sane-backends 1.0.18 - en to sv translation catalogue (985 entries)

en: (1/1) Button
sv: (1/1) Knapp

en: (1/1) Button test option. Prints some text...
sv: (1/1) Knapptestinställning. Skriver ut lite text...

en: (1/3) Fixed
sv: (1/3) Bråktal

en: (1/3) Fixed test option with no unit and no constraint set.
sv: (1/3) Bråktalstestinställning utan enhet och utan villkor.

en: (1/3) String
sv: (1/3) Sträng

en: (1/3) String test option without constraint.
sv: (1/3) Strängtestinställning utan villkor.

en: (1/6) Bool soft select soft detect
sv: (1/6) Boolesk mjukvaruvald mjukvarudetekterad

en: (1/6) Bool test option that has soft select and soft detect (and advanced) capabilities. That's just a normal bool option.
sv: (1/6) Boolesk testinställning som är mjukvaruvald och mjukvarudetekterad (och avancerad). Detta är en normal Boolesk inställning.

en: (1/6) Int
sv: (1/6) Heltal

en: (1/6) Int test option with no unit and no constraint set.
sv: (1/6) Heltalstestinställning utan enhet och utan villkor.

en: (2/3) Fixed constraint range
sv: (2/3) Bråktal intervallvillkor

en: (2/3) Fixed test option with unit microsecond and constraint range set. Minimum is -42.17, maximum 32767.9999, and quant is 2.0.
sv: (2/3) Bråktalstestinställning med enheten mikrosekunder och intervallvillkor. Minimum är -42.17, maximum är 32767.9999 och steglängden är 2.0.

en: (2/3) String constraint string list
sv: (2/3) Sträng stränglistevillkor

en: (2/3) String test option with string list constraint.
sv: (2/3) Strängtestinställning med stränglistevillkor.

en: (2/6) Bool hard select soft detect
sv: (2/6) Boolesk hårdvaruvald mjukvarudetekterad

en: (2/6) Bool test option that has hard select and soft detect (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device).
sv: (2/6) Boolesk testinställning som är hårdvaruvald och mjukvarudetekterad (och avancerad). Det betyder att inställningen inte kan ställas in av framplanet, men av användaren (t.ex. genom att trycka på en knapp på enheten).

en: (2/6) Int constraint range
sv: (2/6) Heltal intervallvillkor

en: (2/6) Int test option with unit pixel and constraint range set. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
sv: (2/6) Heltalstestinställning med enheten pixlar och ett intervallvillkor. Minimum är 4, maximum 192 och steglängden är 2.

en: (3/3) Fixed constraint word list
sv: (3/3) Bråktal listvillkor

en: (3/3) Fixed test option with no unit and constraint word list set.
sv: (3/3) Bråktalstestinställning utan enhet med listvillkor.

en: (3/3) String constraint long string list
sv: (3/3) Sträng stränglistevillkor (lång lista)

en: (3/3) String test option with string list constraint. Contains some more entries...
sv: (3/3) Strängtestinställning med stränglistevillkor. Innehåller några fler punkter...

en: (3/6) Bool hard select
sv: (3/6) Boolesk hårdvaruvald

en: (3/6) Bool test option that has hard select (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device) and can't be read by the frontend.
sv: (3/6) Boolesk testinställning som är hårdvaruvald (och avancerad). Det betyder att inställningen inte kan ställas in av framplanet, men av användaren (t.ex. genom att trycka på en knapp på enheten) och att den inte kan läsas av framplanet.

en: (3/6) Int constraint word list
sv: (3/6) Heltal listvillkor

en: (3/6) Int test option with unit bits and constraint word list set.
sv: (3/6) Heltalstestinställning med enheten bitar och ett listvillkor.

en: (4/6) Bool soft detect
sv: (4/6) Boolesk mjukvarudetekterad

en: (4/6) Bool test option that has soft detect (and advanced) capabilities. That means the option is read-only.
sv: (4/6) Boolesk testinställning som är mjukvarudetekterad (och avancerad). Detta betyder att inställningen är skrivskyddad.

en: (4/6) Int array
sv: (4/6) Heltalsvektor

en: (4/6) Int test option with unit mm and using an array without constraints.
sv: (4/6) Heltalsvektorstestinställning med enheten mm utan villkor.

en: (5/6) Bool soft select soft detect emulated
sv: (5/6) Boolesk mjukvaruvald mjukvarudetekterad emulerad

en: (5/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and emulated (and advanced) capabilities.
sv: (5/6) Boolesk testinställning som är mjukvaruvald, mjukvarudetekterad och emulerad (och avancerad).

en: (5/6) Int array constraint range
sv: (5/6) Heltalsvektor intervallvillkor

en: (5/6) Int test option with unit dpi and using an array with a range constraint. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
sv: (5/6) Heltalsvektorstestinställning med enheten punkter per tum och intervallvillkor. Minimum är 4, maximum 192 och steglängden är 2.

en: (6/6) Bool soft select soft detect auto
sv: (6/6) Boolesk mjukvaruvald mjukvarudetekterad automatisk

en: (6/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and automatic (and advanced) capabilities. This option can be automatically set by the backend.
sv: (6/6) Boolesk testinställning som är mjukvaruvald, mjukvarudetekterad och automatisk (och avancerad). Denna inställning kan ställas in automatiskt av bakplanet.

en: (6/6) Int array constraint word list
sv: (6/6) Heltalsvektor listvillkor

en: (6/6) Int test option with unit percent and using an array with a word list constraint.
sv: (6/6) Heltalsvektorstestinställning med enheten procent och listvillkor.

en: 1/2 normal speed
sv: 1/2 av normal hastighet

en: 1/3 normal speed
sv: 1/3 av normal hastighet

en: 10mm
sv: 10 mm

en: 15mm
sv: 15 mm

en: 16 bits gray
sv: 16 bitars gråskala

en: 2-pixel
sv: 2 pixlar

en: 20mm
sv: 20 mm

en: 2x2 custom
sv: 2x2 användardefinierat

en: 2x2 normal
sv: 2x2 normalt

en: 3x3 custom
sv: 3x3 användardefinierat

en: 3x3 normal
sv: 3x3 normalt

en: 4-pixel
sv: 4 pixlar

en: 48 bits color
sv: 48 bitars färg

en: 4x4 coarse
sv: 4x4 grovt

en: 4x4 custom
sv: 4x4 användardefinierat

en: 4x4 fine
sv: 4x4 fint

en: 4x4 normal
sv: 4x4 normalt

en: 5x5 coarse
sv: 5x5 grovt

en: 5x5 custom
sv: 5x5 användardefinierat

en: 5x5 fine
sv: 5x5 fint

en: 6x4 (inch)
sv: 6x4 (tum)

en: 6x6 custom
sv: 6x6 användardefinierat

en: 6x6 normal
sv: 6x6 normalt

en: 8 bit output
sv: 8 bitars utdata

en: 8-pixel
sv: 8 pixlar

en: 8.5x11 (inch)
sv: 8,5x11 (tum)

en: 8x10 (inch)
sv: 8x10 (tum)

en: 8x8 Coarse Fatting
sv: 8x8 grov förtjockning

en: 8x8 Fine Fatting
sv: 8x8 fin förtjockning

en: 8x8 Vertical Line
sv: 8x8 lodrät linje

en: 8x8 coarse
sv: 8x8 grovt

en: 8x8 custom
sv: 8x8 användardefinierat

en: 8x8 fine
sv: 8x8 fint

en: 8x8 normal
sv: 8x8 normalt

en: 8x8 very fine
sv: 8x8 mycket fint

en: A longer exposure time lets the scanner collect more light. Suggested use is 175% for prints, 150% for normal slides and "Negative" for negative film. For dark (underexposed) images you can increase this value.
sv: En längre exponeringstid låter bildläsaren samla in mer ljus. Föreslagen användning är 175% för fotografier, 150% för diapositiv och "Negativ" för negativ film. För mörka (underexponerade) bilder kan du öka detta värde.

en: A5 landscape
sv: A5 liggande

en: A5 portrait
sv: A5 stående

en: ADF
sv: Automatisk dokumentmatare

en: ADF Back
sv: Automatisk dokumentmatare baksida

en: ADF Duplex
sv: Automatisk dokumentmatare dubbelsidigt

en: ADF Front
sv: Automatisk dokumentmatare framsida

en: ADF Mode
sv: Dokumentmatarläge

en: ADF cover open
sv: automatiska dokumentmatarens lock är öppet

en: ADF jam
sv: stopp i den automatiska dokumentmataren

en: Access to resource has been denied
sv: Tillträde till resursen har förvägrats

en: Addition of space in bottom position
sv: Lägg till utrymme nedanför bilden

en: Addition of space in top position
sv: Lägg till utrymme ovanför bilden

en: Adds to blue based on green level
sv: Lägger till till blått beroende på grönnivån

en: Adds to blue based on red level
sv: Lägger till till blått beroende på rödnivån

en: Adds to green based on blue level
sv: Lägger till till grönt beroende på blånivån

en: Adds to green based on red level
sv: Lägger till till grönt beroende på rödnivån

en: Adds to red based on blue level
sv: Lägger till till rött beroende på blånivån

en: Adds to red based on green level
sv: Lägger till till rött beroende på grönnivån

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Options
sv: Avancerade inställningar

en: After sending the scan command, wait until the button on the scanner is pressed to actually start the scan process.
sv: Efter att ha skickat inläsningskommandot, vänta tills knappen på läsaren trycks in för att starta inläsningen.

en: All pages
sv: Alla sidor

en: Always switches lamp off when doing dark calibration.
sv: Stäng alltid av lampan när mörkerkalibrering görs

en: Analog Gain
sv: Analog förstärkning

en: Analog frontend
sv: Analogt framplan

en: Analog gamma blue
sv: Analogt gamma blått

en: Analog gamma correction
sv: Analog gammakorrigering

en: Analog gamma green
sv: Analogt gamma grönt

en: Analog gamma red
sv: Analogt gamma rött

en: Analog gamma-correction
sv: Analog gammakorrigering

en: Analog gamma-correction for blue
sv: Analog gammakorrigering för blått

en: Analog gamma-correction for green
sv: Analog gammakorrigering för grönt

en: Analog gamma-correction for red
sv: Analog gammakorrigering för rött

en: Auto
sv: Automatiskt

en: Auto Threshold
sv: Automatiskt tröskelvärde

en: Auto area segmentation
sv: Automatisk ytuppdelning

en: Auto eject
sv: Mata ut automatiskt

en: Auto exposure
sv: Automatisk exponeringstid

en: Auto focus
sv: Autofokus

en: Auto focus only once
sv: Autofokusera endast en gång

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic Document Feeder
sv: Automatisk dokumentmatare

en: Automatic adjustment of threshold
sv: Automatisk inställning av tröskelvärde

en: Automatic separation
sv: Automatisk separering

en: Automatic threshold
sv: Automatiskt tröskelvärde

en: Automatic threshold mode
sv: Automatiskt tröskelläge

en: Automatic warmup
sv: Automatisk uppvärmning

en: Automatically eject the film from the device after each scan
sv: Mata ut filmen från enheten efter varje inläsning automatiskt

en: Automatically eject the film from the device before exiting the program
sv: Mata ut filmen från enheten automatiskt före programmet avslutas

en: Automatically sets brightness, contrast, white level, gamma, noise reduction and image emphasis
sv: Ställer in ljusstyrka, kontrast, vitnivå, gamma, brusreduktion och bildton automatiskt

en: Back
sv: Baksida

en: Backtrack lines
sv: Bakspårningslinjer

en: Balance factor for blue. A value of 100% means no correction.
sv: Balanseringsfaktor för blått. 100% betyder ingen korrigering.

en: Balance factor for green. A value of 100% means no correction.
sv: Balanseringsfaktor för grönt. 100% betyder ingen korrigering.

en: Balance factor for red. A value of 100% means no correction.
sv: Balanseringsfaktor för rött. 100% betyder ingen korrigering.

en: Bay
sv: Fack

en: Bayer Dither 16
sv: Bayergitter 16

en: Bayer Dither 64
sv: Bayergitter 64

en: Bi-level black and white (lineart mode)
sv: Tvånivå-svart-vit (streckteckningsläge)

en: Bind RGB
sv: Koppla RGB

en: Bind X and Y resolution
sv: Koppla X- och Y-upplösning

en: Bind analog gamma
sv: Koppla analogt gamma

en: Bind gamma
sv: Koppla gamma

en: Bit depth
sv: Bitdjup

en: Black
sv: Svart

en: Black level
sv: Svartnivå

en: Blue
sv: Blå

en: Blue balance
sv: Blå färgbalans

en: Blue brightness
sv: Blå ljusstyrka

en: Blue gain
sv: Blå förstärkning

en: Blue gain value of the AFE
sv: Det analoga framplanets blåförstärkningsvärde

en: Blue intensity
sv: Blå intensitet

en: Blue lamp off
sv: Blå lampa av

en: Blue offset
sv: Blå offset

en: Blue offset value of the AFE
sv: Det analoga framplanets blåoffsetsvärde

en: Bool test options
sv: Booleska testinställningar

en: Bottom to top
sv: Nerifrån och upp

en: Bottom-right x
sv: Höger

en: Bottom-right x position of scan area.
sv: Höger kant av inläsningsytan.

en: Bottom-right y
sv: Nedre

en: Bottom-right y position of scan area.
sv: Nedre kant av inläsningsytan.

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Built in CCT profile
sv: Inbyggd CCT-profil

en: Button 1
sv: Knapp 1

en: Button 2
sv: Knapp 2

en: Button state
sv: Knappläge

en: Button test options
sv: Knapptestinställningar

en: Button-controlled scan
sv: Knappkontrollerad inläsning

en: Buttons
sv: Knappar

en: CPU check error
sv: CPU-kontrollfel

en: CRT
sv: Bildskärm

en: CRT monitors
sv: Bildskärmar (CRT)

en: Cal. exposure-time
sv: Kalibreringsexponeringstid

en: Cal. exposure-time for blue
sv: Kalibreringsexponeringstid för blått

en: Cal. exposure-time for green
sv: Kalibreringsexponeringstid för grönt

en: Cal. exposure-time for red
sv: Kalibreringsexponeringstid för rött

en: Cal. lamp density
sv: Kalibreringslampdensitet

en: Calibrate
sv: Kalibrera

en: Calibrate Scanner
sv: Kalibrera bildläsaren

en: Calibrate before next scan
sv: Kalibrera före nästa inläsning

en: Calibrate lens focus in document position
sv: Kalibrera linsens fokus i dokumentets läge

en: Calibrates for black and white level.
sv: Kalibrerar för svart- och vitnivå.

en: Calibration
sv: Kalibrering

en: Calibration by backend
sv: Bakplanskalibrering

en: Calibration data cache
sv: Kalibreringsdatacache

en: Calibration mode
sv: Kalibreringsläge

en: Calibration now
sv: Kalibrera nu

en: Cancel button
sv: Avbrytknapp

en: Change Document.
sv: Byt dokument.

en: Change document
sv: Byt dokument

en: Changes intensity of midtones
sv: Ändrar intensitet hos mellantoner

en: Channel
sv: Kanal

en: Chipset ID
sv: Chipset-ID

en: Chipset name
sv: Chipsetsnamn

en: Clear calibration
sv: Rensa kalibrering

en: Clear calibration cache
sv: Rensa kalibreringsdatacache

en: Coarse
sv: Grovt

en: Coarse calibration
sv: Grovkalibrering

en: Coarse calibration for first scan only
sv: Grovkalibrering endast för första inläsningen

en: Coarse calibration is only done for the first scan. Works with most scanners and can save scanning time. If the image brightness is different with each scan, disable this option. For testing only.
sv: Grovkalibrering görs endast för första inläsningen. Fungerar för de flesta bildläsare och kan spara tid. Välj inte denna inställning om bildens ljusstyrka är olika för varje inläsning. Endast för test.

en: Color
sv: Färg

en: Color (48 bits)
sv: Färg (48 bitar)

en: Color 36
sv: Färg 36

en: Color Halftone
sv: Färgraster

en: Color Lineart
sv: Färgstreckteckning

en: Color Matrix
sv: Färgmatris

en: Color RAW
sv: Färg RAW

en: Color RGB
sv: Färg RGB

en: Color RGB TEXT
sv: Färg RGB TEXT

en: Color balance
sv: Färgbalans

en: Color channels gain settings
sv: Inställningar för färgkanalernas förstärkning

en: Color channels offset settings
sv: Inställningar för färgkanalernas offset

en: Color correction
sv: Färgkorrigering

en: Color correction coefficients
sv: Färgkorrigeringskoefficienter

en: Color pattern
sv: Färgmönster

en: Color24
sv: Färg 24

en: Color36
sv: Färg 36

en: Color48
sv: Färg 48

en: Colour lines per read
sv: Färglinjer per inläsning

en: Conditional
sv: Villkorlig

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Contrast blue channel
sv: Kontrast blå kanal

en: Contrast green channel
sv: Kontrast grön kanal

en: Contrast red channel
sv: Kontrast röd kanal

en: Controls blue level
sv: Bestämmer blånivån

en: Controls green level
sv: Bestämmer grönnivån

en: Controls red level
sv: Bestämmer rödnivån

en: Controls the "hue" (blue-level) of the acquired image.
sv: Bestämmer "nyansen" (blånivån) på den inhämtade bilden.

en: Controls the brightness of the acquired image.
sv: Bestämmer ljusstyrkan för den inlästa bilden.

en: Controls the brightness of the blue channel of the acquired image.
sv: Bestämmer ljusstyrkan för den blå kanalen i den inlästa bilden.

en: Controls the brightness of the green channel of the acquired image.
sv: Bestämmer ljusstyrkan för den gröna kanalen i den inlästa bilden.

en: Controls the brightness of the red channel of the acquired image.
sv: Bestämmer ljusstyrkan för den röda kanalen i den inlästa bilden.

en: Controls the contrast of the acquired image.
sv: Bestämmer kontrasten för den inlästa bilden.

en: Controls the contrast of the blue channel of the acquired image.
sv: Bestämmer kontrasten för den blå kanalen i den inlästa bilden.

en: Controls the contrast of the green channel of the acquired image.
sv: Bestämmer kontrasten för den gröna kanalen i den inlästa bilden.

en: Controls the contrast of the red channel of the acquired image.
sv: Bestämmer kontrasten för den röda kanalen i den inlästa bilden.

en: Controls whether backtracking is forced.
sv: Bestämmer ifall bakspårning används.

en: Copy button
sv: Kopieringsknapp

en: Correction according to film type
sv: Korrigering beroende på filmtyp

en: Correction according to transparency ratio
sv: Korrigering beroende på genomlysningskvot

en: Cover open
sv: Locket öppet

en: Crop actual image area
sv: Beskär verklig bildarea

en: Custom
sv: Användardefinierat

en: Custom color matrix for grayscale scans.
sv: Användardefinierad färgmatris för gråskaleinläsningar.

en: Custom color matrix.
sv: Användardefinierad färgmatris.

en: Debugging Options
sv: Debuggningsinställningar

en: Default
sv: Standard

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Define calibration mode
sv: Definiera kalibreringsläge

en: Define exposure-time for blue calibration
sv: Ange exponeringstid för blå kalibrering

en: Define exposure-time for blue scan
sv: Ange exponeringstid för blå inläsning

en: Define exposure-time for calibration
sv: Ange exponeringstid för kalibrering

en: Define exposure-time for green calibration
sv: Ange exponeringstid för grön kalibrering

en: Define exposure-time for green scan
sv: Ange exponeringstid för grön inläsning

en: Define exposure-time for red calibration
sv: Ange exponeringstid för röd kalibrering

en: Define exposure-time for red scan
sv: Ange exponeringstid för röd inläsning

en: Define exposure-time for scan
sv: Ange exponeringstid för inläsning

en: Define lamp density for calibration
sv: Ange lampdensitet för kalibrering

en: Define lamp density for scan
sv: Ange lampdensitet för inläsning

en: Defines blue lamp off parameter
sv: Definierar blå-lampa-av-parameter

en: Defines green lamp off parameter
sv: Definierar grön-lampa-av-parameter

en: Defines red lamp off parameter
sv: Definierar röd-lampa-av-parameter

en: Defines the halftoning (dithering) pattern for scanning halftoned images.
sv: Anger rastermönster (gitter) för inläsning av rastrerade bilder.

en: Defines the zoom factor the scanner will use
sv: Anger zoom-faktorn som bildläsaren kommer att använda

en: Delay the transfer of data to the pipe.
sv: Fördröj överföringen av data.

en: Density control
sv: Densitetsinställning

en: Detect stapled document
sv: Detektera häftade dokument

en: Determines the speed at which the scan proceeds.
sv: Bestämmer hastigheten med vilken inläsningen sker.

en: Determines whether a builtin or a custom gamma-table should be used.
sv: Bestämmer ifall en inbyggd eller användardefinierad gammatabell skall användas.

en: Device busy
sv: Enheten upptagen

en: Device-Settings
sv: Enhetsinställningar

en: Diamond
sv: Diamant

en: Disable auto document feeder and use flatbed only
sv: Stäng av den automatiska dokumentmataren och använd endast flatbädden

en: Disable backtracking
sv: Stäng av bakspårning

en: Disable dynamic lineart
sv: Avaktivera dynamisk streckteckning

en: Disable gamma correction
sv: Stäng av gammakorrigering

en: Disable interpolation
sv: Stäng av interpolering

en: Disable pre focus
sv: Stäng av förfokusering

en: Disable use of a software adaptive algorithm to generate lineart relying instead on hardware lineart.
sv: Stäng av användandet av en adaptiv algoritm i mjukvaran för att generera streckteckningsinläsningar för att i stället använda hårdvarans streckteckningsinläsningsläge.

en: Disable white shading correction
sv: Stäng av vit skuggkorrigering

en: DispersedDot16x16
sv: Upplöst punkt 16x16

en: DispersedDot8x8
sv: Upplöst punkt 8x8

en: Display short resolution list
sv: Visa en kort lista med upplösningar

en: Dither
sv: Gitter

en: Dither A (4x4 Bayer)
sv: Gitter A (4x4 Bayer)

en: Dither B (4x4 Spiral)
sv: Gitter B (4x4 spiral)

en: Dither C (4x4 Net Screen)
sv: Gitter C (4x4 nätskärm)

en: Dither D (8x4 Net Screen)
sv: Gitter D (8x4 nätskärm)

en: Dithered/halftone black & white (halftone mode)
sv: Gittrad/rastrerad svart-vit (rasterläge)

en: Dithermap 1
sv: Gitterkarta 1

en: Dithermap 2
sv: Gitterkarta 2

en: Do a grayscale rather than color scan
sv: Gör en gråskaleinläsning i stället för en färginläsning

en: Do a quality white-calibration
sv: Utför en kvalitetsvitkalibrering

en: Do auto focus only once between ejects
sv: Autofokusera endast en gång mellan utmatningar

en: Do not calibrate focus
sv: Kalibrera inte fokus

en: Do not force status code
sv: Framtvinga inte statuskod

en: Do not force the backend to return a status code.
sv: Tvinga inte bakplanet att returnera en statuskod.

en: Do not stop after double feed detection
sv: Avbryt inte efter dubbelmatningsdetektering

en: Document Feeder
sv: Dokumentmatare

en: Document feeder extras
sv: Dokumentmatarinställningar

en: Document feeder jammed
sv: Stopp i dokumentmataren

en: Document feeder out of documents
sv: Slut på dokument i dokumentmataren

en: Double Optical Resolution
sv: Dubbel optisk upplösning

en: Double feed detection
sv: Dubbelmatningsdetektering

en: Double feed detector sensitivity
sv: Dubbelmatningsdetektionskänslighet

en: Double letter 11x17 in
sv: Dubbelt US-Letter 11x17 tum

en: Download pattern A
sv: Nedladdat mönster A

en: Download pattern B
sv: Nedladdat mönster B

en: Dropout
sv: Blindfärg

en: Duplex
sv: Dubbelsidigt

en: Duplex scan
sv: Dubbelsidig inläsning

en: Duplex scan provide a scan of the front and back side of the document
sv: Dubbelsidig inläsning läser in dokumentets framsida och baksida

en: Duration of read-delay
sv: Längd på läsfördröjning

en: Dynamic threshold curve, from light to dark, normally 50-65
sv: Dynamisk tröskelkurva, från ljust till mörkt, vanligen 50-65

en: Eject
sv: Mata ut

en: Eject document after scanning
sv: Mata ut dokument efter inläsning

en: Eject film after each scan
sv: Mata ut film efter varje inläsning

en: Eject film before exit
sv: Mata ut filmen före avslut

en: Eject film now
sv: Mata ut filmen nu

en: Eject the film *now*
sv: Mata ut filmen *nu*

en: Eject the sheet in the ADF
sv: Mata ut bladet i dokumentmataren

en: Email button
sv: E-postknapp

en: Emulate Grayscale
sv: Emulera gråskala

en: Enable Duplex (Dual-Sided) Scanning
sv: Sätt på dubbelsidig inläsning

en: Enable automatic determination of threshold for line-art scans.
sv: Möjliggör automatisk bestämning av tröskelvärde för streckteckningsinläsningar.

en: Enable selection of exposure-time
sv: Möjliggör val av exponeringstid

en: Enable selection of lamp density
sv: Möjliggör val av lampdensitet

en: Enable test options
sv: Aktivera testinställningar

en: Enable various test options. This is for testing the ability of frontends to view and modify all the different SANE option types.
sv: Aktivera diverse testinställningar. Detta är till för att testa förmågan hos framplan att visa och ändra de olika typerna av SANE-inställningar.

en: Enable/Disable double feed detection
sv: Aktivera/avaktivera dubbelmatningsdetekteing

en: Enable/Disable length control mode
sv: Aktivera/avaktivera läge för längdkontroll

en: Enable/Disable long paper mode
sv: Aktivera/avaktivera läge för långt papper

en: Enable/disable auto focus
sv: Aktivera/avaktivera autofokus

en: Enable/disable the auto exposure feature
sv: Aktivera/avaktivera automatisk exponeringstid

en: Enables or disables calibration data cache.
sv: Aktiverar eller deaktiverar kaliberingsdatacache.

en: Enables or disables speeding up sensor movement.
sv: Aktiverar eller deaktiverar ökning av givarens rörelsehastighet.

en: End of file reached
sv: Filslut nått

en: Enhance Blue
sv: Framhäv blått

en: Enhance Green
sv: Framhäv grönt

en: Enhance Red
sv: Framhäv rött

en: Enhanced mode
sv: Förbättringsläge

en: Enhancement
sv: Förbättring

en: Error Diffusion
sv: Feldiffusion

en: Error during device I/O
sv: Fel under enhets-I/O

en: Exchange upper and lower byte of image data in 16 bit modes. This option can be used to test the 16 bit modes of frontends, e.g. if the frontend uses the correct endianness.
sv: Kastar om den högre och lägre byten i bilddata i 16-bitarslägen. Denna inställning kan användas för att testa 16-bitarslägen på framplan, dvs om framplanet använder rätt endianness.

en: Execute calibration *now*
sv: Genomför kalibrering *nu*

en: Exposure time
sv: Exponeringstid

en: Extend lamp timeout
sv: Utöka lampavstängningstid

en: Extends lamp timeout (from 15 minutes to 1 hour)
sv: Utökar lampavstängningstiden (från 15 minuter till 1 timme)

en: Extra Fast
sv: Extra snabb

en: Extra color adjustments
sv: Extra färgjusteringar

en: Extras
sv: Övrigt

en: Fast
sv: Snabb

en: Fast gray mode
sv: Snabbt gråskaleläge

en: Fast preview
sv: Snabb förhandsgranskning

en: Fast scan
sv: Snabbinläsning

en: Faster
sv: Snabbare

en: Fastest
sv: Snabbast

en: Fax button
sv: Faxknapp

en: Feeder mode
sv: Dokumentmatarläge

en: File button
sv: Filknapp

en: Filename
sv: Filnamn

en: Film type
sv: Filmtyp

en: Film-strip
sv: Filmremsa

en: Fine
sv: Fint

en: Fine color
sv: Fin färg

en: Firmware balance
sv: Färgbalans från fast programvara

en: First entry
sv: Första punkten

en: Fit to page
sv: Anpassa till sida

en: Fix focus position
sv: Fast fokuseringspunkt

en: Fixed test options
sv: Bråktalstestinställningar

en: Flatbed
sv: Flatbädd

en: Flatbed only
sv: Endast flatbädd

en: Focus
sv: Fokus

en: Focus 2.5mm above glass
sv: Fokusera 2,5 mm ovanför glaset

en: Focus Position
sv: Fokuseringspunkt

en: Focus on glass
sv: Fokusera på glaset

en: Force backtracking
sv: Använd bakspårning

en: Force monochrome preview
sv: Använd monokrom förhandsgranskning

en: Force real depth
sv: Använd verkligt bitdjup

en: Force scanner calibration before scan
sv: Utför bildläsarkalibrering före inläsning

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_ACCESS_DENIED after sane_read() has been called.
sv: Tvinga bakplanet att returnera statuskoden SANE_STATUS_ACCESS_DENIED efter det att sane_read() har anropats.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_COVER_OPEN after sane_read() has been called.
sv: Tvinga bakplanet att returnera statuskoden SANE_STATUS_COVER_OPEN efter det att sane_read() har anropats.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_EOF after sane_read() has been called.
sv: Tvinga bakplanet att returnera statuskoden SANE_STATUS_EOF efter det att sane_read() har anropats.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_IO_ERROR after sane_read() has been called.
sv: Tvinga bakplanet att returnera statuskoden SANE_STATUS_IO_ERROR efter det att sane_read() har anropats.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_JAMMED after sane_read() has been called.
sv: Tvinga bakplanet att returnera statuskoden SANE_STATUS_JAMMED efter det att sane_read() har anropats.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_DOCS after sane_read() has been called.
sv: Tvinga bakplanet att returnera statuskoden SANE_STATUS_NO_DOCS efter det att sane_read() har anropats.

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_MEM after sane_read() has been called.
sv: Tvinga bakplanet att returnera statuskoden SANE_STATUS_NO_MEM efter det att sane_read() har anropats.

en: From paper
sv: Från papper

en: From scanner
sv: Från bildläsare

en: From white stick
sv: Från kalibreringsraden

en: Front
sv: Framsida

en: Front button wait
sv: Invänta knapptryck

en: Full scan
sv: Fullständig inläsning

en: Fuzzy parameters
sv: Oklara parametrar

en: Gain
sv: Förstärking

en: Gamma Correction
sv: Gammakorrigering

en: Gamma Tables
sv: Gammatabeller

en: Gamma correction
sv: Gammakorrigering

en: Gamma correction will be disabled
sv: Gammakorrigering kommer att stängas av

en: Gamma function exponent
sv: Gammafunktionsexponent

en: Gamma value
sv: Gammavärde

en: Gamma-correction table for the blue band.
sv: Gammakorrigeringstabell för den blå kanalen.

en: Gamma-correction table for the green band.
sv: Gammakorrigeringstabell för den gröna kanalen.

en: Gamma-correction table for the red band.
sv: Gammakorrigeringstabell för den röda kanalen.

en: Gamma-correction table.  In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
sv: Gammakorrigeringstabell. I färgläge påverkar denna inställning de röda, gröna och blå kanalerna samtidigt (dvs det är en intensitetsgammatabell).

en: Geometry
sv: Geometri

en: Geometry Group
sv: Geometrigrupp

en: Grain size
sv: Kornstorlek

en: Gray
sv: Grå

en: Gray gain
sv: Grå förstärkning

en: Gray mode color
sv: Grålägesfärg

en: Gray offset
sv: Grå offset

en: Gray16
sv: Grå 16

en: Gray8
sv: Grå 8

en: Grayify
sv: Gör grå

en: Grayscale 4 bits
sv: 4 bitars gråskala

en: Grayscale 8 bits
sv: 8 bitars gråskala

en: Grayscale scan
sv: Gråskaleinläsning

en: Green
sv: Grön

en: Green balance
sv: Grön färgbalans

en: Green brightness
sv: Grön ljusstyrka

en: Green gain
sv: Grön förstärkning

en: Green gain value of the AFE
sv: Det analoga framplanets grönförstärkningsvärde

en: Green intensity
sv: Grön intensitet

en: Green lamp off
sv: Grön lampa av

en: Green offset
sv: Grön offset

en: Green offset value of the AFE
sv: Det analoga framplanets grönoffsetvärde

en: Greyscale lines per read
sv: Gråskalelinjer per inläsning

en: Grid
sv: Rutnät

en: Halftone
sv: Raster

en: Halftone A (Hard Tone)
sv: Raster A (hårt)

en: Halftone B (Soft Tone)
sv: Raster B (mjukt)

en: Halftone C (Net Screen)
sv: Raster C (nätskärm)

en: Halftone Dot 32
sv: Rasterpunkt 32

en: Halftone Dot 64
sv: Rasterpunkt 64

en: Halftone pattern
sv: Rastermönster

en: Halftone pattern size
sv: Rastermönstersstorlek

en: Halftoning
sv: Rastrering

en: Halftoning Unsupported
sv: Rastrering stöds inte

en: Hand-Scanner Simulation
sv: Handbildläsarsimulering

en: Hand-scanner simulation
sv: Handbildläsarsimulering

en: Hardware internal X position of the scanning area.
sv: Inläsningsytans hårdvaruinterna X-position.

en: Hardware internal Y position of the scanning area.
sv: Inläsningsytans hårdvaruinterna Y-position.

en: Hardware resolution
sv: Hårdvaruupplösning

en: Hardware specific options
sv: Hårdvaruspecifika inställningar

en: High
sv: Hög

en: High contrast printing
sv: Utskrift med hög kontrast

en: High density printing
sv: Utskrift med hög densitet

en: High sensivity
sv: Hög känsighet

en: Highest quality but lower speed
sv: Högsta kvalitet men lägre hastighet

en: Highest speed but lower quality
sv: Högsta hastighet men lägre kvalitet

en: Highlight
sv: Belysning

en: Highlight for blue
sv: Belysning för blått

en: Highlight for green
sv: Belysning för grönt

en: Highlight for red
sv: Belysning för rött

en: Holder focus position 0mm
sv: Hållarens fokuseringspunkt 0 mm

en: Horizontal
sv: Vågrätt

en: Horizontal bold
sv: Vågrätt fetstil

en: Horizontal narrow
sv: Vågrätt smal

en: How long to wait after transferring each buffer of data through the pipe.
sv: Längden på fördröjningen efter varje databuffer som överförts.

en: Hue
sv: Nyans

en: If Automatic Document Feeder is selected, the feeder will be 'empty' after 10 scans.
sv: Om Automatisk dokumentmatare valts kommer mataren att vara 'tom' efter 10 inläsningar.

en: If checked the backend automatically tries to determine an optimal value for the threshold.
sv: Om denna inställning är vald försöker bakplanet automatiskt bestämma ett optimalt tröskelvärde.

en: If checked the color calibration before a scan is done by the backend
sv: Om denna inställning är vald utförs färgkalibreringen före en inläsning av bakplanet

en: If checked the scanner does not perform backtracking
sv: Om denna inställning är vald utför bildläsaren ingen bakspårning

en: If enabled, image will be scanned in color mode and then converted to grayscale by software. This may improve image quality in some circumstances.
sv: Om aktiverad, kommer bilden att läsas in i färg för att sedan konverteras till gråskala av mjukvara. Detta kan förbättra bildkvaliteten under vissa omständigheter.

en: If enabled, only the shading correction is performed during calibration. The default values for gain, offset and exposure time, either build-in or from the configuration file, are used.
sv: Om denna inställning är vald utförs endast skuggkorrigering vid kalibrering. Standardvärden för förstärkning, offset och exponeringstid, endera inbyggda eller från konfigureringsfilen, kommer att användas.

en: If enabled, some images involved in scanner processing are saved to analyze them.
sv: Om aktiverad kommer ett antal bilder inblandade i inläsningsprocesseringen att sparas för analys.

en: If enabled, the device will be calibrated before the next scan. Otherwise, calibration is performed only before the first start.
sv: Om denna inställning är vald kommer enheten att kalibreras före nästa inläsning. Annars utförs kalibrering endast före första inläsningen.

en: If gamma is enabled, scans are always made in 16 bits depth to improve image quality and then converted to the selected depth. This option avoids depth emulation.
sv: Om gamma är aktiverat görs inläsningar alltid med 16 bitars djup för att förbättra bildkvaliteten för att sedan konvertera till det valda bitdjupet. Denna inställning undviker bitdjupsemulering.

en: Ignore calibration
sv: Ignorera kalibrering

en: Ignore center double feed sensor
sv: Ignorera mellersta dubbelmatningssensorn

en: Ignore left double feed sensor
sv: Ignorera vänstra dubbelmatningssensorn

en: Ignore right double feed sensor
sv: Ignorera högra dubbelmatningssensorn

en: Image
sv: Bild

en: Image Enhancement
sv: Bildförbättring

en: Image colours will be inverted
sv: Bildens färger kommer att inverteras

en: Image emphasis
sv: Bildton

en: Image intensity
sv: Bildintensitet

en: Image modification options
sv: Bildförändringsinställningar

en: Impact-dot printers
sv: Matrisskrivare

en: In RGB-mode use same values for each color
sv: Använd samma värden för varje färg i RGB-läge

en: Increase or decrease the analog gain of the CCD array
sv: Öka eller minska CCD-sensorns analoga förstärkning

en: Infrared
sv: Infraröd

en: Ink-jet printers
sv: Bläckstråleskrivare

en: Int test options
sv: Heltalsinställningar

en: Invalid argument
sv: Ogiltigt argument

en: Inverse Image
sv: Inverterad bild

en: Inverse image in B/W mode
sv: Invertera bilden i svart-vitt läge

en: Inverse image in B/W or halftone mode
sv: Invertera bild i svart-vitt eller rasterläge

en: Invert endianness
sv: Invertera endianness

en: It is right and left reversing
sv: Den kastar om höger och vänster

en: JPEG Image Compression with Q parameter, '0' - no compression
sv: JPEG-bildkomprimmering med Q-parameter, '0' - ingen komprimmering

en: JPEG compression
sv: JPEG-komprimmering

en: JPEG compression (yours application must be able to uncompress)
sv: JPEG-komprimmering (din applikation måste kunna dekomprimmera)

en: Lamp color
sv: Lampfärg

en: Lamp not ready, please retry
sv: Lampan ej klar, vanligen försök igen

en: Lamp off
sv: Lampa av

en: Lamp off at exit
sv: Lampa av vid avslut

en: Lamp off during dark calibration
sv: Stäng av lampan under mörkerkalibrering

en: Lamp off during scan
sv: Stäng av lampan under inläsning

en: Lamp off time
sv: Lampavstängningstid

en: Lamp off time (minutes)
sv: Lampavstängningstid (minuter)

en: Lamp on
sv: Lampa på

en: Lamp status
sv: Lampstatus

en: Lamp timeout
sv: Lampavstängningstid

en: Lampoff-time
sv: Lampavstängningstid

en: Lampoff-time in seconds.
sv: Lampavstängningstid i sekunder.

en: Lampswitch
sv: Lampströmbrytare

en: Landscape
sv: Liggande

en: Legal
sv: US-Legal

en: Length Control Mode is a mode that the scanner reads up to the shorter length of actual paper or logical document length.
sv: I längdkontrolläge läser bildläsaren upp till den kortare av verklig papperslängd och logisk dokumentlängd.

en: Length control mode
sv: Längdkontrollsläge

en: Lens calibration in doc position
sv: Kalibrera linsen i dokumentets läge

en: Let's see whether frontends can treat this right
sv: Låt oss se om framplan kan hantera detta

en: Letter
sv: US-Letter

en: Limit the amount of data transferred with each call to sane_read().
sv: Begränsa mängden data som överförs vid varje anrop till sane_read().

en: Lineart
sv: Streckteckning

en: Load the image as grayscale.
sv: Läs in bilden som gråskala

en: Long Paper Mode is a mode that the scanner reads the image after it divides long paper by the length which is set in Document Size option.
sv: I långpappersläge läser bildläsaren in bilden efter att den delat upp långa papper i delar med en längd som angetts in dokumentstorleksparametrarna.

en: Long paper mode
sv: Läge för långa papper

en: Loss of pixels per line
sv: Pixelförlust per rad

en: Low
sv: Låg

en: Low density printing
sv: Utskrift med låg densitet

en: Low sensivity
sv: Låg känsighet

en: Manual feed mode
sv: Manuell matning

en: Manual feed timeout
sv: Timeout för manuell matning

en: Manual focus position
sv: Manuell fokuseringspunkt

en: Manual pre focus
sv: Manuell förfokusering

en: Manually switching the lamp(s).
sv: Slår av/på lamp(an/orna) manuellt.

en: Matrix multiplication of RGB
sv: Matrismultiplikation av RGB

en: Maximum diameter of lone dots to remove from scan
sv: Maximal diameter för ensamma prickar som tas bort från den inlästa bilden

en: Medium
sv: Medel

en: Medium handling
sv: Mediahantering

en: Midtone
sv: Mittvärde

en: Midtone for blue
sv: Mittvärde för blått

en: Midtone for green
sv: Mittvärde för grönt

en: Midtone for red
sv: Mittvärde för rött

en: Minutes until lamp is turned off after scan
sv: Antal minuter innan lampan stängs av efter en inläsning

en: Mirror horizontal
sv: Spegla vågrätt

en: Mirror image
sv: Spegla bild

en: Mirror image (left/right flip)
sv: Spegla bilden (vänster/höger)

en: Mirror image horizontally.
sv: Spegla bilden vågrätt.

en: Mirror image vertically.
sv: Spegla bilden lodrätt.

en: Mirror the image horizontally
sv: Spegla bilden vågrätt

en: Mirror the image.
sv: Spegla bilden.

en: Mirror vertical
sv: Spegla lodrätt

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Mode 1
sv: Läge 1

en: Mode 2
sv: Läge 2

en: Mode 3
sv: Läge 3

en: Mono Color Matrix
sv: Enfärgsmatris

en: Multi-level RGB color (one pass color)
sv: Flernivå-RGB-färg (enpass-färg)

en: Multi-level black & white (grayscale mode)
sv: Flernivå-svart-vit (gråskaleläge)

en: NTSC Gray
sv: NTSC-grå

en: NTSC RGB
sv: NTSC-RGB

en: Need calibration
sv: Behöver kalibrering

en: Negative
sv: Negativ

en: Negative Film
sv: Negativ film

en: Negative Slide
sv: Dianegativ

en: Negative color
sv: Negativ färg

en: Negative film
sv: Negativ film

en: Negative film type
sv: Negativfilmtyp

en: Negative gray
sv: Negativ gråskala

en: Negatives
sv: Negativ

en: No Correction
sv: Ingen korrigering

en: No detection
sv: Ingen detektering

en: No transparency correction
sv: Ingen genomlysningskorrigering

en: Noise reduction
sv: Brusreducering

en: None
sv: Inget

en: Normal mode
sv: Normalläge

en: Normal speed
sv: Normal hastighet

en: Number of bits per sample, typical values are 1 for "line-art" and 8 for multibit scans.
sv: Antal bitar per sampel, typiska värden är 1 för "streckteckningar" och 8 för flerbitinläsningar.

en: Number of lines the scan slider moves back when backtracking occurs. That happens when the scanner scans faster than the computer can receive the data. Low values cause faster scans but increase the risk of omitting lines.
sv: Antal linjer inläsningshuvudet flyttar sig bakåt när bakspårning sker. Detta händer när bildläsaren läser in fortare än datorn kan ta emot data. Låga värden ger snabbare inläsningar men ökar risken för att utelämna linjer.

en: Number of options
sv: Antal inställningsvärden

en: Number of scan lines to request in a SCSI read. Changing this parameter allows you to tune the speed at which data is read from the scanner during scans. If this is set too low, the scanner will have to stop periodically in the middle of a scan; if it's set too high, X-based frontends may stop responding to X events and your system could bog down.
sv: Antal inläsningslinjer som skall begäras vid en SCSI-läsning. Genom att ändra denna parameter kan du ställa in hastigheten med vilken data läses från bildläsaren under inläsningar. Om den sätts för låg, kommer bildläsaren att behöva stanna med jämna mellanrum under inläsningen. Om den sätts för hög kan X-baserade framplan sluta svara på X-händelser och ditt system kan gå ned.

en: Number of the frame to scan
sv: Bildruta att läsa in

en: OCR button
sv: Optisk teckenigenkännings-knapp

en: Off
sv: Av

en: Offer a select filedescriptor for detecting if sane_read() will return data.
sv: Erbjud en select file descriptor för att detektera om sane_read() kommer att returnera data.

en: Offer select file descriptor
sv: Erbjud en select file descriptor

en: On
sv: På

en: One page
sv: En sida

en: Only perform shading-correction
sv: Utför endast skuggkorrigering

en: Operation not supported
sv: Kommandot ej understött

en: Operation was cancelled
sv: Kommandot avbröts

en: Optional equipment
sv: Tillvalsutrustning

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: PDF button
sv: PDF-knapp

en: Page height
sv: Sidans höjd

en: Page loaded
sv: Sida laddad

en: Page width
sv: Sidans bredd

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Pass-through
sv: Oförändrat

en: Perform scanner self diagnosis
sv: Genomför bildläsarsjälvdiagnos

en: Performs calibration
sv: Utför kalibrering

en: Physical size of the paper in the ADF
sv: Verklig storlek på papperet i den automatiska dokumentmataren

en: Positive
sv: Positiv

en: Positive Film
sv: Positiv film

en: Positive Slide
sv: Diapositiv

en: Positive or negative film
sv: Positiv eller negativ film

en: Power button
sv: Påslagningsknapp

en: Predefined settings
sv: Fördefinierade inställningar

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Preview mode
sv: Förhandsgranskningsläge

en: Print
sv: Fotografi

en: Print a list of all options.
sv: Skriv ut en lista med alla inställningar.

en: Print options
sv: Skriv ut inställningar

en: Provides standard scanning areas for photographs, printed pages and the like.
sv: Ger standardinläsningsytor för fotografier, tryckta sidor och liknande.

en: Quality calibration
sv: Kvalitetskalibrering

en: Quality scan
sv: Kvalitetsinläsning

en: Quick format
sv: Snabbformatera

en: RAM check error
sv: RAM-kontrollfel

en: ROM check error
sv: ROM-kontrollfel

en: Randomize
sv: Slumpvist

en: Raw
sv: Rå

en: Read delay
sv: Läsfördröjning

en: Read limit
sv: Läsbegränsning

en: Read only test-option
sv: Skrivskyddad testinställning

en: Read-only option that specifies how many options a specific devices supports.
sv: Skrivskyddat värde som anger hur många parametrar en specifik enhet stödjer.

en: Red
sv: Röd

en: Red balance
sv: Röd färgbalans

en: Red brightness
sv: Röd ljusstyrka

en: Red gain
sv: Röd förstärkning

en: Red gain value of the AFE
sv: Det analoga framplanets rödförstärkningsvärde

en: Red intensity
sv: Röd intensitet

en: Red lamp off
sv: Röd lampa av

en: Red offset
sv: Röd offset

en: Red offset value of the AFE
sv: Det analoga framplanets rödoffsetvärde

en: Reduce the isolated dot noise
sv: Minska bruset från isolerade punkter

en: Reflective
sv: Speglande

en: Request a preview-quality scan.
sv: Begär en inläsning i förhandsgranskningskvalitet.

en: Request backend to remove border from pages digitally
sv: Begär att drivrutinen tar bort ram från sidor automatiskt

en: Request driver to detect and correct 90 degree image rotation
sv: Begär att drivrutinen detekterar och korrigerar 90 graders bildrotation

en: Request driver to discard pages with low numbers of dark pixels
sv: Begär att drivrutinen hoppar över sidor med få mörka pixlar

en: Request driver to remove border from pages digitally
sv: Begär att drivrutinen tar bort ramar från sidor auomatiskt

en: Request driver to rotate pages by a fixed amount
sv: Begär att drivrutinen roterar sidor med ett fixt värde

en: Request driver to rotate skewed pages digitally
sv: Begär att drivrutinen linjerar upp sneda sidor digitalt

en: Request that all previews are done in monochrome mode.  On a three-pass scanner this cuts down the number of passes to one and on a one-pass scanner, it reduces the memory requirements and scan-time of the preview.
sv: Begär att alla förhandsgranskningar görs i monokromt läge. På en trepassläsare så begränsar det antalet pass till ett och på en enpassläsare så reduceras både minnesåtgång och inläsningstid för en förhandsgranskning.

en: Request that all previews are done in the fastest (low-quality) mode. This may be a non-color mode or a low resolution mode.
sv: Begär att alla förhandsgranskningar görs i det snabbaste (lågkvalitets-)läget. Detta kan vara en icke-färginläsning eller en lågupplösningsinläsning.

en: Reset chipset
sv: Återställ chipset

en: Reset scanner
sv: Återställ bildläsare

en: Reset the scanner
sv: Återställ bildläsaren

en: Resets chipset data
sv: Återställer chipsetdata

en: Return SANE_STATUS_ACCESS_DENIED
sv: Returnera SANE_STATUS_ACCESS_DENIED

en: Return SANE_STATUS_COVER_OPEN
sv: Returnera SANE_STATUS_COVER_OPEN

en: Return SANE_STATUS_EOF
sv: Returnera SANE_STATUS_EOF

en: Return SANE_STATUS_IO_ERROR
sv: Returnera SANE_STATUS_IO_ERROR

en: Return SANE_STATUS_JAMMED
sv: Returnera SANE_STATUS_JAMMED

en: Return SANE_STATUS_NO_DOCS
sv: Returnera SANE_STATUS_NO_DOCS

en: Return SANE_STATUS_NO_MEM
sv: Returnera SANE_STATUS_NO_MEM

en: Return fuzzy lines and bytes per line when sane_parameters() is called before sane_start().
sv: Returnera oklara lines och bytes_per_line när sane_parameters() anropas före sane_start().

en: Return-value of sane_read
sv: Returvärde för sane_read

en: Rotate image clockwise
sv: Rotera bilden medurs

en: SCSI parity error
sv: SCSI-paritetsfel

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Save debugging images
sv: Spara debuggningsbilder

en: Scalar gamma
sv: Skalärt gamma

en: Scalar gamma blue
sv: Skalärt gamma blått

en: Scalar gamma green
sv: Skalärt gamma grönt

en: Scalar gamma red
sv: Skalärt gamma rött

en: Scan Mode
sv: Bildläsarläge

en: Scan Mode Group
sv: Bildläsarlägesgrupp

en: Scan area and media size options
sv: Inläsningsområdes- och orginalstorleksinställningar

en: Scan button
sv: Inläsningsknapp

en: Scan counter
sv: Inläsningsräknare

en: Scan exposure-time
sv: Inläsningsexponeringstid

en: Scan exposure-time for blue
sv: Inläsningsexponeringstid för blått

en: Scan exposure-time for green
sv: Inläsningsexponeringstid för grönt

en: Scan exposure-time for red
sv: Inläsningsexponeringstid för rött

en: Scan in fast gray mode (lower quality).
sv: Läs in i snabbt gråskaleläge (lägre kvalitet).

en: Scan lamp density
sv: Inläsningslampdensitet

en: Scan margins
sv: Inläsningsmarginaler

en: Scan mode
sv: Bildläsarläge

en: Scan resolution
sv: Upplösning

en: Scan source
sv: Bildläsarkälla

en: Scan speed
sv: Inläsningshastighet

en: Scan the complete scanning area including calibration strip. Be careful. Don't select the full height. For testing only.
sv: Läs in hela inläsningsytan inklusive kalibreringsraden. Var försiktig. Välj inte för stor höjd. Endast för test.

en: Scanner automatically detect image area and crop it
sv: Bildläsaren detecterar automatiskt verklig bildarea och beskär den

en: Scanner cover is open
sv: Bildläsarens lock är öppet

en: Scanner mechanism locked for transport
sv: Bildläsaren låst för transport

en: Scanner model
sv: Bildläsarmodel

en: Scanner sensors and buttons
sv: Bildläsarsensorer och -knappar

en: Scanner shrinks image to fit scanned page
sv: Bildläsaren krymper sidan för att rymmas på den inlästa sidan

en: Scanner will be stop  when a paper have been skewed
sv: Stoppa bildläsaren när ett papper har inmatats snett

en: Second entry
sv: Andra punkten

en: Select bay to scan
sv: Välj fack att läsa in från

en: Select film type
sv: Välj filmtyp

en: Select minimum-brightness to get a white point
sv: Välj minsta ljusstyrkan för att få en vitpunkt

en: Select smoothing filter.
sv: Välj utjämningsfilter.

en: Select the film type
sv: Välj filmtyp

en: Select the kind of test picture. Available options:
    Solid black: fills the whole scan with black.
    Solid white: fills the whole scan with white.
    Color pattern: draws various color test patterns depending on the mode.
    Grid: draws a black/white grid with a width and height of 10 mm per square.
sv: Väljer typ av testbild. Möjliga val:
    Helsvart: fyller hela bilden med svart.
    Helvit: fyller hela bilden med vitt.
    Färgmönster: ritar olika testfärgmönster beroende på bildläsarläget.
    Rutnät: ritar ett svart-vitt rutnät med en bredd och höjd på 10 mm per ruta.

en: Select the mode for previews. Greyscale previews usually give the best combination of speed and detail.
sv: Välj förhandsgranskningsläge. Gråskaleförhandsgranskningar ger oftast den bästa kombinationen av hastighet och detaljrikedom.

en: Select the return-value of sane_read(). "Default" is the normal handling for scanning. All other status codes are for testing how the frontend handles them.
sv: Väljer returvärde för sane_read(). "Standard" är den normala hantering för inläsning. Alla andra statuskoder är till för att testa hur framplanet hanterar dem.

en: Select the test picture
sv: Välj testbild

en: Selects a value for scalar gamma correction (blue channel)
sv: Väljer värde för skalär gammakorrigering (blå kanal)

en: Selects a value for scalar gamma correction (green channel)
sv: Väljer värde för skalär gammakorrigering (grön kanal)

en: Selects a value for scalar gamma correction (red channel)
sv: Väljer värde för skalär gammakorrigering (röd kanal)

en: Selects a value for scalar gamma correction.
sv: Väljer värde för skalär gammakorrigering.

en: Selects the "graininess" of the acquired image.  Smaller values result in sharper images.
sv: Väljer "kornigheten" för den inlästa bilden. Mindre värden ger skarpare bilder.

en: Selects the ADF mode (simplex/duplex)
sv: Väljer läge för den automatiska dokumentmataren (enkelsidigt/dubbelsidigt)

en: Selects the brightness.
sv: Väljer ljusstyrka.

en: Selects the colour band, "Master" means that all colours are affected.
sv: Väljer färgkanal, "Master" betyder att alla färgkanaler påverkas.

en: Selects the dropout.
sv: Väljer blindfärg.

en: Selects the film type, i.e. negatives or slides
sv: Väljer filmtyp, t.ex. negativ eller diapositiv

en: Selects the gamma corrected transfer curve
sv: Väljer gammakorrigerad överföringskurva

en: Selects the gamma correction mode.
sv: Väljer gammakorrigeringsläge.

en: Selects the gamma correction value from a list of pre-defined devices or the user defined table, which can be downloaded to the scanner
sv: Väljer gammakorrigeringsvärdet från en lista av fördefinierade enheter eller en användardefinierad tabell som kan laddas ner till bildläsaren

en: Selects the halftone.
sv: Väljer raster.

en: Selects the negative film type
sv: Väljer negativfilmtyp

en: Selects the number of the frame to scan
sv: Väljer numret på den bildruta som ska läsas in

en: Selects the scan mode (e.g., lineart, monochrome, or color).
sv: Väljer inläsningsläge (t.ex. streckteckning, monokrom eller färg).

en: Selects the scan source (such as a document-feeder).
sv: Väljer inläsningskälla (som t.ex. en dokumentmatare).

en: Selects the scan source (such as a document-feeder). Set source before mode and resolution. Resets mode and resolution to auto values.
sv: Väljer inläsningskälla (som t.ex. dokumentmatare). Välj källa före läge och upplösning. Återställer läge och upplösning till förvalsvärden.

en: Selects what blue radiance level should be considered "black".
sv: Väljer vilken blå strålglansnivå som skall tolkas som "svart".

en: Selects what blue radiance level should be considered "full blue".
sv: Väljer vilken blå strålglansnivå som skall tolkas som "helt blå".

en: Selects what blue radiance level should be considered "white".
sv: Väljer vilken blå strålglansnivå som skall tolkas som "vit".

en: Selects what green radiance level should be considered "black".
sv: Väljer vilken grön strålglansnivå som skall tolkas som "svart".

en: Selects what green radiance level should be considered "full green".
sv: Väljer vilken grön strålglansnivå som skall tolkas som "helt grön".

en: Selects what green radiance level should be considered "white".
sv: Väljer vilken grön strålglansnivå som skall tolkas som "vit".

en: Selects what radiance level should be considered "black".
sv: Väljer vilken strålglansnivå som skall tolkas som "svart".

en: Selects what radiance level should be considered "white".
sv: Väljer vilken strålglansnivå som skall tolkas som "vit".

en: Selects what red radiance level should be considered "black".
sv: Väljer vilken röd strålglansnivå som skall tolkas som "svart".

en: Selects what red radiance level should be considered "full red".
sv: Väljer vilken röd strålglansnivå som skall tolkas som "helt röd".

en: Selects what red radiance level should be considered "white".
sv: Väljer vilken röd strålglansnivå som skall tolkas som "vit".

en: Selects whether the acquired image should be halftoned (dithered).
sv: Väljer ifall den inlästa bilden skall rasteras (gittras).

en: Selects which radiance level should be considered "50 % blue".
sv: Väljer vilken strålglansnivå som skall tolkas som "50% blå".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % gray".
sv: Väljer vilken strålglansnivå som skall tolkas som "50% grå".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % green".
sv: Väljer vilken strålglansnivå som skall tolkas som "50% grön".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % red".
sv: Väljer vilken strålglansnivå som skall tolkas som "50% röd".

en: Selects which scan color is used gray mode (default: green).
sv: Väljer vilken inläsningsfärg som används i gråläge (förval: grönt).

en: Self diagnosis
sv: Självdiagnos

en: Sensors
sv: Sensorer

en: Set chroma of blue
sv: Ställ in färgmättnad för blått

en: Set chroma of red
sv: Ställ in färgmättnad för rött

en: Set default values for enhancement controls (brightness & contrast).
sv: Använd standardvärden för förbättringsinställningar (ljusstyrka och kontrast).

en: Set default values for enhancement controls.
sv: Använd standardvärden för förbättringsinställningar.

en: Set density control mode
sv: Ställer in densitetsinställningsläge

en: Set exposure-time
sv: Ställ in exponeringstid

en: Set lamp density
sv: Ställ in lampdensitet

en: Set paper position : true for landscape, false for portrait
sv: Ställ in pappersläge: sant för liggande, falskt för stående

en: Set sharpening value.
sv: Ställer in skärpevärdet.

en: Set the double feed detector sensitivity
sv: Ställ in dubbelmatningsdetektionskänsligheten

en: Set the optical system's focus position by hand (default: 128).
sv: Ställ in det optiska systemets fokuseringspunkt för hand (förval: 128).

en: Set the order of frames
sv: Ställ in ordningen för bildrutorna

en: Set the order of frames in three-pass color mode.
sv: Ställ in ordningen för bildrutorna i trepass-färgläge.

en: Set the scanners color matrix.
sv: Ställer in bildläsarens färgmatris.

en: Set the time (in minutes) after which the lamp is shut off.
sv: Ställer in tiden (i minuter) efter vilken lampan stängs av.

en: Set type of media.
sv: Välj mediatyp.

en: Sets UTA on/off
sv: Sätter på/av UTA

en: Sets blue channel gain
sv: Ställer in den blå kanalens förstärkning

en: Sets blue channel offset
sv: Ställer in den blå kanalens offset

en: Sets gray channel gain
sv: Ställer in den grå kanalens förstärkning

en: Sets gray channel offset
sv: Ställer in den grå kanalens offset

en: Sets green channel gain
sv: Ställer in den gröna kanalens förstärkning

en: Sets green channel offset
sv: Ställer in den gröna kanalens offset

en: Sets lamp on/off
sv: Sätt på/av lampan

en: Sets red channel gain
sv: Ställer in den röda kanalens förstärkning

en: Sets red channel offset
sv: Ställer in den röda kanalens offset

en: Sets the automatic threshold mode
sv: Väljer automatiskt tröskelläge

en: Sets the color balance values to the firmware provided values.
sv: Ställer in färgbalansvärdena till de värden som ges från den fasta programvaran.

en: Sets the color correction table for the selected output device.
sv: Ställer in färgkorrigeringstabellen för den valda utdataenheten.

en: Sets the feeding mode
sv: Ställer in dokumentmatarläge

en: Sets the focus position to either the glass or 2.5mm above the glass
sv: Ställer in fokuseringspunkten antingen på glaset eller 2,5 mm ovanför glaset

en: Sets the gamma value of all channels.
sv: Ställer in gammavärdet för alla kanaler.

en: Sets the horizontal resolution of the scanned image.
sv: Ställer in den horisontella upplösningen på den inlästa bilden.

en: Sets the image emphasis
sv: Ställer in bildton

en: Sets the lamp color (color dropout)
sv: Ställer in lampfärg (blindfärg)

en: Sets the manual feed mode
sv: Ställer in manuellt matningsläge

en: Sets the manual feed timeout in seconds
sv: Ställer in timeout för manuell matning i sekunder

en: Sets the resolution of the scanned image.
sv: Ställer in upplösningen på den inlästa bilden.

en: Sets the scan source
sv: Väljer bildläsarkälla

en: Sets the size of the halftoning (dithering) pattern used when scanning halftoned images.
sv: Ställer in storleken på rastermönstret (gittret) som används vid inläsning av rastrerade bilder.

en: Sets the vertical resolution of the scanned image.
sv: Ställer in den vertikala upplösningen på den inlästa bilden.

en: Setup gain and offset for scanning automatically. If this option is disabled, options for setting the analog frontend parameters manually are provided. This option is enabled by default. For testing only.
sv: Ställ in förstärkning och offset för inläsning automatiskt. Om denna inställning inte är vald kan de analoga parametrarna ställas in för hand. Denna inställning är förvald som standard. Endast för test.

en: Shadow
sv: Skugga

en: Shadow for blue
sv: Skugga för blått

en: Shadow for green
sv: Skugga för grönt

en: Shadow for red
sv: Skugga för rött

en: Shadow, midtone, highlight, exposure time
sv: Skugga, mittvärde, belysning, exponeringstid

en: Sharpening
sv: Skärpa

en: Sharpness
sv: Skärpa

en: Shift blue to green
sv: Skifta blå till grön

en: Shift blue to red
sv: Skifta blå till röd

en: Shift green to blue
sv: Skifta grön till blå

en: Shift green to red
sv: Skifta grön till röd

en: Shift red to blue
sv: Skifta röd till blå

en: Shift red to green
sv: Skifta röd till grön

en: Short resolution list
sv: Kort lista med upplösningar

en: Shows chipset name used in device.
sv: Visar chipsetnamn använt i enheten.

en: Shows the chipset ID
sv: Visar chipset-ID

en: Shows the number of scans made by scanner
sv: Visar antalet inläsningar som gjorts med bildläsaren

en: Shut off lamp
sv: Slå av lampan

en: Shut off scanner lamp.
sv: Slå av bildläsarlampan.

en: Simplex
sv: Enkelsidigt

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.  This option also enables a fixed width of 11 cm.
sv: Simulera en handbildläsare. Handbildläsare vet oftast inte bildhöjden i förväg. I stället returnerar de en höjd som är -1. Om denna inställning är vald kan man testa om ett framplan kan hantera detta på rätt sätt. Denna inställning ger också en fast bredd på 11 cm.

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners often do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.
sv: Simulera en handbildläsare. Handbildläsare vet oftast inte bildhöjden i förväg. I stället returnerar de en höjd som är -1. Om denna inställning är vald kan man testa om ett framplan kan hantera detta på rätt sätt.

en: Simulate a three-pass scanner by returning 3 separate frames.  For kicks, it returns green, then blue, then red.
sv: Simulera en trepassbildläsare genom att returnera 3 separata bildrutor. För att retas returnerar den först grönt, sedan blått och sist rött.

en: Simulate a three-pass scanner. In color mode, three frames are transmitted.
sv: Simulera en trepassbildläsare. I färgläge överförs tre bildrutor.

en: Size of read-limit
sv: Storlek på läsbegränsning

en: Skew adjustment
sv: Justering för sned inmatning

en: Skip warmup process
sv: Hoppa över uppvärmningsprocessen

en: Slide
sv: Diapositiv

en: Slides
sv: Diapositiv

en: Slow
sv: Långsam

en: Slower
sv: Långsammare

en: Slowest
sv: Långsammast

en: Smooth
sv: Jämn

en: Smoothing
sv: Utjämning

en: Software automatic cropping
sv: Automatisk beskärning i mjukvara

en: Software blank skip percentage
sv: Procentsats för hoppa över blanka sidor

en: Software crop
sv: Mjukvarubeskärning

en: Software derotate
sv: Mjukvaruavrotera

en: Software deskew
sv: Mjukvaruupplinjering

en: Software despeckle diameter
sv: Mjukvarufläckborttagningsdiameter

en: Solid black
sv: Helsvart

en: Solid white
sv: Helvit

en: Source Selection
sv: Val av bildkälla

en: Source, mode and resolution options
sv: Bildkälla, bildläsarläge och upplösningsinsällningar

en: Special Options
sv: Specialinställningar

en: Special options
sv: Specialinställningar

en: Specifies the height of the media.
sv: Anger höjden på orginalet.

en: Specifies the width of the media.  Required for automatic centering of sheet-fed scans.
sv: Anger bredden på orginalet. Nödvändigt för automatisk centrering av arkmatade inläsningar.

en: Speedup sensor
sv: Öka givarens hastighet

en: Start calibration process.
sv: Påbörja kalibreringsprocessen.

en: Start calibration using special sheet
sv: Påbörja kalibrering med specialark

en: Status Code Simulation
sv: Statuskodsimulering

en: Stop
sv: Avsluta

en: Stop scanner when a paper have been skewed
sv: Stoppa bildläsaren när ett papper har inmatats snett

en: String test options
sv: Strängtestinställningar

en: Success
sv: OK

en: Swap black and white
sv: Kasta om svart och vit

en: Switch on/off the transparency unit (FAU, film adapter unit)
sv: Slå på/av genomlysningsenheten (filmadapterenheten)

en: Switches the lamp on or off.
sv: Sätter på eller av lampan.

en: TMA Negatives
sv: TMA-negativ

en: TMA Slides
sv: TMA-positiv

en: TPU8x10
sv: TPU 8x10

en: Text Enhanced Technology
sv: Textförbättringsteknik

en: The (maximum) amount of data transferred with each call to sane_read().
sv: Den (största) mängd data som överförs vid varje anrop till sane_read().

en: The filename of the image to be loaded.
sv: Filnamnet på bilden som skall läsas.

en: The lamp will be turned off after the given time (in minutes). A value of 0 means, that the lamp won't be turned off.
sv: Lampan kommer att stängas av efter den angivna tiden (i minuter). Värdet 0 betyder att lampan inte kommer att stängas av.

en: The lamp will be turned off during scan.
sv: Lampan kommer att stängas av under inläsningen.

en: The number of pixels that are wasted at the end of each line.
sv: Antal pixlar som kastas i slutet av varje rad.

en: The saturation level controls the amount of "blooming" that occurs when acquiring an image with a camera. Larger values cause more blooming.
sv: Mättnadsnivån bestämmer mängden "blomning" som förekommer när man läser in en bild med kamera. Större värden ger mer blomning.

en: The scanner needs calibration for the current settings
sv: Bildläsaren behöver kalibrering för nuvarande inställningar

en: Thermal printers
sv: Termoskrivare

en: This is the very long third entry. Maybe the frontend has an idea how to display it
sv: Detta är den mycket långa tredje punkten. Kanske har framplanet någon idé om hur det skall visa den

en: This option reflects a front panel scanner button
sv: Denna inställing avspeglar en knapp på bildläsarens panel

en: This option reflects the status of a scanner button.
sv: Denna inställing avspeglar status på en av bildläsarens knappar.

en: This option reflects the status of the scanner buttons.
sv: Denna inställing avspeglar status på bildläsarens knappar.

en: This option turns off the lamp of the flatbed during a scan
sv: Denna inställning slår av lampan på flatbäddsbildläsaren under en inläsning

en: Three-Pass Simulation
sv: Trepassimulering

en: Three-pass simulation
sv: Trepassimulering

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Threshold curve
sv: Tröskelkurva

en: Threshold value for lineart mode
sv: Tröskelvärde för streckteckningsläge

en: Toggle lamp of flatbed
sv: Slå av eller på lampan

en: Toggles the lamp of the flatbed
sv: Slår av eller på flatbäddsbildläsarens lampa

en: Top to bottom
sv: Uppifrån och ner

en: Top-left x
sv: Vänster

en: Top-left x position of scan area.
sv: Vänster kant av inläsningsytan.

en: Top-left y
sv: Övre

en: Top-left y position of scan area.
sv: Övre kant av inläsningsytan.

en: Transparency
sv: Skrivfilm

en: Transparency Adapter
sv: Genomlysningsadapter

en: Transparency Unit
sv: Genomlysningsenhet

en: Transparency ratio
sv: Genomlysningskvot

en: Transparency unit
sv: Genomlysningsenhet

en: Turn lamp off
sv: Stäng av lampan

en: Turn off lamp when program exits
sv: Slå av lampan när programmet avslutas

en: Turn off scanner lamp
sv: Slå av bildläsarlampan

en: Turn on scanner lamp
sv: Slå på bildläsarlampan

en: Turns the lamp off immediately.
sv: Stänger av lampan omedelbart.

en: UTA on
sv: UTA på

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unload
sv: Mata ut

en: Unload Document.
sv: Mata ut dokument.

en: Unload media after scan
sv: Mata ut media efter inläsning

en: Unloads the media after a scan.
sv: Matar ut media efter en inläsning.

en: Update button state
sv: Uppdatera knappläge

en: Update information
sv: Uppdatera informationen

en: Update options
sv: Uppdatera inställningsvärden

en: Update options.
sv: Uppdatera inställningsvärden.

en: Updates information about device
sv: Uppdaterar informationen om enheten

en: Use 0mm holder focus position instead of 0.6mm
sv: Använd 0 mm i stället för 0,6 mm för hållarens fokuseringspunkt

en: Use Image Composition
sv: Använd bildkomponering

en: Use bit depth greater eight internally, but output only eight bits.
sv: Använd ett bitdjup större än 8 internt, men ge endast 8 bitars utdata.

en: Use custom gamma table
sv: Använd användardefinierad gammatabell

en: Use lens that doubles optical resolution
sv: Använd lins som dubblar den optiska upplösningen

en: Use non-blocking IO
sv: Använd icke-blockerande IO

en: Use non-blocking IO for sane_read() if supported by the frontend.
sv: Använd icke-blockerande IO för sane_read() om det stöds av framplanet.

en: Use only hardware resolutions
sv: Använd endast hårdvaruupplösningar

en: Use same gamma values for all colour channels.
sv: Använd samma gammavärde för alla färgkanaler.

en: Use same values for X and Y resolution
sv: Använd samma värde för både X- och Y-upplösning

en: Use the lightlid-35mm adapter
sv: Använd lightlid-35 mm-adaptern

en: User defined
sv: Användardefinierat

en: User defined (Gamma=1.0)
sv: Användardefinierat (gamma=1,0)

en: User defined (Gamma=1.8)
sv: Användardefinierat (gamma=1,8)

en: User defined CCT profile
sv: Användardefinierad CCT-profil

en: Vertical
sv: Lodrätt

en: Vertical bold
sv: Lodrätt fetstil

en: Wait for Button
sv: Vänta på knapp

en: Wait for button
sv: Vänta på knapp

en: Wait to scan for front-panel button push.
sv: Vänta med inläsningen tills dess att knappen på frontpanelen trycks in.

en: Waits for button before scanning
sv: Vänta på knapp innan inläsning

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 40 seconds warm-up time.
sv: Värm upp tills lampans ljusstyrka är konstant i stället för att insistera på 40 sekunders uppvärmningstid.

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 60 seconds warm-up time.
sv: Värm upp tills lampans ljusstyrka är konstant i stället för att insistera på 60 sekunders uppvärmningstid.

en: Warmup lamp
sv: Värm upp lampa

en: Warmup lamp before scanning
sv: Värm upp lampan innan inläsning

en: Warmup process will be disabled
sv: Uppvärmningsprocessen kommer att stängas av

en: Warmup-time
sv: Uppvärmningstid

en: Warmup-time in seconds.
sv: Uppvärmningstid i sekunder.

en: When enabled, scan process will not start immediately. To proceed, press "SCAN" button (for MP150) or "COLOR" button (for other models). To cancel, press "GRAY" button.
sv: Om denna inställning är vald kommer inläsningen inte att starta omedelbart. För att forsätta, tryck SCAN-knappen (för MP150) eller COLOR-knappen (för andra modeller). För att avbryta, tryck GRAY-knappen.

en: When using gray or lineart this option selects the used color.
sv: När gråskala eller streckteckning används väljer denna inställning den använda färgen.

en: When using high resolutions where the horizontal resolution is smaller than the vertical resolution this disables horizontal interpolation.
sv: När höga upplösningar används där den horisontella upplösningen är mindre än den vertikala upplösningen stänger detta av den horisontella interpoleringen.

en: White
sv: Vit

en: White level
sv: Vitnivå

en: White level for blue
sv: Vitnivå för blått

en: White level for green
sv: Vitnivå för grönt

en: White level for red
sv: Vitninå för rött

en: White shading correction will be disabled
sv: Vit skuggkorrigering kommer att stängas av

en: X-resolution
sv: X-upplösning

en: XPA Gray
sv: XPA-grå

en: XPA RGB
sv: XPA-RGB

en: Y-resolution
sv: Y-upplösning

en: bayer_16
sv: Bayer 16

en: bayer_64
sv: Bayer 64

en: blue
sv: blå

en: business_card
sv: visitkort

en: bw
sv: s/v

en: chroma of blue
sv: Blå färgmättnad

en: chroma of red
sv: Röd färgmättnad

en: color
sv: färg

en: command sequence error
sv: kommandosekvensfel

en: continuous
sv: kontinuerligt

en: crt
sv: bildskärm

en: dark
sv: mörk

en: default
sv: standard

en: err_diffusion
sv: Feldiffusion

en: film scanner
sv: filmbildläsare

en: fit-to-page
sv: anpassa till sida

en: flatbed scanner
sv: flatbäddsbildläsare

en: gray
sv: gråskala

en: green
sv: grön

en: halftone
sv: raster

en: halftone_32
sv: Raster 32

en: halftone_64
sv: Raster 64

en: hardware check error
sv: hårdvarukontrollfel

en: high
sv: hög

en: initiator detected error message received
sv: intitator upptäckte mottaget felmeddelande

en: invalid bit IDENTIFY message
sv: ogiltigt bit-IDENTIFY-meddelande

en: invalid command operation code
sv: ogiltig kommandooperationskod

en: invalid field in CDB
sv: ogiltigt fält i CDB

en: invalid field in parameter list
sv: ogiltigt fält i parameterlista

en: invalid message error
sv: ogiltigt meddelande-fel

en: jpeg compression
sv: jpeg-komprimmering

en: lamp failure
sv: lampfel

en: lamp not stabilized
sv: lampa ej stabiliserad

en: light
sv: ljus

en: linier
sv: linjär

en: low
sv: låg

en: medium
sv: medel

en: medium not present
sv: media icke närvarande

en: no additional sense information
sv: ingen ytterligare sense-information

en: none
sv: ingen

en: off
sv: av

en: option not connect
sv: inställning inte anslut

en: parameter changed by another initiator
sv: parameter ändrad av en annan initiator

en: parameter list length error
sv: parameterlistlängdsfel

en: power on reset / bus device reset
sv: påslagningsåterställning / bussenhetsåterställning

en: red
sv: röd

en: reselect failure
sv: återvalsfel

en: rounded parameter
sv: avrundad parameter

en: scan head positioning error
sv: inläsningshuvudspositioneringsfel

en: sheetfed scanner
sv: arkmatad bildläsare

en: single
sv: ensidigt

en: smooth
sv: jämn

en: timeout error
sv: timeoutfel

en: too many windows specified
sv: för många fönster specificerade

en: transparency unit lamp failure
sv: genomlysningsenhetslampfel

en: transparency unit scan head positioning failure
sv: genomlysningsenhetsinläsningshuvudspositioneringsfel

en: transparency unit shading error
sv: genomlysningsenhetsskuggningsfel

en: unknown
sv: okänd

en: unsupported LUN
sv: ostött LUN

en: user_def
sv: användardefinierat

en: wait_doc
sv: invänta dokument

en: wait_doc_hopper_up
sv: invänta dokument "hopper"

en: wait_key
sv: invänta knapptryckning

en: webcam
sv: webbkamera
