shotwell-0.15 - en to tr translation catalogue (1196 entries)

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
tr[0]: 
    
    Ve %d diğer(ler)i.

en: 
    
    The file “%s” may not be supported by or may be too large for this instance of Gallery3.
tr: 
    
    “%s” dosyası bu Gallery3 örneği için çok büyük veya desteklenmiyor olabilir.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
tr: 
    
    Dışa aktarmaya devam etmek istiyor musunuz?

en: 
    Note that Gallery3 only supports the video types that Flowplayer does.
tr: 
    Gallery3’ün yalnızca Flowplayer’in desteklediği video türlerini desteklediğini unutmayın.

en:  Site Not Found
tr:  Site Bulunamadı

en: %.1f seconds
tr: %.1f saniye

en: %a %b %d, %Y
tr: %d %b %Y %a

en: %d Event | %d Events
tr[0]: %d Olaylar

en: %d Photo | %d Photos
tr[0]: %d Fotoğraf

en: %d Photo/Video | %d Photos/Videos
tr[0]: %d Photoğraf/Video

en: %d Video | %d Videos
tr[0]: %d videolar

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat

en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika

en: %d second | %d seconds
tr[0]: %d saniye

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
tr: %d/%m/%Y, %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
tr: %d/m/%Y, %I:%M:%S %p

en: %s Database
tr: %s Veri Tabanı

en: %s does not exist.
tr: %s bulunamadı.

en: %s does not support the file format of
    %s.
tr: %s şu dosya biçimini desteklemiyor:
    %s.

en: %s is not a file.
tr: %s bir dosya değil.

en: %s or Better
tr: %s veya Daha İyisi

en: (Help)
tr: (Yardım)

en: (None)
tr: (Hiçbiri)

en: (and %d more)
tr: (ve %d tane daha)

en: 1 day
tr: 1 gün

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
tr[0]: %d fotoğraf kopyası içe aktarılmadı:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
tr[0]: %d fotoğraf/video kopyası içe aktarılmadı:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
tr[0]: %d video kopyası içe aktarılmadı:

en: 1 file failed to import because it was corrupt:
     | %d files failed to import because it was corrupt:
tr[0]: %d dosya bozuk olduğundan içe aktarılamadı:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
tr[0]: %d dosyanın içe aktarımı başarısız çünkü fotoğraf kitaplığı klasörü yazılabilir değildi:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
tr[0]: %d dosyanın içe aktarımı kamera hatası dolayısıyla başarısız:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
tr[0]: %d dosyanın içe aktarımı dosya veya donanım hatası dolayısıyla başarısız:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
tr[0]: %d dosya kulanıcının iptali dolayısıyla atlandı:

en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
tr[0]: %d resim olmayan dosya atlandı:

en: 1 photo failed to import because it was corrupt:
     | %d photos failed to import because they were corrupt:
tr[0]: %d fotoğraf bozuk olduğundan içe aktarılamadı:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
tr[0]: %d fotoğrafın içe aktarımı başarısız çünkü fotoğraf kitaplığı klasörü yazılabilir değildi:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
tr[0]: %d fotoğrafın içe aktarımı kamera hatası dolayısıyla başarısız:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
tr[0]: %d fotoğrafın dosya veya donanım hatası dolayısıyla içe aktarımı başarısız:

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
tr[0]: %d fotoğraf kulanıcının iptali dolayısıyla atlandı:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
tr[0]: %d fotoğraf başarıyla içe aktarıldı.

en: 1 photo/video failed to import because it was corrupt:
     | %d photos/videos failed to import because they were corrupt:
tr[0]: %d fotoğraf/video bozuk olduğundan içe aktarılamadı:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
tr[0]: %d fotoğrafın/videonun içe aktarımı başarısız çünkü fotoğraf kitaplığı klasörü yazılabilir değildi:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
tr[0]: %d fotoğrafın/videonun içe aktarımı kamera hatası dolayısıyla başarısız:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
tr[0]: %d fotoğrafın/videonun dosya veya donanım hatası dolayısıyla içe aktarımı başarısız:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
tr[0]: %d fotoğraf/video kulanıcının iptali dolayısıyla atlandı:

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
tr[0]: %d fotoğraf/video başarıyla içe aktarıldı.

en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
tr[0]: %d desteklenmeyen fotoğraf atlandı:

en: 1 video failed to import because it was corrupt:
     | %d videos failed to import because they were corrupt:
tr[0]: %d video bozuk olduğundan içe aktarılamadı:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
tr[0]: %d videonun içe aktarımı başarısız çünkü fotoğraf kitaplığı klasörü yazılabilir değildi:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
tr[0]: %d videonun içe aktarımı kamera hatası dolayısıyla başarısız:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
tr[0]: %d videonun dosya veya donanım hatası dolayısıyla içe aktarımı başarısız:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
tr[0]: %d video kulanıcının iptali dolayısıyla atlandı:

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
tr[0]: %d video başarıyla içe aktarıldı.

en: 1024 × 768 pixels
tr: 1024 × 768 piksel

en: 11 × 14 in.
tr: 11 × 14 inç

en: 1280 × 853 pixels
tr: 1280 × 853 piksel

en: 16 images per page
tr: Sayfa başına 16 resim

en: 16 × 20 in.
tr: 16 × 20 inç

en: 2 images per page
tr: Sayfa başına 2 resim

en: 2048 × 1536 pixels
tr: 2048 × 1536 benek

en: 24 Hr
tr: 24 Saat

en: 32 images per page
tr: Sayfa başına 32 resim

en: 4 images per page
tr: Sayfa başına 4 resim

en: 4 × 6 in.
tr: 4 × 6 inç

en: 4096 × 3072 pixels
tr: 4096 × 3072 benek

en: 5 × 7 in.
tr: 5 × 7 inç

en: 500 × 375 pixels
tr: 500 × 375 piksel

en: 6 images per page
tr: Sayfa başına 6 resim

en: 8 images per page
tr: Sayfa başına 8 resim

en: 8 × 10 in.
tr: 8 × 10 inç

en: <b>Pixel Resolution</b>
tr: <b>Piksel Çözünürlüğü</b>

en: <b>Printed Image Size</b>
tr: <b>Yazdırılmış Resim Boyutu</b>

en: <b>Titles</b>
tr: <b>Başlıklar</b>

en: A _new album
tr: Yeni _bir albüm

en: A _new album named:
tr: _Yeni bir albüm adlandırıldı

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell’s library. Shotwell cannot continue.
    
    %s
tr: Shotwell’in kitaplığına erişilirken ölümcül bir hata meydana geldi. Shotwell işlemi sürdüremiyor.
    
    %s

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to %s can’t continue.
tr: Yayımlama için gerekli bir dosya kullanılamıyor. %s’e yayımlama devam edemiyor.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Facebook can’t continue.
tr: Yayımlama için gerekli bir dosya kullanılamıyor. Facebook’ta yayımlama devam edemiyor.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can’t continue.
tr: Yayımlama için gerekli bir dosya kullanılamıyor. Flickr’da yayımlama devam edemiyor.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Picasa can’t continue.
tr: Yayımlama için gerekli bir dosya kullanılamıyor. Picasa’ya yayımlama devam edemiyor.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to YouTube can’t continue.
tr: Yayımlama için gerekli bir dosya kullanılamıyor. YouTube’da yayımlama devam edemiyor.

en: A grayscale color for use as the background color.
tr: Arka plan rengi olarak kullanmak için gri tonda bir renk.

en: A numeric code representing the default size for photos published to Facebook
tr: Facebook’a yüklenen fotoğraflar için öntanımlı boyutu temsil eden sayısal kod

en: A numeric code representing the default size for photos published to Flickr
tr: Flickr’a yüklenen fotoğraflar için öntanımlı boyutu temsil eden sayısal kod

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Picasa Web Albums
tr: Picasa Web Albums’e yüklenen fotoğraflar için öntanımlı boyutu temsil eden sayısal kod

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Tumblr
tr: Tumblr’a yüklenen fotoğraflar için öntanımlı boyutu temsil eden sayısal kod

en: A numeric code representing the default visibility for photos published to Flickr
tr: Flickr’a yayımlanmış fotoğraflar için öntanımlı görünürlüğü temsil eden sayısal kod

en: A numeric code representing the last crop menu choice the user made.
tr: Kullanıcının yaptığı son kırpma menüsü seçimini temsil eden sayısal kod

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Piwigo.
tr: Piwigo’ya yayımlanırken kullanılan son fotoğraf boyutu önayarını temsil eden sayısal kod.

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Rajce.
tr: Rajce’ye yayımlanırken kullanılan son fotoğraf boyutu ön ayarını temsil eden sayısal kod.

en: A numeric code representing the last service from which photos were imported
tr: Fotoğrafların içe aktarıldığı son hizmeti temsil eden sayısal kod

en: A numeric code representing the last service to which photos were published
tr: Fotoğrafların yayımlandığı son hizmeti temsil eden sayısal kod

en: A numeric code representing unit of measure (inches or centimeters) used when printing
tr: Yazdırma sırasıda kulanılan ölçü birimini (inç veya santimetre) temsil eden sayısal kod

en: A numeric code that captures the state of the GStreamer plug-in environment
tr: GStreamer eklenti ortamının durumunu yakalayan sayısal kod

en: A numeric code that specifies the sort criteria for photos in library views.
tr: Kitaplık görünümlerinde fotoğraflar için sıralama ölçütünü belirten sayısal kod.

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
tr: Yayımlama için gerekli geçici bir dosya kullanılamıyor

en: AM
tr: ÖÖ

en: API _Key:
tr: API _Anahtarı:

en: API key
tr: API anahtarı

en: Access _type:
tr: Erişim _türü:

en: Add Tag “%s”
tr: “%s” Etiketini Ekle

en: Add Tags “%s” and “%s”
tr: “%s” ve “%s” Etiketini Ekle

en: Add _Tags…
tr: E_tiket Ekle…

en: Adjust
tr: Ayarla

en: Adjust Date and Time
tr: Tarih ve Zamanı Ayarla

en: Adjust Date and Time…
tr: Tarih ve Zamanı Ayarla…

en: Adjust the photo’s color and tone
tr: Fotoğrafın rengini ve tonunu ayarla

en: Adjust the size of the thumbnails
tr: Önizleme boyutunu ayarla

en: Adjusting Date and Time
tr: Tarih ve Saat Ayarlanıyor

en: Admins
tr: Yöneticiler

en: Admins, Family
tr: Yöneticiler, Aile

en: Admins, Family, Friends
tr: Yöneticiler, Aile, Arkadaşlar

en: Admins, Family, Friends, Contacts
tr: Yöneticiler, Aile, Arkadaşlar, Bağlantılar

en: Album comment
tr: Albüm yorumu

en: All + _Rejected
tr: Tüm + _Reddedilen

en: All Events
tr: Tüm Olaylar

en: All photo source files are missing.
tr: Fotoğraf kaynak dosyaları bulunamıyor.

en: An _existing album
tr: _Varolan bir albüm

en: An _existing album:
tr: _Varolan bir albüm:

en: An _existing category
tr: Var _olan bir kategori

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
tr: Piwigo’ya yayımlama sırasında bir hata iletisi oluştu. Lütfen yeniden deneyin.

en: An error message occurred when publishing to Rajce. Please try again.
tr: Rajce’ye yayımlama sırasında bir hata iletisi oluştu. Lütfen yeniden deneyin.

en: Angle:
tr: Açı:

en: Any text
tr: Herhangi bir metin

en: Apply copied color adjustments to the selected photos
tr: Kopyalanan renk ayarlamalarını seçili fotoğraflara uygula

en: Applying Color Transformations
tr: Renk Dönüşümleri Uygulanıyor

en: Artist:
tr: Sanatçı:

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
tr[0]: %d dosya içe aktarılmaya çalışıldı.

en: Authorization _Number:
tr: Yetkilendirme _Numarası:

en: Auto-importing photos…
tr: Fotoğraflar kendiliğinden içe aktarılıyor…

en: Automatically improve the photo’s appearance
tr: Fotoğraf görünüşünü kendiliğinden iyileştir

en: Back
tr: Geri

en: Best _Fit
tr: En _Uygun

en: Blinds
tr: Panjurlar

en: Blogs:
tr: Bloglar:

[ctx: Button Label]
en: Edit Title
tr: Başlığı Düzenle

en: By Exposure _Date
tr: Çekim _Tarihine Göre

en: By _Filename
tr: _Dosya Adına Göre

en: By _Rating
tr: Puanlamaya Gö_re

en: By _Title
tr: _Başlığa Göre

en: Camera
tr: Kamera

en: Camera error
tr: Kamera hatası

en: Camera make:
tr: Kamera yapımı:

en: Camera model:
tr: Kamera modeli:

en: Cameras
tr: Kameralar

en: Cancel
tr: İptal

en: Certificate of %s
tr: %s’in sertifikası

en: Change slideshow settings
tr: Slayt gösterisi ayarlarını değiştir

en: Change the rating of your photo
tr: Fotoğrafınızın derecelendirmesini değiştirin

en: Checkered
tr: Damalı

en: Chess
tr: Satranç

en: Choose <span weight="bold">File %s Import From Folder</span>
tr: Seç <span weight="bold">Dosya %s Dizinden İçeri Aktar</span>

en: Circle
tr: Daire

en: Circles
tr: Çemberler

en: Clock
tr: Saat

en: Close
tr: Kapat

en: Close _without Saving
tr: _Kaydetmeden Kapat

en: Close the red-eye tool
tr: Kırmızı-göz aracını kapat

en: Co_py Photos
tr: Fotoğrafları K_opyala

en: Color to use if background for transparent images is set to solid color
tr: Eğer saydam resimler için arka plan düz bir renge belirlendiyse kullanılacak renk

en: Combine events into a single event
tr: Olayları tek bir olay içinde birleştir

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Con_tinue
tr: Devam _Et

en: Connect a camera to your computer and import
tr: Bilgisayarınıza bir kamera bağlayın ve içe aktarın

en: Continue the slideshow
tr: Slayt gösterisine devam et

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Contrast Expansion
tr: Karşıtlık Genişlemesi

en: Contrast:
tr: Karşıtlık:

en: Copy Color Adjustments
tr: Renk Düzenlemelerini Kopyala

en: Copy the color adjustments applied to the photo
tr: Fotoğrafa uygulanan renk düzenlemelerini kopyala

en: Copyright 2010 Maxim Kartashev, Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
tr: Telif Hakkı 2010 Maxim Kartashev, Telif Hakkı 2016 Software Freedom Conservancy Inc.

en: Copyright 2010+ Evgeniy Polyakov <zbr@ioremap.net>
tr: Telif Hakkı 2010+ Evgeniy Polyakov <zbr@ioremap.net>

en: Copyright 2012 BJA Electronics
tr: Telif Hakkı 2012 BJA Electronics

en: Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
tr: Telif Hakkı 2016 Software Freedom Conservancy Inc.

en: Copyright © 2013 rajce.net
tr: Telif Hakkı © 2013 rajce.net

en: Copyright:
tr: Telif hakkı:

en: Core Publishing Services
tr: Çekirdek Yayımlama Hizmetleri

en: Core Slideshow Transitions
tr: Çekirdek Slayt Gösterisi Geçişleri

en: Corrupt image file
tr: Bozuk resim dosyası

en: Could not load UI: %s
tr: Kullanıcı arayüzü yüklenemedi: %s

en: Could not make directory %s writable
tr: %s dizini yazılabilir yapılamıyor

en: Could not make directory %s writable: %s
tr: %s dizini yazılabilir yapılamıyor: %s

en: Create Tag
tr: Etiket Oluştur

en: Create a _new album named:
tr: Şu ada sahip _yeni bir albüm oluştur:

en: Creating New Event
tr: Yeni Olay Oluşturuluyor

en: Creating album %s…
tr: %s albümü oluşturuluyor…

en: Creating album…
tr: Albüm oluşturuluyor…

en: Crop
tr: Kırp

en: Crop the photo’s size
tr: Fotoğrafın boyutunu kırp

en: Crumble
tr: Ufala

en: Current
tr: Mevcut

en: Current Development:
tr: Mevcut Geliştirme:

en: Custom
tr: Özel

en: DIRECTORY
tr: DİZİN

en: D_escending
tr: A_zalan

en: Data Imports
tr: Veri İçe Aktarımları

en: Database error
tr: Veri tabanı hatası

en: Database file:
tr: Veri tabanı dosyası:

en: Date
tr: Tarih

en: Date:
tr: Tarih:

en: De_fault:
tr: Öntanım_lı:

en: Decrease Rating
tr: Derecelendirmeyi Azalt

en: Decreasing ratings
tr: Puanlandırmalar düşürülüyor

en: Default album
tr: Öntanımlı albüm

en: Default option for which RAW developer Shotwell will use.
tr: Shotwell’in kullanacağı RAW geliştiricisi için öntanımlı seçenek

en: Delay (in seconds) between photos in the slideshow.
tr: Slayt gösterisindeki fotoğraflar arası gecikme (saniye türünde)

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Search
tr: Aramayı Sil

en: Delete Search “%s”
tr: “%s” Aramasını Sil

en: Delete Tag
tr: Etiketi Sil

en: Delete Tag “%s”
tr: “%s” Etiketini Sil

en: Delete all photos in the trash
tr: Çöp kutusundaki tüm fotoğrafları sil

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
tr[0]: Bu %d dosya kameradan silinsin mi?

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
tr[0]: Bu %d fotoğraf kameradan silinsin mi?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
tr[0]: Bu %d fotoğraf/video kameradan silinsin mi?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
tr[0]: Bu %d video kameradan silinsin mi?

en: Deleting Photos
tr: Fotoğraflar Siliniyor

en: Deleting…
tr: Siliniyor…

en: Determines whether custom print sizes must match the aspect ratio of the original photo
tr: Özel yazdırma boyutlarının, özgün fotoğrafın en-boy oranına eşleşmesinin gerekip gerekmediğini saptar

en: Developer:
tr: Geliştirici:

[ctx: Dialog Title]
en: Add Tags
tr: Etiket Ekle

[ctx: Dialog Title]
en: Edit Title
tr: Başlığı Düzenle

en: Directory in which imported photo files are placed.
tr: İçe aktarılan fotoğrafların konumlanacağı dizin.

en: Disable _comments
tr: Yorumları devre _dışı bırak

en: Disk failure
tr: Disk hatası

en: Disk full
tr: Disk dolu

en: Display
tr: Göster

en: Display %s
tr: %s i Göster

en: Display %s or Better
tr: %s veya Daha İyisini Göster

en: Display each photo’s rating
tr: Her fotoğrafın puanını göster

en: Do not monitor library directory at runtime for changes
tr: Kitaplık dizinini çalışırken değişiklikler için izleme

en: Don’t display startup progress meter
tr: Başlangıç ilerleme metresini gösterme

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
tr: Fotoğrafları sürükleyip Shotwell penceresine bırakın

en: Duplicate
tr: Kopya Oluştur

en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
tr: İçe Aktarılmayan Fotoğraf/Videoları çoğalt:

en: Duplicating photos
tr: Fotoğraflar çoğaltılıyor

en: Duration:
tr: Süre:

en: E_xtended Information
tr: A_yrıntılı Bilgiler

en: E_xternal photo editor:
tr: H_arici fotoğraf düzenleyici:

en: Edit Comment
tr: Yorumu Düzenle

en: Edit Event Comment
tr: Olay Yorumunu Düzenle

en: Edit Event _Comment…
tr: Olay _Yorumunu Düzenle…

en: Edit Photo/Video Comment
tr: Fotoğraf/Video Yorumu Düzenle

en: Edit _Comment…
tr: _Yorumu Düzenle…

en: Edit _Title…
tr: Başlığı _Düzenle…

en: Empty T_rash
tr: Çö_p Kutusunu Boşalt

en: Empty Trash
tr: Çöp Kutusunu Boşalt

en: Emptying Trash…
tr: Çöp Kutusu boşaltılıyor…

en: Enhance
tr: İyileştir

en: Enhancing
tr: İyileştiriliyor

en: Enter email and password associated with your Rajce account.
tr: Rajce hesabınızla ilişkili e-posta ve parolanızı girin.

en: Enter the URL for your Gallery3 site and the username and password (or API key) for your Gallery3 account.
tr: Gallery3 siteniz için URL ve Gallery3 hesabınız için kullanıcı ve parola (veya API anahtarı) girin.

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
tr: Piwigo fotoğraf kitaplığınızın URL’sinin yanı sıra bu kitaplık için Piwigo hesabınızla ilişkili kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriniz.

en: Enter the confirmation number which appears after you log into Flickr in your Web browser.
tr: Flickr’a Web tarayıcınızdan girdikten sonra çıkan doğrulama sayısını girin:

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
tr: Lütfen Tumblr hesabınızla ilişkili kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriniz.

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
tr: Veri tabanı dosyasına erişirken hata:
     %s
    
    Hata şuydu: 
    %s

en: Error loading search bar UI: %s
tr: Arama çubuğu kullanıcı arayüzü yüklenirken hata: %s

en: Error while saving to %s: %s
tr: %s dosyasına kaydedilirken hata: %s

en: Even_ts
tr: Ola_ylar

en: Event %s
tr: Olay %s

en: Event name
tr: Etkinlik adı

en: Events
tr: Olaylar

en: Everyone
tr: Herkes

en: Example:
tr: Örnek:

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export Photo | Export Photos
tr[0]: Fotoğrafları Dışa Aktar

en: Export Photo/Video | Export Photos/Videos
tr[0]: Resimleri/Videoları Dışa Aktar

en: Export Photos
tr: Fotoğrafları Dışa Aktar

en: Export Video
tr: Video Ihracatı

en: Export Videos
tr: Videoları Dışa Aktar

en: Export _metadata:
tr: _Üstveriyi dışa aktar:

en: Exporting
tr: Dışa Aktarılıyor

en: Exposure
tr: Pozlandırma

en: Exposure bias:
tr: Pozlandırma sapması:

en: Exposure date:
tr: Poz tarihi:

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
tr: Çekim tarihi ötelenecek
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
tr: Çekim tarihi ileri ötelenecek
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.

en: Exposure time:
tr: Poz zamanı:

en: Exposure:
tr: Pozlandırma:

en: Extended Information
tr: Ayrıntılı Bilgi

en: External Editors
tr: Harici Düzenleyiciler

en: External _RAW editor:
tr: Harici _RAW düzenleyici:

en: External application used to edit RAW photos.
tr: RAW fotoğrafları düzenlemek için kullanılan harici uygulama.

en: External application used to edit photos.
tr: Fotoğrafları düzenlemek için kullanılan harici uygulama.

en: Facebook OAuth token for the currently logged in session, if any
tr: Şu anda giriş yapılmış oturum için Facebook OAuth simgesi, eğer varsa

en: Facebook user i.d. for the currently logged in user, if any
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcı için Facebook kullanıcı kimliği, eğer varsa

en: Fade
tr: Soldur

en: Family only
tr: Aileye özel

en: Fetching account information…
tr: Hesap bilgisi alınıyor…

en: Fetching photo information
tr: Fotoğraf bilgisi alınıyor

en: Fetching preview for %s
tr: %s için önizleme alınıyor

en: File %s already exists. Replace?
tr: %s dosyası zaten var. Yer değiştirilsin mi?

en: File already exists in database
tr: Dosya veri tabanında zaten var

en: File error
tr: Dosya hatası

en: File name
tr: Dosya adı

en: File size:
tr: Dosya boyutu:

en: File write error
tr: Dosya yazma hatası

en: Files Not Imported Because They Weren’t Recognized as Photos or Videos:
tr: Fotoğraf Veya Video Olarak Tanınmadığı İçin İçe Aktarılmayan Dosyalar:

en: Fill the entire page
tr: Sayfanın tamamını doldur

en: Filter Photos
tr: Fotoğrafları Süz

en: Find
tr: Bul

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
tr: Metin yazarak adında veya etiketlerinde görünen bi resmi bul

en: Fit to _Page
tr: _Sayfaya sığdır

en: Flag
tr: İşaretle

en: Flag selected photos
tr: Seçili fotoğrafları işaretle

en: Flag state
tr: İşaret durumu

en: Flagged
tr: İşaretli

en: Flagging selected photos
tr: Seçili fotoğraflar işaretleniyor

en: Flash:
tr: Flaş:

en: Flip Hori_zontally
tr: Ya_tay Döndür

en: Flip Horizontally
tr: Yatay Döndür

en: Flip Verti_cally
tr: Di_key Döndür

en: Flip Vertically
tr: Dikey Döndür

en: Flipping Horizontally
tr: Yatay Olarak Çevriliyor

en: Flipping Vertically
tr: Dikey Olarak Çevriliyor

en: Focal length:
tr: Odak uzaklığı:

en: Folders
tr: Klasörler

en: Friends
tr: Arkadaşlar

en: Friends & family only
tr: Yalnızca aile & arkadaşlar

en: Friends only
tr: Arkadaşlara özel

en: From:
tr: İlk Tarih

en: Fulls_creen
tr: Tam e_kran

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: GPS latitude:
tr: GPS enlemi:

en: GPS longitude:
tr: GPS boylamı:

en: Gallery3 API key
tr: Gallery3 API anahtarı

en: Gallery3 publishing module
tr: Gallery3 yayımlama modülü

en: Gallery3 site URL
tr: Gallery3 site URL’si:

en: Gallery3 username
tr: Gallery3 kullanıcı adı

en: Generate desktop background slideshow
tr: Masaüstü arka planı slayt gösterisi oluştur

en: Go _Back
tr: Geri _Git

en: Go to the next photo
tr: Sonraki fotoğrafa git

en: Go to the previous photo
tr: Önceki fotoğrafa git

en: Google+ (2048 × 1536 pixels)
tr: Google+ (2048 × 1536 piksel)

en: HD Video (16 ∶ 9)
tr: HD Video (16 : 9)

en: Height
tr: Yükseklik

en: Hide photos already imported
tr: İçe aktarılmış fotoğrafları gizle

en: High (%d%%)
tr: Yüksek (%d%%)

en: Highlights
tr: Vurgulamalar

en: Highlights:
tr: Vurgulamalar:

en: How long each photo is shown on the desktop background
tr: Her fotoğrafın masaüstü arka planı üzerinde ne kadar süre gösterildiği

en: I understand, please _proceed.
tr: Anlıyorum, lütfen _devam et.

en: If true, Shotwell will convert all filenames to lowercase when importing photo files
tr: Eğer doğruysa, Shotwell fotoğraflar içe aktarırken tüm dosya adlarını küçük harfe çevirir

en: If true, changes to metadata (tags, titles, etc.) are written to the master photo file.
tr: Eğer doğruysa, üstveriye yapılan değişiklikler (etiketler, başlıklar, vb.) ana fotoğraf dosyasına da yazılır.

en: If true, files added to the library directory are automatically imported.
tr: Eğer doğruysa, kitaplık dizinine eklenen dosyalar kendiliğinden içe aktarılır.

en: If true, hide the newly created Rajce album.
tr: Eğer doğruysa, yeni oluşturulan Rajce albümünü gizle.

en: If true, open target album in the web browser just after uploading photos
tr: Eğer doğruysa, fotoğraflar yüklendikten hemen sonra hedef albümü web tarayıcısında aç

en: If true, remember last login.
tr: Eğer doğruysa, son oturum açmayı anımsa.

en: If true, remember the Piwigo password.
tr: Eğer doğruysa, Piwigo parolasını anımsa.

en: Image Settings
tr: Görüntü Ayarları

en: Import Complete
tr: İçe Aktarma Tamamlandı

en: Import From Application
tr: Uygulamadan İçe Aktar

en: Import From Folder
tr: Dizinden İçe Aktar

en: Import From _Application…
tr: _Uygulamadan İçe Aktar…

en: Import Results Report
tr: Sonuç Raporunu İçe Aktar

en: Import _All
tr: _Tümünü İçe Aktar

en: Import _Selected
tr: _Seçili Ögeleri İçe Aktar

en: Import media _from:
tr: Ortamı _şuradan içe aktar:

en: Import photos from your %s library
tr: %s kitaplığınızdan fotoğrafları içe aktarın

en: Import to Library
tr: Kitaplığa Aktar

en: Imported %s
tr: İçe Aktarıldı %s

en: Imported failed (%d)
tr: İçe aktarılamadı (%d)

en: Importing
tr: İçe Aktarılıyor

en: Importing from %s can’t continue because an error occurred:
tr: %s’den içe aktarım devam edemez çünkü bir hata oluştu:

en: Importing…
tr: İçe aktarılıyor…

en: Increase Rating
tr: Derecelendirmeyi Arttır

en: Increasing ratings
tr: Puanlandırmalar artırılıyor

en: Indicates whether images being uploaded to Gallery3 should have their metadata removed first
tr: Gallery3’ye yüklenecek resimlerin öncelikle üstverilerinin kaldırılmasının gerekip gerekmediği

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: Invalid User Email or Password
tr: Geçersiz Kullanıcı E-postası veya Parola

en: Invalid User Name or Password
tr: Geçersiz Kullanıcı Adı veya Şifre

en: Invalid email and/or password. Please try again
tr: Geçersiz e-posta ve/veya parola. Lütfen tekrar deneyin

en: Invalid pattern
tr: Geçersiz şablon

en: Items:
tr: Ögeler:

en: JPEG quality option
tr: JPEG kalite seçeneği

en: Just me
tr: Yalnızca ben

en: Large (2048 pixels)
tr: Geniş (2048 piksel)

en: Last Import
tr: Son İçe Aktarılanlar

en: Last used selection state of the “hide photos already imported” option in the import page.
tr: İçe aktarma sayfasındaki “içe aktarılmış fotoğrafları gizle” seçeneğinin son kullanılan seçim durumu.

en: Leave _Fullscreen
tr: _Tam Ekrandan Çık

en: Leave fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: Letter (8.5 × 11 in.)
tr: Mektup (8.5 × 11 inç)

en: Library
tr: Kitaplık

en: Library Location
tr: Kitaplık Konumu

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
tr: Süzgece dayalı gösterilen fotoğrafların sayısını sınırla

en: Loading Shotwell
tr: Shotwell Yükleniyor

en: Location:
tr: Konum:

en: Log in
tr: Oturum aç

en: Logging in…
tr: Oturum açılıyor…

en: Logout
tr: Çıkış

en: Lose changes to %s?
tr: %s dosyasındaki değişiklikler kaybedilsin mi?

en: Low (%d%%)
tr: Düşük (%d%%)

en: Make Key Photo for Event
tr: Olay İçin Anahtar Fotoğraf Oluştur

en: Make _Key Photo for Event
tr: Olay İçin _Anahtar Fotoğraf Oluştur

en: Make a duplicate of the photo
tr: Fotoğrafın bir kopyasını oluştur

en: Maximum (%d%%)
tr: En Yüksek (%d%%)

en: Media type
tr: Ortam türü

en: Medium (%d%%)
tr: Orta (%d%%)

en: Medium (1024 × 768 pixels)
tr: Orta (1024 × 768 benek)

en: Merge
tr: Birleştir

en: Merging
tr: Birleştiriliyor

en: Metadata
tr: Üstveri

en: Metric Wallet (9 × 13 cm)
tr: Metrik Cüzdan (9 × 13 cm)

en: Missing Files
tr: Eksik Dosyalar

en: Modif_y Tags…
tr: Etiketleri Düzenl_e…

en: Modify Tags
tr: Etiketleri Düzenle

en: Most-recently-used crop aspect ratio menu choice.
tr: En son kullanılan kırpma en/boy oranı menü seçeneği.

en: Move Photos
tr: Fotoğrafları Taşı

en: Move Photos to Trash
tr: Fotoğrafları Çöpe Taşı

en: Move Tag “%s”
tr: “%s” Etiketini Taşı

en: Move photos to an event
tr: Fotoğrafları bir olaya taşı

en: Move the photos to the Shotwell trash
tr: Fotoğrafları Shotwell çöp kutusuna taşı

en: Move the selected photos back into the library
tr: Seçili fotoğrafları kitaplığa geri taşı

en: Moving Photos to New Event
tr: Fotoğraflar Yeni Olaya Taşınıyor

en: Moving Photos to Trash
tr: Fotoğraflar Çöp Kutusuna Taşınıyor

[ctx: MultidayFormat]
en: %a %b %d
tr: %d %b %a

[ctx: MultimonthFormat]
en: %a %b %d
tr: %d %b %a

[ctx: MultimonthFormat]
en: %a %b %d, %Y
tr: %d %b %Y %a

en: Name:
tr: Ad:

en: Ne_w Saved Search…
tr: Ye_ni Kaydedilmiş Arama…

en: New Event
tr: Yeni Olay

en: New _Tag…
tr: Yeni _Etiket…

en: Next
tr: Sonraki

en: Next photo
tr: Sonraki fotoğraf

en: No Event
tr: Olay yok

en: No events
tr: Olaylar yok

en: No events found
tr: Hiçbir olay bulunamadı

en: No new photos/videos found on camera
tr: Kamerada hiç yeni fotoğraf/video bulunamadı

en: No photos or videos imported.
tr: Alınan resim ve videolar yok.

en: No photos/videos
tr: Resim/Video Yok

en: No photos/videos found which match the current filter
tr: Geçerli süzgeçle eşleşen video/fotoğraf yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not a file
tr: Bir dosya değil

en: Not an image file
tr: Bir görüntü dosyası değil

en: Notecard (3 × 5 in.)
tr: Not kartı (3 × 5 inç)

en: OAuth Access Phase Token
tr: OAuth Erişim Aşaması Simgesi

en: OAuth Access Phase Token Secret
tr: OAuth Erişim Aşaması Simgesi Gizi

en: OK
tr: Tamam

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
tr[0]: Bunlardan, %d dosya başarıyla içe aktarıldı.

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
tr[0]: Özgün fotoğraf(lar) ayarlanamadı.

en: Only display photos that have not been imported
tr: Yalnızca içe aktarılmamış fotoğrafları görüntüle

en: Only show photos with a rating of %s
tr: Değerlemesi yalnızca %s olan fotoğrafları göster

en: Only show photos with a rating of %s or better
tr: Değerlemesi yalnızca %s veya daha iyisi olan fotoğrafları göster

en: Open With E_xternal Editor
tr: _Harici Düzenleyici ile Aç

en: Open With RA_W Editor
tr: RA_W Düzenleyici İle Aç

en: Open target _album in browser
tr: Hedef _albümü tarayıcıda aç

en: Open the selected photo’s directory in the file manager
tr: Seçili fotoğrafın ait olduğu dizini dosya yöneticisinde aç

en: Organize your photos
tr: Fotoğraflarınızı yönetin

en: Original Size
tr: Özgün Boyut

en: Original dimensions:
tr: Özgün boyutlar:

en: Original photo could not be adjusted.
tr: Özgün fotoğraf ayarlanamadı.

en: Original size
tr: Özgün boyut

en: Original:
tr: Özgün:

en: PM
tr: ÖS

en: Paste Color Adjustments
tr: Renk Düzenlemelerini Yapıştır

en: Path to Shotwell’s private data
tr: Shotwell’in gizli veri yolu

en: Pause
tr: Durdur

en: Pause the slideshow
tr: Slayt gösterisini durdur

en: Photo Manager
tr: Fotoğraf Yöneticisi

en: Photo Viewer
tr: Fotoğraf Görüntüleyici

en: Photo _size preset:
tr: Fotoğraf _boyutu önayarı:

en: Photo _size:
tr: Fotoğraf _boyutu:

en: Photo size
tr: Fotoğraf boyutu

en: Photo source file missing: %s
tr: Fotoğraf kaynağı bulunamadı: %s

en: Photo state
tr: Fotoğraf durumu

en: Photos
tr: Fotoğraflar

en: Photos _visible to:
tr: Fotoğrafları _görebilecekler:

en: Photos and videos _visible to:
tr: Fotoğraflar ve videolar _şunlara görülebilir:

en: Photos cannot be exported to this directory.
tr: Fotoğraflar, bu dizinden dışa aktarılamadı.

en: Photos cannot be imported from this directory.
tr: Fotoğraflar, bu dizinden içe aktarılamadı.

en: Photos will appear in:
tr: Fotoğrafların görüneceği yer:

en: Photos will be _visible by
tr: Fotoğraflar şunlarca _görülebilir olacak:

en: Photos/Videos Not Imported Because Files Are Corrupt:
tr: Dosyalar Bozuk Olduğundan Fotoğraflar/Videolar İçe Aktarılmadı:

en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn’t Copy Them into its Library:
tr: Shotwell Kendi Kitaplığına Kopyalayamadığı İçin İçe Aktarılmayan Fotoğraflar/Videolar:

en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren’t in a Format Shotwell Understands:
tr: Shotwell’in Anlayabildiği Bir Biçimde Olmadıklarından İçe Aktarılmayan Fotoğraflar/Videolar:

en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
tr: Kamera Hataları Sebebiyle İçe Aktarılmayan Fotoğraflar/Videolar:

en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
tr: Başka Sebeplerden İçe Aktarılmayan Fotoğraflar/Videolar:

en: Pictures
tr: Resimler

en: Pin Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Sabitle

en: Pin the toolbar open
tr: Araç çubuğunu açık olarak sabitle

en: Pin toolbar in fullscreen, or not.
tr: Tam ekranda araç çubuğunu sabitle ya da sabitleme.

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
tr: Kırpma dikdörtgenini yatay ve düşey eksenler etrafında döndür

en: Piwigo URL
tr: Piwigo URL’si

en: Piwigo password, if logged in.
tr: Eğer giriş yapıldıysa, Piwigo parolası.

en: Piwigo username, if logged in.
tr: Eğer giriş yapıldıysa, Piwigo kullanıcı adı.

en: Play
tr: Oynat

en: Please close any other application using the camera.
tr: Lütfen kamerayı kullanırken diğer programları kapatın.

en: Please unmount the camera.
tr: Lütfen kamerayı ayırın.

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Popular photo manager
tr: Gözde fotoğraf düzenleyici

en: Postcard (10 × 15 cm)
tr: Kartpostal (10 × 15 cm)

en: Preparing for login…
tr: Giriş için hazırlanıyor…

en: Preparing for upload
tr: Yükleme için hazırlanıyor

en: Preparing to auto-import photos…
tr: Fotoğraflar kendiliğinden içe aktarmaya hazırlanıyor…

en: Preparing to import…
tr: İçe aktarım için hazırlanıyor…

en: Previous photo
tr: Önceki fotoğraf

en: Print image _title
tr: Resim _başlığını yazdır

en: Printing…
tr: Yazdırılıyor…

en: Private
tr: Özel

en: Pu_blish…
tr: Yayı_mla…

en: Public
tr: Genel

en: Public listed
tr: Genel listelenmiş

en: Public unlisted
tr: Genel listelenmemiş

en: Publish
tr: Yayımla

en: Publish Photos
tr: Fotoğrafları Yayımla

en: Publish Photos and Videos
tr: Resimler ve Videoları Yayımla

en: Publish Videos
tr: Videoları Yayımla

en: Publish photos _to:
tr: Fotoğrafları ş_urada yayımla:

en: Publish photos and videos _to
tr: Resimleri ve videoları _şuraya yayımla

en: Publish to an e_xisting album:
tr: _Varolan bir albümde yayımla:

en: Publish to various websites
tr: Çeşitli web sitelerinde yayımla

en: Publish videos _to
tr: Videoları _şuraya yayımla

en: Publishing
tr: Yayımlanıyor

en: Publishing to %s as %s.
tr: %s’e %s olarak yayımlanıyor.

en: Publishing to %s can’t continue because an error occurred:
tr: %s’e yayımlamaya devam edilemiyor çünkü bir hata oluştu:

en: RAW Developer
tr: RAW Geliştirici

en: RAW Photos
tr: RAW Fotoğraflar

en: RAW developer default
tr: RAW geliştirici öntanımlısı

en: R_emove From Library
tr: Kitaplıktan K_aldır

en: R_ename imported files to lowercase
tr: İçe aktarılan dosyaları küçük harfe y_eniden adlandır

en: Rajce URL
tr: Rajce URL’si

en: Rajce username, if logged in.
tr: Eğer giriş yapıldıysa, Rajce kullanıcı adı.

en: Random
tr: Rastgele

en: Rate %s
tr: %s i Değerle

en: Rate Rejected
tr: Reddedilmiş Oran

en: Rate Unrated
tr: Derecesiz Oran

en: Rating
tr: Değerleme

en: Re_name Event…
tr: Olayı Ye_niden Adlandır…

en: Re_name Tag “%s”…
tr: “%s” Etiketini Yeniden _Adlandır…

en: Re_name…
tr: Ye_niden Adlandır…

en: Re_vert External Edit
tr: Harici Düzenlemeye D_ön

en: Re_vert External Edits
tr: Harici Düzenlemelere D_ön

en: Re_vert to Original
tr: Özgün Haline Dö_ndür

en: Recommended (1600 × 1200 pixels)
tr: Önerilen (1600 × 1200 benek)

en: Recurse Into Subfolders
tr: Alt Klasörler İçine Yinele

en: Red-eye
tr: Kırmızı-göz

en: Redo
tr: Yinele

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
tr: Fotoğraftaki kırmızı-göz etkilerini azalt veya kaldır

en: Rejected
tr: Reddedilmiş

en: Rejected Only
tr: Sadece Reddedilmiş

en: Rejected _Only
tr: _Sadece Reddedilmiş

en: Remember Password
tr: Parolayı Anımsa

en: Remove From Library
tr: Kitaplıktan Kaldır

en: Remove Photo From Library
tr: Kitaplıktan Fotoğrafı Kaldır

en: Remove Photos From Library
tr: Kitaplıktan Fotoğrafları Kaldır

en: Remove Tag “%s” From Photo | Remove Tag “%s” From Photos
tr[0]: “%s” Etiketini Fotoğraftan Kaldır

en: Remove Tag “%s” From _Photo | Remove Tag “%s” From _Photos
tr[0]: “%s” Etiketini _Fotoğraftan Kaldır

en: Remove and _Trash File | Remove and _Trash Files
tr[0]: Dosyayı Sil ve _Çöpe Gönder

en: Remove any ratings
tr: Derecelendirilmeyi kaldır

en: Remove any red-eye effects in the selected region
tr: Seçili bölgedeki kırmızı-göz etkilerini kaldır

en: Remove the selected photos from the library
tr: Seçili fotoğrafları kitaplıktan çıkar

en: Remove the selected photos from the trash
tr: Seçili fotoğrafları çöp kutusundan geri getir

en: Removing Event
tr: Olay Kaldırılıyor

en: Removing Photo From Library
tr: Kitaplıktan Fotoğraf Kaldırılıyor

en: Removing Photos From Library
tr: Kitaplıktan Fotoğraflar Kaldırılıyor

en: Removing duplicated photos
tr: Yinelenen fotoğraflar kaldırılıyor

en: Removing photos/videos from camera
tr: Fotoğraflar/Videolar kameradan kaldırılıyor

en: Rename Event
tr: Olayı Yeniden Adlandır

en: Rename Search “%s” to “%s”
tr: “%s” Aramasını “%s” Olarak Yeniden Adlandır

en: Rename Tag “%s” to “%s”
tr: “%s” Etiketini “%s” Olarak Yeniden Adlandır

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

en: Reset Colors
tr: Renkleri Sıfırla

en: Reset all color adjustments to original
tr: Tüm renk ayarlamalarını özgün haline getir

en: Restore Photos from Trash
tr: Çöpteki Fotoğrafları Geri Getir

en: Restore the photos back to the Shotwell library
tr: Shotwell kitaplığındaki fotoğrafları geri getir

en: Restoring Photos From Trash
tr: Fotoğraflar Çöp Kutusundan Geri Getiriliyor

en: Restoring previous RAW developer
tr: Önceki RAW geliştirici onarılıyor

en: Restoring previous rating
tr: Önceki puanlamaya geri dön

en: Return to current photo dimensions
tr: Geçerli fotoğraf boyutlarına dön

en: Revert External E_dits
tr: Harici Değ_işiklikleri Geri Al

en: Revert External Edit?
tr: Harici Düzenlemeye Dönsün mü?

en: Revert External Edits?
tr: Harici Düzenlemelere Dönsün mü?

en: Revert to Original
tr: Özgün Haline Döndür

en: Revert to the master photo
tr: Esas fotoğrafa döndür

en: Reverting
tr: Ters Çevriliyor

en: Rotate
tr: Döndür

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Rotate _Left
tr: S_ola Döndür

en: Rotate _Right
tr: _Sağa Döndür

en: Rotate the photos left
tr: Fotoğrafları sola döndür

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
tr: Fotoğrafları sağa döndür (Sola döndürmek için Ctrl’ye bas)

en: Rotating
tr: Döndürülüyor

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
tr: Kullanılabilir komut satırı seçeneklerinin tam bir listesini görmek için “%s --help” komutunu çalıştır.

en: SD Video (4 ∶ 3)
tr: SD Video (4 : 3)

en: S_idebar
tr: Kenar Çubuğ_u

en: S_lideshow
tr: S_layt Gösterisi

en: Saturation
tr: Renk doygunluğu

en: Saturation:
tr: Renk doygunluğu:

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save Details
tr: Detayları Kaydet

en: Save Details…
tr: Ayrıntıları Kaydet…

en: Save _As
tr: _Farklı Kaydet

en: Save _As…
tr: _Farklı Kaydet…

en: Saved Search
tr: Kayıtlı Arama

en: Saved Searches
tr: Kaydedilmiş Aramalar

en: Scaling constraint:
tr: Ölçekleme kısıtlaması:

en: Screen
tr: Ekran

en: Search
tr: Ara

en: Secret token
tr: Gizli simge

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: Select all items
tr: Tüm ögeleri seç

en: Selection state of “hide photos” option
tr: “Fotoğrafları gizle” seçeneğinin seçim durumu

en: Send T_o…
tr: G_önder…

en: Send To
tr: Gönder

en: Send _To…
tr: _Gönder…

en: Set Developer
tr: Geliştirici Ayarla

en: Set Rating
tr: Derecelendirmeyi Ayarla

en: Set _all photos/videos to this time
tr: Tüm fotoğrafları/videoları bu zamana _ayarla

en: Set as Desktop Background
tr: Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarla

en: Set as Desktop Slideshow
tr: Masaüstü Slayt Gösterisi Olarak Ayarla

en: Set as _Desktop Background
tr: _Masaüstü Arkapılan olarak ayarla

en: Set as _Desktop Slideshow…
tr: _Masaüstü Slayt Gösterisi Olarak Ayarla…

en: Set rating to %s
tr: Değerlemeyi %s e ayarla

en: Set rating to rejected
tr: Reddedilmiş derecelendirmeyi ayarla

en: Set selected image to be the new desktop background
tr: Seçili görüntüyü yeni masaüstü artalanı olarak ayarla

en: Set the crop for this photo
tr: Bu fotoğraf için kırpmayı ayarla

en: Setting Photos to Previous Event
tr: Fotoğraflar Önceki Olayla İlişkilendiriliyor

en: Setting RAW developer
tr: RAW geliştiricisi ayarlanıyor

en: Setting as rejected
tr: Reddedilen olarak ayarla

en: Setting as unrated
tr: Derecelendirilmemiş olarak ayarla

en: Setting in export dialog: format setting, special value
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: biçim ayarı, özel değer

en: Setting in export dialog: format setting, type value
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: biçim ayarı, tür değeri

en: Setting in export dialog: how to trim images
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: resimler nasıl kırpılsın

en: Setting in export dialog: jpeg quality option
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: jpeg kalitesi seçeneği

en: Setting in export dialog: maximal size of image
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: resmin en büyük boyutu

en: Setting in export dialog: option to export metadata
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: üstveriyi dışa aktarma seçeneği

en: Setting rating to %s
tr: Değerleme %s e ayarlanıyor

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Shadows
tr: Gölgeler

en: Shadows:
tr: Gölgeler:

en: Shotwell Connect
tr: Shotwell Bağlantısı

en: Shotwell Extra Publishing Services
tr: Shotwell Ek Yayımlama Servisleri

en: Shotwell Viewer
tr: Shotwell Görüntüleyici

en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
tr: Shotwell fotoğrafları kitaplık klasörünün içine kopyalayabilir ya da kopyalama olmadan içe aktarabilir.

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
tr: Shotwell Piwigo fotoğraf kitaplığınızla bağlantı kuramıyor. Lüften girdiğiniz URL’yi denetleyin

en: Shotwell cannot publish the selected items because you do not have a compatible publishing plugin enabled. To correct this, choose <b>Edit %s Preferences</b> and enable one or more of the publishing plugins on the <b>Plugins</b> tab.
tr: Shotwell seçili ögeleri yayımlayamaz çünkü uyumlu bir yayımlama eklentiniz etkinleştirilmemiş. Bunu düzeltmek için, <b> Düzenle %s Tercihler</b>’i seçin ve <b>Eklentiler</b> sekmesinden bir veya daha çok yayımlama eklentisini etkinleştirin.

en: Shotwell couldn’t create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
tr: Shotwell bu fotoğrafı düzenlemek için bir dosya oluşturamıyor çünkü %s’e yazmaya izniniz yok.

en: Shotwell default directory
tr: Shotwell öntaımlı dizin

en: Shotwell is an easy-to-use, fast photo organizer designed for the GNOME desktop. It allows you to import photos from your camera or disk, organize them by date and subject matter, even ratings. It also offers basic photo editing, like crop, red-eye correction, color adjustments, and straighten. Shotwell’s non-destructive photo editor does not alter your master photos, making it easy to experiment and correct errors.
tr: Shotwell, GNOME masaüstü için tasarlanmış kullanımı kolay ve hızlı fotoğraf yöneticisidir. Kameranızdan veya diskinizden fotoğraf aktarmanızı, onları tarih veya konuya hatta puana göre yönetmenizi sağlar. Ayrıca; kırpma, kırmızı göz giderme, renk düzeltmeleri, doğrultma gibi basit fotoğraf düzenlemeleri sunar. Shotwell’in yok edici olmayan fotoğraf düzenleyicisi ana fotoğraflarınızı başkalaştırmaz, hataları düzeltmeyi ve denemeyi kolaylaştırır.

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
    We recommend changing this in <span weight="bold">Edit %s Preferences</span>.
    Do you want to continue importing photos?
tr: Shotwell fotoğrafları ev dizininize kopyalamak üzere yapılandırılmıştır.
    Bunu <span weight="bold">%s Tercihlerini Düzenle</span> içinden değiştirmenizi tavsiye
    ederiz. Fotoğrafları içe aktarmaya devam etmek istiyor musunuz?

en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it. Continue?
tr: Shotwell, erişim sağlamak için kameranın dosya sisteminden ayrılmasına gereksiniyor. Devam edilsin mi?

en: Shotwell supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
tr: Shotwell; JPG, PNG, TIFF ve değişik RAW dosya biçimlerini destekler.

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
tr: Shotwell seçili videoyu oynatamadı: %s

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d). For more information please check the Shotwell Wiki at %s
tr: Shotwell fotoğraf kitaplığınızı sürüm %s (%d şeması)’den %s (%d şeması)’e güncellemeyi başaramadı. Daha çok bilgi için lütfen Shotwelll Wiki’yi buradan %s gözden geçirin.

en: Show all photos
tr: Tüm fotoğrafları göster

en: Show each photo for
tr: Her bir fotoğrafı şunun için göster

en: Show in File Mana_ger
tr: Dosya Yö_neticisinde Göster

en: Show only rejected photos
tr: Sadece reddedilen fotoğraf

en: Show t_itle
tr: Başlığı g_öster

en: Show the application’s version
tr: Uygulama sürümünü göster

en: Show the certificate…
tr: Sertifikayı göster…

en: Show title
tr: Başlığı göster

en: Size:
tr: Boyut:

en: Slide
tr: Kaydır

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Slideshow Transitions
tr: Slayt Gösterisi Geçişleri

en: Small (640 × 480 pixels)
tr: Küçük (640 × 480 benek)

en: Software:
tr: Yazılım:

en: Solid color
tr: Katı renk

en: Sort _Ascending
tr: _Artan Şekilde Sırala

en: Sort _Descending
tr: A_zalan Şekilde Sırala

en: Sort _Events
tr: _Olayları Sırala

en: Sort _Photos
tr: _Fotoğrafları Sırala

en: Specifies the sort criteria for event photos.
tr: Etkinlik fotoğrafları için sıralama ölçütünü belirtir.

en: Square
tr: Kare

en: Squares
tr: Kareler

en: Standard (720 pixels)
tr: Standart (720 piksel)

en: Start the application in fullscreen mode
tr: Uygulamayı tam ekran kipinde başlat

en: Starting import, please wait…
tr: İçe aktarım başlıyor, lütfen bekleyin…

en: Straighten
tr: Düzleştir

en: Straighten the photo
tr: Fotoğrafı düzleştir

en: Stripes
tr: Şeritler

en: Success
tr: Başarılı

en: Switching developers will undo all changes you have made to this photo in Shotwell | Switching developers will undo all changes you have made to these photos in Shotwell
tr[0]: Geliştiricileri değiştirmek Shotwell’de bu fotoğraf(lar)a yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri geri alacak

en: T_oolbar
tr: Araç Ç_ubuğunu

en: T_ools
tr: A_raçlar

en: Ta_gs
tr: E_tiketler

en: Tabloid (11 × 17 in.)
tr: Tabloid (11 × 17 inç)

en: Tag
tr: Etiket

en: Tag Photo as “%s” | Tag Photos as “%s”
tr[0]: Fotoğrafı “%s” olarak etiketle

en: Tag the selected photo as “%s” | Tag the selected photos as “%s”
tr[0]: Seçili fotoğrafı “%s” olarak etiketle

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tags (separated by commas):
tr: Etiketler (virgülle ayrılmış):

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

en: The OAuth token used to refresh the Picasa Web Albums session for the currently logged in user, if any.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcı için Picasa Web Albümleri oturumunu yenilemekte kullanılan OAuth simgesi, eğer varsa.

en: The OAuth token used to refresh the YouTube session for the currently logged in user, if any.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcı için YouTube oturumunu yenilemekte kullanılan OAuth simgesi, eğer varsa.

en: The Shotwell developers
tr: Shotwell geliştiricileri

en: The URL entered does not appear to be the main directory of a Gallery3 instance. Please make sure you typed it correctly and it does not have any trailing components (e.g., index.php).
tr: Girilen URL bir Gallery3 örneğinin ana dizini gibi görünmüyor. Lütfen doğru yazdığınıza ve sonunda bileşen olmadığına (örn., index.php) emin olun.

en: The authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
tr: Şu anda oturum açmış Flickr kullanıcısı için yetkilendirme simgesi, eğer varsa

en: The background to use for transparent images.
tr: Saydam resimler için kullanılacak arka plan.

en: The camera is locked by another application. Shotwell can only access the camera when it’s unlocked. Please close any other application using the camera and try again.
tr: Kamera, başka bir uygulama tarafından kullanılıyor. Shotwell, kameraya yalnızca boştayken erişebilir. Lütfen kamerayı kullanan diğer uygulamayı kapatın ve yeniden deneyin.

en: The camera seems to be empty. No photos/videos found to import
tr: Kamera boş gözüküyor. İçe aktarılacak fotoğraf/video bulunamadı

en: The last chosen Piwigo permission level.
tr: Son seçilen Piwigo izin düzeyi.

en: The last recorded height of the direct-edit application window.
tr: Doğrudan düzenleme uygulaması penceresinin son kaydedilen yüksekliği.

en: The last recorded height of the library application window.
tr: Kitaplık uygulaması penceresinin kaydedilen son yüksekliği.

en: The last recorded position of the divider between the sidebar and view in library application window.
tr: Kenar çubuğu ve kitaplıkta gör uygulama penceresi arasındaki ayracın kaydedilen son konumu.

en: The last recorded width of the direct-edit application window.
tr: Doğrudan düzenleme uygulaması penceresinin son kaydedilen genişliği.

en: The last recorded width of the library application window.
tr: Kitaplık uygulaması penceresinin kaydedilen son genişliği.

en: The last selected Piwigo category.
tr: Son seçilen Piwigo kategorisi.

en: The last selected Rajce category.
tr: Son seçilen Rajce kategorisi.

en: The name of the currently logged in Facebook user, if any
tr: Şu anda Facebook’ta oturum açmış kullanıcının adı, eğer varsa

en: The name of the default blog of the user, if any
tr: Eğer varsa, kullanıcının öntanımlı blogunun adı

en: The name of the font to use for photo titles when they are printed.
tr: Baskı sırasında fotoğraf başlıkları için kullanılacak yazı tipinin adı

en: The name of the last album the user published photos to, if any
tr: Kullanıcının fotoğraflarını yayımladığı son albümün adı, eğer varsa

en: The name of the transition effect that will be used between photos when running a slideshow
tr: Slayt gösterisi çalıştırılırken fotoğraflar arasında kullanılacak geçiş etkisinin adı

en: The number of pixels per inch (ppi) sent to the printer during printing
tr: Yazdırma sırasında yazıcıya gönderilen inç başına piksel (ppi) sayısı

en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
tr[0]: %d fotoğraf/video silinemiyor.

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash. Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash. Delete these files?
tr[0]: %d fotoğraf/video masaüstünüzdeki çöp kutusuna taşınamıyor. Bu dosyalar silinsin mi?

en: The scale of photo thumbnails, ranging from 72 to 360.
tr: Fotoğraf küçük resimlerinin ölçeği, 72’den 360’a doğru değişir.

en: The secret token to sign oauth requests
tr: Oauth isteklerini imzalamak için gizli simge

en: The selected photo was successfully published. | The selected photos were successfully published.
tr[0]: Seçili fotoğraf(lar) başarıyla yayımlandı.

en: The selected photos/videos were successfully published.
tr: Seçili fotoğraflar/videolar başarıyla yayımlandı.

en: The selected video was successfully published. | The selected videos were successfully published.
tr[0]: Seçili video(lar) başarıyla yayımlandı.

en: The time (in seconds) that a transition runs between photos in a slideshow
tr: Slayt gösterisindeki fotoğraflar arası geçiş zamanı (saniye türünde)

en: The token to access tumblr
tr: Tumblr’a erişmek için simge

en: The user name of the currently logged in Flickr user, if any
tr: Şu anda oturum açmış Flickr kullanıcısının kullanıcı adı, eğer varsa

en: The username and password or API key were incorrect. To try again, re-enter your username and password below.
tr: Kullanıcı adı ve parola veya API anahtarı geçersizdi. Tekrar denemek için, aşağıya kullanıcı adı ve parolanızı girin.

en: The width, in pixels, of the sidebar
tr: Kenar çubuğunun piksel türünden genişliği

en: This connection is not secure
tr: Bu bağlantı güvenli değil

en: This does not look like the real <b>%s</b>. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site (for example, private messages, credit card information, or passwords).
tr: Bu gerçek <b>%s</b> gibi görünmüyor. Saldırganlar bu siteye giden veya gelen bilgiyi (örneğin; özel iletiler, kredi kartı bilgisi veya parolalar gibi) çalmak veya başkalaştırmak istiyor olabilir.

en: This will destroy all changes made to the external file. Continue? | This will destroy all changes made to %d external files. Continue?
tr[0]: Bu işlem %d harici dosyaya yapılan tüm değişiklikleri yok edecek. Devam edilsin mi?

en: This will remove the photo from the library. Continue? | This will remove %d photos from the library. Continue?
tr[0]: Bu işlem kitaplıktan %d fotoğrafı kaldıracak. Devam edilsin mi?

en: This will remove the photo from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
tr[0]: Bu işlem %d fotoğrafı Shotwell kitaplığınızdan kaldıracak. Ayrıca dosyaları masaüstünüzdeki çöp kutusuna taşımak ister misiniz?
    
    Bu eylem geri alınamaz.

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
tr[0]: Bu işlem %d fotoğrafı/videoyu Shotwell kitaplığınızdan kaldıracak. Ayrıca dosyaları masaüstünüzdeki çöp kutusuna taşımak ister misiniz?
    
    Bu eylem geri alınamaz.

en: This will remove the saved search “%s”. Continue?
tr: Bu işlem kayıtlı “%s” aramasını kaldıracak. Devam edilsin mi?

en: This will remove the tag “%s” from one photo. Continue? | This will remove the tag “%s” from %d photos. Continue?
tr[0]: Bu işlem “%s” etiketini %d fotoğraftan kaldıracak. Devam edilsin mi?

en: This will remove the video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
tr[0]: Bu işlem %d videoyu Shotwell kitaplığınızdan kaldıracak. Ayrıca dosyaları masaüstünüzdeki çöp kutusuna taşımak ister misiniz?
    
    Bu eylem geri alınamaz.

en: Time Adjustment Error
tr: Saat Ayarlama Hatası

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
tr[0]: Zaman ayarlamaları sonraki fotoğraf dosyası(ları) üzerine geri alınamaz.

en: Time:
tr: Zaman:

en: Tint
tr: Renk tonu

en: Tint:
tr: Renk tonu:

en: Title
tr: Başlık

en: Title:
tr: Başlık:

en: To get started, import photos in any of these ways:
tr: Başlangıç olarak, fotoğraflarınızı şu yöntemlerden birini kullanarak içe aktarabilirsiniz:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
tr: Başka bir hizmetten içe aktarmayı denemek için, yukarıdaki menüden birini seçin.

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
tr: Başka bir serviste yayımlamayı denemek için yukarıdaki menüden bir tane seçin.

en: To:
tr: Son Tarih:

en: Today
tr: Bugün

en: Toggle _Flag
tr: İşareti _Aç/Kapat

en: Token
tr: Simge

[ctx: Tooltip]
en: Show all photos, including rejected
tr: Reddedilen dahil tüm fotoğrafları göster

en: Transition d_elay:
tr: Geçiş G_ecikmesi:

en: Transparent Background:
tr: Saydam Arka Plan:

en: Trash
tr: Çöp

en: Trash is empty
tr: Çöp boş

en: True if direct-edit application is maximized, false otherwise.
tr: Eğer doğrudan düzenleme penceresi büyültüldüyse doğru, değilse yanlış.

en: True if event comments are to be displayed beneath thumbnails in event views, false otherwise.
tr: Eğer etkinlik görünümlerinde etkinlik yorumları küçük resimlerin altında gösterilecekse doğru, değilse yanlış.

en: True if event photos should be sorted ascending, false if descending.
tr: Eğer etkinlik fotoğrafları artan biçimde sıralanmalıysa doğru, değilse yanlış.

en: True if events should be sorted ascending, false if descending.
tr: Eğer etkinlikler artan biçimde sıralanmalıysa doğru, değilse yanlış.

en: True if library application is maximized, false otherwise.
tr: Eğer kitaplık uygulaması büyültüldüyse doğru, değilse yanlış.

en: True if library photos should be sorted ascending, false if descending.
tr: Eğer kitaplık fotoğrafları artan biçimde sıralanmalıysa doğru, değilse yanlış.

en: True if photo comments are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
tr: Eğer koleksiyon görünümlerinde fotoğraf yorumları küçük resimlerin altında gösterilecekse doğru, değilse yanlış.

en: True if photo tags are to be listed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
tr: Eğer koleksiyon görünümlerinde fotoğraf etiketleri küçük resimlerin altında gösterilecekse doğru, değilse yanlış.

en: True if photo titles are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
tr: Eğer koleksiyon görünümlerinde fotoğraf başlıkları küçük resimlerin altında gösterilecekse doğru, değilse yanlış.

en: True if should display times with a 24 hour clock, false if times should use AM/PM notation.
tr: Eğer saatler 24 saatlik dilimle gösterilmeliyse doğru, eğer saatler ÖÖ/ÖS gösterimini kullanmalıysa yanlış.

en: True if the Blinds slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Panjurlar slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Chess-Board slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Satranç Tahtası slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Circle slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Daire slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Circles slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Çemberler slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Clock slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Saat slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Crumble slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Ufala slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the F-Spot import plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer F-Spot’tan içe aktarma eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Facebook publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Facebook’a yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Fade slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Soldur slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Flickr publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Flickr’e yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Gallery3 publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Gallery3’e yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Picasa Web Albums publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Picasa Web Albums’e yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Piwigo publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Piwigo’ya yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Rajce publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Rajce’ye yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Search/Filter Toolbar is to be displayed, false otherwise.
tr: Eğer Arama/Süzme Araç Çubuğu gösterilecekse doğru, değilse yanlış.

en: True if the Slide slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Kaydır slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Squares slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Kareler slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Stripes slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Şeritler slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Tumblr publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Tumblr’a yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the Yandex.Fotki publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Yandex.Fotki’ye yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the YouTube publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Youtube’a yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: True if the basic properties pane is to be displayed, false otherwise.
tr: Eğer basit özellikler bölmesi gösterilecekse doğru, değilse yanlış.

en: True if the bottom toolbar is to be displayed, false otherwise.
tr: Eğer alt araç çubuğu gösterilecekse doğru, değilse yanlış.

en: True if the extended properties window is to be displayed, false otherwise.
tr: Eğer ayrıntılı özellikler penceresi gösterilecekse doğru, değilse yanlış.

en: True if the sidebar is to be displayed, false otherwise.
tr: Eğer kenar çubuğu gösterilecekse doğru, değilse yanlış.

en: True if the title of a photo should be printed when the photo is printed, false otherwise.
tr: Eğer bir fotoğraf yazdırıldığında fotoğraf başlığı yazdırılmalıysa doğru, değilse yanlış.

en: True if, when on startup, a welcome dialog should be shown. False if it should not be shown.
tr: Eğer başlangıçta bir karşılama kutusu gösterilmeliyse doğru. Eğer gösterilmemeliyse yanlış.

en: TumblrPublisher: start( ): can’t start; this publisher is not restartable.
tr: TumblrPublisher: start( ): başlatılamıyor; bu yayımcı yeniden başlatılabilir değildir.

en: Type
tr: Tür

en: URL of the Piwigo server.
tr: Piwigo sunucusunun URL’si.

en: URL of the Rajce server.
tr: Rajce sunucusunun URL’si.

en: Un_flag
tr: İşareti _Kaldır

en: Unable open photo %s. Sorry.
tr: %s fotoğrafı açılamıyor. Üzgünüm.

en: Unable to create cache directory %s: %s
tr: Önbellek dizini oluşturulamıyor %s: %s

en: Unable to create data directory %s: %s
tr: Veri klasörü oluşturulamadı %s: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
tr: Altklasör oluşturulamadı  %s: %s

en: Unable to create temporary directory %s: %s
tr: Geçici klasör oluşturulamadı  %s: %s

en: Unable to decode file
tr: Dosya şifresi çözülemedi

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
tr[0]: %d fotoğraf/video hatalar sebebiyle kameradan silinemiyor.

en: Unable to display FAQ: %s
tr: SSS gösterilemiyor: %s

en: Unable to display help: %s
tr: Yardım görüntülenemiyor: %s

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
tr[0]: %d fotoğraf, dosya hatası nedeniyle çoğaltılamadı

en: Unable to export %s: %s
tr: Dışa aktarılamadı %s: %s

en: Unable to export background to %s: %s
tr: Artalan dışa aktarılamadı %s: %s

en: Unable to export the following photo due to a file error.
tr: İzleyen fotoğraf bir dosya hatası nedeniyle dışa aktarılamadı.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
tr: Kameradan önizlemeler alınamadı:
    %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
tr: %s: %s için geçici bir dosya oluşturulamıyor

en: Unable to launch Nautilus Send-To: %s
tr: Nautilus Send-To başlatılamadı: %s

en: Unable to launch editor: %s
tr: Düzenleyici çalıştırılamadı: %s

en: Unable to lock camera: %s
tr: Kamera kilitlenemedi: %s

en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
tr: İzlenemiyor %s: Bir dizin değil (%s)

en: Unable to navigate to bug database: %s
tr: Hata veri tabanına yönlendirme başarısız: %s

en: Unable to open in file manager: %s
tr: Dosya yöneticisinde açılamıyor: %s

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
tr: Fotoğraf veri tabanı açılmadı/oluşturulamadı %s: hata kodu %d

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
tr: Masaüstü slayt gösterisi hazırlanamadı: %s

en: Unable to print photo:
    
    %s
tr: Fotoğraf yazdırılamıyor:
    
    %s

en: Unable to process monitoring updates: %s
tr: İzleme güncellemeleri işlenemedi: %s

en: Unable to publish
tr: Yayımlanamıyor

en: Unable to rename search to “%s” because the search already exists.
tr: Arama “%s” olarak yeniden adlandırılamıyor çünkü bu arama zaten var.

en: Unable to rename tag to “%s” because the tag already exists.
tr: Etiket “%s” olarak adlandırılamadı çünkü etiket zaten var.

en: Unable to restore photo database %s
tr: %s fotoğraf veri tabanı geri yüklenemiyor

en: Unable to unmount camera. Try unmounting the camera from the file manager.
tr: Kamera ayrılamadı. Kamerayı dosya yöneticisinden ayırmayı deneyin.

en: Unable to write to photo database file:
     %s
tr: Fotoğraf veri tabanı dosyasına yazılamıyor:
     %s

en: Unconstrained
tr: Sınırlandırılmamış

en: Undated
tr: Tarih Belirlenmemiş

en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: UndoRedo menu entry]
en: Add Tags
tr: Etiket Ekle

en: Undoing Color Transformations
tr: Renk Dönüşümleri Geri Alınıyor

en: Undoing Date and Time Adjustment
tr: Tarih ve Saat Ayarlama İşlemi Geri Alınıyor

en: Undoing Enhance
tr: İyileştirme İşlemi Geri Alınıyor

en: Undoing Flip Horizontally
tr: Yatay Olarak Döndürme Geri Alınıyor

en: Undoing Flip Vertically
tr: Dikey Olarak Döndürme Geri Alınıyor

en: Undoing Revert
tr: Ters Döndürme İşlemi Geri Alınıyor

en: Undoing Rotate
tr: Döndürme İşlemi Geri Alınıyor

en: Unflag
tr: İşaretleme

en: Unflag selected photos
tr: Seçili fotoğrafların işaretini kaldır

en: Unflagging selected photos
tr: Seçili fotoğrafların işaretleri kaldırılıyor

en: Unknown error attempting to verify Shotwell’s database: %s
tr: Shotwell veri tabanını doğrulama denenirken bilinmeyen hata: %s

en: Unmerging
tr: Ayrılıyor

en: Unmodified
tr: Değiştirilmemiş

en: Unmounting…
tr: Ayrılıyor…

en: Unrated
tr: Değerlenmemiş

en: Unrecognized User
tr: Tanınmayan Kullanıcı

en: Unsupported file format
tr: Desteklenmeyen dosya biçimi

en: Updating library…
tr: Kitaplık güncelleniyor…

en: Upload _size:
tr: Yükleme _boyutu:

en: Uploading %d of %d
tr: %d in %d si yükleniyor

en: Use a _standard size:
tr: _Standart bir boyut kullan:

en: Use a c_ustom size:
tr: Ö_zel bir boyut kullan:

en: Use a saved search to filter items in the current view
tr: Geçerli görünümde ögeleri süzmek için kayıtlı bir arama kullan

en: Use for Desktop
tr: Masaüstü İçin Kullan

en: Use for Lock Screen
tr: Kilit Ekranı İçin Kullan

en: User _name
tr: Kullanıcı _adı

en: User aborted import
tr: Kullanıcı içe aktarma işlemini iptal etti

en: Username and/or password invalid. Please try again
tr: Kullanıcı adı ve/veya şifre geçersiz. Lütfen tekrar deneyin

en: Verifying authorization…
tr: Yetkilendirme doğrulanıyor…

en: Video privacy _setting:
tr: Video gizlilik _ayarları:

en: Videos
tr: Videolar

en: Videos _visible to:
tr: Videolar şunlara _görülebilir:

en: Videos and new photo albums _visible to:
tr: Videolar ve yeni fotoğraf albümleri şunlara _görülebilirdir:

en: Videos will appear in:
tr: Videolar şurada görünecektir:

en: View Eve_nt for Photo
tr: Resmin Etki_nliğine Bak

en: Visit the Shotwell home page
tr: Shotwell ev sayfasınnı ziyaret et

en: Visit the Shotwell web site
tr: Shotwell web sitesini ziyaret et

en: Visit the Yandex.Fotki web site
tr: Yandex.Fotki web sitesini ziyaret edin

en: Wallet (2 × 3 in.)
tr: Cüzdan (2 × 3 inç)

en: Welcome to Shotwell!
tr: Shotwell’e Hoş Geldiniz!

en: Welcome!
tr: Hoşgeldiniz!

en: When ready, Shotwell can upload your photos to various web sites, such as Facebook, Flickr, Picasa (Google Plus), and more.
tr: Hazır olduğunda; Shotwell fotoğraflarınızı Facebook, Flickr, Picasa (Google Plus) gibi daha çok web sitesine yükleyebilir.

en: Where would you like to publish the selected photos?
tr: Seçilen fotoğrafları nerede yayımlamak istersiniz?

en: Whether images being uploaded to Facebook should have their metadata removed first
tr: Facebook’a yüklenecek resimlerin öncelikle üstverilerinin kaldırılmasının gerekip gerekmediği

en: Whether images being uploaded to Flickr should have their metadata removed first
tr: Flickr’a yüklenecek resimlerin öncelikle üstverilerinin kaldırılmasının gerekip gerekmediği

en: Whether images being uploaded to Picasa should have their metadata removed first
tr: Picasa’ya yüklenecek resimlerin öncelikle üstverilerinin kaldırılmasının gerekip gerekmediği

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their comment set from the title if title is set and comment unset
tr: Eğer başlık ayarlı yorum değilse, Piwigo’ya yüklenecek resimlerin yorumlarının başlıktan belirlenip belirlenmeyeceği.

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their metadata removed first
tr: Piwigo’ya yüklenecek resimlerin öncelikle üstverilerinin kaldırılmasının gerekip gerekmediği

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their tags removed on upload, such that these tags will not appear on the remote Piwigo server.
tr: Piwigo’ya yüklenecek resimlerin etiketlerinin silinip silinmeyeceği, bu etiketler uzak Piwigo sunucusunda gözükmeyecektir.

en: Whether images being uploaded to Rajce should have their metadata removed first
tr: Rajce’ye yüklenecek resimlerin öncelikle üstverilerinin kaldırılmasının gerekip gerekmediği

en: Whether to show the title of a photo during the slideshow
tr: Slayt gösterisi sırasında bir fotoğrafın başlığının gösterilip gösterilmeyeceği

en: Width
tr: Genişlik

en: Width or height
tr: Genişlik veya yükseklik

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
tr: Fotoğraf dosyalarına etiketleri, başlıkları ve diğer _üstveriyi yaz

en: Writing metadata to files…
tr: Dosyalara üstveri yazılıyor…

en: Yandex-Fotki authentication token, if logged in.
tr: Eğer giriş yapıldıysa, Yandex-Fotki yetkilendirme simgesi.

en: Year%sMonth
tr: Yıl%sAy

en: Year%sMonth%sDay
tr: Yıl%sAy%sGün

en: Year%sMonth-Day
tr: Yıl%sAy-Gün

en: Year-Month-Day
tr: Yıl-Ay-Gün

en: Yesterday
tr: Dün

en: You are logged into Facebook as %s.
tr: Facebook’a %s olarak giriş yaptınız.

en: You are logged into Flickr as %s.
tr: Flickr’da %s olarak oturum açtınız.

en: You are logged into Picasa Web Albums as %s.
tr: Picasa Web Albümleri’nde %s olarak oturum açtınız.

en: You are logged into Rajce as %s.
tr: Rajce’ye %s olarak giriş yapmış bulunmaktasınız.

en: You are logged into Tumblr as %s.
tr: Tumblr’a %s olarak giriş yaptınız.

en: You are logged into YouTube as %s.
tr: YouTube’a %s olarak oturum açtınız.

en: You are not currently logged into Facebook.
    
    If you don’t yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.
tr: Facebook’ta oturum açmadınız.
    
    Henüz bir Facebook hesabınız yoksa, oturum açma sürecinde bir tane oluşturabilirsiniz. Oturum açma sırasında, Shotwell Connect fotoğraflarınızı karşıya yüklemek ve beslemelerinizde yayımlamak için izin isteyebilir. Shotwell Connect’in işlevini yerine getirmesi için bu izinler gereklidir.

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    Click Log in to log into Flickr in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
tr: Şu anda Flickr’da oturum açmış bulunmuyorsunuz.
    
    Flickr’a giriş yapmak için web tarayıcınızda Oturum Aç’a tıklayın. Flickr hesabınıza Shotwell Connect’i bağlamak için yetki vermeniz gerekiyor.

en: You are not currently logged into Picasa Web Albums.
    
    Click Log in to log into Picasa Web Albums in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Picasa Web Albums account.
tr: Şu anda Picasa Web Albümleri’nde oturum açmış bulunmuyorsunuz.
    
    Picasa Web Albümleri’ne giriş yapmak için web tarayıcınızda Oturum Aç’a tıklayın. Picasa Web Albümleri’nize Shotwell Connect’i bağlamak için yetki vermeniz gerekiyor.

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
tr: Şu anda Yandex.Fotki için oturum açmış değilsiniz.

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
tr: Şu anda YouTube’da oturum açmış bulunmuyorsunuz.
    
    Devam etmek için YouTube’la birlikte kullanabilecek şekilde ayarlanmış bir Google hesabınız olmalı. Tarayıcınızı kullanıp en az bir kez YouTube sitesinde oturum açarak pek çok hesap kurabilirsiniz.

en: You are not currently logged into your Gallery.
    
    You must have already signed up for a Gallery3 account to complete the login process.
tr: Şu anda Galerinize oturum açmış bulunmuyorsunuz.
    
    Giriş sürecini tamamlamak için bir Gallery3 hesabına kaydolmuş olmanız gerekiyor.

en: You can also import photos in any of these ways:
tr: Ayrıca fotoğrafları bu yollardan herhangi biriyle içe aktarabilirsiniz:

en: You do not have any data imports plugins enabled.
    
    In order to use the Import From Application functionality, you need to have at least one data imports plugin enabled. Plugins can be enabled in the Preferences dialog.
tr: Herhangi bir etkinleştirilmiş veri içe aktarma eklentiniz yok.
    
    Uygulamadan İçe Aktar işlevselliğini kullanmak için, en azından bir veri içe aktarma eklentiniz etkin olmalı. Eklentiler Tercihler bölümünden etkinleştirilebilinir.

en: You have already logged in and out of Facebook during this Shotwell session.
    To continue publishing to Facebook, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
tr: Bu Shotwell oturumu süresince zaten Facebook’ta oturum açıp kapattınız.
    Facebook’ta yayımlamaya devam etmek için, Shotwell’i kapatın ve yeniden başlatın, daha sonra yeniden yayımlamayı deneyin.

en: You have already logged in and out of a Google service during this Shotwell session.
    
    To continue publishing to Google services, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
tr: Bu Shotwell oturumu boyunca zaten bir Google servisine giriş çıkış yaptınız.
    
    Google servislerine yayımlamaya devam etmek için, çıkın ve Shotwell’i yeniden başlatın, ardından yayımlamayı yeniden deneyin.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
tr: Flickr Pro hesabınız, sınırsız karşıya yükleme yapmanıza olanak tanır.

en: Your free Flickr account limits how much data you can upload per month.
    This month you have %s remaining in your upload quota.
tr: Ücretsiz Flickr hesabınız her ay ne kadar veri gönderebilceğinizi sınırlandırır.
    Bu ay, %s karşıya yükleme kotanız kaldı.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
tr: Fotoğraf kitaplığınız Shotwell’in bu sürümüyle uyumlu değil. Shotwell %s (%d şeması) ile oluşturulduğu görünüyor. Bu sürüm ise %s (%d şeması). Lütfen kitaplığınızı %s’i silerek temizleyin ve resimlerini yeniden içe aktarın.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please use the latest version of Shotwell.
tr: Fotoğraf kitaplığınız Shotwell’in bu sürümüyle uyumlu değil. Shotwell %s (%d şeması) ile oluşturulduğu görünüyor. Bu sürüm ise %s (%d şeması). Lütfen Shotwell’in son sürümünü kullanın.

en: Zoom _100%
tr: %_100 Yakınlaştır

en: Zoom _200%
tr: %_200 Yakınlaştır

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

en: [FILE]
tr: [DOSYA]

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Add Tags…
tr: Etiket _Ekle…

en: _Adjust
tr: _Ayarla

en: _Adjust Date and Time…
tr: Tarih ve Zamanı _Ayarla…

en: _Albums (or write new):
tr: _Albümler (ya da yeni bir tane yaz):

en: _All Photos
tr: _Tüm Fotoğraflar

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _Ascending
tr: _Artan

en: _Autosize:
tr: _Otomatik Ölçütlendirme:

en: _Background:
tr: _Arka plan

en: _Basic Information
tr: _Temel Bilgiler

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Comments
tr: _Yorumlar

en: _Copy Color Adjustments
tr: Renk Düzenlemelerini _Kopyala

en: _Crop
tr: _Kırp

en: _Decrease
tr: _Derecelendirmeyi Azalt

en: _Delay:
tr: _Gecikme:

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Delete Tag “%s”
tr: “%s” Etiketini _Sil

en: _Descending
tr: A_zalan

en: _Developer
tr: _Geliştirici

en: _Directory structure:
tr: _Dizin yapısı:

en: _Do no upload tags
tr: Etiketleri _yükleme

en: _Don’t show this message again
tr: Bu iletiyi yeniden göster_me

en: _Duplicate
tr: _Kopya Oluştur

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Edit…
tr: _Düzenle…

en: _Email address
tr: _Eposta adresi

en: _Enhance
tr: _İyileştir

en: _Export…
tr: _Dışa Aktar…

en: _File
tr: _Dosya

en: _Filter Photos
tr: Fotoğrafları _Süz

en: _Find
tr: _Bul

en: _Find…
tr: _Bul…

en: _Flag
tr: _İşaretle

en: _Forbid downloading original photo
tr: _Özgün fotoğrafı indirmeyi yasakla

en: _Format:
tr: _Biçim:

en: _Forward
tr: _İleri

en: _Frequently Asked Questions
tr: _Sıkça Sorulan Sorular

en: _Gallery3 URL:
tr: _Gallery3 URL’si:

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Hide album
tr: Albümü _gizle

en: _If a title is set and comment unset, use title as comment
tr: Bir başlık ayarlanmış ve bir yorum kaldırılmışsa, başlığı yorum olarak _kullan

en: _Import
tr: _İçe Aktar

en: _Import From Folder…
tr: Dizinden _İçe Aktar…

en: _Import in Place
tr: _Yerin içine aktar

en: _Import photos from your %s folder
tr: _%s klasörünüzden fotoğrafları içe aktarın

en: _Import photos to:
tr: _Fotoğrafları şunun içine aktar:

en: _Increase
tr: _Derecelendirmeyi arttır

en: _Keep
tr: _Koru

en: _Log in
tr: _Oturum aç

en: _Logout
tr: _Çıkış

en: _Match
tr: _Eşleşen

en: _Match photo aspect ratio
tr: Fotoğraf en-boy oranını _eşleştir

en: _Merge Events
tr: Olayları _Birleştir

en: _Modify original file | _Modify original files
tr[0]: Özgün dosyayı _değiştir

en: _Modify original photo file | _Modify original photo files
tr[0]: Özgün fotoğraf dosyasını _değiştir

en: _Move to Trash
tr: _Çöpe Taşı

en: _Name of search:
tr: _Arama adı:

en: _New
tr: _Yeni

en: _New Event
tr: _Yeni Olay

en: _Next
tr: _Sonraki

en: _Next Photo
tr: _Sonraki Fotoğraf

en: _Normal Size
tr: _Özgün Boyut

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Output photo at:
tr: Dosya çıktısı _konumu:

en: _Password
tr: _Şifre

en: _Password:
tr: _Parola:

en: _Paste Color Adjustments
tr: Renk Düzenlemelerini _Yapıştır

en: _Pattern:
tr: _Şablon:

en: _Photo
tr: _Fotoğraf

en: _Photos
tr: _Fotoğraflar

en: _Pixels:
tr: _Piksel:

en: _Play
tr: _Oynat

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Previous
tr: _Önceki

en: _Previous Photo
tr: _Önceki Fotoğraf

en: _Print
tr: _Baskı

en: _Print…
tr: _Baskı…

en: _Publish
tr: _Yayımla

en: _Quality:
tr: _Kalite:

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Ratings
tr: _Değerlemeler

en: _Red-eye
tr: _Kırmızı-göz

en: _Redo
tr: _Yinele

en: _Refresh
tr: _Yenile

en: _Rejected
tr: _Reddedilmiş

en: _Remember
tr: _Hatırla

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: _Remove From Library
tr: _Kitaplıktan Kaldır

en: _Remove location, camera, and other identifying information before uploading
tr: Yüklemeden önce konum, kamera, ve diğer tanımlayıcı bilgileri _kaldır

en: _Remove location, tag and camera-identifying data before uploading
tr: Yüklemeden önce konum, etiket ve kamera-tanımlayıcı veriyi _kaldır

en: _Rename…
tr: _Yeniden Adlandır…

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: _Report a Problem…
tr: Bir Sorun _Bildir…

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: _Restore
tr: _Geri Getir

en: _Revert
tr: _Ters Döndür

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Save a Copy
tr: Bir Kopya _Kaydet

en: _Scaling constraint:
tr: _Baskı ölçeklendiriliyor:

en: _Search Bar
tr: _Arama Çubuğu

en: _Set Rating
tr: _Derecelendirmeyi Ayarla

en: _Shift photos/videos by the same amount
tr: _Aynı değerde olan fotoğrafları/videoları değiştir

en: _Skip
tr: _Atla

en: _Stop
tr: _Durdur

en: _Stop Import
tr: İçe Aktarmayı _Durdur

en: _Straighten
tr: _Düzleştir

en: _Switch Developer
tr: _Geliştirici Değiştir

en: _Titles
tr: _Başlıklar

en: _Transition effect:
tr: _Geçiş etkisi:

en: _URL of your Piwigo photo library
tr: Piwigo fotoğraf kitaplığı _URL’niz

en: _Undelete
tr: _Silmeyi Geri Al

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: _Unmount
tr: _Ayır

en: _Unrated
tr: _Derecesiz

en: _User name:
tr: _Kullanıcı adı:

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Watch library directory for new files
tr: _Yeni dosyalar için kitaplık dizinini izle

en: a raw photo
tr: işenmemiş (raw) bir fotoğraf

en: a video
tr: bir video

en: access token
tr: erişim simgesi

en: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;facebook;flickr;picasa;youtube;piwigo;
tr: albüm;kamera;kameralar;kırp;düzenle;güzelleştir;dışa aktar;galeri;görüntü;görüntüler;içe aktar;yerleştir;foto;fotoğraflar;fotolar;resim;resimler;fotoğrafçılık;yazdır;baskı;yayımlamak;döndür;paylaş;etiketler;video;facebook;flickr;picasa;youtube;piwigo

en: all
tr: tümü

en: and
tr: ve

en: and higher
tr: ve daha yüksek

en: and lower
tr: ve daha alçak

en: any
tr: herhangi

en: any photo
tr: herhangi bir fotoğraf

en: authentication token
tr: yetkilendirme simgesi

en: background color
tr: arka plan rengi

en: background for transparent images
tr: saydam fotoğraflar için arka plan

en: black
tr: siyah

en: color for solid transparency background
tr: düz saydam arka plan için renk

en: contains
tr: içerir

en: content height
tr: içerik yüksekliği

en: content layout mode
tr: içerik yerleşim kipi

en: content ppi
tr: içeriğin inç başına piksel sayısı

en: content units
tr: içerik birimleri

en: content width
tr: içerik genişliği

en: couldn’t copy %s
    	to %s
tr: %s
    	%s’e kopyalanamadı

en: day | days
tr[0]: gün

en: default blog
tr: öntanımlı blog

en: default publishing service
tr: öntanımlı yayımlama hizmeti

en: default size
tr: öntanımlı boyut

en: default size code
tr: öntanımlı boyut kodu

en: default visibility
tr: öntanımlı görünürlük

en: delay
tr: gecikme

en: directory pattern
tr: dizin yapısı

en: display basic properties
tr: basit özellikleri göster

en: display event comments
tr: olay yorumlarını göster

en: display extended properties
tr: ayrıntılı özellikleri göster

en: display photo comments
tr: fotoğraf yorumlarını göster

en: display photo ratings
tr: fotoğraf puanlarını göster

en: display photo tags
tr: fotoğraf etiketlerini göster

en: display photo titles
tr: fotoğraf başlıklarını göster

en: display search bar
tr: arama çubuğunu göster

en: display sidebar
tr: kenar çubuğunu göster

en: display toolbar
tr: araç çubuğunu göster

en: do not upload tags when uploading to Piwigo
tr: Piwigo’ya yüklerken etiketleri yükleme

en: does not contain
tr: içermez

en: duplicates existing media item
tr: mevcut ortam ögesini çoğaltır

en: enable F-Spot import plugin
tr: F-Spot’tan içe aktarma eklentisini etkinleştir

en: enable facebook publishing plugin
tr: facebook’ta yayımlama eklentisini etkinleştir

en: enable flickr publishing plugin
tr: flickr’a yayımlama eklentisini etkinleştir

en: enable gallery3 publishing plugin
tr: gallery3’de yayımlama eklentisini etkinleştir

en: enable picasa publishing plugin
tr: picasa’ya yayımlama eklentisini etkinleştir

en: enable piwigo publishing plugin
tr: piwigo’da yayımlama eklentisini etkinleştir

en: enable rajce publishing plugin
tr: rajce’de yayımlama eklentisini etkinleştir

en: enable slideshow blinds transition
tr: panjurlar slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: enable slideshow chess transition
tr: satranç tahtası slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: enable slideshow circle transition
tr: daire slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: enable slideshow circles transition
tr: çemberler slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: enable slideshow clock transition
tr: saat slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: enable slideshow crumble transition
tr: ufala slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: enable slideshow fade transition
tr: soldur slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: enable slideshow slide transition
tr: kaydır slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: enable slideshow squares transition
tr: kareler slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: enable slideshow stripes transition
tr: şeritler slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: enable tumblr publishing plugin
tr: tumblr’da yayımlama eklentisini etkinleştir

en: enable yandex publishing plugin
tr: yandex’e yayımlama eklentisini etkinleştir

en: enable youtube publishing plugin
tr: youtube’ta yayımlama eklentisini etkinleştir

en: ends with
tr: ile biter

en: error message:
tr: hata mesajı:

en: export metadata
tr: üstveriyi dışa aktar

en: external modifications
tr: harici düzenlemeler

en: external photo editor
tr: harici fotoğraf düzenleyici

en: external raw editor
tr: harici raw düzenleyici

en: flagged
tr: işaretli

en: format setting, special value
tr: biçim ayarı, özel değer

en: format setting, type value
tr: biçim ayarı, tür değeri

en: has
tr: içerir

en: has no
tr: içermez

en: height of direct-edit window
tr: doğrudan düzenleme penceresinin yüksekliği

en: height of library window
tr: Kitaplık penceresinin yüksekliği

en: hide album
tr: albümü gizle

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: if title is set and comment unset, use title as comment for uploads to Piwigo
tr: eğer başlık ayarlanmış ve bir yorum kaldırılmışsa, Piwigo’ya yüklemelerde başlığı yorum olarak kullan

en: images per page code
tr: sayfa başına resim kodu

en: import directory
tr: içe aktarma dizini

en: in.
tr: inç

en: internal modifications
tr: dahili değişiklikler

en: is
tr: dir

en: is after
tr: sonrakidir

en: is before
tr: öncekidir

en: is between
tr: arasındadır

en: is exactly
tr: tam olarak

en: is not
tr: değildir

en: is not set
tr: ayarlı değil

en: label
tr: etiket

en: last album
tr: son albüm

en: last category
tr: son kategori

en: last permission level
tr: son izin düzeyi

en: last photo size
tr: son fotoğraf boyutu

en: last used import service
tr: son kullanılan içe aktarma hizmeti

en: last used publishing service
tr: son kullanılan yayımlama hizmeti

en: match aspect ratio
tr: en-boy oranını eşleştir

en: maximal size of image
tr: resmin en büyük boyutu

en: maximize direct-edit window
tr: doğrudan düzenleme penceresini büyült

en: maximize library window
tr: kitaplık penceresini büyült

en: minute | minutes
tr[0]: dakika

en: modifications
tr: değişiklikler

en: modified
tr: değiştirilmiş

en: modify original photo files
tr: özgün fotoğraf dosyalarını değiştir

en: none
tr: hiçbiri

en: not flagged
tr: işaretsiz

en: of the following:
tr: aşağıdakilerden:

en: only
tr: yalnızca

en: open album in web browser
tr: albümü tarayıcıda aç

en: or
tr: veya

en: password
tr: şifre

en: period of time
tr: zaman dilimi

en: photo thumbnail scale
tr: fotoğraf küçük resimi ölçeği

en: pin toolbar state
tr: araç çubuğunu sabitleme durumu

en: pixels
tr: piksel

en: pixels per inch
tr: inç başına benek miktarı

en: print titles
tr: başlıkları yazdır

en: rating filter level
tr: puan süzme düzeyi

en: refresh token
tr: simgeyi yenile

en: remember
tr: anımsa

en: remember password
tr: şifreyi anımsa

en: remove sensitive info from uploads
tr: yüklemelerden hassas bilgiyi kaldır

en: second | seconds
tr[0]: saniye

en: seconds
tr: saniye

en: show welcome dialog on startup
tr: başlangıçta karşılama kutusunu göster

en: sidebar divider position
tr: kenar çubuğu bölücüsü konumu

en: sidebar position
tr: kenar çubuğu konumu

en: size selection
tr: boyut seçimi

en: sort event photos ascending
tr: olay fotoğraflarını artan biçimde sırala

en: sort event photos criteria
tr: olay fotoğraflarını sıralama ölçütü

en: sort events ascending
tr: olayları artan biçimde sırala

en: sort library photos ascending
tr: kitaplık fotoğraflarını artan biçimde sırala

en: sort library photos criteria
tr: kitaplık fotoğraflarını sıralama ölçütü

en: starts with
tr: ile başlar

en: titles font
tr: başlıkların yazı tipi

en: token
tr: simge

en: transition delay
tr: geçiş gecikmesi

en: transition effect id
tr: geçiş etkisi kimliği

en: untitled
tr: başlıksız

en: use 24 hour time
tr: 24 saat zamanı kullan

en: use lowercase filenames
tr: küçük harfli dosya adları kullan

en: user i.d.
tr: kullanıcı kimliği

en: user name
tr: kullanıcı adı

en: user token, if remembered.
tr: eğer anımsandıysa, kullanıcı simgesi.

en: username
tr: kullanıcı adı

en: watch library directory for new files
tr: yeni dosyalar için kitaplık dizinini izle

en: white
tr: beyaz

en: width of direct-edit window
tr: doğrudan düzenleme penceresinin genişliği

en: width of library window
tr: kitaplık penceresinin genişliği

en: write metadata to master files
tr: üstveriyi ana dosyalara yaz

en: “%s” isn’t a valid response to an OAuth authentication request
tr: “%s” bir OAuth kimlik doğrulama isteği için geçerli bir yanıt değildir

en: ★+ Rating
tr: ★+ Puan

en: ★★+ Rating
tr: ★★+ Puan

en: ★★★+ Rating
tr: ★★★+ Puan

en: ★★★★+ Rating
tr: ★★★★+ Puan

en: ★★★★★+ Rating
tr: ★★★★★+ Puan

en: ⚫ This website presented identification that belongs to a different website.
tr: ⚫ Bu web sitesi bir başka web sitesine ait olan kimlik sundu.

en: ⚫ This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği güvenilmez çünkü çok düşük şifreleme kullanıyor.

en: ⚫ This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği işlenemedi. Bozulmuş olabilir.

en: ⚫ This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği, kimliği veren güvenilir kuruluş tarafından iptal edilmiş.

en: ⚫ This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği yalnızca ileri tarihler için geçerli. Bilgisayarınızdaki takvimi gözden geçirin.

en: ⚫ This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği güvenmek için çok eski. Bilgisayarınızdaki takvimi gözden geçirin.

en: ⚫ This website’s identification was not issued by a trusted organization.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği güvenilen bir kuruluş tarafından verilmemiş.
