XSANE 0.96 - en to fr translation catalogue (613 entries)

en: (no name)
fr: (sans nom)

en: (none)
fr: (aucun)

en: *** PROGRAM ABORTED ***
fr: *** ARRET DU PROGRAMME ***

en: 16 bit output formats:
fr: Formats de sortie 16 bits:

en: 8 bit output formats:
fr: Formats de sortie 8 bits:

en: About
fr: A propos

en: About XSane
fr: A propos de XSane

en: About translation
fr: Concernant la traduction

en: Accept
fr: Accepter

en: Access to resource has been denied
fr: Accès à la ressource refusé

en: Acquire preview
fr: Acquisition de l'aperçu

en: Acquire preview scan <Alt-p>
fr: Acquisition de l'aperçu <Alt-p>

en: Add medium definition
fr: Nouveau support

en: Add printer
fr: Ajouter une imprimante

en: Add selected preview area to batch list
fr: Ajoute la sélection de la prévisualisation à la liste

en: Add selection for batch scan
fr: Ajouter la sélection pour la numérisation par lots

en: Add selection to list
fr: Ajouter la sélection à la liste

en: Additional gamma value for blue component for photocopy
fr: Gamma additionnel pour la composante bleue pour la photocopie

en: Additional gamma value for green component for photocopy
fr: Gamma additionnel pour la composante verte pour la photocopie

en: Additional gamma value for photocopy
fr: Gamma additionnel pour la photocopie

en: Additional gamma value for red component for photocopy
fr: Gamma additionnel pour la composante rouge pour la photocopie

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Agfa negative
fr: Négatif Agfa

en: Agfa negative HDC 100
fr: Négatif Agfa HDC 100

en: Agfa negative XRG 200-4
fr: Négatif Agfa XRG 200-4

en: Apply
fr: Appliquer

en: Area name:
fr: Nom de l'aire:

en: Aspect ratio of selection
fr: Proportions de la sélection

en: Attachments:
fr: Pièces attachées:

en: Authentificate at POP3 server before sending mail
fr: S'authentifier au près du serveur POP3 avant d'envoyer le message

en: Authorization required for
fr: Autorisation requise pour

en: Autoadjust gamma, brightness and contrast <Ctrl-e>
fr: Ajuste automatiquement gamma, luminosité et contraste <Ctrl-e>

en: Autocorrect colors
fr: Correction automatique des couleurs

en: Autoenhance gamma
fr: Correction gamma automatique

en: Automatic Document Feeder Modus:
fr: Chargeur automatique de documents:

en: Autoraise scanarea
fr: Affichage automatique de l'aire de numérisation

en: Autoselect scanarea
fr: Sélection automatique de l'aire de numérisation

en: Available backends
fr: Backends disponibles

en: Available devices:
fr: Périphériques disponibles:

en: Backend doc
fr: Doc backend

en: Backend requests plain-text password
fr: Mot de passe pour les requêtes du backend

en: Backend sends more image data than it defined in parameters
fr: Le backend envoie plus de données image que défini dans les paramètres

en: Bind scale
fr: Garder à l'échelle

en: Bit depth 16 bits/color is not supported for this output format.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
fr: La définition 16 bits/couleur n'est pas supportée par ce format de sortie.
    Voulez-vous réduire la définition à 8 bits/couleur ?

en: Bit depth:
fr: Nombre de bits:

en: Blur
fr: Flou

en: Blur image
fr: Adoucir l'image

en: Blur radius:
fr: Niveau de flou:

en: Bluring image
fr: Flou de l'image...

en: Bottom offset
fr: Marge inférieure

en: Bottom offset from the edge of the paper to the printable area
fr: Marge entre le bord inférieur du papier et l'aire imprimable en mm

en: Bottom offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
fr: Marge entre le bord inférieur du papier et l'aire imprimable pour les fichiers PostScript

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browse for image filename
fr: Parcourir pour un nom d'image

en: Browse for temporary directory
fr: Parcourir pour un répertoire temporaire

en: CCITT 1D Huffman compression
fr: Compression CCITT 1D Huffman

en: CCITT Group 3 Fax compression
fr: Compression CCITT Group 3 Fax

en: CCITT Group 4 Fax compression
fr: Compression CCITT Group 4 Fax

en: Can't handle depth
fr: Ne supporte pas le mode

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel preview
fr: Annuler l'aperçu

en: Cancel preview scan <Alt-ESC>
fr: Annuler l'aperçu <Alt-ESC>

en: Cancel scan <ESC>
fr: Annuler la numérisation <ESC>

en: Change directory
fr: Changer de répertoire

en: Change gamma value when autoenhancement button is pressed
fr: Change la valeur gamma quand le bouton d'optimisation auto est pressé

en: Child process error
fr: Erreur de processus enfant

en: Click at position to zoom to
fr: Cliquez à la posisiton désirée du zoom

en: Clone
fr: Cloner

en: Clone image
fr: Cloner l'image

en: Cloning image
fr: Clonage de l'image...

en: Close
fr: Fermer

en: Color resolution (dpi):
fr: Résolution en mode couleur (dpi):

en: Command:
fr: Commande:

en: Compression if image is saved as png
fr: Compression si l'image est enregistrée en png

en: Compression type if 16 bit image is saved as tiff
fr: Type de compression si une image 16 bit est enregistrée en tiff

en: Compression type if 8 bit image is saved as tiff
fr: Type de compression si une image 8 bit est enregistrée en tiff

en: Compression type if lineart image is saved as tiff
fr: Type de compression si l'image trait est enregistrée en tiff

en: Continue at your own risk
fr: Continuer à vos propres risques

en: Converting image
fr: Conversion de l'image...

en: Copy
fr: Copier

en: Copy number option:
fr: Nombre de copies:

en: Could not create faxproject
fr: Ne peut créer un projet fax

en: Could not create filenames for preview files
fr: Ne peut pas créer de noms de fichiers pour les fichiers de prévisualisation

en: Could not create secure file (may be a link does exist):
fr: Ne peut créer un fichier sécurité (peut-être qu'un lien existe déja):

en: Could not create temporary file
fr: Ne peut créer de fichier temporaire

en: Could not create temporary preview files
fr: Ne peut pas créer de fichiers temporaires de prévisualisation

en: Create project
fr: Créer un projet

en: DIN A3 land.
fr: DIN A3 paysage

en: DIN A3 port.
fr: DIN A3 portrait

en: DIN A4 land.
fr: DIN A4 paysage

en: DIN A4 port.
fr: DIN A4 portrait

en: DIN A5 land.
fr: DIN A5 paysage

en: DIN A5 port.
fr: DIN A5 portrait

en: Define Keyword that is used to mark progress information
fr: Définissez un mot clé à utiliser pour marquer l'information de progression

en: Define a name for the selection of this definition
fr: Entrez un nom pour cette définition

en: Define if the ocr program supports gui progress pipe
fr: Définissez si le programme d'OCR supporte un pipe GUI de progression

en: Define image position for printing
fr: Définit la position de l'image pour l'impression

en: Define the way XSane shall handle the threshold option
fr: Défini la manière dont XSane doit gérer l'option seuil

en: Delete active medium
fr: Efface la définition du support

en: Delete image
fr: Effacer l'image

en: Delete item
fr: Effacer un objet

en: Delete page
fr: Effacer la page

en: Delete preview image cache
fr: Effacer le cache de l'aperçu

en: Delete printer
fr: Enlever une imprimante

en: Delete project
fr: Effacer un projet

en: Delete selected area from batch list
fr: Supprime l'aire sélectionnée de la liste

en: Despeckle
fr: Déparasitage

en: Despeckle image
fr: Déparasiter l'image

en: Despeckle radius:
fr: Niveau de déparasitage:

en: Despeckling image
fr: Déparasitage de l'image...

en: Device busy
fr: Périphérique occupé

en: Device:
fr: Périphérique:

en: Directory permissions
fr: Permissions du répertoire

en: Disable gimp preview gamma
fr: Désactive l'aperçu gamma de Gimp

en: Disable preview gamma when XSane runs as gimp plugin
fr: Désactive l'aperçu gamma quand XSane fonctionne comme un plugin Gimp

en: Discard all images
fr: Abandonner toutes les images

en: Discard image
fr: Abandonner l'image

en: Display
fr: Affichage

en: Display mode: show histogram with lines instead of pixels <Alt-m>
fr: Affiche l'histogramme avec des lignes à la place des points <Alt-m>

en: Do color correction after preview scan has finished
fr: Corrige les couleurs une fois la prévisualisation terminée

en: Do not close
fr: Ne pas fermer

en: Document feeder jammed
fr: Chargeur de documents bloqué

en: Document feeder out of documents
fr: Chargeur de documents vide

en: Edit
fr: Edition

en: Edit image
fr: Editer l'image

en: Edit medium definition
fr: Editer la définition du support

en: Email
fr: e-mail

en: Email text:
fr: Texte de l'e-mail:

en: Email:
fr: e-mail:

en: Empty batch list
fr: Vide la liste

en: End User License Agreement
fr: Contrat d'utilisateur

en: End of file reached
fr: Fin de fichier atteinte

en: Enhanced image
fr: Image améliorée

en: Enhancement
fr: Optimisation

en: Enter command to be executed in copy mode (e.g. "lpr")
fr: Entrez la commande à exécuter en mode copie (par ex.: "lpr")

en: Enter command to be executed in fax mode
fr: Entrez la commande à exécuter en mode fax

en: Enter command to be executed to display helpfiles, must be a html-viewer!
fr: Entrez la commande a exécuter pour afficher les fichiers d'aide ; doit être capable de lire du html !

en: Enter command to be executed to view a fax
fr: Entrez la commande à être exécutée pour voir un fax

en: Enter command to be executed to view a mail image
fr: Entrez la commande à être exécutée pour voir une image e-mail

en: Enter command to start ocr program
fr: Entrez la commande pour lancer le programme d'OCR

en: Enter email address
fr: Entrez l'adresse e-mail

en: Enter name for new medium definition
fr: Entrez un nom pour la définition du support

en: Enter name for new preset area
fr: Entrez un nom pour la présélection

en: Enter name of fax project
fr: Entrez le nom du projet fax

en: Enter name of mail project
fr: Entrez le nom du projet e-mail

en: Enter new name for faxpage
fr: Entrez le nouveau nom pour la page de fax

en: Enter new name for mail image
fr: Entrez le nouveau nom pour l'image du message

en: Enter new name for medium definition
fr: Entrez un nom pour la définition du support

en: Enter new name for preset area
fr: Entrez un nom pour la présélection

en: Enter option for copy numbers
fr: Entrez l'option du nombre de copies

en: Enter option of the ocr program to define input file
fr: Entrez l'option du programme d'OCR pour définir un fichier d'entrée

en: Enter option of the ocr program to define output file
fr: Entrez l'option du programme d'OCR pour définir un fichier de sortie

en: Enter option of the ocr program to define output filedescripor in GUI mode
fr: Entrez l'option du programme d'OCR pour définir un fichier descripteur de sortie en mode GUI

en: Enter option to specify fine mode (high resolution)
fr: Entrez l'option à spécifier au mode fin (haute résolution)

en: Enter option to specify normal mode (low resolution)
fr: Entrez l'option à spécifier au mode normal (basse résolution)

en: Enter option to specify postscript files following
fr: Entrez l'option à spécifier aux fichiers PostScript

en: Enter option to specify receiver
fr: Entrez l'option à spécifier au destinataire

en: Enter receiver phone number or address
fr: Entrez le numéro de tél. ou l'adresse du destinataire

en: Enter subject of email
fr: Entrez le sujet de l'e-mail

en: Error
fr: Erreur

en: Error during device I/O
fr: Erreur d'I/O sur le périphérique

en: Error during read:
fr: Erreur pendant la lecture

en: Error during save:
fr: Erreur pendant la sauvegarde

en: Error obtaining option count
fr: Erreur de l'option 'count'

en: Error reading mailproject
fr: Erreur de lecture du projet d'e-mail

en: Error while loading device settings:
fr: Erreur lors du chargement des paramètres du périphérique

en: Failed to allocate image memory:
fr: Erreur d'allocation de mémoire pour l'image

en: Failed to change working directory to
fr: Impossible de changer le répertoire de travail en:

en: Failed to create file:
fr: Erreur de création de fichier

en: Failed to determine home directory:
fr: Impossible de déterminer le répertoire personnel:

en: Failed to execute documentation viewer:
fr: Erreur d'exécution de la visionneuse de documentation

en: Failed to execute fax command:
fr: Erreur d'exécution de la commande de fax:

en: Failed to execute fax viewer:
fr: Erreur d'exécution de la visionneuse de fax

en: Failed to execute mail image viewer:
fr: Erreur d'exécution de la visionneuse d'image:

en: Failed to execute netscape!
fr: Echec de l'exécution de Netscape

en: Failed to execute ocr command:
fr: Erreur d'exécution de la commande OCR:

en: Failed to execute printercommand:
fr: Echec de l'exécution de la commande d'impression

en: Failed to get parameters:
fr: Echec lors du chargement des paramètres

en: Failed to obtain value of option
fr: Echec de l'obtention de la valeur de l'option

en: Failed to open
fr: Echec de l'ouverture

en: Failed to open device
fr: Erreur d'ouverture du périphérique

en: Failed to open pipe for executing printercommand
fr: Echec lors de l'ouverture du pipe pour exécuter la commande d'impression

en: Failed to set value of option
fr: Echec du changement de la valeur de l'option

en: Failed to start scanner:
fr: Echec du démarrage du scanner

en: Fax
fr: Faxer

en: Fax is queued
fr: Fax en queue

en: Fax project changed
fr: Projet de fax modifié

en: Fax project created
fr: Projet de fax créé

en: Fax project not created
fr: Projet de fax non créé

en: File
fr: Fichier

en: File %s already exists
fr: Le fichier %s existe déja

en: File %s does not exist
fr: Le fichier %s n'existe pas

en: File %s is not a postscript file
fr: Le fichier %s n'est pas un fichier PostScript

en: File:
fr: Fichier:

en: Filename counter length
fr: Longueur du compteur de noms de fichiers

en: Filename counter underrun
fr: Repositionnement du compteur de noms de fichiers

en: Filename for scanned image
fr: Nom de fichier pour l'image numérisée

en: Filename too long
fr: Nom de fichier trop long

en: Filters
fr: Filtres

en: Fine mode
fr: Mode fin

en: Fine mode option:
fr: Option du mode fin:

en: From entry not accepted
fr: Champ from refusé

en: From:
fr: De:

en: Front-end to the SANE interface
fr: Front-end pour l'interface SANE

en: Fuji negative
fr: Négatif Fuji

en: Full color range
fr: Pleine échelle couleur

en: GIMP can't handle depth %d bits/color
fr: GIMP ne supporte pas la profondeur %d bits/color

en: GIMP support missing
fr: le support pour GIMP est manquant

en: GPL - the license
fr: GPL - La Licence

en: GUI output-fd option:
fr: Option GUI output-fd:

en: Gamma correction by:
fr: Correction gamma par:

en: Gamma curve
fr: Courbe gamma

en: Gamma input depth:
fr: Valeur gamma d'entrée:

en: Gamma output depth:
fr: Valeur gamma de sortie:

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Gimp does not support depth 16 bits/color.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
fr: Gimp ne supporte pas la définition 16 bits/couleur.
    Voulez-vous réduire la définition à 8 bits/couleur ?

en: Grayscale resolution (dpi):
fr: Résolution en mode niveaux de gris (dpi):

en: HTML mail
fr: e-mail HTML

en: Height
fr: Longueur

en: Height of paper for postscript files
fr: Longueur du papier pour les fichiers PostScript

en: Height of printable area
fr: Longueur de la zone imprimable

en: Help
fr: Aide

en: Helpfile viewer (HTML):
fr: Visionneuse de fichiers d'aide (HTML):

en: Histogram
fr: Histogramme

en: Homepage:
fr: Page d'accueil:

en: IP Address or Domain name of POP3 server
fr: Adresse IP ou nom de domaine du serveur POP3

en: IP Address or Domain name of SMTP server
fr: Adresse IP ou nom de domaine du serveur SMTP

en: If filename counter is automatically increased, used numbers are skipped
fr: Si un compteur de noms de fichiers est utilisé, les nombres déjà utilisés sont évités

en: If scanner sends image with 16 bits/color save image with 8 bits/color
fr: Si le scanner envoie une image en 16 bits/couleur, sauver l'image en 8 bits/couleur

en: Image-file permissions
fr: Permissions du fichier-image

en: Inputfile option:
fr: Option de fichier d'entrée:

en: Insert file
fr: Insérer un fichier

en: Invalid argument
fr: Argument invalide

en: Invalid parameters.
fr: Paramètres non valides

en: JPEG DCT compression
fr: Compression JPEG DCT

en: JPEG image quality
fr: Qualité d'image JPEG

en: Kodak negative
fr: Négatif Kodak

en: Konica negative
fr: Négatif Konica

en: Konica negative VX 100
fr: Négatif Konica VX 100

en: LIBJPEG reports error
fr: LIBJPEG a reporté une erreur

en: LIBPNG reports error
fr: LIBPNG a reporté une erreur

en: LIBTIFF reports error
fr: LIBTIFF a reporté une erreur

en: Left offset
fr: Marge gauche

en: Left offset from the edge of the paper to the printable area
fr: Marge entre le bord gauche du papier et l'aire imprimable

en: Left offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
fr: Marge entre le bord gauche du papier et l'aire imprimable pour les fichiers PostScript

en: Length unit
fr: Unité de longueur

en: Lineart resolution (dpi):
fr: Résolution en mode trait (dpi):

en: Load batch list
fr: Charge la liste

en: Load device settings
fr: Charger les paramètres du périphérique

en: Loaded backend:
fr: Backend chargé:

en: Mail
fr: Message

en: Mail data not accepted
fr: Données d'e-mail refusées

en: Mail has been sent
fr: Message envoyé

en: Mail image filetype:
fr: Type d'image pour l'e-mail

en: Mail is sent in html mode, place image with: <IMAGE>
fr: Message envoyé en mode html, placer l'image avec: <IMAGE>

en: Mail project changed
fr: Projet d'e-mail modifié

en: Mail project created
fr: Projet d'e-mail créé

en: Mail project not created
fr: Projet d'e-mail non créé

en: Main window size fixed
fr: Taille de la fenêtre principale fixe

en: Medium Name:
fr: Nom du support:

en: Minimum length of counter in filename
fr: Longueur minimale du compteur de noms de fichiers

en: Mirror -
fr: Mirroir -

en: Mirror image at horizontal axis
fr: Effet mirroir à axe horizontal

en: Mirror image at vertical axis
fr: Effet mirroir à axe vertical

en: Mirror |
fr: Mirroir |

en: Mirroring image
fr: Mirroir de l'image...

en: Model:
fr: Modèle:

en: Move item down
fr: Déplacer l'objet vers le bas

en: Move item up
fr: Déplacer l'objet vers le haut

en: Multiplier to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
fr: Multiplicateur pour rendre l'échelle de seuil de XSane et du scanner les mêmes

en: Name of grayscale scanmode:
fr: Nom du mode de numérisation en niveaux de gris:

en: Name:
fr: Nom:

en: Negative: Invert colors for scanning negatives <Ctrl-n>
fr: Négatif: Inverse les couleurs pour la numérisation de négatifs <Ctrl-n>

en: No devices available
fr: Aucun périphérique disponible

en: No output format given
fr: Pas de format de sortie donné

en: Normal mode option:
fr: Option du mode normal:

en: Not accept
fr: Refuser

en: OCR - save as text
fr: OCR - Sauver au format texte

en: OCR Command:
fr: Commande OCR:

en: OCR in progress
fr: OCR en cours...

en: Offset to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
fr: Décalage pour rendre l'échelle de seuil de XSane et du scanner les mêmes

en: Operation not supported
fr: Opération non supportée

en: Operation was cancelled
fr: Opération annulée

en: Optical Character Recognition
fr: Reconnaissance Optique de Caractères

en: Option has empty name (NULL).
fr: L'option a un nom vide (NULL).

en: Out of memory
fr: Dépassement de mémoire

en: Outputfile option:
fr: Option de fichier de sortie:

en: Overwrite
fr: Ecraser

en: Overwrite warning
fr: Avertissement en cas d'écrasement

en: PNG image compression
fr: Compression des images PNG

en: POP3 authentification
fr: Authentification POP3

en: POP3 connection failed
fr: Echec de la connexion POP3

en: POP3 login failed
fr: Echec du login POP3

en: POP3 password:
fr: Mot de passe POP3:

en: POP3 port:
fr: Port POP3:

en: POP3 server:
fr: Serveur POP3:

en: POP3 user:
fr: Utilisateur POP3:

en: Packing image
fr: Compression de l'image...

en: Password :
fr: Mot de passe:

en: Password file (%s) is insecure, use permission x00
fr: Le fichier de mot de passe (%s) n'est pas sur, utilisez des droits x00

en: Password transmission is secure
fr: La transmission de mot de passe est sure

en: Path to temp directory
fr: Chemin du répertoire temporaire

en: Pick black point
fr: Choisissez un point noir

en: Pick gray point
fr: Choisissez un point gris

en: Pick white point
fr: Choisissez un point blanc

en: Possible reasons:
    1) There really is no device that is supported by SANE
    2) Supported devices are busy
    3) The permissions for the device file do not allow you to use it - try as root
    4) The backend is not loaded by SANE (man sane-dll)
    5) The backend is not configured correct (man sane-"backendname")
    6) Possibly there is more than one SANE version installed
fr: Raisons possibles:
    1) Il n'y a aucun périphérique supporté par SANE
    2) Les périphériques supportés sont occupés
    3) Les permissions du fichier périphérique à utiliser sont mal définies - essayez en tant que root
    4) Le backend n'est pas chargé par SANE (man sane-dll)
    5) Le backend n'est pas configuré correctement (man sane-"nom-du-backend"
    6) Il y a peut-être plusieurs versions de SANE installées

en: Postscriptfile option:
fr: Option de fichier PostScript:

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preselect scanarea
fr: Présélection de l'aire de numérisation

en: Preset area:
    To add new area or edit an existing area use contect menu (right mouse button).
fr: Aire de présélection: 
    Pour ajouter une nouvelle aire ou éditer une aire existante, utilisez le menu contextuel (bouton droit de la souris).

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview cannot handle bit depth
fr: La prévisualisation ne supporte pas le mode

en: Preview gamma blue:
fr: Gamma bleu de l'aperçu:

en: Preview gamma green:
fr: Gamma vert de l'aperçu:

en: Preview gamma red:
fr: Gamma rouge de l'aperçu:

en: Preview gamma:
fr: Gamma de l'aperçu:

en: Preview oversampling:
fr: Suréchantillonage de prévisualisation:

en: Preview pipette range
fr: Plage de la pipette de l'aperçu

en: Printer gamma blue:
fr: Gamma bleu de l'imprimante:

en: Printer gamma green:
fr: Gamma vert de l'imprimante:

en: Printer gamma red:
fr: Gamma rouge de l'imprimante:

en: Printer gamma value:
fr: Gamma de l'imprimante:

en: Printer selection:
fr: Sélection de l'imprimante:

en: Problems?
fr: Problèmes?

en: Progress keyword:
fr: Message de progression:

en: Project status:
fr: Statut du projet:

en: Quality in percent if image is saved as jpeg or tiff with jpeg compression
fr: Qualité en pourcentage si l'image est enregistrée en jpeg ou tiff avec compression jpeg

en: Queueing Fax
fr: Mise en queue du fax

en: Quit
fr: Quitter

en: RGB default: Set enhancement values for red, green and blue to default values <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     brightness = 0
     contrast = 0
fr: Défaults RGB: Place les optimisations pour le rouge, vert et bleu à leurs valeurs par défaut <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     luminosité = 0
     contraste = 0

en: Raw image
fr: Image brute

en: Receiver entry not accepted
fr: Champ destinataire refusé

en: Receiver option:
fr: Option de réception:

en: Receiving %s data
fr: Réception des données %s...

en: Recent values:
fr: Valeurs récentes:

en: Reduce
fr: Réduire

en: Reduce 16 bit image to 8 bit
fr: Réduire une image 16 bit en 8 bit

en: Rename area
fr: Renomme l'aire

en: Rename image
fr: Renommer l'image

en: Rename item
fr: Renommer un objet

en: Rename page
fr: Renommer la page

en: Reply to:
fr: Répondre à:

en: Resolution with which color images are printed and saved in postscript
fr: Résolution avec laquelle les images en couleur doivent être enregistrées et imprimées en PostScript

en: Resolution with which grayscale images are printed and saved in postscript
fr: Résolution avec laquelle les images en niveaux de gris doivent être enregistrées et imprimées en PostScript

en: Resolution with which lineart images are printed and saved in postscript
fr: Résolution avec laquelle les images trait doivent être enregistrées et imprimées en PostScript

en: Resolution:
fr: Résolution:

en: Restore enhancement values from preferences <Ctrl-r>
fr: Restaure les optimisations des préférences <Ctrl-r>

en: Rossmann negative HR 100
fr: Négatif Rossman HR 100

en: Rotate 180
fr: Rotation à 180°

en: Rotate 270
fr: Rotation à 270°

en: Rotate 90
fr: Rotation à 90°

en: Rotate image 180 degree
fr: Rotation à 180° de l'image

en: Rotate image 270 degree
fr: Rotation à 270° de l'image

en: Rotate image 90 degree
fr: Rotation à 90° de l'image

en: Rotate postscript
fr: Rotation PostScript

en: Rotate preview and scan
fr: Pivote l'aperçu et la numérisation

en: Rotating image
fr: Rotation de l'image...

en: SMTP connection failed
fr: Echec de la connexion SMTP

en: SMTP port:
fr: Port SMTP:

en: SMTP server:
fr: Serveur SMTP:

en: Sane major version number mismatch!
fr: Incohérence dans le numéro de version majeur de Sane!

en: Sane version:
fr: Version de Sane:

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save 16bit pnm in ascii format
fr: Sauver l'image pnm 16 bit en format ascii

en: Save batch list
fr: Sauve la liste

en: Save device dependant preferences in default file at exit of xsane
fr: Enregister les paramètres du scanner dans le fichier par défaut en quittant XSane

en: Save device preferences at exit
fr: Sauver les paramètres du périphérique en quittant

en: Save device settings
fr: Enregistrer les paramètres du périphérique

en: Save image
fr: Sauver l'image

en: Saving image
fr: Sauvegarde de l'image...

en: Scale
fr: Redimensioner

en: Scale and Spinbutton
fr: Echelle et bouton de rotation

en: Scale factor
fr: Facteur d'échelle

en: Scale image
fr: Redimensionner l'image

en: Scale image to height [in pixel]
fr: Mettre l'image à l'échelle de la hauteur [en pixels]

en: Scale image to width [in pixel]
fr: Mettre l'image à l'échelle de la largeur [en pixels]

en: Scaling image
fr: Redimensionnement de l'image...

en: Scan
fr: Numériser

en: Scan batch list
fr: Numériser la liste

en: Scan selected area
fr: Numériser l'aire sélectionnée

en: Scanmode:
fr: Mode de numérisation:

en: Scanned pages:
fr: Pages numérisées:

en: Scanner and backend:
fr: Scanner et backend:

en: Scanner cover is open
fr: Le capot du scanner est ouvert

en: Scanner output depth:
fr: Mode du scanner:

en: Scanning
fr: Numérisation...

en: Scantips
fr: Conseils de numérisation

en: Scrollbar and Spinbutton
fr: Barre de défilement et bouton de rotation

en: Select definition to change
fr: Choisissez la définition à changer

en: Select filetype for image attachments
fr: Sélectionnez le type de fichier pour les attachements

en: Select grayscale scanmode. This scanmode is used for lineart preview scan when transformation from grayscale to lineart is enabled
fr: Sélection du mode de numérisation en niveaux de gris. Ce mode de numérisation est utilisé pour la prévisualisation en mode trait quand la tranformation des niveaux de gris en mode trait est activée.

en: Select how a range is displayed
fr: Sélectionnez la manière dont la plage est affichée

en: Select output filename for OCR text file
fr: Choisissez le nom du fichier texte OCR

en: Select printerdefinition <Shift-F1/F2/...>
fr: Sélectionne l'imprimante <Shift-F1/F2/...>

en: Select scanarea after preview scan has finished
fr: Sélectionne l'aire de numérisation une fois la prévisualisation terminée

en: Select scansource for Automatic Document feeder. If this scansource is selected XSane scans until "out of paper" or error.
fr: Sélectionnez la source de numérisation pour le chargeur automatique de documents. Dans ce mode, XSane numérisera jusqu'à l'obtention d'un signal "plus de papier" ou d'une erreur.

en: Select source medium type.
    To rename, reorder or delete an entry use context menu (right mouse button).
    To create a medium enable the option edit medium definition in preferences menu.
fr: Choisissez le type de support à utiliser.
    Pour renommer, réarranger ou effacer une entrée, utilisez le menu contextuel (bouton droit de la souris).
    Pour créer un support, activez l'option éditer la définition du support dans le menu préférences.

en: Select visible area
fr: Sélectionne l'aire visible

en: Send fax with high vertical resolution (196 lpi instead of 98 lpi)
fr: Envoie un fax avec une résolution verticale élevée (196 lpi à la place de 98 lpi)

en: Send fax: no receiver defined
fr: Envoi fax: pas de destinataire définit

en: Send project
fr: Envoyer un projet

en: Sending mail
fr: Envoi du message

en: Set brightness
fr: Change la luminosité

en: Set brightness for blue component
fr: Change la luminosité pour la composante bleue

en: Set brightness for green component
fr: Change la luminosité pour la composante verte

en: Set brightness for red component
fr: Change la luminosité pour la composante rouge

en: Set contrast
fr: Change le contraste

en: Set contrast for blue component
fr: Change le contraste pour la composante bleue

en: Set contrast for green component
fr: Change le contraste pour la composante verte

en: Set contrast for red component
fr: Change le contraste pour la composante rouge

en: Set default enhancement values <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    brightness = 0
    contrast = 0
fr: Place les optimisations à leurs valeurs par défaut <Ctrl-0>:
     gamma = 1.0
     luminosité = 0
     contraste = 0

en: Set gamma correction value for blue component of preview image
fr: Change la correction gamma de la composante bleue pour l'image de l'aperçu

en: Set gamma correction value for green component of preview image
fr: Change la correction gamma de la composante verte pour l'image de l'aperçu

en: Set gamma correction value for preview image
fr: Change la correction gamma pour l'image de l'aperçu

en: Set gamma correction value for red component of preview image
fr: Change la correction gamma de la composante rouge pour l'image de l'aperçu

en: Set gamma value
fr: Change la valeur gamma

en: Set gamma value for blue component
fr: Change le gamma pour la composante bleue

en: Set gamma value for green component
fr: Change le gamma pour la composante verte

en: Set gamma value for red component
fr: Change le gamma pour la composante rouge

en: Set number of copies
fr: Entrez le nombre de copies

en: Set program defaults for:
fr: Options par défaut pour:

en: Set scan resolution
fr: Change la résolution de numérisation

en: Set scan resolution for x direction
fr: Change la résolution horizontale de numérisation

en: Set scan resolution for y direction
fr: Change la résolution verticale de numérisation

en: Set threshold
fr: Change le seuil

en: Set zoomfactor
fr: Change le facteur de zoom

en: Set zoomfactor for x direction
fr: Change le facteur de zoom horizontal

en: Set zoomfactor for y direction
fr: Change le facteur de zoom vertical

en: Setup
fr: Configuration

en: Show EULA
fr: Afficher EULA

en: Show advanced options
fr: Options avancées

en: Show batch scan
fr: Numérisation par lots

en: Show gamma curve
fr: Courbe gamma

en: Show histogram
fr: Histogramme

en: Show histogram of blue component <Alt-b>
fr: Affiche l'histogramme de la composante bleue <Alt-b>

en: Show histogram of green component <Alt-g>
fr: Affiche l'histogramme de la composante verte <Alt-g>

en: Show histogram of intensity/gray <Alt-i>
fr: Affiche l'histogramme de l'intensité/gris <Alt-i>

en: Show histogram of red component <Alt-r>
fr: Affiche l'histogramme de la composante rouge <Alt-r>

en: Show image
fr: Afficher l'image

en: Show license (GPL)
fr: Afficher la licence (GPL)

en: Show logarithm of pixelcount <Alt-l>
fr: Affiche le logarithme du nombre de points <Alt-l>

en: Show page
fr: Afficher la page

en: Show preview
fr: Aperçu

en: Show range as:
fr: Afficher la plage comme:

en: Show resolution list
fr: Afficher la liste des résolutions

en: Show standard options
fr: Options standard

en: Show tooltips
fr: Bulles d'aide

en: Size %d x %d pixel, %d bit/color, %d colors, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s
fr: Taille %d x %d points, %d bit/couleur, %d couleurs, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s

en: Size:
fr: Taille:

en: Skip existing filenames
fr: Sauter les noms de fichiers existants

en: Slide
fr: Dia

en: Slider (Scale)
fr: Dia (Echelle)

en: Slider (Scrollbar)
fr: Dia (Barre de défilement)

en: Spinbutton
fr: Bouton de rotation

en: Standard negative
fr: Négatif standard

en: Standard options
fr: Options standard

en: Standard options window (lineart)
fr: Fenêtre d'options standard (mode trait)

en: Start scan <Ctrl-Enter>
fr: Numériser <Ctrl-Enter>

en: Start up graphical user interface to access SANE (Scanner Access Now Easy) devices.
    
    The format of [DEVICE] is backendname:devicefile (e.g. umax:/dev/scanner).
    [OPTION]... can be a combination of the following items:
     -h, --help                   display this help message and exit
     -v, --version                print version information
     -l, --license                print license information
    
     -d, --device-settings file   load device settings from file (without ".drc")
    
     -V, --viewer                 start with viewer-mode active (default)
     -s, --save                   start with save-mode active
     -c, --copy                   start with copy-mode active
     -f, --fax                    start with fax-mode active
     -m, --mail                   start with mail-mode active
     -n, --no-mode-selection      disable menu for XSane mode selection
    
     -F, --Fixed                  fixed main window size (overwrite preferences value)
     -R, --Resizeable             resizable, scrolled main window (overwrite preferences value)
    
     -p, --print-filenames        print image filenames created by XSane
     -N, --force-filename name    force filename and disable user filename selection
    
     --display X11-display        redirect output to X11-display
     --no-xshm                    do not use shared memory images
     --sync                       request a synchronous connection with the X11 server
fr: Démarre l'interface graphique pour accéder aux périphériques de SANE (Scanner Access Now Easy).
    
    Le format de [PERIPHERIQUE] est : nom_du_backend:fichier_périphérique
    (ex : umax:/dev/scanner).
    [OPTION]... peut être une des combinaisons suivantes :
    
    -h, --help                   affiche ce message d'aide et quitte
    -v, --version                donne des informations sur la version
    -l, --license                affiche des informations sur la licence
    
    -d, --device-settings file   charge la configuration d'un périphérique à
                                 partir d'un fichier (sans ".drc")
    
    -V, --viewer                 démarre en mode visionneuse (défaut)
    -s, --save                   démarre en mode sauvegarde
    -c, --copy                   démarre en mode copie
    -f, --fax                    démarre en mode fax
    -m, --mail                   start with mail-mode active
    -n, --no-mode-selection      désactive le menu de sélection de mode
    
    -M, --Medium-calibration     active le mode de calibration de media
    
    -F, --Fixed                  fixe la taille de la fenêtre principale (sans
                                 tenir compte des préférences)
    -R, --Resizeable             taille de la fenêtre principale variable (sans
                                 tenir compte des préférences)
    -p, --print-filenames        affiche le nom des images créées par XSane
    -N, --force-filename name    force le nom de fichier et désactive la sélection
                                 utilisateur
    --display affichage-X11      redirige l'affichage vers un autre affichage X11
    --no-xshm                    n'utilise pas la mémoire partagée
    --sync                       demande une connexion synchrone avec le serveur X

en: Step
fr: Pas

en: Store active enhancement values to preferences <Ctrl-+>
fr: Enregistre les optimisations actives dans les préférences <Ctrl-+>

en: Store medium
fr: Enregistre la définition du support

en: Store medium definition
fr: Enregister la définition du support

en: Success
fr: Succès

en: TIFF 16 bit image compression
fr: Compression des images TIFF 16 bit

en: TIFF 8 bit image compression
fr: Compression des images TIFF 8 bit

en: TIFF lineart image compression
fr: Compression des images TIFF mode trait

en: Temporary directory
fr: Répertoire temporaire

en: The scanner's maximum threshold level in %
fr: Le niveau de seuil maximum du scanner en %

en: The scanner's minimum threshold level in %
fr: Le niveau de seuil minimum du scanner en %

en: There are %d unsaved images
fr: Il y a %d images non sauvées

en: This function provides access to scanners and other image acquisition devices through the SANE (Scanner Access Now Easy) interface.
fr: Cette fonction permet l'accès aux scanners et autres périphériques d'acquisition d'images à travers SANE (Scanner Access Now Easy)

en: This is a backend bug. Please inform the author of the backend!
fr: Bug du backend. Veuillez informer l'auteur du backend !

en: Threshold maximum:
fr: Seuil maximum:

en: Threshold minimum:
fr: Seuil minimum:

en: Threshold multiplier:
fr: Multiplicateur de seuil:

en: Threshold offset:
fr: Décalage de seuil:

en: Threshold option:
fr: Option seuil:

en: Top left:
fr: Supérieur gauche:

en: Transfering image
fr: Transfert de l'image...

en: Translation:
fr: Traduction:

en: Turns on automatic mode
fr: Actionne le mode automatique

en: Type of image format, the suitable filename extension is automatically added to the filename
fr: Type de format d'image, l'extension de nom de fichier correspondante est automatiquement ajoutée

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo last change
fr: Annule le dernier changement

en: Undo last zoom
fr: Annule le dernier zoom

en: Unknown file format for saving
fr: Format de sauvegarde inconnu

en: Unsupported %d-bit output format: %s
fr: Format de sortie %d-bit non supporté: %s

en: Update policy
fr: Mise à jour

en: Use GUI progress pipe
fr: Utilise le "pipe" de progression GUI

en: Use GUI progress pipe:
fr: Utilise le "pipe" de progression GUI:

en: Use an own colormap for preview if display depth is 8 bpp
fr: Utilise une palette de couleurs privée pour l'aperçu si l'affichage est en mode 8bits

en: Use fixed main window size or scrolled, resizable main window
fr: Utilise une fenêtre principale de taille fixe ou avec défilement, fenêtre principale redimensionable

en: Use full scanarea
fr: Utilise l'aire de numérisation complète

en: Use private colormap
fr: Utiliser une palette de couleurs privée

en: Username :
fr: Utilisateur:

en: Value that is added to filenamecounter after scan
fr: Valeur ajoutée au compteur de noms de fichiers après numérisation

en: Value with that the calculated preview resolution is multiplied
fr: Valeur avec laquelle la résolution de prévisualisation calculée est multipliée

en: Vendor:
fr: Vendeur:

en: View
fr: Afficher

en: Viewer
fr: Visionneuse

en: Viewer (Postscript):
fr: Visionneuse (PostScript):

en: Viewer (png):
fr: Visionneuse (png):

en: Viewer: select output filename
fr: Visionneuse: Choisissez le nom du fichier de sortie

en: Warn before overwriting an existing file
fr: Avertir avant d'écraser un fichier existant

en: Warning
fr: Avertissement

en: When a 16 bit image shall be saved in pnm format then use ascii format instead of binary format. The binary format is a new format that is not supported by all programs. The ascii format is supported by more programs but it produces really huge files!!!
fr: Quand une une image 16 bit doit être sauvée au format pnm, utilisez le format ASCII au lieu du format binaire. Le format binaire est un nouveau format qui n'est pas supporté par tous les programmes. Le format ASCII est supporté par plus de programmes mais produit de très gros fichiers !!!

en: Width
fr: Largeur

en: Width of paper for postscript files
fr: Largeur du papier pour les fichiers PostScript

en: Width of printable area
fr: Largeur de la zone imprimable

en: Window
fr: Fenêtre

en: X-Scale factor
fr: Facteur d'échelle horizontal

en: XSane doc
fr: Doc Xsane

en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fr: XSane est distribué selon les termes de la GNU "General Public License"
    comme publiée par la FSF "Free Software Foundation" ; soit la version 2
    de la Licence, ou (à votre choix) toute version ultérieure.
    
    Ce programme est distribué car potentiellement utile, mais SANS AUCUNNE
    GARANTIE, sans même les garanties de COMMERCIALISATION ou d'ADAPTATION
    DANS UN BUT SPECIFIQUE

en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    Should the program prove defective, you assume the cost of all
    necessary servicing, repair or correction. To use this program you
    have to read, understand and accept the following
    "NO WARRANTY" agreement.
fr: XSane est distribué selon les termes de la GNU "General Public License"
    comme publiée par la FSF "Free Software Foundation" ; soit la version 2
    de la Licence, ou (à votre choix) toute version ultérieure.
    
    Ce programme est distribué car potentiellement utile, mais SANS AUCUNNE
    GARANTIE, sans même les garanties de COMMERCIALISATION ou d'ADAPTATION
    DANS UN BUT SPECIFIQUE
    Dans le cas ou le programme se révelerait défectueux, vous vous engagez à
    assumer le coût de tous les services, réparations ou corrections nécessaires.
    Pour utiliser ce programme, vous devez avoir lu, compris et accepté les
    termes "SANS GARANTIE" de ce contrat.

en: XSane main window (grayscale->lineart)
fr: Fenêtre principale de XSane (niveaux de gris->mode trait)

en: XSane main window (lineart)
fr: Fenêtre principale de XSane (mode trait)

en: XSane major version =
fr: Version majeure de XSane =

en: XSane mode
fr: Mode XSane

en: XSane options
fr: Options de XSane

en: XSane output formats:
fr: Formats de sortie XSane:

en: Y-Scale factor
fr: Facteur d'échelle vertical

en: You try to run XSane as ROOT, that really is DANGEROUS!
    
    Do not send any bug reports when you
    have any problem while running XSane as root:
    YOU ARE ALONE!
fr: Vous exécutez XSane en tant que ROOT, c'est réellement DANGEREUX !
    
    N'envoyez pas de rapports de bug si vous rencontrez
    des problèmes en utilisant XSane en tant que root:
    VOUS ETES SEUL !

en: Zoom 20% out
fr: Zoom 20% en arrière

en: Zoom image
fr: Zoom sur l'image

en: Zoom into selected area
fr: Zoom l'aire sélectionnée

en: [OPTION]... [DEVICE]
fr: [OPTION]... [PERIPHERIQUE]

en: add new medium
fr: Ajouter un nouveau support

en: add preset area
fr: Ajouter une aire de présélection

en: all
fr: tous

en: as selected
fr: comme sélectionné

en: authorization
fr: Autorisation

en: backend major version =
fr: Version majeure du backend =

en: bad frame format
fr: Mauvais format de frame

en: batch scan
fr: Numérisation par lots

en: by ext
fr: par ext

en: centimeters
fr: centimètres

en: change working directory
fr: Changer le répertoire de travail

en: clone-of-
fr: clone-de-

en: compiled with GIMP-
fr: compilé avec GIMP-

en: compiled with GTK-
fr: compilé avec GTK-

en: continuous
fr: continue

en: delayed
fr: retardée

en: device selection
fr: Sélection de périphérique

en: dimension of square that is used to average color for pipette function
fr: Dimension du carré utilisée pour déterminer la couleur moyenne pour la fonction pipette

en: discontinuous
fr: discontinue

en: enter email address for replied emails
fr: Entrez l'adresse e-mail de réponse

en: enter your email address
fr: Entrez votre adresse e-mail

en: error
fr: Erreur

en: execute
fr: exécution

en: fax project
fr: Projet fax

en: flatbed scanner
fr: scanner à plat

en: frame grabber
fr: carte d'acquisition vidéo

en: full size
fr: Taille maximum

en: group
fr: groupe

en: handheld scanner
fr: scanner à main

en: has been created for device
fr: a été créé pour le périphérique

en: inactive
fr: inactif

en: inches
fr: pouces

en: info
fr: Info

en: insert file into mail
fr: Insérer un fichier dans le message

en: insert ps-file into fax
fr: Importer un fichier ps dans un fax

en: is not a device-rc-file !!!
fr: n'est pas un fichier périphérique-rc

en: language_dir
fr: fr

en: legal land.
fr: Legal paysage

en: legal port.
fr: Legal portrait

en: letter land.
fr: Letter paysage

en: letter port.
fr: Letter portrait

en: load batch list
fr: Charger la liste

en: load device settings
fr: Charger les paramètres du périphérique

en: mail project
fr: Projet e-mail

en: millimeters
fr: millimètres

en: new media
fr: nouveau support

en: no compression
fr: pas de compression

en: no devices available
fr: Aucun périphérique disponible

en: none
fr: aucun

en: out of memory
fr: Dépassement de mémoire

en: package
fr: paquetage

en: password for POP3 server
fr: Mot de passe pour le serveur POP3

en: port to connect to POP3 server
fr: Port de connexion POP3

en: port to connect to SMTP server
fr: Port de connexion SMTP

en: read
fr: lecture

en: rename batch area
fr: Renommer l'aire de numérisation

en: rename fax page
fr: Renommer la page de fax

en: rename mail image
fr: Renommer l'image du message

en: rename medium
fr: Renomer le support

en: rename preset area
fr: Renommer l'aire de présélection

en: save batch list
fr: Sauver la liste

en: save device settings
fr: Enregistrer les paramètres du périphérique

en: save-<Ctrl-s>, view-<Ctrl-v>, photocopy-<Ctrl-c>, fax-<Ctrl-f> or mail-<Ctrl-m>
fr: sauver-<Ctrl-s>, visionner-<Ctrl-v>, photocopier-<Ctrl-c>, faxer-<Ctrl-f> ou poster-<Ctrl-m>

en: scanning for devices
fr: Recherche de périphériques...

en: select output filename
fr: Choisissez le nom du fichier de sortie

en: select temporary directory
fr: Choisissez un répertoire temporaire

en: setup
fr: Configuration

en: software (XSane)
fr: logiciel (XSane)

en: still camera
fr: appareil numérique

en: this may cause problems!
fr: cela peut occasionner des problèmes!

en: unable to set resolution
fr: Impossible d'attribuer la résolution

en: unknown
fr: inconnu

en: unknown constraint type
fr: type de restriction inconnu

en: unknown type
fr: type inconnu

en: untranslated original english text
    by Oliver Rauch
    Email: Oliver.Rauch@rauch-domain.de
fr: traduit en français
    par Laurent Grawet
    E-mail: laurent.grawet@ibelgique.com

en: user
fr: utilisateur

en: user name for POP3 server
fr: Nom d'utilisateur pour le serveur POP3

en: version:
fr: version

en: video camera
fr: caméra numérique

en: viewer image is not saved
fr: L'image de la visionneuse n'est pas sauvegardée

en: virtual device
fr: périphérique virtuel

en: warning: option has no value constraint
fr: Attention: l'option n'a pas de restriction

en: with GIMP support
fr: avec support GIMP

en: without GIMP support
fr: sans support GIMP

en: write
fr: écriture

en: you want to use it for device
fr: vous voulez l'utiliser comme périphérique
