sane-backends 1.0.21 - en to pl translation catalogue (876 entries)

en: (1/1) Button
pl: (1/1) Przycisk

en: (1/1) Button test option. Prints some text...
pl: (1/1) Opcja testowa przycisku. Wyświetla trochę tekstu...

en: (1/3) Fixed
pl: (1/3) Typ stałoprzecinkowy

en: (1/3) Fixed test option with no unit and no constraint set.
pl: (1/3) Opcja testowa stałoprzecinkowa bez jednostek i bez ograniczeń

en: (1/3) String
pl: (1/3) Ciąg znakowy

en: (1/3) String test option without constraint.
pl: (1/3) Opcja testowa typu ciąg znakowy bez narzuconych ograniczeń

en: (1/6) Bool soft select soft detect
pl: (1/6) logiczny miękki wybór miękkie wykrywanie

en: (1/6) Bool test option that has soft select and soft detect (and advanced) capabilities. That's just a normal bool option.
pl: (1/6) logiczna opcja testowa, która umożliwia miękki wybór i miękkie (oraz zaawansowane) wykrywanie możliwości. Jest to zwykła opcja logiczna.

en: (1/6) Int
pl: (1/6) Typ całkowity (int)

en: (1/6) Int test option with no unit and no constraint set.
pl: (1/6) Opcja testowa typu całkowitego bez narzuconych jednostek i ograniczeń

en: (2/3) Fixed constraint range
pl: (2/3) Typ stałoprzecinkowy o ograniczonym zasięgu

en: (2/3) Fixed test option with unit microsecond and constraint range set. Minimum is -42.17, maximum 32767.9999, and quant is 2.0.
pl: (2/3) Opcja testowa stałoprzecinkowa z jednostką w mikrosekundach i ograniczonym zasięgiem. Minimum to -42.17, maksimum 32767.9999 a kwant to 2.0.

en: (2/3) String constraint string list
pl: (2/3) Ciąg znakowy ograniczony listą

en: (2/3) String test option with string list constraint.
pl: (2/3) Opcja testowa typu ciąg znakowy ograniczona listą

en: (2/6) Bool hard select soft detect
pl: (2/6) Logiczny twardy wybór miękkie wykrywanie

en: (2/6) Bool test option that has hard select and soft detect (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device).
pl: (2/6) Logiczna opcja testowa, która umożliwia twardy wybór i miękkie wykrywanie (również zaawansowanych) możliwości. Oznacza to, że opcja nie może być ustawiona przez frontend, tylko przez użytkownika (np. przez przyciśnięcie przycisku na urządzeniu).

en: (2/6) Int constraint range
pl: (2/6) Typ całkowity o ograniczonym zasięgu

en: (2/6) Int test option with unit pixel and constraint range set. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
pl: (2/6) Opcja testowa typu całkowitego

en: (3/3) Fixed constraint word list
pl: (3/3) Typ stałoprzecinkowy ograniczony słownikiem

en: (3/3) Fixed test option with no unit and constraint word list set.
pl: (3/3) Opcja testowa stałoprzecinkowa bez jednostek, ograniczona słownikiem

en: (3/3) String constraint long string list
pl: (3/3) Ciąg znakowy ograniczony długą listą

en: (3/3) String test option with string list constraint. Contains some more entries...
pl: (/3) Opcja testowa typu ciąg znakowy ograniczony listą. Zawiera trochę więcej pozycji...

en: (3/6) Bool hard select
pl: (3/6) Logiczny twardy wybór

en: (3/6) Bool test option that has hard select (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device) and can't be read by the frontend.
pl: (3/6) Logiczna opcja testowa, która umożliwia twardy wybór możliwości. Oznacza to, że opcja nie może być ustawiona przez frontend, tylko przez użytkownika (np. przez przyciśnięcie przycisku na urządzeniu) i nie może być odczytywana przez frontend

en: (3/6) Int constraint word list
pl: (/6) Typ całkowity

en: (3/6) Int test option with unit bits and constraint word list set.
pl: (3/6) Opcja testowa typu całkowitego posiadająca bity jednostek oraz ograniczona słownikiem

en: (4/6) Bool soft detect
pl: (4/6) Logiczne miękkie wykrywanie

en: (4/6) Bool test option that has soft detect (and advanced) capabilities. That means the option is read-only.
pl: (4/6) Logiczna opcja testowa, która umożliwia miękkie wykrywanie (również zaawansowanych) możliwości. Oznacza to, że jest tylko do odczytu.

en: (4/6) Int array
pl: (4/6) Macierz typu całkowitego

en: (4/6) Int test option with unit mm and using an array without constraints.
pl: (4/6) Opcja testowa typu całkowitego z jednostką w mm, używająca macierzy nieograniczonej

en: (5/6) Bool soft select soft detect emulated
pl: (5/6) Emulowany logiczny miękki wybór miękkie wykrywanie

en: (5/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and emulated (and advanced) capabilities.
pl: (5/6) Logiczna opcja testowa, która umożliwia miękki wybór, miękkie wykrywanie i emulowanie (również zaawansowanych) możliwości

en: (5/6) Int array constraint range
pl: (5/6) Macierz typu całkowitego z ograniczonym zasięgiem

en: (5/6) Int test option with unit dpi and using an array with a range constraint. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
pl: (5/6) Opcja testowa typu całkowitego z jednostką w dpi, używająca tablicy z ograniczeniem zasięgu. Minimum to 4, maksimum 192, a kwant to 2.

en: (6/6) Bool soft select soft detect auto
pl: (6/6) Logiczny miękki wybór miękkie wykrywanie automatyczne

en: (6/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and automatic (and advanced) capabilities. This option can be automatically set by the backend.
pl: (6/6) Logiczna opcja testowa, która umożliwia miękki wybór, miękkie wykrywanie i automatyczne (oraz zaawansowane) możliwości. Ta opcja może być automatycznie ustawiania przez sterownik.

en: (6/6) Int array constraint word list
pl: (6/6) Macierz typu całkowitego ograniczona słownikiem

en: (6/6) Int test option with unit percent and using an array with a word list constraint.
pl: (6/6) Opcja testowa typu całkowitego z jednostką w procentach, używająca tablicy ograniczonej słownikiem

en: 1/2 normal speed
pl: 1/2 zwykłej prędkości

en: 1/3 normal speed
pl: 1/3 zwykłej prędkości

en: 2-pixel
pl: 2-pikselowy

en: 2x2 custom
pl: 2x2 ustawiany

en: 2x2 normal
pl: 2x2 zwykły

en: 3x3 custom
pl: 3x3 ustawiany

en: 3x3 normal
pl: 3x3 zwykły

en: 4-pixel
pl: 4-pikselowy

en: 4x4 coarse
pl: 4x4 chropowaty

en: 4x4 custom
pl: 4x4 ustawiany

en: 4x4 fine
pl: 4x4 dobry

en: 4x4 normal
pl: 4x4 zwykły

en: 5x5 coarse
pl: 5x5 chropowaty

en: 5x5 custom
pl: 5x5 ustawiany

en: 5x5 fine
pl: 5x5 dobry

en: 6x4 (inch)
pl: 6x4 (cale)

en: 6x6 custom
pl: 6x6 ustawiany

en: 6x6 normal
pl: 6x6 zwykły

en: 8 bit output
pl: 8-bitowe wyjście

en: 8-pixel
pl: 8-pikselowy

en: 8.5x11 (inch)
pl: 8.5x11 (cale)

en: 8x10 (inch)
pl: 8x10 (cale)

en: 8x8 Bayer
pl: Pogrubianie Bayera 8x8

en: 8x8 Coarse Fatting
pl: Pogrubianie ziarniste 8x8

en: 8x8 Fine Fatting
pl: Pogrubianie dokładne 8x8

en: 8x8 Vertical Line
pl: Linie pionowe 8x8

en: 8x8 coarse
pl: 8x8 chropowaty

en: 8x8 custom
pl: 8x8 ustawiany

en: 8x8 fine
pl: 8x8 dobry

en: 8x8 normal
pl: 8x8 zwykły

en: 8x8 very fine
pl: 8x8 bardzo dobry

en: A longer exposure time lets the scanner collect more light. Suggested use is 175% for prints, 150% for normal slides and "Negative" for negative film. For dark (underexposed) images you can increase this value.
pl: Dłuższy czas ekspozycji pozwala głowicy odebrać więcej światła. Sugerowane jest 175% dla wydruków, 150% dla zwykłych slajdów i "Negatyw" dla filmu negatywowego. Dla ciemnych (nie doświetlonych) obrazków możesz zwiększyć tę wartość.

en: A5 landscape
pl: A5 krajobraz

en: A5 portrait
pl: A5 portret

en: ADF Back
pl: ADF tył

en: ADF Duplex
pl: ADF dwustronny

en: ADF Front
pl: ADF przód

en: ADF Mode
pl: Tryb ADF

en: ADF cover open
pl: pokrywa ADF otwarta

en: ADF jam
pl: zakleszczenie ADF

en: Access to resource has been denied
pl: Brak dostępu do zasobu

en: Adds to blue based on green level
pl: Dodaje do błękitu bazując na poziomie zieleni

en: Adds to blue based on red level
pl: Dodaje do błękitu bazując na poziomie czerwieni

en: Adds to green based on blue level
pl: Dodaje do zieleni bazując na poziomie błękitu

en: Adds to green based on red level
pl: Dodaje do zieleni bazując na poziomie czerwieni

en: Adds to red based on blue level
pl: Dodaje do czerwieni bazując na poziomie błękitu

en: Adds to red based on green level
pl: Dodaje do czerwieni bazując na poziomie zieleni

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Advanced Options
pl: Opcje zaawansowane

en: After sending the scan command, wait until the button on the scanner is pressed to actually start the scan process.
pl: Po wysłaniu komendy skanowania, czekaj aż przycisk na skanerze jest naciśnięty, aby naprawdę rozpocząć skanowanie

en: All pages
pl: Wszystkie strony

en: Always switches lamp off when doing dark calibration.
pl: Wyłączanie lampy zawsze podczas kalibracji ciemności.

en: Analog Gain
pl: Wzmocnienie analogowe

en: Analog frontend
pl: Frontend analogowy

en: Analog gamma blue
pl: Analogowa gamma błękitu

en: Analog gamma correction
pl: Analogowa korekcja gamma

en: Analog gamma green
pl: Analogowa gamma zieleni

en: Analog gamma red
pl: Analogowa gamma czerwieni

en: Analog gamma-correction
pl: Analogowa korekcja gamma

en: Analog gamma-correction for blue
pl: Analogowa korekcja gamma dla niebieskiego

en: Analog gamma-correction for green
pl: Analogowa korekcja gamma dla zieleni

en: Analog gamma-correction for red
pl: Analogowa korekcja gamma dla czerwieni

en: Auto
pl: Automatyczny

en: Auto Threshold
pl: Automatyczne progowanie

en: Auto area segmentation
pl: Automatyczny podział obszaru

en: Auto eject
pl: Wysuwanie automatyczne

en: Auto exposure
pl: Ekspozycja automatyczna

en: Auto focus
pl: Ostrość automatyczna

en: Auto focus only once
pl: Jednokrotny autofocus

en: Automatic
pl: Automatycznie

en: Automatic Document Feeder
pl: Automatyczny podajnik dokumentów

en: Automatic adjustment of threshold
pl: Automatyczne dostosowanie progu

en: Automatic separation
pl: Automatyczna separacja

en: Automatic threshold
pl: Automatyczne progowanie

en: Automatic warmup
pl: Automatyczne rozgrzewanie

en: Automatically eject the film from the device after each scan
pl: Automatyczne wysuwanie filmu z urządzenia po każdym skanowaniu

en: Automatically eject the film from the device before exiting the program
pl: Automatyczne wysuwanie filmu z urządzenia przed zakończeniem programu

en: Automatically sets brightness, contrast, white level, gamma, noise reduction and image emphasis
pl: Automatycznie ustawia jasność, kontrast, poziom bieli, gammę, redukcję szumów i emfazę obrazka

en: Back
pl: Tył

en: Backtrack lines
pl: Wymuszaj nawracanie

en: Balance factor for blue. A value of 100% means no correction.
pl: Współczynnik balansu dla niebieskiego. Wartość 100% oznacza brak korekcji.

en: Balance factor for green. A value of 100% means no correction.
pl: Współczynnik balansu dla zielonego. Wartość 100% oznacza brak korekcji.

en: Balance factor for red. A value of 100% means no correction.
pl: Współczynnik balansu dla czerwonego. Wartość 100% oznacza brak korekcji.

en: Bay
pl: Wnęka

en: Bayer
pl: Bayera

en: Bayer Dither 16
pl: Ditherowanie Bayera 16

en: Bayer Dither 64
pl: Ditherowanie Bayera 64

en: Bi-level black and white (lineart mode)
pl: Dwupoziomowa czerń i biel (tryb kreski)

en: Bind RGB
pl: Zepnij RGB

en: Bind X and Y resolution
pl: Zrównaj rozdzielczość w osi X i Y

en: Bind analog gamma
pl: Zepnij analogową gammę

en: Bind gamma
pl: Identyczna gamma dla wszystkich kanałów

en: Bit depth
pl: Głębokość bitowa

en: Black
pl: Czerń

en: Black level
pl: Poziom czerni

en: Blue
pl: Niebieski

en: Blue balance
pl: Balans niebieskiego

en: Blue brightness
pl: Jasność błękitu

en: Blue gain
pl: Wzmocnienie błękitu

en: Blue gain value of the AFE
pl: Wartość AFE wzmocnienia błękitu

en: Blue intensity
pl: Natężenie błękitu

en: Blue lamp off
pl: Wyłącz niebieską lampę

en: Blue offset
pl: Offset błękitu

en: Blue offset value of the AFE
pl: Wartość AFE offsetu zieleni

en: Bool test options
pl: Opcje testowe (typu logicznego)

en: Bottom to top
pl: Od dołu do góry

en: Bottom-right x
pl: Prawa

en: Bottom-right x position of scan area.
pl: Prawa krawędź skanowanego obszaru (dolny prawy x).

en: Bottom-right y
pl: Dolna

en: Bottom-right y position of scan area.
pl: Dolna krawędź skanowanego obszaru (dolny prawy y).

en: Brightness
pl: Jasność

en: Built in CCT profile
pl: Wbudowany profil CCT

en: Button 1
pl: Przycisk 1

en: Button 2
pl: Przycisk 2

en: Button state
pl: Stan przycisku

en: Button test options
pl: Opcje testowe przycisków

en: Button-controlled scan
pl: Skanowanie sterowane przyciskiem

en: Buttons
pl: Przyciski

en: CPU check error
pl: błąd kontroli CPU

en: CRT monitors
pl: Monitory CRT

en: Cal. exposure-time
pl: Kal. czasu ekspozycji

en: Cal. exposure-time for blue
pl: dla błękitu

en: Cal. exposure-time for green
pl: dla zieleni

en: Cal. exposure-time for red
pl: dla czerwieni

en: Cal. lamp density
pl: Kal. gęstości lampy

en: Calibrate
pl: Kalibracja

en: Calibrate Scanner
pl: Kalibruj Skaner

en: Calibrate before next scan
pl: Kalibruj przed następnym skanowaniem

en: Calibrate lens focus in document position
pl: Kaibruj skupienie soczewek w pozycji dokumentu

en: Calibrates for black and white level.
pl: Kalibruje poziom dla czerni i bieli.

en: Calibration
pl: Kalibracja

en: Calibration by backend
pl: Kalibracja wykonywana przez sterownik

en: Calibration data cache
pl: Pamięć podręczna danych kalibracji

en: Calibration mode
pl: Tryb kalibracji

en: Calibration now
pl: Kalibruj teraz

en: Cancel button
pl: Przycisk anulowania

en: Change Document.
pl: Zmień Dokument.

en: Change document
pl: Zmień dokument

en: Channel
pl: Kanał

en: Chipset ID
pl: ID chipsetu

en: Chipset name
pl: Nazwa układów

en: Clear calibration
pl: Wyczyść kalibrację

en: Clear calibration cache
pl: Wyczyść pamięć podręczną kalibracji

en: Coarse
pl: Ziarnistość

en: Coarse calibration
pl: Kalibracja ziarnistości

en: Coarse calibration for first scan only
pl: Kalibracja ziarnistości tylko dla pierwszego skanu

en: Coarse calibration is only done for the first scan. Works with most scanners and can save scanning time. If the image brightness is different with each scan, disable this option. For testing only.
pl: Kalibracja ziarnistości jest robiona tylko dla pierwszego przebiegu. Działa z większością skanerów i pozwala zaoszczędzić czas. Jeżeli jasność obrazka jest różna za każdym skanem, wyłącz tę opcję. Opcja tylko dla testów.

en: Color
pl: Kolor

en: Color (48 bits)
pl: Kolor (48 bitów)

en: Color 36
pl: Kolor 36

en: Color Halftone
pl: Kolorowy tryb półcieni

en: Color Lineart
pl: Kolorowy tryb kreski

en: Color Matrix
pl: Matryca kolorów

en: Color RAW
pl: Kolor RAW

en: Color RGB
pl: Kolor RGB

en: Color RGB TEXT
pl: Kolor RGB TEKST

en: Color balance
pl: Balans kolorów

en: Color channels gain settings
pl: Ustawienia wzmocnienia kanałów kolorów

en: Color channels offset settings
pl: Ustawienia offsetu kanałów koloru

en: Color correction
pl: Korekcja koloru

en: Color correction coefficients
pl: Współczynnik korekcji koloru

en: Color pattern
pl: Wzorzec kolorów

en: Color24
pl: Kolor 24

en: Color36
pl: Kolor 36

en: Color48
pl: Kolor 48

en: Colour lines per read
pl: Liczba kolorów na odczyt

en: Conditional
pl: Warunkowy

en: Continue
pl: Kontynuacja

en: Contrast
pl: Kontrast

en: Contrast blue channel
pl: Kontrast kanału

en: Contrast green channel
pl: Kontrast kanału zieleni

en: Contrast red channel
pl: Kontrast kanału czerwieni

en: Controls blue level
pl: Nadzoruje poziom błękitu

en: Controls green level
pl: Nadzoruje poziom zieleni

en: Controls red level
pl: Nadzoruje poziom czerwieni

en: Controls the "hue" (blue-level) of the acquired image.
pl: Ustawia "odcień" (poziom błękitu) otrzymanego obrazja

en: Controls the brightness of the acquired image.
pl: Ustawia jasność uzyskanego obrazka.

en: Controls the brightness of the blue channel of the acquired image.
pl: Steruje jasnością kanału błękitu.

en: Controls the brightness of the green channel of the acquired image.
pl: Steruje jasnością kanału zieleni.

en: Controls the brightness of the red channel of the acquired image.
pl: Steruje jasnością kanału czerwieni.

en: Controls the contrast of the acquired image.
pl: Ustawia kontrast uzyskanego obrazka.

en: Controls the contrast of the blue channel of the acquired image.
pl: Steruje kontrastem kanału błękitu.

en: Controls the contrast of the green channel of the acquired image.
pl: Steruje kontrastem kanału zieleni.

en: Controls the contrast of the red channel of the acquired image.
pl: Steruje kontrastem kanału czerwieni.

en: Controls whether backtracking is forced.
pl: Steruje wymuszaniem nawracania

en: Copy button
pl: Przycisk kopiowania

en: Correction according to film type
pl: Korekcja zgodna z rodzajem filmu

en: Correction according to transparency ratio
pl: Korekcja zgodna ze współczynnikiem przezroczystości

en: Cover open
pl: Pokrywa otwarta

en: Custom
pl: Użytkownika

en: Custom color matrix for grayscale scans.
pl: Matryca kolorów użytkownika dla skanów w skali szarości.

en: Custom color matrix.
pl: Matryca kolorów użytkownika

en: Debugging Options
pl: Opcje odpluskwiania

en: Default
pl: Domyślny

en: Defaults
pl: Wartości domyślne

en: Define calibration mode
pl: Zdefiniuj tryb kalibracji

en: Define exposure-time for blue calibration
pl: Ustawia czas ekspozycji dla kalibracji niebieskiego

en: Define exposure-time for blue scan
pl: Ustawia czas ekspozycji dla skanowania niebieskiego

en: Define exposure-time for calibration
pl: Ustawia czas ekspozycji dla kalibracji

en: Define exposure-time for green calibration
pl: Ustawia czas ekspozycji dla kalibracji zielonego

en: Define exposure-time for green scan
pl: Ustawia czas ekspozycji dla skanowania zielonego

en: Define exposure-time for red calibration
pl: Ustawia czas ekspozycji dla kalibracji czerwonego

en: Define exposure-time for red scan
pl: Ustawia czas ekspozycji dla skanowania czerwonego

en: Define exposure-time for scan
pl: Ustawia czas ekspozycji dla skanowania

en: Define lamp density for calibration
pl: Ustaw gęstość lampy do kalibracji

en: Define lamp density for scan
pl: Ustaw gęstość lampy do skanowania

en: Defines blue lamp off parameter
pl: Definiuje parametr wyłączenia niebieskiej lampy

en: Defines green lamp off parameter
pl: Definiuje parametr wyłączenia zielonej lampy

en: Defines red lamp off parameter
pl: Definiuje parametr wyłączenia czerwonej lampy

en: Defines the halftoning (dithering) pattern for scanning halftoned images.
pl: Definiuje wzorzec tonowania (ditheringu) dla skanowania tonowanych obrazków.

en: Defines the zoom factor the scanner will use
pl: Definiuje współczynnik powiększenia dla skanera

en: Delay the transfer of data to the pipe.
pl: Opóźnia transfer danych do potoku.

en: Density control
pl: Kontrola gęstości

en: Determines the speed at which the scan proceeds.
pl: Określa prędkość przy której postępuje skanowanie.

en: Determines whether a builtin or a custom gamma-table should be used.
pl: Określa czy powinna być użyta wbudowana tabela gamma czy użytkownika

en: Device busy
pl: Urządzenie zajęte

en: Device-Settings
pl: Ustawienia urządzenia

en: Diamond
pl: Diamentowy

en: Diffusion
pl: Dyfuzja

en: Disable auto document feeder and use flatbed only
pl: Wyłączenie automatycznego podajnika dokumentów, używanie tylko płyty

en: Disable backtracking
pl: Nie wykonuj nawracania

en: Disable dynamic lineart
pl: Wyłączenie dynamicznego trybu kreski

en: Disable gamma correction
pl: Wyłącz korekcję gamma

en: Disable interpolation
pl: Wyłącz interpolację

en: Disable pre focus
pl: Zablokuj wstępne ustawianie ostrości

en: Disable white shading correction
pl: Wyłącz korekcję cieniowania bieli

en: DispersedDot16x16
pl: RozproszonaKropka16x16

en: DispersedDot8x8
pl: RozproszonaKropka8x8

en: Display short resolution list
pl: Wyświetl krótką listę rozdzielczości

en: Dither
pl: Ditheruj

en: Dither A (4x4 Bayer)
pl: Ziarnistość A (4x4 Bayera)

en: Dither B (4x4 Spiral)
pl: Ziarnistość B (4x4 Spiralna)

en: Dither C (4x4 Net Screen)
pl: Ziarnistość C (4x4 Siatka)

en: Dither D (8x4 Net Screen)
pl: Ziarnistość D (8x4 Siatka)

en: Dithered/halftone black & white (halftone mode)
pl: Ditherowana/półcieniowa czerń i biel (tryb półtonów)

en: Dithermap 1
pl: Mapa Ditheringu 1

en: Dithermap 2
pl: Mapa Ditheringu 2

en: Do a grayscale rather than color scan
pl: Skanuj raczej w odcieniach szarości niż w kolorze

en: Do a quality white-calibration
pl: Przeprowadź jakościową kalibrację białego

en: Do auto focus only once between ejects
pl: Automatyczne ustawianie ostrości tylko po wymianie nośnika

en: Do not calibrate focus
pl: Nie kalibruj ostrości

en: Do not force status code
pl: Nie wymuszaj kodu statusu

en: Do not force the backend to return a status code.
pl: Nie wymuszaj na frontendzie zwracania kodu statusu.

en: Document Feeder
pl: podajnik dokumentów

en: Document feeder extras
pl: Dodatkowy podajnik dokumentów

en: Document feeder jammed
pl: Zakleszczenie podajnika dokumentów

en: Document feeder out of documents
pl: Koniec dokumentów w podajniku

en: Double Optical Resolution
pl: Podwójna rozdzielczość optyczna

en: Download pattern A
pl: Pobierz wzór A

en: Download pattern B
pl: Pobierz wzór B

en: Duplex
pl: Dwustronny

en: Duplex scan
pl: Skanowanie dwustronne

en: Duplex scan provide a scan of the front and back side of the document
pl: Skanowanie dwustronne pozwala na skanowanie przedniej i tylnej strony dokumentu

en: Duration of read-delay
pl: Okres opóźnienia odczytu

en: Dynamic threshold curve, from light to dark, normally 50-65
pl: Dynamiczna krzywa progowa, od ciemnego do jasnego, zwykle 50-65

en: Eject
pl: Wysuń

en: Eject document after scanning
pl: Wysuń dokument po zeskanowaniu

en: Eject film after each scan
pl: Wysuń film po zeskanowaniu

en: Eject film before exit
pl: Wysuń film przed zakończeniem

en: Eject film now
pl: Wysuń film teraz

en: Eject the film *now*
pl: Wysunięcie filmu *teraz*

en: Eject the sheet in the ADF
pl: Wysuń arkusz z ADF

en: Email button
pl: Przycisk E-maila

en: Emulate Grayscale
pl: Emulacja skali szarości

en: Enable Duplex (Dual-Sided) Scanning
pl: Włącz skanowanie dwustronne

en: Enable automatic determination of threshold for line-art scans.
pl: Włącz automatyczne rozpoznawanie progu dla skanów w trybie kreski.

en: Enable selection of exposure-time
pl: Włącz wybór czasu ekspozycji

en: Enable selection of lamp density
pl: Włącz wybór gęstości lampy

en: Enable test options
pl: Udostępnij opcje testowe

en: Enable various test options. This is for testing the ability of frontends to view and modify all the different SANE option types.
pl: Udostępnia różne opcje testowe. Służy do testowania możliwości frontendów do przeglądania i modyfikowania różnych typów opcji SANE.

en: Enable/disable auto focus
pl: Włączenie/wyłączenie automatycznego ustawiania ostrości

en: Enable/disable the auto exposure feature
pl: Włączenie/wyłączenie automatycznego wyboru ekspozycji

en: Enables or disables calibration data cache.
pl: Włącza lub wyłącza pamięć podręczną danych kalibracji.

en: Enables or disables speeding up sensor movement.
pl: Włącza lub wyłącza przyspieszanie ruchu czujnika.

en: End of file reached
pl: Osiągnięto koniec pliku

en: Enhance Blue
pl: Rozszerzenie błękitu

en: Enhance Green
pl: Rozszerzenie zieleni

en: Enhance Red
pl: Rozszerzenie czerwieni

en: Enhancement
pl: Ulepszanie

en: Error Diffusion
pl: "Przenikanie błędów"

en: Error during device I/O
pl: Błąd podczas operacji we/wy

en: Exchange upper and lower byte of image data in 16 bit modes. This option can be used to test the 16 bit modes of frontends, e.g. if the frontend uses the correct endianness.
pl: Zamienia górny i dolny bajt danych obrazu w trybach 15-bitowych. Ta opcja może być używana do testowania 16-bitowych trybów frontendów, np. czy frontend używa odpowiedniej kolejności.

en: Execute calibration *now*
pl: Uruchomienie kalibracji *teraz*

en: Experiment
pl: Eksperyment

en: Exposure time
pl: Czas ekspozycji

en: Extend lamp timeout
pl: Powiększ czas wyłączenia lampy

en: Extends lamp timeout (from 15 minutes to 1 hour)
pl: Powiększa czas wyłączenia lampy (z 15 minut do 1 godziny)

en: Extra Fast
pl: Bardzo szybki

en: Extra color adjustments
pl: Dodatkowe ustawienia kolorów

en: Extras
pl: Dodatki

en: Fast
pl: Szybki

en: Fast gray mode
pl: Szybki tryb szarości

en: Fast preview
pl: Szybki podgląd

en: Fast scan
pl: Szybki skan

en: Faster
pl: Szybszy

en: Fastest
pl: Najszybszy

en: Fax button
pl: Przycisk faksu

en: Feeder mode
pl: tryb podajnika

en: File button
pl: Przycisk pliku

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: Film type
pl: Rodzaj filmu

en: Film-strip
pl: Pasek filmu

en: Fine
pl: Dokładny

en: Fine color
pl: Dobry kolor

en: Firmware balance
pl: Balans firmware-owy

en: First entry
pl: Pierwsza pozycja

en: Fix focus position
pl: Popraw pozycję skupienia

en: Fixed test options
pl: Opcje testowe stałoprzecinkowe

en: Flatbed
pl: Płyta

en: Flatbed only
pl: Tylko płyta

en: Focus
pl: Ostrość

en: Focus 2.5mm above glass
pl: Ostrość 2.5mm powyżej szyby

en: Focus Position
pl: Pozycja skupienia (ostrości)

en: Focus on glass
pl: Ostrość na szybie

en: Force backtracking
pl: Wymuszaj nawracanie

en: Force monochrome preview
pl: Wymuszaj podgląd czarnobiały

en: Force real depth
pl: Wymuś prawdziwą głębię

en: Force scanner calibration before scan
pl: Wymuś kalibrację przed skanowaniem

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_ACCESS_DENIED after sane_read() has been called.
pl: Zmuś sterownik by zwrócił kod SANE_STATUS_ACCESS_DENIED po tym jak została wywołana funkcja sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_COVER_OPEN after sane_read() has been called.
pl: Zmuś sterownik by zwrócił kod SANE_STATUS_COVER_OPEN po tym jak została wywołana funkcja sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_EOF after sane_read() has been called.
pl: Zmuś sterownik by zwrócił kod SANE_STATUS_EOF po tym jak została wywołana funkcja sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_IO_ERROR after sane_read() has been called.
pl: Zmuś sterownik by zwrócił kod SANE_STATUS_IO_ERROR po tym jak została wywołana funkcja sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_JAMMED after sane_read() has been called.
pl: Zmuś sterownik by zwrócił kod SANE_STATUS_JAMMED po tym jak została wywołana funkcja sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_DOCS after sane_read() has been called.
pl: Zmuś sterownik by zwrócił kod SANE_STATUS_NO_DOCS po tym jak została wywołana funkcja sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_MEM after sane_read() has been called.
pl: Zmuś sterownik by zwrócił kod  po tym jak została wywołana funkcja sane_read().

en: From paper
pl: Od papieru

en: From white stick
pl: Od białego elementu

en: Front
pl: Przód

en: Front button wait
pl: Oczekiwanie na przycisk panelu

en: Full scan
pl: Pełny ekran

en: Fuzzy parameters
pl: Parametry rozmyte

en: Gain
pl: Wzmocnienie

en: Gamma Correction
pl: Korekcja Gamma

en: Gamma Tables
pl: Tablice gamma

en: Gamma correction
pl: Korekcja gamma

en: Gamma correction will be disabled
pl: Korekcja gamma będzie wyłączona

en: Gamma value
pl: Wartość gamma

en: Gamma-correction table for the blue band.
pl: Tabela korekcji gamma dla pasma błękitu

en: Gamma-correction table for the green band.
pl: Tabela korekcji gamma dla pasma zieleni

en: Gamma-correction table for the red band.
pl: Tabela korekcji gamma dla pasma czerwieni

en: Gamma-correction table.  In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
pl: Tabela korekcji gamma. W trybie kolorowym ta opcja równomiernie wpływa na wszystkie kanały jednocześnie (staje się tabelą intensywności).

en: Geometry
pl: Krawędzie obszaru skanowania

en: Geometry Group
pl: Grupa geometrii

en: Grain size
pl: Wielkość ziarna

en: Gray
pl: Skala szarości

en: Gray gain
pl: Wzmocnienie szarości

en: Gray mode color
pl: Kolor trybu odcieni szarości

en: Gray offset
pl: Przesunięcie (offset) skali szarości

en: Gray16
pl: Skala szarości 16

en: Gray8
pl: Skala szarości 8

en: Grayify
pl: Wyszarz

en: Grayscale 4 bits
pl: Skala szarości w 4-bitach

en: Grayscale 8 bits
pl: Skala szarości w 8-bitach

en: Grayscale scan
pl: Skanowanie w odcieniach szarości

en: Green
pl: Zielony

en: Green balance
pl: Balans zielonego

en: Green brightness
pl: Jasność zieleni

en: Green gain
pl: Wzmocnienie zieleni

en: Green gain value of the AFE
pl: Wartość AFE wzmocnienia zieleni

en: Green intensity
pl: Natężenie zieleni

en: Green lamp off
pl: Wyłącz zieloną lampę

en: Green offset
pl: Offset zieleni

en: Green offset value of the AFE
pl: Wartość AFE offsetu

en: Greyscale lines per read
pl: Liczba linii w skali szarości na odczyt

en: Grid
pl: Siatka

en: Halftone
pl: Półtony

en: Halftone A (Hard Tone)
pl: Półton A (Twardy)

en: Halftone B (Soft Tone)
pl: Półton B (Miękki)

en: Halftone C (Net Screen)
pl: Półton C (Siatka)

en: Halftone Dot 32
pl: Półtonu Punkt 32

en: Halftone Dot 64
pl: Półton Punkt 64

en: Halftone pattern
pl: Wzór półcienia

en: Halftone pattern size
pl: Rozmiar wzoru półcienia

en: Halftoning
pl: Tworzenie półtonów

en: Halftoning Unsupported
pl: Półcienie nie wspierane

en: Hand-Scanner Simulation
pl: Symulacja skanera ręcznego

en: Hand-scanner simulation
pl: Symulacja skanera ręcznego

en: Hardware internal X position of the scanning area.
pl: Wewnętrzne sprzętowe położenie poziome (X) obszaru skanowania.

en: Hardware internal Y position of the scanning area.
pl: Wewnętrzne sprzętowe położenie pionowe (Y) obszaru skanowania.

en: Hardware resolution
pl: Rozdzielczość sprzętowa

en: Hardware specific options
pl: Opcje specyficzne dla sprzętu

en: High
pl: Wysoki

en: High contrast printing
pl: Druk o wysokim kontraście

en: High density printing
pl: Druk wysokiej gęstości

en: Highest quality but lower speed
pl: Najwyższa jakość, ale mała prędkość

en: Highest speed but lower quality
pl: Największa szybkość, ale gorsza jakość

en: Highlight
pl: Światło

en: Highlight for blue
pl: Światło dla niebieskiego

en: Highlight for green
pl: Światło dla zielonego

en: Highlight for red
pl: Światło dla czerwonego

en: Holder focus position 0mm
pl: Pozycja skupienia uchwytu 0mm

en: Horizontal
pl: Poziomy

en: Horizontal bold
pl: Poziomy pogrubiony

en: Horizontal narrow
pl: Poziomy cienki

en: How long to wait after transferring each buffer of data through the pipe.
pl: Jak długo czekać po transmisji każdego bufora danych przez potok.

en: Hue
pl: Odcień

en: If Automatic Document Feeder is selected, the feeder will be 'empty' after 10 scans.
pl: Jeśli wybrano automatyczny podajnij dokumentów (ADF), podajnik będzie 'pusty' po 10 skanach.

en: If checked the backend automatically tries to determine an optimal value for the threshold.
pl: Jeżeli zaznaczone, sterownik automatycznie próbuje znaleźć optymalną wartość dla progu.

en: If checked the color calibration before a scan is done by the backend
pl: Jeśli zaznaczone, sterownik wykonuje kalibrację kolorów przed skanowaniem

en: If checked the scanner does not perform backtracking
pl: Jeśli zaznaczone, skaner nie wykonuje nawracania głowicy

en: If enabled, image will be scanned in color mode and then converted to grayscale by software. This may improve image quality in some circumstances.
pl: Jeśli jest włączona, obraz będzie skanowany w trybie kolorowym, a następnie konwertowany programowo do skali szarości. Może to poprawić jakość obrazu w pewnych przypadkach.

en: If enabled, only the shading correction is performed during calibration. The default values for gain, offset and exposure time, either build-in or from the configuration file, are used.
pl: Jeżeli włączone, tylko korekcja cieniowania jest przeprowadzana w czasie kalibracji. Domyślne są używane wartości dla wzmocnienia offsetu i czasu ekspozycji wbudowane lub z pliku konfiguracyjnego

en: If enabled, some images involved in scanner processing are saved to analyze them.
pl: Jeśli jest włączona, obrazy uczestniczące w dostrajaniu skanera są zapisywane w celu analizy.

en: If enabled, the device will be calibrated before the next scan. Otherwise, calibration is performed only before the first start.
pl: Jeśli jest zaznaczone, urządzenie będzie kalibrowane przed następnym skanowaniem. W innym przypadku kalibracja zostanie wykonana przed pierwszym przebiegiem

en: If gamma is enabled, scans are always made in 16 bits depth to improve image quality and then converted to the selected depth. This option avoids depth emulation.
pl: Jeśli korekcja gamma jest wyłączona, wszystkie skanowania będą wykonane z 16-bitową głębią w celu poprawy jakości obrazu, a następnie konwertowane do wybranej głębi. Ta opcja zapobiega emulacji głębi.

en: Ignore calibration
pl: Ignoruj kalibrację

en: Image
pl: Obraz

en: Image Enhancement
pl: Ulepszanie obrazu

en: Image colours will be inverted
pl: Kolory obrazu będą odwrócone

en: Image emphasis
pl: Emfaza obrazka

en: Image intensity
pl: Gęstość obrazka

en: Image modification options
pl: Opcje modyfikacji obrazu

en: Impact-dot printers
pl: Drukarki igłowe

en: In RGB-mode use same values for each color
pl: W trybie RGB użyj tych samych wartości dla każdego koloru

en: Increase or decrease the analog gain of the CCD array
pl: Zwiększ lub zmniejsz wzmocnienie analogowe matrycy CCD

en: Information
pl: Informacje

en: Infrared
pl: Podczerwień

en: Ink-jet printers
pl: Drukarki atramentowe

en: Int test options
pl: Opcje testowe typu całkowitego (int)

en: Invalid argument
pl: Błędny argument

en: Invert endianness
pl: Odwróć kolejność bajtów

en: Lamp not ready, please retry
pl: Lampa nie gotowa, proszę spróbować powtórnie

en: Lamp off
pl: Wyłącz lampę

en: Lamp off at exit
pl: Wyłącz lampę przy wyjściu

en: Lamp off during dark calibration
pl: Wyłącz lampę podczas kalibracji ciemności

en: Lamp off time
pl: Czas wyłączania lampy

en: Lamp off time (minutes)
pl: Czas wyłączenia lampy (w minutach)

en: Lamp on
pl: Włącz lampę

en: Lamp status
pl: Status lampy

en: Lamp timeout
pl: Czas wyłączenia lampy

en: Lampoff-time
pl: Czas wyłączenia lampy

en: Lampoff-time in seconds.
pl: Czas wyłączenia lampy w sekundach.

en: Lampswitch
pl: Przełącznik lampy

en: Lens calibration in doc position
pl: Kalibracja soczewek w pozycji dokumentu

en: Let's see whether frontends can treat this right
pl: Sprawdzam czy frontendy interpretują to poprawnie

en: Letter
pl: List

en: Limit the amount of data transferred with each call to sane_read().
pl: Ogranicza ilość danych przesyłanych przy każdym wywołaniu funkcji sane_read().

en: Lineart
pl: Tryb kreski

en: Load the image as grayscale.
pl: Załaduj obrazek jako szarości

en: Loss of pixels per line
pl: Utrata pikseli na linię

en: Low
pl: Niski

en: Low density printing
pl: Druk niskiej gęstości

en: Manual focus position
pl: Ręczne ustawianie ostrości

en: Manual pre focus
pl: Ręczne wstępne ustawianie ostrości

en: Manually switching the lamp(s).
pl: Ręczne włączanie lamp(y).

en: Matrix multiplication of RGB
pl: Macierz mnożenia RGB

en: Max
pl: Maksimum

en: Media
pl: Nośnik

en: Medium
pl: Średni

en: Medium handling
pl: Obsługa medium

en: Midtone
pl: Półcień

en: Midtone for blue
pl: Półcień dla niebieskiego

en: Midtone for green
pl: Półcień dla zielonego

en: Midtone for red
pl: Półcień dla czerwonego

en: Minutes until lamp is turned off after scan
pl: Liczba minut do wyłączenia lampy po skanowaniu

en: Mirror horizontal
pl: Odbicie poziome

en: Mirror image
pl: Odbicie lustrzane obrazka

en: Mirror image horizontally.
pl: Poziome, lustrzane odbicie obrazka.

en: Mirror image vertically.
pl: Pionowe, lustrzane odbicie obrazka.

en: Mirror the image horizontally
pl: Poziome odbicie lustrzane obrazu

en: Mirror the image.
pl: Utwórz odbicie lustrzane obrazka

en: Mirror vertical
pl: Odbij pionowo.

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: Mode 1
pl: Tryb 1

en: Mode 2
pl: Tryb 2

en: Mode 3
pl: Tryb 3

en: Mono Color Matrix
pl: Monochromatyczna matryca kolorów

en: Multi-level RGB color (one pass color)
pl: Wielopoziomowy kolor RGB (kolor jednoprzebiegowy)

en: Multi-level black & white (grayscale mode)
pl: Wielopoziomowa czerń i biel (tryb szarości)

en: NTSC Gray
pl: Skala szarości NTSC

en: Need calibration
pl: Wymaga kalibracji

en: Negative
pl: Negatyw

en: Negative Film
pl: Negatyw

en: Negative Slide
pl: Negatyw

en: Negative film
pl: Negatyw

en: Negative film type
pl: Rodzaj negatywu

en: Negatives
pl: Negatywy

en: No Correction
pl: Brak korekcji

en: No transparency correction
pl: Brak korekcji dla klisz

en: Noise reduction
pl: Redukcja szumów

en: None
pl: Brak

en: Normal
pl: Zwykły

en: Normal speed
pl: Zwykła prędkość

en: Number of bits per sample, typical values are 1 for "line-art" and 8 for multibit scans.
pl: Ilość bitów na próbkę; typowe wartości to 1 dla trybu kreski i 8 dla skanów kolorowych i w skali szarości.

en: Number of lines the scan slider moves back when backtracking occurs. That happens when the scanner scans faster than the computer can receive the data. Low values cause faster scans but increase the risk of omitting lines.
pl: Liczba linii o które powraca głowica, gdy wystąpi nawracanie. To się zdarza gdy skaner skanuje szybciej niż komputer może odebrać dane. Niskie wartości mogą powodować szybsze skanowanie lecz zwiększają ryzyko pominięcia niektórych linii.

en: Number of options
pl: Liczba opcji

en: Number of scan lines to request in a SCSI read. Changing this parameter allows you to tune the speed at which data is read from the scanner during scans. If this is set too low, the scanner will have to stop periodically in the middle of a scan; if it's set too high, X-based frontends may stop responding to X events and your system could bog down.
pl: Liczba skanowanych linii w jednym żądaniu odczytu SCSI. Zmiana tego parametru umożliwia dostrojenie prędkości przy której dane są odczytywane ze skanera podczas skanowania. Jeżeli parametr jest ustawiony zbyt nisko, skaner będzie musiał się okresowo zatrzymywać w połowie pracy; jeżeli za wysoko, graficzne frontendy mogą przestać odpowiadać.

en: Number of the frame to scan
pl: Numer ramki do skanowania

en: OCR button
pl: Przycisk OCR

en: Off
pl: Wyłącz

en: Offer a select filedescriptor for detecting if sane_read() will return data.
pl: Proponuj deskryptor pliku "select" jeżeli sane_read() będzie zwracaj dane.

en: Offer select file descriptor
pl: Proponuj deskryptor pliku "select"

en: On
pl: Włączony

en: One page
pl: Jedna strona

en: Only perform shading-correction
pl: Przeprowadź tylko korektę cieniowania

en: Operation not supported
pl: Operacja nieobsługiwana

en: Operation was cancelled
pl: Operacja anulowana

en: Optional equipment
pl: Wyposażenie opcjonalne

en: Out of memory
pl: Brak pamięci

en: PDF button
pl: Przycisk PDF

en: Page height
pl: Wysokość strony

en: Page loaded
pl: Strona włożona

en: Page width
pl: Szerokość strony

en: Paper size
pl: Rozmiar papieru

en: Pass-through
pl: Środkowoprzepustowy

en: Perform scanner self diagnosis
pl: Wykonanie autodiagnostyki skanera

en: Performs calibration
pl: Wykonuje kalibrację

en: Physical size of the paper in the ADF
pl: Fizyczny rozmiar papieru w ADF

en: Positive
pl: Pozytyw

en: Positive Film
pl: Pozytyw

en: Positive Slide
pl: Pozytyw

en: Positive or negative film
pl: Pozytyw lub negatyw

en: Power button
pl: Przycisk zasilania

en: Predefined settings
pl: Ustawienia zdefiniowane

en: Preview
pl: Podgląd

en: Preview mode
pl: Tryb podglądu

en: Print
pl: Drukuj

en: Print a list of all options.
pl: Drukuj listę wszystkich opcji.

en: Print options
pl: Opcje drukowania

en: Provides standard scanning areas for photographs, printed pages and the like.
pl: Udostępnia standardowe obszary skanowania dla fotografii, druków itp.

en: Quality calibration
pl: Kalibracja jakości

en: Quality scan
pl: Skan dobrej jakości

en: Quick format
pl: Szybkie formatowanie

en: RAM check error
pl: błąd kontroli RAM

en: ROM check error
pl: błąd kontroli ROM

en: Randomize
pl: Porozrzucaj

en: Raw
pl: Surowy

en: Read delay
pl: Opóźnienie odczytu

en: Read limit
pl: Granica odczytu

en: Read only test-option
pl: Tylko do odczytu (opcja testowa)

en: Read-only option that specifies how many options a specific devices supports.
pl: Opcja tylko do odczytu, mówiąca ile opcji wspiera dane urządzenie.

en: Red
pl: Czerwony

en: Red balance
pl: Balans czerwonego

en: Red brightness
pl: Jasność czerwieni

en: Red gain
pl: Wzmocnienie czerwieni

en: Red gain value of the AFE
pl: Wartość AFE wzmocnienia czerwieni

en: Red intensity
pl: Natężenie czerwieni

en: Red lamp off
pl: Wyłącz czerwoną lampę

en: Red offset
pl: Offset czerwieni

en: Red offset value of the AFE
pl: Wartość AFE offsetu czerwieni

en: Reduce the isolated dot noise
pl: Zmniejsz szum izolowanych punktów

en: Reflective
pl: Odbijający światło

en: Request a preview-quality scan.
pl: Zażądaj skanu w jakości podglądu.

en: Request that all previews are done in monochrome mode.  On a three-pass scanner this cuts down the number of passes to one and on a one-pass scanner, it reduces the memory requirements and scan-time of the preview.
pl: Żądanie aby wszystkie podglądy były wykonywane w trybie monochromatycznym. W skanerze trójprzebiegowym ogranicza to liczbę przebiegów do jednego a na jednoprzebiegowym zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć i czas pobierania podglądu.

en: Request that all previews are done in the fastest (low-quality) mode. This may be a non-color mode or a low resolution mode.
pl: Żądanie aby wszystkie podglądy były wykonywane w najszybszym trybie (niskiej jakości). To może być tryb niekolorowy lub niskiej rozdzielczości.

en: Reset chipset
pl: Reset układów

en: Reset scanner
pl: Reset skanera

en: Reset the scanner
pl: Zresetowanie skanera

en: Resets chipset data
pl: Zresetowanie danych układów

en: Return SANE_STATUS_ACCESS_DENIED
pl: Zwróć SANE_STATUS_ACCESS_DENIED

en: Return SANE_STATUS_COVER_OPEN
pl: Zwróć SANE_STATUS_COVER_OPEN

en: Return SANE_STATUS_EOF
pl: Zwróć SANE_STATUS_EOF

en: Return SANE_STATUS_IO_ERROR
pl: Zwróć SANE_STATUS_IO_ERROR

en: Return SANE_STATUS_JAMMED
pl: Zwróć SANE_STATUS_JAMMED

en: Return SANE_STATUS_NO_DOCS
pl: Zwróć SANE_STATUS_NO_DOCS

en: Return SANE_STATUS_NO_MEM
pl: Zwróć SANE_STATUS_NO_MEM

en: Return fuzzy lines and bytes per line when sane_parameters() is called before sane_start().
pl: Zwraca rozmyte linie i bajty na linię gdy wywoływany jest sane_parameters() przed sane_start().

en: Return-value of sane_read
pl: Wartość powrotna sane_read

en: SCSI parity error
pl: błąd parzystości SCSI

en: Saturation
pl: Nasycenie

en: Save debugging images
pl: Zapisuj obrazy diagnostyczne

en: Scalar gamma
pl: Liniowa gamma

en: Scalar gamma blue
pl: Liniowa gamma, niebieski

en: Scalar gamma green
pl: Liniowa gamma, zielony

en: Scalar gamma red
pl: Liniowa gamma, czerwony

en: Scan Mode
pl: Tryb skanowania

en: Scan Mode Group
pl: Grupa trybu skanowania

en: Scan area and media size options
pl: Opcje obszaru skanowania i rozmiaru obiektu

en: Scan button
pl: Przycisk skanowania

en: Scan counter
pl: Licznik skanowań

en: Scan exposure-time
pl: Czas ekspozycji

en: Scan exposure-time for blue
pl: Czas ekspozycji dla niebieskiego

en: Scan exposure-time for green
pl: Czas ekspozycji dla zielonego

en: Scan exposure-time for red
pl: Czas ekspozycji dla czerwonego

en: Scan in fast gray mode (lower quality).
pl: Skanuj w szybkim trybie odcieni szarości (niższa jakość).

en: Scan lamp density
pl: Skan gęstości lampy

en: Scan margins
pl: Marginesy skanowania

en: Scan mode
pl: Tryb skanowania

en: Scan resolution
pl: Rozdzielczość skanowania

en: Scan source
pl: Źródło skanowania

en: Scan speed
pl: Prędkość skanowania

en: Scan the complete scanning area including calibration strip. Be careful. Don't select the full height. For testing only.
pl: Skanuj cały dostępny obszar, łącznie z paskiem kalibracyjnym. Bądź ostrożny. Nie wybieraj pełnej wysokości. Opcja tylko do celów testowych

en: Scanner cover is open
pl: Pokrywa skanera jest otwarta

en: Scanner mechanism locked for transport
pl: Mechanizm skanera zablokowany w celu transportu

en: Scanner model
pl: Model skanera

en: Scanner sensors and buttons
pl: Czujniki i przyciski skanera

en: Second entry
pl: Druga pozycja

en: Select bay to scan
pl: Wybierz wnękę do skanowania

en: Select film type
pl: Rodzaj filmu

en: Select minimum-brightness to get a white point
pl: Wybierz minimalną jasność by uzyskać biały punkt

en: Select smoothing filter.
pl: Wybierz filtr wygładzający.

en: Select the film type
pl: Wybór rodzaju filmu

en: Select the kind of test picture. Available options:
    Solid black: fills the whole scan with black.
    Solid white: fills the whole scan with white.
    Color pattern: draws various color test patterns depending on the mode.
    Grid: draws a black/white grid with a width and height of 10 mm per square.
pl: Wybierz rodzaj obrazu testowego. Dostępne opcje:
    Całkowicie czarny: wypełnia skan czernią.
    Całkowicie biały:  wypełnia skan bielą.
    Wzorzec kolorów: rysuje różne kolorowe wzory testowe, zależne od trybu.
    Siatka: rysuje czarno-białą siatkę o rozmiarach 10x10mm na kwadrat.

en: Select the mode for previews. Greyscale previews usually give the best combination of speed and detail.
pl: Wybierz tryb dla podglądów. Podglądy w skali szarości zwykle dają najlepszą kombinację szybkości i detali.

en: Select the return-value of sane_read(). "Default" is the normal handling for scanning. All other status codes are for testing how the frontend handles them.
pl: Ustawia wartość powrotną sane_read(). "Domyślne" jest zwykłe skanowanie. Wszystkie inne kody statusu służą do testowania jak traktuje je frontend.

en: Select the test picture
pl: Wybierz obraz testowy

en: Selects a value for scalar gamma correction (blue channel)
pl: Ustawia wartość liniowej korekcji gamma dla niebieskiego kanału

en: Selects a value for scalar gamma correction (green channel)
pl: Ustawia wartość liniowej korekcji gamma dla zielonego kanału

en: Selects a value for scalar gamma correction (red channel)
pl: Ustawia wartość liniowej korekcji gamma dla czerwonego kanału

en: Selects a value for scalar gamma correction.
pl: Ustawia wartość dla liniowej korekcji gamma.

en: Selects the "graininess" of the acquired image.  Smaller values result in sharper images.
pl: Ustawia "ziarnistość" uzyskanego obrazka. Mniejsze wartości dadzą ostrzejsze obrazki.

en: Selects the ADF mode (simplex/duplex)
pl: Wybiera tryb ADF (jedno/dwustronny)

en: Selects the brightness.
pl: Wybiera jasność

en: Selects the colour band, "Master" means that all colours are affected.
pl: Wybiera zakres kolorów, "Główny" ma wpływ na wszystkie kolory.

en: Selects the dropout.
pl: Wybiera dropout

en: Selects the film type, i.e. negatives or slides
pl: Wybór rodzaju filmu, np. negatywów lub slajdów

en: Selects the gamma corrected transfer curve
pl: Wybiera poprawioną krzywą przejścia

en: Selects the gamma correction mode.
pl: Ustawia sposób korekcji gamma.

en: Selects the gamma correction value from a list of pre-defined devices or the user defined table, which can be downloaded to the scanner
pl: Wybiera wartość korekcji gamma z listy zdefiniowanych urządzeń lub tabeli użytkownika, która może być załadowana do skanera

en: Selects the halftone.
pl: Wybór półcieni

en: Selects the negative film type
pl: Wybór rodzaju negatywu

en: Selects the number of the frame to scan
pl: Wybiera numer ramki do skanowania

en: Selects the scan mode (e.g., lineart, monochrome, or color).
pl: Ustawia tryb skanowania, np. tryb kreski, skala szarości lub kolorowy

en: Selects the scan source (such as a document-feeder).
pl: Wybierz źródło skanowania (np. podajnik).

en: Selects what blue radiance level should be considered "black".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności błękitu ma być uznawany za "czarny".

en: Selects what blue radiance level should be considered "full blue".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności zielonego ma być uznawany jako czysty zielony.

en: Selects what blue radiance level should be considered "white".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności błękitu ma być uznawany za "biały".

en: Selects what green radiance level should be considered "black".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności zieleni ma być uznawany za "czarny".

en: Selects what green radiance level should be considered "full green".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności niebieskiego ma być uznawany jako czysty niebieski.

en: Selects what green radiance level should be considered "white".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności zieleni ma być uznawany za "biały".

en: Selects what radiance level should be considered "black".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności ma być uznawany za "czarny".

en: Selects what radiance level should be considered "white".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności ma być uznawany za "biały".

en: Selects what red radiance level should be considered "black".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności czerwieni ma być uznawany za "czarny".

en: Selects what red radiance level should be considered "full red".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności czerwonego ma być uznawany jako czysty czerwony.

en: Selects what red radiance level should be considered "white".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności czerwieni ma być uznawany za "biały".

en: Selects whether the acquired image should be halftoned (dithered).
pl: Ustawia czy uzyskany obrazek powinien być stonowany (ditherowany).

en: Selects which radiance level should be considered "50 % blue".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności ma być uznawany za "50% niebieskiego"

en: Selects which radiance level should be considered "50 % gray".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności ma być uznawany za "50% szarego"

en: Selects which radiance level should be considered "50 % green".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności ma być uznawany za "50% zielonego"

en: Selects which radiance level should be considered "50 % red".
pl: Decyduje o tym jaki poziom jasności ma być uznawany za "50% czerwonego"

en: Selects which scan color is used gray mode (default: green).
pl: Wybiera który kolor skanowania jest używany w trybie odcieni szarości (domyślnie: zielony).

en: Self diagnosis
pl: Autodiagnostyka

en: Sensors
pl: Czujniki

en: Set default values for enhancement controls (brightness & contrast).
pl: Przywróć domyślne wartości dla ustawień ulepszania (jasności i kontrastu).

en: Set default values for enhancement controls.
pl: Ustaw domyślne wartości ustawień ulepszania

en: Set density control mode
pl: Ustawienie trybu kontroli gęstości

en: Set exposure-time
pl: Ustawia czas ekspozycji

en: Set lamp density
pl: Ustaw gęstość lampy

en: Set sharpening value.
pl: Ustaw wartość wyostrzania.

en: Set the optical system's focus position by hand (default: 128).
pl: Ręczne ustawianie pozycji ostrości optyki (domyślnie: 128).

en: Set the order of frames
pl: Ustaw kolejność ramek

en: Set the order of frames in three-pass color mode.
pl: Ustaw kolejność ramek w kolorowym trybie trójprzebiegowym

en: Set the scanners color matrix.
pl: Ustaw matrycę kolorów skanera.

en: Set the time (in minutes) after which the lamp is shut off.
pl: Czas (w minutach), po którym lampa jest wyłączana.

en: Set type of media.
pl: Ustaw rodzaj nośnika.

en: Sets UTA on/off
pl: Ustawia UTA jako włączone lub wyłączone

en: Sets blue channel gain
pl: Ustawia wzmocnienie kanału błękitu

en: Sets blue channel offset
pl: Ustawienie offsetu kanału błękitu

en: Sets gray channel gain
pl: Ustawia wzmocnienie kanału szarości

en: Sets gray channel offset
pl: Ustawienie offsetu kanału szarości

en: Sets green channel gain
pl: Ustawia wzmocnienie kanału zieleni

en: Sets green channel offset
pl: Ustawienie offsetu kanału zieleni

en: Sets lamp on/off
pl: Ustawia lapę jako włączoną lub wyłączoną

en: Sets red channel gain
pl: Ustawia wzmocnienie kanału czerwieni

en: Sets red channel offset
pl: Ustawienie offsetu kanału czerwieni

en: Sets the color balance values to the firmware provided values.
pl: Ustawia balans kolorów na wartości podane przez oprogramowania skanera

en: Sets the color correction table for the selected output device.
pl: Ustawia tablicę korekcji koloru dla wybranego urządzenia wyjściowego.

en: Sets the feeding mode
pl: Ustawia tryb podajnika

en: Sets the focus position to either the glass or 2.5mm above the glass
pl: Ustawia skupienie (ostrość) na szybę lub 2.5mm powyżej szyby

en: Sets the gamma value of all channels.
pl: Ustawia wartość gamma dla wszystkich kanałów

en: Sets the horizontal resolution of the scanned image.
pl: Ustawia poziomą rozdzielczość skanowanego obrazka.

en: Sets the image emphasis
pl: Ustawia emfazę obrazka

en: Sets the resolution of the scanned image.
pl: Ustawia rozdzielczość skanowanego obrazka.

en: Sets the size of the halftoning (dithering) pattern used when scanning halftoned images.
pl: Ustawia rozmiar wzorca tonowania (ditheringu) używanego podczas skanowania tonowanych obrazków.

en: Sets the vertical resolution of the scanned image.
pl: Ustawia pionową rozdzielczość skanowanego obrazka.

en: Setup gain and offset for scanning automatically. If this option is disabled, options for setting the analog frontend parameters manually are provided. This option is enabled by default. For testing only.
pl: Ustaw wzmocnienie i offset dla skanowania automatycznego. Jeżeli ta opcja jest zablokowana, wówczas dostępne są opcje ręcznego ustawiania parametrów analogowych. Ta opcja jest odblokowana domyślnie. Opcja tylko do testów.

en: Shadow
pl: Cień

en: Shadow for blue
pl: Cień dla niebieskiego

en: Shadow for green
pl: Cień dla zielonego

en: Shadow for red
pl: Cień dla czerwonego

en: Shadow, midtone, highlight, exposure time
pl: Cienie, półtony, światła, czas ekspozycji

en: Sharpening
pl: Wyostrzanie

en: Sharpness
pl: Ostrość

en: Shift blue to green
pl: Przesuń błękit do zieleni

en: Shift blue to red
pl: Przesuń błękit do czerwieni

en: Shift green to blue
pl: Przesuń zieleń do błękitu

en: Shift green to red
pl: Przesuń zieleń do czerwieni

en: Shift red to blue
pl: Przesuń czerwień do błękitu

en: Shift red to green
pl: Przesuń czerwień do zieleni

en: Short resolution list
pl: Krótka lista rozdzielczości

en: Shows chipset name used in device.
pl: Pokazuje nazwy układów (chipsetu) użytych w urządzeniu.

en: Shows the chipset ID
pl: Pokazuje ID chipsetu

en: Shows the number of scans made by scanner
pl: Pokazuje liczbę wykonanych skanowań

en: Shut off lamp
pl: Wyłącz lampę

en: Shut off scanner lamp.
pl: Wyłącz lampę skanera.

en: Simplex
pl: Jednostronny

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.  This option also enables a fixed width of 11 cm.
pl: Symuluje skaner ręczny. Skanery ręczne zwykle nie znają wysokości obrazka. Zamiast tego zwracają wysokość -1. Ustawienie tej opcji pozwala sprawdzić czy frontend obsługuje to poprawnie. Ta opcja również włącza szerokość ustaloną 11 cm.

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners often do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.
pl: Symuluje skaner ręczny. Skanery ręczne zwykle nie znają wysokości obrazka. Zamiast tego zwracają wysokość -1. Ustawienie tej opcji pozwala sprawdzić czy frontend obsługuje to poprawnie.

en: Simulate a three-pass scanner by returning 3 separate frames.  For kicks, it returns green, then blue, then red.
pl: Symuluje skaner trójprzebiegowy zwracając trzy oddzielne ramki: zieloną, potem niebieską a na końcu czerwoną.

en: Simulate a three-pass scanner. In color mode, three frames are transmitted.
pl: Symuluje skaner trójprzebiegowy. W trybie kolorowym przesyłane są trzy ramki.

en: Size of read-limit
pl: Rozmiar limitu odczytu

en: Skip warmup process
pl: Pomiń proces rozgrzewania

en: Slide
pl: Slajd

en: Slides
pl: Slajdy

en: Slow
pl: Powolny

en: Slower
pl: Wolniejszy

en: Slowest
pl: Najwolniejszy

en: Smooth
pl: Wygładzanie

en: Smoothing
pl: Wygładzanie

en: Solid black
pl: Całkowicie czarny

en: Solid white
pl: Całkowicie biały

en: Source Selection
pl: Wybór źródła

en: Source, mode and resolution options
pl: Opecje źródła, trybu i rozdzielczości

en: Special Options
pl: Opcje Specjalne

en: Special options
pl: Opcje dodatkowe

en: Specifies the height of the media.
pl: Określa wysokość obiektu.

en: Specifies the width of the media.  Required for automatic centering of sheet-fed scans.
pl: Określa szerokość obiektu. Wymagane do automatycznego centrowania skanowania.

en: Speedup sensor
pl: Przyspieszenie czujnika

en: Standard
pl: Standardowe

en: Start calibration process.
pl: Rozpocznij proces kalibracji.

en: Start calibration using special sheet
pl: Rozpocznij kalibrację przy użyciu specjalnej kartki

en: Status Code Simulation
pl: Symulacja kodu statusu

en: String test options
pl: Opcje testowe typu ciąg znakowy

en: Success
pl: Sukces

en: Swap black and white
pl: Zamień czarny z białym

en: Switch on/off the transparency unit (FAU, film adapter unit)
pl: Włączenie/wyłączenie modułu do skanowania przezroczy (FAU)

en: Switches the lamp on or off.
pl: Włącza lub wyłącza lampę.

en: TMA Negatives
pl: TMA - negatywy

en: TMA Slides
pl: TMA - slajdy

en: Text Enhanced Technology
pl: Technologia Uwydatniania Tekstu

en: The (maximum) amount of data transferred with each call to sane_read().
pl: (maksymalna) ilość danych transmitowanych z każdym wywołaniem sane_read().

en: The filename of the image to be loaded.
pl: Nazwa pliku, który ma zostać załadowany.

en: The lamp will be turned off after the given time (in minutes). A value of 0 means, that the lamp won't be turned off.
pl: Lampa zostanie wyłączona po podanym czasie (w minutach). Wartość 0 oznacza, że lampa nie będzie wyłączana.

en: The number of pixels that are wasted at the end of each line.
pl: Liczba pikseli które są tracone przy końcu każdej linii.

en: The saturation level controls the amount of "blooming" that occurs when acquiring an image with a camera. Larger values cause more blooming.
pl: Poziom nasycenia ustawia ilość "wykwitu" który ukazuje się, kiedy pobieramy obraz z kamery. Większe wartości powodują większy wykwit.

en: The scanner needs calibration for the current settings
pl: Skaner wymaga kalibracji dla obecnych ustawień

en: Thermal printers
pl: Drukarki termiczne

en: This is the very long third entry. Maybe the frontend has an idea how to display it
pl: To jest bardzo długa trzecia pozycja. Być może frontend ma jakiś pomysł jak ją wyświetlić

en: This option reflects a front panel scanner button
pl: Opcja ta odzwierciedla stan przycisku przedniego panelu skanera

en: This option reflects the status of a scanner button.
pl: Opcja ta odzwierciedla stan przycisku skanera.

en: This option reflects the status of the scanner buttons.
pl: Opcja ta odzwierciedla stan przycisków skanera.

en: This option turns off the lamp of the flatbed during a scan
pl: Ta opcja wyłącza lampę główną skanera podczas używania przystawki do materiałów przezroczystych

en: Three-Pass Simulation
pl: Symulacja trójprzebiegowa

en: Three-pass simulation
pl: Symulacja skanera trójprzebiegowego

en: Threshold
pl: Próg

en: Threshold curve
pl: Krzywa progowa

en: Threshold value for lineart mode
pl: Wartość progowa dla trybu kreski

en: Toggle lamp of flatbed
pl: Włącz / wyłącz lampę główną skanera

en: Toggles the lamp of the flatbed
pl: Włącza bądź wyłącza lampę główną skanera

en: Top to bottom
pl: Od góry do dołu

en: Top-left x
pl: Lewa

en: Top-left x position of scan area.
pl: Lewa krawędź skanowanego obszaru (górny lewy x).

en: Top-left y
pl: Górna

en: Top-left y position of scan area.
pl: Górna krawędź skanowanego obszaru (górny lewy y).

en: Transparency
pl: Materiały fotograficzne

en: Transparency Adapter
pl: Moduł do skanowania negatywów

en: Transparency Unit
pl: Moduł do skanowania przezroczy

en: Transparency ratio
pl: Współczynnik przezroczystości

en: Transparency unit
pl: Moduł do skanowania przezroczy

en: Turn lamp off
pl: Wyłącz lampę

en: Turn off lamp when program exits
pl: Wyłącz lampę przy wyjściu z programu

en: Turn off scanner lamp
pl: Wyłącza lampę skanera

en: Turn on scanner lamp
pl: Włącza lampę skanera

en: Turns the lamp off immediately.
pl: Wyłącza lampę natychmiast.

en: UTA on
pl: Włącz UTA

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Unload
pl: Wysuń

en: Unload Document.
pl: Wysuń Dokument.

en: Unload media after scan
pl: Wysuń nośnik po skanowaniu

en: Unloads the media after a scan.
pl: Wysuwa nośnik po skanowaniu.

en: Update button state
pl: Uaktualnij stan przycisku

en: Update information
pl: Aktualizuj informacje

en: Update options
pl: Aktualizuj opcje

en: Update options.
pl: Aktualizuj opcje.

en: Updates information about device
pl: Uaktualnia informacje o urządzeniu

en: Use 0mm holder focus position instead of 0.6mm
pl: Użyj pozycji skupienia uchwytu 0mm zamiast 0.6mm

en: Use Image Composition
pl: Użyj Składania Obrazków

en: Use bit depth greater eight internally, but output only eight bits.
pl: Użyj wewnętrznie głębi większej niż osiem bitów, lecz na wyjściu daj równe osiem.

en: Use custom gamma table
pl: Użyj tablicę kolorów użytkownika

en: Use lens that doubles optical resolution
pl: Użyj soczewek które podwajają rozdzielczość optyczną

en: Use non-blocking IO
pl: Używaj nie blokującego IO

en: Use non-blocking IO for sane_read() if supported by the frontend.
pl: Użyj nie blokującego IO dla sane_read jeżeli jest to wspierane przez frontend.

en: Use only hardware resolutions
pl: Użycie tylko rozdzielczości sprzętowych

en: Use same gamma values for all colour channels.
pl: Użyj takiej samej wartości dla wszystkich kolorów

en: Use same values for X and Y resolution
pl: Użyj tych samych wartości dla rozdzielczości w osi X i Y (poziomie i pionie)

en: Use the lightlid-35mm adapter
pl: Używaj przystawki lightlid-35mm

en: User defined
pl: Zdefiniowane przez użytkownika

en: User defined (Gamma=1.0)
pl: Zdefiniowane przez użytkownika (Gamma=1.0)

en: User defined (Gamma=1.8)
pl: Zdefiniowane przez użytkownika (Gamma=1.8)

en: User defined CCT profile
pl: Profil CCT zdefiniowany przez użytkownika

en: Vertical
pl: Pionowy

en: Vertical bold
pl: Pionowy pogrubiony

en: Wait for Button
pl: Czekaj na Przycisk

en: Wait for button
pl: Czekaj na przycisk

en: Wait to scan for front-panel button push.
pl: Czekaj ze skanowaniem na naciśnięcie przycisku na przednim panelu.

en: Waits for button before scanning
pl: Oczekiwanie na naciśnięcie przycisku przed skanowaniem

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 40 seconds warm-up time.
pl: Rozgrzewaj dopóki jasność lampy będzie stała, zamiast przyjmować stały czas 40 sekund.

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 60 seconds warm-up time.
pl: Rozgrzewaj dopóki jasność lampy będzie stała, zamiast przyjmować stały czas 60 sekund.

en: Warmup lamp
pl: Rozgrzej lampę

en: Warmup lamp before scanning
pl: Rozgrzej lampę przed skanowaniem

en: Warmup process will be disabled
pl: Proces rozgrzewania będzie pominięty

en: Warmup-time
pl: Czas rozgrzewania

en: Warmup-time in seconds.
pl: Czas rozgrzewania w sekundach

en: When enabled, scan process will not start immediately. To proceed, press "SCAN" button (for MP150) or "COLOR" button (for other models). To cancel, press "GRAY" button.
pl: Kiedy jest włączone, proces skanowania nie zacznie się natychmiast. Aby kontynuować, należy nacisnąć przycisk "SCAN" (dla MP150) lub przycisk "COLOR" (dla innych modeli). Aby anulować, należy nacisnąć przycisk "GRAY".

en: When using gray or lineart this option selects the used color.
pl: W trybie szarości lub kreski ta opcja wybiera używany kolor.

en: When using high resolutions where the horizontal resolution is smaller than the vertical resolution this disables horizontal interpolation.
pl: Przy wysokich rozdzielczościach kiedy rozdzielczość pozioma jest mniejsza niż rozdzielczość pionowa, ta opcja wyłącza interpolację poziomą.

en: White
pl: Biel

en: White level
pl: Poziom bieli

en: White level for blue
pl: Poziom bieli dla niebieskiego

en: White level for green
pl: Poziom bieli dla zielonego

en: White level for red
pl: Poziom bieli dla czerwonego

en: White shading correction will be disabled
pl: Korekcja cieniowania bieli będzie wyłączona

en: X-resolution
pl: Rozdzielczość X

en: XPA Gray
pl: Skala szarości XPA

en: Y-resolution
pl: Rozdzielczość Y

en: Zoom
pl: Powiększenie

en: command sequence error
pl: błąd sekwencji poleceń

en: film scanner
pl: skaner filmów

en: flatbed scanner
pl: skaner płaski

en: hardware check error
pl: błąd kontroli sprzętu

en: initiator detected error message received
pl: otrzymano komunikat błędu wykryty przez inicjator

en: invalid bit IDENTIFY message
pl: błędny komunikat bitowy IDENTIFY

en: invalid command operation code
pl: błędny kod operacji

en: invalid field in CDB
pl: błędne pole w CDB

en: invalid field in parameter list
pl: błędne pole w liście parametrów

en: invalid message error
pl: błędny komunikat

en: lamp failure
pl: awaria lampy

en: lamp not stabilized
pl: lampa nie ustabilizowana

en: medium not present
pl: brak nośnika

en: no additional sense information
pl: brak dodatkowej informacji o stanie

en: offset X
pl: przesunięcie X

en: offset Y
pl: przesunięcie Y

en: option not connect
pl: opcja nie podłączona

en: parameter changed by another initiator
pl: parametr zmieniony przez inny inicjator

en: parameter list length error
pl: błąd długości listy parametrów

en: power on reset / bus device reset
pl: reset po włączeniu zasilania / reset szyny

en: reselect failure
pl: niepowodzenie ponownego wyboru

en: rounded parameter
pl: parametr zaokrąglony

en: scan head positioning error
pl: błąd pozycjonowania głowicy skanera

en: sheetfed scanner
pl: skaner arkuszy

en: timeout error
pl: błąd przekroczenia czasu

en: too many windows specified
pl: podano zbyt dużo okien

en: transparency unit lamp failure
pl: awaria lampy do skanowania przezroczy

en: transparency unit scan head positioning failure
pl: błąd pozycjonowania głowicy do skanowania przezroczy

en: transparency unit shading error
pl: błąd cieniowania modułu do skanowania przezroczy

en: unknown
pl: nieznany

en: unsupported LUN
pl: nieobsługiwany LUN

en: webcam
pl: kamera internetowa
