XSANE 0.92 - en to sv translation catalogue (520 entries)

en: (no name)
sv: (inget namn)

en: (none)
sv: (ingen)

en: *** PROGRAM ABORTED ***
sv: ***PROGRAMMET AVSLUTAT***

en: 16 bit output formats:
sv: 16 bits utmatningsformat:

en: 8 bit output formats:
sv: 8 bits utmatningsformat:

en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Device dialog...
sv: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Enhets dialog...

en: <Toolbox>/Xtns/XSane/Device dialog...
sv: <Toolbox>/Xtns/XSane/Enhets dialog...

en: About
sv: Om

en: About XSane
sv: Om XSane

en: About translation
sv: Om översättningen

en: Accept
sv: Acceptera

en: Access to resource has been denied
sv: Tillgång till resurs nekas

en: Acquire preview
sv: Hämta förhandsgranskning

en: Acquire preview scan <Alt-p>
sv: Hämta in förhandsgranskning <Alt-p>

en: Add printer
sv: Lägg till skrivare

en: Add selected preview area to batch list
sv: Lägg till utvalt område till massinläsningslistan

en: Add selection for batch scan
sv: Lägg till utvalt område i listan för massinläsning

en: Add selection to list
sv: Lägg till utvalt område i listan

en: Additional gamma value for blue component for photocopy
sv: Extra gammavärde för den blåa komponeneten vid fotokopiering

en: Additional gamma value for green component for photocopy
sv: Extra gammavärde för den gröna komponeneten vid fotokopiering

en: Additional gamma value for photocopy
sv: Extra gammavärde för fotokopiering

en: Additional gamma value for red component for photocopy
sv: Extra gammavärde för den röda komponenten vid fotokopiering

en: Advanced options
sv: Avancerade inställningar

en: Agfa negative
sv: Agfa negativ

en: Agfa negative HDC 100
sv: Agfa negativ HDC 100

en: Agfa negative XRG 200-4
sv: Agfa negativ XRG 200-4

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Area name:
sv: Områdesnamn:

en: Aspect ratio of selection
sv: Synliga proportioner av markering

en: Attachments:
sv: Bilagor:

en: Authorization required for
sv: Tillstånd krävs för

en: Autocorrect colors
sv: Autokorrigera färger

en: Autoenhance gamma
sv: Automatisk gammainställning

en: Autoraise scanarea
sv: Höj inläsningsyta automatiskt

en: Autoselect scanarea
sv: Automatisk val av inläsningsyta

en: Available backends
sv: Tillgängliga drivrutiner

en: Available devices:
sv: Tillgängliga enheter:

en: Backend doc
sv: Drivrutin doc

en: Backend requests plain-text password
sv: Drivrutin kräver lösenord i klartext

en: Backend sends more image data than it defined in parameters
sv: Drivrutin skickar mer bilddata än den definierade i sina parametrar

en: Bind scale
sv: Bind skala

en: Bit depth:
sv: Bit-djup:

en: Blur
sv: Sudda till

en: Blur image
sv: Sudda till bild

en: Blur radius:
sv: Suddradie:

en: Bluring image
sv: Sudda till bild

en: Bottom offset
sv: Marginal från botten

en: Bottom offset from the edge of the paper to the printable area
sv: Marginal från botten av pappret till det utskrivbara området

en: Bottom offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
sv: Marginal från botten av pappret till det utskrivbara området för postscriptfiler

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse for image filename
sv: Bläddra efter filnamn

en: Browse for temporary directory
sv: Bläddra efter temporär katalog

en: CCITT 1D Huffman compression
sv: CCITT 1D Huffmankompression

en: CCITT Group 3 Fax compression
sv: CCITT Grupp 3 faxkompression

en: CCITT Group 4 Fax compression
sv: CCITT Grupp 4 faxkompression

en: Can't handle depth
sv: Kan inte hantera bilddjup

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel preview
sv: Avbryt förhandsgranskning

en: Cancel preview scan <Alt-ESC>
sv: Avbryt förhandsgranskning <Alt-ESC>

en: Cancel scan <ESC>
sv: Avbryt inläsning <ESC>

en: Change directory
sv: Byt katalog

en: Change gamma value when autoenhancement button is pressed
sv: Ändra gammavärde när autoexponeringsknappen används

en: Child process error
sv: Barnprocess fel

en: Click at position to zoom to
sv: Klicka där du vill zooma

en: Clone
sv: Klona

en: Clone image
sv: Klona bild

en: Cloning image
sv: Klonar bild

en: Close
sv: Stäng

en: Color resolution (dpi):
sv: Upplösning i färgläge (dpi):

en: Command:
sv: Kommando:

en: Compression if image is saved as png
sv: Kompression om bilden sparas som png

en: Compression type if 16 bit image is saved as tiff
sv: Kompressionstyp om 16-bits bild sparas som tiff

en: Compression type if 8 bit image is saved as tiff
sv: Kompressionstyp om 8-bits bild sparas som tiff

en: Compression type if lineart image is saved as tiff
sv: Kompressionstyp om grafisk bild sparas som tiff

en: Continue at your own risk
sv: Fortsätt på egen risk

en: Converting image
sv: Konverterar data....

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy number option:
sv: Flagga för kopienummer:

en: Could not create faxproject
sv: Kunde inte skapa faxprojekt

en: Could not create secure file (may be a link does exist):
sv: Kunde inte skapa en säker fil (kanske en länk existerar):

en: Create project
sv: Skapa projekt

en: DIN A3 land.
sv: DIN A3 landsk.

en: DIN A3 port.
sv: DIN A3 portr.

en: DIN A4 land.
sv: DIN A4 landsk.

en: DIN A4 port.
sv: DIN A4 portr.

en: DIN A5 land.
sv: DIN A5 landsk.

en: DIN A5 port.
sv: DIN A5 portr.

en: Define Keyword that is used to mark progress information
sv: Definiera Nyckelord som används för att markera statusinformation

en: Define a name for the selection of this definition
sv: Definiera ett namn för den här inställningen

en: Define if the ocr program supports gui progress pipe
sv: Definiera om ocrprogrammet stöder gui statuslinje

en: Define image position for printing
sv: Definiera bildens position för utskrift

en: Define the way XSane shall handle the threshold option
sv: Tala om hur XSane skall hantera tröskelvärdesinställningen

en: Delete active medium
sv: Ta bort aktivt medium

en: Delete image
sv: Ta bort bild

en: Delete page
sv: Ta bort sida

en: Delete preview image cache
sv: Ta bort förhandsgransknings bildcache

en: Delete printer
sv: Ta bort skrivare

en: Delete project
sv: Ta bort projekt

en: Delete selected area from batch list
sv: Ta bort det makerade området fråm massinläsningslistan

en: Despeckle
sv: Damma av

en: Despeckle image
sv: Damma av bild

en: Despeckle radius:
sv: Avdammningsradie:

en: Despeckling image
sv: Damma av bild

en: Device busy
sv: Enheten upptagen

en: Device:
sv: Enhet:

en: Directory permissions
sv: Rättigheter för katalog

en: Discard all images
sv: Ta bort alla bilder

en: Discard image
sv: Ta bort bild

en: Display
sv: Visa

en: Display mode: show histogram with lines instead of pixels <Alt-m>
sv: Visa histogram med linjer istället för pixlar <Alt-m>

en: Do color correction after preview scan has finished
sv: Gör färgkorrigering efter förhansgranskingen är klar

en: Do not close
sv: Avsluta inte

en: Document feeder jammed
sv: Dokumentmataren har hängt sig

en: Document feeder out of documents
sv: Dokumentmataren har slut på dokument

en: Edit medium definition
sv: Ändra mediedefinition

en: Empty batch list
sv: Tom massinläsningslista

en: End User License Agreement
sv: Licensavtal för slutanvändare

en: End of file reached
sv: Slutet på filen är nått

en: Enhanced image
sv: Bearbetad bild

en: Enhancement
sv: Bearbetning

en: Enter command to be executed in copy mode (e.g. "lpr")
sv: Ange ett kommando att exekveras i kopierings läge (m.a.o. "lpr -")

en: Enter command to be executed in fax mode
sv: Kommando som skall köras i fax läge

en: Enter command to be executed to display helpfiles, must be a html-viewer!
sv: Skriv in det kommando som köras för att visa hjälpfiler, det måste vara ett program som kan visa htmlfiler!

en: Enter command to be executed to view a fax
sv: Kommando som körs för att visa ett fax

en: Enter command to start ocr program
sv: Skriv in kommando som startar ocrprogram

en: Enter new name for faxpage
sv: Skriv in nytt namn för faxsida

en: Enter new name for medium definition
sv: Skriv in nytt namn för mediedefinition

en: Enter new name for preset area
sv: Skriv in nytt namn för förinställt område

en: Enter option for copy numbers
sv: Skriv in flagga för kopienummer

en: Enter option of the ocr program to define input file
sv: Skriv in den flagga som definierar inmatingsfilen för ocrprogrammet

en: Enter option of the ocr program to define output file
sv: Skriv in den flagga som definierar utmatingsfilen för ocrprogrammet

en: Enter option of the ocr program to define output filedescripor in GUI mode
sv: Skriv in ocrprogrammets flagga för utmatingsfildeskriptor i GUI läge

en: Enter option to specify fine mode (high resolution)
sv: Flagga för att ställa in högkvalitetsläge (hög upplösning)

en: Enter option to specify normal mode (low resolution)
sv: Flagga för att specificera normalläge (låg upplösning)

en: Enter option to specify postscript files following
sv: Flagga för att specificera postscript filer följande

en: Enter option to specify receiver
sv: Flagga för att specificera mottagare

en: Enter receiver phone number or address
sv: Skriv in mottagarens telefonnummer eller adress

en: Error
sv: Fel

en: Error during device I/O
sv: Fel under enhets I/O

en: Error during read:
sv: Fel vid inläsning:

en: Error during save:
sv: Fel under spararande:

en: Error obtaining option count
sv: Fel när värdet för flaggan skulle erhållas

en: Error while loading device settings:
sv: Fel under hämtning av enhetsinställningar:

en: Failed to allocate image memory:
sv: Kunde inte allokera bild minne:

en: Failed to change working directory to
sv: Kunde inte ändra arbetskatalog till

en: Failed to create file:
sv: Kunde inte skapa fil:

en: Failed to determine home directory:
sv: Kunde inte hitta hemkatalogen:

en: Failed to execute documentation viewer:
sv: Kunde inte starta dokumentvisare

en: Failed to execute fax command:
sv: Kunde inte exekvera faxkommando:

en: Failed to execute fax viewer:
sv: Kunde inte starta faxvisare:

en: Failed to execute netscape!
sv: Kunde inte starta Netscape!

en: Failed to execute ocr command:
sv: Kunde inte exekvera ocrkommando:

en: Failed to execute printercommand:
sv: Kunde inte köra skrivarkommando:

en: Failed to get parameters:
sv: Kunde inte erhålla parametrar:

en: Failed to obtain value of option
sv: Kunde inte erhålla värdet för flaggan

en: Failed to open
sv: Kunde inte öppna

en: Failed to open device
sv: Kunde inte öppna enhet

en: Failed to open pipe for executing printercommand
sv: Kunde inte öppna rör för att köra skrivarkommando

en: Failed to set value of option
sv: Kunde inte sätta värdet för flaggan

en: Failed to start scanner:
sv: Kunde inte starta bildläsare:

en: Fax
sv: Faxa

en: File
sv: Arkiv

en: File %s already exists
sv: Fil %s existerar redan

en: File %s does not exist
sv: Fil %s existerar inte

en: File %s is not a postscript file
sv: Fil %s är inte en postskriptfil

en: File:
sv: Fil:

en: Filename counter length
sv: Filnamnsräknarens längd

en: Filename counter underrun
sv: Filnamnsräknaren är överbelastad

en: Filename for scanned image
sv: Filnamn för inläst bild

en: Filename too long
sv: Filnamnet är för långt

en: Filters
sv: Filter

en: Fine mode
sv: Högkvalitetsläge

en: Fine mode option:
sv: Flagga för högkvalitetsläge:

en: From:
sv: Från:

en: Front-end to the SANE interface
sv: Grafiskt interface för SANE bildläsarprogram

en: Fuji negative
sv: Fuji negativ

en: Full color range
sv: Fullt färgomfång

en: GIMP support missing
sv: Stöd för GIMP saknas

en: GPL - the license
sv: GPL - licensen

en: GUI output-fd option:
sv: GUI utmating-fd alternativ:

en: Gamma correction by:
sv: Gamma korrektion av:

en: Gamma curve
sv: Gammakurva

en: Gamma input depth:
sv: Gammainmatningsdjup:

en: Gamma output depth:
sv: Gammautmatningsdjup:

en: Grayscale resolution (dpi):
sv: Upplösning i svartvit läge (dpi):

en: Height
sv: Höjd

en: Height of paper for postscript files
sv: Pappershöjd för postscript filer

en: Height of printable area
sv: Utskriftsbara områdets höjd

en: Help
sv: Hjälp

en: Helpfile viewer (HTML):
sv: Hjälpfilsvisare (HTML):

en: Homepage:
sv: Hemsida:

en: IP Address or Domain name of POP3 server
sv: POP3 serverns IP adress eller domän

en: IP Address or Domain name of SMTP server
sv: SMTP serverns IP adress eller domän

en: If filename counter is automatically increased, used numbers are skipped
sv: Om filnamnsräknaren automatiskt uppdateras, så hoppas använda nummer över

en: Image-file permissions
sv: Rättigheter för bildfil

en: Inputfile option:
sv: Inmatningsfilsalternativ:

en: Insert file
sv: Infoga fil

en: Invalid argument
sv: Felaktigt argument

en: Invalid parameters.
sv: Ogiltiga parametrar.

en: JPEG DCT compression
sv: JPEG DCT kompression

en: JPEG image quality
sv: JPEG-bildkvalitet

en: Kodak negative
sv: Kodak negativ

en: Konica negative
sv: Konica negativ

en: Konica negative VX 100
sv: Konica negativ VX 100

en: LIBPNG reports error
sv: LIBPNG rapporterar fel

en: LIBTIFF reports error
sv: LIBTIFF rapporterar fel

en: Left offset
sv: Vänster marginal

en: Left offset from the edge of the paper to the printable area
sv: Marginal från den vänstra sidan av pappret till det utskrivbara området

en: Left offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
sv: Marginal från den vänstra sidan av pappret till det utskrivbara området för postscriptfiler

en: Length unit
sv: Längdenhet

en: Lineart resolution (dpi):
sv: Upplösning i grafikläge (dpi):

en: Load batch list
sv: Ladda massinläsningslista

en: Load device settings
sv: Hämta enhetsinställningar

en: Loaded backend:
sv: Laddad drivrutin:

en: Main window size fixed
sv: Fixerad storlek på huvudfönster

en: Medium Name:
sv: Namn på medium:

en: Minimum length of counter in filename
sv: Minimum längd för räknaren i filnamn

en: Mirror image at horizontal axis
sv: Spegla bild vid horisontell axel

en: Mirror image at vertical axis
sv: Spegla bild vid vertikal axel

en: Mirroring image
sv: Speglar bild

en: Model:
sv: Modell:

en: Multiplier to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
sv: Multiplikator som synkroniserar tröskelomfången från bildläsaren och XSane

en: Name of grayscale scanmode:
sv: Namn på scanläge för svartvit

en: Name:
sv: Namn:

en: Negative: Invert colors for scanning negatives <Ctrl-n>
sv: Negativ: Invertera färger vid inläsning av negativ <Ctrl-n>

en: No devices available
sv: Inga enheter tillgängliga

en: No output format given
sv: Inget utmatningsformat angivet

en: Normal mode option:
sv: Flagga för normalläge:

en: Not accept
sv: Accepterar inte

en: OCR - save as text
sv: OCR - spara som text

en: OCR Command:
sv: OCR Kommando:

en: OCR in progress
sv: OCR pågår

en: Offset to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
sv: Offset som synkroniserar tröskelomfången från bildläsaren och XSane

en: Operation not supported
sv: Denna operation stöds inte

en: Operation was cancelled
sv: Operationen inställd

en: Optical Character Recognition
sv: Optisk Tecken Avläsning

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Outputfile option:
sv: Utmatningsfilsalternativ:

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Overwrite warning
sv: Överskriftsvarning

en: PNG image compression
sv: PNG bildkompression

en: Packing image
sv: Packar bild

en: Password :
sv: Lösenord:

en: Password file (%s) is insecure, use permission x00
sv: Lösenordsfil (%s) har säkerhetsproblem, använd rättighet x00

en: Password transmission is secure
sv: Lösenordstransfer är säker

en: Path to temp directory
sv: Sökväg till temporärkatalogen

en: Pick black point
sv: Välj svartpunkt

en: Pick gray point
sv: Välj gråpunkt

en: Pick white point
sv: Välj vitpunkt

en: Possible reasons:
    1) There really is no device that is supported by SANE
    2) Supported devices are busy
    3) The permissions for the device file do not allow you to use it - try as root
    4) The backend is not loaded by SANE (man sane-dll)
    5) The backend is not configured correct (man sane-"backendname")
    6) Possibly there is more than one SANE version installed
sv: Möjliga orsaker:
    1) Det finns ingen enhet som stöds av SANE
    2) De kompatibla enheter som finns är upptagna
    3) Rättigheterna för enhetsfilen låter dig inte använda den - försök som root
    4) Drivrutinen laddas inte av SANE (man sane-dll)
    5) Drivrutinen är inte korrekt konfigurerad (man sane-"backendname")
    6) Möjligen kan mer än en SANE version vara installerad

en: Postscriptfile option:
sv: Flagga för postscriptsfil:

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preselect scanarea
sv: Förval av inläsningsyta

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Preview cannot handle bit depth
sv: Förhandsgranskning kan inte hantera bit-djup

en: Preview gamma blue:
sv: Förhandsgranskningsgamma blå:

en: Preview gamma green:
sv: Förhandsgranskningsgamma grön:

en: Preview gamma red:
sv: Förhandsgranskningsgamma röd:

en: Preview gamma:
sv: Förhandsgranskningsgamma:

en: Preview oversampling:
sv: Översampling vid förhandsgranskning:

en: Preview pipette range
sv: Pipettstorlek vid förhandsgranskning

en: Printer gamma blue:
sv: Skrivargamma blå:

en: Printer gamma green:
sv: Skrivargamma grön:

en: Printer gamma red:
sv: Skrivargamma röd:

en: Printer gamma value:
sv: Skrivarens gammavärde:

en: Printer selection:
sv: Välj skrivare:

en: Problems?
sv: Problem?

en: Progress keyword:
sv: Status nyckelord:

en: Project status:
sv: Projekt status:

en: Quality in percent if image is saved as jpeg or tiff with jpeg compression
sv: Kvalitet i procent om bilden sparas som jpeg eller tiff med jpeg-kompression

en: Quit
sv: Avsluta

en: RGB default: Set enhancement values for red, green and blue to default values <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     brightness = 0
     contrast = 0
sv: RGB standardvärde: Sätt bearbetningvärdena för rött, grönt och blått till standardvärden: <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     ljus = 0
     kontrast = 0

en: Raw image
sv: Obearbetad bild

en: Receiver option:
sv: Flagga för mottagare:

en: Receiving %s data
sv: Tar emot %s data

en: Recent values:
sv: Senaste värden:

en: Reduce
sv: Reducera

en: Reduce 16 bit image to 8 bit
sv: Reducera 16 bits bild till 8 bitar

en: Rename area
sv: Byt namn på område

en: Rename image
sv: Byt namn på bild

en: Rename page
sv: Byt namn på sida

en: Reply to:
sv: Svara till:

en: Resolution with which color images are printed and saved in postscript
sv: Upplösning med vilken färgbilder skrivs ut och sparas i postscript

en: Resolution with which grayscale images are printed and saved in postscript
sv: Upplösning med vilken svartvita bilder skrivs ut och sparas i postscript

en: Resolution with which lineart images are printed and saved in postscript
sv: Upplösning med vilken grafiska bilder skrivs ut och sparas i postscript

en: Resolution:
sv: Upplösing:

en: Restore enhancement values from preferences <Ctrl-r>
sv: Återställ korrigeringsvärden <Ctrl-r>

en: Rossmann negative HR 100
sv: Rossmann negativ HR 100

en: Rotate image 180 degree
sv: Rotera bild 180 grader

en: Rotate image 270 degree
sv: Rotera bild 270 grader

en: Rotate image 90 degree
sv: Rotera bild 90 grader

en: Rotate postscript
sv: Rotera postscript

en: Rotate preview and scan
sv: Rotera förhandsgranskning och inläsning

en: Rotating image
sv: Roterar bild

en: SMTP port:
sv: SMTP port

en: SMTP server:
sv: SMTP server

en: Sane major version number mismatch!
sv: Save huvudversionsnummer stämmer inte!

en: Save
sv: Spara

en: Save 16bit pnm in ascii format
sv: Spara 16bits pnm i ascii format

en: Save batch list
sv: Spara massinläsningslista

en: Save device dependant preferences in default file at exit of xsane
sv: Spara enhetsberoende inställningar i standardfilen när xsane avslutas

en: Save device preferences at exit
sv: Spara inställningar när programmet avslutas

en: Save device settings
sv: Spara enhetsinställningar

en: Save image
sv: Spara bild

en: Saving image
sv: Sparar bild

en: Scale
sv: Skala

en: Scale and Spinbutton
sv: Skala och Vred

en: Scale factor
sv: Skalnings fakor

en: Scale image
sv: Skala bild

en: Scale image to height [in pixel]
sv: Skala bild till höjd [i pixlar]

en: Scale image to width [in pixel]
sv: Skala bild till bredd [i pixlar]

en: Scaling image
sv: Skalar bild

en: Scan
sv: Läs in

en: Scan batch list
sv: Läs in batch lista

en: Scan selected area
sv: Läs in det markerade området

en: Scanmode:
sv: Scaninställning:

en: Scanned pages:
sv: Inlästa sidor:

en: Scanner and backend:
sv: Bildläsare och drivrutin:

en: Scanner cover is open
sv: Bildläsarlocket är öppet

en: Scanner output depth:
sv: Bildläsarens utmatningsdjup:

en: Scanning
sv: Läser in

en: Scantips
sv: Bildinläsningstips

en: Scrollbar and Spinbutton
sv: Rullningslist och Vred

en: Select definition to change
sv: Välj inställning som skall ändras

en: Select grayscale scanmode. This scanmode is used for lineart preview scan when transformation from grayscale to lineart is enabled
sv: Välj svartvit inläsningsläge. Detta läge används för förhandsgranskning i grafikläge när överföring från svartvit till grafik är inkopplat

en: Select how a range is displayed
sv: Välj hur ett omfång visas

en: Select output filename for OCR text file
sv: Välj utmatingsfilnamn för OCR textfil

en: Select printerdefinition <Shift-F1/F2/...>
sv: Välj skrivardefinition <Shift-F1/F2/...>

en: Select scanarea after preview scan has finished
sv: Välj inläsningsområde efter förhandsgranskningen är klar

en: Select visible area
sv: Markera det synliga området

en: Send fax with high vertical resolution (196 lpi instead of 98 lpi)
sv: Skicka fax med hög vertikal upplösning (196 lpi istället för 98 lpi)

en: Send fax: no receiver defined
sv: Skicka fax: ingen mottagare angiven

en: Send project
sv: Skicka projekt

en: Set brightness
sv: Ställ in ljusstyrka

en: Set brightness for blue component
sv: Ställ in ljusstyrka för den blåa komponenten

en: Set brightness for green component
sv: Ställ in ljusstyrka för den gröna komponenten

en: Set brightness for red component
sv: Ställ in ljusstyrka för den röda komponenten

en: Set contrast
sv: Ställ in kontrast

en: Set contrast for blue component
sv: Ställ in kontrast för den blåa komponenten

en: Set contrast for green component
sv: Ställ in kontrast för den gröna komponenten

en: Set contrast for red component
sv: Ställ in kontrast för den röda komponenten

en: Set default enhancement values <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    brightness = 0
    contrast = 0
sv: Ställ in standarvärden för bearbetning <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    ljus = 0
    kontrast = 0

en: Set gamma correction value for blue component of preview image
sv: Ställ in gammakorrigeringsvärde för den blåa komponenten i förhandsgranskningsbilden

en: Set gamma correction value for green component of preview image
sv: Ställ in gammakorrigeringsvärde för den gröna komponenten i förhandsgranskningsbilden

en: Set gamma correction value for preview image
sv: Ställ in gammakorrigeringsvärde för förhandsgranskningsbild

en: Set gamma correction value for red component of preview image
sv: Ställ in gammakorrigeringsvärde för den röda komponenten i förhandsgranskningsbilden

en: Set gamma value
sv: Ställ in gammavärde

en: Set gamma value for blue component
sv: Ställ in gammavärde för den blåa komponenten

en: Set gamma value for green component
sv: Ställ in gammavärde för den gröna komponenten

en: Set gamma value for red component
sv: Ställ in gammavärde för den röda komponenten

en: Set number of copies
sv: Ställ in antal kopior

en: Set program defaults for:
sv: Sätt standardinställningar för:

en: Set scan resolution
sv: Ställ in bildläsarupplösning

en: Set scan resolution for x direction
sv: Ställ in bildläsarupplösning x inriktning

en: Set scan resolution for y direction
sv: Ställ in bildläsarupplösning

en: Set threshold
sv: Ställ in tröskelvärde

en: Set zoomfactor
sv: Ställ in zoomfaktor

en: Set zoomfactor for x direction
sv: Ställ in zoomfaktor för x riktning

en: Set zoomfactor for y direction
sv: Ställ in zoomfaktor för y riktning

en: Setup
sv: Inställningar

en: Show EULA
sv: Visa EULA

en: Show advanced options
sv: Visa avancerade inställningar

en: Show batch scan
sv: Visa massinläsning

en: Show gamma curve
sv: Visa gammavärdeskurva

en: Show histogram
sv: Visa histogram

en: Show histogram of blue component <Alt-b>
sv: Visa histogram för den blåa komponenten <Alt-b>

en: Show histogram of green component <Alt-g>
sv: Visa histogram för den gröna komponenten <Alt-g>

en: Show histogram of intensity/gray <Alt-i>
sv: Visa histogram för intensitet/gråvärde <Alt-i>

en: Show histogram of red component <Alt-r>
sv: Visa histogram för den röda komponenten <Alt-r>

en: Show image
sv: Visa bild

en: Show license (GPL)
sv: Visa licens (GPL)

en: Show logarithm of pixelcount <Alt-l>
sv: Visa pixelantal som logaritm <Alt-l>

en: Show page
sv: Visa sida

en: Show preview
sv: Visa förhandsgranskning

en: Show range as:
sv: Visa omfång som:

en: Show resolution list
sv: Visa upplösningslista

en: Show standard options
sv: Visa standardinställningar

en: Show tooltips
sv: Visa ballonghjälp

en: Size:
sv: Storlek:

en: Skip existing filenames
sv: Hoppa över existerande filnamn

en: Slide
sv: Linje

en: Slider (Scale)
sv: Linje (Skala)

en: Slider (Scrollbar)
sv: Linje (Rullningslist)

en: Spinbutton
sv: Vred

en: Standard negative
sv: Standard negativ

en: Standard options
sv: Standardinställningar

en: Standard options window (lineart)
sv: Standardinställningar (grafik)

en: Start scan <Ctrl-Enter>
sv: Starta inläsning <Ctrl-Enter>

en: Store active enhancement values to preferences <Ctrl-+>
sv: Spara de aktiva korrigeringsvärdena <Ctrl-+>

en: Store medium
sv: Lagra medium

en: Store medium definition
sv: Lagra mediedefinition

en: Success
sv: Operationen lyckades

en: TIFF 16 bit image compression
sv: TIFF 16 bit bildkompression

en: TIFF 8 bit image compression
sv: TIFF 8 bit bildkompression

en: TIFF lineart image compression
sv: TIFF lineart-bildkompression

en: Temporary directory
sv: Temporär katalog

en: The scanner's maximum threshold level in %
sv: Bildläsarens maximala tröskelnivå i %

en: The scanner's minimum threshold level in %
sv: Bildläsarens minimala tröskelnivå i %

en: There are %d unsaved images
sv: Det finns %d osparade bilder

en: This function provides access to scanners and other image acquisition devices through the SANE (Scanner Access Now Easy) interface.
sv: Den här funktionen ger tillgång till bildläsare och andra inläsningsenheter genom SANE (Scanner Access Now Easy) gränssnittet.

en: Threshold maximum:
sv: Tröskelvärdes maximum:

en: Threshold minimum:
sv: Tröskelvärdes minimum:

en: Threshold multiplier:
sv: Tröskelvärdes multiplikator:

en: Threshold offset:
sv: Tröskelvärdes offset:

en: Threshold option:
sv: Inställning av tröskelvärde:

en: Top left:
sv: Överst till vänster:

en: Transfering image
sv: För över bild

en: Translation:
sv: Översättning:

en: Turns on automatic mode
sv: Aktiverar automatläge

en: Type
sv: Typ

en: Type of image format, the suitable filename extension is automatically added to the filename
sv: Typ av bildformat, den passande filändelsen läggs automatiskt till filnamnet

en: Type:
sv: Typ:

en: Undo last zoom
sv: Ångra senaste zoomningen

en: Unknown file format for saving
sv: Kan inte spara i det här filformatet

en: Unsupported %d-bit output format: %s
sv: %d-bit utmatningsformat som inte stöds: %s

en: Update policy
sv: Uppdateringspolicy

en: Usage:
sv: Användning:

en: Use GUI progress pipe
sv: Använd GUI statuslinje

en: Use GUI progress pipe:
sv: Använd GUI statuslinje:

en: Use an own colormap for preview if display depth is 8 bpp
sv: Använd egna färginställningar för förhandsgranskning om visningsläget är 8bpp

en: Use fixed main window size or scrolled, resizable main window
sv: Använd en fixerad storlek för huvudfönstret, eller ett rullbart fönster med variabel storlek

en: Use full scanarea
sv: Använd hela inläsningsområdet

en: Use private colormap
sv: Använd egen färgpalett

en: Username :
sv: Användarnamn:

en: Value that is added to filenamecounter after scan
sv: Värde som adderas till filnamnsräknare efter inläsning

en: Value with that the calculated preview resolution is multiplied
sv: Värde som den kalkylerade förhandsgranskningsupplösningen multipliceras med

en: Vendor:
sv: Tillverkare:

en: View
sv: Visa

en: Viewer
sv: Visare

en: Viewer (Postscript):
sv: Visare (Postscript):

en: Viewer: select output filename
sv: Visare: välj utmatningsfilnamn

en: Warn before overwriting an existing file
sv: Varna innan en befintlig fil skrivs över

en: Warning
sv: Varning

en: When a 16 bit image shall be saved in pnm format then use ascii format instead of binary format. The binary format is a new format that is not supported by all programs. The ascii format is supported by more programs but it produces really huge files!!!
sv: När en 16bits bild skall sparas i pnm format använd då asciii format istället för ett binärt format. Det binära formatet är ett nytt format som inte stöds av alla program. Ascii formatet stöds av fler program men producerar väldigt stora filer!!!

en: Width
sv: Bredd

en: Width of paper for postscript files
sv: Pappersbredd för postscript filer

en: Width of printable area
sv: Utskriftsbara områdets bredd

en: X-Scale factor
sv: X-skale fakor

en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: XSane distribueras under och omfattas av  GNU General Public License
    så som den är publicerad av Free Software Foundation; version 2 eller (om du vill)
    någon senare version
    
    Detta program distribueras med förhoppningen att det skall komma till nytta, men
    UTAN NÅGON GARANTI; utan ens någon underförstådd garanti för dess
    HANDELSBARHETET eller DUGLIGHET FÖR NÅGOT SÄRSKILT ÄNDAMÅL.

en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    Should the program prove defective, you assume the cost of all
    necessary servicing, repair or correction. To use this program you
    have to read, understand and accept the following
    "NO WARRANTY" agreement.
sv: XSane distribueras under och omfattas av  GNU General Public License
    så som den är publicerad av Free Software Foundation; version 2 eller (om du vill) 
    någon senare version
    
    Detta program distribueras med förhoppningen att det skall komma till nytta, men
    UTAN NÅGON GARANTI; utan ens någon underförstådd garanti för dess
    HANDELSBARHETET eller DUGLIGHET FÖR NÅGOT SÄRSKILT ÄNDAMÅL.

en: XSane main window (grayscale->lineart)
sv: XSane huvudfönster (svartvit->grafik)

en: XSane main window (lineart)
sv: XSane huvudfönster (grafik)

en: XSane major version =
sv: XSane huvudversion =

en: XSane options
sv: XSane-inställningar

en: XSane output formats:
sv: XSane utmatningsformat:

en: Y-Scale factor
sv: Y-Skale faktor

en: You try to run XSane as ROOT, that really is DANGEROUS!
    
    Do not send any bug reports when you
    have any problem while running XSane as root:
    YOU ARE ALONE!
sv: Du kan försöka köra XSane som root, men det är FARLIGT!
    
    Skicka inte in några bugrapporter om du
    har några problem medan du kör XSane som root:
    DU FÅR KLARA DIG SJÄLV!

en: Zoom 20% out
sv: Zooma ut 20%

en: Zoom image
sv: Zooma bild

en: Zoom into selected area
sv: Zooma in det markerade området

en: [OPTION]... [DEVICE]
sv: [FLAGGA]... [ENHET]

en: all
sv: alla

en: as selected
sv: som markerat

en: authorization
sv: auktorisering

en: backend major version =
sv: drivrutin huvudversion =

en: bad frame format
sv: fel frameformat

en: batch scan
sv: massinläsning

en: by ext
sv: filändelse

en: centimeters
sv: centimeter

en: change working directory
sv: ändra arbetskatalog

en: compiled with GIMP-
sv: kompilerad med GIMP-

en: compiled with GTK-
sv: kompilerad med GTK-

en: continuous
sv: kontinuerlig

en: delayed
sv: fördröjd

en: device selection
sv: Enhetsval

en: dimension of square that is used to average color for pipette function
sv: Storlek på fyrkanten som används för att få fram pipettfunktionens standarvärde

en: discontinuous
sv: diskontinuerlig

en: error
sv: fel

en: fax project
sv: faxprojekt

en: flatbed scanner
sv: flatbäddsbildläsare

en: full size
sv: full storlek

en: group
sv: grupp

en: handheld scanner
sv: handhållen bildläsare

en: has been created for device
sv: har skapats för enheten

en: inactive
sv: inaktiv

en: inches
sv: tum

en: insert ps-file into fax
sv: infoga ps-fil i fax

en: is not a device-rc-file !!!
sv: är inte en device-rc-fil !!!

en: language_dir
sv: se

en: legal land.
sv: legal landsk.

en: legal port.
sv: legal portr.

en: letter land.
sv: letter landsk.

en: letter port.
sv: letter portr.

en: load batch list
sv: ladda massinläsningslista

en: load device settings
sv: hämta enhetsinställningar

en: millimeters
sv: millimeter

en: no compression
sv: ingen kompression

en: no devices available
sv: inga enheter tillgängliga

en: none
sv: ingen

en: out of memory
sv: slut på minne

en: pack bits
sv: packbits

en: package
sv: paket

en: port to connect to POP3 server
sv: port som kopplar upp mot POP3 server

en: port to connect to SMTP server
sv: port som kopplar upp mot SMTP server

en: read
sv: läs

en: rename batch area
sv: byt namn på massinläsningsområde

en: rename fax page
sv: byt namn på faxsida

en: rename preset area
sv: byt namn på det förinställda området

en: save batch list
sv: spara massinläsningslista

en: save device settings
sv: sane enhetsinställningar

en: scanner
sv: bildläsare

en: scanning for devices
sv: Letar efter enheter...

en: select output filename
sv: till filnamn

en: select temporary directory
sv: välj temporär katalog

en: setup
sv: inställningar

en: software (XSane)
sv: mjukvara (XSane)

en: still camera
sv: stillbildskamera

en: this may cause problems!
sv: detta kan orsaka problem!

en: unable to set resolution
sv: kunde inte sätta upplösning

en: unknown
sv: okänd

en: unknown type
sv: okänd typ

en: user
sv: användare

en: video camera
sv: videokamera

en: viewer image is not saved
sv: visarbild sparas inte

en: virtual device
sv: virtuell enhet

en: warning: option has no value constraint
sv: varning: alternativet har ingen värdebegränsning

en: with GIMP support
sv: med GIMP-support

en: without GIMP support
sv: utan GIMP-support

en: write
sv: skriv

en: you want to use it for device
sv: du vill använda den för enhet
