sane-backends 1.0.10 - en to pt translation catalogue (256 entries)

en: 6x4 (inch)
pt: 6x4 (pol)

en: 8.5x11 (inch)
pt: 8.5x11 (pol)

en: 8x10 (inch)
pt: 8x10 (pol)

en: All pages
pt: Todas as páginas

en: Analog Gain
pt: Ganho analógico

en: Analog gamma blue
pt: Gama analógico azul

en: Analog gamma correction
pt: Correção analógica do gama

en: Analog gamma green
pt: Gama analógico verde

en: Analog gamma red
pt: Gama analógico vermelho

en: Analog gamma-correction
pt: Correção analógica gama

en: Analog gamma-correction for blue
pt: Correção analógica gama para Azul

en: Analog gamma-correction for green
pt: Correção analógica gama para Verde

en: Analog gamma-correction for red
pt: Correção analógica gama para Vermelho

en: Auto
pt: Automático

en: Auto Threshold
pt: Limiar de aquecimento

en: Automatic
pt: Automático

en: Automatic separation
pt: Separação automática

en: Automatic threshold
pt: Limiar de aquecimento

en: Automatic warmup
pt: Aquecimento automático

en: Bind RGB
pt: Vincular RGB

en: Bind X and Y resolution
pt: Vincular resoluções X e Y

en: Bind analog gamma
pt: Vincular gama analógico

en: Black level
pt: Nível de preto

en: Blue
pt: Azul

en: Blue brightness
pt: Brilho do azul

en: Blue gain
pt: Ganho do azul

en: Blue intensity
pt: Intensidade do azul

en: Blue offset
pt: Deslocamento do azul

en: Bottom-right x
pt: Inferior-direita x

en: Bottom-right x position of scan area.
pt: Posição de área de digitalização Inferior-direita x

en: Bottom-right y
pt: Inferior-direita y

en: Bottom-right y position of scan area.
pt: Posição de área de digitalização Inferior-direita y

en: Brightness
pt: Brilho

en: Button state
pt: Estado do botão

en: CRT monitors
pt: Monitores CRT

en: Cal. exposure-time
pt: Tempo de exposição Cal.

en: Cal. exposure-time for blue
pt: Tempo de exposição Cal. para azul

en: Cal. exposure-time for green
pt: Tempo de exposição Cal. para Verde

en: Cal. exposure-time for red
pt: Tempo de exposição Cal. para Vermelho

en: Cal. lamp density
pt: Densidade lâmpada Cal.

en: Calibration
pt: Calibração

en: Calibration mode
pt: Modo de calibração

en: Check
pt: Verificar

en: Coarse calibration
pt: Calibração rudimentar

en: Coarse calibration for first scan only
pt: Calibração rudimentar apenas na primeira digitalização

en: Coarse calibration is only done for the first scan. Works with most scanners and can save scanning time. If the image brightness is different with each scan, disable this option. For testing only.
pt: A calibração rudimentar apenas é realizada na primeira digitalização. Funciona com quase todos os digitalizadores e pode poupar tempo. Se o briho da imagem é diferente em cada digitalização, desactive esta opção. Apenas para testes.

en: Color
pt: Cor

en: Color 36
pt: Cor 36

en: Color Lineart
pt: Linhas em cor

en: Color RAW
pt: Cor RAW

en: Color RGB
pt: Cor RGB

en: Color RGB TEXT
pt: Cor RGB TEXT

en: Color24
pt: Cor 24

en: Color36
pt: Cor 36

en: Color48
pt: Cor 48

en: Contrast
pt: Contraste

en: Contrast blue channel
pt: Contraste do canal azul

en: Contrast green channel
pt: Contraste do canal verde

en: Contrast red channel
pt: Contraste do canal vermelho

en: Controls the brightness of the acquired image.
pt: Controla o brilho da imagem adquirida.

en: Controls the contrast of the acquired image.
pt: Controla o contraste da imagem adquirida.

en: Controls whether backtracking is forced.
pt: ontrola se o backtracking é forçado

en: Debugging Options
pt: Opções de Depuração

en: Default
pt: Predefinição

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Define calibration mode
pt: Definine o modo de calibração

en: Define exposure-time for blue calibration
pt: Definir tempo de exposição para calibração do azul

en: Define exposure-time for calibration
pt: Definir tempo de exposição para calibração

en: Define exposure-time for green calibration
pt: Definir tempo de exposição para calibração do verde

en: Define exposure-time for red calibration
pt: Definir tempo de exposição para calibração do vermelho

en: Define exposure-time for red scan
pt: Definir tempo de exposição para digitalização do vermelho

en: Define exposure-time for scan
pt: Definir tempo de exposição para digitalização

en: Determines the speed at which the scan proceeds.
pt: Determina em qual velocidade digitaliza

en: Determines whether a builtin or a custom gamma-table should be used.
pt: Determine se um builtin ou tabela customizada gama deve ser utilizada

en: Diamond
pt: Diamante

en: Double Optical Resolution
pt: Resolução ótica dupla

en: Double feed detection
pt: Detecção de dupla alimentação

en: Enable/Disable double feed detection
pt: Liga / Desliga Modo de detecção de alimentação

en: Enable/Disable length control mode
pt: Liga / Desliga Modo Controle do Comprimento

en: Enable/Disable long paper mode
pt: Liga / Desliga Modo Papel Longo

en: Enhancement
pt: Melhorias

en: Fast
pt: Rápido

en: Fast scan
pt: Digitalização rápida

en: Faster
pt: Rápido

en: Fastest
pt: Mais rápido

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: First entry
pt: Primeira entrada

en: Fit to page
pt: Adequar à página

en: Flatbed
pt: Flachbett

en: Full scan
pt: Digitalização completa

en: Gain
pt: Ganho

en: Gamma Correction
pt: Correcção do gamma

en: Gamma correction
pt: Correcção do gamma

en: Gamma value
pt: Valor de 'gamma'

en: Gamma-correction table for the blue band.
pt: Tabela correção Gama para banda azul

en: Gamma-correction table for the green band.
pt: Tabela correção Gama para banda verde

en: Gamma-correction table for the red band.
pt: Tabela correção Gama para banda vermelha

en: Geometry
pt: Geometria

en: Grain size
pt: Tamanho do grão

en: Gray
pt: Cinzento

en: Gray gain
pt: Ganho do cinzento

en: Gray offset
pt: Deslocamento do cinzento

en: Gray16
pt: Cinzento 16

en: Gray8
pt: Cinzento 8

en: Grayify
pt: Acinzentar

en: Green
pt: Verde

en: Green brightness
pt: Brilho do verde

en: Green gain
pt: Ganho do verde

en: Green intensity
pt: Intensidade do verde

en: Green offset
pt: Deslocamento do verde

en: Grid
pt: Grelha

en: Halftone pattern
pt: Simulação cinza padrão

en: Halftone pattern size
pt: Tamanho padrão ponto - simulação cinza

en: Halftoning
pt: Simulação de cinza

en: Hardware specific options
pt: Opções específicas de hardware

en: Highlight
pt: Clarear

en: Hue
pt: Natural-Hue

en: Ignore calibration
pt: Ignorar a calibração

en: Image Enhancement
pt: Melhorias de Imagem

en: Image intensity
pt: Intensidade da imagem

en: Impact-dot printers
pt: Impressoras de agulhas

en: In RGB-mode use same values for each color
pt: Em modo RGB usar os mesmos valores para cada cor

en: Ink-jet printers
pt: Impressoras de jacto de tinta

en: Inverse Image
pt: Inverte imagem

en: Inverse image in B/W or halftone mode
pt: Inverte imagem nos modos P/B ou simulação de cinza

en: JPEG Image Compression with Q parameter, '0' - no compression
pt: Compressão da imagem JPEG com parâmetro Q, '0' - sem compressão

en: Lamp off at exit
pt: Desligar lâmpada na saída

en: Lamp on
pt: Lâmpada acesa

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Length control mode
pt: Modo de Controle do Comprimento

en: Lineart
pt: Linhas

en: Long paper mode
pt: Modo de Papel Longo

en: Manual feed mode
pt: Modo de Alimentação manual

en: Manual feed timeout
pt: Tempo de desligamento da alimentação manual

en: Max
pt: Máximo

en: Maximum diameter of lone dots to remove from scan
pt: Diâmetro máximo de pontos isolados a serem removidos da digitalização

en: Mirror image (left/right flip)
pt: Imagem espelhada

en: Mode 1
pt: Modo 1

en: Mode 2
pt: Modo 2

en: Mode 3
pt: Modo 3

en: NTSC Gray
pt: NTSC cinzento

en: Negative
pt: Negativo

en: Negative Film
pt: Filme Negativo

en: No Correction
pt: Sem Correcção

en: Number of options
pt: Número de opções

en: Offset
pt: Deslocamento

en: One page
pt: Uma página

en: Page height
pt: Altura página

en: Page width
pt: Largura página

en: Positive Film
pt: Filme Positivo

en: Preview
pt: Previsão

en: Print a list of all options.
pt: Imprime uma lista de todas as opções.

en: Print options
pt: Imprimir opções

en: Quality calibration
pt: Calibração de qualidade

en: Quality scan
pt: Digitalização de qualidade

en: Red
pt: Vermelho

en: Red brightness
pt: Brilho do vermelho

en: Red gain
pt: Ganho do vermelho

en: Red intensity
pt: Intensidade do vermelho

en: Red offset
pt: Deslocamento do vermelho

en: Request a preview-quality scan.
pt: Solicitar pré-visualização com qualidade da digitalização

en: Request driver to discard pages with low numbers of dark pixels
pt: Solicita ao driver para eliminar páginas com baixo número de pixels escuros

en: Request driver to remove border from pages digitally
pt: Solicita ao driver para remover digitalmente bordas das páginas

en: Request driver to rotate skewed pages digitally
pt: Solicita ao driver para rotacionar digitalmente páginas inclinadas

en: Saturation
pt: Saturação

en: Scan Mode
pt: Modo de Digitalização

en: Scan area and media size options
pt: Opções de digitalização de área e mídia

en: Scan exposure-time
pt: Tempo de exposição digitalização

en: Scan exposure-time for blue
pt: Tempo de exposição digitalização para Azul

en: Scan exposure-time for green
pt: Tempo de exposição digitalização para Verde

en: Scan exposure-time for red
pt: Tempo de exposição digitalização para Vermelho

en: Scan lamp density
pt: Densidade luz de digitalização

en: Scan mode
pt: Modo de digitalização

en: Scan resolution
pt: Resolução digitalização

en: Scan source
pt: Origem da digitalização

en: Scan speed
pt: Velocidade de digitalização

en: Scan the complete scanning area including calibration strip. Be careful. Don't select the full height. For testing only.
pt: Digitalizar toda a área de digitalização, incluindo a faixa de calibração. Cuidado: não seleccione toda a altura. Apenas para testes.

en: Scanner sensors and buttons
pt: ensores e botôes do scanner

en: Scanner shrinks image to fit scanned page
pt: Scanner diminui imagem para adequar à pagina digitalizada

en: Second entry
pt: Segunda entrada

en: Select minimum-brightness to get a white point
pt: Selecionar brilho mínimo para obter ponto branco

en: Selects the scan mode (e.g., lineart, monochrome, or color).
pt: Selecionar Modo de digitalização ex. monocromático, colorido, ...

en: Selects the scan source (such as a document-feeder).
pt: Seleciona fonte para digitalização (ex. ADF)

en: Selects whether the acquired image should be halftoned (dithered).
pt: Defina se a imagem inserida deve ser simulada em cinza (halftone-dithered)

en: Set exposure-time
pt: Definir tempo de exposição

en: Set lamp density
pt: Definir densidade da luz

en: Set paper position : true for landscape, false for portrait
pt: Define posição do papel: Verdadeiro para Paisagem, Falso para Retrato

en: Sets blue channel gain
pt: Ganho do canal azul

en: Sets blue channel offset
pt: Deslocamento do canal azul

en: Sets gray channel gain
pt: Ganho do canal cinzento

en: Sets gray channel offset
pt: Deslocamento do canal cinzento

en: Sets green channel gain
pt: Ganho do canal verde

en: Sets green channel offset
pt: Deslocamento do canal verde

en: Sets red channel gain
pt: Ganho do canal vermelho

en: Sets red channel offset
pt: Deslocamento do canal vermelho

en: Sets the gamma value of all channels.
pt: Define o valor de 'gamma' em todos os canais.

en: Sets the horizontal resolution of the scanned image.
pt: Define resolução horizontal de saída

en: Sets the lamp color (color dropout)
pt: Define cor da lâmpada (Color dropout)

en: Sets the manual feed mode
pt: Define modo de alimentação manual

en: Sets the manual feed timeout in seconds
pt: Define desligamento de alimentação manual em segundos

en: Sets the resolution of the scanned image.
pt: efine resolução de saída

en: Sets the vertical resolution of the scanned image.
pt: Define resolução horizontal de saída

en: Setup gain and offset for scanning automatically. If this option is disabled, options for setting the analog frontend parameters manually are provided. This option is enabled by default. For testing only.
pt: Configurar automaticamente o ganho e deslocamento de digitalização. Se estiver desactivada são fornecidas opções para configurar manualmente este parâmetro. Apenas para testes.

en: Shadow
pt: Sombra

en: Shadow for blue
pt: Sombra para azul

en: Shadow for green
pt: Sombra para verde

en: Shadow for red
pt: Sombra para vermelho

en: Shift red to green
pt: Deslocar vermelho para o verde

en: Slow
pt: Lento

en: Slower
pt: Lento

en: Slowest
pt: Mais lento

en: Software automatic cropping
pt: Crop automático

en: Software blank skip percentage
pt: Desconsiderar porcentagem branco

en: Software deskew
pt: Alinhamento - Deskew

en: Software despeckle diameter
pt: Diâmetro despeckle

en: Source, mode and resolution options
pt: Opções de Fonte, Modo e Resolução

en: Special Options
pt: Opções Especiais

en: Specifies the height of the media.
pt: Especifica a altura da mídia

en: Thermal printers
pt: Impressoras térmicas

en: This option turns off the lamp of the flatbed during a scan
pt: Esta opção desligar a lâmpada durante a digitalização

en: Threshold
pt: Valor do pixel-Threshold

en: Top-left x
pt: Superior-esquerda x

en: Top-left x position of scan area.
pt: Posição de área de digitalização Superior-esquerda x

en: Top-left y
pt: Superior-esquerda y

en: Top-left y position of scan area.
pt: Posição de área de digitalização Superior-esquerda y

en: Transparency
pt: Transparência

en: Transparency Adapter
pt: Adaptador de Transparências

en: Transparency Unit
pt: Unidade de Transparências

en: Use custom gamma table
pt: Usar tabela customizada gamma

en: Use lens that doubles optical resolution
pt: Usar lentes que duplicam a resolução ótica

en: User defined
pt: Definido pelo utilizador

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 40 seconds warm-up time.
pt: Aquecer até o brilho da lâmpada ser constante em ver de insistir em 40 segundos de tempo de aquecimento.

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 60 seconds warm-up time.
pt: Aquecer até o brilho da lâmpada ser constante em ver de insistir em 60 segundos de tempo de aquecimento.

en: Warmup lamp
pt: Aquecimento da lâmpada

en: Warmup lamp before scanning
pt: Aquecer lâmpada antes de digitalizar

en: White level
pt: Nível de branco

en: White level for blue
pt: Nível de branco para azul

en: White level for green
pt: Nível de branco para verde

en: White level for red
pt: Nível de branco para vermelho

en: X-resolution
pt: X-Resolução

en: XPA Gray
pt: XPA cinzento

en: Y-resolution
pt: Y-Resolução

en: business_card
pt: Cartão de visita

en: bw
pt: PB

en: continuous
pt: contínuo

en: dark
pt: escuro

en: fit-to-page
pt: Adequar à página

en: high
pt: Alta

en: jpeg compression
pt: Compressão JPEG

en: light
pt: claro

en: medium
pt: Média

en: none
pt: Nenhuma

en: off
pt: desliga

en: smooth
pt: Suave

en: wait_doc
pt: Aguarde_doc

en: wait_key
pt: Aguarde-Chave
