shotwell - en to sv translation catalogue (1211 entries)

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
sv[0]: 
    
    och %d annat.
sv[1]: 
    
    och %d andra.

en: 
    
    The file “%s” may not be supported by or may be too large for this instance of Gallery3.
sv: 
    
    Filen ”%s” kanske inte stöds eller kan vara för stor för denna instans av Gallery3.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
sv: 
    
    Vill du fortsätta att exportera?

en: 
    Note that Gallery3 only supports the video types that Flowplayer does.
sv: 
    Observera att Gallery3 endast stödjer samma videotyper som Flowplayer.

en:  Site Not Found
sv:  Webbplatsen hittades inte

en: %.1f seconds
sv: %.1f sekunder

en: %a %b %d, %Y
sv: %a %d %b, %Y

en: %d Event | %d Events
sv[0]: %d händelse
sv[1]: %d händelser

en: %d Photo | %d Photos
sv[0]: %d bild
sv[1]: %d bilder

en: %d Photo/Video | %d Photos/Videos
sv[0]: %d bild/film
sv[1]: %d bilder/filmer

en: %d Video | %d Videos
sv[0]: %d film
sv[1]: %d filmer

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
sv: %Y-%m-%d, %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
sv: %Y-%m-%d, %H:%M:%S

en: %s Database
sv: %s-databas

en: %s does not exist.
sv: %s finns inte.

en: %s does not support the file format of
    %s.
sv: %s saknar stöd för filformatet för
    %s.

en: %s is not a file.
sv: %s är inte en fil.

en: %s or Better
sv: %s eller högre

en: %s – “Aachen”
sv: %s – ”Aachen”

en: (Help)
sv: (Hjälp)

en: (None)
sv: (Ingen)

en: (and %d more)
sv: (och ytterligare %d)

en: 1 day
sv: Ett dygn

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
sv[0]: 1 bilddubblett importerades inte:
sv[1]: %d bilddubbletter importerades inte:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
sv[0]: 1 film-/bilddubblett importerades inte:
sv[1]: %d bild- och filmdubbletter importerades inte:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
sv[0]: 1 filmdubblett importerades inte:
sv[1]: %d filmdubbletter importerades inte:

en: 1 file failed to import because it was corrupt:
     | %d files failed to import because it was corrupt:
sv[0]: Misslyckades med att importera en fil eftersom den var korrupt:
sv[1]: Misslyckades med att importera %d filer eftersom de var korrupta:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
sv[0]: En fil gick inte att importera på grund av att bildbibliotekets mapp inte var skrivbar:
sv[1]: %d filer gick inte att importera på grund av att bildbibliotekets mapp inte var skrivbar:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
sv[0]: En fil gick inte att importera på grund av ett kamerafel:
sv[1]: %d filer gick inte att importera på grund av ett kamerafel:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
sv[0]: En fil gick inte att importera på grund av ett fil- eller hårdvarufel:
sv[1]: %d filer gick inte att importera på grund av ett fil- eller hårdvarufel:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
sv[0]: En fil hoppades över därför att användaren avbröt:
sv[1]: %d filer hoppades över därför att användaren avbröt:

en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
sv[0]: En icke-bildfil hoppades över.
sv[1]: %d icke-bildfiler hoppades över.

en: 1 photo failed to import because it was corrupt:
     | %d photos failed to import because they were corrupt:
sv[0]: Misslyckades med att importera en bild eftersom den var korrupt:
sv[1]: Misslyckades med att importera %d bilder eftersom de var korrupta:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
sv[0]: En bild gick inte att importera därför att bildbiblioteksmappen inte var skrivbar:
sv[1]: %d bilder gick inte att importera därför att bildbiblioteksmappen inte var skrivbar:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
sv[0]: Import av ett bild misslyckades på grund av ett kamerafel:
sv[1]: %d bilder gick inte att importera på grund av ett kamerafel:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
sv[0]: Import av en bild misslyckades på grund av ett fil- eller hårdvarufel:
sv[1]: Import av %d bilder misslyckades på grund av ett fil- eller hårdvarufel:

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
sv[0]: En bild hoppades över därför att användaren avbröt:
sv[1]: %d bilder hoppades över därför att användaren avbröt:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
sv[0]: En bild importerades.
sv[1]: %d bilder importerades.

en: 1 photo/video failed to import because it was corrupt:
     | %d photos/videos failed to import because they were corrupt:
sv[0]: Misslyckades med att importera en bild/film eftersom den var korrupt:
sv[1]: Misslyckades med att importera %d bilder/filmer eftersom de var korrupta:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
sv[0]: En bild eller film gick inte att importera därför att bildbiblioteksmappen inte var skrivbar:
sv[1]: %d bilder och filmer gick inte att importera därför att bildbiblioteksmappen inte var skrivbar:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
sv[0]: 1 bild/film gick inte att importera på grund av ett kamerafel:
sv[1]: %d bilder och filmer gick inte att importera på grund av ett kamerafel:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
sv[0]: 1 bild/film gick inte att importera på grund av ett fil- eller hårdvarufel:
sv[1]: %d bilder och filmer gick inte att importera på grund av ett fil- eller hårdvarufel:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
sv[0]: 1 bild/film hoppades över därför att användaren avbröt:
sv[1]: %d bilder och filmer hoppades över därför att användaren avbröt:

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
sv[0]: En bild och film importerades.
sv[1]: %d bilder och filmer importerades.

en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
sv[0]: En bild som inte stöds hoppades över:
sv[1]: %d bilder som inte stöds hoppades över:

en: 1 video failed to import because it was corrupt:
     | %d videos failed to import because they were corrupt:
sv[0]: Misslyckades med att importera en film eftersom den var korrupt:
sv[1]: Misslyckades med att importera %d filmer eftersom de var korrupta:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
sv[0]: En film gick inte att importera därför att bildbiblioteksmappen inte var skrivbar:
sv[1]: %d filmer gick inte att importera därför att bildbiblioteksmappen inte var skrivbar:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
sv[0]: 1 video gick inte att importera på grund av ett kamerafel:
sv[1]: %d filmer gick inte att importera på grund av ett kamerafel:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
sv[0]: 1 film gick inte att importera på grund av ett fil- eller hårdvarufel:
sv[1]: %d filmer gick inte att importera på grund av ett fil- eller hårdvarufel:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
sv[0]: 1 film hoppades över därför att användaren avbröt:
sv[1]: %d filmer hoppades över därför att användaren avbröt:

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
sv[0]: En film importerades.
sv[1]: %d filmer importerades.

en: 1024 × 768 pixels
sv: 1024 × 768 bildpunkter

en: 11 × 14 in.
sv: 11 × 14 tum

en: 1280 × 853 pixels
sv: 1280 × 853 bildpunkter

en: 16 images per page
sv: 16 bilder per sida

en: 16 × 20 in.
sv: 16 × 20 tum

en: 2 images per page
sv: Två bilder per sida

en: 2048 × 1536 pixels
sv: 2048 × 1536 bildpunkter

en: 24 Hr
sv: 24 timmar

en: 32 images per page
sv: 32 bilder per sida

en: 4 images per page
sv: Fyra bilder per sida

en: 4 × 6 in.
sv: 4 × 6 tum

en: 4096 × 3072 pixels
sv: 4096 × 3072 bildpunkter

en: 5 × 7 in.
sv: 5 × 7 tum

en: 500 × 375 pixels
sv: 500 × 375 bildpunkter

en: 6 images per page
sv: Sex bilder per sida

en: 8 images per page
sv: Åtta bilder per sida

en: 8 × 10 in.
sv: 8 × 10 tum

en: <b>Pixel Resolution</b>
sv: <b>Upplösning</b>

en: <b>Printed Image Size</b>
sv: <b>Storlek på utskriften</b>

en: <b>Titles</b>
sv: <b>Titlar</b>

en: A _new album
sv: Ett _nytt album

en: A _new album named
sv: Ett _nytt album med namnet

en: A _new album named:
sv: Ett _nytt album med namnet:

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell’s library. Shotwell cannot continue.
    
    %s
sv: Ett allvarligt fel inträffade vid åtkomsten till Shotwells bibliotek. Shotwell kan inte fortsätta.
    
    %s

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to %s can’t continue.
sv: En fil som krävs för publiceringen saknas. Publiceringen till %s kan inte fortsätta.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Facebook can’t continue.
sv: En fil som krävs för publiceringen saknas. Därför kan publiceringen till Facebook inte fortsätta.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can’t continue.
sv: En fil som krävs för publiceringen saknas. Därför kan publiceringen till Flickr inte fortsätta.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Picasa can’t continue.
sv: En fil som krävs för publiceringen saknas. Därför kan publiceringen till Picasa inte fortsätta.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to YouTube can’t continue.
sv: En fil som krävs för publiceringen saknas. Därför kan publiceringen till YouTube inte fortsätta.

en: A grayscale color for use as the background color.
sv: En gråskalefärg att använda som bakgrundsfärg.

en: A nonzero, positive integer representing the height part of the last custom crop ratio the user entered.
sv: Ett nollskilt, positivt heltal motsvarande höjddelen för det senast använda anpassade bildförhållandet för beskärning användaren valde.

en: A nonzero, positive integer representing the width part of the last custom crop ratio the user entered.
sv: Ett nollskilt, positivt heltal motsvarande bredd-delen för det senast använda anpassade bildförhållandet för beskärning användaren valde.

en: A numeric code representing the currently selected images per page mode used when printing
sv: En sifferkod representerande aktuellt valda bilder per sidoläge använt vid utskrift

en: A numeric code representing the default size for photos published to Facebook
sv: En sifferkod representerande standardstorleken för bilder publicerade till Facebook

en: A numeric code representing the default size for photos published to Flickr
sv: En sifferkod representerande standardstorleken för bilder publicerade till Flickr

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Picasa Web Albums
sv: En sifferkod representerande standardstorleken för bilder uppskickade till Picasa Web Albums

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Tumblr
sv: En sifferkod representerande standardstorlek för bilder skickade till Tumblr

en: A numeric code representing the default visibility for photos published to Flickr
sv: En sifferkod representerande standardsynlighet för bilder publicerade till Flickr

en: A numeric code representing the last crop menu choice the user made.
sv: En sifferkod representerande det senast använda beskärningsmenyvalet en användare gjorde.

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Piwigo.
sv: En sifferkod representerande den senaste förinställningen för bildstorlek använd vid publicering till Piwigo.

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Rajce.
sv: En sifferkod representerande den senaste förinställningen för bildstorlek använd vid publicering till Rajce.

en: A numeric code representing the last service from which photos were imported
sv: En sifferkod representerande senaste tjänsten till vilken bilder importerades

en: A numeric code representing the last service to which photos were published
sv: En sifferkod representerande senaste tjänsten till vilken bilder publicerades

en: A numeric code representing unit of measure (inches or centimeters) used when printing
sv: En sifferkod representerande mätningsenhet (tum eller centimeter) använd vid utskrift

en: A numeric code that captures the state of the GStreamer plug-in environment
sv: En sifferkod som fångar upp tillståndet för GStreamers insticksmiljö

en: A numeric code that describes how photos are laid out on the page during printing
sv: En sifferkod som beskriver hur bilder läggs ut på sidan vid utskrift

en: A numeric code that specifies the sort criteria for photos in library views.
sv: En sifferkod som specificerar sökkriterier för bilder i biblioteksvyer.

en: A string encoding a custom naming pattern that will be used to name photo directories on import.
sv: En sträng med ett anpassat namnmönster som kommer att användas för att namnge bildkataloger vid import.

en: A string encoding a naming pattern that will be used to name photo directories on import.
sv: En sträng med namnmönster som kommer att användas för att namnge bildkataloger vid import.

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
sv: En temporärfil som krävs för publicering är inte tillgänglig

en: API _Key:
sv: API-_nyckel:

en: API key
sv: API-nyckel

en: Access _type:
sv: Åtkomst_typ:

en: Add Tag “%s”
sv: Lägg till taggen ”%s”

en: Add Tags “%s” and “%s”
sv: Lägg till taggarna ”%s” och ”%s”

en: Add _Tags…
sv: Lägg till _taggar…

en: Adjust
sv: Justera

en: Adjust Date and Time
sv: Justera datum och tid

en: Adjust Date and Time…
sv: Justera datum och tid…

en: Adjust the photo’s color and tone
sv: Justera bildens färg och ton

en: Adjust the size of the thumbnails
sv: Justera storleken på miniatyrbilderna

en: Adjusting Date and Time
sv: Justerar datum och tid

en: Admins
sv: Administratörer

en: Admins, Family
sv: Administratörer, familj

en: Admins, Family, Friends
sv: Administratörer, familj, vänner

en: Admins, Family, Friends, Contacts
sv: Administratörer, familj, vänner, kontakter

en: Album comment
sv: Albumkommentar

en: All + _Rejected
sv: Alla + _avvisade

en: All Events
sv: Alla händelser

en: All photo source files are missing.
sv: Alla källbildfiler saknas.

en: An _existing album
sv: Ett _befintligt album

en: An _existing album:
sv: Ett _befintligt album:

en: An _existing category
sv: En _befintlig kategori

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
sv: Ett felmeddelande visades vid publiceringen till Piwigo. Försök igen.

en: An error message occurred when publishing to Rajce. Please try again.
sv: Ett felmeddelande visades vid publiceringen till Rajce. Försök igen.

en: Angle:
sv: Vinkel:

en: Any text
sv: Valfri text

en: Apply copied color adjustments to the selected photos
sv: Verkställ kopierade färgjusteringar till de markerade bilderna

en: Applying Color Transformations
sv: Verkställer färgtransformationer

en: Artist:
sv: Konstnär:

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
sv[0]: Försökte importera %d fil.
sv[1]: Försökte importera %d filer.

en: Authorization _Number:
sv: Autentiserings_nummer:

en: Auto-importing photos…
sv: Importerar bilder automatiskt…

en: Automatically improve the photo’s appearance
sv: Förbättra visningen av bilden automatiskt

en: Back
sv: Bakåt

en: Best _Fit
sv: _Passa

en: Blinds
sv: Persienner

en: Blogs:
sv: Bloggar:

[ctx: Button Label]
en: Edit Title
sv: Redigera titel

en: By Exposure _Date
sv: Efter exponerings_ögonblick

en: By _Filename
sv: Efter _filnamn

en: By _Rating
sv: Efter _betyg

en: By _Title
sv: Efter _titel

en: Camera
sv: Kamera

en: Camera error
sv: Kamerafel

en: Camera make:
sv: Kameratillverkare:

en: Camera model:
sv: Kameramodell:

en: Cameras
sv: Kameror

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot open the selected F-Spot database file: the file does not exist or is not an F-Spot database
sv: Det går inte att öppna den F-Spot-databasfil som du har valt: antingen saknas filen, eller så är det inte en F-Spot-databas

en: Cannot open the selected F-Spot database file: this version of the F-Spot database is not supported by Shotwell
sv: Det går inte att öppna den valda F-Spot-databasfilen: den här versionen av F-Spot-databasen stöds inte av Shotwell

en: Cannot read the selected F-Spot database file: error while reading photos table
sv: Det går inte att läsa den valda F-Spot-databasfilen: ett fel uppstod när bildtabellen skulle läsas

en: Cannot read the selected F-Spot database file: error while reading tags table
sv: Det går inte att läsa den valda F-Spot-databasfilen: ett fel uppstod när taggtabellen skulle läsas

en: Certificate of %s
sv: Certifikat för %s

en: Change slideshow settings
sv: Ändra inställningar för bildspel

en: Change the rating of your photo
sv: Ändra betyget för din bild

en: Chess
sv: Schackrutig

en: Choose <span weight="bold">File %s Import From Folder</span>
sv: Välj <span weight="bold">Arkiv %s Importera från mapp</span>

en: Circle
sv: Cirkel

en: Circles
sv: Cirklar

en: Clock
sv: Klocka

en: Close
sv: Stäng

en: Close _without Saving
sv: _Stäng utan att spara

en: Close the red-eye tool
sv: Stäng röda ögon-verktyget

en: Co_py Photos
sv: Ko_piera bilder

en: Combine events into a single event
sv: Lägg samman händelser till en enskild händelse

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Con_tinue
sv: _Fortsätt

en: Connect a camera to your computer and import
sv: Anslut en kamera till din dator och importera

en: Continue the slideshow
sv: Fortsätt bildspelet

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Contrast Expansion
sv: Kontrastökning

en: Contrast:
sv: Kontrast:

en: Copy Color Adjustments
sv: Kopiera färgjusteringar

en: Copy the color adjustments applied to the photo
sv: Kopiera färgjusteringarna verkställda på bilden

en: Copyright:
sv: Upphovsrätt:

en: Core Data Import Services
sv: Core Data-importtjänster

en: Core Publishing Services
sv: Standardtjänster för publicering

en: Core Slideshow Transitions
sv: Standardövergångar för bildspel

en: Corrupt image file
sv: Korrupt bildfil

en: Could not load UI: %s
sv: Kunde inte ladda användargränssnittet: %s

en: Could not make directory %s writable
sv: Kunde inte göra katalogen %s skrivbar

en: Could not make directory %s writable: %s
sv: Kunde inte göra katalogen %s skrivbar: %s

en: Create Tag
sv: Skapa tagg

en: Create a _new album named:
sv: Skapa ett _nytt album med namnet:

en: Creating New Event
sv: Skapar ny händelse

en: Creating album %s…
sv: Skapar album %s…

en: Creating album…
sv: Skapar album…

en: Crop
sv: Beskär

en: Crop the photo’s size
sv: Beskär bildstorlek

en: Crumble
sv: Smula sönder

en: Current
sv: Aktuellt

en: Current Development:
sv: Nuvarande framkallare:

en: Custom
sv: Anpassad

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: D_escending
sv: _Fallande

en: Data Imports
sv: Dataimporter

en: Database error
sv: Databasfel

en: Database file:
sv: Databasfil:

en: Date
sv: Datum

en: Date:
sv: Datum:

en: De_fault:
sv: _Standard:

en: Decrease Rating
sv: Sänk betyg

en: Decreasing ratings
sv: Sänker betyg

en: Default album
sv: Standardalbum

en: Default option for which RAW developer Shotwell will use.
sv: Standardalternativ för vilken RAW-framkallare Shotwell ska använda.

en: Delay (in seconds) between photos in the slideshow.
sv: Fördröjning (i sekunder) mellan bilder i bildspelet.

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Search
sv: Ta bort sökning

en: Delete Search “%s”
sv: Ta bort sökningen ”%s”

en: Delete Tag
sv: Ta bort tagg

en: Delete Tag “%s”
sv: Ta bort taggen ”%s”

en: Delete all photos in the trash
sv: Radera alla bilder från papperskorgen

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
sv[0]: Radera denna fil från kameran?
sv[1]: Radera dessa %d filer från kameran?

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
sv[0]: Radera denna bild från kameran?
sv[1]: Radera dessa %d bilder från kameran?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
sv[0]: Radera denna bild och film från kameran?
sv[1]: Radera dessa %d bilder och filmer från kameran?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
sv[0]: Radera denna film från kameran?
sv[1]: Radera dessa %d filmer från kameran?

en: Deleting Photos
sv: Raderar bilder

en: Deleting…
sv: Raderar…

en: Determines how to filter photos based on their ratings. 1: Rejected or better, 2: Unrated or better, 3: One or better, 4: Two or better, 5: Three or better, 6: Four or better, 7: Five or better.
sv: Avgör hur bilder filtreras baserat på deras betyg: 1: Avvisad eller bättre, 2: Ej betygsatt eller bättre, 3: Ett eller bättre, 4: Två eller bättre, 5: Tre eller bättre, 6: Fyra eller bättre, 7: Fem eller bättre.

en: Determines whether custom print sizes must match the aspect ratio of the original photo
sv: Avgör huruvida anpassade utskriftsstorlekar måste matcha bildförhållandet för originalbilden

en: Developer:
sv: Framkallare:

[ctx: Dialog Title]
en: Add Tags
sv: Lägg till taggar

[ctx: Dialog Title]
en: Edit Title
sv: Redigera titel

en: Directory in which imported photo files are placed.
sv: Katalog i vilken importerade bildfiler placeras.

en: Disable _comments
sv: Inaktivera _kommentarer

en: Disk failure
sv: Diskfel

en: Disk full
sv: Disken är full

en: Display
sv: Visning

en: Display %s
sv: Visa %s

en: Display %s or Better
sv: Visa %s eller högre

en: Display each photo’s rating
sv: Visa betyg för varje bild

en: Do not monitor library directory at runtime for changes
sv: Sök inte efter ändringar i biblioteket medan programmet används

en: Don’t display startup progress meter
sv: Visa inte hur uppstarten framskrider

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
sv: Dra och släpp bilder till Shotwell-fönstret

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
sv: Dubbletter av bilder/filmer som inte importerades:

en: Duplicating photos
sv: Skapar kopior av bilderna

en: Duration:
sv: Speltid:

en: E_xtended Information
sv: _Utökad Information

en: E_xternal photo editor:
sv: E_xtern bildredigerare:

en: Edit Comment
sv: Redigera kommentar

en: Edit Event Comment
sv: Redigera händelsekommentar

en: Edit Event _Comment…
sv: Redigera _händelsekommentar…

en: Edit Photo/Video Comment
sv: Redigera bild/filmkommentar

en: Edit _Comment…
sv: Redigera _kommentar…

en: Edit _Title…
sv: _Redigera titel…

en: Empty T_rash
sv: _Töm papperskorgen

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Emptying Trash…
sv: Tömmer papperskorgen…

en: Enhance
sv: Förbättra

en: Enhancing
sv: Förbättrar

en: Enter email and password associated with your Rajce account.
sv: Fyll i användarnamn och lösenord för ditt Rajce-konto.

en: Enter the URL for your Gallery3 site and the username and password (or API key) for your Gallery3 account.
sv: Skriv in URL:en för din Gallery3-webbplats och användarnamnet och lösenordet (eller API-nyckeln) för ditt Gallery3-konto.

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
sv: Skriv in länken till ditt Piwigo-bildbibliotek, samt ditt Piwigo-användarnamn och -lösenord.

en: Enter the confirmation number which appears after you log into Flickr in your Web browser.
sv: Ange bekräftelsesiffrorna som visas efter att du loggat in till Flickr i din webbläsare.

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
sv: Fyll i användarnamn och lösenord för ditt Tumblr-konto.

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
sv: Fel vid åtkomst till databasfilen:
     %s
    
    Felet var: 
    %s

en: Error loading search bar UI: %s
sv: Fel vid inläsning av sökfältet: %s

en: Error while saving to %s: %s
sv: Fel vid sparande till %s: %s

en: Even_ts
sv: _Händelser

en: Event %s
sv: Händelse %s

en: Event name
sv: Händelsenamn

en: Events
sv: Händelser

en: Everyone
sv: Alla

en: Example:
sv: Exempel:

en: Export
sv: Exportera

en: Export Photo
sv: Exportera bild

en: Export Photo/Video
sv: Exportera bild/film

en: Export Photos
sv: Exportera bilder

en: Export Photos/Videos
sv: Exportera bilder/filmer

en: Export Video
sv: Exportera film

en: Export Videos
sv: Exportera filmer

en: Export _metadata:
sv: Exportera _metadata:

en: Exporting
sv: Exporterar

en: Exposure
sv: Exponering

en: Exposure bias:
sv: Exponeringskompensation:

en: Exposure date:
sv: Exponeringsögonblick:

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
sv: Exponeringsögonblicket kommer att flyttas bakåt med
    %d %s, %d %s, %d %s och %d %s.

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
sv: Exponeringsögonblicket kommer att flyttas framåt med
    %d %s, %d %s, %d %s och %d %s.

en: Exposure time:
sv: Exponeringstid:

en: Exposure:
sv: Exponering:

en: Extended Information
sv: Utökad information

en: External Editors
sv: Externa redigerare

en: External _RAW editor:
sv: Extern _RAW-redigerare:

en: External application used to edit RAW photos.
sv: Externt program att använda för att redigera RAW-bilder.

en: External application used to edit photos.
sv: Externt program att använda för att redigera bilder.

en: F-Spot library: %s
sv: F-Spot-bibliotek: %s

en: Facebook OAuth token for the currently logged in session, if any
sv: Facebook OAuth-token för den inloggade sessionen, om någon

en: Facebook user i.d. for the currently logged in user, if any
sv: Facebook-användar-id för den inloggade användaren, om någon

en: Fade
sv: Tona ut

en: Family only
sv: Endast familj

en: Fetching account information…
sv: Hämtar kontoinformation…

en: Fetching photo information
sv: Hämtar bildinformation

en: Fetching preview for %s
sv: Hämtar förhandsvisning av %s

en: File %s already exists. Replace?
sv: Filen %s finns redan. Vill du ersätta den?

en: File already exists in database
sv: Filen finns redan i databasen

en: File error
sv: Filfel

en: File name
sv: Filnamn

en: File size:
sv: Filstorlek:

en: File write error
sv: Fel vid filskrivning

en: Files Not Imported Because They Weren’t Recognized as Photos or Videos:
sv: Filerna importerades inte på grund av att de inte kändes igen som bild- eller filmfiler:

en: Fill the entire page
sv: Fyll hela sidan

en: Filter Photos
sv: Filtrera bilder

en: Find
sv: Sök

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
sv: Sök efter en bild genom att skriva något som finns i dess namn eller taggar

en: Fit to _Page
sv: _Anpassa till sidan

en: Flag
sv: Flagga

en: Flag selected photos
sv: Flagga markerade bilder

en: Flag state
sv: Tillstånd på flagga

en: Flagged
sv: Flaggade

en: Flagging selected photos
sv: Flaggar markerade bilder

en: Flash:
sv: Blixt:

en: Flip Hori_zontally
sv: Vänd hor_isontellt

en: Flip Horizontally
sv: Vänd horisontellt

en: Flip Verti_cally
sv: Vänd verti_kalt

en: Flip Vertically
sv: Vänd vertikalt

en: Flipping Horizontally
sv: Vänder horisontellt

en: Flipping Vertically
sv: Vänder vertikalt

en: Focal length:
sv: Brännvidd:

en: Folders
sv: Mappar

en: Friends
sv: Vänner

en: Friends & family only
sv: Endast vänner och familj

en: Friends only
sv: Endast vänner

en: From:
sv: Från:

en: Fulls_creen
sv: _Helskärm

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: GPS latitude:
sv: GPS-latitud:

en: GPS longitude:
sv: GPS-longitud:

en: Gallery3 API key
sv: Gallery3-API-nyckel

en: Gallery3 publishing module
sv: Publiceringsmodulen Gallery3

en: Gallery3 site URL
sv: Gallery3-webbplats-URL

en: Gallery3 username
sv: Gallery3-användarnamn

en: Generate desktop background slideshow
sv: Skapa bildspel för skrivbordsbakgrunden

en: Go _Back
sv: _Bakåt

en: Go to the next photo
sv: Gå till nästa bild

en: Go to the previous photo
sv: Gå till föregående bild

en: Google+ (2048 × 1536 pixels)
sv: Google+ (2048 × 1536 bildpunkter)

en: HD Video (16 ∶ 9)
sv: HD-video (16 ∶ 9)

en: Height
sv: Höjd

en: Hide photos already imported
sv: Dölj bilder som redan importerats

en: High (%d%%)
sv: Hög (%d%%)

en: Highlights
sv: Höjdpunkter

en: Highlights:
sv: Höjdpunkter:

en: How long each photo is shown on the desktop background
sv: Hur länge varje bild ska visas på skrivbordsbakgrunden

en: I understand, please _proceed.
sv: Jag förstår, _fortsätt.

en: If true, Shotwell will convert all filenames to lowercase when importing photo files
sv: Om true kommer Shotwell att konvertera alla filnamn till gemener vid import av bildfiler

en: If true, changes to metadata (tags, titles, etc.) are written to the master photo file.
sv: Om true skrivs ändringar i metadata (taggar, titlar och så vidare) till huvudbildfilen.

en: If true, files added to the library directory are automatically imported.
sv: Om true importeras filer tillagda i bibliotekskatalogen automatiskt.

en: If true, hide the newly created Rajce album.
sv: Om true, dölj det senast skapade Rajce-albumet.

en: If true, open target album in the web browser just after uploading photos
sv: Om true, öppna målalbumet i webbläsaren efter att ha skickat upp bilder

en: If true, remember last login.
sv: Om true, dölj den senast skapade inloggningen.

en: If true, remember the Piwigo password.
sv: Om true, kom ihåg Piwigo-lösenordet.

en: Image Settings
sv: Bildinställningar

en: Import Complete
sv: Importen är färdig

en: Import From Application
sv: Importera från program

en: Import From Folder
sv: Importera från mapp

en: Import From _Application…
sv: Importera från _program…

en: Import Results Report
sv: Importera resultatrapport

en: Import _All
sv: Importera _alla

en: Import _Selected
sv: Importera _markerade

en: Import media _from:
sv: Importera mediafiler från:

en: Import photos from your %s library
sv: Importera bilder från ditt %s-bibliotek

en: Import to Library
sv: Importera till biblioteket

en: Imported %s
sv: Importerade %s

en: Imported failed (%d)
sv: Importen misslyckades (%d)

en: Importing
sv: Import

en: Importing from %s can’t continue because an error occurred:
sv: Importen från %s kan inte fortsätta då ett fel uppstod:

en: Importing…
sv: Importerar…

en: Increase Rating
sv: Höj betyg

en: Increasing ratings
sv: Ökar betyg

en: Indicates whether images being uploaded to Gallery3 should have their metadata removed first
sv: Huruvida bilder uppskickade till Gallery3 ska rensas på metadata först

en: Invalid URL
sv: Ogiltig länkadress

en: Invalid User Email or Password
sv: Ogiltigt användare-post eller lösenord

en: Invalid User Name or Password
sv: Ogiltigt användarnamn eller lösenord

en: Invalid email and/or password. Please try again
sv: Användarnamn och/eller lösenord ogiltigt. Försök igen

en: Invalid pattern
sv: Ogiltigt mönster

en: Items:
sv: Objekt:

en: JPEG quality option
sv: Alternativ för JPEG-kvalitet

en: Just me
sv: Bara jag

en: Large (2048 pixels)
sv: Stor (2048 bildpunkter)

en: Last Import
sv: Senaste import

en: Last used selection state of the “hide photos already imported” option in the import page.
sv: Senast använda tillstånd för ”dölj bilder som redan importerats” på importsidan.

en: Leave _Fullscreen
sv: Avsluta _helskärmsläge

en: Leave fullscreen
sv: Avsluta helskärmsläge

en: Letter (8.5 × 11 in.)
sv: Letter (8,5 × 11 tum)

en: Library
sv: Bibliotek

en: Library Location
sv: Biblioteksplats

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
sv: Begränsa antalet bilder som visas baserat på ett filter

en: Loading Shotwell
sv: Läser in Shotwell

en: Location:
sv: Plats:

en: Log in
sv: Logga in

en: Logging in…
sv: Loggar in…

en: Logout
sv: Logga ut

en: Lose changes to %s?
sv: Förkasta ändringarna i %s?

en: Low (%d%%)
sv: Låg (%d%%)

en: Make Key Photo for Event
sv: Gör till huvudbild för händelsen

en: Make _Key Photo for Event
sv: Gör till _huvudbild för händelsen

en: Make a duplicate of the photo
sv: Gör en kopia av bilden

en: Manually select an F-Spot database file to import:
sv: Välj manuellt den F-Spot-databasfil du vill importera:

en: Maximum (%d%%)
sv: Maximal (%d%%)

en: Media type
sv: Mediatyp

en: Medium (%d%%)
sv: Mellan (%d%%)

en: Medium (1024 × 768 pixels)
sv: Medel (1024 × 768 bildpunkter)

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Merging
sv: Sammanfogar

en: Metric Wallet (9 × 13 cm)
sv: Plånboksstorlek i centimeter (9 × 13 cm)

en: Missing Files
sv: Saknade filer

en: Modif_y Tags…
sv: _Ändra taggar…

en: Modify Tags
sv: Ändra taggar

en: Most-recently-used crop aspect ratio menu choice.
sv: Menyval för senast använda bildförhållande vid beskärning.

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s denominator.
sv: Nämnare för senast använda anpassade bildförhållande vid beskärning.

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s numerator.
sv: Täljare för senast använda anpassade bildförhållande vid beskärning.

en: Move Photos
sv: Flytta bilder

en: Move Photos to Trash
sv: Flytta bilder till papperskorgen

en: Move Tag “%s”
sv: Flytta taggen ”%s”

en: Move photos to an event
sv: Flytta bilder till en händelse

en: Move the photos to the Shotwell trash
sv: Flytta bilderna till Shotwells papperskorg

en: Move the selected photos back into the library
sv: Flytta tillbaka markerade bilder till biblioteket

en: Moving Photos to New Event
sv: Flyttar bilder till ny händelse

en: Moving Photos to Trash
sv: Flyttar bilder till papperskorgen

[ctx: MultimonthFormat]
en: %a %b %d
sv: %a %d %b

[ctx: MultimonthFormat]
en: %a %b %d, %Y
sv: %a %d %b, %Y

en: Name:
sv: Namn:

en: Ne_w Saved Search…
sv: _Ny sparad sökning…

en: New Event
sv: Ny händelse

en: New _Tag…
sv: _Ny tagg…

en: Next
sv: Nästa

en: Next photo
sv: Nästa bild

en: No Event
sv: Ingen händelse

en: No events
sv: Inga händelser

en: No events found
sv: Inga händelser hittades

en: No new photos/videos found on camera
sv: Inga bilder eller filmer hittades på kameran

en: No photos or videos imported.
sv: Inga bilder eller filmer importerades.

en: No photos/videos
sv: Inga bilder eller filmer

en: No photos/videos found which match the current filter
sv: Inga bilder/videor hittades som matchar nuvarande filter

en: None
sv: Ingen

en: Not a file
sv: Inte en fil

en: Not an image file
sv: Inte en bildfil

en: Notecard (3 × 5 in.)
sv: Anteckningskort (3 × 5 tum)

en: OAuth Access Phase Token
sv: OAuth-token för åtkomstfas

en: OAuth Access Phase Token Secret
sv: OAuth-hemlighet för åtkomstfas

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
sv[0]: Av dessa importerades %d fil framgångsrikt.
sv[1]: Av dessa importerades %d filer framgångsrikt.

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
sv[0]: Den ursprungliga bilden kunde inte anpassas.
sv[1]: Följande ursprungliga bilder kunde inte anpassas.

en: Only display photos that have not been imported
sv: Visa enbart bilder som inte har importerats

en: Only show photos with a rating of %s
sv: Visa endast bilder med betyget %s

en: Only show photos with a rating of %s or better
sv: Visa endast bilder med betyget %s eller högre

en: Open With E_xternal Editor
sv: Öppna med e_xtern redigerare

en: Open With RA_W Editor
sv: Öppna i RA_W-redigerare

en: Open target _album in browser
sv: Öppna _album i webbläsare

en: Open the selected photo’s directory in the file manager
sv: Öppna mappen för den markerade bilden i filhanteraren

en: Open with E_xternal Editor
sv: Öppna med e_xtern redigerare

en: Organize your photos
sv: Organisera dina bilder

en: Original Size
sv: Ursprungsstorlek

en: Original dimensions:
sv: Ursprungsstorlek:

en: Original photo could not be adjusted.
sv: Den ursprungliga bilden kunde inte justeras.

en: Original size
sv: Ursprungsstorlek

en: Paste Color Adjustments
sv: Klistra in färgjusteringar

en: Path to Shotwell’s private data
sv: Sökväg till Shotwells privata data

en: Pause
sv: Pausa

en: Pause the slideshow
sv: Pausa bildspelet

en: Photo Manager
sv: Bildhanterare

en: Photo Viewer
sv: Bildvisare

en: Photo _size preset:
sv: Förval för bild_storlek:

en: Photo _size:
sv: Bild_storlek:

en: Photo size
sv: Bildstorlek

en: Photo source file missing: %s
sv: Källfilen för bilden saknas: %s

en: Photo state
sv: Bildtillstånd

en: Photos
sv: Bilder

en: Photos _visible to:
sv: Bilderna _visas för:

en: Photos and videos _visible to:
sv: Bilder och filmer _visas för:

en: Photos cannot be exported to this directory.
sv: Bilderna kan inte exporteras till denna mapp.

en: Photos cannot be imported from this directory.
sv: Bilder kan inte importeras från denna mapp.

en: Photos will appear in:
sv: Bilder kommer att visas i:

en: Photos will be _visible by
sv: Bilder kommer att kunna _ses av

en: Photos/Videos Not Imported Because Files Are Corrupt:
sv: Bilder/filmer importerades inte eftersom filer är korrupta:

en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn’t Copy Them into its Library:
sv: Bilderna eller filmerna importerades inte på grund av att det inte gick att kopiera dem till biblioteket:

en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren’t in a Format Shotwell Understands:
sv: Bilderna eller filmerna importerades inte på grund av att de var i ett format som Shotwell inte stödjer:

en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
sv: På grund av ett kamerafel importerades inga bilder eller filmer:

en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
sv: Bilder/filmer importerades inte på grund av andra anledningar:

en: Pictures
sv: Bilder

en: Pin Toolbar
sv: Fäst verktygsfält

en: Pin the toolbar open
sv: Fäst verktygsfältet i öppet läge

en: Pin toolbar in fullscreen, or not.
sv: Fäst verktygsfält vid helskärm, eller fäst inte.

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
sv: Växla mellan porträtt- och landskapsläge

en: Piwigo URL
sv: Piwigo-URL

en: Piwigo password, if logged in.
sv: Piwigo-lösenord om inloggad.

en: Piwigo username, if logged in.
sv: Piwigo-användarnamn om inloggad.

en: Play
sv: Spela upp

en: Please close any other application using the camera.
sv: Stäng alla andra program som använder kameran.

en: Please unmount the camera.
sv: Avmontera kameran.

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Popular photo manager
sv: Populär bildhanterare

en: Postcard (10 × 15 cm)
sv: Vykortsstorlek (10 × 15 cm)

en: Preparing for login…
sv: Förbereder inloggning…

en: Preparing for upload
sv: Förbereder att skicka upp

en: Preparing to auto-import photos…
sv: Förbereder automatisk import av bilder…

en: Preparing to import
sv: Förbereder import

en: Preparing to import…
sv: Förbereder import…

en: Previous photo
sv: Föregående bild

en: Print image _title
sv: Skriv ut bild_titel

en: Printing…
sv: Skriver ut…

en: Private
sv: Privat

en: Pu_blish…
sv: _Publicera…

en: Public
sv: Offentlig

en: Public listed
sv: Offentligt listad

en: Public unlisted
sv: Offentligt olistad

en: Publish
sv: Publicera

en: Publish Photos
sv: Publicera bilder

en: Publish Photos and Videos
sv: Publicera bilder och filmer

en: Publish Videos
sv: Publicera filmer

en: Publish photos _to:
sv: Publicera bilder _till:

en: Publish photos and videos _to
sv: Publicera bilder och filmer _till

en: Publish to an e_xisting album:
sv: Publicera till ett _befintligt album:

en: Publish to various websites
sv: Publicera till olika webbplatser

en: Publish videos _to
sv: Publicera filmer _till

en: Publishing
sv: Publicering

en: Publishing to %s as %s.
sv: Publicera till %s som %s.

en: Publishing to %s can’t continue because an error occurred:
sv: Publiceringen till %s kan inte fortsätta på grund av att ett fel inträffade:

en: RAW Developer
sv: RAW-framkallare

en: RAW Photos
sv: RAW-bilder

en: RAW developer default
sv: standard-RAW-framkallare

en: R_emove From Library
sv: Ta _bort från biblioteket

en: R_emove from Library
sv: Ta _bort från biblioteket

en: R_ename imported files to lowercase
sv: B_yt namn på importerade filer till enbart gemener

en: Rajce URL
sv: Rajce-URL

en: Rajce username, if logged in.
sv: Rajce-användarnamn om inloggad.

en: Random
sv: Slumpmässigt

en: Rate %s
sv: Betyg %s

en: Rate Rejected
sv: Ange som avvisad

en: Rate Unrated
sv: Ange som ej betygsatt

en: Rating
sv: Betyg

en: Re_name Event…
sv: Byt namn på händelse…

en: Re_name Tag “%s”…
sv: B_yt namn på taggen ”%s”…

en: Re_name…
sv: Byt _namn…

en: Re_vert External Edit
sv: Åters_täll externa redigeringar

en: Re_vert External Edits
sv: Åt_erställ externa redigeringar

en: Re_vert to Original
sv: _Återställ till original

en: Recommended (1600 × 1200 pixels)
sv: Rekommenderad (1600 × 1200 bildpunkter)

en: Red-eye
sv: Röda ögon

en: Redo
sv: Gör om

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
sv: Minska eller ta bort röda ögon i bilden

en: Rejected
sv: Avvisad

en: Rejected Only
sv: Enbart avvisade

en: Rejected _Only
sv: _Enbart avvisade

en: Remember Password
sv: Kom ihåg lösenord

en: Remove From Library
sv: Ta bort från biblioteket

en: Remove Photo From Library
sv: Ta bort bild från biblioteket

en: Remove Photos From Library
sv: Ta bort bilder från bibliotek

en: Remove Tag “%s” From Photo | Remove Tag “%s” From Photos
sv[0]: Ta bort taggen ”%s” från bilden
sv[1]: Ta bort taggen ”%s” från bilderna

en: Remove Tag “%s” From _Photo | Remove Tag “%s” From _Photos
sv[0]: _Ta bort taggen ”%s” från bilden
sv[1]: _Ta bort taggen ”%s” från bilderna

en: Remove and _Trash File | Remove and _Trash Files
sv[0]: _Flytta filen till papperskorgen
sv[1]: _Flytta filerna till papperskorgen

en: Remove any ratings
sv: Ta bort eventuella betyg

en: Remove any red-eye effects in the selected region
sv: Ta bort eventuella röda ögon i det markerade området

en: Remove the selected photos from the library
sv: Ta bort markerade bilder från biblioteket

en: Remove the selected photos from the trash
sv: Ta bort markerade bilder från papperskorgen

en: Removing Event
sv: Tar bort händelse

en: Removing Photo From Library
sv: Tar bort bild från bibliotek

en: Removing Photos From Library
sv: Tar bort bilder från bibliotek

en: Removing duplicated photos
sv: Tar bort kopior på bilderna

en: Removing photos/videos from camera
sv: Tar bort bilder och filmer från kameran

en: Rename Event
sv: Byt namn på händelse

en: Rename Search “%s” to “%s”
sv: Byt namn på sökningen ”%s” till ”%s”

en: Rename Tag “%s” to “%s”
sv: Byt namn på taggen ”%s” till ”%s”

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Reset Colors
sv: Återställ färger

en: Reset all color adjustments to original
sv: Återställ alla färgjusteringar till de ursprungliga värdena

en: Restore Photos from Trash
sv: Återställ bilder från papperskorgen

en: Restore the photos back to the Shotwell library
sv: Återställ bilder tillbaka till Shotwell-biblioteket

en: Restoring Photos From Trash
sv: Återställer bilderna från papperskorgen

en: Restoring previous RAW developer
sv: Återställer tidigare RAW-framkallare

en: Restoring previous rating
sv: Återställer tidigare betyg

en: Return to current photo dimensions
sv: Återgå till befintliga bilddimensioner

en: Revert External E_dits
sv: Återställ externa r_edigeringar

en: Revert External Edit?
sv: Återställ extern redigering?

en: Revert External Edits?
sv: Återställ externa redigeringar?

en: Revert to Original
sv: Återställ till original

en: Revert to the master photo
sv: Återställ till huvudbild

en: Reverting
sv: Återställer

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

en: Rotate _Left
sv: Rotera åt _vänster

en: Rotate _Right
sv: Rotera åt _höger

en: Rotate the photos left
sv: Rotera bilderna åt vänster

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
sv: Rotera bilderna åt höger (tryck Ctrl för att rotera åt vänster)

en: Rotating
sv: Roterar

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
sv: Kör ”%s --help” för en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: SD Video (4 ∶ 3)
sv: SD-video (4 ∶ 3)

en: S_idebar
sv: S_idofält

en: S_lideshow
sv: _Bildspel

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Saturation:
sv: Mättnad:

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Details
sv: Spara detaljer

en: Save Details…
sv: Spara detaljer…

en: Save _As
sv: _Spara som

en: Save _As…
sv: _Spara som…

en: Saved Search
sv: Sparad sökning

en: Saved Searches
sv: Sparade sökningar

en: Scaling constraint:
sv: Skalningsbegränsning:

en: Screen
sv: Skärm

en: Search
sv: Sök

en: Secret token
sv: Hemlig token

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: Select all items
sv: Markera alla objekt

en: Selection state of “hide photos” option
sv: Valtillstånd för alternativet ”dölj bilder”

en: Send T_o…
sv: Skicka t_ill…

en: Send To
sv: Skicka till

en: Send _To…
sv: Skicka t_ill…

en: Set Developer
sv: Ange framkallare

en: Set Rating
sv: Betygsätt

en: Set _all photos/videos to this time
sv: Ställ in _alla bilder/filmer till denna tid

en: Set as Desktop Background
sv: Ange som skrivbordsbakgrund

en: Set as Desktop Slideshow
sv: Ange som skrivbordsbildspel

en: Set as _Desktop Background
sv: Använd som skrivbords_bakgrund

en: Set as _Desktop Slideshow…
sv: Ange som _skrivbordsbildspel…

en: Set rating to %s
sv: Sätt betyget %s

en: Set rating to rejected
sv: Ange som avvisad

en: Set selected image to be the new desktop background
sv: Använd bilden som ny skrivbordsbakgrund

en: Set the crop for this photo
sv: Ställ in beskärningen för den här bilden

en: Setting Photos to Previous Event
sv: Ställer in bilder till föregående händelse

en: Setting RAW developer
sv: Ställer in RAW-framkallare

en: Setting as rejected
sv: Anger som avvisad

en: Setting as unrated
sv: Anger som ej betygsatt

en: Setting in export dialog: format setting, special value
sv: Inställning i exportdialogen: formatinställning, specialvärde

en: Setting in export dialog: format setting, type value
sv: Inställning i exportdialogen: formatinställning, typvärde

en: Setting in export dialog: how to trim images
sv: Inställning i exportdialogen: hur bilder justeras

en: Setting in export dialog: jpeg quality option
sv: Inställning i exportdialogen: alternativ för jpeg-kvalitet

en: Setting in export dialog: maximal size of image
sv: Inställning i exportdialogen: maximal bildstorlek

en: Setting in export dialog: option to export metadata
sv: Inställning i exportdialogen: exportalternativ för metadata

en: Setting rating to %s
sv: Sätt betyget till %s

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shadows
sv: Skuggor

en: Shadows:
sv: Skuggor:

en: Shotwell Extra Publishing Services
sv: Shotwell extra publiceringstjänster

en: Shotwell Viewer
sv: Shotwell bildvisare

en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
sv: Shotwell kan kopiera bilderna till din biblioteksmapp eller importera dem utan att kopiera dem.

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
sv: Shotwell kan inte nå ditt Piwigo-bildbibliotek. Kontrollera länkadressen igen

en: Shotwell cannot publish the selected items because you do not have a compatible publishing plugin enabled. To correct this, choose <b>Edit %s Preferences</b> and enable one or more of the publishing plugins on the <b>Plugins</b> tab.
sv: Shotwell kan inte publicera de markerade objekten därför att du inte har aktiverat en kompatibel insticksmodul för publicering. Välj <b>Redigera %s Inställningar</b> och aktivera en eller flera av de insticksmoduler för publicering som finns under fliken <b>Insticksmoduler</b>.

en: Shotwell couldn’t create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
sv: Shotwell kunde inte skapa en fil för redigering av denna bild därför att du inte har behörighet att skriva till %s.

en: Shotwell default directory
sv: Standardkatalog för Shotwell

en: Shotwell has found %d photos in the F-Spot library and is currently importing them. Duplicates will be automatically detected and removed.
    
    You can close this dialog and start using Shotwell while the import is taking place in the background.
sv: Shotwell har hittat %d bilder i F-Spot-biblioteket och importerar dem nu. Dubbletter kommer att hittas och tas bort automatiskt.
    
    Du kan stänga den här dialogrutan. Importen kommer att fortsätta i bakgrunden.

en: Shotwell is an easy-to-use, fast photo organizer designed for the GNOME desktop. It allows you to import photos from your camera or disk, organize them by date and subject matter, even ratings. It also offers basic photo editing, like crop, red-eye correction, color adjustments, and straighten. Shotwell’s non-destructive photo editor does not alter your master photos, making it easy to experiment and correct errors.
sv: Shotwell är en lättanvänd, snabb bildorganiserare designad för GNOME-skrivbordet. Det låter dig importera bilder från din kamera eller disk, organisera dem efter datum och ämne samt betyg. Det erbjuder grundläggande bildredigering, beskärning, röda ögon-korrigering, färgjusteringar och verktyg för att räta ut bilder. Shotwells icke-destruktiva bildredigerare ändrar inte dina huvudbilder och gör det enkelt att experimentera och rätta fel.

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
    We recommend changing this in <span weight="bold">Edit %s Preferences</span>.
    Do you want to continue importing photos?
sv: Shotwell är konfigurerat för att importera bilder till din hemkatalog.
    Vi rekommenderar att du ändrar detta i <span weight="bold">Redigera %s-inställningar</span>.
    Vill du fortsätta att importera bilder?

en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it. Continue?
sv: Shotwell behöver avmontera kameran från filsystemet för att kunna komma åt den. Vill du fortsätta?

en: Shotwell supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
sv: Shotwell stödjer JPEG, PNG, TIFF och flera varianter av RAW-filformat.

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
sv: Shotwell kunde inte spela upp den markerade filmen:
    %s

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d). For more information please check the Shotwell Wiki at %s
sv: Shotwell kunde inte uppgradera ditt bildbibliotek från version %s (schema %d) till %s (schema %d). För ytterligare information, läs Shotwells wiki-sida på %s

en: Show all photos
sv: Visa alla bilder

en: Show each photo for
sv: Visa varje bild i

en: Show in File Mana_ger
sv: Öppna med _filhanteraren

en: Show only rejected photos
sv: Visa enbart avvisade bilder

en: Show t_itle
sv: _Visa titel

en: Show the application’s version
sv: Visa programversion

en: Show the certificate…
sv: Visa certifikatet…

en: Show title
sv: Visa titel

en: Size:
sv: Storlek:

en: Slide
sv: Glid

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Slideshow Transitions
sv: Bildspelsövergångar

en: Small (640 × 480 pixels)
sv: Liten (640 × 480 bildpunkter)

en: Software:
sv: Program:

en: Sort _Ascending
sv: Sortera _stigande

en: Sort _Descending
sv: Sortera _fallande

en: Sort _Events
sv: _Sortera händelser

en: Sort _Photos
sv: Sortera _bilder

en: Specifies the sort criteria for event photos.
sv: Specificerar sorteringskriterier för händelsebilder.

en: Square
sv: Kvadrat

en: Squares
sv: Rutor

en: Standard (720 pixels)
sv: Standard (720 bildpunkter)

en: Starting import, please wait…
sv: Påbörjar importen, var god vänta…

en: Straighten
sv: Räta ut

en: Straighten the photo
sv: Räta ut bilden

en: Stripes
sv: Randig

en: Success
sv: Lyckades

en: Switching developers will undo all changes you have made to this photo in Shotwell | Switching developers will undo all changes you have made to these photos in Shotwell
sv[0]: Om du ändrar råbildsframkallare kommer alla ändringar du gjort på bilden i Shotwell att återställas
sv[1]: Om du ändrar råbildsframkallare kommer alla ändringar du gjort på bilderna i Shotwell att återställas

en: T_oolbar
sv: V_erktygsfält

en: T_ools
sv: _Verktyg

en: Ta_gs
sv: Ta_ggar

en: Tabloid (11 × 17 in.)
sv: Tabloid (11 × 17 tum)

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag Photo as “%s” | Tag Photos as “%s”
sv[0]: Lägg till taggen ”%s” till bilden
sv[1]: Lägg till taggen ”%s” till bilderna

en: Tag the selected photo as “%s” | Tag the selected photos as “%s”
sv[0]: Lägg till taggen ”%s” på den markerade bilden
sv[1]: Lägg till taggen ”%s” på de markerade bilderna

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags (separated by commas):
sv: Taggar (separerade med kommatecken):

en: Temperature
sv: Färgtemperatur

en: Temperature:
sv: Färgtemperatur:

en: The OAuth token used to refresh the Picasa Web Albums session for the currently logged in user, if any.
sv: OAuth-token använd för att uppdatera Picasa Web Album-sessionen för den inloggade användaren, om någon.

en: The OAuth token used to refresh the YouTube session for the currently logged in user, if any.
sv: OAuth-token använd för att uppdatera YouTube-sessionen för den inloggade användaren, om någon.

en: The Shotwell developers
sv: Shotwells utvecklare

en: The URL entered does not appear to be the main directory of a Gallery3 instance. Please make sure you typed it correctly and it does not have any trailing components (e.g., index.php).
sv: Den angivna URL:en verkar inte vara huvudkatalogen för en Gallery3-instans. Kontrollera att du angivit det korrekt och att du inte har några avslutande komponenter (exempelvis index.php).

en: The authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
sv: Autentiseringstoken för inloggad Flickr-användare, om någon

en: The camera is locked by another application. Shotwell can only access the camera when it’s unlocked. Please close any other application using the camera and try again.
sv: Kameran är låst av ett annat program. Shotwell kan endast komma åt kameran när den är olåst. Stäng alla andra program som använder kameran och försök igen.

en: The camera seems to be empty. No photos/videos found to import
sv: Kameran verkar vara tom. Inga bilder/videor hittades för import

en: The cryptographic secret used to sign requests against the authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
sv: Den kryptografiska hemligheten använd för att signera begäran mot auktoriseringstoken för den inloggade Flickr-användaren, om någon

en: The height of the printed emulsion on the page when printing
sv: Höjden på den utskrivna emulsionen för sidan vid utskrift

en: The index of the current print size in a pre-defined list of standard sizes
sv: Indexet för den aktuella utskriftsstorleken i en fördefinierad lista över standardstorlekar

en: The last chosen Piwigo permission level.
sv: Den senast valda Piwigo-rättighetsnivån.

en: The last recorded height of the direct-edit application window.
sv: Den senast lagrade höjden på direktredigeringsprogrammets fönster.

en: The last recorded height of the library application window.
sv: Den senast lagrade höjden på bibliotekprogrammets fönster.

en: The last recorded position of the divider between the sidebar and view in library application window.
sv: Den senast lagrade positionen på avdelaren mellan sidopanelen och vyn i biblioteksprogrammets fönster.

en: The last recorded width of the direct-edit application window.
sv: Den senast lagrade bredden på direktredigeringsprogrammets fönster.

en: The last recorded width of the library application window.
sv: Den senast lagrade bredden på bibliotekprogrammets fönster.

en: The last selected Piwigo category.
sv: Senaste valda Piwigo-kategori.

en: The last selected Rajce category.
sv: Senast valda Rajce-kategori.

en: The name of the currently logged in Facebook user, if any
sv: Namnet på den inloggade Facebook-användaren, om någon

en: The name of the default blog of the user, if any
sv: Namnet på standardbloggen för användaren, om någon

en: The name of the font to use for photo titles when they are printed.
sv: Namnet på typsnittet att använda för bildtitlar när de skrivs ut.

en: The name of the last album the user published photos to, if any
sv: Namnet på senaste albumet användaren publicerade bilder till, om något

en: The name of the transition effect that will be used between photos when running a slideshow
sv: Namnet på övergångseffekten som kommer att användas mellan bilder vid körning av ett bildspel

en: The number of pixels per inch (ppi) sent to the printer during printing
sv: Antalet bildpunkter per tum (ppi) skickat till skrivaren vid utskrift

en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
sv[0]: Bilden eller filmen kan inte raderas.
sv[1]: %d bilder eller filmer kan inte raderas.

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash. Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash. Delete these files?
sv[0]: Bilden eller filmen kan inte flyttas till papperskorgen. Vill du radera denna fil direkt?
sv[1]: %d bilder eller filmer kan inte flyttas till papperskorgen. Vill du radera dessa filer direkt?

en: The pixels of the major axis of the picture to be uploaded; used only if scaling-constraint-id is an appropriate value
sv: Bildpunkterna för storaxeln för bilden att skickas upp; används endast om skalningsbegränsnings-id är ett passande värde

en: The scale of photo thumbnails, ranging from 72 to 360.
sv: Skalan för miniatyrbilder, i intervallet 72 till 360.

en: The scaling constraint ID of the picture to be uploaded
sv: Skalningsbegränsnings-ID för den uppskickade bilden

en: The secret token to sign oauth requests
sv: Det hemliga token som signerar oauth-begäran

en: The selected photo was successfully published. | The selected photos were successfully published.
sv[0]: Den markerade bilden publicerades.
sv[1]: De markerade bilderna publicerades.

en: The selected photos/videos were successfully published.
sv: De valda bilderna eller filmerna publicerades.

en: The selected video was successfully published. | The selected videos were successfully published.
sv[0]: Den markerade filmen publicerades.
sv[1]: De markerade filmerna publicerades.

en: The time (in seconds) that a transition runs between photos in a slideshow
sv: Tiden (i sekunder) som en övergång körs mellan bilder i ett bildspel

en: The token to access tumblr
sv: Token för att komma åt tumblr

en: The user name of the currently logged in Flickr user, if any
sv: Användarnamnet för den inloggade Flickr-användaren, om någon

en: The username and password or API key were incorrect. To try again, re-enter your username and password below.
sv: Användarnamnet och lösenordet eller API-nyckeln var felaktig. För att försöka igen, skriv in ditt användarnamn och lösenord på nytt nedan.

en: The width of the printed emulsion on the page when printing
sv: Bredden på den utskrivna emulsionen för sidan vid utskrift

en: The width, in pixels, of the sidebar
sv: Sidopanelens bredd i bildpunkter

en: This connection is not secure
sv: Anslutningen är inte säker

en: This does not look like the real <b>%s</b>. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site (for example, private messages, credit card information, or passwords).
sv: Det här ser inte ut som det äkta <b>%s</b>. En anfallare kanske försöker att stjäla eller ändra information som passerar till eller från denna webbplats (till exempel, privata meddelanden, kreditkortsinformation eller lösenord).

en: This will destroy all changes made to the external file. Continue? | This will destroy all changes made to %d external files. Continue?
sv[0]: Det här kommer att förstöra alla ändringar som gjorts i den externa filen. Vill du fortsätta?
sv[1]: Det här kommer att förstöra alla ändringar som gjorts i de %d externa filerna. Vill du fortsätta?

en: This will remove the photo from the library. Continue? | This will remove %d photos from the library. Continue?
sv[0]: Det här kommer att ta bort bilden från biblioteket. Vill du fortsätta?
sv[1]: Det här kommer att ta bort %d bilder från biblioteket. Vill du fortsätta?

en: This will remove the photo from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
sv[0]: Det här kommer att ta bort bilden från ditt Shotwell-bibliotek. Vill du även flytta bilden till papperskorgen?
    
    Den här åtgärden kan inte ångras.
sv[1]: Det här kommer att ta bort %d bilder från ditt Shotwell-bibliotek. Vill du även flytta bilderna till papperskorgen?
    
    Den här åtgärden kan inte ångras.

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
sv[0]: Det här kommer att ta bort bilden eller filmen från ditt Shotwell-bibliotek. Vill du även flytta filen till papperskorgen?
    
    Den här åtgärden kan inte ångras.
sv[1]: Det här kommer att ta bort %d bilder eller filmer från ditt Shotwell-bibliotek. Vill du även flytta filerna till papperskorgen?
    
    Den här åtgärden kan inte ångras.

en: This will remove the saved search “%s”. Continue?
sv: Det här kommer att ta bort sparade sökningen ”%s”. Vill du fortsätta?

en: This will remove the tag “%s” from one photo. Continue? | This will remove the tag “%s” from %d photos. Continue?
sv[0]: Det här kommer att ta bort taggen ”%s” från bilden. Vill du fortsätta?
sv[1]: Det här kommer att ta bort taggen ”%s” från %d bilder. Vill du fortsätta?

en: This will remove the video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
sv[0]: Det här kommer att ta bort filmen från ditt Shotwell-bibliotek. Vill du även flytta filmen till papperskorgen?
    
    Den här åtgärden kan inte ångras.
sv[1]: Det här kommer att ta bort %d filmer från ditt Shotwell-bibliotek. Vill du även flytta filmerna till papperskorgen?
    
    Den här åtgärd kan inte ångras.

en: Time Adjustment Error
sv: Anpassning av tidsfel

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
sv[0]: Tidsanpassningen kunde inte återställas för den här bilden.
sv[1]: Tidsanpassningen kunde inte återställas för följande bilder.

en: Time:
sv: Tid:

en: Tint
sv: Färgton

en: Tint:
sv: Färgton:

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: To get started, import photos in any of these ways:
sv: Importera bilder på något av dessa sätt för att komma igång:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
sv: För att försöka att importera från en annan tjänst, välj en från ovanstående meny.

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
sv: För att försöka att publicera till en annan tjänst, välj en från ovanstående meny.

en: To:
sv: Till:

en: Today
sv: Idag

en: Toggle _Flag
sv: _Växla flagga

[ctx: Tooltip]
en: Show all photos, including rejected
sv: Visa alla bilder, inklusive avvisade

en: Transition d_elay:
sv: _Övergångsfördröjning:

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Trash is empty
sv: Papperskorgen är tom

en: True if a photo’s rating should be displayed as overlaid trinket, false otherwise.
sv: True om ett bildbetyg ska visas som en överlagd fasad, annars false.

en: True if direct-edit application is maximized, false otherwise.
sv: True om direktredigeringsprogrammet är maximerat, annars false.

en: True if event comments are to be displayed beneath thumbnails in event views, false otherwise.
sv: True om händelsekommentarer ska visas under miniatyrbilder i samlingsvyerna, annars false.

en: True if event photos should be sorted ascending, false if descending.
sv: True om händelsebilder ska sorteras stigande, false om fallande.

en: True if events should be sorted ascending, false if descending.
sv: True om händelser ska sorteras stigande, false om fallande.

en: True if library application is maximized, false otherwise.
sv: True om biblioteksprogrammet är maximerat, annars false.

en: True if library photos should be sorted ascending, false if descending.
sv: True om biblioteksbilder ska sorteras stigande, false om fallande.

en: True if photo comments are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
sv: True om bildkommentarer ska visas under miniatyrbilder i samlingsvyerna, annars false.

en: True if photo tags are to be listed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
sv: True om bildtaggar ska visas under miniatyrbilder i samlingsvyerna, annars false.

en: True if photo titles are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
sv: True om bildtitlar ska visas under miniatyrbilder i samlingsvyerna, annars false.

en: True if should display times with a 24 hour clock, false if times should use AM/PM notation.
sv: True om tid ska visas med en 24-timmars klocka, false om den ska visas med AM/PM-notation.

en: True if the Blinds slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen Persienner för bildspelsövergångar är aktiverad, annars false

en: True if the Chess-Board slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen Schackrutig för bildspelsövergångar är aktiverad, annars false

en: True if the Circle slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen Cirkel för bildspelsövergångar är aktiverad, annars false

en: True if the Circles slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen Cirklar för bildspelsövergångar är aktiverad, annars false

en: True if the Clock slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen Klocka för bildspelsövergångar är aktiverad, annars false

en: True if the Crumble slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen Smula sönder för bildspelsövergångar är aktiverad, annars false

en: True if the F-Spot import plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen för F-Spot-import är aktiverad, annars false

en: True if the Facebook publishing plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen för Facebook-publicering är aktiverad, annars false

en: True if the Fade slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen Tona ut för bildspelsövergångar är aktiverad, annars false

en: True if the Flickr publishing plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen för Flickr-publicering är aktiverad, annars false

en: True if the Gallery3 publishing plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen för Gallery3-publicering är aktiverad, annars false

en: True if the Picasa Web Albums publishing plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen för Picasa Web Albums-publicering är aktiverad, annars false

en: True if the Piwigo publishing plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen för Piwigo-publicering är aktiverad, annars false

en: True if the Rajce publishing plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen för Rajce-publicering är aktiverad, annars false

en: True if the Search/Filter Toolbar is to be displayed, false otherwise.
sv: True om sök-/filterverktygsfältet ska visas, annars false.

en: True if the Slide slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen Glid för bildspelsövergångar är aktiverad, annars false

en: True if the Squares slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen Rutor för bildspelsövergångar är aktiverad, annars false

en: True if the Stripes slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen Randig för bildspelsövergångar är aktiverad, annars false

en: True if the Tumblr publishing plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen för Tumblr-publicering är aktiverad, annars false

en: True if the Yandex.Fotki publishing plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen för Yandex.Fotki-publicering är aktiverad, annars false

en: True if the YouTube publishing plugin is enabled, false otherwise
sv: True om insticksmodulen för YouTube-publicering är aktiverad, annars false

en: True if the basic properties pane is to be displayed, false otherwise.
sv: True om panelen för de grundläggande egenskaperna ska visas, annars false.

en: True if the bottom toolbar is to be displayed, false otherwise.
sv: True om det nedre verktygsfältet ska visas, annars false.

en: True if the extended properties window is to be displayed, false otherwise.
sv: True om panelen för de utökade egenskaperna ska visas, annars false.

en: True if the sidebar is to be displayed, false otherwise.
sv: True om sidopanelen ska visas, annars false.

en: True if the title of a photo should be printed when the photo is printed, false otherwise.
sv: True om en bildtitel ska skrivas ut när bilden skrivs ut, annars false.

en: True if when adjusting time/date of photos, relative time should be maintained. False if all photos should be set to the same time.
sv: True om relativ tid ska bevaras vid justering av tid/datum för bilder. False om alla bilder sätts till samma tid.

en: True if when adjusting time/date of photos, the original files should be modified as well. False if changes are made only in the database.
sv: True om originalfilerna ska ändras vid justering av tid/datum för bilder. False om ändringar endast ska ske i databasen.

en: True if, when on startup, a welcome dialog should be shown. False if it should not be shown.
sv: True om en välkomstdialog ska visas vid uppstart. False om den inte ska visas.

en: TumblrPublisher: start( ): can’t start; this publisher is not restartable.
sv: TumblrPublisher: start( ): går inte att starta; detta publiceringsverktyg går inte att starta om.

en: Type
sv: Typ

en: URL of the Piwigo server.
sv: URL till Piwigo-servern.

en: URL of the Rajce server.
sv: URL för Rajce-server.

en: Un_flag
sv: Flagga _av

en: Unable open photo %s. Sorry.
sv: Kunde inte öppna bilden %s.

en: Unable to create cache directory %s: %s
sv: Det går inte att skapa cache-katalogen %s: %s

en: Unable to create data directory %s: %s
sv: Kunde inte skapa datakatalogen %s: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
sv: Kunde inte skapa den underliggande datakatalogen %s: %s

en: Unable to create temporary directory %s: %s
sv: Kunde inte skapa den temporära katalogen %s: %s

en: Unable to decode file
sv: Kunde inte avkoda filen

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
sv[0]: Kunde inte radera %d bild och film från kameran på grund av ett fel.
sv[1]: Kunde inte radera %d bilder och filmer från kameran på grund av ett fel.

en: Unable to display FAQ: %s
sv: Kunde inte visa återkommande frågor: %s

en: Unable to display help: %s
sv: Kunde inte visa hjälp: %s

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
sv[0]: Kunde inte kopiera en bild på grund av en felaktig fil
sv[1]: Det gick inte kopiera %d bilder på grund av felaktiga filer

en: Unable to export %s: %s
sv: Kunde inte exportera %s: %s

en: Unable to export background to %s: %s
sv: Kunde inte exportera bakgrund till %s: %s

en: Unable to export the following photo due to a file error.
sv: Kunde inte exportera följande bild på grund av ett filfel.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
sv: Kunde inte hämta förhandsvisningar från kameran:
    %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
sv: Kunde inte skapa en temporärfil för %s: %s

en: Unable to launch Nautilus Send-To: %s
sv: Kunde inte starta Nautilus Skicka-till: %s

en: Unable to launch editor: %s
sv: Kunde inte starta redigerare: %s

en: Unable to lock camera: %s
sv: Kunde inte låsa kameran: %s

en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
sv: Kunde inte övervaka %s: Det är inte en mapp (%s)

en: Unable to navigate to bug database: %s
sv: Det går inte att komma åt feldatabasen: %s

en: Unable to open in file manager: %s
sv: Kunde inte öppna i filhanterare: %s

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
sv: Kunde inte öppna eller skapa bilddatabasen %s: felkod %d

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
sv: Kunde inte förbereda skrivbordsbildspel: %s

en: Unable to print photo:
    
    %s
sv: Kunde inte skriva ut bilden:
    
    %s

en: Unable to process monitoring updates: %s
sv: Kunde inte behandla övervakningsuppdateringar: %s

en: Unable to publish
sv: Kunde inte publicera

en: Unable to rename search to “%s” because the search already exists.
sv: Kunde inte byta namn på sökningen till ”%s” eftersom sökningen redan finns.

en: Unable to rename tag to “%s” because the tag already exists.
sv: Kunde inte byta namn på taggen till ”%s” eftersom taggen redan finns.

en: Unable to restore photo database %s
sv: Kunde inte återställa bilddatabasen %s

en: Unable to unmount camera. Try unmounting the camera from the file manager.
sv: Kunde inte avmontera kameran. Försök att avmontera kameran från filhanteraren.

en: Unable to write to photo database file:
     %s
sv: Kunde inte skriva till bilddatabasfilen:
     %s

en: Unconstrained
sv: Obegränsad

en: Undated
sv: Odaterade

en: Undo
sv: Ångra

[ctx: UndoRedo menu entry]
en: Add Tags
sv: Lägg till taggar

en: Undoing Color Transformations
sv: Ångrar färgtransformationer

en: Undoing Date and Time Adjustment
sv: Ångrar justering för datum och tid

en: Undoing Enhance
sv: Ångrar förbättring

en: Undoing Flip Horizontally
sv: Ångrar horisontell vändning

en: Undoing Flip Vertically
sv: Ångrar vertikal vändning

en: Undoing Revert
sv: Ångrar återställning

en: Undoing Rotate
sv: Ångrar rotationen

en: Unflag
sv: Flagga av

en: Unflag selected photos
sv: Flagga av markerade bilder

en: Unflagging selected photos
sv: Flaggar av markerade bilder

en: Unknown error attempting to verify Shotwell’s database: %s
sv: Okänt fel vid försök att verifiera Shotwells databas: %s

en: Unmerging
sv: Delar upp

en: Unmodified
sv: Oförändrad

en: Unmounting…
sv: Avmonterar…

en: Unrated
sv: Ej betygsatt

en: Unrecognized User
sv: Okänd användare

en: Unsupported file format
sv: Filformatet stöds inte

en: Updating library…
sv: Uppdaterar biblioteket…

en: Upload _size:
sv: _Storlek att skicka upp:

en: Uploading %d of %d
sv: Skickar upp %d av %d

en: Use a _standard size:
sv: Använd en _standardstorlek:

en: Use a c_ustom size:
sv: Använd en _anpassad storlek:

en: Use a saved search to filter items in the current view
sv: Använd en sparad sökning för att filtrera objekt i aktuell vy

en: Use for Desktop
sv: Använd för skrivbord

en: Use for Lock Screen
sv: Använd för låsskärm

en: User _name
sv: Användar_namn

en: User aborted import
sv: Användaren avbröt importen

en: Username and/or password invalid. Please try again
sv: Användarnamn och/eller lösenord ogiltigt. Var god försök igen

en: Verifying authorization…
sv: Verifierar behörighet…

en: Video privacy _setting:
sv: _Sekretessinställningar för film:

en: Videos
sv: Filmer

en: Videos _visible to:
sv: Filmerna _visas för:

en: Videos and new photo albums _visible to:
sv: Filmer och nya fotoalbum är _synliga för:

en: Videos will appear in:
sv: Filmer kommer att visas i:

en: View Eve_nt for Photo
sv: _Visa bildhändelse

en: Visit the Shotwell home page
sv: Besök Shotwells webbplats

en: Visit the Shotwell web site
sv: Besök Shotwells webbplats

en: Visit the Yandex.Fotki web site
sv: Besök webbplatsen för Yandex.Fotki

en: Wallet (2 × 3 in.)
sv: Plånbokstorlek (2 × 3 tum)

en: Welcome to Shotwell!
sv: Välkommen till Shotwell!

en: Welcome to the F-Spot library import service.
    
    Please select a library to import, either by selecting one of the existing libraries found by Shotwell or by selecting an alternative F-Spot database file.
sv: Välkommen till tjänsten för import av F-Spot-bibliotek.
    
    Välj ett bibliotek att importera, antingen det som Shotwell automatiskt hittar, eller genom att välja en alternativ F-Spot-databas.

en: Welcome to the F-Spot library import service.
    
    Please select an F-Spot database file.
sv: Välkommen till tjänsten för import av F-Spot-bibliotek.
    
    Välj en F-Spot-databasfil.

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: When ready, Shotwell can upload your photos to various web sites, such as Facebook, Flickr, Picasa (Google Plus), and more.
sv: Shotwell kan, om så önskas, skicka upp dina bilder till olika webbplatser som Facebook, Flickr, Picasa (Google Plus) och fler.

en: Where would you like to publish the selected photos?
sv: Var vill du publicera de markerade bilderna?

en: Whether images being uploaded to Facebook should have their metadata removed first
sv: Huruvida bilder som skickas upp till Facebook ska rensas på metadata först

en: Whether images being uploaded to Flickr should have their metadata removed first
sv: Huruvida bilder uppskickade till Flickr ska rensas på metadata först

en: Whether images being uploaded to Picasa should have their metadata removed first
sv: Huruvida bilder uppskickade till Picasa ska rensas på metadata först

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their comment set from the title if title is set and comment unset
sv: Huruvida bilder uppskickade till Piwigo ska ha sin kommentar satt från titeln om titel är angivet och kommentar tomt

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their metadata removed first
sv: Huruvida bilder uppskickade till Piwigo ska rensas på metadata först

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their tags removed on upload, such that these tags will not appear on the remote Piwigo server.
sv: Huruvida bilder som skickas upp till Piwigo ska rensas på taggar innan, så att dessa taggar inte uppstår på fjärr-Piwigo-servern.

en: Whether images being uploaded to Rajce should have their metadata removed first
sv: Huruvida bilder uppskickade till Rajce ska rensas på metadata först

en: Whether to show the title of a photo during the slideshow
sv: Huruvida titel för en bild ska visas under bildspelet

en: Width
sv: Bredd

en: Width or height
sv: Bredd eller höjd

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
sv: Skriv taggar, titlar och annan _metadata till bildfilerna

en: Writing metadata to files…
sv: Skriver metadata till filer…

en: Yandex-Fotki authentication token, if logged in.
sv: Yandex-Fotki-autentiseringstoken om inloggad.

en: Year%sMonth
sv: År%sMånad

en: Year%sMonth%sDay
sv: År%sMånad%sDag

en: Year%sMonth-Day
sv: År%sMånad-Dag

en: Year-Month-Day
sv: År-Månad-Dag

en: Yesterday
sv: Igår

en: You are logged into Facebook as %s.
sv: Du är inloggad på Facebook som %s.

en: You are logged into Flickr as %s.
sv: Du är inloggad på Flickr som %s.

en: You are logged into Picasa Web Albums as %s.
sv: Du är inloggad på Picasa webbalbum som %s.

en: You are logged into Rajce as %s.
sv: Du är inloggad på Rajce som %s.

en: You are logged into Tumblr as %s.
sv: Du är inloggad på Tumblr som %s.

en: You are logged into YouTube as %s.
sv: Du är inloggad på YouTube som %s.

en: You are not currently logged into Facebook.
    
    If you don’t yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.
sv: Du är för närvarande inte inloggad på Facebook.
    
    Om du ännu inte har ett Facebook-konto så kan du skapa ett under inloggningsprocessen. Under inloggningen kan Shotwell Connect fråga dig om behörighet att skicka upp bilder och publicera till din logg. Dessa behörigheter krävs för att Shotwell Connect ska fungera.

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    Click Log in to log into Flickr in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
sv: Du är för närvarande inte inloggad på Flickr.
    
    Klicka på Logga in för att logga in på Flickr med din webbläsare. Du måste specifikt godkänna att Shotwell Connect kan länka till ditt Flickr-konto.

en: You are not currently logged into Picasa Web Albums.
    
    Click Log in to log into Picasa Web Albums in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Picasa Web Albums account.
sv: Du är för närvarande inte inloggad på Picasa Web Albums.
    
    Klicka på Logga in för att logga in på Picasa Web Albums med din webbläsare. Du måste specifikt godkänna att Shotwell Connect kan länka till ditt Picasa Web Albums-konto.

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
sv: Du är för närvarande inte inloggad på Yandex.Fotki.

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
sv: Du är för närvarande inte inloggad på YouTube.
    
    Du måste redan ha registrerat ett Google-konto och konfigurerat det för användning med YouTube för att fortsätta. Du kan konfigurera de flesta konton genom att logga in på YouTube med din webbläsare.

en: You are not currently logged into your Gallery.
    
    You must have already signed up for a Gallery3 account to complete the login process.
sv: Du är för närvarande inte inloggad till ditt galleri.
    
    Du måste redan ha registrerat ett Gallery3-konto för att fortsätta.

en: You can also import photos in any of these ways:
sv: Du kan även importera bilder på något av dessa sätt:

en: You do not have any data imports plugins enabled.
    
    In order to use the Import From Application functionality, you need to have at least one data imports plugin enabled. Plugins can be enabled in the Preferences dialog.
sv: Du har inte aktiverat några dataimport-insticksmoduler.
    
    För att använda kommandot Importera från program, måste du åtminstone ha en insticksmodul aktiverad. Insticksmoduler kan aktiveras i programmets inställningar.

en: You have already logged in and out of Facebook during this Shotwell session.
    To continue publishing to Facebook, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
sv: Du har redan loggat in och ut från Facebook under denna Shotwell-session.
    För att fortsätta att publicera på Facebook, starta om Shotwell och försök att publicera igen.

en: You have already logged in and out of a Google service during this Shotwell session.
    
    To continue publishing to Google services, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
sv: Du har redan loggat in och ut från Google under denna Shotwell-session.
    För att fortsätta att publicera till Google så måste du starta om Shotwell och försök att publicera igen.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
sv: Ditt Flickr Pro-konto låter dig skicka upp obegränsat med data.

en: Your free Flickr account limits how much data you can upload per month.
    This month you have %s remaining in your upload quota.
sv: Ditt gratiskonto på Flickr begränsar hur mycket data som du kan skicka
    upp per månad. Denna månad har du %s kvar att skicka upp.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
sv: Ditt bildbibliotek är inte kompatibelt med denna version av Shotwell. Det verkar som om det skapades med Shotwell %s (schema %d). Denna version är %s (schema %d). Töm ditt bibliotek genom att ta bort %s och importera dina bilder igen.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please use the latest version of Shotwell.
sv: Ditt bildbibliotek är inte kompatibelt med den här versionen av Shotwell. Det verkar som det skapades med Shotwell %s (schema %d). Denna version är %s (schema %d). Använd den senaste versionen av Shotwell.

en: Zoom _100%
sv: _Visa 100%

en: Zoom _200%
sv: _Visa 200%

en: Zoom _In
sv: _Förstora

en: Zoom _Out
sv: _Förminska

en: [FILE]
sv: [FIL]

en: _About
sv: _Om

en: _Add Tags…
sv: _Lägg till taggar…

en: _Adjust
sv: _Justera

en: _Adjust Date and Time…
sv: _Justera datum och tid…

en: _Albums (or write new):
sv: _Album (eller skriv nytt):

en: _All Photos
sv: _Alla bilder

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Ascending
sv: _Stigande

en: _Autosize:
sv: _Automatisk storlek:

en: _Background:
sv: _Bakgrund:

en: _Basic Information
sv: _Grundläggande information

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: S_täng

en: _Comments
sv: _Kommentarer

en: _Copy Color Adjustments
sv: _Kopiera färgjusteringar

en: _Crop
sv: _Beskär

en: _Decrease
sv: _Sänk

en: _Delay:
sv: _Fördröjning:

en: _Delete
sv: _Radera

en: _Delete Tag “%s”
sv: _Ta bort taggen ”%s”

en: _Descending
sv: _Fallande

en: _Developer
sv: _Framkallare

en: _Directory structure:
sv: _Katalogstruktur:

en: _Do no upload tags
sv: _Skicka inte upp taggar

en: _Don’t show this message again
sv: Visa _inte detta meddelande igen

en: _Duplicate
sv: _Duplicera

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit…
sv: _Redigera…

en: _Email address
sv: _E-postadress

en: _Enhance
sv: Förbä_ttra

en: _Export…
sv: _Exportera…

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Filter Photos
sv: _Filtrera bilder

en: _Find
sv: _Sök

en: _Find…
sv: _Sök…

en: _Flag
sv: _Flagga

en: _Forbid downloading original photo
sv: _Förbjud hämtning av ursprunglig bild

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _Frequently Asked Questions
sv: _Återkommande frågor

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Hide album
sv: _Göm album

en: _If a title is set and comment unset, use title as comment
sv: _Om en titel är angiven men inte kommentaren, använd titeln som kommentar

en: _Import
sv: _Importera

en: _Import from Folder…
sv: _Importera från mapp…

en: _Import in Place
sv: _Importera på plats

en: _Import photos from your %s folder
sv: _Importera bilder från din %s-mapp

en: _Import photos to:
sv: _Importera bilder till:

en: _Increase
sv: _Höj

en: _Keep
sv: _Behåll

en: _Log in
sv: _Logga in

en: _Logout
sv: _Logga ut

en: _Match
sv: _Matcha

en: _Match photo aspect ratio
sv: _Matcha bildförhållande

en: _Merge Events
sv: Sa_mmanfoga händelser

en: _Modify original file | _Modify original files
sv[0]: Än_dra originalfil
sv[1]: Än_dra originalfilerna

en: _Modify original photo file | _Modify original photo files
sv[0]: _Modifiera originalbilden
sv[1]: _Modifiera originalbilderna

en: _Move to Trash
sv: _Flytta till papperskorgen

en: _Name of search:
sv: _Namn på sökningen:

en: _New
sv: _Ny

en: _New Event
sv: _Ny händelse

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Next Photo
sv: _Nästa bild

en: _Normal Size
sv: _Normalstorlek

en: _Output photo at:
sv: _Skriv ut bild till:

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Paste Color Adjustments
sv: _Klistra in färgjusteringar

en: _Pattern:
sv: _Mönster:

en: _Photo
sv: _Bild

en: _Photos
sv: _Bilder

en: _Pixels:
sv: _Bildpunkter:

en: _Play
sv: _Spela

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Previous Photo
sv: _Föregående bild

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: _Print…
sv: _Skriv _ut…

en: _Publish
sv: _Publicera

en: _Quality:
sv: _Kvalitet:

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Ratings
sv: _Betyg

en: _Red-eye
sv: _Röda ögon

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Rejected
sv: _Avvisad

en: _Remember
sv: _Kom ihåg

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove From Library
sv: _Ta bort från bibliotek

en: _Remove location, camera, and other identifying information before uploading
sv: _Ta bort plats, kamera och annan identifierande information innan bilden skickas

en: _Remove location, tag and camera-identifying data before uploading
sv: _Ta bort plats, tagg och identifieringsdata för kameran innan du skickar upp något

en: _Rename…
sv: _Byt namn…

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Report a Problem…
sv: _Rapportera ett problem…

en: _Reset
sv: Åt_erställ

en: _Restore
sv: Åt_erställ

en: _Revert
sv: _Återställ

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save a Copy
sv: _Spara en kopia

en: _Scaling constraint:
sv: _Skalningsbegränsning:

en: _Search Bar
sv: _Sökfält

en: _Set Rating
sv: _Betygsätt

en: _Shift photos/videos by the same amount
sv: _Förskjut bilder/filmer med samma värde

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Stop
sv: _Stoppa

en: _Stop Import
sv: _Avbryt importen

en: _Straighten
sv: _Räta ut

en: _Switch Developer
sv: _Byt råbildsframkallare

en: _Titles
sv: _Titlar

en: _Transition effect:
sv: _Övergångseffekt:

en: _URL of your Piwigo photo library
sv: _URL till ditt Piwigo-bildbibliotek

en: _Undelete
sv: _Ångra radering

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Unmount
sv: A_vmontera

en: _Unrated
sv: _Ej betygsatt

en: _User name:
sv: Användar_namn:

en: _View
sv: _Visa

en: _Watch library directory for new files
sv: _Bevaka bibliotekskatalogen efter nya filer

en: a raw photo
sv: en råfil

en: a video
sv: en film

en: access token
sv: åtkomsttoken

en: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;facebook;flickr;picasa;youtube;piwigo;
sv: album;kamera;kameror;beskär;redigera;förbättra;exportera;galleri;bild;bilder;importera;organisera;bild;foto;bilder;fotografier;skriv ut;publicera;rotera;dela;taggar;video;facebook;flickr;picasa;youtube;piwigo;

en: all
sv: alla

en: and
sv: och

en: and higher
sv: och högre

en: and lower
sv: och lägre

en: any
sv: någon

en: any photo
sv: valfri bild

en: authentication token
sv: autentiseringstoken

en: background color
sv: bakgrundsfärg

en: black
sv: svart

en: contains
sv: innehåller

en: content height
sv: innehållshöjd

en: content layout mode
sv: Layoutläge för innehåll

en: content ppi
sv: innehålls-ppi

en: content units
sv: innehållenheter

en: content width
sv: innehållsbredd

en: couldn’t copy %s
    	to %s
sv: det gick inte att kopiera %s
    	till %s

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: default blog
sv: standardblogg

en: default publishing service
sv: standardtjänst för publicering

en: default size
sv: standardstorlek

en: default size code
sv: standardstorlekskod

en: default visibility
sv: standardsynlighet

en: delay
sv: fördröjning

en: directory pattern
sv: katalogmönster

en: directory pattern custom
sv: anpassat katalogmönster

en: display basic properties
sv: visa grundläggande egenskaper

en: display event comments
sv: visa händelsekommentarer

en: display extended properties
sv: visa utökade egenskaper

en: display photo comments
sv: visa bildkommentarer

en: display photo ratings
sv: visa bildbetyg

en: display photo tags
sv: visa bildtaggar

en: display photo titles
sv: visa bildtitlar

en: display search bar
sv: visa sökfältet

en: display sidebar
sv: visa sidopanelen

en: display toolbar
sv: visa verktygsfältet

en: do not upload tags when uploading to Piwigo
sv: skicka inte upp taggar vid sändning till Piwigo

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: duplicates existing media item
sv: dubblett av befintligt media

en: enable F-Spot import plugin
sv: aktivera insticksmodulen för F-Spot-import

en: enable facebook publishing plugin
sv: aktivera insticksmodulen för Facebook-publicering

en: enable flickr publishing plugin
sv: aktivera insticksmodulen för Flickr-publicering

en: enable gallery3 publishing plugin
sv: aktivera insticksmodulen för Gallery3-publicering

en: enable picasa publishing plugin
sv: aktivera insticksmodulen för Picasa-publicering

en: enable piwigo publishing plugin
sv: aktivera insticksmodulen för Piwigo-publicering

en: enable rajce publishing plugin
sv: aktivera insticksmodulen för Rajce-publicering

en: enable slideshow blinds transition
sv: aktivera persiennövergång för bildspel

en: enable slideshow chess transition
sv: aktivera schackövergång för bildspel

en: enable slideshow circle transition
sv: aktivera cirkelövergång för bildspel

en: enable slideshow circles transition
sv: aktivera övergång med cirklar för bildspel

en: enable slideshow clock transition
sv: aktivera klockövergång för bildspel

en: enable slideshow crumble transition
sv: aktivera söndersmulningsövergång för bildspel

en: enable slideshow fade transition
sv: aktivera uttoningsövergång för bildspel

en: enable slideshow slide transition
sv: aktivera glidövergång för bildspel

en: enable slideshow squares transition
sv: aktivera rutövergång för bildspel

en: enable slideshow stripes transition
sv: aktivera randövergång för bildspel

en: enable tumblr publishing plugin
sv: aktivera insticksmodulen för Tumblr-publicering

en: enable yandex publishing plugin
sv: aktivera insticksmodulen för Yandex-publicering

en: enable youtube publishing plugin
sv: aktivera insticksmodulen för YouTube-publicering

en: ends with
sv: slutar med

en: error message:
sv: felmeddelande:

en: export metadata
sv: exportera metadata

en: external modifications
sv: externa ändringar

en: external photo editor
sv: extern bildredigerare

en: external raw editor
sv: extern RAW-redigerare

en: flagged
sv: flaggad

en: format setting, special value
sv: formatinställning, specialvärde

en: format setting, type value
sv: formatinställning, typvärde

en: has
sv: har

en: has no
sv: har inte

en: height of direct-edit window
sv: höjd på direktredigeringsfönstret

en: height of library window
sv: höjden på biblioteksfönstret

en: hide album
sv: göm album

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: if title is set and comment unset, use title as comment for uploads to Piwigo
sv: om en titel är angiven men inte kommentaren, använd titeln som kommentar för sändningar till Piwigo

en: images per page code
sv: bilder per sidkod

en: import directory
sv: importkatalog

en: in.
sv: tum

en: internal modifications
sv: interna ändringar

en: interpreter state cookie
sv: kaka för tillståndstolkare

en: is
sv: är

en: is after
sv: är efter

en: is before
sv: är före

en: is between
sv: är mellan

en: is exactly
sv: är exakt

en: is not
sv: är inte

en: is not set
sv: är inte inställd

en: is set
sv: är satt

en: keep relative time between photos
sv: behåll relativ tid mellan bilder

en: label
sv: etikett

en: last album
sv: senaste album

en: last category
sv: senaste kategori

en: last permission level
sv: senaste rättighetsnivå

en: last photo size
sv: senaste bildstorlek

en: last used import service
sv: senast använda importtjänst

en: last used publishing service
sv: senast använda publiceringstjänst

en: match aspect ratio
sv: matcha bildförhållande

en: maximal size of image
sv: maximal bildstorlek

en: maximize direct-edit window
sv: maximera direktredigeringsfönstret

en: maximize library window
sv: maximera biblioteksfönstret

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: modifications
sv: ändringar

en: modified
sv: ändrad

en: modify original photo files
sv: modifiera filerna för originalbilderna

en: none
sv: ingen

en: not flagged
sv: ej flaggad

en: of the following:
sv: följande:

en: only
sv: endast

en: open album in web browser
sv: öppna album i webbläsare

en: or
sv: eller

en: password
sv: lösenord

en: period of time
sv: tidsperiod

en: photo thumbnail scale
sv: miniatyrbildsskala

en: pin toolbar state
sv: verktygsfältets fästtillstånd

en: pixels
sv: bildpunkter

en: pixels of the major axis uploaded picture
sv: bildpunkter för storaxeln på den uppskickade bilden

en: pixels per inch
sv: pixlar per tum

en: print titles
sv: skriv ut titlar

en: rating filter level
sv: betygsfilternivå

en: refresh token
sv: uppdatera token

en: remember
sv: kom ihåg

en: remember password
sv: kom ihåg lösenord

en: remove sensitive info from uploads
sv: ta bort känslig information från sändningar

en: scaling constraint of uploaded picture
sv: skalningsbegränsning för den uppskickade bilden

en: second | seconds
sv[0]: sekund
sv[1]: sekunder

en: seconds
sv: sekunder

en: show welcome dialog on startup
sv: visa välkomstdialog vid start

en: sidebar divider position
sv: position på sidopanelens avdelare

en: sidebar position
sv: position på sidopanel

en: size selection
sv: storleksval

en: sort event photos ascending
sv: sortera händelsebilder stigande

en: sort event photos criteria
sv: sortera händelsebilder efter kriterier

en: sort events ascending
sv: sortera händelser stigande

en: sort library photos ascending
sv: sortera biblioteksbilder stigande

en: sort library photos criteria
sv: kriterier för att sortera biblioteksbilder

en: starts with
sv: börjar med

en: titles font
sv: titeltypsnitt

en: transition delay
sv: övergångsfördröjning

en: transition effect id
sv: övergångseffekt-ID

en: untitled
sv: namnlös

en: use 24 hour time
sv: använd 24-timmarstid

en: use lowercase filenames
sv: använd filnamn i gemener

en: user i.d.
sv: användar-id

en: user name
sv: användarnamn

en: user token, if remembered.
sv: användartoken, om ihågkommen.

en: username
sv: användarnamn

en: watch library directory for new files
sv: bevaka bibliotekskatalogen efter nya filer

en: white
sv: vit

en: width of direct-edit window
sv: bredd på direktredigeringsfönstret

en: width of library window
sv: bredd på biblioteksfönstret

en: within category
sv: inom kategori

en: write metadata to master files
sv: skriver metadata till huvudfiler

en: “%s” isn’t a valid response to an OAuth authentication request
sv: '%s' är inte ett giltigt svar på autentiseringsbegäran med OAuth

en: ★+ Rating
sv: ★+ i betyg

en: ★★+ Rating
sv: ★★+ i betyg

en: ★★★+ Rating
sv: ★★★+ i betyg

en: ★★★★+ Rating
sv: ★★★★+ i betyg

en: ★★★★★+ Rating
sv: ★★★★★+ i betyg

en: ⚫ This website presented identification that belongs to a different website.
sv: ⚫ Den här webbplatsen tillhandahöll identifiering som tillhör en annan webbplats.

en: ⚫ This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
sv: ⚫ Den här webbplatsens identifiering har ingen tillit eftersom den använder en väldigt svag kryptering.

en: ⚫ This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
sv: ⚫ Den här webbplatsens identifiering kunde inte fortsätta. Den kan vara trasig.

en: ⚫ This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
sv: ⚫ Den här webbplatsens identifiering har återkallats av den betrodda organisation som utfärdade den.

en: ⚫ This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
sv: ⚫ Den här webbplatsens identifiering är endast giltig för framtida datum. Kontrollera datumet i din dators kalender.

en: ⚫ This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
sv: ⚫ Den här webbplatsens information är för utdaterad för att lita på. Kontrollera datumet i din dators kalender.

en: ⚫ This website’s identification was not issued by a trusted organization.
sv: ⚫ Den här webbplatsens identifiering utfärdades inte av en betrodd organisation.
