarkennuspiste

en: Fixed test options
fi: Murtolukukokeiluasetukset

en: Flatbed
fi: Taso

en: Focus 2.5mm above glass
fi: Kohdistus 2,5 mm lasin yläpuolella

en: Focus Position
fi: Kohdistuspiste

en: Focus on glass
fi: Kohdistus lasissa

en: Force backtracking
fi: Käytä jäljitystä

en: Force monochrome preview
fi: Pakota yksiväriset esikatselut

en: Force scanner calibration before scan
fi: Pakottaa kalibroinnin ennen kuvanlukua.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_ACCESS_DENIED after sane_read() has been called.
fi: Pakota ajuri palauttamaan paluuarvo SANE_STATUS_ACCESS_DENIED, kun sane_read() on kutsuttu.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_COVER_OPEN after sane_read() has been called.
fi: Pakota ajuri palauttamaan paluuarvo SANE_STATUS_COVER_OPEN, kun sane_read() on kutsuttu.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_EOF after sane_read() has been called.
fi: Pakota ajuri palauttamaan paluuarvo SANE_STATUS_EOF, kun sane_read() on kutsuttu.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_IO_ERROR after sane_read() has been called.
fi: Pakota ajuri palauttamaan paluuarvo SANE_STATUS_IO_ERROR, kun sane_read() on kutsuttu.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_JAMMED after sane_read() has been called.
fi: Pakota ajuri palauttamaan paluuarvo SANE_STATUS_JAMMED, kun sane_read() on kutsuttu.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_DOCS after sane_read() has been called.
fi: Pakota ajuri palauttamaan paluuarvo SANE_STATUS_NO_DOCS, kun sane_read() on kutsuttu.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_MEM after sane_read() has been called.
fi: Pakota ajuri palauttamaan paluuarvo SANE_STATUS_NO_MEM, kun sane_read() on kutsuttu.

en: From paper
fi: Paperilta

en: Front button wait
fi: Odota painiketta

en: Full scan
fi: Koko alue

en: Fuzzy parameters
fi: Epämääräiset parametrit

en: Gain
fi: Vahvistus

en: Gamma Correction
fi: Gamma-korjaus

en: Gamma Tables
fi: Gammataulukot

en: Gamma correction
fi: Gammakorjaus

en: Gamma value
fi: Gamma

en: Gamma-correction table for the blue band.
fi: Gamma-korjaus taulukko siniselle kaistalle.

en: Gamma-correction table for the green band.
fi: Gamma-korjaustaulukko vihreälle kaistalle.

en: Gamma-correction table for the red band.
fi: Gamma-korjaustaulukko punaiselle kaistalle.

en: Gamma-correction table.  In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
fi: Gamma-korjaustaulukko. Väritilassa tämä asetus vaikuttaa yhtä paljon punaiseen, vihreään ja siniseen kanavaan yhtä aikaa. Se on siis intensiteettigamma-taulukko.

en: Geometry
fi: Geometria

en: Grain size
fi: Hiukkaskoko

en: Gray
fi: Harmaasävy

en: Gray gain
fi: Harmaan vahvistus

en: Gray offset
fi: Harmaan siirtymä

en: Gray16
fi: Harmaasävy 16

en: Gray8
fi: Harmaasävy 8

en: Grayify
fi: Harmaannuta

en: Grayscale 4 bits
fi: Harmaasävy 4 bittiä

en: Grayscale 8 bits
fi: Harmaasävy 8 bittiä

en: Grayscale scan
fi: Harmaasävy

en: Green
fi: Vihreä

en: Green balance
fi: Vihertasapaino

en: Green brightness
fi: Vihreän kirkkaus

en: Green gain
fi: Vihreän vahvistus

en: Green intensity
fi: Vihreän voimakkuus

en: Green offset
fi: Vihreän siirtymä

en: Greyscale lines per read
fi: Harmaasävyrivejä / luku

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Halftone
fi: Rasteri

en: Halftone A (Hard Tone)
fi: Rasteri A (Hard Tone)

en: Halftone B (Soft Tone)
fi: Rasteri B (Soft Tone)

en: Halftone C (Net Screen)
fi: Rasteri C (Net Screen)

en: Halftone Dot 32
fi: Taseteripiste 32

en: Halftone Dot 64
fi: Rasteripiste 64

en: Halftone pattern
fi: Rasterikuvio

en: Halftone pattern size
fi: Rasterikuvion koko

en: Halftoning
fi: Rasterointi

en: Halftoning Unsupported
fi: Rasterointi ei ole tuettu

en: Hand-Scanner Simulation
fi: Käsikuvanlukijasimulaatio

en: Hand-scanner simulation
fi: Käsikuvanlukijasimulaatio

en: High
fi: Korkea

en: High contrast printing
fi: Suuri kontrastinen tulostus

en: High density printing
fi: Korkeatarkkuuksinen tulostus

en: Highest quality but lower speed
fi: Paras laatu, mutta hitain

en: Highest speed but lower quality
fi: Nopea, mutta huonolaatuinen

en: Highlight
fi: Korostus

en: Highlight for blue
fi: Sinisen korostus

en: Highlight for green
fi: Vihreän korostus

en: Highlight for red
fi: Punaisen korostus

en: Holder focus position 0mm
fi: Pidikkeen tarkennuspiste 0mm

en: Horizontal
fi: Vaaka

en: How long to wait after transferring each buffer of data through the pipe.
fi: Kuinka kauan odotetaan jokaisen lähetetyn puskurin jälkeen.

en: Hue
fi: Sävy

en: If checked the backend automatically tries to determine an optimal value for the threshold.
fi: Jos valittu, ajuri yrittää automaattisesti selvittää parhaan kynnyksen.

en: If checked the color calibration before a scan is done by the backend
fi: Ajuri tekee värikalibroinnin.

en: If checked the scanner does not perform backtracking
fi: Kuvanlukija ei peruuta.

en: If enabled, only the shading correction is performed during calibration. The default values for gain, offset and exposure time, either build-in or from the configuration file, are used.
fi: Jos asetus on päällä, kalibroinnissa suoritetaan vain sävykorjaus. Oletusasetukset vahvistukselle, siirtymälle ja valotusajalle, joko asetustiedostosta tai ohjelman sisäänrakennetuista asetuksista.

en: If enabled, the device will be calibrated before the next scan. Otherwise, calibration is performed only before the first start.
fi: Jos asetus on päällä, laite kalibroidaan ennen seuraavaa kuvanlukua. Muuten kalibrointi suoritetaan vain ensimmäisellä kerralla.

en: Ignore calibration
fi: Jätä kalibrointi huomiotta

en: Image Enhancement
fi: Kuvan parannus

en: Image emphasis
fi: Kuvan korostus

en: Image intensity
fi: Kuvan voimakkuus

en: Impact-dot printers
fi: Matriisikirjoittimet

en: In RGB-mode use same values for each color
fi: RGB-tilassa käytä samoja arvoja joka värille

en: Increase or decrease the analog gain of the CCD array
fi: Kasvattaa tai vähentää analogista vahvistusta CCD-kennossa.

en: Ink-jet printers
fi: Mustesuihkutulostimet

en: Int test options
fi: Kokonaislukukokeiluasetukset

en: Invert endianness
fi: Käännä tavujärjestys

en: Lamp off
fi: Valo pois

en: Lamp off at exit
fi: Valo pois lopetettaessa

en: Lamp on
fi: Valo päälle

en: Lens calibration in doc position
fi: Linssin tarkennus kohteeseen

en: Let's see whether frontends can treat this right
fi: Katsotaanko osaako käyttöliittymä käsitellä tämän oikein

en: Letter
fi: US-Letter

en: Limit the amount of data transferred with each call to sane_read().
fi: Rajoittaa tiedon määrää, joka voidaan lukea yhdellä sane_read()-kutsulla.

en: Lineart
fi: Viivapiirros

en: Load the image as grayscale.
fi: Lataa kuva harmaasävykuvana.

en: Loss of pixels per line
fi: Kadonneita pikseleitä / rivi

en: Low
fi: Matala

en: Low density printing
fi: Matalatarkkuuksinen tulostus

en: Manual pre focus
fi: Manuaalinen esitarkennus

en: Matrix multiplication of RGB
fi: Matriisikerroin RGB:lle

en: Max
fi: Koko alue

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Midtone
fi: Keskisävy

en: Midtone for blue
fi: Sinisen keskisävy

en: Midtone for green
fi: Vihreän keskisävy

en: Midtone for red
fi: Punaisen keskisävy

en: Mirror horizontal
fi: Peilaa vaakasuunnassa

en: Mirror image
fi: Peilikuva

en: Mirror image horizontally.
fi: Peilaa kuvan vaakasuunnassa

en: Mirror image vertically.
fi: Peilaa kuvan pystysuunnassa.

en: Mirror the image.
fi: Peilaa kuvan.

en: Mirror vertical
fi: Peilaa pystysuunnassa

en: Mode 1
fi: Tila 1

en: Mode 2
fi: Tila 2

en: Mode 3
fi: Tila 3

en: Mono Color Matrix
fi: Yksivärinen matriisi

en: Multi-level RGB color (one pass color)
fi: Monitaso RGB-väri (yksivaihe)

en: Multi-level black & white (grayscale mode)
fi: Harmaasävy

en: NTSC Gray
fi: NTSC-harmaa

en: NTSC RGB
fi: NTSC-RGB

en: Negative
fi: Negatiivi

en: Negative Film
fi: Negatiivifilmi

en: No Correction
fi: Ei korjausta

en: Noise reduction
fi: Kohinan poisto

en: None
fi: Ei mikään

en: Normal
fi: Normaali

en: Number of bits per sample, typical values are 1 for "line-art" and 8 for multibit scans.
fi: Bittien määrä näytettä kohden. Tyypillisiä arvoja ovat 1 viivapiirrokselle ja 8 monibittikuville.

en: Number of options
fi: Asetusten määrä

en: Number of scan lines to request in a SCSI read. Changing this parameter allows you to tune the speed at which data is read from the scanner during scans. If this is set too low, the scanner will have to stop periodically in the middle of a scan; if it's set too high, X-based frontends may stop responding to X events and your system could bog down.
fi: SCSI-pyynnöllä luettavien rivien määrä. Säätämällä tätä asetusta, voidaan vaikuttaa tiedon lukemisen nopeuteen kuvanlukijalta. Jos tämä asetetaan liian matalaksi, kuvanlukija voi joutua välillä pysähtymään kesken luvun. Jos se asetetaan liian suureksi, X-pohjaiset käyttöliittymät voivat lakata vastaamasta X-tapahtumiin ja järjestelmä saattaa kaatua.

en: Number of the frame to scan
fi: Luettavan kehyksen numero

en: Off
fi: Poissa

en: Offer a select filedescriptor for detecting if sane_read() will return data.
fi: Tarjoaa select file descriptorin, jolla voidaan tarkistaa palauttaisiko sane_read() dataa.

en: Offer select file descriptor
fi: Tarjoa select file descriptor

en: Offset
fi: Siirtymä

en: On
fi: Päällä

en: One page
fi: Yksi sivu

en: Only perform shading-correction
fi: Vain sävykorjaus

en: Optional equipment
fi: Lisävaruste

en: Paper size
fi: Paperin koko

en: Physical size of the paper in the ADF
fi: Paperin koko syöttölaitteessa

en: Positive Film
fi: Positiivifilmi

en: Predefined settings
fi: Esimääritetyt asetukset

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Preview mode
fi: Esikatselutila

en: Print
fi: Tulosta

en: Print a list of all options.
fi: Tulosta lista kaikista asetuksista

en: Print options
fi: Tulostusasetukset

en: Provides standard scanning areas for photographs, printed pages and the like.
fi: Tarjoaa vakioalueet valokuville ja tulostetuille sivuille ja vastaaville.

en: Quality calibration
fi: Laatukalibrointi

en: Quality scan
fi: Paras laatu

en: Quick format
fi: Nopea formaatti

en: Randomize
fi: Satunnaista

en: Read delay
fi: Lukuviive

en: Read limit
fi: Lukuraja

en: Read only test-option
fi: Vain-luku kokeiluasetus

en: Read-only option that specifies how many options a specific devices supports.
fi: Asetus, joka määrää kuinka monta asetusta tietty laite tukee.

en: Red
fi: Punainen

en: Red balance
fi: Punatasapaino

en: Red brightness
fi: Punaisen kirkkaus

en: Red gain
fi: Punaisen vahvistus

en: Red intensity
fi: Punaisen voimakkuus

en: Red offset
fi: Punaisen siirtymä

en: Reduce the isolated dot noise
fi: Vähentää yksittäistä pistekohinaa

en: Request a preview-quality scan.
fi: Pyydä laadukas esikatselukuva.

en: Request that all previews are done in monochrome mode.  On a three-pass scanner this cuts down the number of passes to one and on a one-pass scanner, it reduces the memory requirements and scan-time of the preview.
fi: Pyytää, että kaikki esikatselut tehdään yksivärisenä. Kolmivaihekuvanlukijalla tämä laskee vaiheiden määrän yhteen. Yksivaihekuvanlukijalla, se vähentää muistinkulutusta ja esikatselun lukuaikaa.

en: Request that all previews are done in the fastest (low-quality) mode. This may be a non-color mode or a low resolution mode.
fi: Kaikki esikatselut luetaan nopeimmalla tavalla (huonoimmalla laadulla). Tämä voi olla väritön matalatarkkuuksinen tila.

en: Return SANE_STATUS_ACCESS_DENIED
fi: Palauta SANE_STATUS_ACCESS_DENIED

en: Return SANE_STATUS_COVER_OPEN
fi: Palauta SANE_STATUS_COVER_OPEN

en: Return SANE_STATUS_EOF
fi: Palauta SANE_STATUS_EOF

en: Return SANE_STATUS_IO_ERROR
fi: Palauta SANE_STATUS_IO_ERROR

en: Return SANE_STATUS_JAMMED
fi: Palauta SANE_STATUS_JAMMED

en: Return SANE_STATUS_NO_DOCS
fi: Palauta SANE_STATUS_NO_DOCS

en: Return SANE_STATUS_NO_MEM
fi: Palauta SANE_STATUS_NO_MEM

en: Return fuzzy lines and bytes per line when sane_parameters() is called before sane_start().
fi: Palauttaa epämääräisiä rivejä ja tavuja, kun sane_parameters() kutsutaan ennen sane_start().

en: Return-value of sane_read
fi: sane_read() paluuarvo

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Scalar gamma
fi: Gamma

en: Scalar gamma blue
fi: Gamma sininen

en: Scalar gamma green
fi: Gamma vihreä

en: Scalar gamma red
fi: Gamma punainen

en: Scan Mode
fi: Lukutapa

en: Scan exposure-time
fi: Valotusaika

en: Scan exposure-time for blue
fi: Sinisen valotusaika

en: Scan exposure-time for green
fi: Vihreän valotusaika

en: Scan exposure-time for red
fi: Punaisen valotusaika

en: Scan in fast gray mode (lower quality).
fi: Lue nopeassa harmaassa tilassa (huonompi laatu).

en: Scan lamp density
fi: Lampun valomäärä

en: Scan mode
fi: Lukutapa

en: Scan resolution
fi: Kuvanluvun tarkkuus

en: Scan source
fi: Lähde

en: Scan speed
fi: Kuvanlukunopeus

en: Scan the complete scanning area including calibration strip. Be careful. Don't select the full height. For testing only.
fi: Lukee koko alueen, mukaan lukien kalibrointinauha. Ole varovainen. Älä valitse täyttä korkeutta. Tämä asetus on vain testausta varten.

en: Second entry
fi: Toinen

en: Select bay to scan
fi: Valitsee kuvanluvun tasolta

en: Select minimum-brightness to get a white point
fi: Valitse valkoisen pisteen pienin kirkkaus

en: Select smoothing filter.
fi: Valitse pehmennyssuodatin.

en: Select the kind of test picture. Available options:
    Solid black: fills the whole scan with black.
    Solid white: fills the whole scan with white.
    Color pattern: draws various color test patterns depending on the mode.
    Grid: draws a black/white grid with a width and height of 10 mm per square.
fi: Valitse testikuva. Vaihtoehtoina ovat:
    Täysi musta: täyttää koko kuvan mustalla.
    Täysi valkoinen: täyttää koko kuvan valkoisella.
    Värikuvio: piirtää erilaisia värikuvioita tilasta riippuen.
    Ruudukko: piirtää mustavalkoruudukon 10 mm ruuduilla.

en: Select the mode for previews. Greyscale previews usually give the best combination of speed and detail.
fi: Valitse esikatselutila. Harmaasävy antaa yleensä parhaan yhdistelmän nopeutta ja yksityiskohtia

en: Select the return-value of sane_read(). "Default" is the normal handling for scanning. All other status codes are for testing how the frontend handles them.
fi: Valitse sane_read()-kutsun paluuarvo. "Oletus" on tavallinen kuvanluvun käsittely. Kaikki muut paluuarvot ovat käyttöliittymän testaamista varten.

en: Select the test picture
fi: Valitse koekuva

en: Selects a value for scalar gamma correction (blue channel)
fi: Asettaa arvon gammakorjaukselle (sininen kanava)

en: Selects a value for scalar gamma correction (green channel)
fi: Asettaa arvon gammakorjaukselle (vihreä kanava)

en: Selects a value for scalar gamma correction (red channel)
fi: Asettaa arvon gammakorjaukselle (punainen kanava)

en: Selects a value for scalar gamma correction.
fi: Asettaa arvon gammakorjaukselle.

en: Selects the "graininess" of the acquired image.  Smaller values result in sharper images.
fi: Asettaa kuvien "rakeisuuden". Pienemmät arvot tuottavat terävämpiä kuvia.

en: Selects the ADF mode (simplex/duplex)
fi: Valitsee syöttötavan (yksi-/kaksipuolinen)

en: Selects the brightness.
fi: Valitsee kirkkauden.

en: Selects the colour band, "Master" means that all colours are affected.
fi: Valitsee värikaistan, "Master" tarkoittaa kaikkia värejä.

en: Selects the gamma corrected transfer curve
fi: Valitsee gamma-korjauskäyrän

en: Selects the gamma correction mode.
fi: Valitsee gammakorjaustilan.

en: Selects the gamma correction value from a list of pre-defined devices or the user defined table, which can be downloaded to the scanner
fi: Valitsee gamma-korjauksen esiasetettujen laitteiden listalta tai käyttäjän määrämän taulukon, joka voidaan siirtää kuvanlukijaan

en: Selects the halftone.
fi: Valitsee rasterin

en: Selects the number of the frame to scan
fi: Valitsee luettavan kehyksen numeron

en: Selects the scan mode (e.g., lineart, monochrome, or color).
fi: Valitsee kuvanlukutavan (esim. viivapiirros, mustavalkoinen tai väri).

en: Selects the scan source (such as a document-feeder).
fi: Määrää kuvanlukulähteen (kuten dokumentin syöttäjän).

en: Selects what blue radiance level should be considered "black".
fi: Asettaa sinisen kirkkaustason, joka tulkitaan "mustaksi".

en: Selects what blue radiance level should be considered "full blue".
fi: Asettaa sinisen kirkkaustason, joka tulkitaan "täysin siniseksi".

en: Selects what blue radiance level should be considered "white".
fi: Asettaa sinisen kirkkaustason, joka tulkitaan "valkoiseksi".

en: Selects what green radiance level should be considered "black".
fi: Asettaa vihreän kirkkaustason, joka tulkitaan "mustaksi".

en: Selects what green radiance level should be considered "full green".
fi: Asettaa vihreän kirkkaustason, joka tulkitaan "täysin vihreäksi".

en: Selects what green radiance level should be considered "white".
fi: Asettaa vihreän kirkkaustason, joka tulkitaan "valkoiseksi".

en: Selects what radiance level should be considered "black".
fi: Asettaa kirkkaustason, joka tulkitaan "mustaksi".

en: Selects what radiance level should be considered "white".
fi: Asettaa kirkkaustason, joka tulkitaan "valkoiseksi".

en: Selects what red radiance level should be considered "black".
fi: Asettaa punaisen kirkkaustason, joka tulkitaan "mustaksi".

en: Selects what red radiance level should be considered "full red".
fi: Asettaa punaisen kirkkaustason, joka tulkitaan "täysin punaiseksi".

en: Selects what red radiance level should be considered "white".
fi: Asettaa punaisen kirkkaustason, joka tulkitaan "valkoiseksi".

en: Selects whether the acquired image should be halftoned (dithered).
fi: Määrää, rasteroidaanko kuva.

en: Selects which radiance level should be considered "50 % blue".
fi: Asettaa kirkkaustason, joka tulkitaan "50% siniseksi".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % gray".
fi: Asettaa kirkkaustason, joka tulkitaan "50% vihreäksi".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % green".
fi: Asettaa kirkkaustason, joka tulkitaan "50% vihreäksi".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % red".
fi: Asettaa kirkkaustason, joka tulkitaan "50% punaiseksi".

en: Set default values for enhancement controls (brightness & contrast).
fi: Asettaa oletusarvot parantimille (kirkkaus ja kontrasti)

en: Set default values for enhancement controls.
fi: Aseta oletusasetukset parantimille.

en: Set exposure-time
fi: Aseta valotusaika

en: Set lamp density
fi: Aseta lampun valomäärä

en: Set sharpening value.
fi: Aseta terävöintiarvo.

en: Set the order of frames
fi: Aseta kehysten järjestys

en: Set the order of frames in three-pass color mode.
fi: Asettaa kehysten järjestyksen kolmivaihetilassa.

en: Set the scanners color matrix.
fi: Aseta kuvanlukijan värimatriisi.

en: Set type of media.
fi: Valitse media

en: Sets UTA on/off
fi: Asettaa UTAN päälle/pois

en: Sets blue channel gain
fi: Asettaa sinisen kanavan vahvistusta

en: Sets blue channel offset
fi: Asettaa sinisen kanavan siirtymän

en: Sets gray channel gain
fi: Asettaa harmaan kanavan vahvistusta

en: Sets gray channel offset
fi: Asettaa harmaan kanavan siirtymän

en: Sets green channel gain
fi: Asettaa vihreän kanavan vahvistusta

en: Sets green channel offset
fi: Asettaa vihreän kanavan siirtymän

en: Sets lamp on/off
fi: Asettaa valon päälle/pois

en: Sets red channel gain
fi: Asettaa punaisen kanavan vahvistusta

en: Sets red channel offset
fi: Asettaa punaisen kanavan siirtymän

en: Sets the color balance values to the firmware provided values.
fi: Asettaa väritasapainot Firmwaressa oleviin arvoihin.

en: Sets the color correction table for the selected output device.
fi: Valitsee värikorjaustaulukon valitulle tuloslaitteelle.

en: Sets the feeding mode
fi: Asettaa syöttötavan

en: Sets the focus position to either the glass or 2.5mm above the glass
fi: Asettaa kohdistuspisteen joko lasiin tai 2,5 mm sen yläpuolelle

en: Sets the gamma value of all channels.
fi: Asettaa gamma-arvon kaikille kanaville.

en: Sets the horizontal resolution of the scanned image.
fi: Asettaa luettavan kuvan vaakatarkkuuden.

en: Sets the image emphasis
fi: Asettaa kuvan korostuksen

en: Sets the resolution of the scanned image.
fi: Asettaa luettavan kuvan tarkkuus.

en: Sets the size of the halftoning (dithering) pattern used when scanning halftoned images.
fi: Asettaa rasterikuvion koon rasterikuvia luettaessa.

en: Sets the vertical resolution of the scanned image.
fi: Asettaa luettavan kuvan pystytarkkuuden.

en: Setup gain and offset for scanning automatically. If this option is disabled, options for setting the analog frontend parameters manually are provided. This option is enabled by default. For testing only.
fi: Säädetään vahvistus ja siirtymä automaattisesti. Jos tämä asetus on poissa, voit asettaa analogia-asetukset manuaalisesti. Asetus on oletuksena päällä. Tämä asetus on vain testausta varten.

en: Shadow
fi: Varjo

en: Shadow for blue
fi: Sinisen varjo

en: Shadow for green
fi: Vihreän varjo

en: Shadow for red
fi: Punaisen varjo

en: Shadow, midtone, highlight, exposure time
fi: Varjo, keskisävy, korostus, valotusaika

en: Sharpening
fi: Terävöinti

en: Sharpness
fi: Terävyys

en: Shift blue to green
fi: Sinisen siirtymä vihreään

en: Shift blue to red
fi: Sinisen siirtymä punaiseen

en: Shift green to blue
fi: Vihreän siirtymä siniseen

en: Shift green to red
fi: Vihreän siirtymä punaiseen

en: Shift red to blue
fi: Punaisen siirtymä siniseen

en: Shift red to green
fi: Punaisen siirtymä virheään

en: Short resolution list
fi: Lyhyt tarkkuuslista

en: Shut off lamp
fi: Sulje lamppu

en: Shut off scanner lamp.
fi: Sulkee kuvanlukijan lampun.

en: Simplex
fi: Yksipuolinen

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.  This option also enables a fixed width of 11 cm.
fi: Simuloi käsikuvnalukijaa. Käsikuvanlukijat eivät tiedä kuvan korkeutta etukäteen. Sen sijaan, ne palauttavat korkeuden -1. Tämä asetus mahdollistaa osaako ohjelma käsitellä tätä tilannetta. Tämä asetus asettaa kuvan leveydeksi 11 cm.

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners often do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.
fi: Simuloi käsiskanneria. Käsiskannerit eivät yleensä tiedä kuvan kokoa etukäteen. Sen sijaan, ne palauttavat kuvan korkeudeksi -1. Tällä asetuksella voidaan kokeilla, selviääkö käyttöliittymä tästä oikein.

en: Simulate a three-pass scanner by returning 3 separate frames.  For kicks, it returns green, then blue, then red.
fi: Simuloi kolmivaiheskanneria palauttamalla kolme erillistä kehystä. Huvin vuoksi se palauttaa kehykset järjestyksessä: vihreä, sininen, punainen.

en: Simulate a three-pass scanner. In color mode, three frames are transmitted.
fi: Simuloi kolmivaihekuvanlukijaa. Väritilassa, kolme kehystä lähetetään.

en: Size of read-limit
fi: Lukurajan koko

en: Slide
fi: Dia

en: Slow
fi: Hidas

en: Slower
fi: Hitaampi

en: Slowest
fi: Hitain

en: Smooth
fi: Pehmeä

en: Smoothing
fi: Pehmennys

en: Solid black
fi: Täysi musta

en: Solid white
fi: Täysi valkoinen

en: Source Selection
fi: Lähteen valinta

en: Special Options
fi: Erikoisasetukset

en: Special options
fi: Erikoisasetukset

en: Start calibration process.
fi: Aloita kalibrointi.

en: Status Code Simulation
fi: Paluuarvosimulaatio

en: String test options
fi: Merkkijonokokeiluasetukset

en: Swap black and white
fi: Vaihda musta ja valkoinen keskenään

en: Text Enhanced Technology
fi: Tekstin parannusmenetelmä

en: The (maximum) amount of data transferred with each call to sane_read().
fi: Suurin tiedon määrä, joka välitetään yhdellä sane_read()-kutsulla.

en: The filename of the image to be loaded.
fi: Ladattavan kuvan tiedostonimi.

en: The number of pixels that are wasted at the end of each line.
fi: Rivin lopusta puuttuvien pikselien määrä.

en: The saturation level controls the amount of "blooming" that occurs when acquiring an image with a camera. Larger values cause more blooming.
fi: Kylläisyystaso vaikuttaa "puhkipalamiseen" kameralla kuvattaessa. Suuremmat arvot aiheuttavat enemmän puhkipalamista.

en: Thermal printers
fi: Lämpökirjoittimet

en: This is the very long third entry. Maybe the frontend has an idea how to display it
fi: Tämä on erittäin pitkä kolmas rivi. Ehkä käyttöliittymä keksii miten se näytetään

en: This option turns off the lamp of the flatbed during a scan
fi: Tämä asetus sulkee kuvanlukijan lampun kuvanluvun ajaksi

en: Three-Pass Simulation
fi: Kolmivaihesimulaatio

en: Three-pass simulation
fi: Kolmivaihesimulaatio

en: Threshold
fi: Kynnys

en: Toggle lamp of flatbed
fi: Kuvanlukijan valo päälle/pois

en: Toggles the lamp of the flatbed
fi: Asettaa kuvanlukijan valon päälle/pois

en: Top-left x
fi: Vasen yläkulma x

en: Top-left x position of scan area.
fi: Kuva-alueen vasemman yläkulman x-koordinaatti.

en: Top-left y
fi: Vasen yläkulma y

en: Top-left y position of scan area.
fi: Kuva-alueen vasemman yläkulman y-koordinaatti.

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Transparency Adapter
fi: Läpinäkyvyysyksikkö

en: Transparency Unit
fi: Läpinäkyvyysyksikkö

en: Turn off lamp when program exits
fi: Sammuttaa valon ohjelmasta poistuttaessa

en: Turn off scanner lamp
fi: Sammuttaa kuvanlukijan valon

en: Turn on scanner lamp
fi: Laittaa kuvanlukijan valon päälle

en: UTA on
fi: UTA päällä

en: Unload
fi: Poista

en: Unload Document.
fi: Poista kohde.

en: Unload media after scan
fi: Poista media kuvanluvun jälkeen

en: Unloads the media after a scan.
fi: Poistaa median kuvanluvun jälkeen.

en: Update options
fi: Päivitä asetukset

en: Update options.
fi: Päivittää asetukset.

en: Use 0mm holder focus position instead of 0.6mm
fi: Käytä 0mm pidikkeen tarkennuspisteenä 0,6mm sijaan

en: Use Image Composition
fi: Käytä kuvanasettelua

en: Use bit depth greater eight internally, but output only eight bits.
fi: Käyttää sisäisesti kahdeksaa bittiä syvempää esitystä, mutta antaa tuloksen vain kahdeksanbittisenä.

en: Use custom gamma table
fi: Käytä omaa gammataulukkoa

en: Use lens that doubles optical resolution
fi: Käytä linssiä joka tuplaa optisen tarkkuuden

en: Use non-blocking IO
fi: Käytä non-blocking IO

en: Use non-blocking IO for sane_read() if supported by the frontend.
fi: sane_read käyttää non-blocking IO:ta.

en: Use same gamma values for all colour channels.
fi: Käytä gamma-arvoja kaikille värikanaville.

en: Use same values for X and Y resolution
fi: Käytä samoja arvoja X- ja Y-tarkkuudelle

en: Use the lightlid-35mm adapter
fi: Käytä lightlid-35mm sovitinta

en: User defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: User defined (Gamma=1.0)
fi: Käyttäjän määrittelemä (Gamma=1.0)

en: User defined (Gamma=1.8)
fi: Käyttäjän määrittelemä (Gamma=1.8)

en: Vertical
fi: Pysty

en: Wait for Button
fi: Odota painiketta

en: Wait for button
fi: Odota painiketta

en: Wait to scan for front-panel button push.
fi: Odottaa kuvanlukijan painikkeen painamista ennen kuvanluvun alkamista.

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 40 seconds warm-up time.
fi: Lämmittää kunnes lampun kirkkaus tasaantuu. Muuten lämmitetään 40 sekuntia.

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 60 seconds warm-up time.
fi: Lämmittää kunnes lampun kirkkaus tasaantuu. Muuten lämmitetään 60 sekuntia.

en: Warmup lamp
fi: Lämmitä lamppu

en: Warmup lamp before scanning
fi: Lämmitä lamppu ennen kuvanlukua

en: White level
fi: Valkotaso

en: White level for blue
fi: Sinisen valkotaso

en: White level for green
fi: Vihreän valkotaso

en: White level for red
fi: Punaisen valkotaso

en: X-resolution
fi: X-tarkkuus

en: XPA Gray
fi: XPA-harmaa

en: XPA RGB
fi: XPA-RGB

en: Y-resolution
fi: Y-tarkkuus

en: Zoom
fi: Suurennus

en: flatbed scanner
fi: Tasokuvanlukija

en: sheetfed scanner
fi: arkkisyöttöinen
