shotwell-0.15 - en to it translation catalogue (872 entries)

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
it[0]: 
    
    E %d altra.
it[1]: 
    
    E %d altre.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
it: 
    
    Continuare con l'esportazione?

en:  _pixels
it:  _pixel

en: %-I:%M %p
it: %-H.%M

en: %-I:%M:%S %p
it: %-H.%M.%S

en: %.1f seconds
it: %.1f secondi

en: %a %b %d
it: %a %d %b

en: %a %b %d, %Y
it: %a %d %b %Y

en: %d Event | %d Events
it[0]: %d evento
it[1]: %d eventi

en: %d Photo | %d Photos
it[0]: %d foto
it[1]: %d foto

en: %d Photo/Video | %d Photos/Videos
it[0]: %d foto/video
it[1]: %d foto o video

en: %d Video | %d Videos
it[0]: %d video
it[1]: %d video

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
it: %d/%m/%Y %H.%M.%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
it: %d/%m/%Y %I.%M.%S %p

en: %s Database
it: Database %s

en: %s does not exist.
it: %s non esiste.

en: %s does not support the file format of
    %s.
it: %s non supporta il formato del file di
    %s.

en: %s is not a file.
it: %s non è un file.

en: %s or Better
it: %s o migliore

en: '%s' isn't a valid response to an OAuth authentication request
it: «%s» non è una risposta valida per una richiesta di autenticazione OAuth

en: (Help)
it: (aiuto)

en: (None)
it: (Nessuno)

en: (and %d more)
it: (e altre %d)

en: 1 day
it: 1 giorno

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
it[0]: 1 foto duplicata non è stata importata:
it[1]: %d foto duplicate non sono state importate:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
it[0]: 1 foto o video duplicato non è stato importato:
it[1]: %d foto o video duplicati non sono stati importati:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
it[0]: 1 video duplicato non è stato importato:
it[1]: %d video duplicati non sono stati importati:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
it[0]: 1 file non è stato importato perché la cartella della libreria non è scrivibile:
it[1]: %d file non sono stati importati perché la cartella della libreria non è scrivibile:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
it[0]: 1 file non è stato importato a causa di un errore sulla fotocamera:
it[1]: %d file non sono stati importati a causa di un errore sulla fotocamera:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
it[0]: 1 file non è stato importato a causa di un errore file o hardware:
it[1]: %d file non sono stati importati a causa di errori file o hardware:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
it[0]: 1 file non è stato saltato a causa dell'annullamento dell'utente:
it[1]: %d file non sono stati saltati a causa dell'annullamento dell'utente:

en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
it[0]: 1 file non immagine è stato saltato.
it[1]: %d file non immagine sono stati saltati.

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
it[0]: 1 foto non è stata importata perché la cartella della libreria non è scrivibile:
it[1]: %d foto non sono state importate perché la cartella della libreria non è scrivibile:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
it[0]: 1 foto non è stata importata a causa di un errore della fotocamera:
it[1]: %d foto non sono state importate a causa di un errore della fotocamera:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
it[0]: 1 foto non è stata importata a causa di un errore file o hardware:
it[1]: %d foto non sono state importate a causa di un errore file o hardware:

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
it[0]: 1 foto saltata a causa dell'annullamento da parte dell'utente:
it[1]: %d foto saltate a causa dell'annullamento da parte dell'utente:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
it[0]: 1 foto importata con successo.
it[1]: %d foto importate con successo.

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
it[0]: 1 foto o video non è stato importato perché la cartella della libreria non è scrivibile:
it[1]: %d foto o video non sono stati importati perché la cartella della libreria non è scrivibile:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
it[0]: 1 foto o video non è stato importato a causa di un errore nella fotocamera:
it[1]: %d foto o video non sono stati importati a causa di un errore nella fotocamera:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
it[0]: 1 foto o video non è stato importato a causa di un errore file o hardware:
it[1]: %d foto o video non sono stati importati a causa di un errore file o hardware:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
it[0]: 1 foto o video saltato a causa dell'annullamento da parte dell'utente:
it[1]: %d foto o video saltati a causa dell'annullamento da parte dell'utente:

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
it[0]: 1 foto o video importato con successo.
it[1]: %d foto o video importati con successo.

en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
it[0]: 1 foto non supportata è stata saltata:
it[1]: %d foto non supportate sono state saltate:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
it[0]: 1 video non è stato importato perché la cartella della libreria non è scrivibile:
it[1]: %d video non sono stati importati perché la cartella della libreria non è scrivibile:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
it[0]: 1 video non è stato importato a causa di un errore della fotocamera:
it[1]: %d video non sono stati importati a causa di un errore della fotocamera:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
it[0]: 1 video non è stato importato a causa di un errore file o hardware:
it[1]: %d video non sono stati importati a causa di un errore file o hardware:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
it[0]: 1 video saltato a causa dell'annullamento da parte dell'utente:
it[1]: %d video saltati a causa dell'annullamento da parte dell'utente:

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
it[0]: 1 video importato con successo.
it[1]: %d video importati con successo.

en: 1024 x 768 pixels
it: 1024 × 768 pixel

en: 11 x 14 in.
it: 11 × 14 in

en: 1280 x 853 pixels
it: 1280 × 853 pixel

en: 13 x 18 cm
it: 13 × 18 cm

en: 16 images per page
it: 16 immagini per pagina

en: 16 x 20 in.
it: 16 × 20 in

en: 18 x 24 cm
it: 18  ×  24 cm

en: 2 images per page
it: 2 immagini per pagina

en: 20 x 30 cm
it: 20 × 30 cm

en: 2048 x 1536 pixels
it: 2048 × 1536 pixel

en: 24 Hr
it: 24 ore

en: 24 x 40 cm
it: 24 × 40 cm

en: 30 x 40 cm
it: 30 × 40 cm

en: 32 images per page
it: 32 immagini per pagina

en: 4 images per page
it: 4 immagini per pagina

en: 4 x 6 in.
it: 4 × 6 in

en: 4096 x 3072 pixels
it: 4096 × 3072 pixel

en: 5 x 7 in.
it: 5 × 7 in

en: 500 x 375 pixels
it: 500 × 375 pixel

en: 6 images per page
it: 6 immagini per pagina

en: 8 images per page
it: 8 immagini per pagina

en: 8 x 10 in.
it: 8 × 10 in

en: <b>Pixel Resolution</b>
it: <b>Risoluzione pixel</b>

en: <b>Printed Image Size</b>
it: <b>Dimensione di stampa</b>

en: <b>Titles</b>
it: <b>Titoli</b>

en: A _new album named:
it: Un _nuovo album con nome:

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell's library.  Shotwell cannot continue.
    
    %s
it: Si è verificato un errore critico durante l'accesso alla libreria di Shotwell. Impossibile continuare.
    
    %s

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Facebook can't continue.
it: Manca un file richiesto per la pubblicazione. La pubblicazione su «Facebook» non può continuare.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can't continue.
it: Manca un file richiesto per la pubblicazione. La pubblicazione su «Flickr» non può continuare.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Picasa can't continue.
it: Manca un file richiesto per la pubblicazione. La pubblicazione su «Picasa» non può continuare.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Youtube can't continue.
it: Manca un file richiesto per la pubblicazione. La pubblicazione su «YouTube» non può continuare.

en: A3 (297 x 420 mm)
it: A3 (297 × 420 mm)

en: A4 (210 x 297 mm)
it: A4 (210 × 297 mm)

en: Access _type:
it: _Tipo di accesso:

en: Add Tag "%s"
it: Aggiungi etichetta «%s»

en: Add Tags
it: Aggiunge etichette

en: Add Tags "%s" and "%s"
it: Aggiungi etichetta «%s» e «%s»

en: Add _Tags...
it: _Aggiungi etichette...

en: Adjust
it: Regola

en: Adjust Date and Time
it: Regola data e ora

en: Adjust the photo's color and tone
it: Regola il colore e la tonalità della foto

en: Adjust the size of the thumbnails
it: Regola la dimensione delle miniature

en: Adjusting Date and Time
it: Regolazione data e ora

en: Admins
it: Amministratori

en: Admins, Family
it: Amministratori, Famiglia

en: Admins, Family, Friends
it: Amministratori, Famiglia, Amici

en: Admins, Family, Friends, Contacts
it: Amministratori, Famiglia, Amici, Contatti

en: All + _Rejected
it: Tutte + _respinte

en: All photo source files are missing.
it: Mancano tutti i file delle foto.

en: An _existing album:
it: Un album _esistente:

en: An _existing category:
it: Una categoria _esistente:

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la pubblicazione su Piwigo. Riprovare.

en: Angle:
it: Angolo:

en: Any text
it: Qualsiasi testo

en: Artist:
it: Artista:

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
it[0]: Tentata l'importazione di %d file.
it[1]: Tentata l'importazione di %d file.

en: Authorization _Number:
it: Numero di autori_zzazione:

en: Auto-importing photos...
it: Importazione automatica delle foto...

en: Automatically improve the photo's appearance
it: Migliora automaticamente l'aspetto della foto

en: Back
it: Indietro

en: Blinds
it: Tende

en: Blogs:
it: Blog:

en: By Exposure _Date
it: Per _data di scatto

en: By _Rating
it: Per _giudizio

en: By _Title
it: Per _titolo

en: Camera
it: Fotocamera

en: Camera error
it: Errore fotocamera

en: Camera make:
it: Produttore fotocamera:

en: Camera model:
it: Modello fotocamera:

en: Cameras
it: Fotocamere

en: Cannot open the selected F-Spot database file: the file does not exist or is not an F-Spot database
it: Impossibile aprire il file di database F-Spot selezionato: il file non sembra esistere o non è un database F-Spot

en: Cannot open the selected F-Spot database file: this version of the F-Spot database is not supported by Shotwell
it: Impossibile aprire il file di database F-Spot selezionato: la versione del database di F-Spot non è supportata

en: Cannot read the selected F-Spot database file: error while reading photos table
it: Impossibile leggere il file di database F-Spot selezionato: errore nel leggere la tabella delle foto

en: Cannot read the selected F-Spot database file: error while reading tags table
it: Impossibile leggere il file di database F-Spot selezionato: errore nel leggere la tabella dei tag

en: Change slideshow settings
it: Modifica le impostazioni della proiezione

en: Change the rating of your photo
it: Modifica il giudizio della foto

en: Chess
it: Scacchi

en: Choose <span weight="bold">File %s Import From Folder</span>
it: Scegliere <span weight="bold">File %s Importa dalla cartella</span>

en: Circle
it: Cerchio

en: Circles
it: Cerchi

en: Clock
it: Orologio

en: Close _without Saving
it: Chiudi s_enza salvare

en: Close the red-eye tool
it: Chiude lo strumento occhi-rossi

en: Co_py Photos
it: Co_pia foto

en: Combine events into a single event
it: Unisce gli eventi in uno solo

en: Comment:
it: Commento:

en: Con_tinue
it: Con_tinua

en: Connect a camera to your computer and import
it: Connettere una fotocamera al computer e importare

en: Continue the slideshow
it: Continua la proiezione

en: Contrast Expansion
it: Espansione contrasto

en: Copyright 2010+ Evgeniy Polyakov <zbr@ioremap.net>
it: Copyright 2010+ Polyakov Evgeniy <zbr@ioremap.net>

en: Core Data Import Services
it: Servizi importazione di base

en: Core Publishing Services
it: Servizi pubblicazione di base

en: Core Slideshow Transitions
it: Transizioni diapositive di base

en: Could not load UI: %s
it: Impossibile caricare l'interfaccia: %s

en: Create Tag
it: Crea etichetta

en: Create a _new album named:
it: Creare un n_uovo album chiamato:

en: Creating New Event
it: Creazione nuovo evento

en: Creating album %s...
it: Creazione album %s...

en: Creating album...
it: Creazione album...

en: Crop
it: Ritaglia

en: Crop the photo's size
it: Ritaglia la dimensione della foto

en: Crumble
it: Sbriciolamento

en: Current
it: Attuale

en: Current Development:
it: Development attuale:

en: Custom
it: Personalizzata

en: D_escending
it: D_ecrescente

en: Data Imports
it: Importazione dati

en: Database error
it: Errore del database

en: Database file:
it: File database:

en: Date
it: Data

en: Date:
it: Data:

en: De_fault:
it: Pre_definito:

en: Decrease Rating
it: Diminuisci giudizio

en: Decrease the magnification of the photo
it: Riduce l'ingrandimento della foto

en: Decrease the magnification of the thumbnails
it: Riduce l'ingrandimento delle miniature

en: Decreasing ratings
it: Diminuzione giudizi

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Search
it: Elimina ricerca

en: Delete Search "%s"
it: Elimina ricerca «%s»

en: Delete Tag
it: Elimina etichetta

en: Delete Tag "%s"
it: Elimina etichetta «%s»

en: Delete all photos in the trash
it: Elimina tutte le foto dal cestino

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
it[0]: Eliminare questo file dalla fotocamera?
it[1]: Eliminare questi %d file dalla fotocamera?

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
it[0]: Eliminare questa foto dalla fotocamera?
it[1]: Eliminare queste %d foto dalla fotocamera?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
it[0]: Eliminare questa foto o video dalla fotocamera?
it[1]: Eliminare queste %d foto o video dalla fotocamera?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
it[0]: Eliminare questo video dalla fotocamera?
it[1]: Eliminare questi %d video dalla fotocamera?

en: Deleting Photos
it: Eliminazione foto

en: Deleting...
it: Eliminazione...

en: Disable _comments
it: Disabilita i _commenti

en: Disk failure
it: Disco guasto

en: Disk full
it: Disco pieno

en: Display
it: Visualizzazione

en: Display %s
it: Visualizza %s

en: Display %s or Better
it: Visualizza %s o migliore

en: Display basic information for the selection
it: Visualizza le informazioni di base per la selezione

en: Display each photo's rating
it: Visualizza il giudizio di ogni foto

en: Display each photo's tags
it: Visualizza le etichette di ogni foto

en: Display extended information for the selection
it: Visualizza le informazioni estese per la selezione

en: Display the comment of each event
it: Visualizza i commenti di ogni evento

en: Display the comment of each photo
it: Visualizza i commenti delle foto

en: Display the search bar
it: Visualizza la barra di ricerca

en: Display the sidebar
it: Visualizza il riquadro laterale

en: Display the title of each photo
it: Visualizza il titolo di ogni foto

en: Do not monitor library directory at runtime for changes
it: Non controlla durante l'esecuzione la directory della libraria per modifiche

en: Don't display startup progress meter
it: Non visualizza l'avanzamento all'avvio

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
it: Trascinare e rilasciare le foto nella finestra di Shotwell

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
it: Foto/Video duplicati non importati:

en: Duplicating photos
it: Duplicazione foto

en: Duration:
it: Durata:

en: E_xtended Information
it: Informazioni e_stese

en: E_xternal photo editor:
it: Editor di f_oto esterno:

en: Edit Comment
it: Modifica il commento

en: Edit Title
it: Modifica titolo

en: Edit _Comment...
it: M_odifica commento...

en: Edit _Title...
it: Modifica _titolo...

en: Empty T_rash
it: S_vuota cestino

en: Empty Trash
it: Svuota cestino

en: Emptying Trash...
it: Svuotamento cestino...

en: Enhance
it: Migliora

en: Enhancing
it: Miglioramento

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
it: Inserire l'URL, il nome utente e la password associati alla propria libreria Piwigo.

en: Enter the confirmation number which appears after you log into Flickr in your Web browser.
it: Inserire il numero di conferma che appare dopo l'accesso a Flickr nel browser web.

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
it: Inserire nome utente e password associati col proprio account Tumblr.

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
it: Errore nell'accedere al file del database:
     %s
    
    L'errore era: 
    %s

en: Error loading UI file %s: %s
it: Errore nel caricare il file di interfaccia %s: %s

en: Error while saving to %s: %s
it: Errore durante il salvataggio di %s: %s

en: Even_ts
it: Even_ti

en: Event %s
it: Evento %s

en: Event name
it: Nome evento

en: Events
it: Eventi

en: Everyone
it: Chiunque

en: Example:
it: Esempio:

en: Export
it: Esporta

en: Export Photo
it: Esporta foto

en: Export Photo/Video
it: Esporta foto/video

en: Export Photos
it: Esporta foto

en: Export Photos/Videos
it: Esporta foto/video

en: Export Video
it: Esporta video

en: Export Videos
it: Esporta video

en: Export metadata
it: Esporta metadati

en: Exporting
it: Esportazione

en: Exposure
it: Esposizione

en: Exposure bias:
it: Compensazione esposizione:

en: Exposure date:
it: Data esposizione:

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
it: L'ora dello scatto sarà spostata indietro di
    %d %s, %d %s, %d %s, e %d %s.

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
it: L'ora dello scatto sarà spostata in avanti di
    %d %s, %d %s, %d %s, e %d %s.

en: Exposure time:
it: Tempo esposizione:

en: Exposure:
it: Esposizione:

en: Extended Information
it: Informazioni estese

en: External Editors
it: Editor esterni

en: External _RAW editor:
it: Editor RA_W esterno:

en: F-Spot library: %s
it: Libreria F-Spot: %s

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Family only
it: Solo famiglia

en: Fetching account information...
it: Recupero informazioni sull'account...

en: Fetching photo information
it: Recupero informazioni foto

en: Fetching preview for %s
it: Recupero anteprima per %s

en: File %s already exists.  Replace?
it: Il file %s esiste già. Sostituirlo?

en: File already exists in database
it: Il file esiste già nel database

en: File error
it: Errore file

en: File name
it: Nome file

en: File size:
it: Dimensione del file:

en: File write error
it: Errore scrittura file

en: Files Not Imported Because They Weren't Recognized as Photos or Videos:
it: File non importati perché non riconosciuti come foto o video:

en: Fill the entire page
it: Riempi l'intera pagina

en: Filter Photos
it: Filtra foto

en: Find
it: Trova

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
it: Trova una immagine digitando il testo che appare nel suo nome o nelle etichette

en: Find photos and videos by search criteria
it: Trova foto e video in base a criteri di ricerca

en: Fit to _Page
it: Adatta a _pagina

en: Flag
it: Contrassegna

en: Flag selected photos
it: Contrassegna le foto selezionate

en: Flag state
it: Stato contrassegno

en: Flagged
it: Con contrassegno

en: Flip Hori_zontally
it: Capovolgi ori_zzontalmente

en: Flip Horizontally
it: Capovolge orizzontalmente

en: Flip Verti_cally
it: Capovolgi _verticalmente

en: Flip Vertically
it: Capovolge verticalmente

en: Flipping Horizontally
it: Capovolgimento orizzontale

en: Flipping Vertically
it: Capovolgimento verticale

en: Focal length:
it: Lunghezza focale:

en: Folders
it: Cartelle

en: Friends
it: Amici

en: Friends & family only
it: Solo amici e famiglia

en: Friends only
it: Solo amici

en: From:
it: Da:

en: Fulls_creen
it: Sc_hermo intero

en: GPS latitude:
it: Latitudine GPS:

en: GPS longitude:
it: Longitudine GPS:

en: Generate desktop background slideshow
it: Genera lo sfondo a diapositive

en: Go to the next photo
it: Va alla foto successiva

en: Go to the previous photo
it: Va alla foto precedente

en: Google+ (2048 x 1536 pixels)
it: Google+ (2048 × 1536 pixel)

en: HD Video (16 : 9)
it: Video HD (16:9)

en: Height
it: Altezza

en: Hide photos already imported
it: Nascondi le foto già importate

en: High (%d%%)
it: Alta (%d%%)

en: How long each photo is shown on the desktop background
it: Per quanto tempo ogni foto viene mostrata sullo sfondo della scrivania

en: Image Settings
it: Impostazioni immagine

en: Import Complete
it: Importazione completata

en: Import From Application
it: Importa da applicazione

en: Import From Folder
it: Importa dalla cartella

en: Import From _Application...
it: Importa da a_pplicazione...

en: Import Results Report
it: Dettagli importazione

en: Import _All
it: Import_a tutte

en: Import _Selected
it: Importa _selezionate

en: Import all the photos into your library
it: Importa tutte le foto nella libreria

en: Import media _from:
it: Importa _da:

en: Import photos from disk to library
it: Importa foto dal disco nella libreria

en: Import photos from your %s library
it: Importa le foto dalla libreria %s

en: Import the selected photos into your library
it: Importa le foto selezionate nella libreria

en: Import to Library
it: Importa nella libreria

en: Imported %s
it: Importato %s

en: Imported failed (%d)
it: Importazione non riuscita (%d)

en: Importing
it: Importazione

en: Importing from %s can't continue because an error occurred:
it: Impossibile proseguire con l'importazione da %s a causa di un errore:

en: Importing...
it: Importazione...

en: Increase Rating
it: Aumenta giudizio

en: Increase the magnification of the photo
it: Aumenta l'ingrandimento della foto

en: Increase the magnification of the thumbnails
it: Aumenta l'ingrandimento delle miniature

en: Increasing ratings
it: Aumento giudizi

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Invalid User Name or Password
it: Nome utente o password non valido

en: Invalid pattern
it: Modello non valido

en: Items:
it: Elementi:

en: Just me
it: Solo io

en: L_ist album in public gallery
it: E_lencare gli album in una galleria pubblica

en: Large (2048 pixels)
it: Grande (2048 pixel)

en: Last Import
it: Ultima importazione

en: Leave _Fullscreen
it: Finestra _normale

en: Leave fullscreen
it: Esce dalla modalità schermo intero

en: Letter (8.5 x 11 in.)
it: Letter (8.5 × 11 in)

en: Library
it: Libreria

en: Library Location
it: Posizione libreria

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
it: Limita il numero di foto mostrate in base a un filtro

en: Loading Shotwell
it: Caricamento Shotwell

en: Location:
it: Posizione:

en: Logging in...
it: Accesso...

en: Login
it: Accedi

en: Logout
it: Disconnetti

en: Lose changes to %s?
it: Perdere le modifiche per %s?

en: Low (%d%%)
it: Bassa (%d%%)

en: Make Key Photo for Event
it: Rende foto chiave per evento

en: Make _Key Photo for Event
it: Rendi foto c_hiave per evento

en: Make a duplicate of the photo
it: Crea un duplicato della foto

en: Manually select an F-Spot database file to import:
it: Selezionare un file di database F-Spot da importare:

en: Maximum (%d%%)
it: Massima (%d%%)

en: Media type
it: Tipo media

en: Medium (%d%%)
it: Media (%d%%)

en: Medium (1024 x 768 pixels)
it: Media (1024 × 768 pixel)

en: Merge
it: Unisci

en: Merging
it: Unione

en: Metadata
it: Metadati

en: Metric Wallet (9 x 13 cm)
it: Portafoglio metrico (9 × 13 cm)

en: Missing Files
it: File mancanti

en: Modif_y Tags...
it: _Modifica etichette...

en: Modify Tags
it: Modifica etichette

en: Move Photos
it: Sposta foto

en: Move Photos to Trash
it: Sposta foto nel cestino

en: Move Tag "%s"
it: Sposta etichetta «%s»

en: Move photos to an event
it: Sposta le foto in un evento

en: Move the photos to the Shotwell trash
it: Sposta le foto nel cestino di Shotwell

en: Move the selected photos back into the library
it: Ripristina le foto selezionate nella libreria

en: Moving Photos to New Event
it: Spostamento delle foto in un nuovo evento

en: Moving Photos to Trash
it: Spostamento delle foto nel cestino

en: Name:
it: Nome:

en: Ne_w Saved Search...
it: Nuova _ricerca salvata...

en: New Event
it: Nuovo evento

en: New _Tag...
it: Nuova e_tichetta...

en: Next
it: Successiva

en: Next Photo
it: Foto successiva

en: Next photo
it: Foto successiva

en: No Event
it: Nessun evento

en: No events
it: Nessun evento

en: No events found
it: Nessun evento trovato

en: No photos or videos imported.
it: Nessuna foto o video importato.

en: No photos/videos
it: Nessuna foto/video

en: No photos/videos found
it: Nessuna foto/video trovato

en: None
it: Nessuno

en: Not a file
it: Non è un file

en: Not an image file
it: Non è un file immagine

en: Notecard (3 x 5 in.)
it: Biglietto (3 × 5 in)

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
it[0]: Di questi, %d file è stato importato con successo.
it[1]: Di questi, %d file sono stati importati con successo.

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
it[0]: Una foto originale non può essere regolata.
it[1]: Le seguenti foto originali non possono essere regolate.

en: Only _Remove
it: _Rimuovi solamente

en: Only display photos that have not been imported
it: Visualizza solo le foto non ancora importate

en: Only show photos with a rating of %s
it: Mostra solo le foto con un giudizio di %s

en: Only show photos with a rating of %s or better
it: Mostra solo le foto con un giudizio di %s o migliore

en: Open With E_xternal Editor
it: Apri con _editor esterno

en: Open With RA_W Editor
it: Apri con editor RA_W

en: Open the selected photo's directory in the file manager
it: Apre la cartella della foto selezionata nel gestore di file

en: Open the selected videos in the system video player
it: Apre i video selezionati nel riproduttore video di sistema

en: Original Size
it: Dimensione originale

en: Original dimensions:
it: Dimensioni originali:

en: Original photo could not be adjusted.
it: Impossibile regolare la foto originale.

en: Original size
it: Dimensione originale

en: Original:
it: Originale:

en: Path to Shotwell's private data
it: Percorso ai dati privati di Shotwell

en: Pause
it: Pausa

en: Pause the slideshow
it: Mette in pausa la proiezione

en: Photo Manager
it: Gestore di fotografie

en: Photo Viewer
it: Visualizzatore di fotografie

en: Photo _size preset:
it: _Dimensione prestabilita delle foto:

en: Photo _size:
it: _Dimensione foto:

en: Photo size:
it: Dimensioni foto:

en: Photo source file missing: %s
it: File sorgente della foto mancante: %s

en: Photos
it: Foto

en: Photos _visible to:
it: Foto _visibili a:

en: Photos and videos _visible to:
it: Foto e video _visibili a:

en: Photos cannot be exported to this directory.
it: Impossibile esportare le foto in questa directory.

en: Photos cannot be imported from this directory.
it: Impossibile importare le foto da questa directory.

en: Photos will appear in:
it: Le foto appariranno in:

en: Photos will be _visible by:
it: Le foto saranno _visibili da:

en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn't Copy Them into its Library:
it: Foto/Video non importati perché Shotwell non è stato in grado di copiarli nella libreria:

en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren't in a Format Shotwell Understands:
it: Foto/Video non importati perché non in un formato supportato da Shotwell:

en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
it: Foto/Video non importati a causa di problemi con la fotocamera/videocamera:

en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
it: Foto/Video non importati per altri motivi:

en: Pictures
it: Immagini

en: Pin Toolbar
it: Fissa barra strumenti

en: Pin the toolbar open
it: Fissa la barra degli strumenti aperta

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
it: Ruota il rettangolo del ritaglio tra verticale e orizzontale

en: Play
it: Riproduci

en: Play a slideshow
it: Proietta come diapositive

en: Please close any other application using the camera.
it: Chiudere tutte le altre applicazioni che usano la fotocamera.

en: Please unmount the camera.
it: Smontare la fotocamera.

en: Plugins
it: Plugin

en: Postcard (10 x 15 cm)
it: Cartolina (10 × 15 cm)

en: Preparing for login...
it: Preparazione all'accesso...

en: Preparing for upload
it: Preparazione per il caricamento

en: Preparing to auto-import photos...
it: Preparazione per l'importazione automatica delle foto...

en: Preparing to import
it: Preparazione importazione

en: Preparing to import...
it: Preparazione per l'importazione...

en: Previous Photo
it: Foto precedente

en: Previous photo
it: Foto precedente

en: Print image _title
it: Stampa i _titoli delle immagini

en: Print the photo to a printer connected to your computer
it: Stampa la foto con una stampante connessa al computer

en: Printing...
it: Stampa...

en: Private
it: Privato

en: Pu_blish...
it: _Pubblica...

en: Public listed
it: Pubblico in elenco

en: Public unlisted
it: Pubblico non in elenco

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish Photos
it: Pubblica foto

en: Publish Photos and Videos
it: Pubblica foto e video

en: Publish Videos
it: Pubblica video

en: Publish photos _to:
it: P_ubblica le foto su:

en: Publish photos and videos _to
it: P_ubblica le foto e i video su:

en: Publish to an e_xisting album:
it: Pubblica in un album _esistente:

en: Publish to various websites
it: Pubblica in vari siti web

en: Publish videos _to
it: P_ubblica i video su:

en: Publishing
it: Pubblicazione

en: Publishing to %s can't continue because an error occurred:
it: Impossibile proseguire con la pubblicazione su %s a causa di un errore:

en: RAW Developer
it: Developer RAW

en: RAW Photos
it: Foto RAW

en: RAW photos
it: Foto RAW

en: R_emove From Library
it: _Rimuovi dalla libreria

en: R_ename imported files to lowercase
it: Rinominare i fil_e importati in minuscolo

en: Random
it: Casuale

en: Rate %s
it: Giudizio %s

en: Rate Rejected
it: Imposta come respinta

en: Rate Unrated
it: Imposta senza giudizio

en: Rating
it: Giudizio

en: Re_name Event...
it: _Rinomina evento...

en: Re_name Tag "%s"...
it: Ri_nomina etichetta «%s»...

en: Re_name...
it: Ri_nomina...

en: Re_vert External Edit
it: Ripristina modifica _esterna

en: Re_vert External Edits
it: Ripristina modifiche _esterne

en: Re_vert to Original
it: Ripristina ori_ginale

en: Recommended (1600 x 1200 pixels)
it: Consigliata (1600 × 1200 pixel)

en: Red-eye
it: Occhi-rossi

en: Redo
it: Ripeti

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
it: Riduce o elimina l'effetto occhi-rossi dalla foto

en: Rejected
it: Respinta

en: Rejected Only
it: Solo respinte

en: Rejected _Only
it: Solo _respinte

en: Remove From Library
it: Rimuovi dalla libreria

en: Remove Photo From Library
it: Rimuovi foto dalla libreria

en: Remove Photos From Library
it: Rimuovi foto dalla libreria

en: Remove Tag "%s" From Photo
it: Rimuove l'etichetta «%s» dalla foto

en: Remove Tag "%s" From Photos
it: Rimuove l'etichetta «%s» dalle foto

en: Remove Tag "%s" From _Photo
it: Rimuovi etichetta «%s» dalla f_oto

en: Remove Tag "%s" From _Photos
it: Rimuovi etichetta «%s» dalle f_oto

en: Remove any ratings
it: Rimuove qualsiasi giudizio

en: Remove any red-eye effects in the selected region
it: Rimuove ogni effetto occhi-rossi nella regione selezionata

en: Remove the selected photos from the library
it: Rimuove le foto selezionate dalla libreria

en: Remove the selected photos from the trash
it: Rimuove le foto selezionate dal cestino

en: Removing Event
it: Rimozione evento

en: Removing Photo From Library
it: Rimozione foto dalla libreria

en: Removing Photos From Library
it: Rimozione delle foto dalla libreria

en: Removing duplicated photos
it: Rimozione foto duplicate

en: Removing photos/videos from camera
it: Rimozione foto/video dalla fotocamera

en: Rename Event
it: Rinomina evento

en: Rename Search "%s" to "%s"
it: Rinomina ricerca «%s» in «%s»

en: Rename Tag "%s" to "%s"
it: Rinomina etichetta «%s» in «%s»

en: Replace _All
it: Sostituisci _tutto

en: Reset Colors
it: Reimposta colori

en: Reset all color adjustments to original
it: Reimposta tutte le regolazioni del colore all'originale

en: Restore Photos from Trash
it: Ripristina le foto dal cestino

en: Restore the photos back to the Shotwell library
it: Ripristina le foto nella libreria di Shotwell

en: Restoring Photos From Trash
it: Ripristino delle foto dal cestino

en: Restoring previous RAW developer
it: Ripristino precedente developer RAW

en: Restoring previous rating
it: Ripristino giudizio precedente

en: Return to current photo dimensions
it: Ritorna alle dimensioni correnti della foto

en: Revert External E_dits
it: Annulla _modifiche esterne

en: Revert External Edit?
it: Ripristinare la modifica esterne?

en: Revert External Edits?
it: Ripristinare le modifiche esterne?

en: Revert to Original
it: Ripristina originale

en: Revert to the master photo
it: Ripristina la foto principale

en: Reverting
it: Ritorno all'originale

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate Left
it: Ruota in senso antiorario

en: Rotate Right
it: Ruota in senso orario

en: Rotate _Left
it: Ruota in senso _antiorario

en: Rotate _Right
it: Ruota in senso _orario

en: Rotate the photos left
it: Ruota le foto in senso antiorario

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
it: Ruota le foto in senso orario (premere Ctrl per ruotare in senso antiorario)

en: Rotating
it: Rotazione

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
it: Usare "%s --help" per avere un elenco completo delle opzioni disponibili da riga di comando.

en: SD Video (4 : 3)
it: Video SD (4:3)

en: S_idebar
it: _Riquadro laterale

en: S_lideshow
it: _Diapositive

en: Saturation
it: Saturazione

en: Saturation:
it: Saturazione:

en: Save As
it: Salva come

en: Save Details
it: Salva i dettagli

en: Save Details...
it: Salva dettagli...

en: Save _As...
it: Sa_lva come...

en: Save photo
it: Salva la foto

en: Save photo with a different name
it: Salva la foto con un nome differente

en: Saved Search
it: Ricerca salvata

en: Saved Searches
it: Ricerche salvate

en: Screen
it: Schermo

en: Search
it: Cerca

en: Select _All
it: Seleziona _tutto

en: Select all items
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Send T_o...
it: In_via a...

en: Send To
it: Invia a

en: Send _To...
it: Invi_a a...

en: Set Developer
it: Imposta developer

en: Set Rating
it: Imposta giudizio

en: Set _all photos/videos to this time
it: _Imposta tutte foto/video a quest'ora

en: Set as Desktop Slideshow
it: Imposta come sfondo a diapositive

en: Set as _Desktop Background
it: Imposta come _sfondo

en: Set as _Desktop Slideshow...
it: Imposta come _sfondo a diapositive...

en: Set rating to %s
it: Imposta il giudizio a %s

en: Set rating to rejected
it: Imposta il giudizio a respinta

en: Set selected image to be the new desktop background
it: Imposta l'immagine selezionata per essere il nuovo sfondo della scrivania

en: Set the crop for this photo
it: Imposta l'area da ritagliare per questa foto

en: Setting Photos to Previous Event
it: Impostazione foto a evento precedente

en: Setting RAW developer
it: Impostazione del developer RAW

en: Setting as rejected
it: Impostazione come respinta

en: Setting as unrated
it: Impostazione come senza giudizio

en: Setting rating to %s
it: Impostazione giudizio a %s

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shadows
it: Ombre

en: Shadows:
it: Ombre:

en: Shotwell Preferences
it: Preferenze di Shotwell

en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
it: È possibile copiare le foto nella propria libreria o importarle senza copiarle.

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
it: Impossibile contattare la propria libreria Piwigo. Verificare l'URL inserito.

en: Shotwell cannot publish the selected items because you do not have a compatible publishing plugin enabled. To correct this, choose <b>Edit %s Preferences</b> and enable one or more of the publishing plugins on the <b>Plugins</b> tab.
it: Non è possibile pubblicare gli oggetti selezionati perché non risulta abilitato un plugin di pubblicazione compatibile. Per rimediare a questa situazione, scegliere <b>Modifica %s Preferenze</b> e abilitare uno o più plugin di pubblicazione nella scheda <b>Plugin</b>.

en: Shotwell couldn't create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
it: Non è stato possibile creare un file necessario alla modifica di questa foto poiché non si hanno permessi sufficienti per scrivere su %s.

en: Shotwell has found %d photos in the F-Spot library and is currently importing them. Duplicates will be automatically detected and removed.
    
    You can close this dialog and start using Shotwell while the import is taking place in the background.
it: Sono state trovate %d fotografie nella libreria di F-Spot e stanno per essere importate. I duplicati verranno rilevati e rimossi automaticamente.
    
    È possibile chiudere questa finestra e usare il programma mentre l'importazione ha luogo.

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
it: Il programma è configurato per importare le foto nella directory home.

en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it.  Continue?
it: Per poter accedere alla fotocamera è necessario smontarla. Continuare?

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
it: Impossibile riprodurre il video selezionato:
    %s

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d).  For more information please check the Shotwell Wiki at %s
it: Impossibile aggiornare la libreria delle foto dalla versione %s (schema %d) alla %s (schema %d). Per maggiori informazioni controllare il wiki di Shotwell all'indirizzo %s

en: Show all photos
it: Mostra tutte le foto

en: Show all photos, including rejected
it: Mostra tutte le foto, incluse quelle respinte

en: Show each photo for
it: Mostra ogni foto per

en: Show in File Mana_ger
it: Mostra nel file mana_ger

en: Show only rejected photos
it: Mostra solo le foto respinte

en: Show t_itle
it: Mostra _titolo

en: Show the application's version
it: Mostra la versione dell'applicazione

en: Size:
it: Dimensione:

en: Slide
it: Scorrimento

en: Slideshow
it: Diapositive

en: Slideshow Transitions
it: Transizioni diapositive

en: Small (640 x 480 pixels)
it: Piccola (640 × 480 pixel)

en: Sort _Events
it: Ordina e_venti

en: Sort _Photos
it: Ordina f_oto

en: Sort photos by exposure date
it: Ordina le foto per data di scatto

en: Sort photos by rating
it: Ordina le foto per giudizio

en: Sort photos by title
it: Ordina le foto per titolo

en: Sort photos in a descending order
it: Ordina le foto in ordine decrescente

en: Sort photos in an ascending order
it: Ordina le foto in ordine crescente

en: Square
it: Quadrato

en: Squares
it: Quadri

en: Standard (720 pixels)
it: Standard (720 pixel)

en: Starting import, please wait...
it: Avvio importazione, attendere...

en: Stop importing photos
it: Ferma l'importazione delle foto

en: Straighten
it: Raddrizza

en: Straighten the photo
it: Raddrizza la foto

en: Stripes
it: Strisce

en: Success
it: Successo

en: Switching developers will undo all changes you have made to this photo in Shotwell | Switching developers will undo all changes you have made to these photos in Shotwell
it[0]: Il passaggio a un altro developer annulla tutte le modifiche fatte a questa foto
it[1]: Il passaggio a un altro developer annulla tutte le modifiche fatte a queste foto

en: T_ools
it: S_trumenti

en: Ta_gs
it: Eti_chette

en: Tabloid (11 x 17 in.)
it: Tabloid (11 × 17 in)

en: Tag
it: Etichetta

en: Tag Photo as "%s"
it: Etichetta foto come «%s»

en: Tag Photos as "%s"
it: Etichetta le foto come «%s»

en: Tag the selected photo as "%s"
it: Etichetta la foto selezionata come «%s»

en: Tag the selected photos as "%s"
it: Etichetta le foto selezionate come «%s»

en: Tags
it: Etichette

en: Tags (separated by commas):
it: Etichette (separate con una virgola):

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Testing connection to Facebook...
it: Verifica connessione a Facebook...

en: The camera is locked by another application.  Shotwell can only access the camera when it's unlocked.  Please close any other application using the camera and try again.
it: La fotocamera è bloccata da un'altra applicazione: sarà possibile accedervi solo quando sarà sbloccata. Chiudere tutte le altre applicazioni che usano la fotocamera e riprovare.

en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
it[0]: Impossibile eliminare la foto o il video.
it[1]: Impossibile eliminare %d foto o video.

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash.  Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash.  Delete these files?
it[0]: Non è possibile spostare la foto o il video nel cestino. Eliminare il file?
it[1]: Non è possibile spostare %d foto o video nel cestino. Eliminare i file?

en: The selected photo was successfully published.
it: La foto selezionata è stata pubblicata correttamente.

en: The selected photos were successfully published.
it: Le foto selezionate sono state pubblicate correttamente.

en: The selected photos/videos were successfully published.
it: Le foto o i video selezionati sono stati pubblicati correttamente.

en: The selected video was successfully published.
it: Il video selezionato è stato pubblicato correttamente.

en: The selected videos were successfully published.
it: I video selezionati sono stati pubblicati correttamente.

en: This will destroy all changes made to the external file.  Continue? | This will destroy all changes made to %d external files.  Continue?
it[0]: Verranno annullate tutte le modifiche al file esterno. Continuare?
it[1]: Verranno annullate tutte le modifiche a %d file esterni. Continuare?

en: This will remove the photo from the library.  Continue? | This will remove %d photos from the library.  Continue?
it[0]: Verrà rimossa la foto dalla libreria. Continuare?
it[1]: Verranno rimosse %d foto dalla libreria. Continuare?

en: This will remove the photo from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
it[0]: Verrà rimossa la foto dalla libreria di Shotwell. Spostare anche il file nel cestino di sistema?
    
    Questa azione non può essere ripristinata.
it[1]: Verranno rimosse %d foto dalla libreria di Shotwell. Spostare anche i file nel cestino di sistema?
    
    Questa azione non può essere ripristinata.

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
it[0]: Verrà rimossa la foto o il video dalla libreria di Shotwell. Spostare anche il file nel cestino di sistema?
    
    Questa azione non può essere ripristinata.
it[1]: Verranno rimosse %d foto o video dalla libreria di Shotwell. Spostare anche i file nel cestino di sistema?
    
    Questa azione non può essere ripristinata.

en: This will remove the saved search "%s".  Continue?
it: Verrà rimossa la ricerca salvata «%s». Continuare?

en: This will remove the tag "%s" from one photo.  Continue? | This will remove the tag "%s" from %d photos.  Continue?
it[0]: Verrà rimossa l'etichetta «%s» da una foto. Continuare?
it[1]: Verrà rimossa l'etichetta «%s» da %d foto. Continuare?

en: This will remove the video from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
it[0]: Verrà rimosso il video dalla libreria di Shotwell. Spostare anche il file nel cestino?
    
    Questa azione non può essere ripristinata.
it[1]: Verranno rimossi %d video dalla libreria di Shotwell. Spostare anche i file nel cestino?
    
    Questa azione non può essere ripristinata.

en: Time Adjustment Error
it: Errore di regolazione dell'ora

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
it[0]: La regolazione dell'ora non può essere annullata sulla seguente foto.
it[1]: La regolazione dell'ora non può essere annullata sulle seguenti foto.

en: Time:
it: Ora:

en: Tint
it: Tinta

en: Tint:
it: Tinta:

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To get started, import photos in any of these ways:
it: Per iniziare, importare le foto in uno dei modi seguenti:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
it: Provare l'importazione da un altro servizio selezionandone uno dal menù qui sopra.

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
it: Provare la pubblicazione su un altro servizio selezionandone uno dal menù qui sopra.

en: To:
it: A:

en: Today
it: Oggi

en: Transition d_elay:
it: Ritardo transizion_e:

en: Trash
it: Cestino

en: Trash is empty
it: Il cestino è vuoto

en: TumblrPublisher: start( ): can't start; this publisher is not restartable.
it: TumblrPublisher: start( ): impossibile avviare; questo servizio di pubblicazione non può essere riavviato.

en: Type
it: Tipo

en: Un_flag
it: Rimuovi _contrassegno

en: Unable to create cache directory %s: %s
it: Impossibile creare la directory di cache %s: %s

en: Unable to create data directory %s: %s
it: Impossibile creare la directory dati %s: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
it: Impossibile creare la sottodirectory dati %s: %s

en: Unable to create temporary directory %s: %s
it: Impossibile creare la directory temporanea %s: %s

en: Unable to decode file
it: Impossibile decodificare il file

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
it[0]: Impossibile eliminare %d foto o video dalla fotocamera a causa di errori.
it[1]: Impossibile eliminare %d foto o video dalla fotocamera a causa di errori.

en: Unable to display FAQ: %s
it: Impossibile mostrare le FAQ: %s

en: Unable to display help: %s
it: Impossibile mostrare l'aiuto: %s

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
it[0]: Impossibile duplicare una foto a causa di un errore sul file
it[1]: Impossibile duplicare %d foto a causa di errori su file

en: Unable to export %s: %s
it: Impossibile esportare %s: %s

en: Unable to export background to %s: %s
it: Impossibile esportare lo sfondo su %s: %s

en: Unable to export the following photo due to a file error.
it: Impossibile esportare la seguente foto a causa di un errore sul file.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
it: Impossibile recuperare le anteprime dalla fotocamera:
    %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
it: Impossibile generare un file temporaneo per %s: %s

en: Unable to launch Nautilus Send-To: %s
it: Impossibile eseguire «Invia a» di Nautilus: %s

en: Unable to launch editor: %s
it: Impossibile lanciare l'editor: %s

en: Unable to lock camera: %s
it: Impossibile bloccare la fotocamera: %s

en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
it: Impossibile monitorare %s: non è una directory (%s)

en: Unable to navigate to bug database: %s
it: Impossibile esplorare il database dei bug: %s

en: Unable to open in file manager: %s
it: Impossibile aprire nel gestore di file: %s

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
it: Impossibile aprire o creare il database delle foto %s: errore %d

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
it: Impossibile preparare lo sfondo a diapositive: %s

en: Unable to print photo:
    
    %s
it: Impossibile stampare la foto:
    
    %s

en: Unable to process monitoring updates: %s
it: Impossibile elaborare gli aggiornamenti di monitoraggio: %s

en: Unable to publish
it: Impossibile pubblicare

en: Unable to rename search to "%s" because the search already exists.
it: Impossibile rinominare la ricerca in «%s» perché esiste già.

en: Unable to rename tag to "%s" because the tag already exists.
it: Impossibile rinominare l'etichetta in «%s» perché esiste già.

en: Unable to unmount camera.  Try unmounting the camera from the file manager.
it: Impossibile smontare la fotocamera. Provare a smontare la fotocamera dal gestore di file

en: Unable to write to photo database file:
     %s
it: Impossibile scrivere sul file del database delle foto:
    %s

en: Unconstrained
it: Non vincolato

en: Undated
it: Senza data

en: Undo
it: Annulla

en: Undoing Date and Time Adjustment
it: Annullamento regolazione data e ora

en: Undoing Enhance
it: Annullamento miglioramento

en: Undoing Flip Horizontally
it: Annullamento capovolgimento orizzontale

en: Undoing Flip Vertically
it: Annullamento capovolgimento verticale

en: Undoing Revert
it: Annullamento ritorno all'originale

en: Undoing Rotate
it: Annullamento rotazione

en: Unflag
it: Rimuovi contrassegno

en: Unflag selected photos
it: Rimuove il contrassegno dalle foto selezionate

en: Unknown error attempting to verify Shotwell's database: %s
it: Errore sconosciuto nel tentativo di verificare il database di Shotwell: %s

en: Unmerging
it: Separazione

en: Unmodified
it: Non modificata

en: Unmounting...
it: Scollegamento...

en: Unrated
it: Senza giudizio

en: Unsupported file format
it: Formato del file non supportato

en: Updating library...
it: Aggiornamento libreria...

en: Upload _size:
it: Dimen_sione di invio:

en: Uploading %d of %d
it: Caricamento %d di %d

en: Use a _standard size:
it: Usa una dimensione _standard:

en: Use a c_ustom size:
it: Usa una dimensione p_ersonalizzata:

en: User _name
it: _Nome utete

en: User aborted import
it: Importazione annullata dall'utente

en: Verifying authorization...
it: Verifica autorizzazione...

en: Video privacy _setting:
it: Impo_stazioni privacy video:

en: Videos
it: Video

en: Videos _visible to:
it: Video _visibili a:

en: Videos and new photo albums _visible to:
it: Album nuovo di video e foto _visibili a:

en: Videos will appear in '%s'
it: I video appariranno in «%s»

en: Videos will appear in:
it: I video appariranno in:

en: View Eve_nt for Photo
it: Visualizza eve_nto per la foto

en: Visit the Yandex.Fotki web site
it: Visita il sito web Yandex.Fotki

en: Visit the Yorba web site
it: Visita il sito web di Yorba

en: Wallet (2 x 3 in.)
it: Portafoglio (2 × 3 in)

en: Welcome to Shotwell!
it: Benvenuti in Shotwell!

en: Welcome to the F-Spot library import service.
    
    Please select a library to import, either by selecting one of the existing libraries found by Shotwell or by selecting an alternative F-Spot database file.
it: Benvenuti nel servizio d'importazione da F-Spot.
    
    Scegliere la libreria da importare selezionando o una di quelle esistenti o un file di database F-Spot alternativo.

en: Welcome to the F-Spot library import service.
    
    Please select an F-Spot database file.
it: Benvenuti nel servizio d'importazione da F-Spot.
    
    Selezionare un file di database F-Spot.

en: Welcome!
it: Benvenuti!

en: Where would you like to publish the selected photos?
it: Dove pubblicare le foto selezionate?

en: Width
it: Larghezza

en: Width or height
it: Larghezza o altezza

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
it: Scrivere etichette, titoli e altri _metadati nei file delle foto

en: Writing metadata to files...
it: Scrittura dei metadati nei file...

en: Year%sMonth
it: anno%smese

en: Year%sMonth%sDay
it: anno%smese%sgiorno

en: Year%sMonth-Day
it: anno%smese-giorno

en: Year-Month-Day
it: anno-mese-giorno

en: Yesterday
it: Ieri

en: You are logged into Facebook as %s.
it: Connessi a Facebook come %s.

en: You are logged into Flickr as %s.
it: Connessi a Flickr come %s.

en: You are logged into Picasa Web Albums as %s.
it: Connessi a Picasa Web Album come %s.

en: You are logged into Tumblr as %s.
it: Accesso eseguito a Tumblr come %s.

en: You are logged into Tumblr as (name).
    
    (this label's string is populated and set inside the code, 
    so changes made here will not display)
it: Accesso eseguito a Tumbler come (nome).

en: You are logged into YouTube as %s.
it: Connessi a YouTube come %s.

en: You are not currently logged into Facebook.
    
    If you don't yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.
it: Attualmente non si è connessi a Facebook.
    
    Se non si possiede un account di Facebook, lo si può creare durante il processo di connessione. Durante la connessione, Shotwell Connect potrebbe chiedere il permesso di caricare le foto e pubblicarle sul profilo personale. Ciò è necessario per il corretto funzionamento di Shotwell Connect.

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    Click Login to log into Flickr in your Web browser.  You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
it: Attualmente non si è connessi a Flickr.
    
    Fare clic su «Login» nel browser web. Sarà necessario autorizzare «Shotwell Connect» col proprio account Flickr.

en: You are not currently logged into Picasa Web Albums.
    
    Click Login to log into Picasa Web Albums in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Picasa Web Albums account.
it: Attualmente non si è connessi a Picasa Web Album.
    
    Fare clic su «Login» nel browser web. Sarà necessario autorizzare «Shotwell Connect» col proprio account Picasa.

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
it: Attualmente non si è connessi a Yandex.Fotki.

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
it: Attualmente non si è connessi a YouTube.
    
    Per continuare è necessario aver attivato un account Google e impostarlo per utilizzare YouTube. È possibile configurare la maggior parte degli account accedendo con il proprio browser web al sito di YouTube almeno una volta.

en: You can also import photos in any of these ways:
it: È anche possibile importare le foto in uno dei modi seguenti:

en: You do not have any data imports plugins enabled.
    
    In order to use the Import From Application functionality, you need to have at least one data imports plugin enabled. Plugins can be enabled in the Preferences dialog.
it: Non è stato abilitato alcun plugin d'importazione.
    
    Per utilizzare la funzionalità di importazione da un'applicazione, è necessario abilitarne almeno uno. I plugin possono essere abilitati nella finestra delle preferenze.

en: You have already logged in and out of Facebook during this Shotwell session.
    To continue publishing to Facebook, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
it: Si è già stati connessi e disconnessi da Facebook durante questa sessione di Shotwell.
    Per continuare la pubblicazione su Facebook, chiudere e riavviare Shotwell, quindi provare di nuovo la pubblicazione.

en: You have already logged in and out of Flickr during this Shotwell session.
    To continue publishing to Flickr, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
it: Si è già stati connessi e disconnessi da Flickr durante questa sessione di Shotwell.
    Per continuare la pubblicazione su Flickr, chiudere e riavviare Shotwell, quindi provare di nuovo la pubblicazione.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
it: L'account Pro di Flickr dà la possibilità di caricare foto illimitatamente.

en: Your free Flickr account limits how much data you can upload per month.
    This month, you have %d megabytes remaining in your upload quota.
it: L'account gratuito di Flickr limita la quantità di dati caricabili mensilmente.
    Questo mese rimangono a disposizione %d megabyte.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell.  It appears it was created by Shotwell %s (schema %d).  This version is %s (schema %d).  Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
it: La libreria delle foto non è compatibile con questa versione di Shotwell. Sembra sia stata creata dalla versione %s (schema %d) di Shotwell. Questa è la versione %s (schema %d). Pulire la libreria eliminando %s e reimportare le foto.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell.  It appears it was created by Shotwell %s (schema %d).  This version is %s (schema %d).  Please use the latest version of Shotwell.
it: La libreria delle foto non è compatibile con questa versione di Shotwell. Sembra sia stata creata dalla versione %s di Shotwell (schema %d). Questa è la versione %s (schema %d). Usare l'ultima versione di Shotwell.

en: Zoom _In
it: Aum_enta ingrandimento

en: Zoom _Out
it: Rid_uci ingrandimento

en: Zoom the photo to fit on the screen
it: Ingrandisce la foto per adattarla sullo schermo

en: _About
it: I_nformazioni

en: _Add Tags...
it: A_ggiungi etichette...

en: _Adjust
it: Regol_a

en: _Adjust Date and Time...
it: _Regola data e ora...

en: _Albums (or write new):
it: _Album (o scrivi nuovo):

en: _All Photos
it: Tutte le f_oto

en: _Ascending
it: _Crescente

en: _Autosize:
it: Dimensione _automatica:

en: _Background:
it: _Sfondo:

en: _Basic Information
it: Informazioni di _base

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Comments
it: _Commenti

en: _Contents
it: _Sommario

en: _Crop
it: _Ritaglia

en: _Decrease
it: _Diminuisci

en: _Delay:
it: Ritar_do:

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Delete Tag "%s"
it: _Elimina etichetta «%s»

en: _Directory structure:
it: Struttura delle _directory:

en: _Don't show this message again
it: Non _mostrare più questo messaggio

en: _Duplicate
it: _Duplica

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Edit...
it: _Modifica...

en: _Email address
it: Indirizzo e_mail

en: _Enhance
it: _Migliora

en: _Export...
it: Esp_orta...

en: _Filter Photos
it: _Filtra foto

en: _Find
it: Tr_ova

en: _Find...
it: _Trova...

en: _Flag
it: _Contrassegna

en: _Forbid downloading original photo
it: _Proibisci lo scaricamento della foto originale

en: _Format:
it: _Formato:

en: _Frequently Asked Questions
it: Domande _frequenti

en: _Help
it: A_iuto

en: _Import
it: _Importa

en: _Import From Folder...
it: _Importa dalla cartella...

en: _Import in Place
it: Importa _senza copiare

en: _Import photos from your %s folder
it: Importa le foto dalla _cartella %s

en: _Import photos to:
it: _Importare le foto in:

en: _Increase
it: A_umenta

en: _Keep
it: _Mantieni

en: _Login
it: _Accedi

en: _Logout
it: _Disconnetti

en: _Match
it: Co_mbacia

en: _Match photo aspect ratio
it: _Mantenere proporzioni foto

en: _Merge Events
it: _Unisci eventi

en: _Modify original file
it: _Modifica file originale

en: _Modify original files
it: _Modifica i file originali

en: _Modify original photo file
it: _Modifica file originale della foto

en: _Modify original photo files
it: _Modifica file originali della foto

en: _Move to Trash
it: Sposta nel c_estino

en: _Name of search:
it: _Nome della ricerca:

en: _New
it: _Nuovo

en: _New Event
it: _Nuovo evento

en: _Next Photo
it: Foto _successiva

en: _Output photo at:
it: _Converti foto a:

en: _Password
it: Pass_word

en: _Pattern:
it: _Modello:

en: _Photo
it: F_oto

en: _Photos
it: F_oto

en: _Play Video
it: Ri_produci video

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Previous Photo
it: Foto _precedente

en: _Print...
it: S_tampa...

en: _Publish
it: _Pubblica

en: _Quality:
it: _Qualità:

en: _Quit
it: _Esci

en: _Ratings
it: _Giudizi

en: _Red-eye
it: Occhi-_rossi

en: _Redo
it: R_ipeti

en: _Rejected
it: _Respinta

en: _Remember Password
it: _Ricorda la password

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Rename...
it: _Rinomina...

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Report a Problem...
it: _Segnala un problema...

en: _Reset
it: R_eimposta

en: _Restore
it: _Ripristina

en: _Save
it: _Salva

en: _Save a Copy
it: S_alva una copia

en: _Scaling constraint:
it: Vincolo di _ridimensionamento:

en: _Search Bar
it: _Barra di ricerca

en: _Set Rating
it: Imposta _giudizio

en: _Shift photos/videos by the same amount
it: _Sposta foto/video della stessa quantità

en: _Skip
it: _Salta

en: _Stop Import
it: _Ferma importazione

en: _Straighten
it: R_addrizza

en: _Switch Developer
it: _Cambia developer

en: _Titles
it: _Titoli

en: _Transition effect:
it: Effetto _transizione:

en: _Trash File | _Trash Files
it[0]: Sposta _nel cestino
it[1]: Sposta _nel cestino

en: _URL of your Piwigo photo library
it: _URL della propria libreria foto Piwigo

en: _Undo
it: Ann_ulla

en: _Unmount
it: _Smonta

en: _Unrated
it: Sen_za giudizio

en: _View
it: _Visualizza

en: _Watch library directory for new files
it: Controllare la presenza di nuovi file nella cartella della _libreria

en: a raw photo
it: una foto raw

en: a video
it: un video

en: all
it: tutto

en: and
it: e

en: and higher
it: e maggiore

en: and lower
it: e inferiore

en: any
it: qualsiasi

en: any photo
it: qualsiasi foto

en: black
it: nero

en: contains
it: contiene

en: couldn't copy %s
    	to %s
it: impossibile copiare %s
    	in %s

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: does not contain
it: non contiene

en: duplicates existing media item
it: duplicato di un elemento già esistente

en: ends with
it: finisce con

en: error message:
it: messaggio di errore:

en: flagged
it: contrassegnato

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: in.
it: in

en: is
it: è

en: is after
it: è dopo

en: is before
it: è prima

en: is between
it: è tra

en: is exactly
it: è esattamente

en: is not
it: non è

en: is not set
it: non è impostato

en: label
it: etichetta

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: modified
it: modificata

en: none
it: nessuno

en: not flagged
it: non contrassegnato

en: of the following:
it: dei seguenti:

en: only
it: solo

en: period of time
it: periodo di tempo

en: pixels per inch
it: pixel per pollice

en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

en: seconds
it: secondi

en: starts with
it: inizia con

en: untitled
it: senza titolo

en: white
it: bianco
