shotwell-0.15.1 - en to da translation catalogue (1198 entries)

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
da[0]: 
    
    Og %d anden.
da[1]: 
    
    Og %d andre.

en: 
    
    The file “%s” may not be supported by or may be too large for this instance of Gallery3.
da: 
    
    Filen “%s” er muligvis ikke understøttet eller kan være for stor til denne forekomst af Gallery3.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
da: 
    
    Vil du fortsætte med at eksportere?

en: 
    Note that Gallery3 only supports the video types that Flowplayer does.
da: 
    Bemærk at Gallery3 kun understøtter de samme videotyper som Flowplayer.

en:  Site Not Found
da: Websted kunne ikke findes

en: %.1f seconds
da: %.1f sekunder

en: %a %b %d, %Y
da: %a %d. %b. %Y

en: %d Event | %d Events
da[0]: %d begivenhed
da[1]: %d begivenheder

en: %d Photo | %d Photos
da[0]: %d billede
da[1]: %d billeder

en: %d Photo/Video | %d Photos/Videos
da[0]: %d billede/video
da[1]: %d billeder/videoer

en: %d Video | %d Videos
da[0]: %d video
da[1]: %d videoer

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
da: %d/%m/%Y, %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
da: %d/%m/%Y, %H:%M:%S

en: %s Database
da: Databasen %s

en: %s does not exist.
da: %s findes ikke.

en: %s does not support the file format of
    %s.
da: %s understøtter ikke filformatet for
    %s.

en: %s is not a file.
da: %s er ikke en fil.

en: %s or Better
da: %s eller bedre

en: (Help)
da: (Hjælp)

en: (None)
da: (Ingen)

en: (and %d more)
da: (og %d flere)

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
da[0]: 1 dubletbillede blev ikke importeret:
da[1]: %d dubletbilleder blev ikke importeret:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
da[0]: 1 dubletbillede/-video blev ikke importeret:
da[1]: %d dubletbilleder/-videoer blev ikke importeret:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
da[0]: 1 dubletvideo blev ikke importeret:
da[1]: %d dubletvideoer blev ikke importeret:

en: 1 file failed to import because it was corrupt:
     | %d files failed to import because it was corrupt:
da[0]: 1 fil blev ikke importeret, fordi den var beskadiget:
da[1]: %d filer blev ikke importeret, fordi de var beskadiget:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
da[0]: 1 fil kunne ikke importeres, fordi der ikke kunne skrives til billedbiblioteksmappen:
da[1]: %d filer kunne ikke importeres, fordi der ikke kunne skrives til billedbiblioteksmappen:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
da[0]: 1 fil kunne ikke importeres pga. en kamerafejl:
da[1]: %d filer kunne ikke importeres pga. en kamerafejl:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
da[0]: 1 fil kunne ikke importeres pga. en fil- eller hardwarefejl:
da[1]: %d filer kunne ikke importeres pga. en fil- eller hardwarefejl:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
da[0]: %d filer udeladt, fordi brugeren afbrød:
da[1]: %d filer udeladt, fordi brugeren afbrød:

en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
da[0]: 1 fil, der ikke var et billede, blev udeladt.
da[1]: %d filer, der ikke var billeder, blev udeladt.

en: 1 photo failed to import because it was corrupt:
     | %d photos failed to import because they were corrupt:
da[0]: 1 billede blev ikke importeret, fordi det var beskadiget:
da[1]: %d billeder blev ikke importeret, fordi de var beskadiget:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
da[0]: 1 billede kunne ikke importeres, da billedmappen er skrivebeskyttet:
da[1]: %d billeder kunne ikke importeres, da billedmappen er skrivebeskyttet:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
da[0]: 1 billede kunne ikke importeres på grund af en kamerafejl:
da[1]: %d billeder kunne ikke importeres på grund af en kamerafejl:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
da[0]: 1 billede kunne ikke importeres på grund af en fil- eller hardwarefejl.
da[1]: %d billeder kunne ikke importeres på grund af en fil- eller hardwarefejl.

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
da[0]: 1 billede udeladt, fordi brugeren afbrød:
da[1]: %d billeder udeladt, fordi brugeren afbrød:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
da[0]: 1 billede importeret.
da[1]: %d billeder importeret.

en: 1 photo/video failed to import because it was corrupt:
     | %d photos/videos failed to import because they were corrupt:
da[0]: 1 billede/video blev ikke importeret, fordi det/den var beskadiget:
da[1]: %d billeder/videoer blev ikke importeret, fordi de var beskadiget:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
da[0]: 1 billede/video kunne ikke importeres, da fotomappen er skrivebeskyttet:
da[1]: %d billeder/videoer kunne ikke importeres, da fotomappen er skrivebeskyttet:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
da[0]: 1 billede/video kunne ikke importeres pga. en kamerafejl:
da[1]: %d billeder/videoer kunne ikke importeres pga. en kamerafejl:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
da[0]: 1 billede/video kunne ikke importeres pga. en fil- eller hardwarefejl:
da[1]: %d billeder/videoer kunne ikke importeres pga. en fil- eller hardwarefejl:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
da[0]: 1 billede/video udeladt, fordi brugeren afbrød:
da[1]: %d billeder/videoer udeladt, fordi brugeren afbrød:

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
da[0]: 1 billede/video importeret.
da[1]: %d billeder/videoer importeret.

en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
da[0]: 1 billede, som ikke understøttes, blev udeladt:
da[1]: %d billeder, som ikke understøttes, blev udeladt:

en: 1 video failed to import because it was corrupt:
     | %d videos failed to import because they were corrupt:
da[0]: 1 video blev ikke importeret, fordi den var beskadiget:
da[1]: %d videoer blev ikke importeret, fordi de var beskadiget:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
da[0]: 1 video kunne ikke importeres, da billedmappen er skrivebeskyttet:
da[1]: %d videoer kunne ikke importeres, da billedmappen er skrivebeskyttet:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
da[0]: 1 video kunne ikke importeres pga. en kamerafejl:
da[1]: %d videoer kunne ikke importeres pga. en kamerafejl:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
da[0]: 1 video kunne ikke importeres pga. en fil- eller hardwarefejl:
da[1]: %d videoer kunne ikke importeres pga. en fil- eller hardwarefejl:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
da[0]: 1 video udeladt, fordi brugeren afbrød:
da[1]: %d videoer udeladt, fordi brugeren afbrød:

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
da[0]: 1 video importeret.
da[1]: %d videoer importeret.

en: 1024 × 768 pixels
da: 1024 × 768 billedpunkter

en: 1280 × 853 pixels
da: 1280 × 853 billedpunkter

en: 16 images per page
da: 16 billeder per side

en: 2 images per page
da: 2 billeder per side

en: 2048 × 1536 pixels
da: 2048 × 1536 billedpunkter

en: 24 Hr
da: 24 t.

en: 32 images per page
da: 32 billeder per side

en: 4 images per page
da: 4 billeder per side

en: 4096 × 3072 pixels
da: 4096 × 3072 billedpunkter

en: 500 × 375 pixels
da: 500 × 375 billedpunkter

en: 6 images per page
da: 6 billeder per side

en: 8 images per page
da: 8 billeder per side

en: <b>Pixel Resolution</b>
da: <b>Opløsning i billedpunkter</b>

en: <b>Printed Image Size</b>
da: <b>Billedstørrelse for udskrift</b>

en: <b>Titles</b>
da: <b>Titler</b>

en: A _new album
da: Et _nyt album

en: A _new album named
da: Et _nyt album med navnet

en: A _new album named:
da: Et _nyt album med navnet:

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell’s library. Shotwell cannot continue.
    
    %s
da: Der opstod en fatal fejl under adgang til Shotwells bibliotek. Shotwell kan ikke fortsætte.
    
    %s

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to %s can’t continue.
da: En fil nødvendig til udgivelse er utilgængelig. Udgivelse til %s kan ikke fortsætte.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Facebook can’t continue.
da: En fil, som kræves for at udgive, mangler. Udgivelse til Facebook kan ikke fortsætte.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can’t continue.
da: En fil, som kræves for at udgive, mangler. Udgivelse til Flickr kan ikke fortsætte.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Picasa can’t continue.
da: En fil nødvendig til udgivelse er utilgængelig. Udgivelse til Picasa kan ikke fortsætte.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to YouTube can’t continue.
da: En fil, som kræves for at udgive, mangler. Udgivelse til Youtube kan ikke fortsætte.

en: A grayscale color for use as the background color.
da: Gråskalafarve til brug som baggrundsfarve.

en: A nonzero, positive integer representing the height part of the last custom crop ratio the user entered.
da: Et heltal større end nul som repræsenterer højden på det sidste beskæringsforhold, som brugeren indtastede.

en: A nonzero, positive integer representing the width part of the last custom crop ratio the user entered.
da: Et heltal større end nul som repræsenterer bredden på det sidste beskæringsforhold, som brugeren indtastede.

en: A numeric code representing the currently selected images per page mode used when printing
da: En numerisk kode som repræsenterer den aktuelle billeder pr. side-tilstand brugt ved udskrivning

en: A numeric code representing the default size for photos published to Facebook
da: En numerisk kode som repræsenterer standardstørrelsen på billeder, der udgives på Facebook

en: A numeric code representing the default size for photos published to Flickr
da: En numerisk kode som repræsenterer standardstørrelsen på billeder, der udgives på Flickr

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Picasa Web Albums
da: En numerisk kode som repræsenterer standardstørrelsen på billeder, der overføres til Picasa Webalbums

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Tumblr
da: En numerisk kode som repræsenterer standardstørrelsen for billeder, der overføres til Tumblr

en: A numeric code representing the default visibility for photos published to Flickr
da: En numerisk kode som repræsenterer standardsynligheden på billeder, der udgives på Flickr

en: A numeric code representing the last crop menu choice the user made.
da: En numerisk kode som repræsenterer det sidste valg, brugeren foretog i beskæringsmenuen.

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Piwigo.
da: En numerisk kode som repræsenterer den sidst brugte forudindstilling for billedstørrelse, når der udgives til Piwigo.

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Rajce.
da: En numerisk kode som repræsenterer den sidste indstilling for billedstørrelse, når der udgives til Rajce.

en: A numeric code representing the last service from which photos were imported
da: En numerisk kode som repræsenterer den sidste tjeneste, som billeder blev importeret fra

en: A numeric code representing the last service to which photos were published
da: En numerisk kode der repræsenterer den sidst brugte tjeneste til udgivelse af billeder

en: A numeric code representing unit of measure (inches or centimeters) used when printing
da: En numerisk kode som repræsenterer måleenheder (tommer eller centimeter) brugt til udskrivning

en: A numeric code that captures the state of the GStreamer plug-in environment
da: En numerisk kode som opsamler tilstanden for GStreamers udvidelsesmodulmiljø

en: A numeric code that describes how photos are laid out on the page during printing
da: En numerisk kode som beskriver, hvordan billeder sættes op på siden under udskrivning

en: A numeric code that specifies the sort criteria for photos in library views.
da: En numerisk kode som repræsenterer sorteringskriterier for billeder i biblioteksvisning.

en: A string encoding a custom naming pattern that will be used to name photo directories on import.
da: En streng der koder for et tilpasset navngivningsmønster, som bruges til at navngive billedmapper ved import.

en: A string encoding a naming pattern that will be used to name photo directories on import.
da: En streng der koder for navngivningsmønster, som bruges til at navngive billedmapper ved import.

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
da: En midlertidig fil, som er nødvendig for udgivelse, er ikke tilgængelig

en: API _Key:
da: API-_nøgle:

en: API key
da: API-nøgle

en: Access _type:
da: Adgangs_type:

en: Add Tag “%s”
da: Tilføj mærket “%s”

en: Add Tags “%s” and “%s”
da: Tilføj mærkerne “%s” og “%s”

en: Add _Tags…
da: Tilføj _mærker …

en: Adjust
da: Justér

en: Adjust Date and Time
da: Justér dato og tid

en: Adjust Date and Time…
da: Justér dato og tid …

en: Adjust the photo’s color and tone
da: Justér billedets farve og tone

en: Adjust the size of the thumbnails
da: Justér størrelsen på miniaturebillederne

en: Adjusting Date and Time
da: Justerer dato og tid

en: Admins
da: Administratorer

en: Admins, Family
da: Administratorer, familie

en: Admins, Family, Friends
da: Administratorer, familie, venner

en: Admins, Family, Friends, Contacts
da: Administratorer, familie, venner, kontakter

en: Album comment
da: Kommentar til album

en: All + _Rejected
da: Alle + _afviste

en: All Events
da: Alle begivenheder

en: All photo source files are missing.
da: Alle billedkildefiler mangler.

en: An _existing album
da: Et _eksisterende album

en: An _existing album:
da: Et _eksisterende album:

en: An _existing category
da: En _eksisterende kategori

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
da: Der fremkom en fejlbesked under udgivelse til Piwigo. Forsøg venligst igen.

en: An error message occurred when publishing to Rajce. Please try again.
da: Der fremkom en fejlbesked under udgivelse til Rajce. Forsøg venligst igen.

en: Angle:
da: Vinkel:

en: Any text
da: Hvilken som helst tekst

en: Apply copied color adjustments to the selected photos
da: Anvend de kopierede farvetilpasninger på de valgte billeder

en: Applying Color Transformations
da: Gør brug af farvetransformationer

en: Artist:
da: Kunstner:

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
da[0]: Forsøgte at importere %d fil.
da[1]: Forsøgte at importere %d filer.

en: Auto-importing photos…
da: Auto-importerer billeder …

en: Automatically improve the photo’s appearance
da: Forbedr automatisk billedets fremtoning

en: Back
da: Tilbage

en: Best _Fit
da: Bedste _tilpasning

en: Blinds
da: Persienne

en: Browse the library’s folder structure
da: Gennemse bibliotekets mappestruktur

en: Browse through your events
da: Gennemse dine begivenheder

[ctx: Button Label]
en: Edit Title
da: Redigér titel

en: By Exposure _Date
da: Efter _optagelsesdato

en: By _Filename
da: Efter _filnavn

en: By _Rating
da: Efter _bedømmelse

en: By _Title
da: Efter _titel

en: Camera
da: Kamera

en: Camera error
da: Kamerafejl

en: Camera make:
da: Kameraproducent:

en: Camera model:
da: Kameramodel:

en: Cameras
da: Kameraer

en: Cancel
da: Annullér

en: Certificate of %s
da: Certifikat fra %s

en: Change slideshow settings
da: Ændr slideshowopsætning

en: Change the rating of your photo
da: Ændr bedømmelsen på dit billede

en: Checkered
da: Ternet

en: Chess
da: Skaktern

en: Choose <span weight="bold">File %s Import From Folder</span>
da: Vælg <span weight="bold">Import af fil %s fra mappe</span>

en: Circle
da: Cirkel

en: Circles
da: Cirkler

en: Clock
da: Ur

en: Close
da: Luk

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: Close the red-eye tool
da: Luk værktøjet til rødøje

en: Co_py Photos
da: Ko_piér billeder

en: Color to use if background for transparent images is set to solid color
da: Farven der skal bruges, hvis baggrunden til gennemsigtige billeder er sat til uigennemsigtig farve

en: Combine events into a single event
da: Kombinér begivenheder til én samlet begivenhed

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Con_tinue
da: For_tsæt

en: Connect a camera to your computer and import
da: Forbind et kamera til din computer og importér

en: Connecting to camera, please wait…
da: Forbinder til kamera. Vent venligst …

en: Continue the slideshow
da: Fortsæt slideshowet

en: Contrast
da: Kontrast

en: Contrast Expansion
da: Kontrastudvidelse

en: Contrast:
da: Kontrast:

en: Copy Color Adjustments
da: Kopiér farvetilpasninger

en: Copy the color adjustments applied to the photo
da: Kopiér farvetilpasningerne som er anvendt på billedet

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Core Publishing Services
da: Kernetjenester til udgivelse

en: Core Slideshow Transitions
da: Kerneovergange i diasshow

en: Corrupt image file
da: Beskadiget billedfil

en: Could not load UI: %s
da: Kunne ikke indlæse UI: %s

en: Could not make directory %s writable
da: Kunne ikke gøre mappen %s skrivbar

en: Could not make directory %s writable: %s
da: Kunne ikke gøre mappen %s skrivbar: %s

en: Create Tag
da: Opret mærke

en: Create a _new album named:
da: Opret et _nyt album med navnet:

en: Creating New Event
da: Opretter ny begivenhed

en: Creating album %s…
da: Opretter albummet %s …

en: Creating album…
da: Opretter album …

en: Crop
da: Beskær

en: Crop the photo’s size
da: Beskær billedets størrelse

en: Crumble
da: Smuldre

en: Current
da: Nuværende

en: Current Development:
da: Nuværende udviklingsretning:

en: Custom
da: Tilpasset

en: DIRECTORY
da: MAPPE

en: D_escending
da: _Faldende

en: Data Imports
da: Data-importer

en: Database error
da: Databasefejl

en: Database file:
da: Database-fil:

en: Date
da: Dato

en: Date:
da: Dato:

en: De_fault:
da: S_tandard:

en: Decrease Rating
da: Formindsk bedømmelse

en: Decreasing ratings
da: Sænker bedømmelser

en: Default album
da: Standardalbum

en: Default option for which RAW developer Shotwell will use.
da: Standardindstilling for hvilken RAW-fremkalder Shotwell vil bruge.

en: Delay (in seconds) between photos in the slideshow.
da: Forsinkelse (i sekunder) mellem billederne i slideshowet.

en: Delete
da: Slet

en: Delete Search
da: Slet søgning

en: Delete Search “%s”
da: Slet søgningen “%s”

en: Delete Tag
da: Slet mærke

en: Delete Tag “%s”
da: Slet mærke “%s”

en: Delete all photos in the trash
da: Slet alle billeder i papirkurven

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
da[0]: Slette disse filer fra kameraet?
da[1]: Slette disse %d filer fra kameraet?

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
da[0]: Slet dette billede fra kameraet?
da[1]: Slet disse %d billeder fra kameraet?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
da[0]: Slet dette billede/denne video fra kameraet?
da[1]: Slet disse %d billeder/videoer fra kameraet?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
da[0]: Slet denne video fra kameraet?
da[1]: Slet disse %d videoer fra kameraet?

en: Deleting Photos
da: Sletter billeder

en: Deleting…
da: Sletter …

en: Determines how to filter photos based on their ratings. 1: Rejected or better, 2: Unrated or better, 3: One or better, 4: Two or better, 5: Three or better, 6: Four or better, 7: Five or better.
da: Bestemmer hvordan billeder skal filtreres baseret på deres bedømmelse. 1: Afvist eller bedre, 2: Ikke bedømt eller bedre, 3: En eller bedre, 4: To eller bedre, 5: Tre eller bedre, 6: Fire eller bedre, 7: Fem eller bedre.

en: Determines whether custom print sizes must match the aspect ratio of the original photo
da: Bestemmer om tilpassede udskriftsstørrelser skal matche det oprindelige billedes højde-/breddeforhold

en: Developer:
da: Udvikler:

[ctx: Dialog Title]
en: Add Tags
da: Tilføj mærker

[ctx: Dialog Title]
en: Edit Title
da: Redigér titel

en: Directory in which imported photo files are placed.
da: Mappen som importerede billeder placeres i.

en: Disable _comments
da: Deaktivér _kommentarer

en: Disk failure
da: Diskfejl

en: Disk full
da: Disk fuld

en: Display
da: Fremvisning

en: Display %s
da: Vis %s

en: Display %s or Better
da: Vis %s eller bedre

en: Display each photo’s rating
da: Vis hvert billedes bedømmelse

en: Do not monitor library directory at runtime for changes
da: Undlad at overvåge biblioteksmappe for ændringer ved kørselstid

en: Don’t display startup progress meter
da: Undlad at vise statusforløb for opstart

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
da: Træk og slip billeder i Shotwell-vinduet

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
da: Duplikerede billeder/videoer blev ikke importeret:

en: Duplicating photos
da: Duplikerer billeder

en: Duration:
da: Varighed:

en: E_xtended Information
da: _Udvidet information

en: E_xternal photo editor:
da: E_ksternt billedbehandlingsprogram:

en: Edit Comment
da: Redigér kommentar

en: Edit Event Comment
da: Redigér kommentar til begivenhed

en: Edit Event _Comment…
da: Redigér kommentar til begivenhed …

en: Edit Photo/Video Comment
da: Redigér kommentar til billede/video

en: Edit _Comment…
da: Redigér _kommentar …

en: Edit _Title…
da: Redigér _titel …

en: Empty T_rash
da: Tøm _papirkurven

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurven

en: Emptying Trash…
da: Tømmer papirkurven …

en: Enhance
da: Gør skarpere

en: Enhancing
da: Gør skarpere

en: Enter email and password associated with your Rajce account.
da: Indtast e-mail og adgangskode tilknyttet din Rajce-konto.

en: Enter the URL for your Gallery3 site and the username and password (or API key) for your Gallery3 account.
da: Indtast dit Gallery3-websteds URL samt brugernavnet og adgangskoden (eller API-nøglen) til din Gallery3-konto.

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
da: Indtast URL'en til dit Piwigo-billedbibliotek samt brugernavnet og adgangskoden, som er knyttet til din Piwigo-konto for dette bibliotek.

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
da: Indtast e-mail og adgangskode tilknyttet din Tumblr-konto.

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
da: Fejl med at få tilgang til databasefil:
    %s 
    
    Fejl var:
    %s

en: Error loading search bar UI: %s
da: Fejl under indlæsning af brugerflade til søgebjælke: %s

en: Error while saving to %s: %s
da: Fejl i forsøget på at gemme til %s: %s

en: Even_ts
da: Be_givenheder

en: Event %s
da: Begivenhed %s

en: Event name
da: Begivenhedens navn

en: Events
da: Begivenheder

en: Everyone
da: Alle

en: Example:
da: Eksempel:

en: Export
da: Eksportér

en: Export Photo | Export Photos
da[0]: Eksportér billede
da[1]: Eksportér billeder

en: Export Photo/Video | Export Photos/Videos
da[0]: Eksportér billede/video
da[1]: Eksportér billeder/videoer

en: Export Photos
da: Eksportér billeder

en: Export Video
da: Eksportér video

en: Export Videos
da: Eksportér videoer

en: Export _metadata:
da: Eksportér _metadata:

en: Exporting
da: Eksporterer

en: Exposure
da: Belysning

en: Exposure bias:
da: Belysningskompensation:

en: Exposure date:
da: Eksponeringsdato:

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
da: Belysningstidspunkt vil blive flyttet tilbage med
    %d %s, %d %s, %d %s, og %d %s.

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
da: Belysningstidspunkt vil blive flyttet fremad med
    %d %s, %d %s, %d %s, og %d %s.

en: Exposure time:
da: Eksponeringstid:

en: Exposure:
da: Belysning:

en: Extended Information
da: Udvidet information

en: External Editors
da: Eksterne redigeringsprogrammer

en: External _RAW editor:
da: Ekstern _RAW editor:

en: External application used to edit RAW photos.
da: Eksternt program til at redigere RAW-billeder i.

en: External application used to edit photos.
da: Eksternt program til at redigere billeder i.

en: Facebook OAuth token for the currently logged in session, if any
da: OAuth-token til den nuværende Facebook-session, om nogen

en: Facebook user i.d. for the currently logged in user, if any
da: Bruger-id for den aktuelle Facebook-bruger, hvis nogen

en: Fade
da: Falme

en: Family only
da: Kun familie

en: Fetching account information…
da: Indhenter kontoinformation …

en: Fetching photo information
da: Indhenter billedinformation

en: Fetching preview for %s
da: Indhenter forhåndsvisning for %s

en: File %s already exists. Replace?
da: Filen %s findes allerede. Overskriv?

en: File already exists in database
da: Fil findes allerede i database

en: File error
da: Filfejl

en: File name
da: Filnavn

en: File size:
da: Filstørrelse:

en: File write error
da: Filskrivningsfejl

en: Files Not Imported Because They Weren’t Recognized as Photos or Videos:
da: Billeder/videoer blev ikke importeret, fordi de ikke blev genkendt som billeder eller videoer:

en: Fill the entire page
da: Udfyld hele siden

en: Filter Photos
da: Filtrér billeder

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
da: Find et billede ved at indtaste tekst som indgår i navnet eller mærkerne

en: Fit to _Page
da: Tilpas _side

en: Flag
da: Sæt flag på

en: Flag selected photos
da: Tilføj flag til de valgte billeder

en: Flag state
da: Flagstatus

en: Flagged
da: Med flag på

en: Flagging selected photos
da: Sætter flag på de valgte billeder

en: Flash:
da: Blitz:

en: Flickr authorization failed
da: Flickr-godkendelse mislykkedes

en: Flip Hori_zontally
da: Vend _vandret

en: Flip Horizontally
da: Vend vandret

en: Flip Verti_cally
da: Vend _lodret

en: Flip Vertically
da: Vend lodret

en: Flipping Horizontally
da: Vender vandret

en: Flipping Vertically
da: Vender lodret

en: Focal length:
da: Brændvidde:

en: Folders
da: Mapper

en: Friends
da: Venner

en: Friends & family only
da: Kun venner & familie

en: Friends only
da: Kun venner

en: From:
da: Fra:

en: Fulls_creen
da: _Fuldskærm

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: GPS latitude:
da: GPS-breddegrad:

en: GPS longitude:
da: GPS-længdegrad:

en: Gallery3 API key
da: API-nøgle til Gallery3

en: Gallery3 publishing module
da: Udgivelsesmodul til Gallery3

en: Gallery3 site URL
da: Gallery3-webstedets URL

en: Gallery3 username
da: Gallery3-brugernavn

en: Generate desktop background slideshow
da: Opret slideshow til skrivebordets baggrund

en: Go _Back
da: Gå _tilbage

en: Go to the next photo
da: Gå til det næste billede

en: Go to the previous photo
da: Gå til det forrige billede

en: Google+ (2048 × 1536 pixels)
da: Google+ (2048 × 1536 billedpunkter)

en: HD Video (16 ∶ 9)
da: HD-video (16 ∶ 9)

en: Height
da: Højde

en: Hide photos already imported
da: Skjul allerede importerede billeder

en: High (%d%%)
da: Høj (%d%%)

en: Highlights
da: Højlys

en: Highlights:
da: Højlys:

en: How long each photo is shown on the desktop background
da: Det tidsrum som hvert billede vises i på skrivebordets baggrund

en: I understand, please _proceed.
da: Jeg er indforstået, fortsæt _venligst.

en: If true, Shotwell will convert all filenames to lowercase when importing photo files
da: Hvis sand vil Shotwell ændre alle filnavne til små bogstaver, når billeder importeres.

en: If true, changes to metadata (tags, titles, etc.) are written to the master photo file.
da: Hvis sand ændres metadata (mærker, titler m.v.) i den oprindelige billedfil.

en: If true, files added to the library directory are automatically imported.
da: Hvis sand importeres filer, der tilføjes biblioteksmappen, automatisk.

en: If true, hide the newly created Rajce album.
da: Hvis sand, skjul det nyligt oprettet Rajce-album.

en: If true, open target album in the web browser just after uploading photos
da: Hvis sand, åbn målalbummet i webbrowseren, når billederne er overført

en: If true, remember last login.
da: Hvis sand, husk seneste login.

en: If true, remember the Piwigo password.
da: Hvis sand, husk adgangskode til Piwigo.

en: Image Settings
da: Billedopsætning

en: Import Complete
da: Import færdig

en: Import From Application
da: Importér fra program

en: Import From Folder
da: Importér fra mappe

en: Import From _Application…
da: Importér fra _program …

en: Import Results Report
da: Rapport over resultat af import

en: Import _All
da: Importér a_lle

en: Import _Selected
da: Importér _valgte

en: Import media _from:
da: Importér medie _fra:

en: Import photos from your %s library
da: Importér billeder fra dit %s-bibliotek

en: Import to Library
da: Importér til bibliotek

en: Imported %s
da: Importerede %s

en: Imported failed (%d)
da: Import mislykkedes (%d)

en: Importing
da: Importerer

en: Importing from %s can’t continue because an error occurred:
da: Import fra %s kan ikke fortsætte, fordi der opstod en fejl:

en: Importing…
da: Importerer …

en: Increase Rating
da: Øg bedømmelse

en: Increasing ratings
da: Hæver bedømmelser

en: Indicates whether images being uploaded to Gallery3 should have their metadata removed first
da: Om billeder, der overføres til Gallery3, skal have fjernet deres metadata først

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Invalid User Email or Password
da: Ugyldig e-mail eller adgangskode for bruger

en: Invalid User Name or Password
da: Ugyldigt brugernavn eller adgangskode

en: Invalid email and/or password. Please try again
da: E-mail og/eller adgangskode er ugyldig. Prøv venligst igen

en: Invalid pattern
da: Ugyldigt mønster

en: Items:
da: Elementer:

en: JPEG quality option
da: kvalitetsindstilling for JPEG

en: Just me
da: Kun mig

en: Large (2048 pixels)
da: Stor (2048 billedpunkter)

en: Last Import
da: Sidste import

en: Last used selection state of the “hide photos already imported” option in the import page.
da: Sidst valgte tilstand af indstillingen “skjul allerede importerede billeder” på importsiden.

en: Leave _Fullscreen
da: Forlad _fuldskærm

en: Leave fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Library
da: Bibliotek

en: Library Location
da: Bibliotekets placering

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
da: Begræns antallet af viste billeder baseret på et filter

en: List of all discovered camera devices
da: Oversigt over alle detekterede kameraenheder

en: Loading Shotwell
da: Indlæser Shotwell

en: Location:
da: Placering:

en: Log in
da: Log ind

en: Logging in…
da: Logger ind …

en: Logout
da: Log ud

en: Longest edge
da: Længste kant

en: Lose changes to %s?
da: Mist ændringer til %s?

en: Low (%d%%)
da: Lav (%d%%)

en: Make Key Photo for Event
da: Gør til nøglebillede begivenhed

en: Make _Key Photo for Event
da: Gør til _nøglebillede for begivenhed

en: Make a duplicate of the photo
da: Lav en dublet af billedet

en: Maximum (%d%%)
da: Maksimum (%d%%)

en: Media type
da: Medietype

en: Medium (%d%%)
da: Mellem (%d%%)

en: Medium (1024 × 768 pixels)
da: Mellem (1024 × 768 billedpunkter)

en: Merge
da: Flet

en: Merging
da: Fletter

en: Metric Wallet (9 × 13 cm)
da: Metrisk tegnebog (9 × 13 cm)

en: Missing Files
da: Manglende filer

en: Modif_y Tags…
da: _Ændr mærker …

en: Modify Tags
da: Ændr mærker

en: Most-recently-used crop aspect ratio menu choice.
da: Sidst brugte valg for højde-/breddeforhold i beskæringsmenuen.

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s denominator.
da: Nævneren for det sidst brugte beskæringsforhold.

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s numerator.
da: Tælleren for det sidst brugte beskæringsforhold.

en: Move Photos
da: Flyt billeder

en: Move Photos to Trash
da: Flyt billeder til papirkurven

en: Move Tag “%s”
da: Flyt mærket “%s”

en: Move photos to an event
da: Flyt billeder til en begivenhed

en: Move the photos to the Shotwell trash
da: Flyt billeder til Shotwells papirkurv

en: Move the selected photos back into the library
da: Flyt de valgte billeder tilbage til biblioteket

en: Moving Photos to New Event
da: Flytter billeder til ny begivenhed

en: Moving Photos to Trash
da: Flytter billeder til papirkurven

[ctx: MultidayFormat]
en: %a %b %d
da: %a %d. %b

[ctx: MultimonthFormat]
en: %a %b %d
da: %a %d. %b

[ctx: MultimonthFormat]
en: %a %b %d, %Y
da: %a %d. %b. %Y

en: Name:
da: Navn:

en: Ne_w Saved Search…
da: N_y gemt søgning …

en: New Event
da: Ny begivenhed

en: New _Tag…
da: Nyt _mærke …

en: Next
da: Næste

en: Next photo
da: Næste billede

en: No Event
da: Ingen begivenhed

en: No events
da: Ingen begivenheder

en: No events found
da: Ingen begivenheder fundet

en: No new photos/videos found on camera
da: Fandt ingen nye billeder/videoer på kameraet

en: No photos or videos imported.
da: Ingen billeder eller videoer importeret.

en: No photos/videos
da: Ingen billeder/videoer

en: No photos/videos found which match the current filter
da: Der blev ikke fundet nogen billeder/videoer, som matcher det nuværende filter

en: None
da: Ingen

en: Not a file
da: Ikke en fil

en: Not an image file
da: Ikke en billedfil

en: Notecard (3 × 5 in.)
da: Noteskort (3 × 5 in.)

en: OAuth Access Phase Token
da: OAuth-adgangsfasetoken

en: OAuth Access Phase Token Secret
da: Hemmelighed til OAuth-adgangsfasetoken

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
da[0]: Ud af disse blev import af %d fil gennemført.
da[1]: Ud af disse blev import af %d filer gennemført.

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
da[0]: Et oprindeligt billede kunne ikke justeres.
da[1]: De følgende oprindelige billeder kunne ikke justeres.

en: Only display photos that have not been imported
da: Vis kun billeder som endnu ikke er blevet importeret

en: Only show photos with a rating of %s
da: Vis kun billeder med en bedømmelse på %s

en: Only show photos with a rating of %s or better
da: Vis kun billeder med en bedømmelse på %s eller bedre

en: Open With E_xternal Editor
da: Åbn med e_ksternt redigeringsprogram

en: Open With RA_W Editor
da: Åbn med RA_W-redigeringsprogram

en: Open target _album in browser
da: Åbn mål_album i browser

en: Open the selected photo’s directory in the file manager
da: Åbn mappen for det valgte billede i et filhåndteringsprogram

en: Organize and browse your photos
da: Organisér og gennemse dine billeder

en: Organize and browse your photo’s tags
da: Organisér og gennemse dine billeders mærker

en: Organize your photos
da: Organisér dine billeder

en: Organize your saved searches
da: Organisér dine gemte søgninger

en: Original Size
da: Oprindelig størrelse

en: Original dimensions:
da: Oprindelige dimensioner:

en: Original photo could not be adjusted.
da: Oprindeligt billede kunne ikke justeres.

en: Original size
da: Oprindelig størrelse

en: Original:
da: Oprindelig:

en: Paste Color Adjustments
da: Indsæt farvetilpasninger

en: Path to Shotwell’s private data
da: Sti til Shotwells private data

en: Pause the slideshow
da: Sæt slideshow på pause

en: Photo Manager
da: Billedhåndtering

en: Photo Viewer
da: Billedvisning

en: Photo _size preset:
da: _Standardstørrelse på billede:

en: Photo _size:
da: _Billedstørrelse:

en: Photo size
da: Billedstørrelse

en: Photo source file missing: %s
da: Kildefil for billede mangler: %s

en: Photo state
da: Billedtilstand

en: Photos
da: Billeder

en: Photos _visible to:
da: Billeder _synlige for:

en: Photos and videos _visible to:
da: Billeder og videoer _synlige for:

en: Photos cannot be exported to this directory.
da: Billeder kan ikke eksporteres til denne mappe.

en: Photos cannot be imported from this directory.
da: Billeder kan ikke importeres fra denne mappe.

en: Photos will appear in:
da: Billeder vil blive vist i:

en: Photos will be _visible by
da: Billeder vil blive _vist efter

en: Photos/Videos Not Imported Because Files Are Corrupt:
da: Billeder/videoer blev ikke importeret, fordi filerne er beskadigede:

en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn’t Copy Them into its Library:
da: Billeder/videoer blev ikke importeret, fordi Shotwell ikke kunne kopiere dem til dets bibliotek:

en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren’t in a Format Shotwell Understands:
da: Billeder/videoer blev ikke importeret, fordi de ikke var i et format, som Shotwell forstår:

en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
da: Billeder/videoer blev ikke importeret på grund af kamerafejl:

en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
da: Billeder/videoer blev ikke importeret af andre grunde:

en: Pictures
da: Billeder

en: Pin Toolbar
da: Forhindr at værktøjsbjælken lukkes

en: Pin the toolbar open
da: Fastgør værktøjsbjælken åben

en: Pin toolbar in fullscreen, or not.
da: Fastgør værktøjsbjælken i fuldskærm, eller ikke.

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
da: Drej beskæringsrektanglen mellem stående og liggende

en: Piwigo URL
da: Piwigo-URL

en: Piwigo password, if logged in.
da: Piwigo-adgangskode, hvis logget på.

en: Piwigo username, if logged in.
da: Piwigo-brugernavn, hvis logget på.

en: Play
da: Afspil

en: Please close any other application using the camera.
da: Luk venligst alle andre programmer, som bruger kameraet.

en: Please unmount the camera.
da: Afmontér venligst kameraet.

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Popular photo manager
da: Populært program til billedhåndtering

en: Postcard (10 × 15 cm)
da: Postkort (10 × 15 cm)

en: Preparing for login…
da: Forbereder på login …

en: Preparing for upload
da: Forbereder til upload

en: Preparing to auto-import photos…
da: Forbereder auto-import af billeder …

en: Preparing to import…
da: Forbereder import …

en: Previous photo
da: Forrige billede

en: Print image _title
da: Udskriv billed_titel

en: Printing…
da: Udskriver …

en: Private
da: Privat

en: Pu_blish…
da: _Udgiv …

en: Public
da: Offentlig

en: Public listed
da: Vises offentligt

en: Public unlisted
da: Vises ikke offentligt

en: Publish
da: Udgiv

en: Publish Photos
da: Udgiv billeder

en: Publish Photos and Videos
da: Udgiv billeder og videoer

en: Publish Videos
da: Udgiv videoer

en: Publish photos _to:
da: Udgiv billeder _til:

en: Publish photos and videos _to
da: Udgiv billeder og videoer _til

en: Publish to an e_xisting album:
da: Udgiv til et eks_isterende album:

en: Publish to various websites
da: Udgiv til forskellige hjemmesider

en: Publish videos _to
da: Udgiv videoer _til

en: Publishing
da: Udgiver

en: Publishing to %s as %s.
da: Udgiver til %s som %s.

en: Publishing to %s can’t continue because an error occurred:
da: Udgivelse til %s kan ikke fortsætte, da der opstod en fejl:

en: RAW Developer
da: RAW-udvikler

en: RAW Photos
da: RAW-billeder

en: RAW developer default
da: Standardfremkalder til RAW

en: R_emove From Library
da: Fj_ern fra biblioteket

en: R_ename imported files to lowercase
da: O_mdøb importerede filer til små bogstaver

en: Rajce URL
da: Rajce-URL

en: Rajce username, if logged in.
da: Rajce-brugernavn, hvis logget på.

en: Random
da: Tilfældig

en: Rate %s
da: Bedøm %s

en: Rate Rejected
da: Bedømmelse afvist

en: Rate Unrated
da: Bedøm de ikke bedømte

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Re_name Event…
da: _Omdøb begivenhed …

en: Re_name Tag “%s”…
da: Om_døb mærke “%s” …

en: Re_name…
da: _Omdøb …

en: Re_vert External Edit
da: For_tryd ekstern redigering

en: Re_vert External Edits
da: For_tryd eksterne redigeringer

en: Re_vert to Original
da: _Gendan til oprindelig

en: Recommended (1600 × 1200 pixels)
da: Anbefalet (1600 × 1200 billedpunkter)

en: Recurse Into Subfolders
da: Tilgå undermapper rekursivt

en: Red-eye
da: Rødøje

en: Redo
da: Omgør

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
da: Reducér eller eliminér rødøjeeffekter i billedet

en: Rejected
da: Afvist

en: Rejected Only
da: Kun afviste

en: Rejected _Only
da: Kun _afviste

en: Remember Password
da: Husk adgangskode

en: Remove From Library
da: Fjern fra biblioteket

en: Remove Photo From Library
da: Fjern billede fra biblioteket

en: Remove Photos From Library
da: Fjern billeder fra biblioteket

en: Remove Tag “%s” From Photo | Remove Tag “%s” From Photos
da[0]: Fjern mærket “%s” fra billedet
da[1]: Fjern mærket “%s” fra billederne

en: Remove Tag “%s” From _Photo | Remove Tag “%s” From _Photos
da[0]: Fjern mærket “%s” fra _billedet
da[1]: Fjern mærket “%s” fra _billederne

en: Remove and _Trash File | Remove and _Trash Files
da[0]: _Fjern fil og smid i papirkurven
da[1]: _Fjern filer og smid i papirkurven

en: Remove any ratings
da: Fjern alle bedømmelser

en: Remove any red-eye effects in the selected region
da: Fjern alle rødøjeeffekter i det valgte område

en: Remove the selected photos from the library
da: Fjern de valgte billeder fra biblioteket

en: Remove the selected photos from the trash
da: Fjern de valgte billeder fra papirkurven

en: Removing Event
da: Fjerner begivenhed

en: Removing Photo From Library
da: Fjerner billede fra biblioteket

en: Removing Photos From Library
da: Fjerner billeder fra bibliotek

en: Removing duplicated photos
da: Fjerner duplikerede billeder

en: Removing photos/videos from camera
da: Fjern billeder/videoer fra kameraet

en: Rename Event
da: Omdøb begivenhed

en: Rename Search “%s” to “%s”
da: Omdøb søgning “%s” til “%s”

en: Rename Tag “%s” to “%s”
da: Omdøb mærke “%s” til “%s”

en: Replace _All
da: Overskriv _alle

en: Reset Colors
da: Nulstil farver

en: Reset all color adjustments to original
da: Nulstil alle farvejusteringer til oprindelige farver

en: Restore Photos from Trash
da: Genopret billeder fra papirkurven

en: Restore the photos back to the Shotwell library
da: Genopret billederne i Shotwells bibliotek

en: Restoring Photos From Trash
da: Genopretter billeder fra papirkurven

en: Restoring previous RAW developer
da: Gendanner forrige RAW-udvikler

en: Restoring previous rating
da: Gendanner forrige bedømmelse

en: Return to current photo dimensions
da: Gendan aktuelle billeddimensioner

en: Revert External E_dits
da: Gendan eksterne _ændringer

en: Revert External Edit?
da: Fortryd ekstern redigering?

en: Revert External Edits?
da: Fortryd eksterne redigeringer?

en: Revert to Original
da: Gendan til oprindelig

en: Revert to the master photo
da: Gendan til det oprindelige billede

en: Reverting
da: Forkaster

en: Rotate
da: Rotér

en: Rotate Left
da: Rotér mod venstre

en: Rotate Right
da: Rotér mod højre

en: Rotate _Left
da: Rotér mod _venstre

en: Rotate _Right
da: Rotér mod _højre

en: Rotate the photos left
da: Rotér billederne mod venstre

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
da: Rotér billederne til højre (tryk på Ctrl for at rotere til venstre)

en: Rotating
da: Roterer

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
da: Kør “%s --help” for at se en fuldstændig liste over tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: SD Video (4 ∶ 3)
da: SD-video (4 ∶ 3)

en: S_idebar
da: S_idebjælke

en: Saturation
da: Mætning

en: Saturation:
da: Mætning:

en: Save As
da: Gem som

en: Save Details
da: Gem detaljer

en: Save Details…
da: Gem detaljer …

en: Save _As
da: Gem _som

en: Save _As…
da: Gem _som …

en: Saved Search
da: Gemt søgning

en: Saved Searches
da: Gemte søgninger

en: Scaling constraint:
da: Skaleringsbegrænsning:

en: Screen
da: Skærm

en: Search
da: Søgning

en: Secret token
da: Hemmelig token

en: Select _All
da: Vælg _alle

en: Select all items
da: Vælg alle elementer

en: Selection state of “hide photos” option
da: Tilstand for indstillingen “skjul billeder”

en: Send T_o…
da: Send t_il …

en: Send To
da: Send til

en: Send _To…
da: Send _til …

en: Set Developer
da: Angiv udvikler

en: Set Rating
da: Angiv bedømmelse

en: Set _all photos/videos to this time
da: Sæt _alle billeder til denne tid

en: Set as Desktop Background
da: Angiv som skrivebordsbaggrund

en: Set as Desktop Slideshow
da: Angiv som slideshow på skrivebord

en: Set as _Desktop Background
da: Angiv som skrivebords_baggrund

en: Set as _Desktop Slideshow…
da: _Sæt som slideshow på skrivebord …

en: Set rating to %s
da: Angiv bedømmelse til %s

en: Set rating to rejected
da: Angiv bedømmelse som afvist

en: Set selected image to be the new desktop background
da: Angiv det valgte billede som den nye skrivebordsbaggrund

en: Set the crop for this photo
da: Angiv beskæring på dette billede

en: Setting Photos to Previous Event
da: Angiver billeder til forrige begivenhed

en: Setting RAW developer
da: Angiver RAW-udvikler

en: Setting as rejected
da: Angiver som afvist

en: Setting as unrated
da: Angiver som ikke bedømt

en: Setting in export dialog: format setting, special value
da: Indstilling i eksportér-dialog: formatindstilling, speciel værdi

en: Setting in export dialog: format setting, type value
da: Indstilling i eksportér-dialog: formatindstilling, typeværdi

en: Setting in export dialog: how to trim images
da: Indstilling i eksportér-dialog: hvordan man trimmer billeder

en: Setting in export dialog: jpeg quality option
da: Indstilling i eksportér-dialog: kvalitetsindstilling for JPEG

en: Setting in export dialog: maximal size of image
da: Indstilling i eksportér-dialog: billedets maksimale størrelse

en: Setting in export dialog: option to export metadata
da: Indstilling i eksportér-dialog: mulighed for at eksportere metadata

en: Setting rating to %s
da: Angiver bedømmelse til %s

en: Settings
da: Opsætning

en: Shadows
da: Skygger

en: Shadows:
da: Skygger:

en: Shotwell Extra Publishing Services
da: Shotwells ekstra udgivelsestjenester

en: Shotwell Preferences
da: Shotwell Præferancer

en: Shotwell Viewer
da: Shotwell-fremviser

en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
da: Shotwell kan kopiere billederne ind i din biblioteksmappe eller det kan importere dem uden at kopiere.

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
da: Shotwell kan ikke kontakte dit Piwigo-billedbibliotek. Sørg venligst for at gennemse den URL, du indtastede

en: Shotwell cannot publish the selected items because you do not have a compatible publishing plugin enabled. To correct this, choose <b>Edit %s Preferences</b> and enable one or more of the publishing plugins on the <b>Plugins</b> tab.
da: Shotwell kan ikke udgive de valgte elementer, da du ikke har aktiveret en udvidelse, som er kompatibel. For at korrigere dette, så vælg <b>Redigér %s Indstillinger</b> og aktivér én eller flere af udgivelsesmodulerne i fanen <b>Udvidelsesmoduler</b>.

en: Shotwell couldn’t create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
da: Shotwell kunne ikke oprette en fil for redigering af dette foto, fordi du ikke har skriverettigheder til %s.

en: Shotwell default directory
da: Shotwells standardbibliotek

en: Shotwell is an easy-to-use, fast photo organizer designed for the GNOME desktop. It allows you to import photos from your camera or disk, organize them by date and subject matter, even ratings. It also offers basic photo editing, like crop, red-eye correction, color adjustments, and straighten. Shotwell’s non-destructive photo editor does not alter your master photos, making it easy to experiment and correct errors.
da: Shotwell er et hurtigt og brugervenligt program til organisering af dine billeder. Det er designet til GNOME-skrivebordet. Du kan importere billeder fra kamera eller disk og organisere dem efter dato, emne eller bedømmelse. Det indeholder også grundlæggende værktøjer til billedredigering så som beskæring, fjernelse af røde øjne, farvejustering og udjævning. Shotwell ødelægger ikke det oprindelige billede, hvilket gør det nemt at eksperimentere og rette fejl.

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
    We recommend changing this in <span weight="bold">Edit %s Preferences</span>.
    Do you want to continue importing photos?
da: Shotwell er indstillet til at importere billeder ind i din Hjem-mappe.
    Vi anbefaler at ændre dette i <span weight="bold">Redigér %s Indstillinger</span>.
    Vil du fortsætte med at importere billeder?

en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it. Continue?
da: Shotwell har brug for at afmontere kameraet fra filsystemet for at få adgang til det. Fortsæt?

en: Shotwell supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
da: Shotwell understøtter JPEG, PNG, TIFF og en række RAW-filformater.

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
da: Shotwell kunne ikke afspille den valgte video:
    %s

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d). For more information please check the Shotwell Wiki at %s
da: Shotwell kunne ikke opgradere dit billedbibliotek fra version %s (skema %d) til %s (skema %d). Yderligere information kan findes på Shotwell-wiki'en: %s

en: Show all photos
da: Vis alle billeder

en: Show each photo for
da: Vis hvert billede i

en: Show in File Mana_ger
da: Vis i _filhåndteringen

en: Show only rejected photos
da: Vis kun afviste billeder

en: Show t_itle
da: Vis t_itel

en: Show the application’s version
da: Vis programmets version

en: Show the certificate…
da: Vis certifikatet …

en: Show title
da: Vis titel

en: Size:
da: Størrelse:

en: Slide
da: Glide

en: Slideshow Transitions
da: Slideshowovergange

en: Small (640 × 480 pixels)
da: Lille (640 × 480 billedpunkter)

en: Software:
da: Program:

en: Solid color
da: Uigennemsigtig farve

en: Sort _Ascending
da: Sortér _stigende

en: Sort _Descending
da: Sortér _faldende

en: Sort _Events
da: Sortér _begivenheder

en: Sort _Photos
da: Sortér _billeder

en: Specifies the sort criteria for event photos.
da: Specificerer sorteringskriterierne for begivenhedsbilleder.

en: Square
da: Firkant

en: Squares
da: Kvadrater

en: Standard (720 pixels)
da: Standard (720 billedpunkter)

en: Start the application in fullscreen mode
da: Start programmet i fuldskærmstilstand

en: Starting import, please wait…
da: Begynder import. Vent venligst …

en: Straighten
da: Udjævn

en: Straighten the photo
da: Udjævn billedet

en: Stripes
da: Striber

en: Success
da: Succes

en: Switching developers will undo all changes you have made to this photo in Shotwell | Switching developers will undo all changes you have made to these photos in Shotwell
da[0]: Udskiftning af udviklere vil slette alle ændringer, du har lavet på dette billede i Shotwell
da[1]: Udskiftning af udviklere vil slette alle ændringer, du har lavet på disse billeder i Shotwell

en: T_oolbar
da: _Værktøjsbjælke

en: T_ools
da: _Værktøjer

en: Ta_gs
da: _Mærker

en: Tag
da: Mærke

en: Tag Photo as “%s” | Tag Photos as “%s”
da[0]: Mærk billede som “%s”
da[1]: Mærk billeder som “%s”

en: Tag the selected photo as “%s” | Tag the selected photos as “%s”
da[0]: Mærk det valgte billede som “%s”
da[1]: Mærk de valgte billeder som “%s”

en: Tags
da: Mærker

en: Tags (separated by commas):
da: Mærker (adskilt af kommaer):

en: Temperature
da: Temperatur

en: Temperature:
da: Temperatur:

en: The OAuth token used to refresh the Picasa Web Albums session for the currently logged in user, if any.
da: Det OAuth-token der bruges til at genopfriske den aktuelle brugers Picasa Webalbums-session, hvis nogen.

en: The OAuth token used to refresh the YouTube session for the currently logged in user, if any.
da: Det OAuth-token der bruges til at genopfriske den aktuelle brugers YouTube-session, hvis nogen.

en: The Shotwell developers
da: Udviklerne af Shotwell

en: The URL entered does not appear to be the main directory of a Gallery3 instance. Please make sure you typed it correctly and it does not have any trailing components (e.g., index.php).
da: Den indtastede URL lader ikke til at være en Gallery3-forekomsts hovedmappe. Sikr dig, at du har indtastet det korrekt, og at der ikke er nogen efterstillede komponenter (f.eks. index.php).

en: The authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
da: Autorisationstoken for den aktuelle Flickr-bruger, hvis nogen

en: The background to use for transparent images.
da: Baggrunden der skal bruges til gennemsigtige billeder.

en: The camera is locked by another application. Shotwell can only access the camera when it’s unlocked. Please close any other application using the camera and try again.
da: Kameraet er låst af et andet program. Shotwell kan kun tilgå kameraet, når det ikke er låst. Luk venligst alle andre programmer, som bruger kameraet, og forsøg igen.

en: The camera seems to be empty. No photos/videos found to import
da: Kameraet ser ud til at være tomt. Fandt ingen billeder/videoer at importere

en: The cryptographic secret used to sign requests against the authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
da: Den kryptografiske hemmelighed til at signere forespørgsler mod autorisationstoken for den aktuelle Flickr-bruger, hvis nogen

en: The height of the printed emulsion on the page when printing
da: Den udskrevne emulsions højde på siden ved udskrift

en: The index of the current print size in a pre-defined list of standard sizes
da: Den aktuelle udskriftsstørrelses index i en prædefineret liste over standardstørrelser

en: The last chosen Piwigo permission level.
da: Det sidst valgte Piwigo-tilladelsesniveau.

en: The last recorded height of the direct-edit application window.
da: Den sidst registrerede højde på vinduet til direkte redigering.

en: The last recorded height of the library application window.
da: Biblioteksprogrammets vindues sidst registrerede højde.

en: The last recorded position of the divider between the sidebar and view in library application window.
da: Den sidst registrerede placering af adskilleren mellem sidebjælken og visningsområdet i biblioteksprogrammets vindue.

en: The last recorded width of the direct-edit application window.
da: Den sidst registrerede bredde på vinduet til direkte redigering.

en: The last recorded width of the library application window.
da: Biblioteksprogrammets vindues sidst registrerede bredde.

en: The last selected Piwigo category.
da: Den sidst valgte Piwigo-kategori.

en: The last selected Rajce category.
da: Den sidst valgte Rajce-kategori.

en: The name of the currently logged in Facebook user, if any
da: Den aktuelle Facebook-brugers navn, hvis nogen

en: The name of the default blog of the user, if any
da: Navnet på brugerens standardblog, hvis der er en

en: The name of the font to use for photo titles when they are printed.
da: Navn på skrifttypen brugt til billedtitler, når de udskrives.

en: The name of the last album the user published photos to, if any
da: Navnet på det sidste album som brugeren udgav billeder til, hvis noget

en: The name of the transition effect that will be used between photos when running a slideshow
da: Navnet på overgangseffekten der vises mellem billederne i et slideshow

en: The number of pixels per inch (ppi) sent to the printer during printing
da: Antallet af billedpunkter pr. tomme (ppi) som sendes til printeren under udskrivning

en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
da[0]: Billedet eller videoen kan ikke slettes.
da[1]: %d billeder/videoer kan ikke slettes.

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash. Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash. Delete these files?
da[0]: Billedet/videoen kan ikke flyttes til papirkurven. Slet filen?
da[1]: %d billeder/videoer kan ikke flyttes til papirkurven. Slet disse filer?

en: The pixels of the major axis of the picture to be uploaded; used only if scaling-constraint-id is an appropriate value
da: Hovedaksens billedpunkter på det billede, der skal overføres; bruges kun hvis skaleringsbegrænsnings-id'et er en passende værdi

en: The scale of photo thumbnails, ranging from 72 to 360.
da: Skala for miniaturebilleder, fra 72 til 360.

en: The scaling constraint ID of the picture to be uploaded
da: Det sendte billedes skaleringsbegrænsnings-id

en: The secret token to sign oauth requests
da: Hemmeligt token til at underskrive oauth-forespørgsler

en: The selected photo was successfully published. | The selected photos were successfully published.
da[0]: Det valgte billede blev udgivet.
da[1]: De valgte billeder blev udgivet.

en: The selected photos/videos were successfully published.
da: De valgte billeder/videoer blev udgivet.

en: The selected video was successfully published. | The selected videos were successfully published.
da[0]: Den valgte video blev udgivet.
da[1]: De valgte videoer blev udgivet.

en: The time (in seconds) that a transition runs between photos in a slideshow
da: Varigheden (i sekunder) af en overgang mellem billeder i et slideshow

en: The token to access tumblr
da: Token for at få adgang til tumblr

en: The user name of the currently logged in Flickr user, if any
da: Den aktuelle Flickr-brugers brugernavn, hvis noget

en: The username and password or API key were incorrect. To try again, re-enter your username and password below.
da: Brugernavn og adgangskode eller API-nøgle var forkerte. Indtast dit brugernavn og din adgangskode nedenfor for at prøve igen.

en: The width of the printed emulsion on the page when printing
da: Den udskrevne emulsions bredde på siden ved udskrift

en: The width, in pixels, of the sidebar
da: Sidebjælkens bredde (i billedpunkter)

en: This connection is not secure
da: Denne forbindelse er ikke sikker

en: This does not look like the real <b>%s</b>. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site (for example, private messages, credit card information, or passwords).
da: Dette ligner ikke den rigtige <b>%s</b>. Angribere forsøger måske at stjæle eller ændre informationer, der går til eller kommer fra dette websted (f.eks. private beskeder, kreditkortoplysninger eller adgangskoder).

en: This will destroy all changes made to the external file. Continue? | This will destroy all changes made to %d external files. Continue?
da[0]: Dette vil ødelægge alle forandringer i den eksterne fil. Fortsæt?
da[1]: Dette vil ødelægge alle forandringer i %d eksterne filer. Fortsæt?

en: This will remove the photo from the library. Continue? | This will remove %d photos from the library. Continue?
da[0]: Dette vil fjerne billedet fra biblioteket. Fortsæt?
da[1]: Dette vil fjerne %d billeder fra biblioteket. Fortsæt?

en: This will remove the photo from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
da[0]: Dette vil fjerne billedet fra dit Shotwell-bibliotek.  Vil du også flytte filen til papirkurven?
    
    Denne handling kan ikke fortrydes.
da[1]: Dette vil fjerne %d billeder fra dit Shotwell-bibliotek.  Vil du også flytte filerne til papirkurven?
    
    Denne handling kan ikke fortrydes.

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
da[0]: Dette vil fjerne billedet/videoen fra dit Shotwell-bibliotek.  Vil du også flytte filen til papirkurven?
    
    Denne handling kan ikke fortrydes.
da[1]: Dette vil fjerne %d billeder/videoer fra dit Shotwell-bibliotek.  Vil du også flytte filerne til papirkurven?
    
    Denne handling kan ikke fortrydes.

en: This will remove the saved search “%s”. Continue?
da: Dette vil fjerne den gemte søgning “%s”. Fortsæt?

en: This will remove the tag “%s” from one photo. Continue? | This will remove the tag “%s” from %d photos. Continue?
da[0]: Dette vil fjerne mærket “%s” fra et billede. Fortsæt?
da[1]: Dette vil fjerne mærket “%s” fra %d billeder. Fortsæt?

en: This will remove the video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
da[0]: Dette vil fjerne videoen fra dit Shotwell-bibliotek.  Vil du også flytte filen til papirkurven?
    
    Denne handling kan ikke fortrydes.
da[1]: Dette vil fjerne %d videoer fra dit Shotwell-bibliotek.  Vil du også flytte filerne til papirkurven?
    
    Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Time Adjustment Error
da: Fejl ved tidsjustering

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
da[0]: Tidsjustering kunne ikke fortrydes på den følgende billedfil.
da[1]: Tidsjusteringer kunne ikke fortrydes på de følgende billedfiler.

en: Time:
da: Tid:

en: Tint
da: Nuance

en: Tint:
da: Nuance:

en: Title
da: Titel

en: Title:
da: Titel:

en: To get started, import photos in any of these ways:
da: For at komme i gang importeres billeder på en af følgende måder:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
da: For at forsøge at importere fra en anden tjeneste, så vælg én fra menuen ovenfor.

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
da: For at forsøge udgivelse til en anden tjeneste, vælges en fra ovenstående menu.

en: To:
da: Til:

en: Today
da: I dag

en: Toggle _Flag
da: Sæt/fjern _flag

[ctx: Tooltip]
en: Show all photos, including rejected
da: Vis alle billeder, inklusive afviste

en: Transition d_elay:
da: Varighed af o_vergang:

en: Transparent Background:
da: Gennemsigtig baggrund:

en: Trash
da: Papirkurv

en: Trash is empty
da: Papirkurven er tom

en: True if a photo’s rating should be displayed as overlaid trinket, false otherwise.
da: Sand hvis et billedes bedømmelse skal vises som overlejret udsmykning, ellers falsk.

en: True if direct-edit application is maximized, false otherwise.
da: Sand hvis programmet til direkte redigering er maksimeret, ellers falsk.

en: True if event comments are to be displayed beneath thumbnails in event views, false otherwise.
da: Sand hvis kommentarer til begivenheder skal vises under miniaturebillederne i visning af samlinger, ellers falsk.

en: True if event photos should be sorted ascending, false if descending.
da: Sand hvis begivenhedsbilleder skal sorteres i stigende orden, falsk hvis faldende orden.

en: True if events should be sorted ascending, false if descending.
da: Sand hvis begivenheder skal sorteres i stigende orden, falsk hvis faldende orden.

en: True if library application is maximized, false otherwise.
da: Sand hvis biblioteksprogrammet er maksimeret, ellers falsk.

en: True if library photos should be sorted ascending, false if descending.
da: Sand hvis billeder i biblioteker skal sorteres i stigende orden, falsk hvis faldende orden.

en: True if photo comments are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
da: Sand hvis billedkommentarer skal vises under miniaturebillederne i visning af samlinger, ellers falsk.

en: True if photo tags are to be listed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
da: Sand hvis billedernes mærker skal vises under miniaturebillederne i visning af samlinger, ellers falsk.

en: True if photo titles are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
da: Sand hvis billedtitler skal vises under miniaturebillederne i visning af samlinger, ellers falsk.

en: True if should display times with a 24 hour clock, false if times should use AM/PM notation.
da: Sand hvis der skal anvendes 24 timers ur, falsk hvis der skal bruges AM/PM-notation.

en: True if the Blinds slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis slideshowudvidelsesmodulet Persienne skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Chess-Board slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis slideshowudvidelsesmodulet Skaktern skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Circle slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis slideshowudvidelsesmodulet Cirkel skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Circles slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis slideshowudvidelsesmodulet Cirkler skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Clock slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis slideshowudvidelsesmodulet Ur skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Crumble slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis slideshowudvidelsesmodulet Smuldre skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the F-Spot import plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis importudvidelsesmodulet til F-Spot skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Facebook publishing plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis udvidelsesmodulet til udgivelse på Facebook skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Fade slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis slideshowudvidelsesmodulet Falme skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Flickr publishing plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis udvidelsesmodulet til udgivelse på Flickr skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Gallery3 publishing plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis udvidelsesmodulet til udgivelse på Gallery3 skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Picasa Web Albums publishing plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis udvidelsesmodulet til udgivelse på Picasa Webalbums skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Piwigo publishing plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis udvidelsesmodulet til udgivelse på Piwigo skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Rajce publishing plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis udvidelsesmodulet til udgivelse på Rajce skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Search/Filter Toolbar is to be displayed, false otherwise.
da: Sand hvis søg/filtrér-værktøjsbjælken skal vises, ellers falsk.

en: True if the Slide slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis slideshowudvidelsesmodulet Glide skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Squares slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis slideshowudvidelsesmodulet Kvadrater skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Stripes slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis slideshowudvidelsesmodulet Striber skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Tumblr publishing plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis udvidelsesmodulet til udgivelse på Tumblr skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the Yandex.Fotki publishing plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis udvidelsesmodulet til udgivelse på Yandex.Fotki skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the YouTube publishing plugin is enabled, false otherwise
da: Sand hvis udvidelsesmodulet til udgivelse på YouTube skal aktiveres, ellers falsk

en: True if the basic properties pane is to be displayed, false otherwise.
da: Sand hvis ruden med grundlæggende egenskaber skal vises, ellers falsk.

en: True if the bottom toolbar is to be displayed, false otherwise.
da: Sand hvis den nederste værktøjsbjælke skal vises, ellers falsk.

en: True if the extended properties window is to be displayed, false otherwise.
da: Sand hvis vinduet med udvidede egenskaber skal vises, ellers falsk.

en: True if the sidebar is to be displayed, false otherwise.
da: Sand hvis sidebjælken skal vises, ellers falsk.

en: True if the title of a photo should be printed when the photo is printed, false otherwise.
da: Sand hvis billedets titel skal udskrives, når billedet udskrives, ellers falsk.

en: True if when adjusting time/date of photos, relative time should be maintained. False if all photos should be set to the same time.
da: Sand hvis den relative tid mellem billeder skal bibeholdes, når tid/dato ændres; falsk hvis alle billeder ændres til samme tidspunkt.

en: True if when adjusting time/date of photos, the original files should be modified as well. False if changes are made only in the database.
da: Sand hvis de oprindelige filer også skal ændres, når billeders klokkeslæt/dato ændres; falsk hvis ændringer kun sker i databasen.

en: True if, when on startup, a welcome dialog should be shown. False if it should not be shown.
da: Sand hvis en velkomstdialog skal vises ved opstart, falsk hvis den ikke skal vises.

en: TumblrPublisher: start( ): can’t start; this publisher is not restartable.
da: TumblrPublisher: start( ): kan ikke starte; denne udgiver kan ikke genstartes.

en: URL of the Piwigo server.
da: Piwigo-serverens URL.

en: URL of the Rajce server.
da: Rajce-serverens URL.

en: Un_flag
da: _Fjern flag

en: Unable open photo %s. Sorry.
da: Kunne ikke åbne billedet %s. Beklager.

en: Unable to create cache directory %s: %s
da: Kunne ikke oprette mellemlager-mappen %s: %s

en: Unable to create data directory %s: %s
da: Kunne ikke oprette datamappen %s: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
da: Kunne ikke oprette dataundermappen %s: %s

en: Unable to create temporary directory %s: %s
da: Kunne ikke oprette den midlertidige mappe %s: %s

en: Unable to decode file
da: Kunne ikke afkode fil

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
da[0]: Kan ikke slette %d billede/video fra kameraet på grund af fejl.
da[1]: Kan ikke slette %d billeder/videoer fra kameraet på grund af fejl.

en: Unable to display FAQ: %s
da: Ikke i stand til at vise OSS: %s

en: Unable to display help: %s
da: Kan ikke vise hjælp: %s

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
da[0]: Kunne ikke duplikere et billede på grund af en filfejl
da[1]: Kunne ikke duplikere %d billeder på grund af filfejl

en: Unable to export %s: %s
da: Kunne ikke eksportere %s: %s

en: Unable to export background to %s: %s
da: Kunne ikke eksportere baggrund til %s: %s

en: Unable to export the following photo due to a file error.
da: Kunne ikke eksportere følgende billede på grund af en filfejl.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
da: Kunne ikke indhente forhåndsvisninger fra kameraet:
    %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
da: Ikke i stand til at generere en midlertidig fil for %s: %s

en: Unable to launch Nautilus Send-To: %s
da: Kunne ikke starte Nautilus Send-To: %s

en: Unable to launch editor: %s
da: Kan ikke starte redigeringsprogram: %s

en: Unable to lock camera: %s
da: Kan ikke låse kamera: %s

en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
da: Ikke muligt at overvåge %s: Ikke en mappe (%s)

en: Unable to navigate to bug database: %s
da: Kan ikke navigere til fejldatase: %s

en: Unable to open in file manager: %s
da: Kan ikke åbne i filhåndteringsprogram: %s

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
da: Ikke i stand til at åbne/oprette billeddatabase %s: fejlkode %d

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
da: Kunne ikke forberede skrivebordsslideshow: %s

en: Unable to print photo:
    
    %s
da: Kunne ikke udskrive billede:
    
    %s

en: Unable to process monitoring updates: %s
da: Kan ikke behandle overvågningsopdateringer: %s

en: Unable to publish
da: Ikke i stand til at udgive

en: Unable to rename search to “%s” because the search already exists.
da: Kunne ikke omdøbe søgningen til “%s”, fordi søgningen allerede findes.

en: Unable to rename tag to “%s” because the tag already exists.
da: Kunne ikke omdøbe mærket til “%s”, da mærket allerede findes.

en: Unable to restore photo database %s
da: Kunne ikke gendanne billeddatabasen: %s

en: Unable to unmount camera. Try unmounting the camera from the file manager.
da: Kunne ikke afmontere kameraet. Forsøg afmontering af kameraet fra filhåndteringen.

en: Unable to write to photo database file:
     %s
da: Kan ikke skrive til billeddatabasefilen:
     %s

en: Unconstrained
da: Ubegrænset

en: Undated
da: Uden dato

en: Undo
da: Genskab

[ctx: UndoRedo menu entry]
en: Add Tags
da: Tilføj mærker

en: Undoing Color Transformations
da: Fortryder farvetransformationer

en: Undoing Date and Time Adjustment
da: Fjerner justering af dato og tid

en: Undoing Enhance
da: Fortryder gør skarpere

en: Undoing Flip Horizontally
da: Fortryder vandret vending

en: Undoing Flip Vertically
da: Fortryder lodret vending

en: Undoing Revert
da: Fortryder forkastelse

en: Undoing Rotate
da: Fortryder rotering

en: Unflag
da: Fjern flag fra

en: Unflag selected photos
da: Fjern flag fra de valgte billeder

en: Unflagging selected photos
da: Fjerner flag fra de valgte billeder

en: Unknown error attempting to verify Shotwell’s database: %s
da: Ukendt fejl under forsøg på at kontrollere Shotwells database: %s

en: Unmerging
da: Fjerner fletning

en: Unmodified
da: Umodificeret

en: Unmounting…
da: Afmonterer …

en: Unrated
da: Ikke bedømt

en: Unrecognized User
da: Bruger ikke genkendt

en: Unsupported file format
da: Filformat ikke understøttet

en: Updating library…
da: Opdaterer bibliotek …

en: Upload _size:
da: Overførsels_størrelse:

en: Uploading %d of %d
da: Uploader %d af %d

en: Use a _standard size:
da: Brug en _standardstørrelse:

en: Use a c_ustom size:
da: Brug en _tilpasset størrelse:

en: Use a saved search to filter items in the current view
da: Brug en gemt søgning til at filtrere elementerne i den aktuelle visning

en: Use for Desktop
da: Anvend til skrivebordet

en: Use for Lock Screen
da: Anvend til låseskærmen

en: User _name
da: Bruger_navn

en: User aborted import
da: Bruger afbrød import

en: Username and/or password invalid. Please try again
da: Brugernavn og/eller adgangskode er ugyldig. Prøv venligst igen

en: Verifying authorization…
da: Bekræfter godkendelse …

en: Video privacy _setting:
da: Video-ind_stilinger for privatliv:

en: Videos
da: Videoer

en: Videos _visible to:
da: Videoer _synlige for:

en: Videos and new photo albums _visible to:
da: Videoer og nye fotoalbum _synlige for:

en: Videos will appear in:
da: Video vil blive vist i:

en: View Eve_nt for Photo
da: Se begive_nhed for billede

en: Visit the Shotwell home page
da: Besøg Shotwells hjemmeside

en: Visit the Shotwell web site
da: Besøg Shotwells websted

en: Visit the Yandex.Fotki web site
da: Besøg Yandex.Fotki-webstedet

en: Wallet (2 × 3 in.)
da: Tegnebog (2 × 3 in.)

en: Welcome to Shotwell!
da: Velkommen til Shotwell!

en: Welcome!
da: Velkommen!

en: When ready, Shotwell can upload your photos to various web sites, such as Facebook, Flickr, Picasa (Google Plus), and more.
da: Når du er klar, kan Shotwell overføre dine billeder til forskellige websteder så som Facebook, Flickr, Picasa (Google Plus) med flere.

en: Where would you like to publish the selected photos?
da: Hvor vil du gerne udgive de valgte billeder?

en: Whether images being uploaded to Facebook should have their metadata removed first
da: Om billeder, der overføres til Facebook, først skal have fjernet deres metadata

en: Whether images being uploaded to Flickr should have their metadata removed first
da: Om billeder, der overføres til Flickr, først skal have fjernet deres metadata

en: Whether images being uploaded to Picasa should have their metadata removed first
da: Om billeder, der overføres til Picasa, skal have fjernet deres metadata først

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their comment set from the title if title is set and comment unset
da: Om billeder, der overføres til Piwigo, skal overføre titlen til kommentaren, hvis der er angivet en titel, men ikke en kommentar

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their metadata removed first
da: Om billeder, der overføres til Piwigo, skal have fjernet deres metadata først

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their tags removed on upload, such that these tags will not appear on the remote Piwigo server.
da: Om billeder, der sendes til Piwigo, skal have fjernet deres mærker, så mærkerne ikke forekommer på Piwigo-fjernserveren.

en: Whether images being uploaded to Rajce should have their metadata removed first
da: Om billeder, der overføres til Rajce, skal have fjernet deres metadata først

en: Whether to show the title of a photo during the slideshow
da: Om billedets titel skal vises under et slideshow

en: Width
da: Bredde

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
da: Skriv mærker, titler og anden _metadata til billedfiler

en: Writing metadata to files…
da: Skriver metadata til filer …

en: Yandex-Fotki authentication token, if logged in.
da: Yandex.Fotki-godkendelsestoken, hvis logget på.

en: Year%sMonth
da: År%småned

en: Year%sMonth%sDay
da: År%småned%sdag

en: Year%sMonth-Day
da: År%småned-dag

en: Year-Month-Day
da: År-måned-dag

en: Yesterday
da: I går

en: You are logged into Facebook as %s.
da: Du er logget ind på Facebook som %s.

en: You are logged into Flickr as %s.
da: Du er logget på Flickr som %s.

en: You are logged into Picasa Web Albums as %s.
da: Du er logget på Picasa Webalbums som %s.

en: You are logged into Rajce as %s.
da: Du er logget ind på Rajce som %s.

en: You are logged into Tumblr as %s.
da: D uer logget på Tumblr som %s.

en: You are logged into YouTube as %s.
da: Du er logget ind på YouTube som %s.

en: You are not currently logged into Facebook.
    
    If you don’t yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.
da: Du er i øjeblikket ikke logget ind på Facebook.
    
    Hvis du endnu ikke har en Facebook-konto, kan du oprette en under loginprocessen. Under login kan det være, at Shotwell Connect spørger dig om tilladelse til at overføre billeder og udgive i din nyhedskilde. Disse rettigheder er nødvendige for at Shotwell Connect skal kunne fungere.

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    Click Log in to log into Flickr in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
da: Du er ikke logget på Flickr i øjeblikket.
    
    Klik Log ind for at logge ind i din webbrowser. Du vil skulle godkende Shotwell Connect for at linke til din Flickr-konto.

en: You are not currently logged into Picasa Web Albums.
    
    Click Log in to log into Picasa Web Albums in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Picasa Web Albums account.
da: Du er ikke logget ind på Picasa Webalbums.
    
    Klik på Log ind for at logge ind på Picasa Webalbums i din internetbrowser. Du skal godkende Shotwell Connect for at forbinde til din konto på Picasa Webalbums.

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
da: Du er ikke logget ind til Yandex.Fotki.

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
da: Du er ikke logget ind på YouTube. 
    
    Du skal allerede have åbnet en Google-konto og sat den op til brug med YouTube for at kunne fortsætte. Du kan sætte de fleste konti op ved at logge ind på YouTube-webstedet mindst en gang med din browser.

en: You are not currently logged into your Gallery.
    
    You must have already signed up for a Gallery3 account to complete the login process.
da: Du er ikke logget ind på dit Gallery. 
    
    Du skal på forhånd have oprettet en Gallery3-konto for at kunne fuldføre login-processen.

en: You can also import photos in any of these ways:
da: Du kan også importere billeder på en af følgende måder:

en: You do not have any data imports plugins enabled.
    
    In order to use the Import From Application functionality, you need to have at least one data imports plugin enabled. Plugins can be enabled in the Preferences dialog.
da: Du har ingen aktiverede udvidelsesmoduler til import af data.
    
    For at anvende funktionen Importér fra program, så skal du mindst have ét aktiveret udvidelsesmodul til import af data. Udvidelsesmoduler kan aktiveres i dialogvinduet Indstillinger.

en: You have already logged in and out of Facebook during this Shotwell session.
    To continue publishing to Facebook, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
da: Du har allerede logget dig ind og ud af Facebook i denne Shotwellsession.
    For at udgive på Facebook igen så afslut og genstart Shotwell, forsøg så udgivelse igen.

en: You have already logged in and out of a Google service during this Shotwell session.
    
    To continue publishing to Google services, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
da: Du har allerede logget ind og ud af en Google-tjeneste under denne Shotwell-session.
    
    Afslut og start Shotwell på ny for at fortsætte med at udgive til Google-tjenester.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
da: Din Flickr Pro-konto giver dig ubegrænset overførsel.

en: Your free Flickr account limits how much data you can upload per month.
    This month you have %s remaining in your upload quota.
da: Din gratis Flickr-konto begrænser, hvor mange data du kan overføre per måned.
    Denne måned har du %s tilbage i din overførselskvote.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
da: Dit billedbibliotek er ikke kompatibelt med denne version af Shotwell. Det ser ud til, det blev oprettet af Shotwell %s (skema %d). Dette er version %s (skema %d). Ryd venligst dit bibliotek ved at slette %s og importere dine billeder igen.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please use the latest version of Shotwell.
da: Dit billedbibliotek er ikke kompatibelt med denne version af Shotwell. Det ser ud til, det blev oprettet af Shotwell %s (skema %d). Dette er version %s (skema %d). Brug venligst den nyeste version af Shotwell.

en: Zoom _100%
da: Zoom _100 %

en: Zoom _200%
da: Zoom _200 %

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: [FILE]
da: [FIL]

en: _About
da: _Om

en: _Add Tags…
da: _Tilføj mærker …

en: _Adjust
da: _Justér

en: _Adjust Date and Time…
da: _Justér dato og tid …

en: _Albums (or write new):
da: _Album (eller skriv nyt):

en: _All Photos
da: _Alle billeder

en: _Apply
da: An_vend

en: _Ascending
da: _Stigende

en: _Autosize:
da: _Auto-størrelse:

en: _Background:
da: _Baggrund:

en: _Basic Information
da: _Grundlæggende information

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Close
da: _Luk

en: _Comments
da: _Kommentarer

en: _Copy Color Adjustments
da: _Kopiér farvetilpasninger

en: _Crop
da: Besk_ær

en: _Decrease
da: _Formindsk

en: _Delay:
da: _Varighed:

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete Tag “%s”
da: _Slet mærke “%s”

en: _Descending
da: _Faldende

en: _Developer
da: _Udvikler

en: _Directory structure:
da: _Mappestruktur:

en: _Do no upload tags
da: _Undlad at overføre mærker

en: _Don’t show this message again
da: _Vis ikke denne besked igen

en: _Duplicate
da: _Duplikér

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Edit…
da: _Redigér …

en: _Email address
da: _E-mail-adresse

en: _Enhance
da: _Gør skarpere

en: _Export…
da: _Eksportér …

en: _File
da: _Fil

en: _Filter Photos
da: _Filtrér billeder

en: _Find…
da: _Find …

en: _Flag
da: _Sæt flag på

en: _Forbid downloading original photo
da: _Forbyd at oprindeligt billede kan hentes

en: _Forward
da: _Frem

en: _Frequently Asked Questions
da: O_ftest stillede spørgsmål

en: _Gallery3 URL:
da: _Gallery3-URL:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hide album
da: _Skjul album

en: _If a title is set and comment unset, use title as comment
da: _Hvis der er angivet en titel, men ikke en kommentar, så brug titel som kommentar

en: _Import
da: _Importér

en: _Import From Folder…
da: _Importér fra mappe …

en: _Import in Place
da: _Importér uden at kopiere

en: _Import photos from your %s folder
da: _Importér billeder fra din mappe %s

en: _Import photos to:
da: _Importér billeder til:

en: _Increase
da: _Øg

en: _Keep
da: _Behold

en: _Log in
da: _Log ind

en: _Logout
da: _Log ud

en: _Match
da: _Find tilsvarende

en: _Match photo aspect ratio
da: _Afbalancér dimensionsforhold for billede

en: _Merge Events
da: _Flet begivenheder

en: _Modify original file | _Modify original files
da[0]: _Ændr oprindelig fil
da[1]: _Ændr oprindelige filer

en: _Modify original photo file | _Modify original photo files
da[0]: _Ændr oprindelig billedfil
da[1]: _Ændr oprindelige billedfiler

en: _Move to Trash
da: _Flyt til papirkurven

en: _Name of search:
da: Søgningens _navn:

en: _New
da: _Nyt

en: _New Event
da: _Ny begivenhed

en: _Next
da: _Næste

en: _Next Photo
da: _Næste billede

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Output photo at:
da: _Send billede til:

en: _Password
da: _Adgangskode

en: _Password:
da: Ad_gangskode:

en: _Paste Color Adjustments
da: _Indsæt farvetilpasninger

en: _Pattern:
da: M_ønster:

en: _Photo
da: _Billede

en: _Photos
da: _Billeder

en: _Pixels:
da:  _Billedpunkter:

en: _Play
da: _Afspil

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Previous Photo
da: _Forrige billede

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: _Publish
da: _Udgiv

en: _Quality:
da: _Kvalitet:

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Ratings
da: _Bedømmelser

en: _Red-eye
da: _Rødøje

en: _Redo
da: _Omgør

en: _Refresh
da: _Opdatér

en: _Rejected
da: _Afvist

en: _Remember
da: _Husk

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Remove From Library
da: _Fjern fra biblioteket

en: _Remove location, camera, and other identifying information before uploading
da: _Fjern sted, kamera og anden identificerende information før overførsel

en: _Remove location, tag and camera-identifying data before uploading
da: _Fjern sted, mærke og samt information som identificerer kameraet før overførsel

en: _Rename…
da: _Omdøb …

en: _Replace
da: _Overskriv

en: _Report a Problem…
da: _Rapportér et problem …

en: _Reset
da: _Nulstil

en: _Restore
da: _Nulstil

en: _Revert
da: _Forkast

en: _Save
da: _Gem

en: _Save a Copy
da: _Gem en kopi

en: _Scaling constraint:
da: _Skaleringsbegrænsning:

en: _Search Bar
da: _Søgebjælke

en: _Set Rating
da: _Angiv bedømmelse

en: _Shift photos/videos by the same amount
da: _Flyt billeder/videoer på samme måde

en: _Skip
da: _Udelad

en: _Stop Import
da: _Stop import

en: _Straighten
da: Ud_jævn

en: _Switch Developer
da: _Skift udvikler

en: _Titles
da: _Titler

en: _Transition effect:
da: _Overgangseffekt:

en: _URL of your Piwigo photo library
da: _URL til dit Piwigo-billedbibliotek

en: _Undelete
da: _Gendan

en: _Undo
da: _Genskab

en: _Unmount
da: A_fmontér

en: _Unrated
da: _Ikke bedømt

en: _User name:
da: Bruger_navn:

en: _View
da: _Vis

en: _Watch library directory for new files
da: O_vervåg biblioteksmappe for nye filer

en: a raw photo
da: et raw-billede

en: a video
da: en video

en: access token
da: adgangstoken

en: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;facebook;flickr;picasa;youtube;piwigo;
da: album;kamera;kameraer;beskær;redigér;rediger;forbedr;eksport;galleri;billede;billeder;import;organisér;organiser;foto;fotografier;fotografi;udskriv;udgiv;roter;rotér;del;mærker;video;facebook;flickr;picasa;youtube;piwigo;print;publicér;

en: all
da: alle

en: and
da: og

en: and higher
da: og højere

en: and lower
da: og lavere

en: any
da: enhver

en: any photo
da: et hvilket som helst billede

en: authentication token
da: godkendelsestoken

en: background color
da: baggrundsfarve

en: background for transparent images
da: baggrund til gennemsigtige billeder

en: black
da: sort

en: color for solid transparency background
da: baggrundsfarve bag gennemsigtige billeder

en: contains
da: indeholder

en: content height
da: indholdshøjde

en: content layout mode
da: tilstand for indholdslayout

en: content ppi
da: indholds-ppi

en: content units
da: indholdsenheder

en: content width
da: indholdsbredde

en: couldn’t copy %s
    	to %s
da: kunne ikke kopiere %s
    	til %s

en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

en: default blog
da: standardblog

en: default publishing service
da: standardtjeneste til udgivelse

en: default size
da: standardstørrelse

en: default size code
da: kode for standardstørrelse

en: default visibility
da: standardsynlighed

en: delay
da: forsinkelse

en: directory pattern
da: mappemønster

en: directory pattern custom
da: tilpasset mappemønster

en: display basic properties
da: vis grundlæggende egenskaber

en: display event comments
da: vis kommentarer til begivenheder

en: display extended properties
da: vis udvidede egenskaber

en: display photo comments
da: vis billedkommentarer

en: display photo ratings
da: vis billedernes bedømmelse

en: display photo tags
da: vis billedernes mærker

en: display photo titles
da: vis billedtitler

en: display search bar
da: vis søgebjælken

en: display sidebar
da: vis sidebjælken

en: display toolbar
da: vis værktøjsbjælken

en: do not upload tags when uploading to Piwigo
da: overfør ikke mærker, når billeder sendes til Piwigo

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: duplicates existing media item
da: duplikerer eksisterende medieelement

en: enable F-Spot import plugin
da: aktivér importudvidelsesmodul til F-Spot

en: enable facebook publishing plugin
da: aktivér udvidelsesmodul til udgivelse på facebook

en: enable flickr publishing plugin
da: aktivér udvidelsesmodul til udgivelse på flickr

en: enable gallery3 publishing plugin
da: aktivér udvidelsesmodul til udgivelse på gallery3

en: enable picasa publishing plugin
da: aktivér udvidelsesmodul til udgivelse på picasa

en: enable piwigo publishing plugin
da: aktivér udvidelsesmodul til udgivelse på piwigo

en: enable rajce publishing plugin
da: aktivér udvidelsesmodul til udgivelse på rajce

en: enable slideshow blinds transition
da: aktivér persienne-overgang i slideshow

en: enable slideshow chess transition
da: aktivér skaktern-overgang i slideshow

en: enable slideshow circle transition
da: aktivér cirkel-overgang i slideshow

en: enable slideshow circles transition
da: aktivér cirkel-overgang i slideshow

en: enable slideshow clock transition
da: aktivér ur-overgang i slideshow

en: enable slideshow crumble transition
da: aktivér smuldre-overgang i slideshow

en: enable slideshow fade transition
da: aktivér falme-overgang i slideshow

en: enable slideshow slide transition
da: aktivér glide-overgang i slideshow

en: enable slideshow squares transition
da: aktivér kvadrater-overgang i slideshow

en: enable slideshow stripes transition
da: aktivér striber-overgang i slideshow

en: enable tumblr publishing plugin
da: aktivér udvidelsesmodul til udgivelse på tumblr

en: enable yandex publishing plugin
da: aktivér udvidelsesmodul til udgivelse på yandex

en: enable youtube publishing plugin
da: aktivér udvidelsesmodul til udgivelse på youtube

en: ends with
da: slutter med

en: error message:
da: fejlbesked:

en: export metadata
da: eksportér metadata

en: external modifications
da: eksterne modifikationer

en: external photo editor
da: eksternt billedbehandlingsprogram

en: external raw editor
da: eksternt RAW-billedbehandlingsprogram

en: flagged
da: med flag

en: format setting, special value
da: formatindstilling, specialværdi

en: format setting, type value
da: formatindstilling, typeværdi

en: has
da: har

en: has no
da: har ingen

en: height of direct-edit window
da: højde på vinduet til direkte redigering

en: height of library window
da: biblioteksvinduets højde

en: hide album
da: skjul album

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: if title is set and comment unset, use title as comment for uploads to Piwigo
da: hvis der er angivet en titel, men ikke en kommentar, så brug titel som kommentar ved overførsler til Piwigo

en: images per page code
da: kode for billeder pr. side

en: import directory
da: importmappe

en: internal modifications
da: interne modifikationer

en: interpreter state cookie
da: cookie for fortolkertilstand

en: is
da: er

en: is after
da: er efter

en: is before
da: er før

en: is between
da: er mellem

en: is exactly
da: er nøjagtigt

en: is not
da: er ikke

en: is not set
da: er ikke sat

en: is set
da: er sat

en: keep relative time between photos
da: behold relativ tid mellem billeder

en: label
da: etiket

en: last album
da: sidste album

en: last category
da: seneste kategori

en: last permission level
da: sidste tilladelsesniveau

en: last photo size
da: seneste billedstørrelse

en: last used import service
da: sidst brugte importtjeneste

en: last used publishing service
da: sidst brugte tjeneste til udgivelse

en: match aspect ratio
da: match højde-/breddeforhold

en: maximal size of image
da: billedets maksimale størrelse

en: maximize direct-edit window
da: maksimér vinduet til direkte redigering

en: maximize library window
da: maksimér biblioteksvindue

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: modifications
da: modifikationer

en: modified
da: forandret

en: modify original photo files
da: ændr oprindelige billedfiler

en: none
da: ingen

en: not flagged
da: uden flag

en: of the following:
da: af følgende:

en: only
da: kun

en: open album in web browser
da: åbn album i webbrowser

en: or
da: eller

en: password
da: adgangskode

en: period of time
da: tidsrum

en: photo thumbnail scale
da: skala for miniaturebilleder

en: pin toolbar state
da: tilstand for fastgørelse af værktøjsbjælken

en: pixels
da: billedpunkter

en: pixels of the major axis uploaded picture
da: overførte billedes hovedakses billedpunkter

en: pixels per inch
da: billedpunkter per tomme

en: print titles
da: udskriv titler

en: rating filter level
da: niveau for bedømmelsesfilter

en: refresh token
da: genopfrisk token

en: remember
da: husk

en: remember password
da: husk adgangskode

en: remove sensitive info from uploads
da: fjern følsom information fra overførte billeder

en: scaling constraint of uploaded picture
da: skaleringsbegrænsning på sendte billeder

en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

en: seconds
da: sekunder

en: show welcome dialog on startup
da: vis velkomstdialog ved opstart

en: sidebar divider position
da: placering af sidebjælkeadskilleren

en: sidebar position
da: sidebjælkens placering

en: size selection
da: størrelsesudvalg

en: sort event photos ascending
da: sortér begivenhedsbilleder i stigende orden

en: sort event photos criteria
da: sorteringskriterier for begivenhedsbilleder

en: sort events ascending
da: sortér begivenheder stigende

en: sort library photos ascending
da: sortér billeder i biblioteker i stigende orden

en: sort library photos criteria
da: sorteringskriterier for billeder i biblioteker

en: starts with
da: begynder med

en: titles font
da: titlens skrifttype

en: transition delay
da: forsinkelse i overgang

en: transition effect id
da: overgangseffekt-id

en: untitled
da: unavngivet

en: use 24 hour time
da: brug 24 timers ur

en: use lowercase filenames
da: brug filnavne med småt

en: user i.d.
da: bruger-id

en: user name
da: brugernavn

en: user token, if remembered.
da: brugertoken, hvis det huskes.

en: username
da: brugernavn

en: watch library directory for new files
da: overvåg biblioteksmappe for nye filer

en: white
da: hvid

en: width of direct-edit window
da: bredde på vinduet til direkte redigering

en: width of library window
da: biblioteksvinduets bredde

en: within category
da: inden for kategorien

en: write metadata to master files
da: skriv metadata til oprindelige filer

en: ★+ Rating
da: Bedømmelse ★+

en: ★★+ Rating
da: Bedømmelse ★★+

en: ★★★+ Rating
da: Bedømmelse ★★★+

en: ★★★★+ Rating
da: Bedømmelse ★★★★+

en: ★★★★★+ Rating
da: Bedømmelse ★★★★★+

en: ⚫ This website presented identification that belongs to a different website.
da: ⚫ Dette websted fremviste identifikation som tilhører et andet websted.

en: ⚫ This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
da: ⚫ Dette websteds identifikation kan der ikke fæstes tillid til, fordi krypteringen er meget svag.

en: ⚫ This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
da: ⚫ Dette websteds identifikation kunne ikke behandles. Den kan være ødelagt.

en: ⚫ This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
da: ⚫ Dette websteds identifikation er blevet tilbagekaldt af den organisation, som udstedte den.

en: ⚫ This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
da: ⚫ Dette websteds identifikation er kun gyldig for fremtidige datoer. Tjek datoen i din computers kalender.

en: ⚫ This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
da: ⚫ Dette websteds identifikation er for gammel til at stole på. Tjek datoen i din computers kalender.

en: ⚫ This website’s identification was not issued by a trusted organization.
da: ⚫ Dette websteds identifikation var ikke udstedt af en betroet organisation.
