XSANE 0.96 - en to ro translation catalogue (619 entries)

en: (no name)
ro: (fără nume)

en: (none)
ro: (nimic)

en: *** PROGRAM ABORTED ***
ro: ***PROGRAM ABANDONAT***

en: 16 bit output formats:
ro: Formate de ieşire pe 16 biţi:

en: 8 bit output formats:
ro: Formate de ieşire pe 8 biţi:

en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane:
ro: <Toolbox>/Fişier/Obţine/XSane:

en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Device dialog...
ro: <Toolbox>/Fişier/Obţine/XSane: Dialog dispozitiv...

en: <Toolbox>/Xtns/XSane/
ro: <Toolbox>/Extensii/XSane/

en: <Toolbox>/Xtns/XSane/Device dialog...
ro: <Toolbox>/Extensii/XSane: Dialog dispozitiv...

en: About
ro: Despre

en: About XSane
ro: Despre Xsane

en: About translation
ro: Despre traducere

en: Accept
ro: Acceptă

en: Access to resource has been denied
ro: Accesul la resursă a fost respins

en: Acquire preview
ro: Obţine o previzualizare

en: Acquire preview scan <Alt-p>
ro: Scanare pt. previzualizare <Alt-p>

en: Add medium definition
ro: Adaugă definiţie mediu

en: Add printer
ro: Adaugă imprimantă

en: Add selected preview area to batch list
ro: Adaugă zona previzualizată selectată la lista cu loturi

en: Add selection for batch scan
ro: Adaugă selecţia la lista loturilor

en: Add selection to list
ro: Adaugă selecţia la listă

en: Additional gamma value for blue component for photocopy
ro: Valoare gamma adiţională componentă albastru pt. fotocopie

en: Additional gamma value for green component for photocopy
ro: Valoare gamma adiţională componentă verde pt. fotocopie

en: Additional gamma value for photocopy
ro: Valoare gamma adiţională pt. fotocopie

en: Additional gamma value for red component for photocopy
ro: Valoare gamma adiţională componentă roşu pt. fotocopie

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Agfa negative
ro: Negativ AGFA

en: Agfa negative HDC 100
ro: Negativ AGFA HDC 100

en: Agfa negative XRG 200-4
ro: Negativ AGFA XRG 200-4

en: Apply
ro: Aplică

en: Area name:
ro: Nume zonă:

en: Aspect ratio of selection
ro: Formatul de imagine al selecţiei

en: Attachments:
ro: Ataşamente:

en: Authentificate at POP3 server before sending mail
ro: Autentificare la serverul POP3 înainte de a trimite poşta

en: Authorization required for
ro: Autorizare necesară pentru

en: Autoadjust gamma, brightness and contrast <Ctrl-e>
ro: Ajustare automată pt. gamma, strălucire, contrast <Ctrl-e>

en: Autocorrect colors
ro: Corecţie automată culori

en: Autoenhance gamma
ro: Îmbunătăţire automată gamma

en: Automatic Document Feeder Modus:
ro: Mod încărcare automată documente:

en: Autoraise scanarea
ro: Ridică automat zona de scanare

en: Autoselect scanarea
ro: Selectare automată zonă de scanare

en: Available backends
ro: Backend-uri disponibile

en: Available devices:
ro: Dispozitive disponibile

en: Backend doc
ro: Documentaţie backend

en: Backend requests plain-text password
ro: Backend-ul necesită o parolă text

en: Backend sends more image data than it defined in parameters
ro: Backend-ul trimite mai multe date de imagine decât este definit în parametri

en: Bind scale
ro: Legare scală

en: Bit depth 16 bits/color is not supported for this output format.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
ro: Acest format de ieşire nu susţine adâncimi de 16 biţi/culoare.
    Doriţi să reduceţi adâncimea la 8 biţi/culoare?

en: Bit depth:
ro: Adâncime în biţi :

en: Blur
ro: Difuzie

en: Blur image
ro: Face imaginea neclară

en: Blur radius:
ro: Raza difuzie:

en: Bluring image
ro: Fac imaginea neclară

en: Bottom offset
ro: Decalaj jos

en: Bottom offset from the edge of the paper to the printable area
ro: Decalaj de jos de la marginea hârtiei la zona tipăribilă

en: Bottom offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
ro: Decalaj jos de la marginea hârtiei pt. zona utilizabilă pt. fişierele postscript

en: Browse
ro: Navighează

en: Browse for image filename
ro: Navighează la numele fişierului  de imagine

en: Browse for temporary directory
ro: Navighează la directorul temporar

en: CCITT 1D Huffman compression
ro: Compresie CCITT 1D Huffmann

en: CCITT Group 3 Fax compression
ro: Compresie CCITT Grup 3 Huffmann

en: CCITT Group 4 Fax compression
ro: Compresie CCITT Grup 4 Huffmann

en: Can't handle depth
ro: Nu pot manipula adâncimea

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cancel preview
ro: Renunţă la previzualizare

en: Cancel preview scan <Alt-ESC>
ro: Renunţă la scanarea pt. previzualizare <Alt-ESC>

en: Cancel scan <ESC>
ro: Renunţă la scanare<ESC>

en: Change directory
ro: Schimbă directorul

en: Change gamma value when autoenhancement button is pressed
ro: Schimbă valoarea gamma la apasarea butonului de îmbunătăţire automată

en: Child process error
ro: Eroare proces copil

en: Click at position to zoom to
ro: Clic la o poziţie pentru mărire/micşorare

en: Clone
ro: Clonează

en: Clone image
ro: Clonează imaginea

en: Cloning image
ro: Clonez imaginea

en: Close
ro: Închide

en: Color resolution (dpi):
ro: Rezoluţie color (dpi):

en: Command:
ro: Comandă:

en: Compression if image is saved as png
ro: Compresie dacă imaginea este salvată ca PNG

en: Compression type if 16 bit image is saved as tiff
ro: Tip compresie dacă o imagine de 16 biţi este salvată ca TIFF

en: Compression type if 8 bit image is saved as tiff
ro: Tip compresie dacă o imagine de 8 biţi este salvată ca TIFF

en: Compression type if lineart image is saved as tiff
ro: Tip compresie dacă o imagine alb/negru este salvată ca TIFF

en: Continue at your own risk
ro: Continuaţi pe riscul dvs.

en: Converting image
ro: Convertesc imaginea

en: Copy
ro: Copiere

en: Copy number option:
ro: Opţiune număr de cópii:

en: Could not create faxproject
ro: Nu am putut crea proiecul fax

en: Could not create filenames for preview files
ro: Nu am putut crea nume de fişiere pt. previzualizare

en: Could not create secure file (may be a link does exist):
ro: Nu am putut crea fişierul în siguranţă (poate există o legătură):

en: Could not create temporary file
ro: Nu am putut crea fişierul temporar

en: Could not create temporary preview files
ro: Nu am putut crea fişierele temporare de previzualizare

en: Create project
ro: Creează proiect

en: DIN A3 land.
ro: DIN A3 Oriz.

en: DIN A3 port.
ro: DIN A3 Vert.

en: DIN A4 land.
ro: DIN A4 Oriz.

en: DIN A4 port.
ro: DIN A4 Vert.

en: DIN A5 land.
ro: DIN A5 Oriz.

en: DIN A5 port.
ro: DIN A5 Vert.

en: Define Keyword that is used to mark progress information
ro: Defineşte cuvântul cheie pt. a marca informaţiile despre evoluţie

en: Define a name for the selection of this definition
ro: Defineşte un nume pentru selectarea acestei definiţii

en: Define if the ocr program supports gui progress pipe
ro: Defineşte dacă programul OCR susţine GUI de evoluţie prin pipe

en: Define image position for printing
ro: Defineşte poziţionarea imaginii pt. tipărire

en: Define the way XSane shall handle the threshold option
ro: Defineşte modul în care XSane va manipula opţiunea pragului

en: Delete active medium
ro: Şterge mediul activ

en: Delete image
ro: Şterge imaginea

en: Delete item
ro: Şterge articol

en: Delete page
ro: Şterge pagina

en: Delete preview image cache
ro: Şterge imaginea previzualizată tampon

en: Delete printer
ro: Şterge imprimantă

en: Delete project
ro: Şterge proiect

en: Delete selected area from batch list
ro: Şterge zona selectată din lista cu loturi

en: Despeckle
ro: Scoate pete

en: Despeckle image
ro: Scoate petele din imagine

en: Despeckle radius:
ro: Raza scos pete:

en: Despeckling image
ro: Scot petele din imagine

en: Device busy
ro: Dispozitiv ocupat

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: Directory permissions
ro: Drepturi în director

en: Disable gimp preview gamma
ro: Dezactivează previzualizare gamma în Gimp

en: Disable preview gamma when XSane runs as gimp plugin
ro: Dezactivează previzualizarea gamma când XSane rulează ca extensie la Gimp

en: Discard all images
ro: Renunţă la toate imaginile

en: Discard image
ro: Renunţă la imagine

en: Display
ro: Afişare

en: Display mode: show histogram with lines instead of pixels <Alt-m>
ro: Mod afişare: arată histograma cu linii în loc de pixeli <Alt-m>

en: Do color correction after preview scan has finished
ro: Corectează culorile după terminarea scanării pt. previzualizare

en: Do not close
ro: Nu închide

en: Document feeder jammed
ro: Încărcătorul de documente s-a blocat

en: Document feeder out of documents
ro: Încărcătorul de documente s-a golit

en: Edit
ro: Editare

en: Edit image
ro: Editare imagine

en: Edit medium definition
ro: Editare definiţie mediu

en: Email
ro: Poşta electronică

en: Email text:
ro: Text email:

en: Empty batch list
ro: Listă loturi goală

en: End of file reached
ro: Am ajuns la sfârşitul fişierului

en: Enhanced image
ro: Imagine îmbunătăţită

en: Enhancement
ro: Îmbunătăţire

en: Enter command to be executed in copy mode (e.g. "lpr")
ro: Introduceţi comanda ce va fi executată în modul copiere (ex. "lpr")

en: Enter command to be executed in fax mode
ro: Introduceţi comanda ce va fi executată în modul fax

en: Enter command to be executed to display helpfiles, must be a html-viewer!
ro: Introduceţi comanda ce va fi executată pentru afişarea fişierelor ajutor, trebuie să fie un vizualizator de HTML!

en: Enter command to be executed to view a fax
ro: Introduceţi comanda ce va fi executată pt. a vizualiza un fax

en: Enter command to be executed to view a mail image
ro: Introduceţi comanda ce va fi executată pt. a vizualiza o imagine din mail

en: Enter command to start ocr program
ro: Introduceţi comanda ce va fi executată pt. a porni recunoaşterea optică a caracterelor (OCR)

en: Enter email address
ro: Introduceţi adresa de email

en: Enter name for new medium definition
ro: Introduceţi noul nume pt. definiţia mediului

en: Enter name for new preset area
ro: Introduceţi numele noii zone predefinite

en: Enter name of fax project
ro: Introduceţi numele proiectului fax

en: Enter name of mail project
ro: Introduceţi numele proiectului mail

en: Enter new name for faxpage
ro: Introduceţi numele paginii de fax

en: Enter new name for mail image
ro: Introduceţi numele imaginii pt. mail

en: Enter new name for medium definition
ro: Introduceţi noul nume pt. definiţia mediului

en: Enter new name for preset area
ro: Introduceţi numele noii zone predefinite

en: Enter option for copy numbers
ro: Introduceţi opţiunea pt. numărul de copii

en: Enter option of the ocr program to define input file
ro: Introduceţi opţiunea programului OCR ce defineşte fişierul de intrare

en: Enter option of the ocr program to define output file
ro: Introduceţi opţiunea programului OCR ce defineşte fişierul de ieşire

en: Enter option of the ocr program to define output filedescripor in GUI mode
ro: Introduceţi opţiunea programului OCR ce defineşte descriptorul fişierului de ieşire în mod GUI

en: Enter option to specify fine mode (high resolution)
ro: Introduceţi opţiunea pt. a specifica modul normal (rezoluţie ridicată)

en: Enter option to specify normal mode (low resolution)
ro: Introduceţi opţiunea pt. a specifica modul normal (rezoluţie redusă)

en: Enter option to specify postscript files following
ro: Introduceţi opţiunea pt. a specifica că urmează fişiere postscript

en: Enter option to specify receiver
ro: Introduceţi opţiunea pt. a specifica destinatarul

en: Enter receiver phone number or address
ro: Introduceţi numărul de telefon sau adresa destinatarului

en: Enter subject of email
ro: Introduceţi subiectul email-ului

en: Error
ro: Eroare

en: Error during device I/O
ro: Eroare intrare/ieşire dispozitiv

en: Error during read:
ro: Eroare la citire:

en: Error during save:
ro: Eroare la salvare:

en: Error obtaining option count
ro: Eroare la obţinerea numărului de opţiuni

en: Error reading mailproject
ro: Eroare de citire proiect mail

en: Error while loading device settings:
ro: Eroare la încărcare setări dispozitiv:

en: Failed to allocate image memory:
ro: Nu am putut aloca memorie pt. imagine

en: Failed to change working directory to
ro: Nu am putut schimba directorul de lucru la

en: Failed to create file:
ro: Nu pot crea fişierul:

en: Failed to determine home directory:
ro: Nu am putut determina directorul acasă

en: Failed to execute documentation viewer:
ro: Nu am putut lansa vizualizatorul de documentaţie:

en: Failed to execute fax command:
ro: Nu am putut executa comanda de fax:

en: Failed to execute fax viewer:
ro: Nu am putut lansa vizualizatorul de faxuri:

en: Failed to execute mail image viewer:
ro: Nu am putut lansa vizualizatorul de imagini din poştă:

en: Failed to execute netscape!
ro: Nu pot executa netscape!

en: Failed to execute ocr command:
ro: Nu am putut executa comanda de OCR:

en: Failed to execute printercommand:
ro: Nu am putut executa comanda de tipărire:

en: Failed to get parameters:
ro: Preluare parametri eşuată:

en: Failed to obtain value of option
ro: Nu am putut obţine valoarea opţiunii

en: Failed to open
ro: Nu am putut deschide

en: Failed to open device
ro: Nu pot deschide dispozitivul

en: Failed to open pipe for executing printercommand
ro: Nu am putut deschide un pipe pentru a executa comanda de tipărire

en: Failed to set value of option
ro: Nu am putut seta valoarea opţiunii

en: Failed to start scanner:
ro: Pornire scanner eşuată:

en: Fax is queued
ro: Faxul este în coadă

en: Fax project changed
ro: Proiectul fax a fost modificat

en: Fax project created
ro: Proiectul fax a fost creat

en: Fax project not created
ro: Proiectul fax nu a fost creat

en: File
ro: Fişier

en: File %s already exists
ro: Fişierul %s exită deja

en: File %s does not exist
ro: Fişierul %s nu există

en: File %s is not a postscript file
ro: Fişierul %s nu este un fişier postscript

en: File:
ro: Fişier:

en: Filename counter length
ro: Lungime contor pt. nume fişier

en: Filename counter underrun
ro: Contor nume fişiere prea mic

en: Filename for scanned image
ro: Nume fişier pt. imaginea scanată

en: Filename too long
ro: Nume fişier prea lung

en: Filters
ro: Filtre

en: Fine mode
ro: Mod fin

en: Fine mode option:
ro: Opţiuni mod Fin:

en: From entry not accepted
ro: Intrarea De la: inacceptabilă

en: From:
ro: De la:

en: Front-end to the SANE interface
ro: Front-end la interfaţa SANE

en: Fuji negative
ro: Negativ FUJI

en: Full color range
ro: Toată gama de culori

en: GIMP can't handle depth %d bits/color
ro: Gimp nu poate manipula adâncimea de %d biţi/culoare

en: GIMP support missing
ro: Lipseşte susţinerea Gimp

en: GPL - the license
ro: Licenţa GPL

en: GUI output-fd option:
ro: Opţiune fd ieşire GUI:

en: Gamma correction by:
ro: Corecţie gamma de:

en: Gamma curve
ro: Curbă gamma

en: Gamma input depth:
ro: Adâncime intrare gamma:

en: Gamma output depth:
ro: Adâncime ieşire gamma:

en: Geometry
ro: Geometrie

en: Gimp does not support depth 16 bits/color.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
ro: Gimp nu susţine adâncimi de 16 biţi/culoare.
    Doriţi să reduceţi adâncimea la 8 biţi/culoare?

en: Grayscale resolution (dpi):
ro: Rezoluţie scară de gri (dpi):

en: HTML mail
ro: Email HTML

en: Height
ro: Înălţime

en: Height of paper for postscript files
ro: Înălţime hârtie pt. fişierele postscript

en: Height of printable area
ro: Înălţime zonă tipăribilă

en: Help
ro: Ajutor

en: Helpfile viewer (HTML):
ro: Vizualizator fişiere de ajutor (HTML):

en: Histogram
ro: Histogramă

en: Homepage:
ro: Pagină acasă:

en: IP Address or Domain name of POP3 server
ro: Adresa IP sau numele în domeniu a serverului POP3

en: IP Address or Domain name of SMTP server
ro: Adresa IP sau numele în domeniu a serverului SMTP

en: If filename counter is automatically increased, used numbers are skipped
ro: Numerele folosite deja sunt sărite la incrementarea automată a contorului numelui de fişier

en: If scanner sends image with 16 bits/color save image with 8 bits/color
ro: Salvează o imagine cu 8 biţi/culoare dacă scannerul trimite imagini cu 16 biţi/culoare

en: Image
ro: Imagine

en: Image-file permissions
ro: Drepturi fişier imagine

en: Information
ro: Informaţii

en: Inputfile option:
ro: Opţiune fişier de intrare

en: Insert file
ro: Inserare fişier

en: Invalid argument
ro: Argument incorect

en: Invalid parameters.
ro: Parametri incorecţi

en: JPEG DCT compression
ro: Compresie JPEG DCT

en: JPEG image quality
ro: Calitate imagine JPEG

en: Kodak negative
ro: Negativ KODAK

en: Konica negative
ro: Negativ KONICA

en: Konica negative VX 100
ro: Negativ KONICA VX 100

en: LIBJPEG reports error
ro: LIBJPEG raportează o eroare

en: LIBPNG reports error
ro: libpng raportează o eroare

en: LIBTIFF reports error
ro: libtiff raportează o eroare

en: Left offset
ro: Decalaj stânga

en: Left offset from the edge of the paper to the printable area
ro: Decalaj stânga de la marginea hârtiei la zona tipăribilă

en: Left offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
ro: Decalaj stânga de la marginea hârtiei pt. zona utilizabilă pt. fişierele postscript

en: Length unit
ro: Unitate de lungime

en: Lineart resolution (dpi):
ro: Rezoluţie alb/negru (dpi):

en: Load batch list
ro: Încarcă lista loturi

en: Load device settings
ro: Încarcă setări dispozitiv

en: Loaded backend:
ro: Backend încărcat:

en: Mail
ro: Poştă

en: Mail data not accepted
ro: Datele mailului inacceptabile

en: Mail has been sent
ro: Mailul a fost trimis

en: Mail image filetype:
ro: Tip fişier mail imagine:

en: Mail is sent in html mode, place image with: <IMAGE>
ro: Poşta trimisă în mod HTML va afişa imaginile cu <IMAGE>

en: Mail project changed
ro: Proiectul mail a fost modificat

en: Mail project created
ro: Proiectul mail a fost creat

en: Mail project not created
ro: Proiectul mail nu a fost creat

en: Main window size fixed
ro: Mărime fixă pentru dimensiunea ferestrei principale

en: Medium Name:
ro: Nume mediu:

en: Minimum length of counter in filename
ro: Lungimea minimă a contorului în numele fişierului

en: Mirror -
ro: Oglindire axa Y

en: Mirror image at horizontal axis
ro: Oglindeşte imaginea după axa orizontală

en: Mirror image at vertical axis
ro: Oglindeşte imaginea după axa verticală

en: Mirror |
ro: Oglindire axa X

en: Mirroring image
ro: Oglindesc imaginea

en: Move item down
ro: Mută articol în jos

en: Move item up
ro: Mută articol în sus

en: Multiplier to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
ro: Multiplicatorul necesar pt. a face gama pragurilor XSane egală cu cea a scannerului

en: Name of grayscale scanmode:
ro: Nume mod scanare în scară de gri:

en: Name:
ro: Nume:

en: Negative: Invert colors for scanning negatives <Ctrl-n>
ro: Negativ: inversează culorile pentru scanare negative <Ctrl-n>

en: No devices available
ro: Nu există dispozitive disponibile

en: No output format given
ro: Nu am primit formatul de ieşire

en: Normal mode option:
ro: Opţiuni mod Normal:

en: Not accept
ro: Refuză

en: OCR - save as text
ro: OCR - salvare ca text

en: OCR Command:
ro: Comandă OCR:

en: OCR in progress
ro: Recunoaştere optică de caractere în evoluţie

en: Offset to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
ro: Deplasamentul necesar pt. a face gama pragurilor XSane egală cu cea a scannerului

en: Ok
ro: OK

en: Operation not supported
ro: Operaţiunea nu este susţinută

en: Operation was cancelled
ro: Operaţiunea a fost anulată

en: Optical Character Recognition
ro: Recunoaştere optică a caracterelor (OCR)

en: Option has empty name (NULL).
ro: Opţiunea are nume vid (NULL).

en: Out of memory
ro: Nu am memorie suficientă.

en: Outputfile option:
ro: Opţiune fişier de ieşire

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Overwrite warning
ro: Avertizare la suprascriere

en: PNG image compression
ro: Comprimare imagine PNG

en: POP3 authentification
ro: Autentificare POP3

en: POP3 connection failed
ro: Conexiune POP3 eşuată

en: POP3 login failed
ro: Logare POP3 eşuată

en: POP3 password:
ro: Parola POP3:

en: POP3 port:
ro: Port POP3:

en: POP3 server:
ro: Server POP3:

en: POP3 user:
ro: Utilizator POP3:

en: Packing image
ro: Împachetez imaginea

en: Password :
ro: Parolă:

en: Password file (%s) is insecure, use permission x00
ro: Fişierul cu parole (%s) nu este sigur, folosesc drepturile x00

en: Password transmission is secure
ro: Transmiterea parolei este sigură

en: Path to temp directory
ro: Calea către directorul temporar

en: Pick black point
ro: Preia punctul de negru

en: Pick gray point
ro: Preia punctul de gri

en: Pick white point
ro: Preia punctul de alb

en: Possible reasons:
    1) There really is no device that is supported by SANE
    2) Supported devices are busy
    3) The permissions for the device file do not allow you to use it - try as root
    4) The backend is not loaded by SANE (man sane-dll)
    5) The backend is not configured correct (man sane-"backendname")
    6) Possibly there is more than one SANE version installed
ro: Cauze posibile:
    1) Chiar nu este nici un dispozitiv susţinut de SANE
    2) Dispozitivele susţinute sunt ocupate
    3) Drepturile pt. fişierul dispozitiv nu vă permit folosirea lui - încercaţi ca root
    4) Backend-ul nu este incărcat de către SANE (man sane-dll)
    5) Backend-ul nu este configurat corect (man sane-"backendname")
    6) Este posibil să aveţi instalate mai multe versiuni de SANE

en: Postscriptfile option:
ro: Opţiuni postscript:

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Preselect scanarea
ro: Preselectare zonă de scanare

en: Preset area:
    To add new area or edit an existing area use contect menu (right mouse button).
ro: Zona predefinită:
    Pentru a adăuga o zonă nouă sau a edita o zonă existentă folosiţi meniul contextual (butonul dreapta maus)

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview cannot handle bit depth
ro: Pevizualizarea nu poate manipula adâncimea

en: Preview gamma blue:
ro: Previzualizare gamma albastru:

en: Preview gamma green:
ro: Previzualizare gamma vede:

en: Preview gamma red:
ro: Previzualizare gamma roşu:

en: Preview gamma:
ro: Previzualizare gamma:

en: Preview oversampling:
ro: Previzualizare supraeşantionare:

en: Preview pipette range
ro: Previzualizare gamă pipetă

en: Printer gamma blue:
ro: Gamma - componentă albastru - pt. imprimantă

en: Printer gamma green:
ro: Gamma - componentă verde - pt. imprimantă

en: Printer gamma red:
ro: Gamma - componentă roşu - pt. imprimantă

en: Printer gamma value:
ro: Valoare gamma imprimantă:

en: Printer selection:
ro: Selectare imprimantă:

en: Problems?
ro: Probleme?

en: Progress keyword:
ro: Cuvânt cheie evoluţie:

en: Project status:
ro: Stare proiect:

en: Quality in percent if image is saved as jpeg or tiff with jpeg compression
ro: Calitatea în procente dacă imaginea este salvată ca JPEG sau TIFF cu compresie JPEG

en: Queueing Fax
ro: Faxul este trimis în coadă

en: Quit
ro: Ieşire

en: RGB default: Set enhancement values for red, green and blue to default values <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     brightness = 0
     contrast = 0
ro: Setare valori RGB implicite pt. îmbunătăţire: canale roşu, verde, albastru <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     strălucire = 0
     contrast = 0

en: Raw image
ro: Imagine brută

en: Receiver entry not accepted
ro: Intrarea Destinatar: inacceptabilă

en: Receiver option:
ro: Opţiuni destinatar:

en: Receiving %s data
ro: Primesc date %s

en: Recent values:
ro: Valori recente:

en: Reduce 16 bit image to 8 bit
ro: Reduce imaginea de la 16 la 8 biţi

en: Rename area
ro: Redenumeşte zona

en: Rename image
ro: Redenumeşte imaginea

en: Rename item
ro: Redenumeşte articol

en: Rename page
ro: Redenumeşte pagina

en: Reply to:
ro: Răspuns la:

en: Resolution with which color images are printed and saved in postscript
ro: Rezoluţia la care imaginile color sunt tipărite şi salvate în postscript

en: Resolution with which grayscale images are printed and saved in postscript
ro: Rezoluţia la care imaginile în scară de gri sunt tipărite şi salvate în postscript

en: Resolution with which lineart images are printed and saved in postscript
ro: Rezoluţia la care imaginile alb/negru sunt tipărite şi salvate în postscript

en: Resolution:
ro: Rezoluţie:

en: Restore enhancement values from preferences <Ctrl-r>
ro: Restaurează valorile implicite pt. îmbunătăţire din preferinţe <Ctrl-r>

en: Rossmann negative HR 100
ro: Negativ Rossmann HR 100

en: Rotate 180
ro: Rotire cu 180°

en: Rotate 270
ro: Rotire cu 270°

en: Rotate 90
ro: Roteşte 90

en: Rotate image 180 degree
ro: Roteşte imaginea cu 180°

en: Rotate image 270 degree
ro: Roteşte imaginea cu 270°

en: Rotate image 90 degree
ro: Roteşte imaginea cu 90°

en: Rotate postscript
ro: Roteşte postscript

en: Rotate preview and scan
ro: Roteşte previzualizarea şi scanează

en: Rotating image
ro: Rotesc imaginea

en: SMTP connection failed
ro: Conexiune SMTP eşuată

en: SMTP port:
ro: Port SMTP:

en: SMTP server:
ro: Server SMTP:

en: Sane major version number mismatch!
ro: Nepotrivire număr major de versiune Sane

en: Sane version:
ro: Versiune sane:

en: Save
ro: Salvare

en: Save 16bit pnm in ascii format
ro: Salvează pnm 16 biţi în format ascii

en: Save batch list
ro: Salvează lista loturi

en: Save device dependant preferences in default file at exit of xsane
ro: Salvează preferinţele dependente de dispozitiv în fişierul implicit la terminarea XSane

en: Save device preferences at exit
ro: Salvează preferinţele dispozitivului la ieşire

en: Save device settings
ro: Salvează setări dispozitiv

en: Save image
ro: Salvează imaginea

en: Saving image
ro: Salvez imaginea

en: Scale
ro: Scalează

en: Scale and Spinbutton
ro: Scală şi buton rotativ

en: Scale factor
ro: Factor de scalare

en: Scale image
ro: Scalează imaginea

en: Scale image to height [in pixel]
ro: Scalare imagine (la înălţime) [în pixeli]

en: Scale image to width [in pixel]
ro: Scalare imagine (la lăţime) [în pixeli]

en: Scaling image
ro: Scalez imaginea

en: Scan
ro: Scanează

en: Scan batch list
ro: Scanează loturi

en: Scan selected area
ro: Scanează zona selectată

en: Scanmode:
ro: Mod scanare:

en: Scanned pages:
ro: Pagini scanate:

en: Scanner and backend:
ro: Scanner şi backend:

en: Scanner cover is open
ro: Capacul scannerului este deschis

en: Scanner output depth:
ro: Adâncime ieşire scanner:

en: Scanning
ro: Scanare...

en: Scantips
ro: Ponturi pt. scanare

en: Scrollbar and Spinbutton
ro: Bară de derulare şi buton rotativ

en: Select definition to change
ro: Selectare definiţie ce va fi schimbată

en: Select filetype for image attachments
ro: Selectaţi tipul fişierelor pentru ataşamentele imagine

en: Select grayscale scanmode. This scanmode is used for lineart preview scan when transformation from grayscale to lineart is enabled
ro: Selectează modul de scanare în nuanţe de gri. Acest mod de scanare este folosit pt. previzualizare alb/negru când transformarea gri->a/n este activată

en: Select how a range is displayed
ro: Selectare mod de afişare a gamei

en: Select output filename for OCR text file
ro: Selectează nume fişier ieşire pt. fişierul text OCR

en: Select printerdefinition <Shift-F1/F2/...>
ro: Selectaţi definirea imprimantei <Shift-F1/F2/...>

en: Select scanarea after preview scan has finished
ro: Selectează zona de scanare după terminarea scanării pt. previzualizare

en: Select scansource for Automatic Document feeder. If this scansource is selected XSane scans until "out of paper" or error.
ro: Selectează drept sursă Alimentatorul automat de documente. În acest caz XSane scanează pâna la apariţia erorii "terminare hârtie"

en: Select source medium type.
    To rename, reorder or delete an entry use context menu (right mouse button).
    To create a medium enable the option edit medium definition in preferences menu.
ro: Selectaţi tipul mediului sursă. 
    Pentru a redenumi, şterge, ordona un articol, folosiţi meniul contextual (butonul dreapta al mausului).
    Pentru a creea un mediu activaţi opţiunea de editare a definirii mediului din meniul Preferinţe.

en: Select visible area
ro: Selectează zona vizibilă

en: Send fax with high vertical resolution (196 lpi instead of 98 lpi)
ro: Trimite un fax cu rezoluţie verticală ridicată (196 lpi în loc de 98 lpi)

en: Send fax: no receiver defined
ro: Trimitere fax: destinatar nedefinit

en: Send project
ro: Trimite proiect

en: Sending mail
ro: Transmitere mail

en: Set brightness
ro: Setează strălucirea

en: Set brightness for blue component
ro: Setează strălucirea pentru componenta de albastru

en: Set brightness for green component
ro: Setează strălucirea pentru componenta de verde

en: Set brightness for red component
ro: Setează strălucirea pentru componenta de roşu

en: Set contrast
ro: Setează contrastul

en: Set contrast for blue component
ro: Setează contrastul pentru componenta de albastru

en: Set contrast for green component
ro: Setează contrastul pentru componenta de verde

en: Set contrast for red component
ro: Setează contrastul pentru componenta de roşu

en: Set default enhancement values <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    brightness = 0
    contrast = 0
ro: Setare valori implicite pt. îmbunătăţire <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    strălucire = 0
    contrast = 0

en: Set gamma correction value for blue component of preview image
ro: Setează valoarea corecţiei gamma pentru componenta de albastru a imaginii previzualizate

en: Set gamma correction value for green component of preview image
ro: Setează valoarea corecţiei gamma pentru componenta de verde a imaginii previzualizate

en: Set gamma correction value for preview image
ro: Setează valoarea corecţiei gamma pentru imaginea previzualizată

en: Set gamma correction value for red component of preview image
ro: Setează valoarea corecţiei gamma pentru componenta de roşu a imaginii previzualizate

en: Set gamma value
ro: Setează valoarea gamma

en: Set gamma value for blue component
ro: Setează valoarea gamma pentru componenta de albastru

en: Set gamma value for green component
ro: Setează valoarea gamma pentru componenta de verde

en: Set gamma value for red component
ro: Setează valoarea gamma pentru componenta de roşu

en: Set number of copies
ro: Setează număr copii

en: Set program defaults for:
ro: Setează valori implicite în program pt.:

en: Set scan resolution
ro: Setează rezoluţia de scanare

en: Set scan resolution for x direction
ro: Setează rezoluţia de scanare pt. direcţia x

en: Set scan resolution for y direction
ro: Setează rezoluţia de scanare pt. direcţia y

en: Set threshold
ro: Setează prag

en: Set zoomfactor
ro: Setează factorul de mărire

en: Set zoomfactor for x direction
ro: Setează factorul de mărire pt. direcţia x

en: Set zoomfactor for y direction
ro: Setează factorul de mărire pt. direcţia y

en: Setup
ro: Configurare

en: Show EULA
ro: Arată EULA

en: Show advanced options
ro: Arată opţiunile avansate

en: Show batch scan
ro: Arată scanare loturi

en: Show gamma curve
ro: Arată curba gamma

en: Show histogram
ro: Arată histograma

en: Show histogram of blue component <Alt-b>
ro: Arată histograma componentei de albastru <Alt-b>

en: Show histogram of green component <Alt-g>
ro: Arată histograma componentei de verde <Alt-g>

en: Show histogram of intensity/gray <Alt-i>
ro: Arată histograma intensităţii/gri <Alt-i>

en: Show histogram of red component <Alt-r>
ro: Arată histograma componentei de roşu <Alt-r>

en: Show image
ro: Arată imaginea

en: Show license (GPL)
ro: Arată licenţa (GPL)

en: Show logarithm of pixelcount <Alt-l>
ro: Arată numărul de pixeli logaritmic <Alt-I>

en: Show page
ro: Arată pagina

en: Show preview
ro: Arată previzualizarea

en: Show range as:
ro: Arată gama ca:

en: Show resolution list
ro: Arată lista rezoluţiilor

en: Show standard options
ro: Arată opţiunile standard

en: Show tooltips
ro: Arată ponturi

en: Size %d x %d pixel, %d bit/color, %d colors, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s
ro: Mărime %d x %d pixeli, %d biţi/culoare, %d culori, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s

en: Size:
ro: Mărime:

en: Skip existing filenames
ro: Salt peste fişierele existente

en: Slide
ro: Diapozitiv

en: Slider (Scale)
ro: Alunecător (Scală)

en: Slider (Scrollbar)
ro: Alunecător (Bară de derulare)

en: Spinbutton
ro: Buton rotativ

en: Standard negative
ro: Negativ standard

en: Standard options
ro: Opţiuni standard

en: Standard options window (lineart)
ro: Fereastră opţiuni standard (alb/negru)

en: Start scan <Ctrl-Enter>
ro: Porneşte scanarea<Ctrl-Enter>

en: Start up graphical user interface to access SANE (Scanner Access Now Easy) devices.
    
    The format of [DEVICE] is backendname:devicefile (e.g. umax:/dev/scanner).
    [OPTION]... can be a combination of the following items:
     -h, --help                   display this help message and exit
     -v, --version                print version information
     -l, --license                print license information
    
     -d, --device-settings file   load device settings from file (without ".drc")
    
     -V, --viewer                 start with viewer-mode active (default)
     -s, --save                   start with save-mode active
     -c, --copy                   start with copy-mode active
     -f, --fax                    start with fax-mode active
     -m, --mail                   start with mail-mode active
     -n, --no-mode-selection      disable menu for XSane mode selection
    
     -F, --Fixed                  fixed main window size (overwrite preferences value)
     -R, --Resizeable             resizable, scrolled main window (overwrite preferences value)
    
     -p, --print-filenames        print image filenames created by XSane
     -N, --force-filename name    force filename and disable user filename selection
    
     --display X11-display        redirect output to X11-display
     --no-xshm                    do not use shared memory images
     --sync                       request a synchronous connection with the X11 server
ro: Porneşte interfaţa grafică utilizator pt. a accesa dispozitivele SANE (Scanner Access Now Easy).
    
    Formatul [DISPOZITIV] este numeBackend:fişierDispozitiv (ex.umax:/dev/scanner).
    [OPŢIUNI] poate fi o combinaţie a următoarelor articole:
     -h, --help                  afişează acest mesaj, apoi terminare
     -v, --version                afişează informaţii despre versiune
     -l, --license                afişează informaţii despre licenţă
     -d, --device-settings fişier   încarcă setările dispozitivului din fişier (fără ".drc")
    
     -V, --viewer                 porneşte în modul vizualizare (implicit)
     -s, --save                   porneşte în modul salvare
     -c, --copy                   porneşte în modul copiere
     -f, --fax                    porneşte în modul fax
     -m, --mail                   porneşte în modul poştă
     -n, --no-mode-selection      dezactivează meniul de selectare a modului XSane
     -F, --Fixed                  marime fixă a ferestrei principale (suprascrie valorile din preferinţe)
     -R, --Resizeable       fereastră principală redimensionabilă (suprascrie valorile din preferinţe)
    
     -p, --print-filenames        tipăreşte numele fişierelor create de către XSane
     -N, --force-filename name   forţează numele de fişiere şi dezactivează selectarea numelor de fişiere de către utilizator
    
     --display X11-display        redirecţionează ieşirea către afişajul X11
     --no-xshm                   nu foloseşte imagini partajate în memorie
     --sync                      cere o conexiune sincronă cu serverul X11

en: Step
ro: Pas

en: Store active enhancement values to preferences <Ctrl-+>
ro: Salvează valorile curente pt. îmbunătăţire în preferinţe <Ctrl-+>

en: Store medium
ro: Stocare mediu

en: Store medium definition
ro: Stocare definiţie mediu

en: Success
ro: Succes

en: TIFF 16 bit image compression
ro: Comprimare imagine TIFF pe 16 biţi

en: TIFF 8 bit image compression
ro: Comprimare imagine TIFF pe 8 biţi

en: TIFF lineart image compression
ro: Comprimare imagine TIFF alb/negru (pe 1bit)

en: Temporary directory
ro: Director temporar

en: The scanner's maximum threshold level in %
ro: Nivelul maxim de prag al scannerului în %

en: The scanner's minimum threshold level in %
ro: Nivelul minim de prag al scannerului în %

en: There are %d unsaved images
ro: Există %d imagini nesalvate

en: This function provides access to scanners and other image acquisition devices through the SANE (Scanner Access Now Easy) interface.
ro: Această funcţie oferă accesul la scannere şi alte dispozitive de achiziţie de imagini prin interfaţa SANE (Scanner Access Now Easy).

en: This is a backend bug. Please inform the author of the backend!
ro: Aceasta este o eroare de back-end. Informaţi autorul back-end-ului!

en: Threshold maximum:
ro: Prag maxim:

en: Threshold minimum:
ro: Prag minim:

en: Threshold multiplier:
ro: Multiplicator prag:

en: Threshold offset:
ro: Decalaj prag:

en: Threshold option:
ro: Opţiuni prag:

en: Top left:
ro: Stânga sus:

en: Transfering image
ro: Transfer imaginea

en: Translation:
ro: Traducere:

en: Turns on automatic mode
ro: Activează modul automat

en: Type
ro: Tip

en: Type of image format, the suitable filename extension is automatically added to the filename
ro: Tip format imagine, extensia fişier corespunzătoare este adăugata automat la numele fişierului

en: Type:
ro: Tip:

en: Undo
ro: Des-face

en: Undo last change
ro: Anulează ultima modificare

en: Undo last zoom
ro: Anulează ultima mărire

en: Unknown file format for saving
ro: Format de salvare necunoscut

en: Unsupported %d-bit output format: %s
ro: Formatul de ieşire: %s pe %d biţi nu este susţinut

en: Update policy
ro: Politica de actualizare

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Use GUI progress pipe
ro: Foloseşte pipe GUI pt. evoluţie

en: Use GUI progress pipe:
ro: Foloseşte pipe GUI pt. evoluţie:

en: Use an own colormap for preview if display depth is 8 bpp
ro: Foloseşte o harta de culori proprie pentru previzualizare dacă adâncimea este de 8 bpp

en: Use fixed main window size or scrolled, resizable main window
ro: Foloseşte mărime fixă pt. fereastra principală sau fereastră principală redimensionabilă cu defilare

en: Use full scanarea
ro: Foloseşte toată zona de scanare

en: Use private colormap
ro: Foloseşte harta de culori personală

en: Username :
ro: Nume utilizator:

en: Value that is added to filenamecounter after scan
ro: Valoarea care este adăugată la contorul numelui de fişier după scanare

en: Value with that the calculated preview resolution is multiplied
ro: Valoarea cu care este înmulţită rezoluţia calculată pt. previzualizare

en: Vendor:
ro: Vânzător:

en: View
ro: Vizualizare

en: Viewer
ro: Vizualizare

en: Viewer (Postscript):
ro: Vizualizator (Postscript):

en: Viewer (png):
ro: Vizualizator (png):

en: Viewer: select output filename
ro: Vizualizator: selectează nume fişier ieşire

en: Warn before overwriting an existing file
ro: Avertizează înainte de suprascrierea unui fişier existent

en: Warning
ro: Avertisment

en: When a 16 bit image shall be saved in pnm format then use ascii format instead of binary format. The binary format is a new format that is not supported by all programs. The ascii format is supported by more programs but it produces really huge files!!!
ro: Folosiţi formatul ascii în locul celui binar pentru a salva imaginile pe 16 biţi în format pnm. Formatul binar este nou şi nu este susţinut de toate programele. Formatul ascii este susţinut de mai toate programele, dar produce fişiere foarte mari!

en: Width
ro: Lăţime

en: Width of paper for postscript files
ro: Lăţime hârtie pt. fişierele postscript

en: Width of printable area
ro: Lăţime zonă tipăribilă

en: Window
ro: Fereastră

en: X-Scale factor
ro: Factor scalare X

en: XSane doc
ro: Documentaţie XSane

en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ro: XSane este distribuit sub termenii licenţei GNU General Public
    publicată de Free Software Foundation respectiv versiunea 2 a
    licenţei sau (opţional) orice versiune mai recentă.
    
    Acest program este distribuit în speranţa ca va fi folositor, dar
    FĂRĂ NICI O GARANŢIE. 
    
    Pentru a folosi acest program, trebuie să citiţi, înţelegeţi şi acceptaţi
    următorul contract "FĂRĂ GARANŢIE".

en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    Should the program prove defective, you assume the cost of all
    necessary servicing, repair or correction. To use this program you
    have to read, understand and accept the following
    "NO WARRANTY" agreement.
ro: XSane este distribuit sub termenii licenţei GNU General Public
    publicată de Free Software Foundation respectiv versiunea 2 a
    licenţei sau (opţional) orice versiune mai recentă.
    
    Acest program este distribuit în speranţa ca va fi folositor, dar
    FĂRĂ NICI O GARANŢIE. 
    Dacă programul nu funcţionează, vă asumaţi toate costurile
    rezultate din repataţii, depanări sau corecţii.
    
    Pentru a folosi acest program, trebuie să citiţi, înţelegeţi şi acceptaţi
    următorul contract "FĂRĂ GARANŢIE".

en: XSane main window (grayscale->lineart)
ro: Fereastră principală XSane (scală de gri->alb/negru)

en: XSane main window (lineart)
ro: Fereastră principală XSane (alb/negru)

en: XSane major version =
ro: Versiune majoră Xsane=

en: XSane mode
ro: Mod XSane

en: XSane options
ro: Opţiuni XSane

en: XSane output formats:
ro: Formate de ieşire XSane:

en: Y-Scale factor
ro: Factor scalare Y

en: You try to run XSane as ROOT, that really is DANGEROUS!
    
    Do not send any bug reports when you
    have any problem while running XSane as root:
    YOU ARE ALONE!
ro: Încercaţi să rulaţi XSane ca root, ceea ce este PERICULOS!
    
    Nu trimiteţi rapoarte de erori dacă sunt probleme
    când XSane ruleaza ca root!
    Sunteţi pe cont propriu!

en: Zoom 20% out
ro: Micşorează cu 20%

en: Zoom image
ro: Mărire imagine

en: Zoom into selected area
ro: Mărire la zona selectată

en: [OPTION]... [DEVICE]
ro: [OPŢIUNE]... [DISPOZITIV]

en: add new medium
ro: Adaugă mediu nou

en: add preset area
ro: Adaugă zonă predefinită

en: all
ro: toţi

en: as selected
ro: ca selecţia

en: authorization
ro: Autorizare

en: backend major version =
ro: Versiune majoră backend=

en: bad frame format
ro: format cadru eronat

en: batch scan
ro: Scanare lot

en: by ext
ro: după extensie

en: centimeters
ro: centimetri

en: change working directory
ro: Schimbă directorul de lucru

en: clone-of-
ro: clona

en: compiled with GIMP-
ro: Compilat cu GIMP-

en: compiled with GTK-
ro: Compilat cu GTK-

en: continuous
ro: continuă

en: delayed
ro: întârziată

en: device selection
ro: Selectare dispozitiv

en: dimension of square that is used to average color for pipette function
ro: dimensiunea pătratului folosit la medierea culorii pt. funcţia pipetă

en: discontinuous
ro: discontinuă

en: enter email address for replied emails
ro: Introduceţi adresa de email pt. email-urile de răspuns

en: enter your email address
ro: Introduceţi adresa dvs. de email

en: error
ro: eroare

en: execute
ro: execuţie

en: fax project
ro: Proiect fax

en: flatbed scanner
ro: Scanner staţionar

en: frame grabber
ro: Captură cadre

en: full size
ro: mărime completă

en: group
ro: grup

en: handheld scanner
ro: Scanner manual

en: has been created for device
ro: a fost creat pentru dispozitivul

en: inactive
ro: inactiv

en: inches
ro: inci

en: info
ro: Informaţii

en: insert file into mail
ro: Introduce fişier în email

en: insert ps-file into fax
ro: Introduce fişier ps în fax

en: is not a device-rc-file !!!
ro: nu este un fişier device-rc!!!

en: language_dir
ro: ro

en: legal land.
ro: Legal Oriz.

en: legal port.
ro: Legal Vert.

en: letter land.
ro: Letter Oriz.

en: letter port.
ro: Letter Vert.

en: load batch list
ro: Încarcă lista loturilor

en: load device settings
ro: Încarcă setările dispozitivului

en: mail project
ro: Trimite proiect prin email

en: millimeters
ro: milimetri

en: new media
ro: mediu nou

en: no compression
ro: Necomprimat

en: no devices available
ro: Nu există dispozitive disponibile

en: none
ro: Nici unul

en: out of memory
ro: Nu am memorie suficientă.

en: package
ro: Pachet

en: password for POP3 server
ro: Parola pt. serverul POP3

en: port to connect to POP3 server
ro: portul de conectare la serverul POP3

en: port to connect to SMTP server
ro: portul de conectare la serverul SMTP

en: read
ro: citire

en: rename batch area
ro: Redenumeşte zone predefinite pt. loturi

en: rename fax page
ro: Redenumeşte pagina de fax

en: rename mail image
ro: Redenumeşte imagine scrisoare

en: rename medium
ro: Redenumire mediu

en: rename preset area
ro: Redenumeşte zone predefinite

en: save batch list
ro: Salvează lista loturilor

en: save device settings
ro: Salvează setările dispozitivului

en: save-<Ctrl-s>, view-<Ctrl-v>, photocopy-<Ctrl-c>, fax-<Ctrl-f> or mail-<Ctrl-m>
ro: Salvare-<Ctrl-s>, vizualizare-<Ctrl-v>, fotocopie-<Ctrl-c>, fax-<Ctrl-f> sau mail-<Ctrl-m>

en: scanner
ro: Scanner

en: scanning for devices
ro: Caut dispozitivele

en: select output filename
ro: Selectează nume fişier ieşire

en: select temporary directory
ro: Selectează directorul temporar

en: setup
ro: Configurare

en: software (XSane)
ro: Program (XSane)

en: still camera
ro: Aparat de fotografiat digital

en: this may cause problems!
ro: poate cauza probleme!

en: unable to set resolution
ro: nu pot seta rezoluţia

en: unknown
ro: Necunoscut

en: unknown constraint type
ro: tip constrângere necunoscut

en: unknown type
ro: Tip necunoscut

en: untranslated original english text
    by Oliver Rauch
    Email: Oliver.Rauch@rauch-domain.de
ro: Tradus în limba română
    de Harald Ersch - 2002
    Email: hersch@romatsa.ro

en: user
ro: utilizator

en: user name for POP3 server
ro: nume utilizator pt. serverul POP3

en: version:
ro: Versiune:

en: video camera
ro: Cameră video

en: viewer image is not saved
ro: imaginea vizualizată nu este salvată

en: virtual device
ro: Dispozitiv virtual

en: warning: option has no value constraint
ro: atenţie: opţiunea nu are constrângeri pt. valoare

en: with GIMP support
ro: Cu susţinere GIMP

en: without GIMP support
ro: Fără susţinere GIMP

en: write
ro: scriere

en: you want to use it for device
ro: doriţi să fie folosit pentru dispozitivul
