XSANE 0.84 - en to tr translation catalogue (526 entries)

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: *** PROGRAM ABORTED ***
tr: *** PROGRAM SONLANDIRILDI***

en: 0x0: 0KB
tr: 0x0:0KB

en: 16 bit output formats:
tr: 16 bit formatları:

en: 8 bit output formats:
tr: 8 bit çıktı formatları:

en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane:
tr: <Araçkutusu>/Dosya/Yakala/Xsane:

en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Device dialog...
tr: <Araçkutusu>/Dosya/yakala/Xsane: Aygıt Diyalogu...

en: <Toolbox>/Xtns/XSane/
tr: <Araçkutusu>/Xtns/XSane/

en: <Toolbox>/Xtns/XSane/Device dialog...
tr: <Araçkutusu>/XTns/Xsane/Aygıt diyalog

en: About
tr: Hakkında

en: About XSane
tr: Xsane hakkında

en: About translation
tr: Tercüme hakkında

en: Accept
tr: Kabul et

en: Access to resource has been denied
tr: Kaynağa erişim reddedildi

en: Acquire preview
tr: Önizleme iste

en: Acquire preview scan <Alt-p>
tr: Öntarama al <Alt-p>

en: Add area
tr: Bölge ekle

en: Add printer
tr: Yazıcı ekle

en: Add selection to list
tr: Seçileni listeye ekle

en: Additional gamma value for blue component for photocopy
tr: Fotokopi için mavi bileşenin ilave gamma değeri

en: Additional gamma value for green component for photocopy
tr: Fotokopi için yeşil bileşenin ilave gamma değeri

en: Additional gamma value for photocopy
tr: Fotokopi için ilave gamma değeri

en: Additional gamma value for red component for photocopy
tr: Fotokopi için kırmızı bileşenin ilave gamma değeri

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Agfa negative
tr: Agfa negatif

en: Agfa negative HDC 100
tr: Agfa negatif HDC 100

en: Agfa negative XRG 200-4
tr: Agfa negatif XRG 200-4

en: Apply
tr: Uygula

en: Attachments:
tr: Ekler

en: Authentificate at POP3 server before sending mail
tr: E-posta yollamadan önce POP3 sunucusunda otorizayon yap

en: Authorization required for
tr: Otorizayon gerekli :

en: Autoadjust gamma, brightness and contrast <Shift-e>
tr: Seçilen alana bağlı olarak gamma, ışık ve kontrastı otomatik ayarla<Shift-e>

en: Autocorrect colors
tr: Renkleri otomatik düzelt

en: Autoenhance gamma
tr: Gamma otomatik düzenlensin

en: Automatic Document Feeder Modus:
tr: Otomatik Doküman Besleyici modu

en: Autoselect scanarea
tr: Tarama alanını otomatik seç

en: Available backends
tr: varolan sürücüler

en: Available devices:
tr: Varolan aygıtlar

en: Backend doc
tr: Sürücü dokümanı

en: Backend requests plain-text password
tr: Sürücü düz-metin şifre istiyor

en: Backend sends more image data than it defined in parameters
tr: Tarayıcı sürücüsü parametrelerde belirtilenden daha fazla resim datası gönderiyor

en: Bind scale
tr: Boyutları tut

en: Bit depth 16 bits/color is not supported for this output format.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
tr: Bu çıktı formatı için 16 bit/renk derinliği desteklenmiyor
    Derinliği 8 bit/renk olarak değiştirmek istermisiniz ?

en: Blur
tr: Bulanıklaştırma

en: Blur image
tr: Resmi bulanıklaştır

en: Blur radius:
tr: Bulanıklaştırma yarıçapı

en: Bluring image
tr: Resmi bulanıklaştır

en: Bottom offset
tr: Alt boşluk

en: Bottom offset from the edge of the paper to the printable area
tr: Kağıdın alt boşluğundan basılacak alan

en: Bottom offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
tr: Postsrcipt dosyalar için kullanılabilen alana kağıdın alt boşluk arası

en: Browse
tr: Gözat

en: Browse for image filename
tr: resim dosyası ara

en: Browse for temporary directory
tr: Geçici dizine göz at

en: CCITT 1D Huffman compression
tr: CCITT 1D Huffman sıkıştırması

en: CCITT Group 3 Fax compression
tr: CCITT Grup 3 Faks sıkıştırması

en: CCITT Group 4 Fax compression
tr: CCITT Grup 4 Faks sıkıştırması

en: Can't handle depth
tr: Derinliği kullanamaz

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Cancel preview
tr: Önizlemeyi iptal et

en: Cancel preview scan <Alt-ESC>
tr: Önizlemeyi iptal et <Alt-ESC>

en: Cancel scan <ESC>
tr: Taramayı iptal et <ESC>

en: Change directory
tr: Dizin değiştir

en: Change gamma value when autoenhancement button is pressed
tr: otomatik geliştirme tuşuna basılınca gamma değerini değiştir

en: Clone
tr: Klonla

en: Clone image
tr: Resmi çoğalt

en: Cloning image
tr: Resim çoğaltılıyor

en: Close
tr: Kapat

en: Color resolution (dpi):
tr: Renkli çözünürlük (dpi):

en: Command:
tr: Komut:

en: Compression if image is saved as png
tr: Eğer resim png olarak saklanırsa sıkıştırma

en: Compression type if 16 bit image is saved as tiff
tr: Eğer 16 bit resim tiff olarak saklanacaksa sıkıştırma tipi

en: Compression type if 8 bit image is saved as tiff
tr: Eğer 8 bit resim tiff olarak saklanacaksa sıkıştırma tipi

en: Compression type if lineart image is saved as tiff
tr: Eğer lineart resim tiff olarak saklanacaksa sıkıştırma tipi

en: Continue at your own risk
tr: Kendi riskiniz altında devam edin

en: Converting image
tr: Resim dönüştürülüyor

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy number option:
tr: Kopyalanacak sayı seçeneği:

en: Could not create faxproject
tr: Fax projesi yaratılamadı

en: Could not create filenames for preview files
tr: Önizleme dosyaları için dosya isimleri yaratılamadı

en: Could not create secure file (may be a link does exist):
tr: Güvenli dosya yaratılamadı (belki bağ mevcut değil)

en: Could not create temporary file
tr: Geçici dosya yaratılamadı

en: Could not create temporary preview files
tr: Geçici önizleme dosyaları yaratılamadı

en: Create project
tr: Proje yarat

en: DIN A3 land.
tr: DIN A3 yatay

en: DIN A3 port.
tr: DIN A3 dikey

en: DIN A4 land.
tr: DIN A4 yatay

en: DIN A4 port.
tr: DIN A4 dikey

en: DIN A5 land.
tr: DIN A5 yatay

en: DIN A5 port.
tr: DIN A5 dikey

en: Define a name for the selection of this definition
tr: Bu tanımın seçimi için bir isim belirleyin

en: Define the way XSane shall handle the threshold option
tr: Xsane'nin threshold seçeneğini nasıl kullanacağını belirleyin

en: Delete active medium
tr: Aktif ortamı silin

en: Delete definition
tr: Tanımı silin

en: Delete image
tr: Resmi sil

en: Delete page
tr: Sayfayı sil

en: Delete preview image cache
tr: Önizleme resim kaşesini sil

en: Delete printer
tr: Yazıcı sil

en: Delete project
tr: Projeyi sil

en: Despeckle
tr: Beneksizleştirme

en: Despeckle image
tr: Resmi beneksizleştir

en: Despeckle radius:
tr: Beneksizleştirme yarıçapı

en: Despeckling image
tr: Resmi beneksizleştir

en: Device busy
tr: Aygıt meşgul

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Directory permissions
tr: Dizin izinleri

en: Disable gimp preview gamma
tr: Gimp önizleme gamması pasif kılındı

en: Disable preview gamma when XSane runs as gimp plugin
tr: Xsane gimp plugini olarak çalıştırılırsa önizleme gammasını iptal et

en: Discard all images
tr: Tüm resimleri  sil

en: Discard image
tr: Resmi sil

en: Display
tr: Göster

en: Display mode: show histogram with lines instead of pixels <Alt-m>
tr: Histogramı, pikseller yerine çizgilerle göster<Alt-m>

en: Do color correction after preview scan has finished
tr: Önizleme taraması bittikten sonra renk düzeltmesini yap

en: Do not close
tr: Kapatma

en: Document feeder jammed
tr: Doküman yükleyici sıkıştı

en: Document feeder out of documents
tr: Doküman yükleyici dokümansız

en: Email
tr: E-posta:

en: Email text:
tr: Eposta metni

en: Email:
tr: Eposta:

en: End of file reached
tr: Dosya sonuna ulaşıldı

en: Enhanced image
tr: Gelişmiş resim

en: Enhancement
tr: Geliştirme

en: Enter command to be executed in copy mode (e.g. "lpr")
tr: Kopyalama modunda çalıştırılacak komutu girin (örn. "lpr ")

en: Enter command to be executed in fax mode
tr: Faks modunda çalıştırılacak komutu yazın

en: Enter command to be executed to display helpfiles, must be a html-viewer!
tr: yardım dosyalarını göstermek için çalıştırılacak komutu girin, html-göstericisi olmalıdır!

en: Enter command to be executed to view a fax
tr: Faksı görmek için çalıştırılacak komutu yazın

en: Enter command to be executed to view a mail image
tr: E-posta resmini görmek için çalıştırılacak komutu yazın

en: Enter command to start ocr program
tr: OCR prograrımın başlatmak için komutu girin

en: Enter email address
tr: E-posta adresi girin

en: Enter name of fax project
tr: faks projesinin adını girin

en: Enter name of mail project
tr: E-Posta projesinin adını girin

en: Enter new name for faxpage
tr: Faks sayfası için ad girin

en: Enter new name for mail image
tr: E-Posta resmi için yeni isimgirin

en: Enter new name for preset area
tr: Öncden belirlenen alan için yeni isim gir

en: Enter option for copy numbers
tr: Kopya sayıları seçeneğini girin

en: Enter option of the ocr program to define input file
tr: Çıktı dosyası için ocr programının seçeneğini belirleyin

en: Enter option of the ocr program to define output file
tr: Çıktı dosyası için ocr programının seçeneğini belirleyin

en: Enter option to specify fine mode (high resolution)
tr: Hassas modu (yüksek çözünürlük) belirleyecek seçeneği girin

en: Enter option to specify normal mode (low resolution)
tr: Normal modu (düşük çözünürlük) belirleyecek seçeneği girin

en: Enter option to specify postscript files following
tr: Postsript dosyalara eklenecek belirleme seçeneğini girin

en: Enter option to specify receiver
tr: Alıcıyı belirlemek için seçeğeni girin

en: Enter receiver phone number or address
tr: Alıcının telefon numrasını veya adresini girin

en: Enter subject of email
tr: E-Posta konusu girin

en: Error
tr: Hata

en: Error during device I/O
tr: Aygıt I/O hatası

en: Error during read:
tr: Okuma esnasında hata:

en: Error during save:
tr: Saklama esnasında hata

en: Error obtaining option count
tr: Seçenek sayısını elde etmede hata

en: Error while loading device settings:
tr: Aygıt ayarlarını yüklemede hata

en: Failed to allocate image memory:
tr: Resim hafızası kullanmada hata:

en: Failed to change working directory to
tr: Çalışma dizinini değiştirmede hata

en: Failed to create file:
tr: Dosya yaratmada hata:

en: Failed to determine home directory:
tr: Ev dizinini belirlemede hata:

en: Failed to execute documentation viewer:
tr: Dokümantasyon göstericisini çalıştıramadı:

en: Failed to execute fax command:
tr: faks komutunu çalıştıramadı:

en: Failed to execute fax viewer:
tr: Faks göstericisini çalıştıramadı:

en: Failed to execute mail image viewer:
tr: E-posta göstericisini çalıştıramadı:

en: Failed to execute netscape!
tr: netscape çalıştırılamadı!

en: Failed to execute ocr command:
tr: ocr komutunu çalıştıramadı:

en: Failed to execute printercommand:
tr: yazıcı komutunu çalıştırmada hata:

en: Failed to get parameters:
tr: parametreleri almada hata:

en: Failed to obtain value of option
tr: Seçeneğin değerini elde etmede hata

en: Failed to open
tr: Açmada hata

en: Failed to open device
tr: Aygıtı açmada hata

en: Failed to open pipe for executing printercommand
tr: yazıcı komutunu çalıştırmak için pipe açmada hata

en: Failed to set value of option
tr: Seçeneğin değerini ayarlamada hata

en: Failed to start scanner:
tr: Tarayıcıyı başlatmada hata:

en: File
tr: Dosya

en: File %s already exists
tr: %s dosyası zaten var

en: File %s does not exist
tr: %s dosyası yok

en: File %s is not a postscript file
tr: Dosya %s postscript dosyası değil

en: File:
tr: Dosya

en: Filename counter length
tr: Dosya adı sayac uzunluğu

en: Filename counter underrun
tr: Dosya adı sayacı karıştı

en: Filename for scanned image
tr: Taranan resim için ad

en: Filename too long
tr: Dosya adı çok uzun

en: Filters
tr: Filtreler

en: Fine mode
tr: Fine modu

en: Fine mode option:
tr: Hassas mod seçeneği

en: From:
tr: Kimden

en: Front-end to the SANE interface
tr: Sane arabirimine Ön yüz

en: Fuji negative
tr: Fuji negatif

en: Full range
tr: Tüm alan

en: GIMP can't handle depth %d bits/color
tr: GIMP %d bit /renk derinliği kullanamaz

en: GIMP support missing
tr: GIMP desteği kayıp

en: Gamma correction by:
tr: Gamma düzeltmesi:

en: Gamma curve
tr: Gamma eğrisi

en: Gamma input depth:
tr: Gamma giriş derinliği

en: Gamma output depth:
tr: Gamma çıkış derinliği

en: Gimp does not support depth 16 bits/color.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/color?
tr: Gimp 16 bit/renk derinliğini desteklemiyor.
    Derinliği 8bit/renk haline getirmek istermisiniz ?

en: Grayscale resolution (dpi):
tr: Grayscale çözünürlük (dpi):

en: HTML mail
tr: HTML e-posta

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height of paper for postscript files
tr: Postscript dosyalar için kağıt boyu

en: Height of printable area
tr: Basılacak alanın yüksekliği

en: Help
tr: Yardım

en: Helpfile viewer (HTML):
tr: Yardım dosyası göstericisi (HTML):

en: Homepage:
tr: Web adresi

en: IP Address or Domain name of POP3 server
tr: POP3 Sunucusunun IP adresini veya Alan Adını yazın

en: IP Address or Domain name of SMTP server
tr: SMTP sunucusunun IP adresi veya Alan Adı

en: If filename counter is automatically increased, used numbers are skipped
tr: Eğer dosya adı sayacı otomatik olarak artırılıyorsa, kullanılan rakamlar atlanır

en: If scanner sends image with 16 bits/color save image with 8 bits/color
tr: Eğer tarayıcı resmi 16 bit/renk olarak yollarsa, resmi 8 bit/renk olarak sakla

en: Image
tr: Resim

en: Image-file permissions
tr: Resim-dosya izinleri

en: Info
tr: Bilgi

en: Information
tr: Bilgi

en: Inputfile option:
tr: Giren dosya seçeneği

en: Insert file
tr: Dosya koy

en: Invalid argument
tr: Geçersiz argüman

en: Invalid parameters.
tr: Geçersiz parametreler

en: JPEG DCT compression
tr: JPEG DCT sıkıştırması

en: JPEG image quality
tr: JPEG resim kalitesi

en: Kodak negative
tr: Kodak negatif

en: Konica negative
tr: Konica negatif

en: Konica negative VX 100
tr: Konica negatif VX 100

en: LIBPNG reports error
tr: LIBPNG hata veriyor

en: LIBTIFF reports error
tr: LIBTIFF hata veriyor

en: Left offset
tr: Sol boşluk

en: Left offset from the edge of the paper to the printable area
tr: Kağıdın sol boşluğundan basılacak alan

en: Left offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
tr: Postsrcipt dosyalar için kullanılabilen alana kağıdın sol boşluk arası

en: Length unit
tr: Uzunluk birimi

en: License
tr: lisans

en: Lineart resolution (dpi):
tr: Lineart çözünürlük (dpi):

en: Load device settings
tr: Aygıt ayarlarını yükle

en: Loaded backend:
tr: Yüklenen sürücü:

en: Mail
tr: E-posta:

en: Mail is sent in html mode, images are displayed directly
tr: E-Posta HTML olarak yollandı, resimler direkt olarak gösterilmekte

en: Main window size fixed
tr: Ana pencere boyutu sabitlendi

en: Medium Name:
tr: Ortam ismi

en: Minimum length of counter in filename
tr: Dosya adı sayacının mimum uzunluğu

en: Mirror image at horizontal axis
tr: Yatay eksenlerde resmi ters görüntüle (ayna etkisi)

en: Mirror image at vertical axis
tr: Düşey eksenlerde resmi ters görüntüle (ayna etkisi)

en: Mirroring image
tr: Resmin ayna görüntüsünü oluştur

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Multiplier to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
tr: Xsane threshold aralığı ile tarayıcı threshold aralığını aynı yapacak çarpan

en: Name of grayscale scanmode:
tr: Grayscale tarama modu komutu:

en: Name:
tr: Adı:

en: Negative: Invert colors for scanning negatives <Shift-n>
tr: Negatif: negatifleri taramak için renkleri ters çevir<Shift-n>

en: No output format given
tr: Çıktı formatı belirtilmedi

en: Normal mode option:
tr: Normal mod seçeneği

en: Not accept
tr: Reddet

en: OCR Command:
tr: OCR Komutu:

en: Offset to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
tr: Xsane threshold aralığı ile tarayıcı threshold aralığını aynı yapacak rakam

en: Ok
tr: Tamam

en: Operation not supported
tr: İşlem desteklenmiyor

en: Operation was cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: Optical Character Recognition
tr: Optik karakter okuyucu

en: Out of memory
tr: Yetersiz hafıza

en: Outputfile option:
tr: Çıktı dosya seçeneği

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: Overwrite warning
tr: Üzerine yazma uyarısı

en: PNG image compression
tr: PNG resim sıkıştırması

en: POP3 authentification
tr: POP3 otorizasyon

en: POP3 password:
tr: POP3 Şifre:

en: POP3 port:
tr: POP3 Portu

en: POP3 server:
tr: POP3 Sunucu

en: POP3 user:
tr: POP3 kullanıcı:

en: Packing image
tr: Resmi sıkıştırıyor

en: Password :
tr: Şifre:

en: Password file (%s) is insecure, use permission x00
tr: Şifre dosyası (%s) güvenli değil, x00 izinlerin kullanın

en: Password transmission is secure
tr: Şifre yollanması güvenli

en: Path to temp directory
tr: Geçici dizin yolu

en: Pick black point
tr: Siyah nokta seç

en: Pick gray point
tr: Gri nokta seç

en: Pick white point
tr: Beyaz nokta seç

en: Postscriptfile option:
tr: Postscript dosya seçeneği

en: Preferences
tr: Ayarlar...

en: Preselect scanarea
tr: Tarama alanını önceden seç

en: Preset area
tr: Alanı önceden seç

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview cannot handle bit depth
tr: Önizleme bit derinliğini kullanamaz

en: Preview gamma blue:
tr: Önizleme mavi gamma

en: Preview gamma green:
tr: Önizleme yeşil gamma:

en: Preview gamma red:
tr: Önizleme kırmızı gamma:

en: Preview gamma:
tr: Önizleme gamma:

en: Preview oversampling:
tr: Önizleme örnekleme:

en: Preview pipette range
tr: Önizleme pipette aralığı:

en: Printer gamma blue:
tr: Yazıcı mavi gamma:

en: Printer gamma green:
tr: Yazıcı mavi gamma:

en: Printer gamma red:
tr: Yazıcı kırmızı gamma:

en: Printer gamma value:
tr: Yazıcı gamma değeri

en: Printer selection:
tr: Yazıcı seçimi:

en: Problems?
tr: Problemler ?

en: Project status:
tr: Proje durumu

en: Quality in percent if image is saved as jpeg or tiff with jpeg compression
tr: Eğer jpeg veya jpeg sıkıştırmalı tiff olarak saklanacaksa, resmin yüzde olarak kalitesi

en: Quit
tr: Çık

en: RGB default: Set enhancement values for red, green and blue to default values <Shift-b>:
     gamma = 1.0
     brightness = 0
     contrast = 0
tr: RGB Öntanımı: kırmızı,yeşil ve mavi için geliştirme değerlerini öntanıma ayarladeğerler<Shift-b>:
     gamma =1.0
      parlaklık =0
     kontrast =0

en: Raw image
tr: Ham resim

en: Receiver option:
tr: Alıcı seçeneği:

en: Receiving %s data
tr: %s data alıyor

en: Recent values:
tr: Son değerler:

en: Reduce
tr: Azalt

en: Reduce 16 bit image to 8 bit
tr: 16 bit resmi 8 bite indirge

en: Rename definiton
tr: Tenımı yeniden isimlendir

en: Rename image
tr: Resmi yeniden isimlendir

en: Rename page
tr: Sayfayı yeniden isimlendir

en: Reply to:
tr: Yanıt Adresi

en: Resolution with which color images are printed and saved in postscript
tr: Renkli resimlerin yazdırılması ve postscript de saklanması için çözünürlük

en: Resolution with which grayscale images are printed and saved in postscript
tr: Grayscale resimlerin yazdırılması ve postscript de saklanması için çözünürlük

en: Resolution with which lineart images are printed and saved in postscript
tr: Lineart resimlerin yazdırılması ve postscript de saklanması için çözünürlük

en: Restore enhancement values from preferences <Shift-r>
tr: Tercihlerden geliştirilmiş değerleri geri yükle <Shift-r>

en: Rossmann negative HR 100
tr: Rossmann negatif HR 100

en: Rotate image 180 degree
tr: Resmi 180 derece döndür

en: Rotate image 270 degree
tr: Resmi 270 derece döndür

en: Rotate image 90 degree
tr: Resmi 90 derece döndür

en: Rotate postscript
tr: Postscripti döndür

en: Rotate preview and scan
tr: Döndürmek önizlemek ve taramak

en: Rotating image
tr: Resmi döndürüyor

en: SMTP port:
tr: SMTP portu

en: SMTP server:
tr: SMTP sunucu

en: Sane major version number mismatch!
tr: Sane sürüm rakamı tutmuyor !

en: Sane version:
tr: Sane sürümü:

en: Save
tr: Kaydet

en: Save device dependant preferences in default file at exit of xsane
tr: Xsane'den çıkarken öntanımlı dosyadaki aygıt bağımlı tercihleri sakla

en: Save device preferences at exit
tr: Aygıt tercihlerini sakla ve çık

en: Save device settings
tr: Aygıt ayarlarını sakla

en: Save image
tr: Resmi kaydet

en: Saving image
tr: Resim saklanıyor

en: Scale
tr: Boyutlandırma

en: Scale image
tr: Resmi ölçülendir

en: Scaling image
tr: Resim boyutlandırılıyor

en: Scanned pages:
tr: Taranan sayfalar:

en: Scanner and backend:
tr: Tarayıcı ve sürücü:

en: Scanner cover is open
tr: Tarayıcı kapağı açık

en: Scanner output depth:
tr: Tarayıcı çıktı derinliği

en: Scanning
tr: tarıyor

en: Scantips
tr: Tarama ipuçları

en: Select definition to change
tr: Değiştirilecek tanımı seçin

en: Select grayscale scanmode. This scanmode is used for lineart preview scan when transformation from grayscale to lineart is enabled
tr: Grayscaleden lineart'a dönüşümlü önzizleme için Grayscale modunun adını girin

en: Select output filename for OCR text file
tr: OCR metin çıktı dosya adını seçiniz

en: Select printerdefinition <Shift-F1/F2/...>
tr: Yazıcı tanımını seçin <Shift-F1/F2/...>

en: Select scanarea after preview scan has finished
tr: Önizleme taraması tamamlandıktan sonra tarama aranını seç

en: Select scansource for Automatic Document feeder. If this scansource is selected XSane scans until "out of paper" or error.
tr: Otomatik Döküman besyleyici için tarama kaynağını belirleyiniz. Eğer tarama kaynağı seçilirse, Xsane hata veya "kağıt kalmadı" mesajına kadar tarayacaktır

en: Select source medium type
tr: Kaynak ortam tipini seçin

en: Select visible area
tr: Görülen alanı belirleyin

en: Send fax with high vertical resolution (196 lpi instead of 98 lpi)
tr: Faksı yüksek dikey çözünürlükle (98 lpi yerine 196 lpi ile)gönder

en: Send fax: no receiver defined
tr: Faks gönder: alıcı tanımlanmadı

en: Send project
tr: Projeyi gönder

en: Set brightness
tr: Parlaklık ayarı

en: Set brightness for blue component
tr: Mavi bileşen için parlaklık ayarı

en: Set brightness for green component
tr: Yeşil bileşen için parlaklık ayarı

en: Set brightness for red component
tr: Kırmızı bileşen için parlaklık ayarı

en: Set contrast
tr: Kontrastı ayarla

en: Set contrast for blue component
tr: Mavi bileşen için kontrastı belirle

en: Set contrast for green component
tr: Yeşil bileşen için kontrastı belirle

en: Set contrast for red component
tr: Kırmızı bileşen için kontrastı belirle

en: Set default enhancement values <Shift-d>:
    gamma = 1.0
    brightness = 0
    contrast = 0
tr: Gelişmiş değerleri ayarla<Shift-d>:
    gamma =1.0
    parlaklık =0
    kontrast =0n

en: Set gamma correction value for blue component of preview image
tr: Öngösterim resminin mavi bileşeni için gamma düzeltme değerini ayarla

en: Set gamma correction value for green component of preview image
tr: Öngösterim resminin yeşil bileşeni için gamma düzeltme değerini ayarla

en: Set gamma correction value for preview image
tr: Öngösterim resmi için gamma düzeltme değerini ayarla

en: Set gamma correction value for red component of preview image
tr: Öngösterim resminin kırmızı bileşeni için gamma düzeltme değerini ayarla

en: Set gamma value
tr: Gamma değerini belirle

en: Set gamma value for blue component
tr: mavi bileşenlerin gamma değerini belirle

en: Set gamma value for green component
tr: Yeşil bileşenlerin gamma değerini belirle

en: Set gamma value for red component
tr: Kırmızı bileşenlerin gamma değerini belirle

en: Set number of copies
tr: Kopya sayısını belirle

en: Set scan resolution
tr: Tarama çözünürlüğünü ayarla

en: Set scan resolution for x direction
tr: X yönü için tarama çözünürlüğünü ayarla

en: Set scan resolution for y direction
tr: Y yönü için taramna çözünürlüğünü ayarla

en: Set threshold
tr: Threshold ayarı

en: Set zoomfactor
tr: Zum çarpanını ayarla

en: Set zoomfactor for x direction
tr: X yönü için Zum çarpanını ayarla

en: Set zoomfactor for y direction
tr: Y yönü için zum çarpanını ayarla

en: Setup
tr: Ayarlar

en: Show advanced options
tr: Gelişmiş özellikleri göster

en: Show gamma curve
tr: Gamma eğrisini göster

en: Show histogram
tr: Histogramı göster

en: Show histogram of blue component <Alt-b>
tr: Mavi bileşenin histogramını göster<Alt-b>

en: Show histogram of green component <Alt-g>
tr: Yeşil bileşenin histogramını göster<Alt-g>

en: Show histogram of intensity/gray <Alt-i>
tr: Yoğunluk/gri histogramını göster<Alt-i>

en: Show histogram of red component <Alt-r>
tr: Kırmızı bileşenin histogramını göster<Alt-r>

en: Show image
tr: Resmi göster

en: Show logarithm of pixelcount <Alt-l>
tr: Piksel sayısının logaritmasını göster<Alt-l>

en: Show page
tr: Sayfayı göster

en: Show preview
tr: Önizlemeyi göster

en: Show resolution list
tr: Çözünürlük listesini göster

en: Show standard options
tr: Standart seçenekleri göster

en: Show tooltips
tr: İpuçlarını göster

en: Size %d x %d pixel, %d bit/color, %d colors, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s
tr: Boyut %d x %d piksel, %d bit/color, %d renkler, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s

en: Skip existing filenames
tr: Varolan dosya isimlerini atla

en: Slide
tr: Diapozitif

en: Standard negative
tr: Standart negatif

en: Standard options
tr: Standart seçenekler

en: Standard options window (lineart)
tr: Standart seçenekleri penceresi (lineart)

en: Start
tr: Başla

en: Start scan <Ctrl-Enter>
tr: Taramayı başlat <Ctrl-Enter>

en: Step
tr: Sayaç

en: Store active enhancement values to preferences <Shift-m>
tr: Etkin geliştirilmiş değerleri tercihlere yükle <Shift-m>

en: Store medium
tr: Saklama ortamı

en: Store medium definition
tr: Ortam tanımını sakla

en: Success
tr: Başarı

en: TIFF 16 bit image compression
tr: TIFF 16 bit resim sıkıştırması

en: TIFF 8 bit image compression
tr: TIFF 8 bit resim sıkıştırması

en: TIFF lineart image compression
tr: TIFF lineart resim sıkıştırması

en: Temporary directory
tr: Geçici dizin

en: The scanner's maximum threshold level in %
tr: Tarayıcının maksimum threshold seviyesi %

en: The scanner's minimum threshold level in %
tr: Tarayıcının minimum threshold seviyesi %

en: There are %d unsaved images
tr: Saklanmamış %d resim var

en: This function provides access to scanners and other image acquisition devices through the SANE (Scanner Access Now Easy) interface.
tr: Bu fonksiyon tarayıcılara ve diğer resim yakalama aygıtlarınaSANE (Scanner Access Now Easy) arabirimi ile ulaşmayı sağlar.

en: Threshold maximum:
tr: Threshold maksimum:

en: Threshold multiplier:
tr: Threshold çarpanı:

en: Threshold offset:
tr: Threshold boşluğu:

en: Threshold option:
tr: Threshold seçeneği

en: Transfering image
tr: Resmi aktarıyor

en: Translation:
tr: Tercüme:

en: Type
tr: Tip

en: Type of image format, the suitable filename extension is automatically added to the filename
tr: Resim formatının tipi, uygun olan dosya soneki otomatik olarakdosyaya eklenir

en: Type:
tr: Tip:

en: Undo last zoom
tr: Son zumu geri al

en: Unknown file format for saving
tr: Saklamak için bilinmeyen format

en: Unsupported %d-bit output format: %s
tr: Desteklenmeyen %d-bit çıktı formatı:%s

en: Update policy
tr: Güncelleme yöntemi

en: Usage:
tr: Kullanım:

en: Use an own colormap for preview if display depth is 8 bpp
tr: Eğer ekran derinliği 8 bpp ise öngösterim için kişisel renk tablosunu kullan

en: Use fixed main window size or scrolled, resizable main window
tr: Sabit ana pencere veya yeniden boyutlandırılabilir scrolled ana pencere kullan

en: Use full scanarea
tr: Tüm tarama alanını kullan

en: Use private colormap
tr: Özel renk tablosu kullan

en: Username :
tr: Kullanıcı adı:

en: Value that is added to filenamecounter after scan
tr: Taramadan sonra dosyaadısayacına eklenen değer

en: Value with that the calculated preview resolution is multiplied
tr: Hesaplanmış önizleme çözünürlüğünün çarpıldığı değer

en: Vendor:
tr: Üretici:

en: View
tr: İzleme

en: Viewer
tr: Gösterici

en: Viewer (Postscript):
tr: İzleyici (Postscript):

en: Viewer (png):
tr: Gösterici (png):

en: Viewer: select output filename
tr: Gösterici: çıktı dosya adını seçiniz

en: Warn before overwriting an existing file
tr: Varolan dosyanın üzerine yazarken uyar

en: Warning
tr: Uyarı

en: Width
tr: En

en: Width of paper for postscript files
tr: Postscript dosyalar için kağıt eni

en: Width of printable area
tr: Basılacak alanın genişliği

en: X-Scale factor:
tr: X ölçek çarpanı

en: XSane doc
tr: Xsane dökümanı

en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
tr: XSane, Free Software Foundation GNU Genel Kamu Lisansı, 
    lisansın 2. sürümüne göre veya (sizin tercihiniz olarak)daha sonraki bir 
    bir sürümü, altında dağıtılmaktadır.
    
    Bu program faydalı olacağı umuduyla dağıtılmaktadır, ama
    HİÇBİR GARANTİ İÇERMEZ; hatta HERHANGİ BİR AMACA 
    UYGUNLUĞU VEYA ÜRÜNLEŞTİRİLMESİNİ bile.

en: XSane main window (grayscale->lineart)
tr: Xsane ana pencere (grayscale->lineart)

en: XSane main window (lineart)
tr: XSane ana pencere (lineart)

en: XSane major version =
tr: Xsane sürüm =

en: XSane mode
tr: Xsane modu

en: XSane options
tr: Xsane seçenekleri

en: XSane output formats:
tr: Xsane çıktı formatları:

en: Y-Scale factor:
tr: Y ökçek çarpanını ayarla

en: You try to run XSane as ROOT, that really is DANGEROUS!
    
    Do not send any bug reports when you
    have any problem while running XSane as root:
    YOU ARE ALONE!
tr: Xsane'ni ROOT olarak çalıştırmak istiyorsunuz, bu TEHLİKELİDİR!
    
    Root olarak xsane'i kullanırken olacak hataları 
    lütfen hata raporu olarak yollamayın
    TEK BAŞINASINIZ!

en: Zoom 20% out
tr: % 20 zumla

en: Zoom image
tr: Resmi büyüt

en: Zoom into selected area
tr: Seçilen alana zum yap

en: [OPTION]... [DEVICE]
tr: [SEÇENEK]...[AYGIT]

en: all
tr: hepsi

en: authorization
tr: Otorizasyon

en: backend major version =
tr: sürücü ana versiyon =

en: bad frame format
tr: kötü kare formatı

en: batch scan
tr: sıralı tarama

en: by ext
tr: dosya son takısı

en: centimeters
tr: santimetre

en: change working directory
tr: çalışma dizinini değiştir

en: compiled with GIMP-
tr: GIMP- ile derlenmiştir

en: compiled with GTK-
tr: GTK- ile derlenmiştir

en: continuous
tr: sürekli

en: delayed
tr: gecikmeli

en: device selection
tr: aygıt seçimi

en: dimension of square that is used to average color for pipette function
tr: Pipette fonksiyonu için ortalama renkte kullanılan karenin boyutları

en: discontinuous
tr: süreksiz

en: enter email address for replied emails
tr: Yanıtlama Adresini girin

en: enter your email address
tr: E-Posta adresinizi yazın

en: error
tr: hata

en: execute
tr: çalıştırma

en: fax project
tr: fax projesi

en: flatbed scanner
tr: flatbed tarayıcı

en: frame grabber
tr: kare yakalayıcı

en: full size
tr: tam boyut

en: group
tr: grup

en: handheld scanner
tr: el tarayıcısı

en: has been created for device
tr: aygıt için yaratılmıştır

en: inactive
tr: pasif

en: inches
tr: inç

en: info
tr: bilgi

en: insert file into mail
tr: dosyayı e-postaya yerleştirin

en: insert ps-file into fax
tr: ps-dosyasını faxa yerleştirin

en: is not a device-rc-file !!!
tr: aygıt-rc-dosyası değil !!

en: language_dir
tr: tr

en: legal land.
tr: yasal yatay

en: legal port.
tr: yasal dikey.

en: letter land.
tr: mektup yatay

en: letter port.
tr: mektup dikey

en: license
tr: lisans

en: load device settings
tr: aygıt ayarlarını yükle

en: mail project
tr: e-posta projesi

en: millimeters
tr: milimetre

en: no compression
tr: sıkıştırma yok

en: no devices available
tr: Hiçbir aygıt mevcut değil

en: none
tr: hiçbiri

en: out of memory
tr: yetersiz hafıza

en: pack bits
tr: bitleri paketle

en: package
tr: paket

en: password for POP3 server
tr: POP3 sunucusu için şifre

en: port to connect to POP3 server
tr: POP3 sunusunda bağlanılacak port

en: port to connect to SMTP server
tr: SMTP Sunucusuna bağlanacak port

en: read
tr: okuma

en: rename fax page
tr: fax sayfasını yeniden isimlendir

en: rename mail image
tr: e-posta resmini yeniden isimlendir

en: rename preset area
tr: Önceden belirlenmiş alanı yeniden isimlendir

en: save device settings
tr: aygıt ayarlarını sakla

en: save-<Ctrl-s>, view-<Ctrl-v>, photocopy-<Ctrl-c>, fax-<Ctrl-f> or mail-<Ctrl-m>
tr: sakla-<Ctrl-s>, izle-<Ctrl-v>, fotokopi-<Ctrl-c>, fax-<Ctrl-f> veyamail-<Ctrl-m>

en: scanner
tr: tarayıcı

en: scanning for devices
tr: aygıtları arıyor

en: select output filename
tr: çıktı dosya adını seçiniz

en: select temporary directory
tr: geçici dizini seçin

en: setup
tr: ayarlar

en: software (XSane)
tr: yazılım (Xsane)

en: still camera
tr: fotograf makinesi

en: this may cause problems!
tr: bu bazı sorunlar yaratabilir!

en: unable to set resolution
tr: çözünürlüğü ayarlayamadı

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: unknown constraint type
tr: bilinmeyen contraint tipi

en: unknown type
tr: bilinmeyen tip

en: untranslated original english text
    by Oliver Rauch
    Email: Oliver.Rauch@rauch-domain.de
tr: Türkçe'ye çevrim
    Togan Müftüoğlu
    E-posta: toganm@yahoo.com

en: user
tr: kullanıcı

en: user name for POP3 server
tr: POP3 sunucusundaki kullanıcı adı

en: version:
tr: sürüm:

en: video camera
tr: video kamera

en: viewer image is not saved
tr: İzleme resmi saklanamadı

en: virtual device
tr: Sanal aygıt

en: warning: option has no value constraint
tr: uyarı: seçeneğin değeri belirtilmemiş

en: with GIMP support
tr: GIMP desteği ile

en: without GIMP support
tr: GIMP desteği olmadan

en: write
tr: yazma

en: you want to use it for device
tr: aygıt için kullanmak istiyorsunuz
