XSANE 0.96 - en to nl translation catalogue (596 entries)

en: (c)
nl: ©

en: (no name)
nl: (geen naam)

en: (none)
nl: (geen)

en: *** PROGRAM ABORTED ***
nl: *** PROGRAMMA BEÏNDIGD ***

en: 16 bit output formats:
nl: 16 bits uitvoerformaten:

en: 8 bit output formats:
nl: 8 bits uitvoerformaten:

en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Device dialog...
nl: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Apparaat kiezen...

en: <Toolbox>/Xtns/XSane/Device dialog...
nl: <Toolbox>/Xtns/XSane/Apparaat kiezen...

en: Aborted saving file
nl: Bewaren van bestand afgebroken

en: About
nl: Over

en: About XSane
nl: Over XSane

en: About translation
nl: Over de vertaling

en: Accept
nl: Accepteren

en: Access to resource has been denied
nl: Geen toegang tot apparaat

en: Acquire preview
nl: Preview maken

en: Acquire preview scan <Alt-p>
nl: Preview maken <Alt-p>

en: Add medium definition
nl: Mediumdefinitie toevoegen

en: Add printer
nl: Printer toevoegen

en: Add selected preview area to batch list
nl: Voeg geselecteerde gebied toe aan batch lijst

en: Add selection for batch scan
nl: Voeg selectie toe aan batch lijst

en: Add selection to list
nl: Voeg selectie toe aan lijst

en: Additional gamma value for blue component for photocopy
nl: Extra gammacorrectie voor blauw voor fotokopie

en: Additional gamma value for green component for photocopy
nl: Extra gammacorrectie voor groen voor fotokopie

en: Additional gamma value for photocopy
nl: Extra gammacorrectie voor fotokopie

en: Additional gamma value for red component for photocopy
nl: Extra gammacorrectie voor rood voor fotokopie

en: Advanced options
nl: Geavanceerde opties

en: Agfa negative
nl: Agfa negatief

en: Agfa negative HDC 100
nl: Agfa negatief HDC 100

en: Agfa negative XRG 200-4
nl: Agfa negatief XRG 200-4

en: Apply
nl: Uitvoeren

en: Area name:
nl: Naam van gebied:

en: Aspect ratio of selection
nl: Aspectratio van selectie

en: Attachments:
nl: Aanhangsels:

en: Authorization required for
nl: Authorizatie benodigd voor

en: Autoadjust gamma, brightness and contrast <Ctrl-e>
nl: Automatische aanpassing van gamma, helderheid en contrast <Ctrl-e>

en: Autocorrect colors
nl: Automatisch kleuren verbeteren

en: Autoenhance gamma
nl: Automatisch gamma verbeteren

en: Autoraise scanarea
nl: Automatisch naar voren brengen

en: Autoselect scanarea
nl: Automatische selectie

en: Available backends
nl: Beschikbare backends

en: Available devices:
nl: Bruikbare apparaten:

en: Backend doc
nl: Backend documentatie

en: Backend requests plain-text password
nl: Backend vraagt om een onbeveiligd paswoord

en: Backend sends more image data than it defined in parameters
nl: Backend geeft meer data dan gewenst

en: Bit depth 16 bits/color is not supported for this output format.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
nl: Dit uitvoerformaat kan geen 16 bits kleurdiepte aan.
    Wil je de diepte reduceren naar 8 bits?

en: Bit depth:
nl: Bits diepte:

en: Blur
nl: Vervagen

en: Blur image
nl: Afbeelding vervagen

en: Blur radius:
nl: Vervagingsradius:

en: Bluring image
nl: Afbeelding vervagen

en: Bottom offset
nl: Onderrand

en: Bottom offset from the edge of the paper to the printable area
nl: Afstand van rand to printbare gebied

en: Bottom offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
nl: Onderste afstand van de rand van het papier

en: Browse
nl: Doorzoeken

en: Browse for image filename
nl: Kies een bestandsnaam

en: Browse for temporary directory
nl: Bekijk de tijdelijke map

en: CCITT 1D Huffman compression
nl: CCITT 1D Huffman compressie

en: CCITT Group 3 Fax compression
nl: CCITT Group 3 Fax compressie

en: CCITT Group 4 Fax compression
nl: CCITT Group 4 Fax compressie

en: Can't handle depth
nl: Kan diepte niet aan

en: Cancel
nl: Afbreken

en: Cancel preview
nl: Preview afbreken

en: Cancel preview scan <Alt-ESC>
nl: Breek de preview af <Alt-ESC>

en: Cancel scan <ESC>
nl: Onderbreek scan <ESC>

en: Change directory
nl: Verander map

en: Change gamma value when autoenhancement button is pressed
nl: Verander gammawaarde als de automatische aanpassings knop ingedrukt wordt

en: Child process error
nl: Child process fout

en: Click at position to zoom to
nl: Klik op de positie om in te zoomen

en: Clone
nl: Kloon

en: Clone image
nl: Kopiëer afbeelding

en: Cloning image
nl: Afbeelding dupliceren

en: Close
nl: Sluiten

en: Color resolution (dpi):
nl: Kleur resolutie (dpi):

en: Command:
nl: Commando:

en: Compression if image is saved as png
nl: Compressie van PNG afbeeldingen

en: Compression rate for zip compressed tiff (deflate)
nl: Compressie van zip gecomprimeerde TIFF (deflate)

en: Compression type if 16 bit image is saved as tiff
nl: Compressie van 16-bits TIFF afbeeldingen

en: Compression type if 8 bit image is saved as tiff
nl: Compressie van 8-bits TIFF afbeeldingen

en: Compression type if lineart image is saved as tiff
nl: Compressie van zwart wit TIFF afbeeldingen

en: Continue at your own risk
nl: Doorgaan op eigen risico

en: Converting image
nl: Afbeelding converteren

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy number option:
nl: Aantal kopiëen optie:

en: Could not create faxproject
nl: Kon geen faxproject maken

en: Could not create secure file (may be a link does exist):
nl: Kon geen 'secure' bestand maken (misschien mist een link):

en: Create project
nl: Project beginnen

en: Create zlib compressed postscript image (ps level 3) for fax
nl: Maak zlib gecomprimeerd PostScript (level 3) plaatje voor fax

en: Create zlib compressed postscript image (ps level 3) for printing
nl: Maak zlib gecomprimeerd PostScript (level 3) plaatje voor printen

en: Create zlib compressed postscript image for fax (flatdecode)
nl: Maak zlib gecomprimeerd PostScript plaatje voor fax (flatdecode)

en: Create zlib compressed postscript image for printer (flatdecode).
    The printer has to understand postscript level 3!
nl: Maak zlib gecomprimeerd PostScript plaatje voor de printer (flatdecode).
    De printen moet kunnen werken met PostScript level 3!

en: Define Keyword that is used to mark progress information
nl: Met welke sleutel word progressie informatie gemarkeerd

en: Define a name for the selection of this definition
nl: Naam van deze definitie

en: Define if the ocr program supports gui progress pipe
nl: Ondersteund het OCR programma een GUI progressie pipe

en: Define image position for printing
nl: Definieer positie van de afbeelding voor printen

en: Define the way XSane shall handle the threshold option
nl: Hoe moet XSane de drempelwaarde gebruiken

en: Delete active medium
nl: Huidige medium verwijderen

en: Delete image
nl: Afbeelding verwijderen

en: Delete item
nl: Element verwijderen

en: Delete page
nl: Pagina verwijderen

en: Delete preview image cache
nl: Verwijder preview uit geheugen

en: Delete printer
nl: Printer verwijderen

en: Delete project
nl: Project verwijderen

en: Delete selected area from batch list
nl: Verwijder geselecteerde gebied van de batch lijst

en: Despeckle
nl: Spikkels wegwerken

en: Despeckle image
nl: Spikkels wegwerken

en: Despeckle radius:
nl: Ontspikkelradius:

en: Despeckling image
nl: Ontspikkelen

en: Device busy
nl: Apparaat bezig

en: Device:
nl: Apparaat:

en: Directory permissions
nl: Mappermissies

en: Disable gimp preview gamma
nl: Preview gamma voor Gimp deactiveren

en: Disable preview gamma when XSane runs as gimp plugin
nl: Schakel preview gamma uit als XSane als Gimp plugin gebruikt wordt

en: Discard all images
nl: Alle afbeeldingen weggooien

en: Discard image
nl: Afbeelding weggooien

en: Display
nl: Bekijk

en: Display mode: show histogram with lines instead of pixels <Alt-m>
nl: Kies tussen lijnen of pixels <Alt-m>

en: Do color correction after preview scan has finished
nl: Verbeter de kleuren nadat preview klaar is

en: Do not close
nl: Niet sluiten

en: Document feeder jammed
nl: Document doorvoer geblokkeerd

en: Document feeder out of documents
nl: Geen documenten meer

en: E-mail data not accepted
nl: E-mail data niet geaccepteerd

en: E-mail has been sent
nl: E-mail is verstuurd

en: E-mail image filetype:
nl: E-mail afbeelding bestandstype:

en: E-mail is sent in html mode, place image with: <IMAGE>
nl: E-mail wordt als HTML verstuurd. Afbeeldingen plaatsen met: <IMAGE>

en: E-mail project
nl: E-mailproject

en: E-mail text:
nl: E-mail tekst:

en: Edit
nl: Bewerk

en: Edit image
nl: Afbeelding bewerken

en: Edit medium definition
nl: Verander mediumdefinitie

en: Empty batch list
nl: Lege batch

en: End User License Agreement
nl: Eindgebruikersovereenkomst

en: End of file reached
nl: Einde van bestand bereikt

en: Enhanced image
nl: Verbeterde afbeelding

en: Enhancement
nl: Verbetering

en: Enter command to be executed in copy mode (e.g. "lpr")
nl: Geef het commando dat tijdens het kopiëren uitgevoerd word ("lpr")

en: Enter command to be executed in fax mode
nl: Geef commando dat in fax-mode uitgevoerd moet worden

en: Enter command to be executed to display helpfiles, must be a html-viewer!
nl: HTML programma om de helpfiles te bekijken

en: Enter command to be executed to view a fax
nl: Commando om fax te bekijken

en: Enter command to start ocr program
nl: Geef commando om tekstherkenningsprogramma te starten

en: Enter e-mail address
nl: E-mail adres

en: Enter name for new medium definition
nl: Geef nieuwe naam voor mediumdefinitie

en: Enter name for new preset area
nl: Geef naam voor scangebied

en: Enter name of e-mail project
nl: De naam van het e-mail project

en: Enter name of fax project
nl: De naam van het faxproject

en: Enter name of multipage project
nl: De naam van het meerdere pagina's project

en: Enter new name for e-mail image
nl: De nieuwe naam van de e-mail afbeelding

en: Enter new name for faxpage
nl: Geef de naam van de faxpagina

en: Enter new name for medium definition
nl: Geef nieuwe naam voor mediumdefinitie

en: Enter new name for preset area
nl: Geef naam voor scangebied

en: Enter option for copy numbers
nl: Optie voor het aantal kopiën

en: Enter option of the ocr program to define input file
nl: Geef de optie om een invoerbestand op te geven

en: Enter option of the ocr program to define output file
nl: Geef de optie om een uitvoerbestand op te geven

en: Enter option of the ocr program to define output filedescripor in GUI mode
nl: Geef de optie van het OCR programma om de file descriptor te geven in GUI mode

en: Enter option to specify fine mode (high resolution)
nl: Geef optie voor fijne mode (hoge resolutie)

en: Enter option to specify normal mode (low resolution)
nl: Geef optie voor normale mode (lage resolutie)

en: Enter option to specify postscript files following
nl: Geef optie voor de PostScript bestanden

en: Enter option to specify receiver
nl: Geef optie om ontvanger te specificeren

en: Enter receiver phone number or address
nl: Geef telefoonnummer of adres van de ontvanger

en: Enter subject of e-mail
nl: E-mail onderwerp

en: Error
nl: Fout

en: Error during device I/O
nl: Fout tijdens apparaat communicatie

en: Error during read:
nl: Fout tijden lezen:

en: Error during save:
nl: Fout tijdens bewaren:

en: Error obtaining option count
nl: Kon aantal opties niet vinden

en: Error reading project
nl: Fout tijdens lezen van project

en: Error saving file
nl: Fout bij het bewaren van bestand

en: Error while loading device settings:
nl: Fout tijdens het laden van apparaatinstellingen:

en: Failed to allocate image memory:
nl: Kon geen geheugen voor afbeelding krijgen:

en: Failed to change working directory to
nl: Kon werkmap niet veranderen in

en: Failed to create file:
nl: Kon bestand niet maken:

en: Failed to determine home directory:
nl: Kon hoofdmap niet vinden:

en: Failed to execute documentation viewer:
nl: Kon documentatie programma niet starten:

en: Failed to execute fax command:
nl: Kon fax commando niet uitvoeren:

en: Failed to execute fax viewer:
nl: Kon fax programma niet starten:

en: Failed to execute netscape!
nl: Kon netscape niet starten!

en: Failed to execute ocr command:
nl: Kon tekstherkenningscommando niet uitvoeren:

en: Failed to execute printercommand:
nl: Kon printercommando niet uitvoeren:

en: Failed to get parameters:
nl: Kon parameters niet verkrijgen:

en: Failed to obtain value of option
nl: Kon geen waarde van optie verkrijgen

en: Failed to open
nl: Kon niet openen

en: Failed to open device
nl: Kon apparaat niet vinden

en: Failed to open pipe for executing printercommand
nl: Kon geen printercommando openen

en: Failed to set value of option
nl: Kon waarde van optie niet veranderen

en: Failed to start scanner:
nl: Kon scanner niet aanzetten:

en: Fax
nl: Faxen

en: Fax is queued
nl: Fax staat in de wachtrij

en: File
nl: Bestand

en: File %s already exists
nl: Bestand %s bestaat al

en: File %s does not exist
nl: Kon bestand %s niet vinden

en: File %s is not a postscript file
nl: %s is geen PostScript bestand

en: File has been saved
nl: Bestand is opgeslagen

en: File:
nl: Bestand:

en: Filename counter length
nl: Bestandsnaamteller lengte

en: Filename counter underrun
nl: Bestandsnaamteller te klein

en: Filename for scanned image
nl: Bestandsnaam voor gescande afbeelding

en: Filename too long
nl: Bestandsnaam te lang

en: Filetype
nl: Bestandssoort

en: Fine mode
nl: Fijne modus

en: Fine mode option:
nl: Fijne modus optie:

en: From entry not accepted
nl: Verstuurder adres is afgewezen

en: From:
nl: Van:

en: Front-end to the SANE interface
nl: Front-end voor de SANE interface

en: Fuji negative
nl: Fuji negatief

en: Full color range
nl: Volledig kleuren bereik

en: GIMP can't handle depth %d bits/color
nl: GIMP kan niet met %d bits per kleur overweg

en: GIMP support missing
nl: Geen GIMP ondersteuning

en: GPL - the license
nl: GPL - de gebruikersrechten

en: GUI output-fd option:
nl: GUI uitvoer-fd optie:

en: Gamma correction by:
nl: Gammakorrectie door:

en: Gamma curve
nl: Gammakromme

en: Gamma input depth:
nl: Bits in gamma invoer:

en: Gamma output depth:
nl: Bits in gamma uitvoer:

en: Geometry
nl: Geometrie

en: Gimp does not support depth 16 bits/color.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
nl: Gimp kan geen 16 bits kleurdiepte aan.
    Wil je de diepte reduceren naar 8 bits?

en: Grayscale resolution (dpi):
nl: Grijswaarde resolutie (dpi):

en: Height
nl: Hoogte

en: Height of paper for postscript files
nl: Hoogte van papier in PostScript bestanden

en: Height of printable area
nl: Printhoogte

en: Helpfile viewer (HTML):
nl: Hulpbestand bekijker (HTML):

en: IP Address or Domain name of POP3 server
nl: IP-adres of domain name van POP3 server

en: IP Address or Domain name of SMTP server
nl: IP-adres of domain name van SMTP server

en: If filename counter is automatically increased, used numbers are skipped
nl: Gebruikte numbers worden overgeslagen als de bestandsteller automatisch verhoogd wordt

en: If scanner sends image with 16 bits/color save image with 8 bits/color
nl: 16-bits kleuren worden bewaard met 8-bits

en: Image-file permissions
nl: Bestandspermissies afbeelding

en: Info
nl: Informatie

en: Information
nl: Informatie

en: Inputfile option:
nl: Invoeroptie:

en: Insert file
nl: Bestand invoegen

en: Invalid argument
nl: Fout argument

en: Invalid parameters.
nl: Ongeldige parameters.

en: JPEG DCT compression
nl: JPEG DCT compressie

en: JPEG image quality
nl: JPEG kwaliteit

en: Kodak negative
nl: Kodak negatief

en: Konica negative
nl: Konica negatief

en: Konica negative VX 100
nl: Konica negatief VX 100

en: LIBJPEG reports error
nl: LIBJPEG geeft foutmelding

en: LIBPNG reports error
nl: LIBPNG geeft fout

en: LIBTIFF reports error
nl: LIBTIFF geeft fout

en: Left offset
nl: Linker rand

en: Left offset from the edge of the paper to the printable area
nl: Afstand van rand to printbare gebied

en: Left offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
nl: Linker afstand van de rand van het papier

en: Length unit
nl: Lengteeenheid

en: Lineart resolution (dpi):
nl: Zwart-wit resolutie (dpi):

en: Load batch list
nl: Laad batch lijst

en: Load device settings
nl: Laad apparaatinstellingen

en: Loaded backend:
nl: Geladen backend:

en: Main window size fixed
nl: Vaste hoofdvenstergrootte

en: Medium Name:
nl: Naam medium:

en: Minimum length of counter in filename
nl: Minimale lengte van bestandenteller

en: Mirror -
nl: Spiegelen -

en: Mirror image at horizontal axis
nl: Spiegel in horizontale richting

en: Mirror image at vertical axis
nl: Spiegel in vertikale richting

en: Mirror |
nl: Spiegelen |

en: Mirroring image
nl: Afbeelding spiegelen

en: Move item down
nl: Element naar beneden

en: Move item up
nl: Element naar boven

en: Multipage
nl: Meerdere pagina's

en: Multipage document filetype:
nl: Meerdere pagina's document bestandstype:

en: Multiplier to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
nl: Factor om de drempelwaarde van XSane gelijk te maken aan die van de scanner

en: Name of grayscale scanmode:
nl: Naam van grijswaarde scanmodus:

en: Name:
nl: Naam:

en: Negative: Invert colors for scanning negatives <Ctrl-n>
nl: Negatief: Inverteer de kleuren van een negatief <Ctrl-n>

en: No devices available
nl: Geen apparaten vrij

en: No output format given
nl: Geen uitvoerformaat gegeven

en: Normal mode option:
nl: Normale modus optie:

en: Not accept
nl: Niet accepteren

en: Number of pages to scan
nl: Aantal paginas om te scannen

en: OCR
nl: Tekstherkenning (OCR)

en: OCR - save as text
nl: OCR - opslaan als tekst

en: OCR Command:
nl: Tekstherkennings- (OCR) commando:

en: OCR in progress
nl: Tekstherkenning is bezig

en: Offset to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
nl: Verschuiving om de drempelwaarde van XSane gelijk te maken aan die van de scanner

en: Ok
nl: OK

en: Operation not supported
nl: Functie niet ondersteund

en: Operation was cancelled
nl: Functie was onderbroken

en: Optical Character Recognition
nl: Tekstherkenning (OCR)

en: Option has empty name (NULL).
nl: Optie heeft een lege naam (NULL).

en: Out of memory
nl: Geheugen vol

en: Outputfile option:
nl: Uitvoeroptie:

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: Overwrite warning
nl: Waarschuwing bij overschrijving

en: PNG image compression
nl: PNG compressie

en: POP3 connection failed
nl: POP3 verbinding mislukt

en: POP3 login failed
nl: POP3 login mislukt

en: Packing image
nl: Afbeelding packen

en: Pages:
nl: Pagina's:

en: Password :
nl: Paswoord:

en: Password file (%s) is insecure, use permission x00
nl: Paswoordbestand (%s) in niet veilig, gebruik permissie x00

en: Password transmission is secure
nl: Paswoordoverdracht is veilig

en: Path to temp directory
nl: Pad naar tijdelijke map

en: Pick black point
nl: Kies zwart punt

en: Pick gray point
nl: Kies grijs punt

en: Pick white point
nl: Kies wit punt

en: Possible reasons:
    1) There really is no device that is supported by SANE
    2) Supported devices are busy
    3) The permissions for the device file do not allow you to use it - try as root
    4) The backend is not loaded by SANE (man sane-dll)
    5) The backend is not configured correct (man sane-"backendname")
    6) Possibly there is more than one SANE version installed
nl: Mogelijke redenen:
    1) Er is echt geen apparaat dat door SANE ondersteund wordt
    2) De ondersteunde apparaten zijn bezet
    3) Je hebt geen permissie om het apparaat te gebruiken, probeer als root
    4) De backend is niet geladen door SANE (man sane-dll)
    5) De backend is niet goed geconfigureerd (man sane-<backendnaam>)
    6) Misschien is er meer dan één versie van SANE geïnstalleerd

en: Postscriptfile option:
nl: PostScriptbestand optie:

en: Preferences
nl: Instellingen

en: Preselect scanarea
nl: Automatisch scangebied selecteren

en: Preset area:
    To add new area or edit an existing area use contect menu (right mouse button).
nl: Scangebied:
    Om scangebieden toe te voegen of the bewerken het context menu gebruiken (rechter muisknop).

en: Preview
nl: Voorvertoning

en: Preview cannot handle bit depth
nl: Preview kan niet met deze kleurdiepte werken

en: Preview gamma blue:
nl: Preview gamma blauw:

en: Preview gamma green:
nl: Preview gamma groen:

en: Preview gamma red:
nl: Preview gamma rood:

en: Preview pipette range
nl: Preview pipetbereik

en: Printer gamma blue:
nl: Printer gammawaarde blauw:

en: Printer gamma green:
nl: Printer gammawaarde groen:

en: Printer gamma red:
nl: Printer gammawaarde rood:

en: Printer gamma value:
nl: Printer gammawaarde:

en: Printer selection:
nl: Printerselectie:

en: Problems?
nl: Problemen?

en: Progress keyword:
nl: Progressie sleutel:

en: Project changed
nl: Project veranderd

en: Project created
nl: Project gemaakt

en: Project not created
nl: Project is niet gemaakt

en: Project status:
nl: Projectstatus:

en: Quality in percent if image is saved as jpeg or tiff with jpeg compression
nl: Kwaliteit in procenten als afbeelding als JPEG of TIFF met JPEG compressie bewaard wordt

en: Queueing Fax
nl: Fax in de wachtrij aan het zetten

en: Quit
nl: Afsluiten

en: RGB default: Set enhancement values for red, green and blue to default values <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     brightness = 0
     contrast = 0
nl: RGB standaard: Zet de aanpassingswaarden voor rood, groen en blauw op de standaardwaarden <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     helderheid = 0
     contrast = 0

en: Raw image
nl: Onbewerkte afbeelding

en: Receiver entry not accepted
nl: Ontvanger adres is afgewezen

en: Receiver option:
nl: Ontvanger optie:

en: Receiving %s data
nl: Ontvang %s gegevens

en: Recent values:
nl: Recente waarden:

en: Reduce
nl: Reduceren

en: Reduce 16 bit image to 8 bit
nl: 16 bits afbeelding reduceren naar 8 bits

en: Rename area
nl: Gebied hernoemen

en: Rename image
nl: Afbeelding hernoemen

en: Rename item
nl: Element hernoemen

en: Rename page
nl: Pagina hernoemen

en: Reply to:
nl: Antwoord aan:

en: Resolution with which color images are printed and saved in postscript
nl: Printresolutie voor PostScript kleurenafbeeldingen

en: Resolution with which grayscale images are printed and saved in postscript
nl: Printresolutie voor grijswaarde PostScript afbeeldingen

en: Resolution with which lineart images are printed and saved in postscript
nl: Printresolutie voor zwart wit PostScript afbeeldingen

en: Resolution:
nl: Resolutie:

en: Restore enhancement values from preferences <Ctrl-r>
nl: Gebruik aanpassingswaarden van de configuratie <Ctrl-r>

en: Rossmann negative HR 100
nl: Rossmann negatief HR 100

en: Rotate 180
nl: Draaien 180°

en: Rotate 270
nl: Draaien 270°

en: Rotate 90
nl: Draaien 90°

en: Rotate image 180 degree
nl: Draai 180 graden

en: Rotate image 270 degree
nl: Draai 270 graden

en: Rotate image 90 degree
nl: Draai 90 graden

en: Rotate postscript
nl: Draai PostScript

en: Rotate preview and scan
nl: Draai preview en scan

en: Rotating image
nl: Draaien afbeelding

en: SMTP connection failed
nl: SMTP verbinding mislukt

en: Sane major version number mismatch!
nl: Sane hoofdversie nummer incorrect!

en: Sane version:
nl: Sane versie:

en: Save
nl: Opslaan

en: Save 16bit pnm in ascii format
nl: Bewaar 16 bit PNM in ASCII formaat

en: Save PDF zlib compressed
nl: Opslaan als PDF zlib gecomprimeerd

en: Save batch list
nl: Bewaar batch lijst

en: Save device dependant preferences in default file at exit of xsane
nl: Bewaar apparaatspecifieke instellingen in standaard bestand als XSane eindigt

en: Save device preferences at exit
nl: Apparaatinstellingen bewaren bij verlaten

en: Save device settings
nl: Bewaar apparaatinstellingen

en: Save image
nl: Bewaar afbeelding

en: Save multipage file
nl: Bewaar meerdere pagina's bestand

en: Save postscript zlib compressed (ps level 3)
nl: Opslaan als zlib gecomprimeerd PostScript (level 3)

en: Saving file
nl: Bestand bewaren

en: Saving image
nl: Afbeelding bewaren

en: Scale
nl: Schaal

en: Scale and Spinbutton
nl: Scale en Spinbutton

en: Scale factor
nl: Vergroting

en: Scale image
nl: Schaal afbeelding

en: Scale image to height [in pixel]
nl: Schaal afbeelding naar hoogte [in pixels]

en: Scale image to width [in pixel]
nl: Schaal afbeelding naar breedte [in pixels]

en: Scaling image
nl: Schalen afbeelding

en: Scan batch list
nl: Scan batch lijst

en: Scan selected area
nl: Scan geselecteerde gebied

en: Scanmode:
nl: XSane mode

en: Scanned pages:
nl: Gescande paginas:

en: Scanner and backend:
nl: Scanner en backend:

en: Scanner cover is open
nl: Scanner deksel is open

en: Scanner output depth:
nl: Bits in scanner uitvoer:

en: Scanning
nl: Aan het scannen

en: Scrollbar and Spinbutton
nl: Scrollbar en Spinbutton

en: Select definition to change
nl: Kies definitie om te veranderen

en: Select filetype for image attachments
nl: Selecteer het type van de afbeeldingen

en: Select filetype for multipage file
nl: Selecteer het type van het meerder pagina's bestand

en: Select grayscale scanmode. This scanmode is used for lineart preview scan when transformation from grayscale to lineart is enabled
nl: Kies grijswaarde scanmode. Dit wordt gebruikt voor de zwart wit preview als de transformatie van grijs naar zwart-wit aanstaat

en: Select how a range is displayed
nl: Selecteer hoe een range vetoond wordt

en: Select output filename for OCR text file
nl: Kies uitvoerbestand voor herkende tekst

en: Select printerdefinition <Shift-F1/F2/...>
nl: Kies printerdefinitie <Shift-F1/F2/...>

en: Select scanarea after preview scan has finished
nl: Kies scangebied nadat preview klaar is

en: Select source medium type.
    To rename, reorder or delete an entry use context menu (right mouse button).
    To create a medium enable the option edit medium definition in preferences menu.
nl: Kies een bronmedium type
    Om medium te hernoemen, herordenen of te verwijderen de context menu gebruiken (rechter muisknop).
    Kies de optie 'edit medium definitie' in het instellingen menu om een nieuw medium te maken.

en: Select visible area
nl: Selecteer zichtbare gebied

en: Send fax with high vertical resolution (196 lpi instead of 98 lpi)
nl: Verstuur hoge resolutie fax (196 lpi inplaats van 98 lpi)

en: Send fax: no receiver defined
nl: Zenden fax: geen ontvanger gedefinieerd

en: Send project
nl: Project versturen

en: Sending e-mail
nl: Versturen e-mail

en: Set brightness
nl: Kies helderheid

en: Set brightness for blue component
nl: Kies helderheid voor blauw

en: Set brightness for green component
nl: Kies helderheid voor groen

en: Set brightness for red component
nl: Kies helderheid voor rood

en: Set contrast
nl: Kies contrast

en: Set contrast for blue component
nl: Kies contrast voor blauw

en: Set contrast for green component
nl: Kies contrast voor groen

en: Set contrast for red component
nl: Kies contrast voor rood

en: Set default enhancement values <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    brightness = 0
    contrast = 0
nl: Kies de standaardwaarden <Ctrl-d>:
    gamma = 1.0
    helderheid = 0
    contrast = 0

en: Set gamma correction value for blue component of preview image
nl: Gammacorrectie voor blauw van preview

en: Set gamma correction value for green component of preview image
nl: Gammacorrectie voor groen van preview

en: Set gamma correction value for preview image
nl: Gammacorrectie voor preview

en: Set gamma correction value for red component of preview image
nl: Gammacorrectie voor rood van preview

en: Set gamma value
nl: Verander de gamma waarde

en: Set gamma value for blue component
nl: Verander de gamma waarde voor blauw

en: Set gamma value for green component
nl: Verander de gamma waarde voor groen

en: Set gamma value for red component
nl: Verander de gamma waarde voor rood

en: Set number of copies
nl: Stel het aantal kopiën in

en: Set program defaults for:
nl: Geef programma standaardwaarden:

en: Set scan resolution
nl: Kies de scanresolutie

en: Set scan resolution for x direction
nl: Kies de scanresolutie in de x-richting

en: Set scan resolution for y direction
nl: Kies de scanresolutie in de y-richting

en: Set threshold
nl: Kies drempelwaarde

en: Set zoomfactor
nl: Kies vergrotingsfactor

en: Set zoomfactor for x direction
nl: Kies vergroting in x-richting

en: Set zoomfactor for y direction
nl: Kies vergroting in y-richting

en: Setup
nl: Configuratie

en: Show EULA
nl: Gebruikersovereenkomst (EULA)

en: Show advanced options
nl: Laat geavanceerde opties zien

en: Show batch scan
nl: Batch scan tonen

en: Show gamma curve
nl: Laat gammakromme zien

en: Show histogram
nl: Laat histogram zien

en: Show histogram of blue component <Alt-b>
nl: Histogram van blauw <Alt-b>

en: Show histogram of green component <Alt-g>
nl: Histogram van groen <Alt-g>

en: Show histogram of intensity/gray <Alt-i>
nl: Histogram van intensiteit/grijs zien <Alt-i>

en: Show histogram of red component <Alt-r>
nl: Histogram van rood <Alt-r>

en: Show image
nl: Afbeelding bekijken

en: Show license (GPL)
nl: Licentie (GPL)

en: Show logarithm of pixelcount <Alt-l>
nl: Logaritmisch histogram <Alt-l>

en: Show page
nl: Pagina bekijken

en: Show preview
nl: Laat preview zien

en: Show range as:
nl: Bekijk range als:

en: Show resolution list
nl: Laat resolutie lijst zien

en: Show standard options
nl: Laat standaard opties zien

en: Show tooltips
nl: Laat tips zien

en: Size %d x %d pixel, %d bit/color, %d colors, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s
nl: Grootte %d x %d pixels, %d bit/kleur, %d kleuren, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s

en: Size:
nl: Grootte:

en: Skip existing filenames
nl: Bestaande bestandnamen overslaan

en: Slide
nl: Dia

en: Slider (Scale)
nl: Slider (Vergroting)

en: Standard negative
nl: Standaard negatief

en: Standard options
nl: Standaard opties

en: Standard options window (lineart)
nl: Standaard opties venster (z/w)

en: Start scan <Ctrl-Enter>
nl: Start scannen <Ctrl-Enter>

en: Start up graphical user interface to access SANE (Scanner Access Now Easy) devices.
    
    The format of [DEVICE] is backendname:devicefile (e.g. umax:/dev/scanner).
    [OPTION]... can be a combination of the following items:
     -h, --help                   display this help message and exit
     -v, --version                print version information
     -l, --license                print license information
    
     -d, --device-settings file   load device settings from file (without ".drc")
    
     -V, --viewer                 start with viewer-mode active (default)
     -s, --save                   start with save-mode active
     -c, --copy                   start with copy-mode active
     -m, --multipage              start with multipage-mode active
     -f, --fax                    start with fax-mode active
     -e, --email                  start with e-mail-mode active
     -n, --no-mode-selection      disable menu for XSane mode selection
    
     -F, --Fixed                  fixed main window size (overwrite preferences value)
     -R, --Resizeable             resizable, scrolled main window (overwrite preferences value)
    
     -p, --print-filenames        print image filenames created by XSane
     -N, --force-filename name    force filename and disable user filename selection
    
     --display X11-display        redirect output to X11-display
     --no-xshm                    do not use shared memory images
     --sync                       request a synchronous connection with the X11 server
nl: Start een grafische gebruikers interface om SANE (Scanner Access Now Easy) apparaten te gebruiken.
    
    Het formaat van [APPARAAT] is backendnaam:apparaatbestand (b.v. umax:/dev/scanner).
    [OPTIE]... kan een combinatie zijn van de volgende:
     -h, --help                   laat deze tekst zien en stop
     -v, --version                print versie informatie
     -l, --license                print licentie informatie
    
     -d, --device-settings bestand laad apparaatinstellingen van bestand (zonder ".drc")
    
     -V, --viewer                 begin in bekijk-mode (standaard)
     -s, --save                   begin in save-mode
     -c, --copy                   begin in kopieer-mode
     -m, --multipage............begin in meerdere pagina's mode
     -f, --fax                    begin in fax-mode
     -e, --email                   begin in e-mail-mode
     -n, --no-mode-selection      deactiveer menu voor XSane-mode selectie
    
     -F, --Fixed                  vaste grootte hoofdvenster (overschrijft voorkeurinstellingen
     -R, --Resizeable             geen vaste grootte hoofdvenster (overschrijft voorkeurinstellingen
    
     -p, --print-filenames        print bestandnamen die-door XSane gemaakt
     -N, --force-filename naam    forceer een bestandsnaam en deactiveer filename selectie door gebruiker
    
     --display X11-display        output naar X11-display
     --no-xshm                    gebruik geen shared memory afbeeldingen
     --sync                       vraag synchrone connectie met X11 server

en: Store active enhancement values to preferences <Ctrl-+>
nl: Bewaar huidige aanpassingswaarden in de configuratie <Ctrl-m>

en: Store medium
nl: Sla medium op

en: Store medium definition
nl: Bewaar mediumdefinitie

en: Success
nl: Succes

en: TIFF 16 bit image compression
nl: TIFF 16 bit compressie

en: TIFF 8 bit image compression
nl: TIFF 8 bit compressie

en: TIFF lineart image compression
nl: TIFF lineart compressie

en: TIFF zip compression rate
nl: TIFF zip compressie ratio

en: Temporary directory
nl: Tijdelijke map

en: The scanner's maximum threshold level in %
nl: De maximale drempelwaarde in % van de scanner

en: The scanner's minimum threshold level in %
nl: De minimale drempelwaarde in % van de scanner

en: There are %d unsaved images
nl: Er zijn %d afbeeldingen niet bewaard

en: This function provides access to scanners and other image acquisition devices through the SANE (Scanner Access Now Easy) interface.
nl: Deze functie geeft toegang tot scanners en andere aquisitie apparaten door de SANE (Scanner Access Now Easy) interface.

en: This is a backend bug. Please inform the author of the backend!
nl: Dit is een fout in de backend. Speel de informatie door aan de auteur van de backend!

en: Threshold maximum:
nl: Drempelwaarde maximum:

en: Threshold minimum:
nl: Drempelwaarde minimum:

en: Threshold multiplier:
nl: Drempelwaarde multiplicator:

en: Threshold offset:
nl: Drempelwaarde verschuiving:

en: Threshold option:
nl: Drempelwaarde optie:

en: Top left:
nl: Linksboven:

en: Transfering image
nl: Versturen afbeelding

en: Translation:
nl: Vertaling:

en: Turns on automatic mode
nl: Activeer de automatische mode

en: Type of image format, the suitable filename extension is automatically added to the filename
nl: Bestandstype, de gebruikelijke extentie wordt automatisch toegevoegd aan de bestandsnaam

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Undo last change
nl: Laatste verandering ongedaan maken

en: Undo last zoom
nl: Eén zoom terug

en: Unknown file format for saving
nl: Onbekend bestandstype tijdens bewaren

en: Unsupported %d-bit output format: %s
nl: Geen ondersteuning van %d-bits kleuren in het %s formaat

en: Update policy
nl: Bijwerk beleid

en: Usage:
nl: Gebruik:

en: Use GUI progress pipe
nl: Gebruik GUI progressie pipe

en: Use GUI progress pipe:
nl: Gebruik GUI progressie pipe:

en: Use an own colormap for preview if display depth is 8 bpp
nl: Gebruik eigen kleurenpallet als scherm diepte 8-bpp is

en: Use fixed main window size or scrolled, resizable main window
nl: Gebruik vaste grootte voor hoofdvenster of gebruik scrollbars

en: Use full scanarea
nl: Gebruik volledige scangebied

en: Use private colormap
nl: Gebruik eigen kleurenpallet

en: Username :
nl: Gebruikersnaam:

en: Value that is added to filenamecounter after scan
nl: Waarde die bij de bestandsnaamteller wordt opgeteld na de scan

en: Value with that the calculated preview resolution is multiplied
nl: Waarde waarmee de berekende preview resolutie vermenigvuldigd wordt

en: Vendor:
nl: Gemaakt door:

en: View
nl: Bekijk

en: Viewer
nl: Bekijken

en: Viewer (Postscript):
nl: Bekijkprogramma (PostScript):

en: Viewer: select output filename
nl: Bekijken: kies uitvoernaam

en: Warn before overwriting an existing file
nl: Geef een waarschuwing voordat een bestaand bestand overschreven wordt

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: When a 16 bit image shall be saved in pnm format then use ascii format instead of binary format. The binary format is a new format that is not supported by all programs. The ascii format is supported by more programs but it produces really huge files!!!
nl: Gebruik tekst i.p.v. binair formaat om 16 bits afbeeldingen te bewaren. Het binaire formaat is nieuw en wordt niet door alle programma's ondersteund. Het tekst formaat wordt door meer programma's ondersteund, maar levert zeer grote bestanden op!!!

en: Width
nl: Breedte

en: Width of paper for postscript files
nl: Breedte van papier in PostScript bestanden

en: Width of printable area
nl: Printbreedte

en: Window
nl: Venster

en: X-Scale factor
nl: Vergroting in x-richting

en: XSane doc
nl: XSane documentatie

en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
nl: XSane wordt gedistribueerd onder de voorwaarden van de GNU General Public
    License, zoals gepubliseerd door de Free Software Foundation; hetzij versie 2
    van de licentie of (naar keuze) iedere latere versie
    
    Dit programma wordt gedistribueerd in de hoop dat het nuttig is, maar ZONDER
    ENIGE GARANTIE; zelfs zonder de impliciete garantie van VERHANDELBAARHEID of de
    BRUIKBAARHEID VOOR EEN SPECIAAL DOEL.

en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    Should the program prove defective, you assume the cost of all
    necessary servicing, repair or correction. To use this program you
    have to read, understand and accept the following
    "NO WARRANTY" agreement.
nl: XSane wordt gedistribueerd onder de voorwaarden van de GNU General Public
    License, zoals gepubliseerd door de Free Software Foundation; hetzij
    versie 2 van de licentie of (naar keuze) iedere latere versie
    
    Dit programma wordt gedistribueerd in de hoop dat het nuttig is, maar
    ZONDER ENIGE GARANTIE; zelfs zonder de impliciete garantie van 
    VERHANDELBAARHEID of de BRUIKBAARHEID VOOR EEN SPECIAAL DOEL.
    Als het programma defekt blijkt, dan zijn onderhouds-, reparatie- en
    verbeteringskosten voor eigen rekening. Om dit programma te gebruiken moet
    je de volgende "GEEN GARANTIE" verklaring gelezen, begrepen en
    geaccepteerd hebben.

en: XSane main window (grayscale->lineart)
nl: XSane hoofvenster (grijs->z/w)

en: XSane main window (lineart)
nl: XSane hoofdvenster (z/w)

en: XSane major version =
nl: XSane hoofdversie =

en: XSane options
nl: XSane opties

en: XSane output formats:
nl: XSane uitvoerformaten:

en: Y-Scale factor
nl: Vergroting in y-richting

en: You try to run XSane as ROOT, that really is DANGEROUS!
    
    Do not send any bug reports when you
    have any problem while running XSane as root:
    YOU ARE ALONE!
nl: Je probeert XSane als ROOT te draaien. Dat is heel GEVAARLIJK!
    
    Stuur geen foutmeldingen op als je XSane
    als root draait.
    JE STAAT ER ALLEEN VOOR!

en: ZLIB error or memory allocation problem
nl: ZLIB fout of geheugen probleem

en: Zoom 20% out
nl: Zoom 20% uit

en: Zoom image
nl: Inzomen

en: Zoom into selected area
nl: Zoom in het geselecteerde gebied

en: [OPTION]... [DEVICE]
nl: [OPTIE]... [APPARAAT]

en: add new medium
nl: medium toevoegen

en: add preset area
nl: scangebied toevoegen

en: all
nl: allemaal

en: as selected
nl: zoals geselecteerd

en: authorization
nl: authorizatie

en: backend major version =
nl: backend hoofdversie =

en: bad frame format
nl: slecht frame formaat

en: by ext
nl: zoals extentie

en: centimeters
nl: centimeter

en: change working directory
nl: verander werkmap

en: clone-of-
nl: duplikaat-van-

en: compiled with GIMP-
nl: gecompileerd met GIMP-

en: compiled with GTK-
nl: gecompileerd met GTK-

en: compress PDF image with zlib algorithm (flatdecode).
nl: Comprimeer PDF plaatje met zlib algoritme (flatdecode).

en: compress postscript image with zlib algorithm (flatdecode). When you want to print such a file your printer has to understand postscript level 3
nl: Comprimeer het PostScript plaatje met zlib algoritme (flatdecode). Als je dit bestand wilt printen moet je printer PostScript level 3 begrijpen

en: continuous
nl: continue

en: deflate
nl: uitpakken

en: delayed
nl: vertraagd

en: device selection
nl: apparaat selectie

en: dimension of square that is used to average color for pipette function
nl: grootte van het vierkantje waar de pipet het gemiddelde berekent

en: discontinuous
nl: niet continue

en: enter e-mail address for replied e-mails
nl: geef e-mail adres voor antwoord e-mails

en: enter your e-mail address
nl: geef je e-mail adres

en: error
nl: fout

en: execute
nl: uitvoeren

en: fax project
nl: faxproject

en: flatbed scanner
nl: flatbedscanner

en: frame grabber
nl: framegrabber

en: full size
nl: volledige grootte

en: group
nl: groep

en: handheld scanner
nl: handscanner

en: has been created for device
nl: is gemaakt voor apparaat

en: inactive
nl: inactief

en: inches
nl: inch

en: info
nl: Informatie

en: insert file into e-mail
nl: voeg afbeelding in e-mail

en: insert ps-file into fax
nl: ps-bestand in fax voegen

en: is not a device-rc-file !!!
nl: is geen apparaat-rc-bestand!!!

en: language_dir
nl: nl

en: load batch list
nl: laad batch lijst

en: load device settings
nl: apparaatinstellingen laden

en: millimeters
nl: millimeter

en: multipage project
nl: meerdere pagina's project

en: new media
nl: nieuwe media

en: no compression
nl: geen compressie

en: no devices available
nl: geen apparaten aanwezig

en: none
nl: geen

en: out of memory
nl: geheugen vol

en: pack bits
nl: gepackte bits

en: package
nl: pakket

en: page
nl: pagina

en: port to connect to POP3 server
nl: port om met POP3 server te communiceren

en: port to connect to SMTP server
nl: port om met SMTP server te communiceren

en: read
nl: lezen

en: rename batch area
nl: batchgebied hernoemen

en: rename e-mail image
nl: e-mail afbeelding hernoemen

en: rename fax page
nl: faxpagina hernoemen

en: rename medium
nl: Medium hernoemen

en: rename preset area
nl: scangebied hernoemen

en: save batch list
nl: bewaar batch lijst

en: save device settings
nl: apparaatinstellingen bewaren

en: scanning for devices
nl: Zoeken naar apparaten

en: select output filename
nl: kies uitvoernaam

en: select temporary directory
nl: selecteer tijdelijke map

en: setup
nl: configuratie

en: this may cause problems!
nl: dit kan problemen veroorzaken!

en: unable to set resolution
nl: kon resolutie niet veranderen

en: unknown
nl: onbekend

en: unknown constraint type
nl: onbekende beperking type

en: unknown type
nl: onbekend type

en: untranslated original english text
    by Oliver Rauch
    E-mail: Oliver.Rauch@rauch-domain.de
nl: Vertaling naar het Nederlands
    door Wim Sinke
    E-mail: rietenmeubel@xs4all.nl

en: user
nl: gebruiker

en: version:
nl: versie:

en: video camera
nl: videocamera

en: viewer image is not saved
nl: Afbeelding is niet bewaard

en: viewer-<Ctrl-v>, save-<Ctrl-s>, photocopy-<Ctrl-c>, multipage-<Ctrl-m>, fax-<Ctrl-f> or e-mail-<Ctrl-e>
nl: bekijk-<Ctrl-v>, opslaan-<Ctrl-s>, kopieer-<Ctrl-c>, meerdere pagina's <Ctrl-m>, fax-<Ctrl-f> of mail-<Ctrl-m>

en: virtual device
nl: virtueel apparaat

en: warning: option has no value constraint
nl: waarschuwing: optie heeft geen waardebeperking

en: with GIMP support
nl: met GIMP ondersteuning

en: without GIMP support
nl: zonder GIMP ondersteuning

en: write
nl: schrijven

en: you want to use it for device
nl: je wilt het voor apparaat gebruiken
